Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Rybářský revír

Turňa č. 2

Salmonidní voda (pstruh)č. 4-3000-4-1TurňaPovodí Bodrog a Hornád
Navigovat

Vymezení revíru: Čiastkové povodie rieky Turňa od ústia potoka Vápený pri obci Jablonov nad Turňou po pramene a potok Vápený od ústia po prameň.

délka revíru
9,8km
kraj
Košický kraj
Letecký snímek revíru Turňa č. 2 se zvýrazněnou čarou
Modrá čára: průběh revíru (orientačně). Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Mapy Google

Právě u vody

Podmínky k lovuIndex aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.

Skóre, nejlepší okno dne a co ho táhne nahoru nebo dolů

Podmínky k lovu

Index aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.

Načítám údaje…

Voda

Vodní stav, teplota, modelový průtok a spád

Vodní stav

Hladina vodyVodní stav na nejbližším vodočtu SHMÚ v centimetrech nad nulou vodočtu. Je to stav vody na stanici, nikoliv hloubka vody na revíru.
020406080100

Hosťovce – Turňa · hladina ustálená

Hladina je měřena na vodočtu SHMÚ, není to hloubka vody na revíru.

Zdroj: SHMÚAktualizováno 8. 11. 2026 08:45

Výškový profil toku

Výškový profilJak se mění nadmořská výška toku po proudu. Počítá se z digitálního modelu reliéfu (desítky metrů), nikoli z měření hladiny, proto je orientační, zejména u úzkých potoků.

Rychlý tok Podhorský potok: rychlá voda, kamenité dno, peřeje a tůně pod nimi. Typické pstruhové vody.

1502002503003500 km2 km4 km6 km8 km
Výškový profil revíru po proudu: od 326 do 203 m n. m. na 9,8 km.
Po proudu, od horního konce revíru (vlevo) k dolnímu
Nejvyšší bod
331 m a.s.l.
Nejnižší bod
195 m a.s.l.
SpádSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
136 m
SklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
14 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,05
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m)Aktualizováno 4. 11. 2026 12:40

Počasí a předpověď

Hodina po hodině, tlak a nejbližší dny

Počasí a předpověď

Načítám údaje…

Obloha: slunce, měsíc a solunární oknaSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.

Kde jsou slunce a měsíc právě teď a kdy přijdou nejlepší okna dne

Obloha: slunce a měsíc

Solunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.

Táhněte po ose a uvidíte, kde budou slunce a měsíc.

  • Slunce
  • Měsíc
  • Zlatá hodinka
  • Hlavní období
  • Vedlejší období

Slunce

  • Úsvit06:01
  • Východ06:34
  • Západ slunce16:07
  • Soumrak16:41

Den trvá 9 h 33 min.

MěsícFáze MěsícePři úplňku a novu je gravitační působení nejsilnější. Při jasné úplňkové noci se dravci a kapři často krmí v noci, den po ní může být slabší.

Lisosvětleno 3 %
  • Východ Měsíce05:46
  • Západ Měsíce15:11

Úplněk kolem 24. 11., nov kolem 9. 11..

Okna dneSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.

  • Vedlejší solunární období05:16–06:16
  • Zlatá hodinka (ráno)06:04–07:34
  • Hlavní solunární období09:33–11:33
  • Vedlejší solunární období14:41–15:41
  • Zlatá hodinka (večer)15:07–16:37
  • Hlavní solunární období21:57–23:57

Solunární teorie není vědecky potvrzena, bereme ji jako doplněk. Zlatá hodinka je čas kolem východu a západu slunce, kdy ryby často berou.

Mapa a údaje o revíru

Průběh vody, místa u vody, charakter a základní údaje

48.56045, 20.6275 OpenStreetMap

Čára zobrazuje průběh revíru podle dat Rybárske revíry 2026. Přístupová místa a přesné hranice si ověřte na místě.

Údaje o revíru

Lokalita
Košický kraj
Správce
SVP, š.p. OZ Košice
Uživatel
SRZ
Organizace
MO SRZ Moldava nad Bodvou (Místní organizace SRZ)
Oblast
Východoslovenská
Účel
Rybářský revír
Minimální zarybnění
Pp1 2500 ks

Charakteristika

  • HloubkaHloubkaNejvětší hloubka z popisu revíru. Mělčiny se rychle prohřívají a jsou bohaté na potravu, hluboké jámy dávají úkryt a stabilnější teplotu. 0,5–1,2 m
  • DnoDnoMateriál dna určuje, jaké ryby se zde drží a kde nacházejí potravu. Rybí pásma lze rozeznat podle dna: kamenité, štěrkovité, písčité až bahnité. štěrkovitě-kamenité, místy bahnité
  • Linie tokuLinie tokuTvar toku shora. V zatáčkách je pod vnějším břehem hluboký výmol a pod vnitřním mělká lavice; členitý tok má více úkrytů a změn hloubky. mírně zvlněná
  • ZastíněníZastíněníPodíl hladiny ve stínu. Stín snižuje letní teploty vody, dodává hmyz a úkryty; slunečný úsek se rychleji prohřívá a více zarůstá. 50%
  • PorostPorostDřevinný a bylinný porost břehů. Kořeny a větve vytvářejí úkryty, z listů a větví padá potrava. Určuje i to, kde se dá nahazovat a kde se montáž zachytává. olše, vrba
  • Příčné stavbyPříčné stavbyJezy, stupně a hráze zadržují vodu a brání rybám v migraci. Pod nimi se vytváří hluboký vývar s okysličenou vodou. žádné
Co to znamená pro rybářevysvětlení dna, porostu, linie a dalších údajů tohoto revíru
  • Hloubka: Střední, 1–3 m

    Nejběžnější typ: mělčiny se střídají s hlubšími místy a ryby se přesouvají podle denní doby a teploty.

  • Dno: Štěrkové dno

    Dobře prokysličená voda a bohatá potrava (larvy vodního hmyzu). Typické pro lipanové a parmové pásmo, štěrkové lavice slouží mnoha rybám i jako trdliště.

  • Dno: Kamenité dno

    Typické pro rychlé horské a podhorské toky. Mezi kameny jsou úkryty pro pstruhy a jiné ryby, montáž se tu však často zachytává.

  • Dno: Bahnité dno

    Pomalé nížinné vody a kaprové revíry. Bahno ukrývá potravu, v létě však může být u dna méně kyslíku a nástrahy v něm zapadají.

  • Linie toku: Mírně zvlněná linie

    Mírné zákruty: na jednom úseku najdete jak hlubší výmoly, tak mělčí lavice.

  • Zastínění: Stinné, 41–70 %

    V létě chladnější voda, více padajícího hmyzu a úkrytů. Bývá dobrým místem pro pstruhy a lipany.

  • Porost: Vrba

    Roste u vody, kořeny zpevňují břeh a vytvářejí úkryty pod hladinou. Větve visí nad vodou, dávají stín a hmyz.

  • Porost: Olše

    Typická dřevina břehů potoků a řek. Hustý kořenový systém vytváří podmyté břehy a úkryty, listí se rychle rozkládá.

  • Příčné stavby: Bez příčných staveb

    Ryby se mohou volně přesouvat po toku, úsek je plynulejší.

