Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Rybářský revír

OR Virt

Kaprová vodač. 2-0930-1-1OR VirtPovodí Dunaj
Navigovat

Vymezení revíru: Vodná plocha odstaveného ramena rieky Žitava (42 ha) pri obci Virt.

kraj
Nitranský kraj

Právě u vody

Podmínky k lovuIndex aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.

Skóre, nejlepší okno dne a co ho táhne nahoru nebo dolů

Podmínky k lovu

Index aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.

Načítám údaje…

Počasí a předpověď

Hodina po hodině, tlak a nejbližší dny

Počasí a předpověď

Načítám údaje…

Obloha: slunce, měsíc a solunární oknaSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.

Kde jsou slunce a měsíc právě teď a kdy přijdou nejlepší okna dne

Obloha: slunce a měsíc

Solunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.

Táhněte po ose a uvidíte, kde budou slunce a měsíc.

  • Slunce
  • Měsíc
  • Zlatá hodinka
  • Hlavní období
  • Vedlejší období

Slunce

  • Úsvit06:08
  • Východ06:41
  • Západ slunce16:19
  • Soumrak16:52

Den trvá 9 h 38 min.

MěsícFáze MěsícePři úplňku a novu je gravitační působení nejsilnější. Při jasné úplňkové noci se dravci a kapři často krmí v noci, den po ní může být slabší.

Lisosvětleno 2 %
  • Východ Měsíce05:53
  • Západ Měsíce15:23

Úplněk kolem 24. 11., nov kolem 9. 11..

Okna dneSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.

  • Vedlejší solunární období05:23–06:23
  • Zlatá hodinka (ráno)06:11–07:41
  • Hlavní solunární období09:43–11:43
  • Vedlejší solunární období14:53–15:53
  • Zlatá hodinka (večer)15:19–16:49
  • Hlavní solunární období22:07–00:07

Solunární teorie není vědecky potvrzena, bereme ji jako doplněk. Zlatá hodinka je čas kolem východu a západu slunce, kdy ryby často berou.

Mapa a údaje o revíru

Průběh vody, místa u vody, charakter a základní údaje

47.7493, 18.318 OpenStreetMap

Bod označuje střed revíru. Přesný průběh a přístupová místa si ověřte na místě.

Údaje o revíru

Lokalita
Nitranský kraj
Uživatel
SRZ
Organizace
MO SRZ Marcelová (Místní organizace SRZ)
Oblast
Západoslovenská
Účel
Rybářský revír
Výměra
42,0 ha
Zvýšené lovné míry
v cm (nejmenší/největší): kapr 45/65.
Poloha na mapě
Přibližná poloha podle vodní plochy. Přesné místo si ověřte na místě.

Zákon a pravidla lovu

Doba hájení, doba lovu, lovné míry a denní limit. Orientačně: ověřte si je v rybářském řádu revíru

Hájení všech ryb

§ 13, odstavce 3 a 5 zákona

15. 3. – 31. 5.

lov všech ryb zakázánmimo toto období

Zákaz neplatí 1. 5. – 31. 5. při rybářských závodech (§ 13 odst. 3). Nevztahuje se ani na kaprové vody, které jsou vodním tokem (ne však nádrže, slepá, mrtvá a odstavená ramena), ani na ostatní vodní plochy (§ 13 odst. 5). Který případ je váš revír, ověřte v rybářském řádu revíru.

Doba hájení jednotlivých druhů (níže) platí nezávisle na této době hájení.

Denní doba lovu

§ 11 vyhlášky

Platí jen mimo dobu hájení. Mimo tyto hodiny je lov zakázán (§ 14 písm. b zákona).

leden až duben, listopad, prosinec6.00 – 21.00 h

Kvě4.00 – 24.00 h

červen až říjen0.00 – 24.00 h

Měsíce, které v tabulce chybějí, spadají do doby hájení. Doba v listopadu a prosinci na pstruhových a lipanových vodách souvisí s výjimkou pro lov hlavatky (§ 13 odst. 4 zákona); co se v té době smí lovit, ověřte v rybářském řádu. Na hraničních vodách platí doba z povolenky nebo rybářského řádu (§ 11 odst. 2 vyhlášky). Noční lov zákon upravuje dvěma formulacemi, které se na první pohled rozcházejí, proto se na něj vždy zeptejte v rybářském řádu revíru nebo u rybářské stráže.

Pruty, nástrahy a dny lovu

§ 18 zákona
Počet prutů
nejvýše 2
Povolené způsoby
položená, plavaná, přívlač, muškaření
Háčky a nástrahy
na udici nejvýše 2 háčky (položená, plavaná), umělá nástraha nejvýše 3 háčky, háček nejvýše 3 hroty, muškaření nejvýše 3 mušky
Živá nebo mrtvá rybka
zakázána 15. 3. – 31. 5.; jinak alespoň 10 cm a nad lovnou míru
Dny lovu v týdnu
zákon neuvádí omezení
Lov pod ledem
zakázán (toky, nádrže, ramena)
Jiné
přívlač a muškaření s imitací rybky zakázáno 15. 3. – 31. 5.; z člunu na nádržích zákaz 1. 1. – 31. 5.

Jde o shrnutí. U nástrah, háčků a návnady si přečtěte i rybářský řád revíru, protože uživatel může podmínky zpřísnit.

