Podmínky k lovuIndex aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.
Skóre, nejlepší okno dne a co ho táhne nahoru nebo dolů
Podmínky k lovu
Index aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.
Načítám údaje…
Voda
Vodní stav, teplota, modelový průtok a spád
Vodní stav
Hladina vodyVodní stav na nejbližším vodočtu SHMÚ v centimetrech nad nulou vodočtu. Je to stav vody na stanici, nikoliv hloubka vody na revíru.
Devín – Dunaj · hladina klesá
Hladina klesá.Vývoj hladinyMírně stoupající voda vyplavuje potravu z břehů a aktivuje ryby, tlačí se do tišin a za překážky. Rychlé stoupání přináší zákal a ryby neberou, po povodni klesající voda záběry často utlmí. Klesající voda stahuje ryby zpět do koryta. Zkus hlubší místa a hrany proudu.
Vodní stav na vodočtu, poslední dny (cm)Vývoj vodního stavu: od 7. 11. 12:45 do 8. 11. 12:45. Naposledy 78 cm, nejméně 78, nejvíce 92 cm.
Hladina je měřena na vodočtu SHMÚ, není to hloubka vody na revíru. Barevné čáry představují stupně povodňové aktivityStupně povodňové aktivitySHMÚ vyhlašuje pro vodočty tři stupně: 1. bdělost, 2. pohotovost, 3. ohrožení. Při vyšším stupni je lov nebezpečný..
Teplota vody
Teplota vodyRyby jsou studenokrevné a teplota vody řídí jejich trávení. Pod 8 °C se metabolismus zpomaluje, při 15–22 °C vrcholí aktivita, nad 25 °C klesá kyslík.
0815222530°C
Chladná voda. Aktivita ryb roste spolu s teplotou. Ryby se drží v hlubších a pomalejších místech.
Teplota vody, poslední dny (°C)Vývoj teploty vody: od 7. 11. 12:45 do 8. 11. 12:45. Naposledy 8,4 °C, nejméně 8,0, nejvíce 9,2 °C.
Pod 8 °C: zpomalený metabolismus
8–15 °C: aktivita roste
15–22 °C: vrchol potravní aktivity
22–25 °C: aktivita klesá
Nad 25 °C: málo kyslíku
Modelovaný průtok
Modelový průtokOdhad množství vody v řece (m³/s) z modelu GloFAS, nikoli měření. Rozlišení je asi 5 km, na malých tocích může ukazovat větší řeku v okolí.
Načítám údaje…
Výškový profil: stojatá voda
Výškový profilJak se mění nadmořská výška toku po proudu. Počítá se z digitálního modelu reliéfu (desítky metrů), nikoli z měření hladiny, proto je orientační, zejména u úzkých potoků.
Stojatá vodaJde o stojatou vodu, proto se zde tok nehodnotí: voda nemá proud, spád ani sklon. Graf ukazuje výšku terénu podél revíru.
Výškový profil terénu podél revíru (Stojatá voda): od 139 do 135 m n. m. na 2,3 km.Výška terénu podél revíru, od začátku linie (vlevo) po její konec
Hladina přibližně
137 m a.s.l.
Výška je z modelu reliéfu a je orientační (chyba několik metrů).
Počasí a předpověď
Hodina po hodině, tlak a nejbližší dny
Počasí a předpověď
Načítám údaje…
Obloha: slunce, měsíc a solunární oknaSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.
Kde jsou slunce a měsíc právě teď a kdy přijdou nejlepší okna dne
Obloha: slunce a měsíc
Solunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.
Táhněte po ose a uvidíte, kde budou slunce a měsíc.
Slunce
Měsíc
Zlatá hodinka
Hlavní období
Vedlejší období
Slunce
Úsvit06:14
Východ06:48
Západ slunce16:23
Soumrak16:56
Den trvá 9 h 35 min.
MěsícFáze MěsícePři úplňku a novu je gravitační působení nejsilnější. Při jasné úplňkové noci se dravci a kapři často krmí v noci, den po ní může být slabší.
Lisosvětleno 2 %
Východ Měsíce06:00
Západ Měsíce15:27
Úplněk kolem 24. 11., nov kolem 9. 11..
Okna dneSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.
Vedlejší solunární období05:30–06:30
Zlatá hodinka (ráno)06:18–07:48
Hlavní solunární období09:48–11:48
Vedlejší solunární období14:57–15:57
Zlatá hodinka (večer)15:23–16:53
Hlavní solunární období22:12–00:12
Solunární teorie není vědecky potvrzena, bereme ji jako doplněk. Zlatá hodinka je čas kolem východu a západu slunce, kdy ryby často berou.
Mapa a údaje o revíru
Průběh vody, místa u vody, charakter a základní údaje
HloubkaHloubkaNejvětší hloubka z popisu revíru. Mělčiny se rychle prohřívají a jsou bohaté na potravu, hluboké jámy dávají úkryt a stabilnější teplotu.0,5–3,0 m
DnoDnoMateriál dna určuje, jaké ryby se zde drží a kde nacházejí potravu. Rybí pásma lze rozeznat podle dna: kamenité, štěrkovité, písčité až bahnité.bahnité
Linie tokuLinie tokuTvar toku shora. V zatáčkách je pod vnějším břehem hluboký výmol a pod vnitřním mělká lavice; členitý tok má více úkrytů a změn hloubky.mírně zvlněná
ZastíněníZastíněníPodíl hladiny ve stínu. Stín snižuje letní teploty vody, dodává hmyz a úkryty; slunečný úsek se rychleji prohřívá a více zarůstá.80%
Linie tokuLinie tokuTvar toku shora. V zatáčkách je pod vnějším břehem hluboký výmol a pod vnitřním mělká lavice; členitý tok má více úkrytů a změn hloubky.břehový porost 95 %, porost: olše, vrba, topol
Příčné stavbyPříčné stavbyJezy, stupně a hráze zadržují vodu a brání rybám v migraci. Pod nimi se vytváří hluboký vývar s okysličenou vodou.žádné
Co to znamená pro rybářevysvětlení dna, porostu, linie a dalších údajů tohoto revíru
Hloubka: Střední, 1–3 m
Nejběžnější typ: mělčiny se střídají s hlubšími místy a ryby se přesouvají podle denní doby a teploty.
Dno: Bahnité dno
Pomalé nížinné vody a kaprové revíry. Bahno ukrývá potravu, v létě však může být u dna méně kyslíku a nástrahy v něm zapadají.
Linie toku: Mírně zvlněná linie
Mírné zákruty: na jednom úseku najdete jak hlubší výmoly, tak mělčí lavice.
Zastínění: Velmi stinný, nad 70 %
Chladná voda a málo vodních rostlin. Mnoho úkrytů, ale nahazování je složité.