Výklad je obecný a vychází z popisu revíru v datech a z běžné rybářské praxe. Skutečné podmínky na místě se mohou lišit, před lovem je zkontrolujte.

Zákon a pravidla lovu

Doba hájení, doba lovu, lovné míry a denní limit. Orientačně: ověřte si je v rybářském řádu revíru

Hájení všech ryb

§ 13 odst. 1 zákona

1. 10. – 15. 4.

lov všech ryb zakázánmimo toto období

Výjimka: na vodách s výskytem hlavatky podunajské je od 1. 11. do 31. 12. lov hlavatky možný jen s povolením k lovu hlavatky (§ 13 odst. 4 a § 19 zákona).

Doba hájení jednotlivých druhů (níže) platí nezávisle na této době hájení.

Denní doba lovu

§ 11 vyhlášky

Platí jen mimo dobu hájení. Mimo tyto hodiny je lov zakázán (§ 14 písm. b zákona).

duben, září6.00 – 20.00 h

Kvě, srpen5.00 – 21.00 h

Čer, Čvc4.00 – 22.00 h

listopad, prosinec7.00 – 19.00 h

Měsíce, které v tabulce chybějí, spadají do doby hájení. Doba v listopadu a prosinci na pstruhových a lipanových vodách souvisí s výjimkou pro lov hlavatky (§ 13 odst. 4 zákona); co se v té době smí lovit, ověřte v rybářském řádu. Na hraničních vodách platí doba z povolenky nebo rybářského řádu (§ 11 odst. 2 vyhlášky). Noční lov zákon upravuje dvěma formulacemi, které se na první pohled rozcházejí, proto se na něj vždy zeptejte v rybářském řádu revíru nebo u rybářské stráže.

Pruty, nástrahy a dny lovu

§ 16 zákona
Počet prutů
1
Povolené způsoby
muškaření, přívlač
Háčky a nástrahy
muškaření nejvýše 3 umělé mušky, přívlač jedna nástraha
Živá nebo mrtvá rybka
zakázána
Dny lovu v týdnu
nejvýše 3
Lov pod ledem
zakázaný
Jiné
zákaz vnadění a více nástrah (pasty, granule, pelety, sýr, červi, hmyz, jikry)

Jde o shrnutí. U nástrah, háčků a návnady si přečtěte i rybářský řád revíru, protože uživatel může podmínky zpřísnit.

Kolik ryb si smíte ponechat za den

§ 14 vyhlášky
  • 1ksModrá skupinajeseter malý, jeseter sibiřský, sumec velký
  • 2ksZelená skupinaúhoř, kapr, mník, candát, štika, lín, parma, pstruh obecný jezerní, lipan (dohromady)
  • 4ksŽlutá skupinapstruh duhový, siven americký, ostroretka, podoustev; připočte se k zelené nebo modré skupině (celkem nejvýše 4 kusy)
  • 5kgDalší druhynapříklad karas, cejni, jelci (dohromady); invazní druhy se nepočítají

Modrá a zelená skupina se nekombinují. Limit platí za den i při lovu na více revírech a po jeho dosažení lov pro ten den končí. Skupiny druhů vycházejí z výkladu SRZ z ledna 2026, ne přímo z textu paragrafu. Uživatel revíru může v povolence určit nižší limit, tehdy platí přísnější.

Doba hájení jednotlivých druhů§ 10 vyhlášky

V tomto období se druh nesmí lovit, i když jinak lov v dané době dovoluje typ vody. Platí nezávisle na době hájení všech ryb.

1. 1. – 15. 3.
mník jednovousý
1. 1. – 31. 5.
lipan podhorní, ouklejka pruhovaná, štika obecná
1. 1. – 15. 6.
sumec velký, candát obecný, candát východní
1. 1. – 31. 10.
hlavatka podunajská (v hraničních vodách 1. 1. – 31. 8.)
15. 3. – 31. 5.
kapr obecný v kaprových vodách (neplatí 1. – 31. 5. při závodech ani na ostatních vodních plochách); bolen dravý, jelec tloušť, jelec proudník, jelec jesen, jeseter malý, jeseter sibiřský, lín obecný, parma obecná, podoustev říční, cejn siný, cejn perleťový, cejn velký, ostroretka stěhovavá
1. 9. – 15. 4.
pstruh obecný potoční, pstruh obecný jezerní
1. 9. – 28. 2.
síh peleď

Některé druhy jsou chráněny celoročně (například drsek, mihule, hrouzci, sekavci, síh maréna, parma karpatská, ostrucha křivočará) a jejich lov je zakázán vždy. Úplný seznam druhů je v průvodci Rybářský zákon po pravidlech.

Lovné míry§ 12 vyhlášky

Nejmenší délka, od které si rybu smíte ponechat. Uživatel revíru může míru zvýšit, platnou hodnotu hledejte v povolence a rybářském řádu.

  • amur bílý60 cm
  • amur černý60 cm
  • bolen dravý40 cm
  • hlavatka obecná80 cm
  • jelec tloušť25 cm
  • jelec proudník20 cm
  • jelec jesen30 cm
  • jeseter malý45 cm
  • jeseter sibiřský45 cm
  • kapr obecný40 cm
  • lín obecný30 cm
  • lipan podhorní33 cm
  • mník jednovousý35 cm
  • parma obecná40 cm
  • podoustev říční30 cm
  • cejn siný25 cm
  • cejn perleťový25 cm
  • cejn velký30 cm
  • cejnek malý15 cm
  • ostroretka stěhovavá30 cm
  • pstruh duhový27 cm
  • pstruh obecný jezerní50 cm
  • pstruh obecný potoční27 cm
  • síh peleď25 cm
  • siven americký27 cm
  • sumec velký70 cm
  • štika obecná60 cm
  • tolstolobik bílý45 cm
  • tolstolobec pestrý45 cm
  • Úhoř říční50 cm
  • candát obecný50 cm
  • candát východní35 cm

Měří se celková délka od předního konce hlavy po konec nejdelšího paprsku ocasní ploutve (§ 12 odst. 4). Bez lovné míry jsou například slunka obecná, karas stříbřitý, okoun říční, plotice obecná, mřenka mramorovaná (slíž severný) a invazní druhy.

Před lovem a po lovu

  • Rybářský lístek a povolenku mějte při lovu u sebe a předložte je při kontrole (§ 12 zákona). Zkontrolujte jejich platnost.
  • Před zahájením lovu zapište datum a číslo revíru (č. 4-3000-4-1), po lovu počet a hmotnost úlovků (§ 14 písm. d zákona). Lov bez zápisu je přestupek.
  • Zakázané způsoby lovu, noční lov, závody a další pravidla jsou v průvodci Rybářský zákon po pravidlech.

Stav k 6. 11. 2026: zákon č. 216/2018 Z. z. o rybářství (znění od 1. 1. 2022) a vyhláška č. 381/2018 Z. z. (znění od 1. 1. 2019); novější znění jsme nenašli. Zákon se může změnit, platné znění najdete na Slov-Lex (zákon) a Slov-Lex (vyhláška).

