Kvalita vody

Nejčistší voda na Slovensko

Revírů bez nesplněné normy
31
Míst na tocích bez nesplněné normy
140
Podzemních stanic bez překročení
138
Podzemních stanic v norme podle měření
363

Kde je voda nejčistší

Opak stránky o znečištění: co vyšlo bez nesplněné normy

  • Povrchové vody, 2025Měřicí místa státního monitoringu SHMÚ na vodních tocích a nádržích
    • 69místa splnila všechny normy
    • 91nesplňuje normu jen u ukazatelů mimo skóre (hlavně PAU, soli, minerální látky)
    • 203nesplňuje normu pro kyslík, živiny, kovy nebo škodlivé látky
  • Podzemní voda, 2025Měřicí stanice SHMÚ
    • 298stanice bez překročení normy
    • 289norma překročena u jiných látek (často přírodních: železo, mangan, sírany)
    • 171látky z lidské činnosti (dusičnany, pesticidy, PFAS, rozpouštědla)
  • Čistírny u revírůčistírny do 2 km od revíru; problém = nesplňuje požadavky EU nebo je přetížená nad 100 %
    • 230čistírny bez zjištěné závady
    • 35čistíren s problémem (7 nesplňuje EU, 29 přetížených)
  • Revíryvšechny hodnocené revíry
    • 31revírů splňuje všechny podmínky čisté vody
    • 1 365ostatní (jedna podmínka nesplněna nebo chybí data)

Nejčistší voda je tam, kde ji státní monitoring nepřistihl při překročení žádné normy. Z 363 míst v ročence SHMÚ za rok 2025 splnilo všechny ukazatele 69 (19 %). Zbývající místa nesplňují normu alespoň v jednom ukazateli, většinou jde o PAH ze spalování a minerály, méně často o živiny a kyslík.

Jak se revír dostane do seznamu a co seznam neříká

Revír se v seznamu objeví, jsou-li splněny tři věci: nejbližší místo SHMÚ na témže toku splnilo normy ve všech letech, v nichž je v ročence, v okolí není polovina či více stanic podzemní vody s látkami z lidské činnosti a čistírna do 2 km od revíru není přetěžovaná ani nesplňuje požadavky EU. Pokud máme pro okolí revíru naměřené hodnoty podzemní vody, musí být v normě i ty: dusičnany pod 25 mg/l, bez kovů, pesticidů, PFAS a rozpouštědel nad normou, bez amonných iontů, dusitanů, železa a chloridů nad hranicí. Takových revírů je 31.

Co seznam neříká: ročenka povrchových vod uvádí pouze ukazatele, které normu nesplnily, nikoli naměřené hodnoty. „Čistá“ zde proto znamená „nic nad normou“, nikoli „nejlepší naměřené číselné hodnoty“. U podzemní vody máme naměřené hodnoty a u revírů, kde máme naměřené hodnoty z evropského registru, uvádíme kyslík, dusičnany a fosfor přímo u revíru. Poloha místa SHMÚ je často jen přibližná, proto je u nich poznámka.

Mapa revírů podle čistoty

Zelená čára: na nejbližším místě SHMÚ nebyla nesplněna žádná norma

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

Zelená čára znamená, že na nejbližším místě SHMÚ nebyla v ročence 2025 nesplněna žádná norma. Čím je čára tmavší k červené, tím více ukazatelů nevyhovuje. Šedé revíry nemají v okolí místo se stejným názvem toku. Barvu můžete přepnout také na podzemní vodu a čistírny.