Příčné stavby: Bez příčných staveb
Ryby se mohou volně přesouvat po toku, úsek je plynulejší.
Výklad je obecný a vychází z popisu revíru v datech a z běžné rybářské praxe. Skutečné podmínky na místě se mohou lišit, před lovem je zkontrolujte.
Zákon a pravidla lovu
Doba hájení, doba lovu, lovné míry a denní limit. Orientačně: ověřte si je v rybářském řádu revíru
Hájení všech ryb
§ 13, odstavce 3 a 5 zákona
15. 3. – 31. 5.
LedÚnoBřeDubKvěČerČvcSrpZářŘíjLisPro
dnes
lov všech ryb zakázánmimo toto období
Zákaz neplatí 1. 5. – 31. 5. při rybářských závodech (§ 13 odst. 3). Nevztahuje se ani na kaprové vody, které jsou vodním tokem (ne však nádrže, slepá, mrtvá a odstavená ramena), ani na ostatní vodní plochy (§ 13 odst. 5). Který případ je váš revír, ověřte v rybářském řádu revíru.
Doba hájení jednotlivých druhů (níže) platí nezávisle na této době hájení.
Denní doba lovu
§ 11 vyhlášky
Platí jen mimo dobu hájení. Mimo tyto hodiny je lov zakázán (§ 14 písm. b zákona).
06121824 h
leden až duben, listopad, prosinec6.00 – 21.00 h
Kvě4.00 – 24.00 h
červen až říjen0.00 – 24.00 h
Měsíce, které v tabulce chybějí, spadají do doby hájení. Doba v listopadu a prosinci na pstruhových a lipanových vodách souvisí s výjimkou pro lov hlavatky (§ 13 odst. 4 zákona); co se v té době smí lovit, ověřte v rybářském řádu. Na hraničních vodách platí doba z povolenky nebo rybářského řádu (§ 11 odst. 2 vyhlášky). Noční lov zákon upravuje dvěma formulacemi, které se na první pohled rozcházejí, proto se na něj vždy zeptejte v rybářském řádu revíru nebo u rybářské stráže.
4ksŽlutá skupinapstruh duhový, siven americký, ostroretka, podoustev; připočte se k zelené nebo modré skupině (celkem nejvýše 4 kusy)
5kgDalší druhynapříklad karas, cejni, jelci (dohromady); invazní druhy se nepočítají
Modrá a zelená skupina se nekombinují. Limit platí za den i při lovu na více revírech a po jeho dosažení lov pro ten den končí. Skupiny druhů vycházejí z výkladu SRZ z ledna 2026, ne přímo z textu paragrafu. Uživatel revíru může v povolence určit nižší limit, tehdy platí přísnější.
Doba hájení jednotlivých druhů§ 10 vyhlášky
V tomto období se druh nesmí lovit, i když jinak lov v dané době dovoluje typ vody. Platí nezávisle na době hájení všech ryb.
1. 1. – 15. 3.
mník jednovousý
1. 1. – 31. 5.
lipan podhorní, ouklejka pruhovaná, štika obecná
1. 1. – 15. 6.
sumec velký, candát obecný, candát východní
1. 1. – 31. 10.
hlavatka podunajská (v hraničních vodách 1. 1. – 31. 8.)
15. 3. – 31. 5.
kapr obecný v kaprových vodách (neplatí 1. – 31. 5. při závodech ani na ostatních vodních plochách); bolen dravý, jelec tloušť, jelec proudník, jelec jesen, jeseter malý, jeseter sibiřský, lín obecný, parma obecná, podoustev říční, cejn siný, cejn perleťový, cejn velký, ostroretka stěhovavá
1. 9. – 15. 4.
pstruh obecný potoční, pstruh obecný jezerní
1. 9. – 28. 2.
síh peleď
Některé druhy jsou chráněny celoročně (například drsek, mihule, hrouzci, sekavci, síh maréna, parma karpatská, ostrucha křivočará) a jejich lov je zakázán vždy. Úplný seznam druhů je v průvodci Rybářský zákon po pravidlech.
Lovné míry§ 12 vyhlášky
Nejmenší délka, od které si rybu smíte ponechat. Uživatel revíru může míru zvýšit, platnou hodnotu hledejte v povolence a rybářském řádu.
amur bílý60 cm
amur černý60 cm
bolen dravý40 cm
hlavatka obecná80 cm
jelec tloušť25 cm
jelec proudník20 cm
jelec jesen30 cm
jeseter malý45 cm
jeseter sibiřský45 cm
kapr obecný40 cm
lín obecný30 cm
lipan podhorní33 cm
mník jednovousý35 cm
parma obecná40 cm
podoustev říční30 cm
cejn siný25 cm
cejn perleťový25 cm
cejn velký30 cm
cejnek malý15 cm
ostroretka stěhovavá30 cm
pstruh duhový27 cm
pstruh obecný jezerní50 cm
pstruh obecný potoční27 cm
síh peleď25 cm
siven americký27 cm
sumec velký70 cm
štika obecná60 cm
tolstolobik bílý45 cm
tolstolobec pestrý45 cm
Úhoř říční50 cm
candát obecný50 cm
candát východní35 cm
Měří se celková délka od předního konce hlavy po konec nejdelšího paprsku ocasní ploutve (§ 12 odst. 4). Bez lovné míry jsou například slunka obecná, karas stříbřitý, okoun říční, plotice obecná, mřenka mramorovaná (slíž severný) a invazní druhy.
Před lovem a po lovu
Rybářský lístek a povolenku mějte při lovu u sebe a předložte je při kontrole (§ 12 zákona). Zkontrolujte jejich platnost.
Před zahájením lovu zapište datum a číslo revíru (č. 1-0141-1-1), po lovu počet a hmotnost úlovků (§ 14 písm. d zákona). Lov bez zápisu je přestupek.
Stav k 6. 11. 2026: zákon č. 216/2018 Z. z. o rybářství (znění od 1. 1. 2022) a vyhláška č. 381/2018 Z. z. (znění od 1. 1. 2019); novější znění jsme nenašli. Zákon se může změnit, platné znění najdete na Slov-Lex (zákon) a Slov-Lex (vyhláška).
Novinky z organizace a úlovky z revíru
Úlovky z revíru
Na tomto revíru zatím nikdo nezapsal úlovekBuďte první: po schválení se objeví zde i v žebříčku.
Mapa vjazdov a parkovísk pre rybárov na území CHKO Dunajské Luhy – https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1lvSnVtenqxBvLpYTjoI6dxZJeDTrXb4&ll=47.87618129904438%2C17.90979894361856&z=10
V nasledujúcich súboroch nájdete prihlášky a informácie ku spracovaniu údajov, pripravené Radou SRZ Žilina. Tieto dokumenty majú celozväzovú platnosť. SRZ-Prihlaska_Novy_Clen_Ziadost_o_vydanie_ID_clena
Kvalita vody, povodí, dno, ryby, vodní hmyz, zvěř a rizika z otevřených databází. Kromě zvěře a rizik jsou zahrnuty i do skóre aktivity.
