Vymezení revíru: Čiastkové povodie rieky Torysa od ústia potoka Černakovec v o. Tichý Potok po cestný most "Na chotári". Skóre, nejlepší okno dne a co ho táhne nahoru nebo dolů Načítám údaje… Vodní stav, teplota, modelový průtok a spád Sabinov – Torysa · hladina ustálená, vodočet vzdálený 18 km Hladina je měřena na vodočtu SHMÚ, není to hloubka vody na revíru. Načítám údaje… Rychlý tok Podhorský potok: rychlá voda, kamenité dno, peřeje a tůně pod nimi. Typické pstruhové vody. Hodina po hodině, tlak a nejbližší dny Načítám údaje… Kde jsou slunce a měsíc právě teď a kdy přijdou nejlepší okna dne Táhněte po ose a uvidíte, kde budou slunce a měsíc. Den trvá 9 h 30 min. Úplněk kolem 24. 11., nov kolem 9. 11.. Solunární teorie není vědecky potvrzena, bereme ji jako doplněk. Zlatá hodinka je čas kolem východu a západu slunce, kdy ryby často berou. Průběh vody, místa u vody, charakter a základní údaje Čára zobrazuje průběh revíru podle dat Rybárske revíry 2026. Přístupová místa a přesné hranice si ověřte na místě. Doba hájení, doba lovu, lovné míry a denní limit. Orientačně: ověřte si je v rybářském řádu revíru 1. 10. – 15. 4. lov všech ryb zakázánmimo toto období Výjimka: na vodách s výskytem hlavatky podunajské je od 1. 11. do 31. 12. lov hlavatky možný jen s povolením k lovu hlavatky (§ 13 odst. 4 a § 19 zákona). Doba hájení jednotlivých druhů (níže) platí nezávisle na této době hájení. Platí jen mimo dobu hájení. Mimo tyto hodiny je lov zakázán (§ 14 písm. b zákona). duben, září6.00 – 20.00 h Kvě, srpen5.00 – 21.00 h Čer, Čvc4.00 – 22.00 h listopad, prosinec7.00 – 19.00 h Měsíce, které v tabulce chybějí, spadají do doby hájení. Doba v listopadu a prosinci na pstruhových a lipanových vodách souvisí s výjimkou pro lov hlavatky (§ 13 odst. 4 zákona); co se v té době smí lovit, ověřte v rybářském řádu. Na hraničních vodách platí doba z povolenky nebo rybářského řádu (§ 11 odst. 2 vyhlášky). Noční lov zákon upravuje dvěma formulacemi, které se na první pohled rozcházejí, proto se na něj vždy zeptejte v rybářském řádu revíru nebo u rybářské stráže. Jde o shrnutí. U nástrah, háčků a návnady si přečtěte i rybářský řád revíru, protože uživatel může podmínky zpřísnit. Modrá a zelená skupina se nekombinují. Limit platí za den i při lovu na více revírech a po jeho dosažení lov pro ten den končí. Skupiny druhů vycházejí z výkladu SRZ z ledna 2026, ne přímo z textu paragrafu. Uživatel revíru může v povolence určit nižší limit, tehdy platí přísnější. V tomto období se druh nesmí lovit, i když jinak lov v dané době dovoluje typ vody. Platí nezávisle na době hájení všech ryb. Některé druhy jsou chráněny celoročně (například drsek, mihule, hrouzci, sekavci, síh maréna, parma karpatská, ostrucha křivočará) a jejich lov je zakázán vždy. Úplný seznam druhů je v průvodci Rybářský zákon po pravidlech. Nejmenší délka, od které si rybu smíte ponechat. Uživatel revíru může míru zvýšit, platnou hodnotu hledejte v povolence a rybářském řádu. Měří se celková délka od předního konce hlavy po konec nejdelšího paprsku ocasní ploutve (§ 12 odst. 4). Bez lovné míry jsou například slunka obecná, karas stříbřitý, okoun říční, plotice obecná, mřenka mramorovaná (slíž severný) a invazní druhy. Stav k 6. 11. 2026: zákon č. 216/2018 Z. z. o rybářství (znění od 1. 1. 2022) a vyhláška č. 381/2018 Z. z. (znění od 1. 1. 2019); novější znění jsme nenašli. Zákon se může změnit, platné znění najdete na Slov-Lex (zákon) a Slov-Lex (vyhláška). Na stejném toku a nejbližší v povodí Načítám 3D model terénu… Kvalita vody, povodí, dno, ryby, vodní hmyz, zvěř a rizika z otevřených databází. Kromě zvěře a rizik jsou zahrnuty i do skóre aktivity. Voda patří mezi horních 39 % z 461 pstruhových revírů s údaji. Spolehlivost střední: použili jsme 5 údajů o vodě, ostatní chybí a do hodnocení nevstupují. sklon 16 ‰, 638 m n. m. → pstruhové pásmo Podle sklonu a nadmořské výšky leží tok v oblasti, která odpovídá pstruhovému pásmu. Pro pstruhy je to přirozené pásmo. Evropské toky jsou od pramene k ústí rozděleny do pásem s typickými rybami: pstruh, lipan, parna a nížina; jsou určeny především gradientem a velikostí toků (Huet 1959) a zóny lze také použít k posouzení stavu toků (Aarts a Nienhuis 2003). Zónu odhadneme ze sklonu linie rybářského revíru a jeho převýšení; jde o zjednodušení bez šířky proudu. Shoda