Kolik ryb si smíte ponechat za den

§ 14 vyhlášky
  • 1ksModrá skupinajeseter malý, jeseter sibiřský, sumec velký
  • 2ksZelená skupinaúhoř, kapr, mník, candát, štika, lín, parma, pstruh obecný jezerní, lipan (dohromady)
  • 4ksŽlutá skupinapstruh duhový, siven americký, ostroretka, podoustev; připočte se k zelené nebo modré skupině (celkem nejvýše 4 kusy)
  • 5kgDalší druhynapříklad karas, cejni, jelci (dohromady); invazní druhy se nepočítají

Modrá a zelená skupina se nekombinují. Limit platí za den i při lovu na více revírech a po jeho dosažení lov pro ten den končí. Skupiny druhů vycházejí z výkladu SRZ z ledna 2026, ne přímo z textu paragrafu. Uživatel revíru může v povolence určit nižší limit, tehdy platí přísnější.

Doba hájení jednotlivých druhů§ 10 vyhlášky

V tomto období se druh nesmí lovit, i když jinak lov v dané době dovoluje typ vody. Platí nezávisle na době hájení všech ryb.

1. 1. – 15. 3.
mník jednovousý
1. 1. – 31. 5.
lipan podhorní, ouklejka pruhovaná, štika obecná
1. 1. – 15. 6.
sumec velký, candát obecný, candát východní
1. 1. – 31. 10.
hlavatka podunajská (v hraničních vodách 1. 1. – 31. 8.)
15. 3. – 31. 5.
kapr obecný v kaprových vodách (neplatí 1. – 31. 5. při závodech ani na ostatních vodních plochách); bolen dravý, jelec tloušť, jelec proudník, jelec jesen, jeseter malý, jeseter sibiřský, lín obecný, parma obecná, podoustev říční, cejn siný, cejn perleťový, cejn velký, ostroretka stěhovavá
1. 9. – 15. 4.
pstruh obecný potoční, pstruh obecný jezerní
1. 9. – 28. 2.
síh peleď

Některé druhy jsou chráněny celoročně (například drsek, mihule, hrouzci, sekavci, síh maréna, parma karpatská, ostrucha křivočará) a jejich lov je zakázán vždy. Úplný seznam druhů je v průvodci Rybářský zákon po pravidlech.

Lovné míry (tento revír má vlastní)§ 12 vyhlášky

Lovné míry tohoto revíru

Druh (název z dat)Nejmenší podle zákonaNejmenší na revíruNejvětší na revíru
kapr40 cm45 cm přísnější65 cm

Údaj „nejmenší/největší“ je v cm, „–“ znamená bez omezení nebo že jej z dat neumíme určit. Názvy druhů jsou v datech zkrácené, proto je porovnání se zákonem orientační. Uživatel může míru zvýšit nebo určit největší míru, platí tedy přísnější hodnota. Při rozporu se řiďte rybářským řádem revíru.

Nejmenší lovné míry podle zákona

  • amur bílý60 cm
  • amur černý60 cm
  • bolen dravý40 cm
  • hlavatka obecná80 cm
  • jelec tloušť25 cm
  • jelec proudník20 cm
  • jelec jesen30 cm
  • jeseter malý45 cm
  • jeseter sibiřský45 cm
  • kapr obecný40 cm
  • lín obecný30 cm
  • lipan podhorní33 cm
  • mník jednovousý35 cm
  • parma obecná40 cm
  • podoustev říční30 cm
  • cejn siný25 cm
  • cejn perleťový25 cm
  • cejn velký30 cm
  • cejnek malý15 cm
  • ostroretka stěhovavá30 cm
  • pstruh duhový27 cm
  • pstruh obecný jezerní50 cm
  • pstruh obecný potoční27 cm
  • síh peleď25 cm
  • siven americký27 cm
  • sumec velký70 cm
  • štika obecná60 cm
  • tolstolobik bílý45 cm
  • tolstolobec pestrý45 cm
  • Úhoř říční50 cm
  • candát obecný50 cm
  • candát východní35 cm

Měří se celková délka od předního konce hlavy po konec nejdelšího paprsku ocasní ploutve (§ 12 odst. 4). Bez lovné míry jsou například slunka obecná, karas stříbřitý, okoun říční, plotice obecná, mřenka mramorovaná (slíž severný) a invazní druhy.

Před lovem a po lovu

  • Rybářský lístek a povolenku mějte při lovu u sebe a předložte je při kontrole (§ 12 zákona). Zkontrolujte jejich platnost.
  • Před zahájením lovu zapište datum a číslo revíru (č. 2-0930-1-1), po lovu počet a hmotnost úlovků (§ 14 písm. d zákona). Lov bez zápisu je přestupek.
  • Zakázané způsoby lovu, noční lov, závody a další pravidla jsou v průvodci Rybářský zákon po pravidlech.

Stav k 6. 11. 2026: zákon č. 216/2018 Z. z. o rybářství (znění od 1. 1. 2022) a vyhláška č. 381/2018 Z. z. (znění od 1. 1. 2019); novější znění jsme nenašli. Zákon se může změnit, platné znění najdete na Slov-Lex (zákon) a Slov-Lex (vyhláška).

Novinky z organizace a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíru zatím nikdo nezapsal úlovekBuďte první: po schválení se objeví zde i v žebříčku.

Terén ve 3D

Načítám 3D model terénu…

Voda podle veřejných zdrojů

Kvalita vody, povodí, dno, ryby, vodní hmyz, zvěř a rizika z otevřených databází. Kromě zvěře a rizik jsou zahrnuty i do skóre aktivity.

Vhodnost vody pro typ rybářského revíru

Vhodnost vody pro typ rybářského revíruIndex 0 až 100: ako dobre vlastnosti vody zodpovedajú nárokom pstruha, lipňa alebo kapra podľa typu revíru. Nie je to predpoveď záberov ani údaj o tom, aké ryby tam žijú.
73z 100
Priemerne vhodná voda pre kapre a kaprovité ryby

Tato voda je mezi dnem 21% z 897 kaprových revírov s údajmi.

