Znečištěná voda
Znečištěná voda – Slovensko
- Míst s nesplněnou normou, 2025
- 294 z 363
- Podzemních stanic s látkami z lidské činnosti
- 171 z 758
- Čistíren s problémem u revírů
- 35 z 265
- Revírů s údajem SHMÚ
- 523
Přehled
Kolik vody je v normě a kolik ne, odkud to víme
- Povrchové vody, 2025Měřicí místa státního monitoringu SHMÚ na vodních tocích a nádržích
- 69místa splnila všechny normy
- 91nesplňuje normu jen u ukazatelů mimo skóre (hlavně PAU, soli, minerální látky)
- 203nesplňuje normu pro kyslík, živiny, kovy nebo škodlivé látky
- Podzemní voda, 2025Měřicí stanice SHMÚ
- 298stanice bez překročení normy
- 289norma překročena u jiných látek (často přírodních: železo, mangan, sírany)
- 171látky z lidské činnosti (dusičnany, pesticidy, PFAS, rozpouštědla)
- Čistírny u revírůčistírny do 2 km od revíru; problém = nesplňuje požadavky EU nebo je přetížená nad 100 %
- 230čistírny bez zjištěné závady
- 35čistíren s problémem (7 nesplňuje EU, 29 přetížených)
- Revíryvšechny hodnocené revíry
- 31revírů splňuje všechny podmínky čisté vody
- 1 365ostatní (jedna podmínka nesplněna nebo chybí data)
Přehled znečištění slovenských vod z veřejných údajů: 294 z 363 míst státního monitoringu SHMÚ (81 %) nesplnilo v roce 2025 normu alespoň v jednom ukazateli. Do skóre revírů se z toho počítá jen 203 míst, kde jde o kyslík, živiny, kovy nebo škodlivé látky; zbytek tvoří zejména PAU ze spalování, soli a minerály.
Podrobnosti: podzemní voda, naměřené hodnoty a čistírny
Podzemní voda: v roce 2025 překročilo normy 460 z 758 stanic, ve 171 z nich jde o látky z lidské činnosti (dusičnany, pesticidy, PFAS, rozpouštědla).
Naměřené hodnoty podzemní vody (2025): máme je pro 758 stanic. Dusičnany jsou nad normou 50 mg/l na 79 stanicích a dalších 89 má 25 až 50 mg/l, škodlivé látky (kovy, pesticidy, PFAS, rozpouštědla) překračují normu na 151 stanicích. Tyto hodnoty používáme u každého revíru ve skóre, ve filtrech a na mapě.
Čistírny u revírů: z 265 čistíren, které jsme našli do 2 km od revírů, 7 nesplňuje požadavky směrnice EU a 29 je přetížených nad 100 % kapacity (některé splňují obě podmínky, celkem 35 čistíren s problémem).
- Nejčistší voda31 revírů bez nesplněné normyRevíry, toky a podzemní stanice bez znečištění
- Povrchové vody294 z 363 míst nesplňuje normu (2025)Nejhorší místa, nejčastější ukazatele a povodí
- Podzemní voda171 z 758 stanic s látkami z lidské činnosti (2025)Naměřené dusičnany a škodlivé látky, mapa a vývoj od roku 2017
- Čistírny a znečišťovatelé7 nesplňuje požadavky, 29 přetíženýchNejvětší objemy vypouštění a přetížené čistírny
Povodí od nejvíce po nejméně znečištěná
Podiel míst SHMÚ, která v roce 2025 nesplnila normu
- Bodva6 z 6 míst (100 %)
- Poprad8 z 8 míst (100 %)
- Tisa2 z 2 míst (100 %)
- Dunaj19 z 20 míst (95 %)
- Malý Dunaj a Žitný ostrov24 z 26 míst (92 %)
- Morava32 z 35 míst (91 %)
- Nitra32 z 37 míst (86 %)
- Hornád17 z 20 míst (85 %)
- Slaná14 z 17 míst (82 %)
- Bodrog32 z 40 míst (80 %)
- Hron36 z 50 míst (72 %)
- Váh55 z 76 míst (72 %)
- Ipeľ16 z 24 míst (67 %)
- Dunajec1 z 2 míst (50 %)
Mapa revírů podle znečištění
Každý revír podle nejbližšího místa monitoringu SHMÚ
Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Barva čáry revíru ukazuje počet ukazatelů, které nesplnily normu na nejbližším místě SHMÚ (2025). Šedé revíry nemají v okolí místo se stejným názvem toku. Barvu můžete přepnout i na podzemní vodu a čistírny.