Novinky z organizace a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíru zatím nikdo nezapsal úlovekBuďte první: po schválení se objeví zde i v žebříčku.

Terén ve 3D

Načítám 3D model terénu…

Voda podle veřejných zdrojů

Kvalita vody, povodí, dno, ryby, vodní hmyz, zvěř a rizika z otevřených databází. Kromě zvěře a rizik jsou zahrnuty i do skóre aktivity.

Co z toho vyplývá

Veřejné zdroje ve skóre podmínekÚdaje o kyslíku, živinách, hloubce nádrže, velikosti toku, dnu, druzích ryb a rojení hmyzu mírně upraví skóre „Podmínky při lovu“. Každá úprava je v rozboru skóre vidět zvlášť.
−14−40+4+12−5
Veřejné údaje o této vodě skóre aktivity snižují.
  • Nejvíce ubírá: Kvalita povrchové vody (SHMÚ) −2

Posoudili jsme 16 faktorů, skóre mění 5 z nich. Úpravy jsou v rozsahu od −14 do +12 bodů, aby nepřevážily počasí a teplotu vody. Započítávají se do skóre, řazení i filtrů.

Znečištění−4

  • Kvalita povrchové vody (SHMÚ)Stupeň důkazů: Praxe rybářů

    místo Turňa, ústí na toku Turňa, 13 km od revíru, nesplněná norma v 4 z 4 let (2022 až 2025); v roce 2025: dusitany, vápník

    Nejbližší místo monitoringu SHMÚ na tomto toku nesplňuje normy kvality vody. Nedostatek kyslíku a organické znečištění ryby přímo oslabují, amonné ionty a dusitany jsou pro ně toxické, další živiny podporují řasy. Započítávají se všechny čtyři roky a novější mají větší váhu. Místo je dále než 10 km, proto se započítává slaběji. Nesplněná norma neznamená, že ryby neberou; snížení je nejvýše 5 bodů.

    Co o tom víme

    Nejbližší místo monitoringu SHMÚ na tomtéž toku: nesplněné normy kvality vody za roky 2022 až 2025 (novější roky mají větší váhu). Nedostatek kyslíku a organické znečištění ryby přímo oslabují (Davis 1975), amonné ionty a dusitany jsou toxické, živiny podporují řasy. Přesná míra, o kolik nesplněná norma sníží záběr, není ověřena, proto jde o rybářskou praxi a opatrnost. Zhoršení je nejvýše o 5 bodů a pouze snižuje: co SHMÚ neuvádí, není důkazem čistoty. Benzo(a)pyren a další PAU se do skóre nepočítají, protože jejich extrémně nízkou normu překračuje většina toků.

    Zdroje: SHMÚ, povrchové vody; nařízení vlády SR č. 269/2010; Davis 1975

    −2
  • Škodlivé látky v podzemní vodě (SHMÚ)Stupeň důkazů: Částečně podloženo

    kovy a polokovy (nad normou na 2 ze 6 stanic), nejvyšší hodnota 2,4násobek normy

    Kovy, pesticidy, PFAS a chlorovaná rozpouštědla nad normou ukazují zatížení okolí. Normy jsou určeny pro pitnou vodu a jsou přísnější než limity škodlivé pro ryby, proto je snížení malé; kovy mohou pocházet také z hornin. PAU se do skóre nepočítají. Spolehlivost údajů je 100 % (7 stanic do 10 km, nejbližší 0 km, údaje z roku 2025), úprava se započítala celá.

    Co o tom víme

    Kovy a polokovy, pesticídy, PFAS a chlorovaná rozpouštědla nad normou na stanicích do 10 km. Normy jsou pitné a přísnější než hranice škodlivé pro ryby, proto je snížení malé: jeden bod při jedné či dvou skupinách látek, dva body při třech skupinách nebo při hodnotě alespoň pětnásobně nad normou. Kovy jsou pro ryby jedovaté, v měkké vodě více (Pagenkopf 1983), PFAS se hromadí v tkáních (Giesy a Kannan 2001); kovy mohou pocházet i z hornin. PAU se nepočítají. Úprava se násobí spolehlivostí údajů.

    Zdroje: SHMÚ, podzemní vody; Pagenkopf 1983; Giesy a Kannan 2001

    −1
  • Železo v podzemní vodě (SHMÚ)Stupeň důkazů: Částečně podloženo

    železo typicky 12,1 mg/l (norma 0,2)

    Rozpuštěné železo se po vyústění podzemní vody na vzduch srazí a zalepuje žábry, štěrk s ikrami a úkryty bezobratlých. Spolehlivost údajů je 100 % (7 stanic do 10 km, nejbližší 0 km, údaje z roku 2025), úprava se započítala celá.

    Co o tom víme

    Rozpuštěné železo se po vyústění podzemní vody na vzduch srazí a zalepuje žábry, štěrk s ikrami a úkryty bezobratlých (Vuori 1995). Počítá se při typické hodnotě alespoň 1 mg/l (pětinásobek normy), úprava −1 se násobí spolehlivostí údajů.

    Zdroje: SHMÚ, podzemní vody; Vuori 1995

    −1

Tok, nádrž a dno−1

  • Dno podle geologieStupeň důkazů: Hypotéza

    Jíly a hlíny, ŠGÚDŠ

    Jemnozrnné dno není pro pstruhové vody typické, voda se snadněji zakalí.

    Co o tom víme

    Produkce pstruha je vyšší ve vápencových tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006), ale v irských tocích geologie hustotu pstruhů nezměnila a rozhodovala struktura koryta (Lehane a kol. 2004). Důkazy se rozcházejí, váha je malá.

    Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004

    −1

Život u vody0

  • Líhnutí vodního hmyzuStupeň důkazů: Praxe rybářů

    0,0× průměrný měsíc, 0 z 33 pozorování za rok, iNaturalist

    V tomto měsíci se vodní hmyz vyskytuje málo, rozhoduje spíše potrava při dne.

    Co o tom víme

    Rybáři loví „podle hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Měřená závislost úlovků na rojení není v našich zdrojích doložena.

    0

Skóre nemění

Pro tyto faktory chybějí údaje nebo jsou v běžném rozsahu:

  • Rozpuštěný kyslík
  • Živiny ve vodě
  • Kyselost vody (pH)
  • Amonné ionty ve vodě
  • Teplota vody pro původní druhy
  • Dusík v podzemní vodě
  • Chloridy v podzemní vodě
  • Studená podzemní voda
  • Čistírny odpadních vod
  • Velikost vodního toku
  • Invazní druhy poblíž

Pravidla jsou orientační a vycházejí z rybářské praxe a vědeckých studií, u každého faktoru je vidět, jak dobře je podložen. Počasí, tlak vzduchu a teplota vody mají na skóre větší vliv než tyto údaje.