  • Nejvhodnější: kyslosť vody (ph)

Spoľahlivosť nízka: použili sme 4 údajov o vode, ostatné chýbajú a do hodnotenia nevstupujú.

  • Tvrdost vodyStupeň důkazů: Hypotéza

    ≈ 38,2 °dH (6,8 mmol/l vápnika a horčíka), atlas ŠGÚDŠ

    Velmi tvrdá voda je velmi bohatá na minerály; produktivita již neroste s tvrdostí a při vysokém pH se podmínky pro citlivé druhy zhoršují.

    Co o tom víme

    Voda s vápníkem a hořčíkem je produktivnější a lépe tlumí výkyvy kyselosti: produkce pstruhů byla vyšší ve vápenatých tvrdých vodách (Almodóvar et al. 2006) a index založený na rozpuštěných pevných látkách a hloubce předpovídá výnos ryb z jezer (Ryder et al. 1974). V irských tocích však geologie nezměnila hustotu pstruhů (Lehane et al. 2004) a Downing et al. (1990) ukázal, že výroba souvisí spíše s prvovýrobou. Tedy pouze ±1 bod. Tvrdost pochází z atlasu ŠGÚDŠ, nikoli z měření v rybářském revíru; nahrazuje samostatně posuzované podloží pánve.

    Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004; Ryder a kol. 1974

    84
  • Kyselost vody (pH)Stupeň důkazů: Částečně podloženo

    pH 7,9, atlas ŠGÚDŠ

    pH je v rozmezí, ve kterém se rybám běžně daří.

    Co o tom víme

    Ryby pod pH přibližně 6 trpí a pstruzi a lipan jsou citlivější než kaprovití (Alabaster a Lloyd 1982); v kyselé měkké vodě se hliník uvolňuje z půdy a poškozuje žábry (Gensemer a Playle 1999). pH z atlasu je modelový odhad, takže snížení je pouze −1 nebo −2, a to pouze tam, kde nemáme žádné měření pH (které se posuzuje samostatným faktorem).

    Zdroje: Alabaster a Lloyd 1982; Gensemer a Playle 1999

    100
  • MineralizáciaStupeň důkazů: Hypotéza

    ≈ 1 158 mg/l, atlas ŠGÚDŠ

    Vysoká mineralizace: bohatá voda, ale již stresující pro citlivé druhy.

    Co o tom víme

    Rozpuštěné pevné látky (mineralizace) souvisí s úrodností vody, a proto je Ryder použil k odhadu produkce ryb v jezerech (Ryder 1965, Ryder et al. 1974). Downing a kol. (1990) však ukázal, že primární produkce je lepším prediktorem produkce. Nezadává skóre, pouze index vhodnosti.

    Zdroje: Ryder 1965; Ryder a kol. 1974; Downing a kol. 1990

    68
  • Kovy v sedimenteStupeň důkazů: Částečně podloženo

    0 prvky mezi nejvyššími 10 % v Slovensko (atlas ŠGÚDŠ 1999)

    Žádný z toxických prvků v říčních sedimentech nepatří mezi nejvyšší hodnoty. V tvrdé vodě jsou kovy méně toxické, protože vápník soutěží o místa na žábrách.

    Co o tom víme

    Toxicita kovů pro ryby klesá s tvrdostí vody, protože vápník soutěží s kovem o místa na žábrách (Pagekopf 1983). Atlas ŠGÚDŠ uvádí pouze pořadí mezi toky, nikoli koncentraci srovnatelnou s limitem (MacDonald et al. 2000). V tvrdé vodě tedy hodnotíme kovy mírněji, v měkké vodě přísněji.

    Zdroje: Pagenkopf 1983; Gensemer a Playle 1999; MacDonald a kol. 2000

    100

Jak by tato voda vyhovovala každému typu

  • Pstruh68
  • Lipan68
  • Kapr73

Rovnaké údaje o vode vyhodnotené pre nároky pstruha, lipňa a kapra. Revír je vedený ako kaprový revír, zvýraznený je jeho typ.

Index 0 až 100 porovnává vlastnosti vody s požadavky daného druhu (60 je neutrální hodnota, 100 ideální). Slovní hodnocení vychází ze srovnání s jinými rybářskými revíry stejného typu, protože většina slovenských vod má pro svůj druh dobré hodnoty. Index nemá vliv na to, zda se v rybářském revíru skutečně vyskytují ryby (o tom rozhoduje zarybnění a hospodář). Tvrdost, pH a mineralizace z atlasů jsou historické a modelové odhady. Jen malá část z toho se odvíjí od skóre podmínek a kvality rybářského revíru (tvrdost ±1, kyselost atlasu −2 až 0, shoda zóny toku ±1 vůči kvalitě).

Co z toho vyplývá

Veřejné zdroje ve skóre podmínekÚdaje o kyslíku, živinách, hloubce nádrže, velikosti toku, dnu, druzích ryb a rojení hmyzu mírně upraví skóre „Podmínky při lovu“. Každá úprava je v rozboru skóre vidět zvlášť.
−14−40+4+12−4
Veřejné údaje o této vodě skóre aktivity snižují.
  • Nejvíce sráží: Škodlivé látky v podzemní vodě (SHMÚ) −2

Posoudili jsme 17 faktorů, skóre mění 4 z nich. Úpravy jsou v rozsahu od −14 do +12 bodů, aby nepřevážily počasí a teplotu vody. Započítávají se do skóre, řazení i filtrů.