Nejhorší místa na tocích
Nejvíce nesplněných ukazatelů, nové roky mají větší váhu
Zemplínske HradišteTrnávka, rkm 7,5 · povodí Bodrog5 ukazatelů v roce 2025
Ukazatel2022202320242025Kyslík a organické látkyrozpuštěný kyslík●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnaCHSK (chemická spotřeba kyslíku)●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnaŽiviny a dusíkamonné ionty●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnadusitany●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnafosfor celkový●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnadusičnany·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnaŠkodlivé organické látkyAOX (organicky vázané halogeny)●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnaropné látky (NEL)●norma nesplněna·norma splněna·norma splněna·norma splněnaSoli, pH a minerályvápník·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnaBiologie a bakteriesaprobní index biosestonu●norma nesplněna·norma splněna·norma splněna·norma splněnaPoloha místa je jen přibližná (podle vodního útvaru).
Devínska Nová Ves, podMláka, rkm 0,5 · povodí Morava7 ukazatelů v roce 2025
Ukazatel2022202320242025Živiny a dusíkdusitany●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnafosfor celkový●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnadusičnany●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněnaŠkodlivé organické látkyAOX (organicky vázané halogeny)●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnaoktylfenol·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnaSoli, pH a minerályhliník·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnavápník●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněnapH·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnaBiologie a bakteriesaprobní index biosestonu●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnaabundance fytoplanktonu·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnachlorofyl a·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnakultivovatelné mikroorganismy (22 °C)·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnastřevní enterokoky·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnaPAU: 3 látky (do skóre se nepočítají)
Ukazatel2022202320242025PAU (spalování a spad)benzo(a)pyren·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnabenzo(ghi)perylen·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnafluoranthen·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnaPolycyklické aromatické uhlovodíky. Norma pro benzo(a)pyren je extrémně nízká (0,17 ng/l), proto ji překračuje většina toků; hlavním zdrojem je spalování a spad z ovzduší.
Adamov, KopčanyUnínsky potok, rkm 2,7 · povodí Morava8 ukazatelů v roce 2025
Ukazatel2022202320242025Kyslík a organické látkyCHSK (chemická spotřeba kyslíku)·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněnarozpuštěný kyslík·norma splněna·norma splněna·norma splněna●norma nesplněnaŽiviny a dusíkdusitany·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnafosfor celkový·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnaamonné ionty·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněnadusičnany·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněnadusík celkový·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněnaŠkodlivé organické látkyAOX (organicky vázané halogeny)·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnachlórpyrifos●norma nesplněna·norma splněna·norma splněna·norma splněnaSoli, pH a minerályvodivost·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnavápník·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnapH·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnaBiologie a bakteriechlorofyl a·norma splněna·norma splněna●norma nesplněna·norma splněnaPAU: 1 látka (do skóre se nepočítají)
Ukazatel2022202320242025PAU (spalování a spad)benzo(a)pyren·norma splněna·norma splněna●norma nesplněna·norma splněnaPolycyklické aromatické uhlovodíky. Norma pro benzo(a)pyren je extrémně nízká (0,17 ng/l), proto ji překračuje většina toků; hlavním zdrojem je spalování a spad z ovzduší.
Nejbližší místo pro revíry: Štrkovisko Unín
Topoľčny, cestný most na KrušovceBedziansky P., rkm 1,4 · povodí Nitra7 ukazatelů v roce 2025
Ukazatel2022202320242025Kyslík a organické látkyBSK₅ (biochemická spotřeba kyslíku)–místo není v ročence●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnaCHSK (chemická spotřeba kyslíku)–místo není v ročence●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnarozpuštěný kyslík–místo není v ročence●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněnacelkový organický uhlík–místo není v ročence●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnaŽiviny a dusíkfosfor celkový–místo není v ročence●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnaamonné ionty–místo není v ročence●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněnadusitany–místo není v ročence●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněnadusík celkový–místo není v ročence●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněnaŠkodlivé organické látkyheptachlór–místo není v ročence●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnaSoli, pH a minerályvodivost–místo není v ročence●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnavápník–místo není v ročence●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnaPAU: 4 látky (do skóre se nepočítají)
Ukazatel2022202320242025PAU (spalování a spad)benzo(a)pyren–místo není v ročence●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněnafluoranthen–místo není v ročence●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněnabenzo(b)fluoranten–místo není v ročence·norma splněna·norma splněna●norma nesplněnabenzo(k)fluoranthen–místo není v ročence·norma splněna·norma splněna●norma nesplněnaPolycyklické aromatické uhlovodíky. Norma pro benzo(a)pyren je extrémně nízká (0,17 ng/l), proto ji překračuje většina toků; hlavním zdrojem je spalování a spad z ovzduší.