mezi zónou a typem rybářské oblasti přidává +1 ke kvalitě, jasný nesoulad −1. Zdroje: Huet 1959; Aarts a Nienhuis 2003 ≈ 8,1 °dH (1,4 mmol/l vápníku a hořčíku), atlas ŠGÚDŠ Středně měkká voda: produktivita je průměrná. Voda s vápníkem a hořčíkem je produktivnější a lépe tlumí výkyvy kyselosti: produkce pstruhů byla vyšší ve vápenatých tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006) a index založený na rozpuštěných pevných látkách a hloubce předpovídá výnos ryb z jezer (Ryder a kol. 1974). V irských tocích však geologie nezměnila hustotu pstruhů (Lehane a kol. 2004) a Downing a kol. (1990) ukázal, že výroba souvisí spíše s prvovýrobou. Tedy pouze ±1 bod. Tvrdost pochází z atlasu ŠGÚDŠ, nikoli z měření v rybářském revíru; nahrazuje samostatně posuzované podloží pánve. Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004; Ryder a kol. 1974 pH 8,3, atlas ŠGÚDŠ pH je v rozmezí, ve kterém se rybám běžně daří. Ryby pod pH přibližně 6 trpí a pstruzi a lipan jsou citlivější než kaprovití (Alabaster a Lloyd 1982); v kyselé měkké vodě se hliník uvolňuje z půdy a poškozuje žábry (Gensemer a Playle 1999). pH z atlasu je modelový odhad, takže snížení je pouze −1 nebo −2, a to pouze tam, kde nemáme žádné měření pH (které se posuzuje samostatným faktorem). Zdroje: Alabaster a Lloyd 1982; Gensemer a Playle 1999 ≈ 241 mg/l, atlas ŠGÚDŠ Střední mineralizace odpovídá produktivním tokům a nádržím. Rozpuštěné pevné látky (mineralizace) souvisí s úrodností vody, a proto je Ryder použil k odhadu produkce ryb v jezerech (Ryder 1965, Ryder a kol. 1974). Downing a kol. (1990) však ukázal, že primární produkce je lepším prediktorem produkce. Nezadává skóre, pouze index vhodnosti. Zdroje: Ryder 1965; Ryder a kol. 1974; Downing a kol. 1990 1 prvky mezi nejvyššími 10 % na Slovensku (atlas ŠGÚDŠ 1999) Kovy v sedimentech se mohou hromadit u bentických živočichů a ryb; vysoké hodnoty jsou v rudných oblastech často přirozené. Toxicita kovů pro ryby klesá s tvrdostí vody, protože vápník soutěží s kovem o místa na žábrách (Pagekopf 1983). Atlas ŠGÚDŠ uvádí pouze pořadí mezi toky, nikoli koncentraci srovnatelnou s limitem (MacDonald a kol. 2000). V tvrdé vodě tedy hodnotíme kovy mírněji, v měkké vodě přísněji. Zdroje: Pagenkopf 1983; Gensemer a Playle 1999; MacDonald a kol. 2000 Stejné údaje o vodě hodnoceny vůči požadavkům pstruhů, lipanů a kaprů. Revír je veden jako pstruhový revír, zvýrazněn je jeho typ. Index 0 až 100 porovnává vlastnosti vody s požadavky daného druhu (60 je neutrální hodnota, 100 ideální). Slovní hodnocení vychází ze srovnání s jinými rybářskými revíry stejného typu, protože většina slovenských vod má pro svůj druh dobré hodnoty. Index nemá vliv na to, zda se v rybářském revíru skutečně vyskytují ryby (o tom rozhoduje zarybnění a hospodář). Tvrdost, pH a mineralizace z atlasů jsou historické a modelové odhady. Jen malá část z toho se odvíjí od skóre podmínek a kvality rybářského revíru (tvrdost ±1, kyselost atlasu −2 až 0, shoda zóny toku ±1 vůči kvalitě). Posoudili jsme 18 faktorů, skóre mění 4 z nich. Úpravy jsou v rozsahu od −14 do +12 bodů, aby nepřevážily počasí a teplotu vody. Započítávají se do skóre, řazení i filtrů. ≈ 8,1 °dH, atlas ŠGÚDŠ Tvrdší pánev bohatá na vápník poskytuje produktivnější vodu, ve které pstruzi a lipan lépe rostou. Voda s vápníkem a hořčíkem je produktivnější a lépe tlumí výkyvy kyselosti: produkce pstruhů byla vyšší ve vápenatých tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006) a index založený na rozpuštěných pevných látkách a hloubce předpovídá výnos ryb z jezer (Ryder a kol. 1974). V irských tocích však geologie nezměnila hustotu pstruhů (Lehane a kol. 2004) a Downing a kol. (1990) ukázal, že výroba souvisí spíše s prvovýrobou. Tedy pouze ±1 bod. Tvrdost pochází z atlasu ŠGÚDŠ, nikoli z měření v rybářském revíru; nahrazuje samostatně posuzované podloží pánve. Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004; Ryder a kol. 1974 místo Torysa, odběrný objekt Tichý potok, nad na toku Torysa, na čáře revíru, nesplněná norma v 1 z 4 let (2022 až 2025); v roce 2024: dusitany, benzo(a)pyren Nejbližší místo monitoringu SHMÚ na tomto toku nesplňuje normy kvality vody. Nedostatek kyslíku a organické znečištění ryby přímo oslabují, amonné ionty a dusitany jsou pro ně toxické, další živiny podporují řasy. Započítávají se všechny čtyři roky a novější mají větší váhu. Nesplněná norma neznamená, že ryby neberou; snížení je nejvýše 5 bodů. Nejbližší místo monitoringu SHMÚ na tomtéž toku: nesplněné normy kvality vody za roky 2022 až 2025 (novější roky mají větší váhu). Nedostatek kyslíku a organické znečištění ryby přímo oslabují (Davis 1975), amonné ionty a dusitany jsou toxické, živiny podporují řasy. Přesná míra, o kolik nesplněná norma sníží záběr, není ověřena, proto jde o rybářskou praxi a opatrnost. Zhoršení je nejvýše o 5 bodů a pouze snižuje: co SHMÚ neuvádí, není důkazem čistoty. Benzo(a)pyren a další PAU se do skóre nepočítají, protože jejich extrémně nízkou normu překračuje většina toků. Zdroje: SHMÚ, povrchové vody; nařízení vlády SR č. 269/2010; Davis 1975 Skalní podloží, kamenité, ŠGÚDŠ Štěrkové a kamenité dno je typické pro pstruhové a lipanové vody: dobrá potravní základna a neresiště. Produkce pstruha je vyšší ve vápencových tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006), ale v irských tocích geologie hustotu pstruhů nezměnila a rozhodovala struktura koryta (Lehane a kol. 2004). Důkazy se rozcházejí, váha je malá. Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004 0,0× průměrný měsíc, 0 z 23 pozorování za rok, iNaturalist V tomto měsíci se vodní hmyz vyskytuje málo, rozhoduje spíše potrava při dne. Rybáři loví „podle hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Měřená závislost úlovků na rojení není v našich zdrojích doložena. Pro tyto faktory chybějí údaje nebo jsou v běžném rozsahu: Pravidla jsou orientační a vycházejí z rybářské praxe a vědeckých studií, u každého faktoru je vidět, jak dobře je podložen. Počasí, tlak vzduchu a teplota vody mají na skóre větší vliv než tyto údaje. Polycyklické aromatické uhlovodíky. Norma pro benzo(a)pyren je extrémně nízká (0,17 ng/l), proto ji překračuje většina toků; hlavním zdrojem je spalování a spad z ovzduší. Údaje jsou z ročenek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádí místa, která nesplnila normu; místo, které v ročence chybí, se nepovažuje za čisté. Vzdálenost a shodu názvu toku určujeme sami, proto jde o orientační přiřazení. Naposledy v roce 2018 bylo překročeno: Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok, souvislost s tokem u revíru je proto jen nepřímá. Přirozené látky (železo, mangan, sírany, vodivost) se do hodnocení podle ročenky nepočítají. Údaje jsou z ročenek SHMÚ (podzemní vody 2017 až 2025). Tok z databáze HydroRIVERS spárovaný s revírem, odchylka čáry kolem 97 m Údaje jsou z celosvětové databáze s hrubším rozlišením (desítky metrů), proto jsou u malých vod jen orientační. Hloubka a objem jsou modelové průměry. Skalní prahy a kameny poskytují úkryty, ale montáž se zde ráda zachytává. Prameny a vývěry podzemní vody přivádějí do toku chladnější vodu v létě a teplejší v zimě, ryby se u nich v extrémním počasí zdržují. Podle geologické mapy: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén | stredno- a hrubozrnné pieskovce v absolutnej prevahe nad ílovcami, oligocén – mio Mapa ukazuje geologii podloží, nikoli přesné dno na místě. Skutečný materiál dna se může lišit, zejména u nánosů. Málo hmyzu listopad: 0,0× průměrný měsíc 0,0× průměrný měsíc, 0 z 23 pozorování za rok, iNaturalist. Pozorování přidávají lidé z okolí, nejsou to měření u vody. Ukazují, kdy se vodní hmyz obvykle objevuje, a hodí se zejména při lovu na mušku. Typická hodnota z 1 stanice podzemní vody do 10 km od revíru (nejbližší 0,1 km), měření z roku 2025. Bližší stanice mají větší váhu. Jde o podzemní vodu u revíru, ne o měření v samotném toku. Norma je limit, který u ukazatele uvádí SHMÚ (pro pitnou vodu); hodnota rovná normě se stejně jako v SHMÚ počítá za překročení. Štítek „někde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale alespoň jedna stanice ji přesahuje; která, je uvedeno u dlaždice. Ryby jsou na některé látky citlivější než lidé. < 0,01mg/l nezjištěno Pod mezí stanovitelnosti (0,01 mg/l), norma 0,5 mg/l. 1 stanice. < 0,01mg/l nezjištěno Pod mezí stanovitelnosti (0,01 mg/l), norma 0,5 mg/l. 1 stanice. 10,1mg/l pod normou Norma 50 mg/l. 1 stanice, 0,1 km od revíru. 8,95mg/l dostatek kyslíku Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pro lososovité vody. 1 stanice, 0,1 km od revíru. 8,3°C mírná 1 stanice, 0,1 km od revíru. 