Znečištění vody

Znečištění vody (SHMÚ)Ukazatele kvality vody, které v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nesplňují normy na nejbližším místě monitoringu na tomtéž toku.
Povrchová voda, 2025
2ukazovatele nesplňují normu, mírně
Roky s nesplněnou normou
4 z 42022 až 2025
Podzemní voda v okolí
0 z 7stanic s látkami z lidské činnosti, 2025
Dusičnany v podzemní vodě
2,3 mg/ltypická hodnota ze 7 stanic do 10 km, v normě, 2025

Povrchová voda: nejbližší místo monitoringu

Turňa, ústíTurňa, rkm 2,2 · 13 km od revíru
2 ukazatele v roce 2025
2022202320242025
Ukazatel2022202320242025
Kyslík a organické látky
CHSK (chemická spotřeba kyslíku)●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněna
BSK₅ (biochemická spotřeba kyslíku)●norma nesplněna·norma splněna·norma splněna·norma splněna
celkový organický uhlík●norma nesplněna·norma splněna·norma splněna·norma splněna
Živiny a dusík
dusitany●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna
Škodlivé organické látky
ropné látky (NEL)●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněna
AOX (organicky vázané halogeny)●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněna
Soli, pH a minerály
vápník●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna
Biologie a bakterie
abundance fytoplanktonu●norma nesplněna·norma splněna·norma splněna·norma splněna
chlorofyl a●norma nesplněna·norma splněna·norma splněna·norma splněna
  • norma nesplněna
  • žádná nesplněná norma
  • místo není v ročence
Znečištěná voda – Slovensko: nejhorší místa a znečišťovatelé

Údaje jsou z ročenek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádí místa, která nesplnila normu; místo, které v ročence chybí, se nepovažuje za čisté. Vzdálenost a shodu názvu toku určujeme sami, proto jde o orientační přiřazení.

Podzemní voda v okolí

Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Podzemní voda do 10 km (7 stanic)

  • Jablonov nad Turnou/hrusov/okres Rožňava · vrt nebo studna · na čáře revíru
    pouze přírodní látky
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • Mangan
    • Železo celkové
    • Arsen

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 14. 5. 2025:

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty0,4 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo12,1 mg/l
    • Chloridy8,9 mg/l
    • Arsen242 % normy
  • Silicka Jablonica – Mlynskyokres Rožňava · zdroj · na čáře revíru
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 17. 9. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany2,3 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
  • Hrhovokres Rožňava · vrt nebo studna · 4,0 km od revíru
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roce 2024 bylo překročeno:

    • Mangan
    • Železo celkové
    • Amonné ionty
    • Hliník
    • Dusitany

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 17. 9. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany28 mg/l
    • Amonné ionty0,19 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo0,008 mg/l
    • Chloridy21,8 mg/l
    • Hliník15 % normy
Ukázat dalších 4
  • Hrhov-velka Hlavaokres Rožňava · pramen · 5,8 km od revíru
    pouze přírodní látky
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • Rtuť

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 6. 5. 2025:

    • Dusičnany3,8 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,004 mg/l
    • Chloridy1,5 mg/l
    • Rtuť140 % normy
    • Methylbentazon70 % normy
  • Kovacova-pri Kriziokres Rožňava · pramen · 6,3 km od revíru
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 14. 5. 2025:

    • Dusičnany3 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,004 mg/l
    • Chloridy< 1 mg/l
    • Rtuť30 % normy
    • Methylbentazon40 % normy
  • Slavecokres Rožňava · vrt nebo studna · 8,4 km od revíru
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roce 2023 bylo překročeno:

    • Flufenacet

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 14. 10. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany9,6 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo0,005 mg/l
    • Chloridy73,5 mg/l
    • Hliník15 % normy
    • chlormekvát90 % normy
  • Slavec – Brzotinska Vyv.okres Rožňava · pramen · 9,6 km od revíru
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roce 2023 bylo překročeno:

    • Chloretén (vinylchlorid)

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 20. 5. 2025:

    • Dusičnany2,4 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo< 0,002 mg/l
    • Chloridy< 1 mg/l
    • Hliník10 % normy
  • látky z lidské činnosti
  • pouze přírodní látky
  • žádné překročení nezaznamenáno

Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok, souvislost s tokem u revíru je proto jen nepřímá. Přirozené látky (železo, mangan, sírany, vodivost) se do hodnocení podle ročenky nepočítají.

Údaje jsou z ročenek SHMÚ (podzemní vody 2017 až 2025).

Povodí a nádrž

Hloubka nádrže (HydroLAKES)Průměrná hloubka, objem a doba zdržení vody v nádrži z databáze HydroLAKES (WWF). Hloubka je odhadnuta modelem z okolního terénu, takže je orientační.

Tok z databáze HydroRIVERS spárovaný s revírem, odchylka čáry kolem 156 m

Povodí nad místemVelikost toku (HydroRIVERS)Plocha povodí nad místem, řád toku a průměrný průtok z databáze HydroRIVERS (WWF). Určuje, zda jde o potok, řeku nebo velkou řeku.
133 km²střední řeka
Průměrný průtok
0,84 m³/smodelová hodnota
Řád toku (Strahler)
2horní tok, drobný přítok
Sklon koryta
14 ‰Rychlý tok

Údaje jsou z celosvětové databáze s hrubším rozlišením (desítky metrů), proto jsou u malých vod jen orientační. Hloubka a objem jsou modelové průměry.

Dno a podloží

Dno a podloží (ŠGÚDŠ)Podloží pod vodou podle hydrogeologické mapy Slovensko 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Udává, zda je okolí štěrkové, písčité, jílovité, bahnité nebo skalnaté.

Voda se po dešti rychle zakalí a ryby hledají potravu více čichem.

  • Skalní podložie, kamenité 25 %
  • Štěrky 25 %
  • Jíly a hlíny 50 %
Prameny a vývěry
12v okruhu 1 km

Prameny a vývěry podzemní vody přivádějí do toku chladnější vodu v létě a teplejší v zimě, ryby se u nich v extrémním počasí zdržují.

Podle geologické mapy: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén | wettersteinské vápence: svetlosivé organodetritické a organogénne masívne, rifové

Popis revíru uvádí dno: štěrk, skalní podloží, kamenité, jemnozrnné, bahnité, geologická mapa ukazuje něco jiného; popis revíru je přesnější.

Mapa ukazuje geologii podloží, nikoli přesné dno na místě. Skutečný materiál dna se může lišit, zejména u nánosů.

Vodní hmyz

Rojení vodního hmyzu (iNaturalist)Kolik pozorování poďovek, pošvatek a chrostíků lidé v okolí zaznamenali v tomto měsíci v porovnání s ročním průměrem. Pro muškaře je to náznak vývinu hmyzu.

Málo hmyzu listopad: 0,0× průměrný měsíc

  • JepiceJepice0Jepice: suchá muška na hladině, zejména při soumraku.
  • PotočníkPotočník0Pošvatky: večer a v noci u břehu, hodí se i nymfa a mokrá muška.
  • PošvatkyPošvatky0Chrostíci: čisté, studené potoky, často již koncem zimy a brzy na jar.
Zdroje fotografií

0,0× průměrný měsíc, 0 z 33 pozorování za rok, iNaturalist.

Pozorování přidávají lidé z okolí, nejsou to měření u vody. Ukazují, kdy se vodní hmyz obvykle objevuje, a hodí se zejména při lovu na mušku.