Znečištění−3

  • Dusík v podzemní vodě (SHMÚ)Stupeň důkazů: Částečně podloženo

    dusičnany typicky 0,5 mg/l (norma 50), amonné ionty nad normou na 3 ze 7 stanic

    Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok a nese dusík z polí a odpadu. Dusičnany živí řasy a přispívají k nočním propadům kyslíku, dusitany jsou pro ryby jedovaté. Dusitany a amonné ionty mohou být v hluboké podzemní vodě i přirozené, proto za ně platí nejvýše jeden bod. Spolehlivost údajů je 85 % (7 stanic do 10 km, nejbližší 3,9 km, údaje z roku 2025), úprava se započítala celá.

    Co o tom víme

    Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok. Typická hodnota dusičnanů ze stanic do 10 km (od 25 mg/l mírně, od 50 mg/l, což je norma pro pitnou vodu, výrazně) ukazuje, kolik dusíku voda přináší: živí řasy a přispívá k nočním propadům kyslíku (Camargo a kol. 2005). Dusitany a amonné ionty nad normou na některé stanici přidávají jeden bod, protože dusitany jsou pro ryby jedovaté (Lewis a Morris 1986); v hluboké podzemní vodě mohou být i přirozené, proto jen jeden bod. Úprava se násobí spolehlivostí údajů.

    Zdroje: SHMÚ, podzemní vody; Camargo a kol. 2005; Lewis a Morris 1986

    −1
  • Škodlivé látky v podzemní vodě (SHMÚ)Stupeň důkazů: Částečně podloženo

    pesticidy (nad normou na 2 ze 4 stanic), nejvyšší hodnota 150násobek normy

    Kovy, pesticidy, PFAS a chlorovaná rozpouštědla nad normou ukazují zatížení okolí. Normy jsou určeny pro pitnou vodu a jsou přísnější než limity škodlivé pro ryby, proto je snížení malé; kovy mohou pocházet také z hornin. PAU se do skóre nepočítají. Spolehlivost údajů je 85 % (7 stanic do 10 km, nejbližší 3,9 km, údaje z roku 2025), úprava se započítala celá.

    Co o tom víme

    Kovy a polokovy, pesticídy, PFAS a chlorovaná rozpouštědla nad normou na stanicích do 10 km. Normy jsou pitné a přísnější než hranice škodlivé pro ryby, proto je snížení malé: jeden bod při jedné či dvou skupinách látek, dva body při třech skupinách nebo při hodnotě alespoň pětnásobně nad normou. Kovy jsou pro ryby jedovaté, v měkké vodě více (Pagenkopf 1983), PFAS se hromadí v tkáních (Giesy a Kannan 2001); kovy mohou pocházet i z hornin. PAU se nepočítají. Úprava se násobí spolehlivostí údajů.

    Zdroje: SHMÚ, podzemní vody; Pagenkopf 1983; Giesy a Kannan 2001

    −2

Život u vody−1

  • Líhnutí vodního hmyzuStupeň důkazů: Praxe rybářů

    0,4× průměrný měsíc, 5 z 149 pozorování za rok, iNaturalist

    V tomto měsíci se vodní hmyz vyskytuje málo, rozhoduje spíše potrava při dne.

    Co o tom víme

    Rybáři loví „podle hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Měřená závislost úlovků na rojení není v našich zdrojích doložena.

    0
  • Invazní druhy poblížStupeň důkazů: Praxe rybářů

    hlaváč černoústý, GBIF

    Invazní druhy vytlačují původní ryby a obsazují plytčiny. Snížení skóre je jen malé.

    Co o tom víme

    Invazní druhy vytlačují původní ryby. Snížení skóre je jen malé.

    −1

Skóre nemění

Pro tyto faktory chybějí údaje nebo jsou v běžném rozsahu:

  • Rozpuštěný kyslík
  • Živiny ve vodě
  • Kyselost vody (pH)
  • Kyselost vody z atlasu
  • Tvrdost vody
  • Amonné ionty ve vodě
  • Teplota vody pro původní druhy
  • Povrchová voda (SHMÚ)
  • Železo v podzemní vodě
  • Chloridy v podzemní vodě
  • Čistírny odpadních vod
  • Hloubka nádrže
  • Dno podle geologie

Pravidla jsou orientační a vycházejí z rybářské praxe a vědeckých studií, u každého faktoru je vidět, jak dobře je podložen. Počasí, tlak vzduchu a teplota vody mají na skóre větší vliv než tyto údaje.

Podzemní voda v okolí

Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Podzemní voda do 10 km (7 stanic)