7,43 vhodné pro ryby 1 stanice, 0,1 km od revíru. 1,47mmol/l měkká 1 stanice, 0,1 km od revíru. 0,019mg/l hluboko pod normou Norma 0,2 mg/l. 1 stanice, 0,1 km od revíru. 0,001mg/l hluboko pod normou Norma 0,05 mg/l. 1 stanice, 0,1 km od revíru. 1,1mg/l hluboko pod normou Norma 250 mg/l. 1 stanice, 0,1 km od revíru. 27mg/l hluboko pod normou Norma 250 mg/l. 1 stanice, 0,1 km od revíru. 27mS/m pod normou Norma 125 mS/m. 1 stanice, 0,1 km od revíru. 20% normy pod normou Nejvyšší: Hliník 0,04 mg/l (20 % normy, 0,1 km od revíru). 1 stanice. Zdroje Druhy, které se v okolí vody pozorovaly nebo zaznamenaly. Zvěř, rostliny a rizika nevstupují do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci. Název druhu vede na jeho stránku. Nejběžnější kachna; hnízdí téměř u každé vody s pobřežní vegetací. Stojí v mělčině a číhá na drobné ryby. Na březích rybníků a pomalých potoků je snadno vidět. Malý ptáček, který se potápí a běhá po dně bystřin za larvami hmyzu. Hnízdí u čistých horských potoků. Černá se žlutými skvrnami. Žije v listnatých lesích u čistých horských potoků, larvy se vyvíjejí v potoku. Hmyz s vodními larvami. Dospělí jedinci žijí jen krátce a líhnou se najednou v rojích. Malý pták, který se potápí pro rybky. Hnízdí ve strmých březích čistých potoků. Dravý hmyz. Larvy žijí pod vodou několik měsíců až let, dospělé vážky loví ve vzduchu nad vodou. Býložravec, který hrázemi a stavbami mění potok i břehy. Je chráněný. Vytváří mělčiny a tůně, kde se daří rybám a hmyzu. Největší původní ropucha. Na jaře putuje k vodě, kde se tře. Neškodný had se dvěma žlutými skvrnami na zátylku. Dobře plave a loví žáby, ryby a čolky. Loví ryby, raky a žáby. Je přísně chráněná a její výskyt se považuje za znamení relativně čisté vody bohaté na ryby. Nepůvodní želva z Ameriky, která se do přírody dostala z domácích chovů. V Evropě je invazní. Invazní bylina z východní Asie, která vytváří husté porosty vysoké až tři metry. Invazní rostlina z Himalájí, vysoká až dva metry, s růžovými květy. Zarůstá břehy toků. Vysoká tráva, která u rybníků a na březích tvoří rozsáhlé rákosiny. Drobná plovoucí rostlina, která může pokrýt celou hladinu stojatých vod. Žije v horských lesích na severu a ve středu území Slovenska. U vody loví ryby a pije. Jak se chránit: V horských revírech se pohybujte hlučně, nenechávejte u stanu ryby, vnitřnosti ani zbytky návnad a jídlo ukládejte mimo místo na spaní. Pokud medvěda uvidíte, neutíkejte, klidně mluvte a pomalu ustupujte. Nikdy se nepřibližujte k mláďatům. Jedovatý had, který se vyhřívá na skalnatých svazích, v mokřadech a na okrajích lesů u vody. Jak se chránit: Je plachá a uštkne jen při ohrožení. U kamenitých břehůacím nesahejte rukou mezi kameny a mějte pevnou obuv. Po uštknutí zůstaňte v klidu, nehýbejte postiženou končetinou a volejte 112. Líhnou se ve stojaté vodě, proto jsou nejhorší u nádrží, slepých ramen a lužních lesů, zejména při západu slunce. Jak se chránit: Při večerním a nočním lovu mějte dlouhý rukáv, repelent a síťku. Rozvoj komárů zrychluje teplo a vlhko po deštích. K vodě chodí válet se a pít, hlavně za soumraku a v noci. Jak se chránit: Bachyně s mláďaty umí být agresivní. Zachovejte odstup,aturanocujte na zvěřním přechodu a nenechávejte u vody zbytky jídla. Plachá šelma lesů. K vodě přichází v noci a za soumraku. Jak se chránit: Útoky na lidi jsou velmi vzácné. Udržujte pořádek v táboře, nekrmte zvěř a psa mějte na vodítku. Přenáší klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu. Číhá ve vysoké trávě a v břehové vegetaci. Jak se chránit: Od jara do podzimu se po lovu zkontrolujte, použijte repelent a dlouhé kalhoty zastrčte do ponožek. Klíště co nejdříve odstraňte pinzetou. Proti encefalitidě existuje očkování. Velké bodavé mouchy. Nejaktivnější jsou za horkých bezvětrných dnů u vody a na loukách. Jak se chránit: Bolestivě bodají, zejména v létě v poledních hodinách. Pomáhá světlé oblečení s dlouhým rukávem a repelent. Zvěř, rostliny a rizika: záznamy pocházejí z pozorování a odrážejí i to, kde se pozorovatelé pohybují, nejsou to měření hustoty ani jistota setkání. Platí pro okolí přibližně 35 × 55 km. Podloží, tok a prameny na mapě, hodnoty v místě vody, geomagnetická aktivita a zemětřesení. Jde o informaci o prostředí; do skóre vstupují jen malé hypotézy označené stupněm jistoty (zlomy a