Revíry s nejčistší vodou

Bez nesplněné normy, bez problému s podzemní vodou a čistírnou v okolí

  • Teplička (Trenčín)místo SHMÚ Trenčianska Teplá (přímo u revíru) · Trenčínský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 17,0 mg/l)žádná nesplněná norma
  • Tovarský potokmísto SHMÚ Červený Kameň, nad (přímo u revíru) · Trenčínský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 11,8 mg/l)žádná nesplněná norma
  • Tisovníkmísto SHMÚ Vieska (1,6 km) · Banskobystrický krajžádná nesplněná norma
  • Čierny Váh č. 2místo SHMÚ Ipoltica, osada Čierny Váh, nad (1,6 km) · Žilinský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 3,3 mg/l)žádná nesplněná norma
  • Dunaj č. 3místo SHMÚ ČOV Slovnaft, pod (8,5 km) · Trnavský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 0,5 mg/l)žádná nesplněná norma
  • Biely potok (Martin)místo SHMÚ Sučany, nad (Uhlisko) (přímo u revíru) · Žilinský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 10,5 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Bitarovský potokmísto SHMÚ Bánová, pred (přímo u revíru) · Žilinský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 22,9 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Hornád č. 2cmísto SHMÚ ÚKČ Košice, pod (přímo u revíru) · Košický kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 4,5 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Levočský potok č. 1místo SHMÚ Levočský potok, ústie (přímo u revíru) · Košický kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 8,0 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Mútňankamísto SHMÚ Mútne, nad (přímo u revíru) · Žilinský krajpoloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Orava č. 1amísto SHMÚ Orava, vyústenie OV z MAHLE Components a WWT Dolný Kubín, pod (přímo u revíru) · Žilinský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 22,3 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Rajčanka č. 1místo SHMÚ Kľače-pod objektami Farmy Bárdy (přímo u revíru) · Žilinský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 22,9 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Stupavský potok č. 2místo SHMÚ Stupavský potok, nad ČOV Borinka (přímo u revíru) · Bratislavský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 10,9 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Súčankamísto SHMÚ Hrabovka, pri (přímo u revíru) · Trenčínský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 21,6 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Varínka č. 1bmísto SHMÚ Terchová, nad (Stará dolina) (přímo u revíru) · Žilinský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 10,5 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Jakubianka č. 2místo SHMÚ Stará Ľubovňa (0,1 km) · Prešovský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 4,1 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Hornád č. 2bmísto SHMÚ ÚKČ Košice, pod (0,3 km) · Košický kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 9,1 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Stupavský potok č. 1místo SHMÚ Stupavský potok, nad ČOV Borinka (0,9 km) · Bratislavský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 11,7 mg/l)Naměřeno: rozpuštěný kyslík 11,5 mg/l, dusičnany 2,3 mg N/l, fosfor (fosforečnany) 0,03 mg P/lpoloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Hornád č. 2amísto SHMÚ ÚKČ Košice, pod (2,9 km) · Košický kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 9,1 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Hnilec č. 4místo SHMÚ ŽST Vernár, nad (3,0 km) · Košický kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 6,4 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Varínka č. 1amísto SHMÚ Terchová, nad (Stará dolina) (3,8 km) · Žilinský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 10,5 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Hron č. 6amísto SHMÚ Tekovská Breznica (4,2 km) · Banskobystrický kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 21,5 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Levočský potok č. 2místo SHMÚ Levočský potok, ústie (5,0 km) · Prešovský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 2,8 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Okna č. 2místo SHMÚ Senné, nad (8,6 km) · Košický kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 5,7 mg/l)Naměřeno: rozpuštěný kyslík 10,9 mg/l, dusičnany 1,0 mg N/l, fosfor (fosforečnany) 0,02 mg P/lpoloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Levočský potok č. 3místo SHMÚ Levočský potok, ústie (9,2 km) · Prešovský krajpoloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Poprad č. 9místo SHMÚ Veľká Lomnica (9,3 km) · Prešovský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 0,5 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Hornád č. 3místo SHMÚ ÚKČ Košice, pod (10,6 km) · Košický kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 24,3 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Orava č. 1cmísto SHMÚ Orava, vyústenie OV z MAHLE Components a WWT Dolný Kubín, pod (12,4 km) · Žilinský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 22,3 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Poprad č.10místo SHMÚ Veľká Lomnica (12,9 km) · Prešovský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 1,9 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Poprad č. 11místo SHMÚ Veľká Lomnica (14,2 km) · Prešovský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 4,1 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma
  • Poprad č. 12amísto SHMÚ Veľká Lomnica (16,5 km) · Prešovský kraj · podzemní voda v okolí v normě (dusičnany typicky 1,9 mg/l)poloha místa je jen přibližnážádná nesplněná norma

Povodí od nejčistějších

Podíl míst SHMÚ, která v roce 2025 splnila všechny normy (povodí s alespoň 5 místy)