  • Iza – Bokrosokres Komárno · vrt nebo studna · 3,9 km od revíru
    pouze přírodní látky
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • Mangan
    • Železo celkové
    • Amonné ionty
    • Sírany
    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 4. 12. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty1,1 mg/l
    • Dusitany0,03 mg/l
    • Železo0,26 mg/l
    • Chloridy54,3 mg/l
    • Hliník65 % normy
    • suma PAU23 % normy
  • Mocaokres Komárno · vrt nebo studna · 6,0 km od revíru
    látky z lidské činnosti
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • Mangan
    • Poměr NO3 k NO2
    • Dusičnany
    • Sírany
    • Suma pesticidů
    • Glyphosát
    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 3. 12. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
    • Dusičnany107 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,03 mg/l
    • Železo0,008 mg/l
    • Chloridy49,3 mg/l
    • Hliník65 % normy
    • glyfosát11 000 % normy
  • Mocska Pustaokres Komárno · vrt nebo studna · 6,0 km od revíru
    pouze přírodní látky
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • Mangan
    • Železo celkové
    • Amonné ionty
    • Sírany
    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 10. 11. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty0,51 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,26 mg/l
    • Chloridy53,7 mg/l
    • Hliník15 % normy
Ukázat dalších 4
  • Izaokres Komárno · vrt nebo studna · 6,4 km od revíru
    pouze přírodní látky
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • Mangan
    • Železo celkové
    • Amonné ionty
    • Vodivost při 20 °C
    • Sírany
    • Sodík
    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 10. 11. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty0,96 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo2,61 mg/l
    • Chloridy92 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Modranyokres Komárno · vrt nebo studna · 7,1 km od revíru
    látky z lidské činnosti
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • Poměr NO3 k NO2
    • Dusičnany
    • Suma pesticidů
    • Glyphosát
    • Desisopropylatrazin
    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 10. 11. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
    • Dusičnany106 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,013 mg/l
    • Chloridy39,1 mg/l
    • Chrom12 % normy
    • glyfosát15 000 % normy
  • Chotinokres Komárno · vrt nebo studna · 7,7 km od revíru
    pouze přírodní látky
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • Mangan
    • Sírany
    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 4. 12. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
    • Dusičnany28,7 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,08 mg/l
    • Železo0,003 mg/l
    • Chloridy73,3 mg/l
    • Hliník70 % normy
    • suma PAU20 % normy
  • Izaokres Komárno · vrt nebo studna · 8,4 km od revíru
    pouze přírodní látky
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • Mangan
    • Železo celkové
    • Vodivost při 20 °C
    • Sírany
    • Hořčík
    Namerané hodnoty, rok 2025, odber 3. 12. 2025 (2 odbery, pri každej látke najvyššia hodnota roka)
    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty0,28 mg/l
    • Dusitany0,03 mg/l
    • Železo0,54 mg/l
    • Chloridy202 mg/l
    • Hliník50 % normy
  • látky z lidské činnosti
  • pouze přírodní látky
  • žádné překročení nezaznamenáno

Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok, souvislost s tokem u revíru je proto jen nepřímá. Přirozené látky (železo, mangan, sírany, vodivost) se do hodnocení podle ročenky nepočítají.

Údaje jsou z ročenek SHMÚ (podzemní vody 2017 až 2025).

Vodní hmyz

Rojení vodního hmyzu (iNaturalist)Kolik pozorování poďovek, pošvatek a chrostíků lidé v okolí zaznamenali v tomto měsíci v porovnání s ročním průměrem. Pro muškaře je to náznak vývinu hmyzu.

Málo hmyzu listopad: 0,4× průměrný měsíc

  • JepiceJepice0Jepice: suchá muška na hladině, zejména při soumraku.
  • PotočníkPotočník0Pošvatky: večer a v noci u břehu, hodí se i nymfa a mokrá muška.
  • PošvatkyPošvatky0Chrostíci: čisté, studené potoky, často již koncem zimy a brzy na jar.
Zdroje fotografií

0,4× průměrný měsíc, 5 z 149 pozorování za rok, iNaturalist.

Pozorování přidávají lidé z okolí, nejsou to měření u vody. Ukazují, kdy se vodní hmyz obvykle objevuje, a hodí se zejména při lovu na mušku.

Podzemní voda: naměřené hodnoty

Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Typická hodnota z 7 stanic podzemní vody do 10 km od revíru (nejbližší 3,9 km), měření z roku 2025. Bližší stanice mají větší váhu. Jde o podzemní vodu u revíru, ne o měření v samotném toku. Norma je limit, který u ukazatele uvádí SHMÚ (pro pitnou vodu); hodnota rovná normě se stejně jako v SHMÚ počítá za překročení. Štítek „někde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale alespoň jedna stanice ji přesahuje; která, je uvedeno u dlaždice. Ryby jsou na některé látky citlivější než lidé.

00,75

Amonné ionty

0,28mg/l

blízko normy

Norma 0,5 mg/l. Rozmezí 0,005 až 1,1 mg/l, 7 stanic. Nad normou: 3 z 7 (nejvyšší: Iza – Bokros, 3,9 km od rybářského revíru).

00,75

Dusitany

0,03mg/l

hluboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpětí 0,005 až 0,08 mg/l, 7 stanic.

075

Dusičnany

0,5mg/l

někde nad normou

Norma 50 mg/l. Rozmezí 0,5 až 107 mg/l, 7 stanic. Nad normou: 2 z 7 (nejvyšší: Moca, 6 km od revíru).

012

Kyslík

0,04mg/l

málo kyslíku

Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pro lososovité vody. Rozmezí 0,005 až 4,83 mg/l, 7 stanic.

020

Teplota vody

12,3°C

teplejší

Rozmezí 12 až 13,1 °C, 7 stanic.

510

pH

7,3

vhodné pro ryby

Rozmezí 7,17 až 7,5, 7 stanic.

08

Tvrdost vody

6,47mmol/l

tvrdá

Rozmezí 5,21 až 9,26 mmol/l, 7 stanic.

00,3

Železo

0,26mg/l

nad normou

Norma 0,2 mg/l. Rozmezí 0,003 až 2,61 mg/l, 7 stanic. Nad normou: 4 z 7 (nejvyšší: Iza, 6,4 km od revíru).

00,075

Mangan

0,28mg/l

nad normou

Norma 0,05 mg/l. Rozmezí 0,009 až 0,41 mg/l, 7 stanic. Nad normou: 6 z 7 (nejvyšší: Mocska Pusta, 6 km od revíru).