Vhodnosť vody pre typ revíru
Vhodnosť vody pre typ revíruIndex 0 až 100: ako dobre vlastnosti vody zodpovedajú nárokom pstruha, lipňa alebo kapra podľa typu revíru. Nie je to predpoveď záberov ani údaj o tom, aké ryby tam žijú.
Nadpriemerne vhodná voda pre kapre a kaprovité ryby
Voda patrí medzi horných 26% z 897 kaprových revírov s údajmi.
Najlepšie vyhovuje: kyslosť vody (ph)
Spoľahlivosť nízka: použili sme 4 údajov o vode, ostatné chýbajú a do hodnotenia nevstupujú.
Tvrdost vodyStupeň důkazů: Hypotéza
≈ 15,2 °dH (2,7 mmol/l vápnika a horčíka), atlas ŠGÚDŠ
Tvrdšia voda s dostatkom vápnika a horčíka je produktívnejšia, má väčšiu zásobu potravy a lepšie tlmí výkyvy kyslosti.
Co o tom víme
Voda s vápnikom a horčíkom je produktívnejšia a lepšie tlmí výkyvy kyslosti: produkcia pstruha bola vyššia vo vápencových tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006), index z rozpustených látok a hĺbky predpovedá výlov rýb z jazier (Ryder a kol. 1974). V írskych tokoch však geológia hustotu pstruhov nezmenila (Lehane a kol. 2004) a Downing a kol. (1990) ukázali, že s produkciou súvisí skôr primárna produkcia. Preto len ±1 bod. Tvrdosť je z atlasu ŠGÚDŠ, nie meranie v danom revíri; nahrádza zvlášť hodnotené horniny povodia.
Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004; Ryder a kol. 1974
96
Kyselost vody (pH)Stupeň důkazů: Částečně podloženo
pH 8,0, atlas ŠGÚDŠ
pH je v rozsahu, v ktorom ryby bežne prosperujú.
Co o tom víme
Pod približne pH 6 ryby trpia a pstruhy s lipňmi sú citlivejšie než kaprovité (Alabaster a Lloyd 1982); v kyslej mäkkej vode sa z pôdy uvoľňuje hliník, ktorý poškodzuje žiabre (Gensemer a Playle 1999). pH z atlasu je modelový odhad, preto zníženie len −1 alebo −2 a len tam, kde nemáme meranie pH (to hodnotí samostatný faktor).
Zdroje: Alabaster a Lloyd 1982; Gensemer a Playle 1999
100
MineralizáciaStupeň důkazů: Hypotéza
≈ 478 mg/l, atlas ŠGÚDŠ
Stredná mineralizácia zodpovedá produktívnym tokom a nádržiam.
Co o tom víme
Rozpustené látky (mineralizácia) súvisia s úrodnosťou vody, preto ich Ryder použil na odhad produkcie rýb v jazerách (Ryder 1965, Ryder a kol. 1974). Downing a kol. (1990) však ukázali, že lepšie s produkciou súvisí primárna produkcia. Do skóre nevstupuje, len do indexu vhodnosti.
Zdroje: Ryder 1965; Ryder a kol. 1974; Downing a kol. 1990
99
Kovy v sedimenteStupeň důkazů: Částečně podloženo
0 prvkov medzi 10 % najvyšších na Slovensku (atlas ŠGÚDŠ 1999)
Žiadny z toxických prvkov v riečnom sedimente nepatrí medzi najvyššie hodnoty. V tvrdej vode sú kovy menej toxické, lebo vápnik súťaží o miesta na žiabrach.
Co o tom víme
Toxicita kovov pre ryby klesá s tvrdosťou vody, lebo vápnik súťaží s kovom o miesta na žiabrach (Pagenkopf 1983). Atlas ŠGÚDŠ udáva len poradie medzi tokmi, nie koncentráciu porovnateľnú s limitom (MacDonald a kol. 2000). V tvrdej vode preto kovy hodnotíme miernejšie, v mäkkej prísnejšie.
Zdroje: Pagenkopf 1983; Gensemer a Playle 1999; MacDonald a kol. 2000
100
Ako by táto voda vyhovovala jednotlivým typom
Pstruh82
Lipan82
Kapr81
Rovnaké údaje o vode vyhodnotené pre nároky pstruha, lipňa a kapra. Revír je vedený ako kaprový revír, zvýraznený je jeho typ.
Index 0 až 100 porovnáva vlastnosti vody s nárokmi druhu (60 je neutrálna hodnota, 100 ideál). Slovné hodnotenie vzniká porovnaním s ostatnými revírmi rovnakého typu, lebo väčšina slovenských vôd má pre svoj druh dobré hodnoty. Index neovplyvňuje, či sa ryby v revíre skutočne nachádzajú (to rozhoduje zarybňovanie a správca). Tvrdosť, pH a mineralizácia z atlasov sú historické a modelové odhady. Do skóre podmienok a kvality revíru sa z toho premieta len malá časť (tvrdosť ±1, kyslosť podľa atlasu −2 až 0, zhoda pásma toku ±1 do kvality).
Co z toho vyplývá
Veřejné zdroje ve skóre podmínekÚdaje o kyslíku, živinách, hloubce nádrže, velikosti toku, dnu, druzích ryb a rojení hmyzu mírně upraví skóre „Podmínky při lovu“. Každá úprava je v rozboru skóre vidět zvlášť.
Veřejné údaje o této vodě skóre aktivity téměř nemění.
Nejvíce pomáhá: Tvrdost vody +1
Nejvíce sráží: Škodlivé látky v podzemní vodě (SHMÚ) −2
Posoudili jsme 17 faktorů, skóre mění 3 z nich. Úpravy jsou v rozsahu od −14 do +12 bodů, aby nepřevážily počasí a teplotu vody. Započítávají se do skóre, řazení i filtrů.
Voda a kyslík+1
Tvrdost vodyStupeň důkazů: Hypotéza
≈ 15,2 °dH, atlas ŠGÚDŠ
Tvrdšia voda je produktívnejšia, má viac potravy a lepšie tlmí výkyvy kyslosti.
Co o tom víme
Voda s vápnikom a horčíkom je produktívnejšia a lepšie tlmí výkyvy kyslosti: produkcia pstruha bola vyššia vo vápencových tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006), index z rozpustených látok a hĺbky predpovedá výlov rýb z jazier (Ryder a kol. 1974). V írskych tokoch však geológia hustotu pstruhov nezmenila (Lehane a kol. 2004) a Downing a kol. (1990) ukázali, že s produkciou súvisí skôr primárna produkcia. Preto len ±1 bod. Tvrdosť je z atlasu ŠGÚDŠ, nie meranie v danom revíri; nahrádza zvlášť hodnotené horniny povodia.
Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004; Ryder a kol. 1974
+1
Znečištění−2
Škodlivé látky v podzemní vodě (SHMÚ)Stupeň důkazů: Částečně podloženo
pesticidy (nad normou na 1 ze 1 stanic), nejvyšší hodnota 60násobek normy
Kovy, pesticidy, PFAS a chlorovaná rozpouštědla nad normou ukazují zatížení okolí. Normy jsou určeny pro pitnou vodu a jsou přísnější než limity škodlivé pro ryby, proto je snížení malé; kovy mohou pocházet také z hornin. PAU se do skóre nepočítají. Spolehlivost údajů je 85 % (8 stanic do 10 km, nejbližší 5,2 km, údaje z roku 2025), úprava se započítala celá.
Co o tom víme
Kovy a polokovy, pesticídy, PFAS a chlorovaná rozpouštědla nad normou na stanicích do 10 km. Normy jsou pitné a přísnější než hranice škodlivé pro ryby, proto je snížení malé: jeden bod při jedné či dvou skupinách látek, dva body při třech skupinách nebo při hodnotě alespoň pětnásobně nad normou. Kovy jsou pro ryby jedovaté, v měkké vodě více (Pagenkopf 1983), PFAS se hromadí v tkáních (Giesy a Kannan 2001); kovy mohou pocházet i z hornin. PAU se nepočítají. Úprava se násobí spolehlivostí údajů.
Zdroje: SHMÚ, podzemní vody; Pagenkopf 1983; Giesy a Kannan 2001
−2
Život u vody0
Líhnutí vodního hmyzuStupeň důkazů: Praxe rybářů
0,0× průměrný měsíc, 0 z 25 pozorování za rok, iNaturalist
V tomto měsíci se vodní hmyz vyskytuje málo, rozhoduje spíše potrava při dne.
Co o tom víme
Rybáři loví „podle hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Měřená závislost úlovků na rojení není v našich zdrojích doložena.
0
Skóre nemění
Pro tyto faktory chybějí údaje nebo jsou v běžném rozsahu:
Rozpuštěný kyslík
Živiny ve vodě
Kyselost vody (pH)
Kyslosť vody podľa atlasu
Amonné ionty ve vodě
Teplota vody pro původní druhy
Povrchová voda (SHMÚ)
Dusík v podzemní vodě
Železo v podzemní vodě
Chloridy v podzemní vodě
Čistírny odpadních vod
Hloubka nádrže
Dno podle geologie
Invazní druhy poblíž
Pravidla jsou orientační a vycházejí z rybářské praxe a vědeckých studií, u každého faktoru je vidět, jak dobře je podložen. Počasí, tlak vzduchu a teplota vody mají na skóre větší vliv než tyto údaje.
Podzemní voda v okolí
Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.
Podzemní voda do 10 km (8 stanic)
Devinska Nova Vesokres Bratislava IV · vrt nebo studna · 5,2 km od revíru
pouze přírodní látky
2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
Mangan
Železo celkové
Sírany
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 14. 10. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
Dusičnany1,8 mg/l
Amonné ionty0,08 mg/l
Dusitany0,01 mg/l
Železo3,28 mg/l
Chloridy43,8 mg/l
Hliník55 % normy
Ba – Petrzalka – Colnicaokres Bratislava V · vrt nebo studna · 5,9 km od revíru
látky z lidské činnosti
2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
Suma pesticidů
Glyphosát
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
Dusičnany28,9 mg/l
Amonné ionty< 0,01 mg/l
Dusitany0,01 mg/l
Železo0,003 mg/l
Chloridy68,9 mg/l
Hliník70 % normy
glyfosát6 000 % normy
Zelezna Studnickaokres Bratislava III · pramen · 7,2 km od revíru
bez překročení v 2025
2017 až 2025
Naposledy v roce 2024 bylo překročeno:
TOC
Benzo(a)pyren
Součet PAH
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 23. 7. 2025
Dusičnany24,3 mg/l
Amonné ionty< 0,01 mg/l
Dusitany< 0,01 mg/l
Železo0,003 mg/l
Chloridy4,5 mg/l
Hliník70 % normy
Ukázat dalších 5
Bratislavaokres Bratislava I · vrt nebo studna · 7,9 km od revíru
pouze přírodní látky
2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
Mangan
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 13. 5. 2025
Dusičnany< 1 mg/l
Amonné ionty0,04 mg/l
Dusitany0,01 mg/l
Železo0,079 mg/l
Chloridy25,8 mg/l
Hliník65 % normy
Ba – Petrzalkaokres Bratislava V · vrt nebo studna · 8,1 km od revíru
bez překročení v 2025
2017 až 2025
Naposledy v roce 2024 bylo překročeno:
Amonné ionty
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
Dusičnany16,9 mg/l
Amonné ionty0,02 mg/l
Dusitany< 0,01 mg/l
Železo0,01 mg/l
Chloridy58,8 mg/l
Hliník80 % normy
Ba-petržalka-mostokres Bratislava V · vrt nebo studna · 8,4 km od revíru
bez překročení v 2025
2017 až 2025
V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 17. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
Dusičnany7,2 mg/l
Amonné ionty0,01 mg/l
Dusitany< 0,01 mg/l
Železo0,002 mg/l
Chloridy25,8 mg/l
Hliník95 % normy
Petrzalkaokres Bratislava V · vrt nebo studna · 9,3 km od revíru
bez překročení v 2025
2017 až 2025
Naposledy v roce 2023 bylo překročeno:
Železo celkové
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 24. 9. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
Dusičnany6,9 mg/l
Amonné ionty< 0,01 mg/l
Dusitany< 0,01 mg/l
Železo0,002 mg/l
Chloridy115 mg/l
Hliník80 % normy
Devinske Jazerookres Bratislava IV · vrt nebo studna · 9,5 km od revíru
pouze přírodní látky
2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
TOC
Namerané hodnoty, rok 2025, odber 11. 11. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
Dusičnany7,9 mg/l
Amonné ionty< 0,01 mg/l
Dusitany< 0,01 mg/l
Železo0,009 mg/l
Chloridy65,5 mg/l
Arsen47 % normy
látky z lidské činnosti
pouze přírodní látky
žádné překročení nezaznamenáno
Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok, souvislost s tokem u revíru je proto jen nepřímá. Přirozené látky (železo, mangan, sírany, vodivost) se do hodnocení podle ročenky nepočítají.