horniny, geomagnetická bouře). Mapa podloží potřebuje zapnutý JavaScript. Geologická mapa území (Slovensko) 1 : 50 000: horniny pod povrchem, od naplavených štěrků a písků přes jíly až po žuly a vápence. Barvy podle legendy ŠGÚDŠ, po kliknutí do mapy se ukáže popis horniny v daném místě. Pro rybáře: Štěrkové lavice a kamenité prahy dávají čisté dno a biotop pro candáta, okouna či parmu. Jílovité a bahnité podloží drží potravu pro kapra a cejna. Vápence a dolomity dávají tvrdší, na potravu bohatší vodu než žuly a křemence. Radonové riziko podloží (nízké, střední, vysoké). Vychází z radioaktivity hornin a z puklin. Mapa ukazuje podloží, ne radon ve vodě. Pro rybáře: Radon je přírodní stopovač podzemní vody. Podloží s vyšším radonovým rizikem (žuly, ruly, tektonické zlomy) bývá místem, kde puklinová voda vytéká na povrch. Většina území (Slovensko) je „střední“, proto je zajímavé hlavně vysoké riziko. Ekvivalentní uran v povrchových horninách z letecké gama spektrometrie (ppm). Od 4 ppm se podloží obvykle označuje za zvýšené radonové riziko. Pro rybáře: Vysoký uran je znakem žul, rul a černých břidlic, tedy hornin, ze kterých se do vody dostává radon a rozpuštěné látky. Pro záběr nemá přímý význam, pomáhá číst geologii území. Dávkový příkon gama záření ve vzduchu (nGy/h) z leteckého měření. Jde o přirozené pozadí podloží, ne o znečištění. Pro rybáře: Vyšší hodnoty mají horniny bohaté na uran, thorium a draslík (žuly, ruly, flyš s břidlicemi). Je to doplněk k mapě uranu; rybáři hlavně ukazuje, kde se mění podloží. Anomálie magnetického pole Země (ΔT, v nT) způsobené horninami s magnetickými minerály, například sopečnými horninami, bazalty či amfibolity. Pro rybáře: Ryby (zejména lososovité a úhoři) vnímají magnetické pole. Zda místní anomálie ovlivňují jejich pohyb a záběr, není prokázáno; bere se to jako hypotéza. Kliknutím nebo ťuknutím do mapy zjistíte hodnotu v daném místě. střední Běžné pro většinu Slovenska. 2,3ppm běžný Běžné pozadí hornin. 6,7ppm pod průměrem kůry Přírodní pozadí hornin. 1,40% pod průměrem kůry Přírodní pozadí hornin. 48nGy/h kolem světového průměru Přirozené pozadí podloží. -23nT pod průměrem okolí Odchylka magnetického pole od průměru okolí. Hodnoty platí pro jedno místo (na mapě označené bodem), nikoli jako průměr celého toku nebo povodia. Radon je v podzemních vodách přirozený stopovač; do mapy není zahrnut radon ve vodě, jen riziko podloží. Značka na ciferníku: průměr horní zemské kůry (uran 2,7 ppm, thorium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a světový průměr přirozené dávky venku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička se nevychyluje do „dobra“ ani „zla“, jen ukazuje, kde hodnota leží. Zvýšený uran nebo radon je pouze údaj o hornině. Pro záběr nemá prokázaný význam; pomáhá číst, z jakého podloží voda pochází. do 3 km zlom v okolí Tektonický zlom na geologické mapě. 1 podzemní voda u toku V okruhu 1 km. zakrytý mladšími usazeninami předpokládaný Podél zlomů a u pramenů vytéká z podloží puklinová podzemní voda. Bývá v létě chladnější a v zimě teplejší než voda v toku, proto se na takových místech podle rybářských zkušeností ryby v extrémním počasí zdržují (letní a zimní ostrůvky vhodnější teploty). Čerstvá puklinová voda však může mít málo kyslíka. Jde o zkušenost rybářů, nikoli o měřený jev u tohoto revíru. Zlomy jsou z geologické mapy 1 : 50 000. Prameny pocházejí z hydrogeologické mapy, která pokrývá jen některé regiony, takže nula neznamená, že tam prameny nejsou. Čára je voda rybářského revíru, světlý pás je pásmo 3 km, ve kterém byly hledány vrty, důlní díla a zátěže. Mapa ukazuje nejbližší objekty (maximálně několik desítek z každého registru), ne všechny. Body odpovídají pozici v registru; plošné objekty jsou označeny středem. Flyš67 % vodní hladiny 33% říční naplaveniny Střídavé pískovce a jílovce; středně mineralizovaná voda, která se při dešti rychle zakalí. Geologická mapa Slovenska 1:50 000. pH 8,3modelovaný odhad typ vody Ca–Mg–HCO₃ Mineralizace 241 mg/l, měkká voda (8,1 °dH). Interpolace měření z Geochemického atlasu Slovenska, nikoli měření v toku. 1 z 15prvky v horních 10 % nejvyšší: Chrom 126 mg/kg Pozice nejvýše hodnoceného prvku mezi vzorovými body na tocích na Slovensku: percentil 91. Interpolace Geochemického atlasu říčních sedimentů. 