0375

Chloridy

54,3mg/l

pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpětí 39,1 až 202 mg/l, 7 stanic.

0375

Sírany

276mg/l

nad normou

Norma 250 mg/l. Rozmezí 198 až 578 mg/l, 7 stanic. Nad normou: 6 z 7 (nejvyšší: Iza, 8,4 km od revíru).

0188

Vodivost

118mS/m

blízko normy

Norma 125 mS/m. Rozmezí 105 až 193 mS/m, 7 stanic. Nad normou: 2 z 7 (nejvyšší: Iza, 8,4 km od revíru).

0150%

Kovy a polokovy

50% normy

blízko normy

Nejvyšší: Hliník 0,14 mg/l (70 % normy, 7,7 km od revíru). 7 stanic.

0150%

Pesticidy

0% normy

někde nad normou

Nejvyšší: glyfosát 15 µg/l (15 000 % normy, 7,1 km od revíru). 4 stanice. Nad normou: 2 z 4.

0150%

PFAS („věčné chemikálie“)

0% normy

nezjištěno

Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 1 stanice.

0150%

Rozpouštědla a benzen

0% normy

nezjištěno

Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 2 stanice.

0150%

PAU (spalování, ropné látky)

20% normy

pod normou

Nejvyšší: suma PAU 0,023 µg/l (23 % normy, 3,9 km od revíru). 4 stanice.

Jak to působí na ryby a vodu
Amonné ionty
Samotné amonné ionty nejsou tak jedovaté, ale část z nich se podle pH a teploty mění na amoniak (NH₃), který poškozuje žábry a stresuje ryby. Čím vyšší pH a teplota, tím více amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená směrnice 2006/44/ES uváděla jako vodítko nejvýše 0,04 mg/l amonných iontů pro lososovité vody a 0,2 mg/l pro kaprovité.
Dusitany
Dusitany jsou pro ryby jedovaté: přes žábry se dostanou do krve a přemění hemoglobin na methemoglobin, který kyslík nepřenáší, takže se ryby „dusí“ i v okysličené vodě. Nejcitlivější jsou lososovité ryby; chloridy ve vodě toxicitu snižují (Lewis a Morris 1986). Směrnice 2006/44/ES uváděla vodítko 0,01 mg/l pro lososovité vody.
Dusičnany
Dospělým rybám dusičnany neškodí hned, ale živí řasy a rostliny, a tak přispívají k přehnojení a nočním propadům kyslíku. Pro citlivé vodní živočichy (lososovité ryby, obojživelníky, některé bezobratlé) doporučují Camargo a kol. (2005) držet dusičnany pod 2 mg dusíku na litr, což je asi 9 mg/l dusičnanů.
Kyslík
Ryby, zejména lososovité, potřebují mnoho kyslíku. Směrnice 2006/44/ES uváděla pro lososovité vody vodítko 9 mg/l (alespoň v polovině měření) a nikdy méně než 7 mg/l. Podzemní voda z hlubších vrstev ho mívá méně; v toku se pak dokysličí až po vyvěrání.
Teplota vody
Podzemní voda má během roku téměř stálou teplotu. Přítok z pramenů proto může v létě tok ochlazovat a v zimě oteplovat, a takové úseky bývají útočištěm pro chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
pH
Ryby snášejí pH přibližně od 6 do 9 (směrnice 2006/44/ES). Mimo tento rozsah se poškozují žábry a mění se jedovatost amoniaku a kovů.
Tvrdost vody
Tvrdší voda (více vápníku a hořčíku) je pro ryby příznivější: vápník chrání žábry a snižuje toxicitu kovů, například mědi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilní pH. Měkká voda je citlivější na kovy i na okyselení.
Železo
Železo je v podzemní vodě z hloubky rozpuštěné. Když voda vyjde na vzduch, oxiduje a vysráží se jako hnědé vločky, které zalepují žábry, pokrývají štěrk s jikrami a bezobratlými a ničí úkryty (Vuori 1995).
Mangan
Mangan je v hlubší podzemní vodě přirozený. Pro ryby bývá méně významný než železo, norma platí hlavně kvůli chuti a barvě pitné vody.
Chloridy
Chloridy pocházejí z posypové soli, hnojiv a odpadu. Americká agentura EPA (1988) určila pro dlouhodobou ochranu vodních živočichů 230 mg/l a pro krátkodobou 860 mg/l.
Sírany
Sírany jsou v podzemní vodě běžné, pocházejí z hornin (například sádrovce), z hnojiv i z dolů. Spolu s chloridy zvyšují mineralizaci vody; norma 250 mg/l je určena pro pitnou vodu.
Vodivost
Vodivost ukazuje celkové množství rozpuštěných solí. Vyšší hodnota je v podzemní vodě často přirozená (vápence, sádrovec), ale prudké zvýšení v toku ukazuje na přítok solí z cest, dolů nebo odpadu.
Kovy a polokovy
Měď, zinek, nikl, kadmium a rtuť jsou pro ryby jedovaté už při nízkých koncentracích, v měkké vodě více než v tvrdé (Pagenkopf 1983). Norma pro podzemní vodu je určena pro pitnou vodu, ne pro ryby.
Pesticidy
Pesticidy se dostávají do podzemní vody z polí. Norma 0,1 µg/l na jednu látku (0,5 µg/l celkem) je norma pro pitnou vodu a je velmi přísná; ryby poškozuje obvykle až mnohem vyšší koncentrace. Hodnota hlavně ukazuje, jak moc je okolí zatíženo zemědělstvím.
PFAS („věčné chemikálie“)
PFAS jsou „věčné chemikálie“: nerozkládají se a hromadí se v tkáních ryb a dalších živočichů (Giesy a Kannan 2001). Norma 0,1 µg/l (součet 20 látek) je určena pro pitnou vodu.
Rozpouštědla a benzen
Chlorovaná rozpouštědla (například tetrachlorethen) a benzen pocházejí z průmyslu, čistíren a čerpacích stanic. Jsou jedovaté a v podzemní vodě se rozkládají pomalu.
PAU (spalování, ropné látky)
PAU vznikají při spalování a únících ropných látek. Norma pro benzo(a)pyren (0,01 µg/l) je pro pitnou vodu velmi přísná, protože jde o karcinogen.