Údaje jsou z ročenek SHMÚ (podzemní vody 2017 až 2025).
Dno a podloží
Dno a podloží (ŠGÚDŠ)Podloží pod vodou podle hydrogeologické mapy Slovensko 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Udává, zda je okolí štěrkové, písčité, jílovité, bahnité nebo skalnaté.
Prameny a vývěry
0žádné v okruhu 1 km
Popis revíru uvádí dno: jemnozrnné, bahnité.
Mapa ukazuje geologii podloží, nikoli přesné dno na místě. Skutečný materiál dna se může lišit, zejména u nánosů.
Vodní hmyz
Rojení vodního hmyzu (iNaturalist)Kolik pozorování poďovek, pošvatek a chrostíků lidé v okolí zaznamenali v tomto měsíci v porovnání s ročním průměrem. Pro muškaře je to náznak vývinu hmyzu.
Málo hmyzulistopad: 0,0× průměrný měsíc
Led
Úno
Bře
Dub
Kvě
Čer
Čvc
Srp
Zář
Říj
Lis
Pro
Jepice0Jepice: suchá muška na hladině, zejména při soumraku.
Potočník0Pošvatky: večer a v noci u břehu, hodí se i nymfa a mokrá muška.
Pošvatky0Chrostíci: čisté, studené potoky, často již koncem zimy a brzy na jar.
0,0× průměrný měsíc, 0 z 25 pozorování za rok, iNaturalist.
Pozorování přidávají lidé z okolí, nejsou to měření u vody. Ukazují, kdy se vodní hmyz obvykle objevuje, a hodí se zejména při lovu na mušku.
Podzemní voda: naměřené hodnoty
Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.
Typická hodnota z 8 stanic podzemní vody do 10 km od revíru (nejbližší 5,2 km), měření z roku 2025. Bližší stanice mají větší váhu. Jde o podzemní vodu u revíru, ne o měření v samotném toku. Norma je limit, který u ukazatele uvádí SHMÚ (pro pitnou vodu); hodnota rovná normě se stejně jako v SHMÚ počítá za překročení. Štítek „někde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale alespoň jedna stanice ji přesahuje; která, je uvedeno u dlaždice. Ryby jsou na některé látky citlivější než lidé.
Amonné ionty
0,01mg/l
hluboko pod normou
Norma 0,5 mg/l. Rozpětí 0,005 až 0,08 mg/l, 8 stanic.
Dusitany
0,005mg/l
hluboko pod normou
Norma 0,5 mg/l. Rozpětí 0,005 až 0,01 mg/l, 8 stanic.
Dusičnany
7,2mg/l
hluboko pod normou
Norma 50 mg/l. Rozpětí 0,5 až 28,9 mg/l, 8 stanic.
Kyslík
2,4mg/l
málo kyslíku
Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pro lososovité vody. Rozmezí 0,14 až 10 mg/l, 8 stanic.
Teplota vody
12,3°C
teplejší
Rozmezí 11,9 až 13,4 °C, 8 stanic.
pH
7,16
vhodné pro ryby
Rozmezí 7,08 až 7,83, 8 stanic.
Tvrdost vody
3,51mmol/l
tvrdá
Rozmezí 1,15 až 5,4 mmol/l, 8 stanic.
Železo
0,009mg/l
někde nad normou
Norma 0,2 mg/l. Rozmezí 0,002 až 3,28 mg/l, 8 stanic. Nad normou: 1 z 8 (Devinska Nova Ves, 5,2 km od revíru).
Mangan
0,004mg/l
někde nad normou
Norma 0,05 mg/l. Rozmezí 0,001 až 0,43 mg/l, 8 stanic. Nad normou: 2 z 8 (nejvyšší: Devinska Nova Ves, 5,2 km od revíru).
Chloridy
43,8mg/l
hluboko pod normou
Norma 250 mg/l. Rozpětí 4,5 až 115 mg/l, 8 stanic.
Sírany
77,1mg/l
někde nad normou
Norma 250 mg/l. Rozmezí 31,8 až 304 mg/l, 8 stanic. Nad normou: 1 z 8 (Devinska Nova Ves, 5,2 km od revíru).
Vodivost
66,6mS/m
blízko normy
Norma 125 mS/m. Rozmezí 30,3 až 109 mS/m, 8 stanic.
Kovy a polokovy
70% normy
blízko normy
Nejvyšší: Hliník 0,19 mg/l (95 % normy, 8,4 km od revíru). 8 stanic.
Pesticidy
6 000% normy
nad normou
Nejvyšší: glyfosát 6 µg/l (6 000 % normy, 5,9 km od revíru). 1 stanice. Nad normou: 1 z 1.
PFAS („věčné chemikálie“)
0% normy
nezjištěno
Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 1 stanice.
Rozpouštědla a benzen
0% normy
nezjištěno
Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 4 stanice.
PAU (spalování, ropné látky)
0% normy
nezjištěno
Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 5 stanic.
Jak to působí na ryby a vodu
Amonné ionty
Samotné amonné ionty nejsou tak jedovaté, ale část z nich se podle pH a teploty mění na amoniak (NH₃), který poškozuje žábry a stresuje ryby. Čím vyšší pH a teplota, tím více amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená směrnice 2006/44/ES uváděla jako vodítko nejvýše 0,04 mg/l amonných iontů pro lososovité vody a 0,2 mg/l pro kaprovité.
Dusitany
Dusitany jsou pro ryby jedovaté: přes žábry se dostanou do krve a přemění hemoglobin na methemoglobin, který kyslík nepřenáší, takže se ryby „dusí“ i v okysličené vodě. Nejcitlivější jsou lososovité ryby; chloridy ve vodě toxicitu snižují (Lewis a Morris 1986). Směrnice 2006/44/ES uváděla vodítko 0,01 mg/l pro lososovité vody.
Dusičnany
Dospělým rybám dusičnany neškodí hned, ale živí řasy a rostliny, a tak přispívají k přehnojení a nočním propadům kyslíku. Pro citlivé vodní živočichy (lososovité ryby, obojživelníky, některé bezobratlé) doporučují Camargo a kol. (2005) držet dusičnany pod 2 mg dusíku na litr, což je asi 9 mg/l dusičnanů.
Kyslík
Ryby, zejména lososovité, potřebují mnoho kyslíku. Směrnice 2006/44/ES uváděla pro lososovité vody vodítko 9 mg/l (alespoň v polovině měření) a nikdy méně než 7 mg/l. Podzemní voda z hlubších vrstev ho mívá méně; v toku se pak dokysličí až po vyvěrání.
Teplota vody
Podzemní voda má během roku téměř stálou teplotu. Přítok z pramenů proto může v létě tok ochlazovat a v zimě oteplovat, a takové úseky bývají útočištěm pro chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
pH
Ryby snášejí pH přibližně od 6 do 9 (směrnice 2006/44/ES). Mimo tento rozsah se poškozují žábry a mění se jedovatost amoniaku a kovů.