Nejčistší místa na tocích

Bez nesplněné normy; více let v ročence znamená spolehlivější údaj

  • Státní hranicePRAVOSTRANNÝ PRIES.K. /VDG/, rkm 0,0 · povodí Dunajpoloha místa je jen přibližná4 roky v ročence, bez nesplněné normy
  • Červený Kameň, nadTovársky potok, rkm 13,6 · povodí VáhNejbližší revíry: Tovarský potok3 roky v ročence, bez nesplněné normy
  • Strážsky, ústie, nad cestný most Strážske-VoľaStrážsky, rkm 0,6 · povodí Bodrogpoloha místa je jen přibližná3 roky v ročence, bez nesplněné normy
  • Tekovská BreznicaHron, rkm 88,9 · povodí HronNejbližší revíry: Hron č. 6a, Hron č. 7a, Hron č. 7bpoloha místa je jen přibližná3 roky v ročence, bez nesplněné normy
  • Starý Tekov – most (pod MVE)Hron, rkm 70,5 · povodí Hron3 roky v ročence, bez nesplněné normy
  • Priečny potok, ústie (Demänovská dolina)Priečny potok, rkm 0,0 · povodí Váh2 roky v ročence, bez nesplněné normy
  • PredpolomaPredpolomský P., rkm 5,2 · povodí Váh2 roky v ročence, bez nesplněné normy
  • TopoľníkyKlatovské Rameno, rkm 3,0 · povodí Malý Dunaj a Žitného ostrovaNejbližší revíry: Klátovské rameno č. 1, Klátovské rameno č. 22 roky v ročence, bez nesplněné normy
  • Ida, ústieIda, rkm 1,8 · povodí Bodvapoloha místa je jen přibližná2 roky v ročence, bez nesplněné normy
  • Dem.Dolina, vyvieranieDemänovka, rkm 11,0 · povodí Váhpoloha místa je jen přibližná2 roky v ročence, bez nesplněné normy
  • Orava, vyústenie OV z MAHLE Components a WWT Dolný Kubín, podOrava, rkm 19,5 · povodí VáhNejbližší revíry: Orava č. 1a, Orava č. 1c, Orava č. 2apoloha místa je jen přibližná2 roky v ročence, bez nesplněné normy
  • Červený Kameň, pod ČOVTovársky potok, rkm 7,2 · povodí Váhpoloha místa je jen přibližná2 roky v ročence, bez nesplněné normy
  • Bodva, odberný objekt VVS, nadBodva, rkm 41,8 · povodí BodvaNejbližší revíry: Bodva č. 3, Bodva č. 41 rok v ročence, bez nesplněné normy
  • Nižný Lanec, nadPerínsky kanál, rkm 1,5 · povodí Bodva1 rok v ročence, bez nesplněné normy
  • ČičarovceUdoč, rkm 2,8 · povodí Bodrog1 rok v ročence, bez nesplněné normy
  • Smolník, ústieSmolník, rkm 0,0 · povodí Bodrog1 rok v ročence, bez nesplněné normy
  • Hradenícky kanál, ústie do Čiernej vodyHradenícky kanál, rkm 0,0 · povodí Bodrog1 rok v ročence, bez nesplněné normy
  • Petríkovce, mostBrehovský kanál, rkm 7,8 · povodí Bodrog1 rok v ročence, bez nesplněné normy
  • Juskova Voľa, nadLomnica, rkm 9,0 · povodí BodrogNejbližší revíry: Lomnica (V n/T)1 rok v ročence, bez nesplněné normy
  • ČOV Slovnaft, podDunaj, rkm 1 863,0 · povodí DunajNejbližší revíry: Dunaj č. 3, Dunaj č. 3 – CHRO, Dunaj č. 3 – Rusovecko – Jarovecká sústava ramien a 1 další1 rok v ročence, bez nesplněné normy
  • Bystrá, nadHornád, rkm 165,2 · povodí HornádNejbližší revíry: Hornád č. 5b, Hornád č. 5c, Hornád č. 61 rok v ročence, bez nesplněné normy
  • KošiceČrmeľ, rkm 1,0 · povodí Hornád1 rok v ročence, bez nesplněné normy
  • Kučmanovský potok, ústieKučmanovský potok, rkm 0,5 · povodí Hornád1 rok v ročence, bez nesplněné normy
  • Odberný objekt VVS, nadHrabovec, rkm 10,8 · povodí Hornád1 rok v ročence, bez nesplněné normy

Podzemní voda bez překročení

Stanice monitoringu SHMÚ, roky 2017 až 2025

Naměřené hodnoty: stanice v normě, 2025

V normě je 363 ze 758 stanic (48 %): dusičnany pod 25 mg/l, bez škodlivých látek, amonných iontů, dusitanů, železa a chloridů nad hranicí.