Zdroje

  1. Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
  2. Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
  3. Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
  4. Směrnice 2006/44/ES o kvalitě sladkých vod, které vyžadují ochranu nebo zlepšení pro podporu života ryb (zrušena v roce 2013; její hodnoty zde uvádíme jen jako odborné vodítko).
  5. Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
  6. Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
  7. U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
  8. Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.
  9. Giesy, J. P., Kannan, K. (2001): Global distribution of perfluorooctane sulfonate in wildlife. Environmental Science & Technology 35, 1339–1342.

Ryby, zvěř, rostliny a rizika v okolí vodyRyby v okolí (GBIF)Druhy ryb, které lidé v okolí vody zaznamenali (databáze GBIF, poslední desetiletí). Nejde o seznam druhů v revíru, jen o nápovědu, co se v okolí vyskytuje.Zvěř a rizika u vody (GBIF)Zvěř, ptáci, rostliny a rizika (medvěd, klíšťata, komáři, bolševník), které lidé v okolí vody zaznamenali. Nepatří do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci.

Druhy, které byly pozorovány nebo zaznamenány v okolí vody. Číslo u ryby je počet záznamů v databázi GBIF, nikoli počet ryb. Zvěř, rostliny a rizika nevstupují do skóre podmínek pro lov, jsou pouze pro informaci. Název druhu vede na jeho stránku.

Hlaváč černoústýInvazní druh

Hlaváč černoústý

Neogobius melanostomus

preferuje 10–25 °C, tření při 9–26 °C, až 25 cm a 0,2 kg, snáší málo kyslíku

Kachna divokáPták

Kachna divoká

mnoho záznamů
Nejvíce záznamů: listopad.
O druhu

Nejběžnější kachna; hnízdí téměř u každé vody s pobřežní vegetací.

Kormorán velkýPták

Kormorán velký

mnoho záznamů
Nejvíce záznamů: listopad.
O druhu

Pták živící se rybami. Hnízdí u velkých nádrží a přezimuje i na potocích s otevřenou vodou.

Volavka popelaváPták

Volavka popelavá

chráněný druhmnoho záznamů
Nejvíce záznamů: listopad.
O druhu

Stojí v mělčině a číhá na drobné ryby. Na březích rybníků a pomalých potoků je snadno vidět.

Racek chechtavýPták

Racek chechtavý

chráněný druhmnoho záznamů
Nejvíce záznamů: listopad.
O druhu

Nejběžnější racek u vody. Hnízdí v koloniích u rybníků a velkých nádrží a zdržuje se také u řek.

VážkyFauna

Vážky

mnoho záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
O druhu

Dravý hmyz. Larvy žijí pod vodou několik měsíců až let, dospělé vážky loví ve vzduchu nad vodou.

Želva bahenníFauna

Želva bahenní

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu

Jediná původní želva v oblasti (Slovensko). Žije ve stojatých a pomalých vodách s měkkým dnem.

Korbikula asijskáFauna

Korbikula asijská

invazní druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: prosinec.
O druhu

Asijský mlž, který se šíří po velkých řekách a je invazní.

Skokani zeleníFauna

Skokani zelení

chráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu

Skupina zelených žab, které sedí u břehu a při vyrušení skáčou do vody.

Ropucha obecnáFauna

Ropucha obecná

chráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu

Největší původní ropucha. Na jaře putuje k vodě, kde se tře.

Bobr evropskýFauna

Bobr evropský

chráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu

Býložravec, který hrázemi a stavbami mění potok i břehy. Je chráněný. Vytváří mělčiny a tůně, kde se daří rybám a hmyzu.

Užovka obojkováFauna

Užovka obojková

chráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu

Neškodný had se dvěma žlutými skvrnami na zátylku. Dobře plave a loví žáby, ryby a čolky.

Ondatra pižmováFauna

Ondatra pižmová

invazní druhojedinělý záznam
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu

Hlodavec ze Severní Ameriky, který dobře plave a živí se pobřežními rostlinami. Hrabe nory do břehů.

Rákos obecnýRostlina

Rákos obecný

více záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu

Vysoká tráva, která u rybníků a na březích tvoří rozsáhlé rákosiny.

Kosatec žlutýRostlina

Kosatec žlutý

více záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu

Vysoká mokřadní rostlina se žlutými květy, která roste na vlhkých březích.

Orobinec širokolistýRostlina

Orobinec širokolistý

více záznamů
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu

Mokřadní rostlina s hnědým válcovitým plodenstvím.

Okřehek menšíRostlina

Okřehek menší

více záznamů
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu

Drobná plovoucí rostlina, která může pokrýt celou hladinu stojatých vod.

Olše lepkaváRostlina

Olše lepkavá

více záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu

Břehový strom, jehož kořeny sahají pod vodní hladinu.

Růžkatec ponořenýRostlina

Růžkatec ponořený

více záznamů
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu

Ponořená rostlina bez kořenů, která se vznáší ve vodě.