Podzemní voda: naměřené hodnoty

Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Typická hodnota z 7 stanic podzemní vody do 10 km od revíru (nejbližší 0 km), měření z roku 2025. Bližší stanice mají větší váhu. Jde o podzemní vodu u revíru, ne o měření v samotném toku. Norma je limit, který u ukazatele uvádí SHMÚ (pro pitnou vodu); hodnota rovná normě se stejně jako v SHMÚ počítá za překročení. Štítek „někde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale alespoň jedna stanice ji přesahuje; která, je uvedeno u dlaždice. Ryby jsou na některé látky citlivější než lidé.

00,75

Amonné ionty

0,005mg/l

hluboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpětí 0,005 až 0,4 mg/l, 7 stanic.

00,75

Dusitany

0,005mg/l

hluboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpětí 0,005 až 0,02 mg/l, 7 stanic.

075

Dusičnany

2,3mg/l

hluboko pod normou

Norma 50 mg/l. Rozpětí 0,5 až 28 mg/l, 7 stanic.

012

Kyslík

9,88mg/l

dostatek kyslíku

Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pro lososovité vody. Rozmezí 0,5 až 10,6 mg/l, 7 stanic.

020

Teplota vody

10°C

mírná

Rozmezí 8,8 až 11,9 °C, 7 stanic.

510

pH

7,24

vhodné pro ryby

Rozmezí 6,89 až 7,64, 7 stanic.

08

Tvrdost vody

4,88mmol/l

tvrdá

Rozmezí 2,55 až 4,88 mmol/l, 6 stanic.

00,3

Železo

12,1mg/l

nad normou

Norma 0,2 mg/l. Rozmezí 0,001 až 12,1 mg/l, 6 stanic. Nad normou: 1 z 6 (Jablonov nad Turnou/hrusov/, 0 km od revíru).

00,075

Mangan

1,7mg/l

nad normou

Norma 0,05 mg/l. Rozmezí 0,001 až 1,7 mg/l, 6 stanic. Nad normou: 1 z 6 (Jablonov nad Turnou/hrusov/, 0 km od revíru).

0375

Chloridy

8,9mg/l

hluboko pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpětí 0,5 až 73,5 mg/l, 6 stanic.

0375

Sírany

41mg/l

hluboko pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpětí 13,2 až 46,3 mg/l, 6 stanic.

0188

Vodivost

58,1mS/m

pod normou

Norma 125 mS/m. Rozmezí 40,5 až 79,7 mS/m, 7 stanic.

0150%

Kovy a polokovy

242% normy

nad normou

Nejvyšší: Arsen 24,2 µg/l (242 % normy, 0 km od revíru). 6 stanic. Nad normou: 2 z 6.

0150%

Pesticidy

70% normy

blízko normy

Nejvyšší: chlormekvát 0,09 µg/l (90 % normy, 8,4 km od revíru). 4 stanice.

0150%

PFAS („věčné chemikálie“)

0% normy

nezjištěno

Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 1 stanice.

0150%

Rozpouštědla a benzen

0% normy

nezjištěno

Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 5 stanic.

0150%

PAU (spalování, ropné látky)

0% normy

nezjištěno

Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 5 stanic.

Jak to působí na ryby a vodu
Amonné ionty
Samotné amonné ionty nejsou tak jedovaté, ale část z nich se podle pH a teploty mění na amoniak (NH₃), který poškozuje žábry a stresuje ryby. Čím vyšší pH a teplota, tím více amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená směrnice 2006/44/ES uváděla jako vodítko nejvýše 0,04 mg/l amonných iontů pro lososovité vody a 0,2 mg/l pro kaprovité.
Dusitany
Dusitany jsou pro ryby jedovaté: přes žábry se dostanou do krve a přemění hemoglobin na methemoglobin, který kyslík nepřenáší, takže se ryby „dusí“ i v okysličené vodě. Nejcitlivější jsou lososovité ryby; chloridy ve vodě toxicitu snižují (Lewis a Morris 1986). Směrnice 2006/44/ES uváděla vodítko 0,01 mg/l pro lososovité vody.
Dusičnany
Dospělým rybám dusičnany neškodí hned, ale živí řasy a rostliny, a tak přispívají k přehnojení a nočním propadům kyslíku. Pro citlivé vodní živočichy (lososovité ryby, obojživelníky, některé bezobratlé) doporučují Camargo a kol. (2005) držet dusičnany pod 2 mg dusíku na litr, což je asi 9 mg/l dusičnanů.
Kyslík
Ryby, zejména lososovité, potřebují mnoho kyslíku. Směrnice 2006/44/ES uváděla pro lososovité vody vodítko 9 mg/l (alespoň v polovině měření) a nikdy méně než 7 mg/l. Podzemní voda z hlubších vrstev ho mívá méně; v toku se pak dokysličí až po vyvěrání.
Teplota vody
Podzemní voda má během roku téměř stálou teplotu. Přítok z pramenů proto může v létě tok ochlazovat a v zimě oteplovat, a takové úseky bývají útočištěm pro chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
pH
Ryby snášejí pH přibližně od 6 do 9 (směrnice 2006/44/ES). Mimo tento rozsah se poškozují žábry a mění se jedovatost amoniaku a kovů.
Tvrdost vody
Tvrdší voda (více vápníku a hořčíku) je pro ryby příznivější: vápník chrání žábry a snižuje toxicitu kovů, například mědi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilní pH. Měkká voda je citlivější na kovy i na okyselení.
Železo
Železo je v podzemní vodě z hloubky rozpuštěné. Když voda vyjde na vzduch, oxiduje a vysráží se jako hnědé vločky, které zalepují žábry, pokrývají štěrk s jikrami a bezobratlými a ničí úkryty (Vuori 1995).
Mangan
Mangan je v hlubší podzemní vodě přirozený. Pro ryby bývá méně významný než železo, norma platí hlavně kvůli chuti a barvě pitné vody.
Chloridy
Chloridy pocházejí z posypové soli, hnojiv a odpadu. Americká agentura EPA (1988) určila pro dlouhodobou ochranu vodních živočichů 230 mg/l a pro krátkodobou 860 mg/l.
Sírany
Sírany jsou v podzemní vodě běžné, pocházejí z hornin (například sádrovce), z hnojiv i z dolů. Spolu s chloridy zvyšují mineralizaci vody; norma 250 mg/l je určena pro pitnou vodu.
Vodivost
Vodivost ukazuje celkové množství rozpuštěných solí. Vyšší hodnota je v podzemní vodě často přirozená (vápence, sádrovec), ale prudké zvýšení v toku ukazuje na přítok solí z cest, dolů nebo odpadu.
Kovy a polokovy
Měď, zinek, nikl, kadmium a rtuť jsou pro ryby jedovaté už při nízkých koncentracích, v měkké vodě více než v tvrdé (Pagenkopf 1983). Norma pro podzemní vodu je určena pro pitnou vodu, ne pro ryby.
Pesticidy
Pesticidy se dostávají do podzemní vody z polí. Norma 0,1 µg/l na jednu látku (0,5 µg/l celkem) je norma pro pitnou vodu a je velmi přísná; ryby poškozuje obvykle až mnohem vyšší koncentrace. Hodnota hlavně ukazuje, jak moc je okolí zatíženo zemědělstvím.
PFAS („věčné chemikálie“)
PFAS jsou „věčné chemikálie“: nerozkládají se a hromadí se v tkáních ryb a dalších živočichů (Giesy a Kannan 2001). Norma 0,1 µg/l (součet 20 látek) je určena pro pitnou vodu.
Rozpouštědla a benzen
Chlorovaná rozpouštědla (například tetrachlorethen) a benzen pocházejí z průmyslu, čistíren a čerpacích stanic. Jsou jedovaté a v podzemní vodě se rozkládají pomalu.
PAU (spalování, ropné látky)
PAU vznikají při spalování a únících ropných látek. Norma pro benzo(a)pyren (0,01 µg/l) je pro pitnou vodu velmi přísná, protože jde o karcinogen.