  1. Žilinský55 z 7573%
  2. Prešovský49 z 7070%
  3. Trenčínský42 z 7060%
  4. Banskobystrický56 z 9758%
  5. Bratislavský45 z 8156%
  6. Košický50 z 11942%
  7. Trnavský40 z 12632%
  8. Nitranský24 z 11721%

Stanice s nejnižšími dusičnany

  • Bilkove Humenceokres Senica · vrt nebo studna
    v normě

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 14. 4. 2025:

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty0,03 mg/l
    • Dusitany0,03 mg/l
    • Železo0,003 mg/l
    • Chloridy< 1 mg/l
    • Selen10 % normy
  • Bodikyokres Dunajská Streda · vrt nebo studna
    v normě

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 16. 10. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty0,23 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo0,28 mg/l
    • Chloridy21,6 mg/l
    • Arzén68 % normy
    • Methylbentazon60 % normy
    • suma PAU16 % normy
  • Bratislavaokres Bratislava I · vrt nebo studna
    v normě

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 13. 5. 2025:

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty0,04 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo0,079 mg/l
    • Chloridy25,8 mg/l
    • Hliník65 % normy
  • Brekovokres Humenné · vrt nebo studna
    v normě

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 23. 9. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty0,06 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,85 mg/l
    • Chloridy57,9 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Cebovce – Mala Studnaokres Veľký Krtíš · zdroj
    v normě

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 7. 7. 2025:

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty0,16 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,78 mg/l
    • Chloridy81,6 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Chorvatsky Grob – Huc-1/1okres Senec · vrt nebo studna
    v normě

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 13. 5. 2025:

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,21 mg/l
    • Chloridy89,9 mg/l
    • Hliník65 % normy
    • Terbutylazin-desethyl20 % normy
  • Coltovookres Rožňava · vrt nebo studna
    v normě

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 14. 10. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty0,13 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo0,2 mg/l
    • Chloridy96,6 mg/l
    • Arzén17 % normy
  • Dobrohostokres Dunajská Streda · vrt nebo studna
    v normě

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 24. 11. 2025 (4 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty0,02 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo0,61 mg/l
    • Chloridy19,2 mg/l
    • Olovo16 % normy
    • Methylbentazon80 % normy
  • Gabcikovo-bakaokres Dunajská Streda · vrt nebo studna
    v normě

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 16. 10. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty0,04 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,036 mg/l
    • Chloridy22,5 mg/l
    • Hliník20 % normy
    • Methylbentazon30 % normy
  • Gemersky Jablonecokres Rimavská Sobota · vrt nebo studna
    v normě

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 26. 6. 2025:

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,03 mg/l
    • Železo0,33 mg/l
    • Chloridy27,5 mg/l
    • Nikl15 % normy
  • Horna Ves – u Hrantuokres Žiar nad Hronom · zdroj
    v normě

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 5. 6. 2025:

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,38 mg/l
    • Chloridy1,4 mg/l
    • Hliník30 % normy
    • MCPB20 % normy
  • Horny Bar-sulanyokres Dunajská Streda · vrt nebo studna
    v normě

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 28. 10. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,027 mg/l
    • Chloridy44,1 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • nad normou: dusičnany od 50 mg/l, škodlivé látky nebo amonné ionty
  • dusičnany od 25 mg/l, železo nebo chloridy vysoké
  • v normě

Hodnota je u každé látky nejvyšší z odběrů v daném roce. Hodnota rovná normě se počítá za překročení, tak jako v SHMÚ.

Podíl stanic bez překročení v ročence 2025 podle krajů

  1. Trenčínský48 z 7069%
  2. Žilinský52 z 7569%
  3. Prešovský40 z 7057%
  4. Banskobystrický46 z 9747%
  5. Bratislavský33 z 8141%
  6. Košický45 z 11938%
  7. Trnavský23 z 12618%
  8. Nitranský10 z 1179%

Stanice, které nepřekročily normu v žádném z roků 2017 až 2025

Ukázka po dvou stanicích z každého kraje, celkem je takových 138 z 758.

  • Velke Pole – Studnazdroj
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 21. 7. 2025:

    • Dusičnany19,3 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo< 0,002 mg/l
    • Chloridy12,2 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Ba-petržalka-mostokres Bratislava V · vrt nebo studna
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 17. 9. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany7,2 mg/l
    • Amonné ionty0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,002 mg/l
    • Chloridy25,8 mg/l
    • Hliník95 % normy
  • Plav.podhradie – Rajtarkaokres Malacky · zdroj
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 23. 7. 2025:

    • Dusičnany27,2 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,002 mg/l
    • Chloridy2,1 mg/l
    • Hliník75 % normy
  • Mierovookres Dunajská Streda · vrt nebo studna
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 21. 10. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany39,4 mg/l
    • Amonné ionty0,07 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,026 mg/l
    • Chloridy25,9 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Mliecanyokres Dunajská Streda · vrt nebo studna
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 17. 11. 2025 (4 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany21,3 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,02 mg/l
    • Chloridy31,9 mg/l
    • Hliník15 % normy
    • UCSN (Nikosolfurón)50 % normy
  • C. Kamen – za Sipkovym 1okres Ilava · zdroj
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 21. 5. 2025:

    • Dusičnany6,2 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo0,003 mg/l
    • Chloridy1 mg/l
    • Arzén6 % normy
  • Tuchynaokres Ilava · vrt nebo studna
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 24. 9. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany18,6 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo0,003 mg/l
    • Chloridy16,7 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Zemliareokres Levice · vrt nebo studna
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 3. 11. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany32,9 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,003 mg/l
    • Chloridy28,2 mg/l
    • Arzén12 % normy
  • Podhorany – Horna Studnaokres Nitra · zdroj
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 18. 6. 2025:

    • Dusičnany31,8 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo< 0,002 mg/l
    • Chloridy14,4 mg/l
    • Hliník10 % normy
  • Jablonove – pod Rohomokres Bytča · zdroj
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 8. 10. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany1,6 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
  • Kotesovaokres Bytča · vrt nebo studna
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 22. 9. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany30,6 mg/l
    • Amonné ionty0,02 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,003 mg/l
    • Chloridy10,4 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Balaze – Podkalisteokres Banská Bystrica · zdroj
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 31. 3. 2025:

    • Dusičnany3,2 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo< 0,002 mg/l
    • Chloridy< 1 mg/l
    • Hliník5 % normy
  • Banska Bystrica-majerokres Banská Bystrica · vrt nebo studna
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 16. 9. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany1,5 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo< 0,002 mg/l
    • Chloridy35,5 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Chmelova – Podstavy 4okres Bardejov · zdroj
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 22. 9. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany7,1 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
  • Krive – pod Horbiokres Bardejov · zdroj
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 27. 3. 2025:

    • Dusičnany3,8 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,023 mg/l
    • Chloridy2,7 mg/l
    • Hliník10 % normy
  • Kavecany – Pstruznik 1okres Košice I · zdroj
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 18. 9. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany28,5 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
  • Drienovec-hlavnyokres Košice – okolí · pramen
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 6. 5. 2025:

    • Dusičnany16 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,003 mg/l
    • Chloridy9,5 mg/l
    • Antimon71 % normy
  • látky z lidské činnosti
  • pouze přírodní látky
  • žádné překročení nezaznamenáno

Odkud data pocházejí a co neříkají

  • Povrchové vody: ročenky Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Kvalita povrchových vôd za roky 2022 až 2025. Seznam míst a ukazatelů, které nesplnily normu podle nařízení vlády č. 269/2010 Z. z., jsme přepsali do tabulky v pluginu. Starší ročenky jsou v jiném formátu a nezahrnuli jsme je.
  • Podzemní vody: ročenky SHMÚ Kvalita podzemních vod, stanice a překročené ukazatele v letech 2017 až 2025 podle limitů pro pitnou vodu. Souvislost s rybářským revírem je jen nepřímá.
  • Podzemní vody, naměřené hodnoty: veřejné rozhraní SHMÚ „Výsledky monitorovania kvality podzemnej vody“. Skutečně naměřené hodnoty (dusičnany, amonné ionty, železo, chloridy, kovy, pesticidy, PFAS, rozpouštědla) máme u 758 stanic; u každé látky bereme nejvyšší hodnotu z odběrů v roce 2025 (u stanic bez údajů za tento rok z jednoho ze dvou předchozích let). Hodnota rovná normě se počítá za překročení, stejně jako v SHMÚ.
  • Čistírny: registr čistíren odpadních vod (VÚVH, EEA) ze souboru „Body pri revíroch“, tedy jen čistírny do 2 km od čáry revíru. Čistíren na území Slovensko je podstatně více.

Co tyto údaje neříkají. Ročenka uvádí místa, která nesplnila normu. Místo, které v ní chybí, není důkazem čisté vody, proto se skóre revírů jen snižuje a nikdy nezvyšuje. Průmyslové znečišťovatele (Národní registr znečišťování) jsme do seznamu nezahrnuli, registr byl při sběru údajů nedostupný, a u čistíren uvádíme jen ty, které jsme našli u revírů. Přesnou polohu má jen 31 % míst SHMÚ, 47 % má polohu určenou jen přibližně (podle vodního útvaru, proto se u revírů započítávají slaběji) a 22 % nemá polohu vůbec, takže je k revírům nepřiřazujeme. Vzdálenost, shodu názvu toku a pořadí určujeme sami, jde o orientační přiřazení.

Zdroj dat: Rybárske revíry 2026, data.slovensko.sk (licence CC BY 4,0).

Letecké snímky: Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0.

Údaje jsou orientační. Před návštěvou si u správce revíru nebo v místní organizaci SRZ ověřte aktuální podmínky lovu.

Stránka aktualizována 6. 11. 2026. Odkud jsou údaje.