Poloha místa je jen přibližná (podle vodního útvaru).
PršaSuchá, rkm 3,1 · povodí Ipeľ4 ukazatele v roce 2025
Ukazatel2022202320242025Kyslík a organické látkycelkový organický uhlík●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněnarozpuštěný kyslík●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněnaŽiviny a dusíkfosfor celkový●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnadusitany●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnaamonné ionty●norma nesplněna·norma splněna·norma splněna·norma splněnaKovynikl●norma nesplněna·norma splněna·norma splněna·norma splněnaŠkodlivé organické látkyAOX (organicky vázané halogeny)●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnaSoli, pH a minerályvápník●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnaPAU: 1 látka (do skóre se nepočítají)
Ukazatel2022202320242025PAU (spalování a spad)benzo(a)pyren●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnaPolycyklické aromatické uhlovodíky. Norma pro benzo(a)pyren je extrémně nízká (0,17 ng/l), proto ji překračuje většina toků; hlavním zdrojem je spalování a spad z ovzduší.
Poloha místa je jen přibližná (podle vodního útvaru).
ČOV Jablonka, podČierna Orava, rkm 3,2 · povodí Váh3 ukazatele v roce 2025
Ukazatel2022202320242025Kyslík a organické látkycelkový organický uhlík·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnaCHSK (chemická spotřeba kyslíku)·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněnaŽiviny a dusíkdusitany●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnaŠkodlivé organické látkyAOX (organicky vázané halogeny)●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněnaBiologie a bakteriesaprobní index biosestonu●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněnaPAU: 1 látka (do skóre se nepočítají)
Ukazatel2022202320242025PAU (spalování a spad)benzo(a)pyren●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněnaPolycyklické aromatické uhlovodíky. Norma pro benzo(a)pyren je extrémně nízká (0,17 ng/l), proto ji překračuje většina toků; hlavním zdrojem je spalování a spad z ovzduší.
Poloha místa je jen přibližná (podle vodního útvaru).
Kyjov, ústieKyjov, rkm 0,6 · povodí Bodrog8 ukazatelů v roce 2025
Ukazatel2022202320242025Kyslík a organické látkyCHSK (chemická spotřeba kyslíku)●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněna·norma splněnaBSK₅ (biochemická spotřeba kyslíku)·norma splněna·norma splněna●norma nesplněna·norma splněnarozpuštěný kyslík·norma splněna·norma splněna●norma nesplněna·norma splněnaŽiviny a dusíkdusík celkový●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnaorganický dusík●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnadusitany●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněnadusičnany●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněnaamonné ionty●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněna·norma splněnaŠkodlivé organické látkyAOX (organicky vázané halogeny)·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnaropné látky (NEL)·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnakyanidy celkové●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněna·norma splněnaSoli, pH a minerályrozpuštěné látky žíhané (550 °C)·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnavápník·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnarozpuštěné látky (105 °C)·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněnavodivost●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněna·norma splněnachloridy●norma nesplněna·norma splněna·norma splněna·norma splněnasírany·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnaBiologie a bakteriesaprobní index biosestonu·norma splněna·norma splněna●norma nesplněna·norma splněnaPAU: 1 látka (do skóre se nepočítají)
Ukazatel2022202320242025PAU (spalování a spad)fluoranthen●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněna·norma splněnaPolycyklické aromatické uhlovodíky. Norma pro benzo(a)pyren je extrémně nízká (0,17 ng/l), proto ji překračuje většina toků; hlavním zdrojem je spalování a spad z ovzduší.
PohanskoDyje, rkm 17,0 · povodí Morava9 ukazatelů v roce 2025
Ukazatel2022202320242025Kyslík a organické látkyCHSK (chemická spotřeba kyslíku)·norma splněna·norma splněna·norma splněna●norma nesplněnaŽiviny a dusíkdusitany●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnafosfor celkový●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnaŠkodlivé organické látkyAOX (organicky vázané halogeny)●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnaSoli, pH a minerálypH●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnamangan·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněnaBiologie a bakterieabundance fytoplanktonu●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnachlorofyl a●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněnaPAU: 2 látky (do skóre se nepočítají)
Ukazatel2022202320242025PAU (spalování a spad)benzo(a)pyren●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněnafluoranthen·norma splněna·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněnaPolycyklické aromatické uhlovodíky. Norma pro benzo(a)pyren je extrémně nízká (0,17 ng/l), proto ji překračuje většina toků; hlavním zdrojem je spalování a spad z ovzduší.