Zdroje

  1. Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
  2. Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
  3. Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
  4. Směrnice 2006/44/ES o kvalitě sladkých vod, které vyžadují ochranu nebo zlepšení pro podporu života ryb (zrušena v roce 2013; její hodnoty zde uvádíme jen jako odborné vodítko).
  5. Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
  6. Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
  7. U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
  8. Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.
  9. Giesy, J. P., Kannan, K. (2001): Global distribution of perfluorooctane sulfonate in wildlife. Environmental Science & Technology 35, 1339–1342.

Ryby, zvěř, rostliny a rizika v okolí vodyZvěř a rizika u vody (GBIF)Zvěř, ptáci, rostliny a rizika (medvěd, klíšťata, komáři, bolševník), které lidé v okolí vody zaznamenali. Nepatří do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci.

Druhy, které se v okolí vody pozorovaly nebo zaznamenaly. Zvěř, rostliny a rizika nevstupují do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci. Název druhu vede na jeho stránku.

VážkyFauna

Vážky

mnoho záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
O druhu

Dravý hmyz. Larvy žijí pod vodou několik měsíců až let, dospělé vážky loví ve vzduchu nad vodou.

Volavka popelaváPták

Volavka popelavá

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu

Stojí v mělčině a číhá na drobné ryby. Na březích rybníků a pomalých potoků je snadno vidět.

Kachna divokáPták

Kachna divoká

více záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu

Nejběžnější kachna; hnízdí téměř u každé vody s pobřežní vegetací.

Volavka bíláPták

Volavka bílá

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu

Velká bílá volavka, která loví ryby a žáby v mělčinách. Na Slovensko se její počet zvyšuje, v zimě je vidět i u toků.

Mlok skvrnitýFauna

Mlok skvrnitý

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: září.
O druhu

Černá se žlutými skvrnami. Žije v listnatých lesích u čistých horských potoků, larvy se vyvíjejí v potoku.

Labuť velkáPták

Labuť velká

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu

Velký bílý vodní pták, který hnízdí u pomalých vod, nádrží a zarostlých rybníků.

JepiceFauna

Jepice

více záznamů
Nejvíce záznamů: říjen.
O druhu

Hmyz s vodními larvami. Dospělí jedinci žijí jen krátce a líhnou se najednou v rojích.

Potápka roháčPták

Potápka roháč

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu

Potápivý vodní pták s chocholkou na hlavě. Loví drobné ryby a hmyz, hnízdí na plovoucím hnízdě v rákosí.

Skorec vodníPták

Skorec vodní

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu

Malý ptáček, který se potápí a běhá po dně bystřin za larvami hmyzu. Hnízdí u čistých horských potoků.

Ropucha obecnáFauna

Ropucha obecná

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
O druhu

Největší původní ropucha. Na jaře putuje k vodě, kde se tře.

Užovka obojkováFauna

Užovka obojková

chráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
O druhu

Neškodný had se dvěma žlutými skvrnami na zátylku. Dobře plave a loví žáby, ryby a čolky.

Bobr evropskýFauna

Bobr evropský

chráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: březen.
O druhu

Býložravec, který hrázemi a stavbami mění potok i břehy. Je chráněný. Vytváří mělčiny a tůně, kde se daří rybám a hmyzu.

Olše lepkaváRostlina

Olše lepkavá

mnoho záznamů
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu

Břehový strom, jehož kořeny sahají pod vodní hladinu.

Křídlatka japonskáInvazní rostlina

Křídlatka japonská

invazní druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: říjen.
O druhu

Invazní bylina z východní Asie, která vytváří husté porosty vysoké až tři metry.

Netýkavka žláznatáInvazní rostlina

Netýkavka žláznatá

invazní druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: říjen.
O druhu

Invazní rostlina z Himalájí, vysoká až dva metry, s růžovými květy. Zarůstá břehy toků.

Rákos obecnýRostlina

Rákos obecný

více záznamů
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu

Vysoká tráva, která u rybníků a na březích tvoří rozsáhlé rákosiny.

Orobinec širokolistýRostlina

Orobinec širokolistý

více záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
O druhu

Mokřadní rostlina s hnědým válcovitým plodenstvím.

Kosatec žlutýRostlina

Kosatec žlutý

několik záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu

Vysoká mokřadní rostlina se žlutými květy, která roste na vlhkých březích.

KomářiRiziko

Komáři

je třeba počítatvíce záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
Jak se chránit

Líhnou se ve stojaté vodě, proto jsou nejhorší u nádrží, slepých ramen a lužních lesů, zejména při západu slunce.

Jak se chránit: Při večerním a nočním lovu mějte dlouhý rukáv, repelent a síťku. Rozvoj komárů zrychluje teplo a vlhko po deštích.

Zmije obecnáRiziko

Zmije obecná

je třeba počítatchráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
Jak se chránit

Jedovatý had, který se vyhřívá na skalnatých svazích, v mokřadech a na okrajích lesů u vody.

Jak se chránit: Je plachá a uštkne jen při ohrožení. U kamenitých břehůacím nesahejte rukou mezi kameny a mějte pevnou obuv. Po uštknutí zůstaňte v klidu, nehýbejte postiženou končetinou a volejte 112.

Vlk obecnýRiziko

Vlk obecný

je třeba počítatojedinělý záznam
Nejvíce záznamů: Kvě.
Jak se chránit

Plachá šelma lesů. K vodě přichází v noci a za soumraku.

Jak se chránit: Útoky na lidi jsou velmi vzácné. Udržujte pořádek v táboře, nekrmte zvěř a psa mějte na vodítku.

Bolševník velkolepýRiziko

Bolševník velkolepý

je třeba počítatinvazní druhojedinělý záznam
Nejvíce záznamů: Kvě.
Jak se chránit

Invazní rostlina rostoucí na březích potoků a na vlhkých loukách. Její míza na slunci způsobuje popáleniny kůže.

Jak se chránit: Nedotýkejte se ho a neprocházejte porostem. Pokud se míza dostane na kůži, smyjte ji vodou a mýdlem a chraňte místo před sluncem. Při větším popálení vyhledejte lékaře.

Prase divokéRiziko

Prase divoké

je třeba počítatojedinělý záznam
Nejvíce záznamů: září.
Jak se chránit

K vodě chodí válet se a pít, hlavně za soumraku a v noci.