Tvrdost vody
Tvrdší voda (více vápníku a hořčíku) je pro ryby příznivější: vápník chrání žábry a snižuje toxicitu kovů, například mědi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilní pH. Měkká voda je citlivější na kovy i na okyselení.
Železo
Železo je v podzemní vodě z hloubky rozpuštěné. Když voda vyjde na vzduch, oxiduje a vysráží se jako hnědé vločky, které zalepují žábry, pokrývají štěrk s jikrami a bezobratlými a ničí úkryty (Vuori 1995).
Mangan
Mangan je v hlubší podzemní vodě přirozený. Pro ryby bývá méně významný než železo, norma platí hlavně kvůli chuti a barvě pitné vody.
Chloridy
Chloridy pocházejí z posypové soli, hnojiv a odpadu. Americká agentura EPA (1988) určila pro dlouhodobou ochranu vodních živočichů 230 mg/l a pro krátkodobou 860 mg/l.
Sírany
Sírany jsou v podzemní vodě běžné, pocházejí z hornin (například sádrovce), z hnojiv i z dolů. Spolu s chloridy zvyšují mineralizaci vody; norma 250 mg/l je určena pro pitnou vodu.
Vodivost
Vodivost ukazuje celkové množství rozpuštěných solí. Vyšší hodnota je v podzemní vodě často přirozená (vápence, sádrovec), ale prudké zvýšení v toku ukazuje na přítok solí z cest, dolů nebo odpadu.
Kovy a polokovy
Měď, zinek, nikl, kadmium a rtuť jsou pro ryby jedovaté už při nízkých koncentracích, v měkké vodě více než v tvrdé (Pagenkopf 1983). Norma pro podzemní vodu je určena pro pitnou vodu, ne pro ryby.
Pesticidy
Pesticidy se dostávají do podzemní vody z polí. Norma 0,1 µg/l na jednu látku (0,5 µg/l celkem) je norma pro pitnou vodu a je velmi přísná; ryby poškozuje obvykle až mnohem vyšší koncentrace. Hodnota hlavně ukazuje, jak moc je okolí zatíženo zemědělstvím.
PFAS („věčné chemikálie“)
PFAS jsou „věčné chemikálie“: nerozkládají se a hromadí se v tkáních ryb a dalších živočichů (Giesy a Kannan 2001). Norma 0,1 µg/l (součet 20 látek) je určena pro pitnou vodu.
Rozpouštědla a benzen
Chlorovaná rozpouštědla (například tetrachlorethen) a benzen pocházejí z průmyslu, čistíren a čerpacích stanic. Jsou jedovaté a v podzemní vodě se rozkládají pomalu.
PAU (spalování, ropné látky)
PAU vznikají při spalování a únících ropných látek. Norma pro benzo(a)pyren (0,01 µg/l) je pro pitnou vodu velmi přísná, protože jde o karcinogen.
Zdroje
Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
Směrnice 2006/44/ES o kvalitě sladkých vod, které vyžadují ochranu nebo zlepšení pro podporu života ryb (zrušena v roce 2013; její hodnoty zde uvádíme jen jako odborné vodítko).
Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.
Giesy, J. P., Kannan, K. (2001): Global distribution of perfluorooctane sulfonate in wildlife. Environmental Science & Technology 35, 1339–1342.
Ryby, zvěř, rostliny a rizika v okolí vodyZvěř a rizika u vody (GBIF)Zvěř, ptáci, rostliny a rizika (medvěd, klíšťata, komáři, bolševník), které lidé v okolí vody zaznamenali. Nepatří do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci.
Druhy, které se v okolí vody pozorovaly nebo zaznamenaly. Zvěř, rostliny a rizika nevstupují do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci. Název druhu vede na jeho stránku.
Přenáší klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu. Číhá ve vysoké trávě a v břehové vegetaci.
Jak se chránit: Od jara do podzimu se po lovu zkontrolujte, použijte repelent a dlouhé kalhoty zastrčte do ponožek. Klíště co nejdříve odstraňte pinzetou. Proti encefalitidě existuje očkování.
Invazní rostlina rostoucí na březích potoků a na vlhkých loukách. Její míza na slunci způsobuje popáleniny kůže.
Jak se chránit: Nedotýkejte se ho a neprocházejte porostem. Pokud se míza dostane na kůži, smyjte ji vodou a mýdlem a chraňte místo před sluncem. Při větším popálení vyhledejte lékaře.
Plachá šelma lesů. K vodě přichází v noci a za soumraku.
Jak se chránit: Útoky na lidi jsou velmi vzácné. Udržujte pořádek v táboře, nekrmte zvěř a psa mějte na vodítku.
Zvěř, rostliny a rizika: záznamy pocházejí z pozorování a odrážejí i to, kde se pozorovatelé pohybují, nejsou to měření hustoty ani jistota setkání. Platí pro okolí přibližně 35 × 55 km.
Zdroje fotografií
Kachna divoká:Foto: This picture was realized by Richard Bartz by using a Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM…, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
Podloží, tok a prameny na mapě, hodnoty v místě vody, geomagnetická aktivita a zemětřesení. Jde o informaci o prostředí; do skóre vstupují jen malé hypotézy označené stupněm jistoty (zlomy a horniny, geomagnetická bouře).
Mapa podloží potřebuje zapnutý JavaScript.
Geologie
Geologická mapa území (Slovensko) 1 : 50 000: horniny pod povrchem, od naplavených štěrků a písků přes jíly až po žuly a vápence. Barvy podle legendy ŠGÚDŠ, po kliknutí do mapy se ukáže popis horniny v daném místě.
Pro rybáře: Štěrkové lavice a kamenité prahy dávají čisté dno a biotop pro candáta, okouna či parmu. Jílovité a bahnité podloží drží potravu pro kapra a cejna. Vápence a dolomity dávají tvrdší, na potravu bohatší vodu než žuly a křemence.
Radonové riziko
Radonové riziko podloží (nízké, střední, vysoké). Vychází z radioaktivity hornin a z puklin. Mapa ukazuje podloží, ne radon ve vodě.
Pro rybáře: Radon je přírodní stopovač podzemní vody. Podloží s vyšším radonovým rizikem (žuly, ruly, tektonické zlomy) bývá místem, kde puklinová voda vytéká na povrch. Většina území (Slovensko) je „střední“, proto je zajímavé hlavně vysoké riziko.
nízké 36,7 %
střední 63,0 %
vysoké 0,3 %
Uran (eU)
Ekvivalentní uran v povrchových horninách z letecké gama spektrometrie (ppm). Od 4 ppm se podloží obvykle označuje za zvýšené radonové riziko.