- norma nesplněna
- žádná nesplněná norma
- místo není v ročence
Nejhorší stanice podzemní vody
Nejvíce látek z lidské činnosti nad normou v roce 2025
- Male Raskovceokres Michalovce · vrt nebo studnalátky z lidské činnosti2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
- Mangan
- Železo celkové
- Poměr NO3 k NO2
- Dusičnany
- Vodivost při 20 °C
- TOC
- Sírany
- Suma pesticidů
- Chloridy
- MCPB
- Acetochlor oxamidová kyselina (µg/l)
- Alachlor OA
- Alachlor ESA
Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 30. 10. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):
- Dusičnany392 mg/l
- Amonné ionty0,28 mg/l
- Dusitany0,05 mg/l
- Železo0,21 mg/l
- Chloridy315 mg/l
- Hliník95 % normy
- suma pesticidů478 % normy
- Ipelsky Sokolecokres Levice · vrt nebo studnalátky z lidské činnosti2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
- Poměr NO3 k NO2
- Amonné ionty
- Dusičnany
- Vodivost při 20 °C
- Suma pesticidů
- Glyphosát
- MCPB
- Acetochlor oxamidová kyselina (µg/l)
Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 4. 11. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):
- Dusičnany150 mg/l
- Amonné ionty6,19 mg/l
- Dusitany< 0,01 mg/l
- Železo0,003 mg/l
- Chloridy84,4 mg/l
- Selen20 % normy
- glyfosát9 000 % normy
- Moldava nad Bodvouokres Košice – okolí · vrt nebo studnalátky z lidské činnosti2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
- Poměr NO3 k NO2
- Dusičnany
- PH
- Benzo(a)pyren
- Součet PCE (tetráchloretylen) a TCE (trichloretylen)
- Součet PAH
Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 24. 9. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):
- Dusičnany84,8 mg/l
- Amonné ionty0,03 mg/l
- Dusitany< 0,01 mg/l
- Železo0,034 mg/l
- Chloridy174 mg/l
- Antimon61 % normy
- Methylbentazon60 % normy
- suma PCE (tetráchlorethenu) a TCE (trichlorethenu)727 % normy
- benzo(a)pyren460 % normy
- Blatneokres Senec · vrt nebo studnalátky z lidské činnosti2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
- Poměr NO3 k NO2
- Dusičnany
- Suma pesticidů
- Methylbentazon
- MCPB
Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 7. 10. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):
- Dusičnany105 mg/l
- Amonné ionty< 0,01 mg/l
- Dusitany< 0,01 mg/l
- Železo0,012 mg/l
- Chloridy44,8 mg/l
- Hliník85 % normy
- Methylbentazon190 % normy
- Horna Potonokres Dunajská Streda · vrt nebo studnalátky z lidské činnosti2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
- Poměr NO3 k NO2
- Dusičnany
- Suma pesticidů
- Glyphosát
- Benzen
Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 6. 10. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):
- Dusičnany73,9 mg/l
- Amonné ionty< 0,01 mg/l
- Dusitany0,02 mg/l
- Železo0,02 mg/l
- Chloridy46 mg/l
- Chrom24 % normy
- glyfosát8 000 % normy
- benzen100 % normy
- Modranyokres Komárno · vrt nebo studnalátky z lidské činnosti2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
- Poměr NO3 k NO2
- Dusičnany
- Suma pesticidů
- Glyphosát
- Desisopropylatrazin
Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 10. 11. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):
- Dusičnany106 mg/l
- Amonné ionty< 0,01 mg/l
- Dusitany< 0,01 mg/l
- Železo0,013 mg/l
- Chloridy39,1 mg/l
- Chrom12 % normy
- glyfosát15 000 % normy
- látky z lidské činnosti
- pouze přírodní látky
- žádné překročení nezaznamenáno