45°C v hloubce 1000 m tepelný tok 65 mW/m² V hloubce 2 000 m asi 65 °C (nárůst o 20 °C na kilometr). Atlas geotermální energie Slovenska. 4vzorky se zlatem 12 rudných minerálů v sedimentu Nejvíce 2 zrna v jednom vzorku (630 m od vody). Rýžovací průzkum počítal zlatá zrna v koncentrátu z říčního sedimentu. 4 z 8ukazatele v horních 5 % nejvyšší: Vést 810 μg/l Pozice nejvyšší naměřené hodnoty v distribuci všech vzorků povrchových vod na Slovensku: percentil 99 (ŠKAPOVÁ). 134vrtů do 3 km 395 rozborů vody v okolí Z toho 134 má archivní zprávu z Geofondu. Vrty jsou hydrogeologické, geologické, inženýrsko-geologické a další. 28°C u ústí vrtu 1 geotermální vrt do 10 km Nejteplejší: Šariš – Š-1, vydatnost 0,2 l/s, 4,1 km od vody. 2místa v okruhu 3 km 2 skládky V okruhu 3 km není registrována žádná ekologická zátěž; skládky jsou pouze evidovány. 10záznamů do 5 km 10 rudných výskytů Registry geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerostných surovin. 25ploch do 3 km 1 aktivních Zdokumentované sesuvy v evidenci Geofondu. Sesuv půdy do potoka může zakalit vodu a změnit koryto. Údaje pocházejí z matrik, map a atlasů Státního geologického ústavu Dionýze Štúra a popisují prostředí kolem vody. Blízkost důlního díla nebo zátěže neznamená znečištění vody. Chemismus vody a sedimentů je modelovaný odhad z interpolovaných map Geochemického atlasu Slovenska, nikoli aktuální monitoring nebo měření v toku. Podrobná geologie a geochemie celého toku: hornina pod vodou, složení vody, prvky v sedimentech, záření, geotermální potenciál, kovy, zlato v sedimentu, důlní díla, vrty s rozbory. Nejvyšší předpovídaný Kp v nejbližších 24 hodinách: 4,7 (neklidné pole). Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země od slunečního větru. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ryby, zejména lososovité a úhoři, magnetické pole vnímají. Že by jejich záběr závisel na Kp, však není prokázáno: jde o pozorování rybářů a o hypotézy. Údaj je stejný pro celé území (Slovensko). Do skóre aktivity vstupuje jen při silné geomagnetické bouři (hypotéza, −1 až −2 body). Všechny tyto otřesy jsou velmi plytké, jde pravděpodobně o důlní otřesy (například v polských a českých revírech), nikoli o tektonickou aktivitu. Podle rybářských historek ryby (zejména sumci a úhoři) před otřesy neklidně reagují nebo přestanou brát. Spolehlivě prokázané to není a u slabých otřesů jde o náhodu. Hlubší otřesy z Karpat (například v okolí Komárna a Dobré Vody) lidé většinou vůbec nevnímají. Katalog GEOFON je celosvětový, slabé otřesy v okolí (Slovensko) v něm nemusí být všechny. Nezapočítává se do skóre aktivity. Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikální a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemětřesení). Souvislost geomagnetického pole, otřesů či radonu se záběrem ryb není spolehlivě prokázána, proto se do skóre aktivity nepočítají. Postup je v Metodice. Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje se přibližně každých 6 dní Družicové údaje pro tento revír se právě připravují. Obvykle jsou hotové do několika minut, obnovte stránku později. Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně. Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.
Právě u vody
Podmínky k lovuIndex aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.
Podmínky k lovu
Index aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.Voda
Vodní stav
Hladina vodyVodní stav na nejbližším vodočtu SHMÚ v centimetrech nad nulou vodočtu. Je to stav vody na stanici, nikoliv hloubka vody na revíru.Modelovaný průtok
Modelový průtokOdhad množství vody v řece (m³/s) z modelu GloFAS, nikoli měření. Rozlišení je asi 5 km, na malých tocích může ukazovat větší řeku v okolí.Výškový profil toku
Výškový profilJak se mění nadmořská výška toku po proudu. Počítá se z digitálního modelu reliéfu (desítky metrů), nikoli z měření hladiny, proto je orientační, zejména u úzkých potoků.Počasí a předpověď
Počasí a předpověď
Obloha: slunce, měsíc a solunární oknaSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.
Obloha: slunce a měsíc
Solunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.Slunce
MěsícFáze MěsícePři úplňku a novu je gravitační působení nejsilnější. Při jasné úplňkové noci se dravci a kapři často krmí v noci, den po ní může být slabší.
Okna dneSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.