Pro rybáře: Vysoký uran je znakem žul, rul a černých břidlic, tedy hornin, ze kterých se do vody dostává radon a rozpuštěné látky. Pro záběr nemá přímý význam, pomáhá číst geologii území.
bez údajů
0 – 1
1 – 2
2 – 3
3 – 4
4 – 5
5 – 7
7 – 35
Gama záření
Dávkový příkon gama záření ve vzduchu (nGy/h) z leteckého měření. Jde o přirozené pozadí podloží, ne o znečištění.
Pro rybáře: Vyšší hodnoty mají horniny bohaté na uran, thorium a draslík (žuly, ruly, flyš s břidlicemi). Je to doplněk k mapě uranu; rybáři hlavně ukazuje, kde se mění podloží.
bez údajů
0 – 20
20 – 40
40 – 60
60 – 80
80 – 100
100 – 140
140 – 180
180 – 220
220 – 999
Magnetika
Anomálie magnetického pole Země (ΔT, v nT) způsobené horninami s magnetickými minerály, například sopečnými horninami, bazalty či amfibolity.
Pro rybáře: Ryby (zejména lososovité a úhoři) vnímají magnetické pole. Zda místní anomálie ovlivňují jejich pohyb a záběr, není prokázáno; bere se to jako hypotéza.
-1 217 – -1 000
-1 000 – -250
-250 – -200
-200 – -190
-190 – -180
-180 – -170
-170 – -160
-160 – -150
-150 – -140
-140 – -130
-130 – -120
-120 – -110
-110 – -100
-100 – -90
-90 – -80
-80 – -60
-60 – -40
-40 – -20
-20 – 0
0 – 10
10 – 20
20 – 30
30 – 40
40 – 50
50 – 70
70 – 100
100 – 150
150 – 200
200 – 250
250 – 300
300 – 400
400 – 500
500 – 600
600 – 700
700 – 800
800 – 900
900 – 1 000
1000 – 1 100
1100 – 1 130
Kliknutím nebo ťuknutím do mapy zjistíte hodnotu v daném místě.
Hodnoty v místě vodyRadonové riziko podloží, uran, thorium, draslík, gama záření a magnetická anomálie v jednom místě u vody (na mapě označeno bodem).
Radonové riziko podloží
nízké
Podloží s nízkým podílem radonu.
nízké
střední
vysoké
Uran (eU)
2,4ppm
běžný
Běžné pozadí hornin.
Thorium (eTh)
5,4ppm
pod průměrem kůry
Přírodní pozadí hornin.
Draslík (K)
1,22%
pod průměrem kůry
Přírodní pozadí hornin.
Gama záření
43nGy/h
pod světovým průměrem
Přirozené pozadí podloží.
Magnetická anomálie (ΔT)
8nT
nad průměrem okolí
Odchylka magnetického pole od průměru okolí.
pod průměremnad průměrem
Hodnoty platí pro jedno místo (na mapě označené bodem), nikoli jako průměr celého toku nebo povodia. Radon je v podzemních vodách přirozený stopovač; do mapy není zahrnut radon ve vodě, jen riziko podloží.
Značka na ciferníku: průměr horní zemské kůry (uran 2,7 ppm, thorium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a světový průměr přirozené dávky venku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička se nevychyluje do „dobra“ ani „zla“, jen ukazuje, kde hodnota leží.
Zvýšený uran nebo radon je pouze údaj o hornině. Pro záběr nemá prokázaný význam; pomáhá číst, z jakého podloží voda pochází.
Zlomy a prameny
Zlomy a pramenyVzdálenost k nejbližšímu tektonickému zlomovému pásmu na geologické mapě a počet pramenů v okolí. Podél zlomů vytéká puklinová podzemní voda.
Nejbližší zlom
do 250 m
zlom v okolí
Tektonický zlom na geologické mapě.
Prameny a vývěry
0
žádné zaznamenané
Žádné v okruhu 1 km.
zakrytý mladšími usazeninami
Podél zlomů a u pramenů vytéká z podloží puklinová podzemní voda. Bývá v létě chladnější a v zimě teplejší než voda v toku, proto se na takových místech podle rybářských zkušeností ryby v extrémním počasí zdržují (letní a zimní ostrůvky vhodnější teploty).
Čerstvá puklinová voda však může mít málo kyslíka. Jde o zkušenost rybářů, nikoli o měřený jev u tohoto revíru.
Zlomy jsou z geologické mapy 1 : 50 000. Prameny pocházejí z hydrogeologické mapy, která pokrývá jen některé regiony, takže nula neznamená, že tam prameny nejsou.
Geológia okolia: hornina, voda, sedimenty, vrty
Geológia a geochémia okolia vodyHornina pod vodou, zloženie vody a sedimentov podľa atlasov, rádioaktivita, geotermálny potenciál, vrty, staré banské diela, ložiská, záťaže, zosuvy a zlato v sedimentoch, z máp a registrov ŠGÚDŠ.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Hornina pod vodou
Iné horniny100 % čiary vody
Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,0modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 478 mg/l, tvrdá voda (15,2 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Cín 3,74 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 78. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
35°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 65 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Stopové prvky vo vode toku
0 z 8ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Meď 3,00 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 79. percentil (Dunaj slepé rameno).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
435vrtov do 3 km
95 rozborov vody v okolí
Z toho 435 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Environmentálne záťaže a skládky
6lokalít do 3 km
6 skládok
V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.
Ložiská a rudné výskyty
7záznamov do 5 km
2 ložiská, 5 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
3plôch do 3 km
2 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Údaje sú z registrov, máp a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra a hovoria o prostredí okolo vody. Blízkosť banského diela alebo záťaže neznamená, že voda je znečistená. Chémia vody a sedimentov je modelový odhad z interpolovaných máp Geochemického atlasu SR, nie aktuálny monitoring ani meranie v toku.
Podrobná geológia a geochémia celého toku: hornina pod vodou, zloženie vody, prvky v sedimentoch, radiácia, geotermálny potenciál, kovy, zlato v sedimente, banské diela, vrty s rozbormi.
Geomagnetická aktivita
Geomagnetická aktivita (Kp)Planetární index Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ukazuje se posledních 48 hodin a předpověď na 24 hodin.
Kp-index
3,3z 9
klidné pole
Poslední měření (8. 11. 2026 10:00). Tečka na ciferníku je nejvyšší předpověď na 24 hodin.
před 48 hnyní+24 h
Nejvyšší předpovídaný Kp v nejbližších 24 hodinách: 4,7 (neklidné pole).
Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země od slunečního větru. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ryby, zejména lososovité a úhoři, magnetické pole vnímají. Že by jejich záběr závisel na Kp, však není prokázáno: jde o pozorování rybářů a o hypotézy.