Čistírny, které způsobují problém
Největší přetížení a největší vypouštěné znečištění u revírů
Nejvíce přetíženézatížení nad kapacitu čistírny
- COV Podbanskekapacita 1 243 EOu revíru: Belá č. 1a267%
- COV Gabcikovokapacita 2 000 EOu revíru: Dunaj č. 3 – odpadový kanál VD, Dunaj č. 3 – prívodný kanál VD a 1 další235%
- COV Tatranska Kotlina BTH1kapacita 35 EOu revíru: Biela č. 1, Beliansky potok a 1 další197%
- COV Hrabusicekapacita 2 500 EOu revíru: Hornád č. 5c, Veľká Biela Voda (NP Slovenský raj) a 2 další185%
- COV Veselekapacita 1 440 EOu revíru: Chtelnička, Dudváh č. 4175%
Největší vypouštění BSK₅organické znečištění, tuny za rok
- COV Ruzomberokkapacita 623 774 EOu revíru: Váh č.18a, Čutkovo189 t
- COV Vrakunakapacita 617 817 EOu revíru: Malý Dunaj č. 6115 t
- COV Liptovsky Mikulaskapacita 126 400 EOu revíru: Váh č.20, Jalovecký potok a 3 další76 t
- COV Koksov – Baksakapacita 175 104 EOu revíru: Hornád č. 1b72 t
- COV Zilinakapacita 220 000 EOu revíru: Váh č.12, Hričovský kanál č.2b a 2 další60 t
Nesplňují požadavky EUsměrnice 91/271/EHS
- COV Tlmacenesplňuje: BSK₅, CHSKu revíru: Hron č. 3, VN Veľké Kozmálovce a 2 další
- COV Trsticenesplňuje: BSK₅, CHSKu revíru: Malý Dunaj č. 3, Malý Dunaj č. 2
- COV Zavadka nad Hronomnesplňuje: BSK₅, CHSKu revíru: Hron č.12, VN Závadka nad Hronom
- COV Komjaticenesplňuje: BSK₅, CHSKu revíru: Nitra č. 2
- COV Elektrosvit Vrakunnesplňuje: BSK₅, CHSKu revíru: Žitnoostrovské kanály č. 3
Co nejčastěji nevyhovuje
Počet míst SHMÚ, která v roce 2025 nesplnila daný ukazovateľ
- počítá se do skóre revíru
- zobrazuje se, do skóre se nepočítá
Odkud data pocházejí a co neříkají
- Povrchové vody: ročenky Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Kvalita povrchových vôd za roky 2022 až 2025. Seznam míst a ukazatelů, které nesplnily normu podle nařízení vlády č. 269/2010 Z. z., jsme přepsali do tabulky v pluginu. Starší ročenky jsou v jiném formátu a nezahrnuli jsme je.
- Podzemní vody: ročenky SHMÚ Kvalita podzemních vod, stanice a překročené ukazatele v letech 2017 až 2025 podle limitů pro pitnou vodu. Souvislost s rybářským revírem je jen nepřímá.
- Podzemní vody, naměřené hodnoty: veřejné rozhraní SHMÚ „Výsledky monitorovania kvality podzemnej vody“. Skutečně naměřené hodnoty (dusičnany, amonné ionty, železo, chloridy, kovy, pesticidy, PFAS, rozpouštědla) máme u 758 stanic; u každé látky bereme nejvyšší hodnotu z odběrů v roce 2025 (u stanic bez údajů za tento rok z jednoho ze dvou předchozích let). Hodnota rovná normě se počítá za překročení, stejně jako v SHMÚ.
- Čistírny: registr čistíren odpadních vod (VÚVH, EEA) ze souboru „Body pri revíroch“, tedy jen čistírny do 2 km od čáry revíru. Čistíren na území Slovensko je podstatně více.
Co tyto údaje neříkají. Ročenka uvádí místa, která nesplnila normu. Místo, které v ní chybí, není důkazem čisté vody, proto se skóre revírů jen snižuje a nikdy nezvyšuje. Průmyslové znečišťovatele (Národní registr znečišťování) jsme do seznamu nezahrnuli, registr byl při sběru údajů nedostupný, a u čistíren uvádíme jen ty, které jsme našli u revírů. Přesnou polohu má jen 31 % míst SHMÚ, 47 % má polohu určenou jen přibližně (podle vodního útvaru, proto se u revírů započítávají slaběji) a 22 % nemá polohu vůbec, takže je k revírům nepřiřazujeme. Vzdálenost, shodu názvu toku a pořadí určujeme sami, jde o orientační přiřazení.