Mapa a údaje o revíru
49.13624, 20.73028
OpenStreetMap
Údaje o revíru
Zákon a pravidla lovu
Hájení všech ryb
§ 13 odst. 1 zákonaDenní doba lovu
§ 11 vyhláškyPruty, nástrahy a dny lovu
§ 16 zákonaKolik ryb si smíte ponechat za den
§ 14 vyhláškyDoba hájení jednotlivých druhů§ 10 vyhlášky
Lovné míry§ 12 vyhlášky
Před lovem a po lovu
Novinky z organizace a úlovky z revíru
Úlovky z revíru
Další revíry v okolí
Na toku Torysa
4-2890-1-1Kaprová vodaTorysa č. 1
Košický kraj
4-2900-1-1Kaprová vodaTorysa č. 2
Prešov, Prešovský kraj
4-2910-1-4Kaprová vodaTorysa č. 2a
Prešovský kraj
4-2901-1-4Kaprová vodaTorysa č.2a
Prešov, Prešovský kraj
4-2910-1-1Kaprová vodaTorysa č. 3
Sabinov, Prešovský kraj
4-2920-4-1Salmonidní voda (pstruh)Torysa č. 4
Sabinov, Prešovský krajNejbližší v povodí
4-2960-4-1Salmonidní voda (pstruh)Torysa č. 8
Kežmarok, Prešovský kraj
4-2950-4-4Salmonidní voda (pstruh)Torysa č. 7
Levoča, Prešovský kraj
4-2930-4-1Salmonidní voda (pstruh)Torysa č. 5
Sabinov, Prešovský kraj
4-0800-4-1Salmonidní voda (pstruh)Jakubianka č. 2
Kežmarok, Prešovský kraj
4-2340-4-1Salmonidní voda (pstruh)Slavkovský potok (Sabinov)
Sabinov, Prešovský kraj
4-0620-4-1Salmonidní voda (pstruh)Holumnický potok č. 2
Kežmarok, Prešovský krajTerén ve 3D
Voda podle veřejných zdrojů
Vhodnost vody pro typ rybářského revíru
Vhodnost vody pro typ revíruIndex 0 až 100: jak dobře vlastnosti vody odpovídají nárokům pstruha, lipana nebo kapra podle typu revíru. Není to předpověď záběrů ani údaj o tom, jaké ryby tam žijí.Co o tom víme
Co o tom víme
Co o tom víme
Co o tom víme
Co o tom víme
Jak by tato voda vyhovovala každému typu
Co z toho vyplývá
Veřejné zdroje ve skóre podmínekÚdaje o kyslíku, živinách, hloubce nádrže, velikosti toku, dnu, druzích ryb a rojení hmyzu mírně upraví skóre „Podmínky při lovu“. Každá úprava je v rozboru skóre vidět zvlášť.Voda a kyslík+1
Co o tom víme
Znečištění−1
Co o tom víme
Tok, nádrž a dno+1
Co o tom víme
Život u vody0
Co o tom víme
Skóre nemění
Znečištění vody
Znečištění vody (SHMÚ)Ukazatele kvality vody, které v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nesplňují normy na nejbližším místě monitoringu na tomtéž toku.Povrchová voda: nejbližší místo monitoringu
PAU: 1 látka (do skóre se nepočítají)
Podzemní voda v okolí
Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.Podzemní voda do 10 km (1 stanice)
Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 13. 5. 2025
Povodí a nádrž
Hloubka nádrže (HydroLAKES)Průměrná hloubka, objem a doba zdržení vody v nádrži z databáze HydroLAKES (WWF). Hloubka je odhadnuta modelem z okolního terénu, takže je orientační.Dno a podloží
Dno a podloží (ŠGÚDŠ)Podloží pod vodou podle hydrogeologické mapy Slovenska 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Udává, zda je okolí štěrkové, písčité, jílovité, bahnité nebo skalnaté.Vodní hmyz
Rojení vodního hmyzu (iNaturalist)Kolik pozorování poďovek, pošvatek a chrostíků lidé v okolí zaznamenali v tomto měsíci v porovnání s ročním průměrem. Pro muškaře je to náznak vývinu hmyzu.
Jepice0Jepice: suchá muška na hladině, zejména při soumraku.
Potočník0Pošvatky: večer a v noci u břehu, hodí se i nymfa a mokrá muška.
Pošvatky0Chrostíci: čisté, studené potoky, často již koncem zimy a brzy na jar.Zdroje fotografií
Podzemní voda: naměřené hodnoty
Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.Amonné ionty
Dusitany
Dusičnany
Kyslík
Teplota vody
pH
Tvrdost vody
Železo
Mangan
Chloridy
Sírany
Vodivost
Kovy a polokovy
Jak to působí na ryby a vodu
Ryby, zvěř, rostliny a rizika v okolí vodyZvěř a rizika u vody (GBIF)Zvěř, ptáci, rostliny a rizika (medvěd, klíšťata, komáři, bolševník), které lidé v okolí vody zaznamenali. Nepatří do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci.
PtákKachna divoká
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu
PtákVolavka popelavá
Nejvíce záznamů: leden.
O druhu
PtákSkorec vodní
Nejvíce záznamů: leden.
O druhu
FaunaMlok skvrnitý
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu
FaunaJepice
Nejvíce záznamů: Čer.
O druhu
PtákLedňáček říční
Nejvíce záznamů: prosinec.
O druhu
FaunaVážky
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu
FaunaBobr evropský
Nejvíce záznamů: únor.
O druhu
FaunaRopucha obecná
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu
FaunaUžovka obojková
Nejvíce záznamů: Čer.
O druhu
FaunaVydra říční
Nejvíce záznamů: únor.
O druhu
FaunaŽelva nádherná
Nejvíce záznamů: Čer.
O druhu
Invazní rostlinaKřídlatka japonská
Nejvíce záznamů: únor.