Údaj je stejný pro celé území (Slovensko). Do skóre aktivity vstupuje jen při silné geomagnetické bouři (hypotéza, −1 až −2 body).
Zemětřesení poblíž
Zemětřesení v okolíOtřesy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledních 30 dní (katalog GFZ GEOFON).
Zemětřesení poblíž
0otřesů
bez otřesů
V okruhu 150 km za posledních 30 dnů (od magnitudy 0,0).
Podle rybářských historek ryby (zejména sumci a úhoři) před otřesy neklidně reagují nebo přestanou brát. Spolehlivě prokázané to není a u slabých otřesů jde o náhodu. Hlubší otřesy z Karpat (například v okolí Komárna a Dobré Vody) lidé většinou vůbec nevnímají.
Katalog GEOFON je celosvětový, slabé otřesy v okolí (Slovensko) v něm nemusí být všechny. Nezapočítává se do skóre aktivity.
Čirost vody ze satelituOdhad zákalu z odrazu světla od vodní hladiny v červeném pásmu družice Sentinel-2. Čistá voda odráží málo, zakalená hodně. Je to relativní pomůcka, nikoli měření.
≈ 6,7 FNUMírně zakalená
čirá
mírná
zakalená
velmi
Čistější než obvykle (×0,5 oproti posledním obdobím).
Zákal nad 25 FNU je na 2 % vodní plochy.
Vývoj odhadu zákalu: od 24. 8. 14:00 do 28. 10. 13:00. Naposledy 7 FNU, nejméně 5, nejvíce 22 FNU.
Odhad podle odrazivosti vody v červeném pásmu. Jde o relativní pomůcku, nikoli měření v NTU.
Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblačnosti 100 % plochy
Kvetení a chlorofyl
Kvetení a chlorofylIndex NDCI porovnává odraz v červeném okraji (705 nm) a v červeném pásmu (665 nm). Vyšší hodnoty znamenají více chlorofylu-a, tedy řas a sinic ve vodě.
NDCI -0,12Nízký chlorofyl
nízký
mírný
zvýšený
vysoký
Zvýšený chlorofyl se ukazuje na 11 % vodní plochy.
Vývoj indexu chlorofylu NDCI: od 24. 8. 14:00 do 28. 10. 13:00. Posledně -0,12 , nejméně -0,12, nejvíce 0,03 .
Index NDCI sleduje chlorofyl-a v rostlinném planktonu (řasy, sinice). Neurčí druh řas ani toxicitu.
Sentinel-2, 28. 10. 2026
Zarůstání hladiny
Zarůstání hladinyPodíl plochy revíru, na které družice vidí zelenou vegetaci (index NDVI nad 0,3): plovoucí a vynořené rostliny a rákos u břehu.
38 % plochyVýrazně zarostlá
čistá
částečně
výrazně
silně
Podíl plochy se zelenou vegetací (rostliny na hladině a těsně pod ní, rákos u břehu).
Vývoj zarůstání hladiny: od 24. 8. 14:00 do 28. 10. 13:00. Naposledy 38 %, nejméně 14, nejvíce 50 %.
U břehů se může započítat také pruh rákosu, proto se hodnoty na malých plochách mohou zdát vyšší.
Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblačnosti 100 % plochy
Plocha hladiny: optika a radar
Plocha hladiny: optika a radarPlocha čisté vody z optického snímku (Sentinel-2) a podíl hladké vody z radaru (Sentinel-1), který vidí i přes oblaky. Změna oproti obvyklému stavu je důležitější než samotné číslo.
16,4 ha čisté vodyPlná hladina
To je 100 % obvyklého maxima za poslední rok (16,4 ha).
Plocha čisté vody podle Sentinelu-2: od 24. 8. 14:00 do 28. 10. 13:00. Naposledy 16,4 ha, nejméně 6,6, nejvíce 16,4 ha.
Radar Sentinel-1 (vidí i přes oblaky a v noci): 50 % tvaru revíru je hladká voda (2. 11. 2026), za měsíc +4 p. b.
Plocha čisté vody je bez pixelů u břehu, proto je menší než výměra revíru (28,0 ha podle mapy). Změna je důležitější než samotné číslo. Radar může při větru ukázat hladinu jako drsnou.
Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblačnosti 100 % plochy
Led na hladině
Led na hladiněPodíl plochy, na které družice vidí led nebo sníh. Tloušťku ani nosnost ledu nedokáže určit.
0 % plochyBez ledu
bez ledu
částečně
většinou
celé
Podíl plochy, na které satelit vidí led nebo sníh. Za posledních 20 dní byl nejvyšší 0 %.
Satelit nezjistí tloušťku ani nosnost ledu. Na led nikdy nevstupujte podle tohoto údaje.
Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblačnosti 100 % plochy
Teplota hladiny ze satelitu
Teplota hladiny ze satelituExperimentální odhad z tepelného pásma družice Landsat 8/9 (pixel 100 m). Chyba může být 2 až 3 °C a jde jen o povrch.
16,0 °CPříznivá teplota
Potravní aktivita ryb vrcholí.
Experimentální odhad z tepelného pásma Landsatu (pixel 100 m, bez korekce atmosféry), chyba může být 2 až 3 °C. Jde o teplotu povrchu, nikoli hloubky.
Landsat 8/9, 12. 10. 2026
Co to znamená pro rybolov
Co to znamená pro lovKrátký rozbor podle údajů družice a běžných rybářských pravidel. Je to pomůcka, nikoli předpověď záběrů.
Mírně zakalená voda
Pro lov většinou výhodná: ryby jsou méně plaché a nástrahu ještě vidí. Dobře fungují přírodní i výraznější barvy.
Zarostlá hladina
Vodní rostliny pokrývají asi 38 % plochy. Hladinové nástrahy (gumová žába, popper) jsou zde ideální, klasická montáž se nahazuje těžko; hledej čistá okna, lávky a břehy bez porastu.
Teplota hladiny 16 °C (odhad)
Potravní aktivita ryb vrcholí.
Rozbor vychází z běžných rybářských pravidel a z údajů družice. Je to pomůcka, nikoliv předpověď záběrů. Rozhoduje rybářský řád, povolenka a situace na místě.
Údaje se ukládají od 24. 8. 2026 (13 období po 5 dnech), v grafech je vidět jejich vývoj. Stáhnout historii (CSV)
Odhady ze satelitních snímků s rozlišením 10 až 20 m, nikoliv měření ve vodě. Ovlivňují je mraky, stíny, vítr a břehy; tvar vodní plochy je u tohoto revíru pouze přibližný. Nepoužívejte je k rozhodování o koupání ani o vstupu na led. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je popsaný v metodice.
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2017 do 2023: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.