Jak se chránit: Bachyně s mláďaty umí být agresivní. Zachovejte odstup,aturanocujte na zvěřním přechodu a nenechávejte u vody zbytky jídla.

Zvěř, rostliny a rizika: záznamy pocházejí z pozorování a odrážejí i to, kde se pozorovatelé pohybují, nejsou to měření hustoty ani jistota setkání. Platí pro okolí přibližně 35 × 55 km.

Zdroje fotografií

Katalog zvířat a rostlin

Zdroj: GBIFAktualizováno 6. 11. 2026 16:15

Země pod vodou: geologie, zlomy a radon

Podloží, tok a prameny na mapě, hodnoty v místě vody, geomagnetická aktivita a zemětřesení. Jde o informaci o prostředí; do skóre vstupují jen malé hypotézy označené stupněm jistoty (zlomy a horniny, geomagnetická bouře).

Mapa podloží potřebuje zapnutý JavaScript.

Mapa se posouvá a přibližuje; vrstvy ŠGÚDŠ jsou uložené na tomto serveru. © Státní geologický ústav Dionýze Štúra. Měřítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geologie), radioaktivita a magnetika jsou hrubší.

Hodnoty v místě vody

Hodnoty v místě vodyRadonové riziko podloží, uran, thorium, draslík, gama záření a magnetická anomálie v jednom místě u vody (na mapě označeno bodem).

Radonové riziko podloží

střední

Běžné pro většinu Slovensko.

08

Uran (eU)

2,7ppm

běžný

Běžné pozadí hornin.

020

Thorium (eTh)

8,7ppm

kolem průměru kůry

Přírodní pozadí hornin.

04

Draslík (K)

1,31%

pod průměrem kůry

Přírodní pozadí hornin.

0150

Gama záření

54nGy/h

kolem světového průměru

Přirozené pozadí podloží.

SVJZ

Magnetická anomálie (ΔT)

8nT

nad průměrem okolí

Odchylka magnetického pole od průměru okolí.

Hodnoty platí pro jedno místo (na mapě označené bodem), nikoli jako průměr celého toku nebo povodia. Radon je v podzemních vodách přirozený stopovač; do mapy není zahrnut radon ve vodě, jen riziko podloží.

Značka na ciferníku: průměr horní zemské kůry (uran 2,7 ppm, thorium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a světový průměr přirozené dávky venku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička se nevychyluje do „dobra“ ani „zla“, jen ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený uran nebo radon je pouze údaj o hornině. Pro záběr nemá prokázaný význam; pomáhá číst, z jakého podloží voda pochází.

Zlomy a prameny

Zlomy a pramenyVzdálenost k nejbližšímu tektonickému zlomovému pásmu na geologické mapě a počet pramenů v okolí. Podél zlomů vytéká puklinová podzemní voda.
250 m1 km3 km8 km

Nejbližší zlom

do 1 km

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologické mapě.

Prameny a vývěry

12

podzemní voda u toku

V okruhu 1 km.

zjištěný na povrchu přesmyk nebo násun

Podél zlomů a u pramenů vytéká z podloží puklinová podzemní voda. Bývá v létě chladnější a v zimě teplejší než voda v toku, proto se na takových místech podle rybářských zkušeností ryby v extrémním počasí zdržují (letní a zimní ostrůvky vhodnější teploty).

Čerstvá puklinová voda však může mít málo kyslíka. Jde o zkušenost rybářů, nikoli o měřený jev u tohoto revíru.

Zlomy jsou z geologické mapy 1 : 50 000. Prameny pocházejí z hydrogeologické mapy, která pokrývá jen některé regiony, takže nula neznamená, že tam prameny nejsou.

Geológia okolia: hornina, voda, sedimenty, vrty

Geológia a geochémia okolia vodyHornina pod vodou, zloženie vody a sedimentov podľa atlasov, rádioaktivita, geotermálny potenciál, vrty, staré banské diela, ložiská, záťaže, zosuvy a zlato v sedimentoch, z máp a registrov ŠGÚDŠ.
Silická Brezová – Hliníkové rudy (bauxity) (3,6 km od vody)Silica – Hliníkové rudy (bauxity) (4,2 km od vody)Silická Jablonica – trvalý (460 m od vody)Silická Jablonica – trvalý (650 m od vody)Rožňava-Hrušov-KO – Rožňava – občasný (1,1 km od vody)Hrušov – Hrušov nad Turňou – občasný (1,4 km od vody)Jablonov nad Turňou – občasný (1,5 km od vody)Jablonov nad Turňou – občasný (1,7 km od vody)Hrušov – Hrušov nad Turňou – občasný (2,2 km od vody)Hrušov – Hrušov nad Turňou – občasný (2,4 km od vody)Jablonov nad Turnou – Jablonov nad Turňou – trvalý (2,8 km od vody)Lipovník – stavebný kameň (4,8 km od vody)Lipovník – stavebný kameň (4,8 km od vody)Hrhov – vápnitý slieň (3,3 km od vody)Silická Jablonica-2 – stavebný kameň – travertín (120 m od vody)Silická Jablonica-1 – stavebný kameň – vápenec (190 m od vody)Hrušov-2 – tehliarske suroviny (430 m od vody)Hrušov-1 – stavebný kameň – vápenec (560 m od vody)Hrušov – 5 – stavebný kameň – travertín (2,1 km od vody)Hrušov – 4 – stavebný kameň – travertín (2,2 km od vody)Silica – stavebný kameň – vápenec (3,1 km od vody)Silica – Al rudy – bauxit (3,6 km od vody)Farárova jama – hydrogeológia (1,4 km od vody)Obrovská priepasť – geomorfológia (1,8 km od vody)Hrušovská jaskyňa – geomorfológia (2,5 km od vody)Jašteričie jazero – hydrogeológia (3,1 km od vody)Silická ľadnica – geomorfológia (4,8 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)Silická Jablonica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Hrušov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Hrušov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Hrušov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Hrušov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Janblonov nad Turňou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Silická Jablonica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (150 m od vody)Hrušov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (290 m od vody)Silická Jablonica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (500 m od vody)Hrušov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (520 m od vody)Jablonov nad Turňou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Jablonov nad Turňou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Jablonov nad Turňou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Jablonov nad Turňou – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (40 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (50 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (50 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (50 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (70 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (100 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (110 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (120 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (130 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (140 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (150 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (160 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (230 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (270 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (270 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (280 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (290 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (310 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (320 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (370 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (400 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (420 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (420 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (440 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (470 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (480 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (500 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (500 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (500 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (510 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (520 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (530 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (590 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (600 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (630 m od vody)prameň s monitorovaním výdatnosti – Vývery podzemnej vody (660 m od vody)Silica – Sokolia dolina – prameň (10 m od vody)Silická Jablonica, 1200m Z od K476 S.teto – prameň (50 m od vody)Silická Jablonica, 1100m SV od K476 S.tet – prameň (90 m od vody)Silická Jablonica I. – prameň (120 m od vody)Silická Jablonica, 1500m S od K499 – studňa (220 m od vody)Silická Jablonica – za finančnou budovou (Strašn – prameň (230 m od vody)Silická Jablonica II. – prameň (260 m od vody)Hrušov, 1400m S od K449 Starý vrch – prameň (320 m od vody)Silická Jablonica III. – prameň (440 m od vody)Hrušov, 800m SZ od K449 Starý vrch – prameň (460 m od vody)Hrušov – prameň (470 m od vody)Jablonov nad Turňou, 1700m SZ od K611 – prameň (510 m od vody)Jablonov nad Turňou – prameň Köszörű – prameň (510 m od vody)Silická Jablonica IV. – prameň (780 m od vody)Silica, 1700m JJZ od K608 Malá Mela – prameň (840 m od vody)Silica, 750m JZ od K608 M.Mela – prameň (870 m od vody)Jablonov nad Turňou, č.d. 211, 1000m JZ od K327 – studňa (970 m od vody)Silická Jablonica, 1700m SSV od K476 – prameň (1,1 km od vody)Silica – prameň (1,1 km od vody)Silická Jablonica, 900m VSV od K608 – prameň (1,1 km od vody)Jablonov nad Turňou, č.d. 123, 900m JZ odK327 – studňa (1,3 km od vody)Jablonov nad Turňou,. 1000m Z od K244 – prameň (1,3 km od vody)Jablonov nad Turňou, č.d. 1, 400m J od K327 – studňa (1,4 km od vody)Silická Jablonica, 1600m V od K608 Malá Mela – prameň (1,4 km od vody)Jablonov nad Turňou, č.d. 19, 1000m JZ od K329 – studňa (1,5 km od vody)Jablonov- prameň Tapolca, východný výtok z jazer – prameň (1,6 km od vody)Hrušov, 2100m SV od K459 Vysoká – studňa (1,6 km od vody)Hrušov, 950m J od K583 Var domb – studňa (2,4 km od vody)Hrušov, 500m J od K583 Var domb – prameň (2,4 km od vody)Hrušov – prameň Eveteš – prameň (2,4 km od vody)Hrušov – prameň Eveteš – prameň (2,4 km od vody)Silická Jablonica, 1900m SSV od K608 – prameň (2,5 km od vody)Silická Jablonica, 1150m SZ od K459 Vysok – prameň (2,6 km od vody)Hrušovská jaskyňa – nad križovatkou – podzemný tok v jaskyni (2,7 km od vody)Hrušov, 1350m V od K484 Bažín – prameň (2,8 km od vody)Hrhov, 500m Z od K267 Veľký Parkan – prameň (2,8 km od vody)Silica, Jašteričie jazero – vyššie položená stud – prameň (2,9 km od vody)Hrhov – prameň (3,0 km od vody)5 km

Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

Hornina pod vodou

Náplavy riek100 % čiary vody

Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

510

Voda podľa atlasu

pH 8,2modelový odhad

typ vody Ca–HCO₃

Mineralizácia 444 mg/l, tvrdá voda (15,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

Prvky v riečnom sedimente

0 z 15prvkov v horných 10 %

najvyššie: Antimón 0,843 mg/kg

Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 64. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

1 km2 km35 °C63 °C

Teplo pod nohami

35°C v hĺbke 1 000 m

tepelný tok 65 mW/m²

V hĺbke 2 000 m okolo 63 °C (prírastok 28 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

20200

Prirodzené gama žiarenie

60nGy/h dávkový príkon

85. percentil na Slovensku

Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

Stopové prvky vo vode toku

2 z 7ukazovateľov v horných 5 %

najvyššie: Bárium 150 μg/l

Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (Silická Jablonica).

Vrty a rozbory podzemnej vody

21vrtov do 3 km

346 rozborov vody v okolí

Z toho 21 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

Environmentálne záťaže a skládky

9lokalít do 3 km

9 skládok

V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

Ložiská a rudné výskyty

13záznamov do 5 km

3 ložiská, 10 rudných výskytov

Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

Zosuvy a svahové deformácie

1plôch do 3 km

Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

Údaje sú z registrov, máp a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra a hovoria o prostredí okolo vody. Blízkosť banského diela alebo záťaže neznamená, že voda je znečistená. Chémia vody a sedimentov je modelový odhad z interpolovaných máp Geochemického atlasu SR, nie aktuálny monitoring ani meranie v toku.

Podrobná geológia a geochémia celého toku: hornina pod vodou, zloženie vody, prvky v sedimentoch, radiácia, geotermálny potenciál, kovy, zlato v sedimente, banské diela, vrty s rozbormi.

Horniny a chemie vody

Horniny a chemie vodyPřevládající skupina hornin v místě vody a co to obvykle znamená pro tvrdost, pH a bohatost vody.

Podloží v místě vody

Naplaveniny

Převažující skupina hornin podle mapy.

Štěrky, písky a hlíny v údolí vypovídají o dně údolí, nikoli o hornině v povodí. Chemii vody určuje hlavně podloží výše nad místem.

Hornina v jediném místě neurčuje chemii celé vody: ta závisí na podloží v celém povodí nad místem. Údaj slouží jako nápověda, nikoli jako měření.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetární index Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ukazuje se posledních 48 hodin a předpověď na 24 hodin.
09

Kp-index

3,3z 9

klidné pole

Poslední měření (8. 11. 2026 04:00). Tečka na ciferníku je nejvyšší předpověď na 24 hodin.

Nejvyšší předpovídaný Kp v nejbližších 24 hodinách: 4,7 (neklidné pole).

Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země od slunečního větru. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ryby, zejména lososovité a úhoři, magnetické pole vnímají. Že by jejich záběr závisel na Kp, však není prokázáno: jde o pozorování rybářů a o hypotézy.

Údaj je stejný pro celé území (Slovensko). Do skóre aktivity vstupuje jen při silné geomagnetické bouři (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemětřesení poblíž

Zemětřesení v okolíOtřesy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledních 30 dní (katalog GFZ GEOFON).
S

Zemětřesení poblíž

0otřesů

bez otřesů

V okruhu 150 km za posledních 30 dnů (od magnitudy 0,0).

Podle rybářských historek ryby (zejména sumci a úhoři) před otřesy neklidně reagují nebo přestanou brát. Spolehlivě prokázané to není a u slabých otřesů jde o náhodu. Hlubší otřesy z Karpat (například v okolí Komárna a Dobré Vody) lidé většinou vůbec nevnímají.

Katalog GEOFON je celosvětový, slabé otřesy v okolí (Slovensko) v něm nemusí být všechny. Nezapočítává se do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikální a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemětřesení). Souvislost geomagnetického pole, otřesů či radonu se záběrem ryb není spolehlivě prokázána, proto se do skóre aktivity nepočítají. Postup je v Metodice.

Z vesmíru: co ukazují družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje se přibližně každých 6 dní

Družicové údaje pro tento revír se právě připravují. Obvykle jsou hotové do několika minut, obnovte stránku později.

Historické snímky

Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

Letecký snímek revíru Turňa č. 2 z roku 2019
2019snímkováno 30. 6. 2019
Letecký snímek revíru Turňa č. 2 z roku 2022
2022snímkováno 17. 10. 2022
Letecký snímek revíru Turňa č. 2 z roku 2025
2025snímkováno 23. 6. 2025

Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.