O druhu
Rostlina
Invazní rostlinaNetýkavka žláznatá
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu
RostlinaRákos obecný
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu
Rostlina
RostlinaOkřehek menší
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu
RizikoMedvěd hnědý
Jak se chránit
RizikoZmije obecná
Nejvíce záznamů: duben.
Jak se chránit
RizikoKomáři
Nejvíce záznamů: srpen.
Jak se chránit
RizikoPrase divoké
Nejvíce záznamů: září.
Jak se chránit
RizikoVlk obecný
Nejvíce záznamů: Kvě.
Jak se chránit
RizikoKlíště obecné
Nejvíce záznamů: duben.
Jak se chránit
RizikoStřečci
Nejvíce záznamů: Čvc.
Jak se chránit
Zdroje fotografií
Země pod vodou: geologie, zlomy a radon
nízké 36,7 %
střední 63,0 %
vysoké 0,3 %
bez údajů
0 – 1
1 – 2
2 – 3
3 – 4
4 – 5
5 – 7
7 – 35
bez údajů
0 – 20
20 – 40
40 – 60
60 – 80
80 – 100
100 – 140
140 – 180
180 – 220
220 – 999
-1 217 – -1 000
-1 000 – -250
-250 – -200
-200 – -190
-190 – -180
-180 – -170
-170 – -160
-160 – -150
-150 – -140
-140 – -130
-130 – -120
-120 – -110
-110 – -100
-100 – -90
-90 – -80
-80 – -60
-60 – -40
-40 – -20
-20 – 0
0 – 10
10 – 20
20 – 30
30 – 40
40 – 50
50 – 70
70 – 100
100 – 150
150 – 200
200 – 250
250 – 300
300 – 400
400 – 500
500 – 600
600 – 700
700 – 800
800 – 900
900 – 1 000
1000 – 1 100
1100 – 1 130
Hodnoty v místě vody
Hodnoty v místě vodyRadonové riziko podloží, uran, thorium, draslík, gama záření a magnetická anomálie v jednom místě u vody (na mapě označeno bodem).Radonové riziko podloží
Uran (eU)
Thorium (eTh)
Draslík (K)
Gama záření
Magnetická anomálie (ΔT)
Zlomy a prameny
Zlomy a pramenyVzdálenost k nejbližšímu tektonickému zlomovému pásmu na geologické mapě a počet pramenů v okolí. Podél zlomů vytéká puklinová podzemní voda.Nejbližší zlom
Prameny a vývěry
Geologie v okolí: hornina, voda, sedimenty, vrty
Geologie a geochemie kolem vodyHorniny pod vodou, složení vody a sedimentů podle atlasů, radioaktivita, geotermální potenciál, vrty, stará důlní díla, ložiska, zátěže, sesuvy a zlato v sedimentech, z map a registrů ŠGÚDŠ.Skála pod vodou
Voda podle atlasu
Prvky v říčních sedimentech
Teplo pod nohama
Zlato v říčních sedimentech
Stopové prvky v potoční vodě
Rozbory vrtů a podzemních vod
Geotermální energie
Ekologické zátěže a skládky
Ložiska a výskyty rud
Sesuvy půdy a svahové deformace
Geomagnetická aktivita
Geomagnetická aktivita (Kp)Planetární index Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ukazuje se posledních 48 hodin a předpověď na 24 hodin.Zemětřesení poblíž
Zemětřesení v okolíOtřesy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledních 30 dní (katalog GFZ GEOFON).Z vesmíru: co ukazují družice Copernicus
Historické snímky



Lisosvětleno 2 %
Na tomto revíru zatím nikdo nezapsal úlovekBuďte první: po schválení se objeví zde i v žebříčku.
Nadprůměrně vhodná voda pro pstruhy
Pásmo tokuStupeň důkazů: Částečně podloženo
Tvrdost vodyStupeň důkazů: Hypotéza
Kyselost vody (pH)Stupeň důkazů: Částečně podloženo
MineralizaceStupeň důkazů: Hypotéza
Kovy v sedimentuStupeň důkazů: Částečně podloženo
Veřejné údaje o této vodě skóre aktivity téměř nemění.
Tvrdost vodyStupeň důkazů: Hypotéza
+1
Kvalita povrchové vody (SHMÚ)Stupeň důkazů: Praxe rybářů
−1
Dno podle geologieStupeň důkazů: Hypotéza
+1
Líhnutí vodního hmyzuStupeň důkazů: Praxe rybářů
0
Torysa, odběrný objekt Tichý potok, nadTorysa, rkm 113,7 · přímo na čáře revíru
2 ukazatele v roce 20242022202320242025
Ukazatel2022202320242025
Živiny a dusík
dusitany–místo není v ročence–místo není v ročence●norma nesplněna–místo není v ročence
Ukazatel2022202320242025
PAU (spalování a spad)
benzo(a)pyren–místo není v ročence–místo není v ročence●norma nesplněna–místo není v ročence
Tichy Potok – Bujaciarenokres Kežmarok · zdroj · na čáře revíru
bez překročení v 20252017 až 2025
Skalní podloží, kamenité
Geologie
Radonové riziko
Uran (eU)
Gama záření
Magnetika
Polsko3. 11. 23:05, 145 km od vody, hloubka 1 kmpravděpodobně důlní otřes (mělce pod povrchem)