KomářiRiziko

Komáři

je třeba počítatvíce záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
Jak se chránit

Líhnou se ve stojaté vodě, proto jsou nejhorší u nádrží, slepých ramen a lužních lesů, zejména při západu slunce.

Jak se chránit: Při večerním a nočním lovu mějte dlouhý rukáv, repelent a síťku. Rozvoj komárů zrychluje teplo a vlhko po deštích.

StřečciRiziko

Střečci

je třeba počítatněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
Jak se chránit

Velké bodavé mouchy. Nejaktivnější jsou za horkých bezvětrných dnů u vody a na loukách.

Jak se chránit: Bolestivě bodají, zejména v létě v poledních hodinách. Pomáhá světlé oblečení s dlouhým rukávem a repelent.

Prase divokéRiziko

Prase divoké

je třeba počítatněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
Jak se chránit

K vodě chodí válet se a pít, hlavně za soumraku a v noci.

Jak se chránit: Bachyně s mláďaty umí být agresivní. Zachovejte odstup,aturanocujte na zvěřním přechodu a nenechávejte u vody zbytky jídla.

Klíště obecnéRiziko

Klíště obecné

je třeba počítatněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
Jak se chránit

Přenáší klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu. Číhá ve vysoké trávě a v břehové vegetaci.

Jak se chránit: Od jara do podzimu se po lovu zkontrolujte, použijte repelent a dlouhé kalhoty zastrčte do ponožek. Klíště co nejdříve odstraňte pinzetou. Proti encefalitidě existuje očkování.

Vlk obecnýRiziko

Vlk obecný

je třeba počítatojedinělý záznam
Nejvíce záznamů: prosinec.
Jak se chránit

Plachá šelma lesů. K vodě přichází v noci a za soumraku.

Jak se chránit: Útoky na lidi jsou velmi vzácné. Udržujte pořádek v táboře, nekrmte zvěř a psa mějte na vodítku.

Ryby: záznamy od roku 1995 z okolí vody (obdélník kolem revíru). Jde o pozorování a sběry, nejde o soupis ryb v revíru, proto druh může chybět i tam, kde žije.

Invazní druhy (červená jmenovka) vytlačují původní ryby a obsazují plytčiny. Odchyt a nakládání s nimi se řídí rybářským řádem, podívejte se na něj před lovem.

Zvěř, rostliny a rizika: záznamy pocházejí z pozorování a odrážejí i to, kde se pozorovatelé pohybují, nejsou to měření hustoty ani jistota setkání. Platí pro okolí přibližně 35 × 55 km.

Zdroje fotografií

Katalog ryb se všemi druhy Katalog zvířat a rostlin

Země pod vodou: geologie, zlomy a radon

Podloží, tok a prameny na mapě, hodnoty v místě vody, geomagnetická aktivita a zemětřesení. Jde o informaci o prostředí; do skóre vstupují jen malé hypotézy označené stupněm jistoty (zlomy a horniny, geomagnetická bouře).

Mapa podloží potřebuje zapnutý JavaScript.

Mapa se posouvá a přibližuje; vrstvy ŠGÚDŠ jsou uložené na tomto serveru. © Státní geologický ústav Dionýze Štúra. Měřítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geologie), radioaktivita a magnetika jsou hrubší.

Hodnoty v místě vody

Hodnoty v místě vodyRadonové riziko podloží, uran, thorium, draslík, gama záření a magnetická anomálie v jednom místě u vody (na mapě označeno bodem).

Radonové riziko podloží

nízké

Podloží s nízkým podílem radonu.

08

Uran (eU)

2,6ppm

běžný

Běžné pozadí hornin.

020

Thorium (eTh)

7,1ppm

pod průměrem kůry

Přírodní pozadí hornin.

04

Draslík (K)

1,28%

pod průměrem kůry

Přírodní pozadí hornin.

0150

Gama záření

49nGy/h

kolem světového průměru

Přirozené pozadí podloží.

SVJZ

Magnetická anomálie (ΔT)

-38nT

pod průměrem okolí

Odchylka magnetického pole od průměru okolí.

Hodnoty platí pro jedno místo (na mapě označené bodem), nikoli jako průměr celého toku nebo povodia. Radon je v podzemních vodách přirozený stopovač; do mapy není zahrnut radon ve vodě, jen riziko podloží.

Značka na ciferníku: průměr horní zemské kůry (uran 2,7 ppm, thorium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a světový průměr přirozené dávky venku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička se nevychyluje do „dobra“ ani „zla“, jen ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený uran nebo radon je pouze údaj o hornině. Pro záběr nemá prokázaný význam; pomáhá číst, z jakého podloží voda pochází.

Zlomy a prameny

Zlomy a pramenyVzdálenost k nejbližšímu tektonickému zlomovému pásmu na geologické mapě a počet pramenů v okolí. Podél zlomů vytéká puklinová podzemní voda.
250 m1 km3 km8 km

Nejbližší zlom

do 250 m

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologické mapě.

zakrytý mladšími usazeninami

Podél zlomů a u pramenů vytéká z podloží puklinová podzemní voda. Bývá v létě chladnější a v zimě teplejší než voda v toku, proto se na takových místech podle rybářských zkušeností ryby v extrémním počasí zdržují (letní a zimní ostrůvky vhodnější teploty).

Čerstvá puklinová voda však může mít málo kyslíka. Jde o zkušenost rybářů, nikoli o měřený jev u tohoto revíru.

Zlomy jsou z geologické mapy 1 : 50 000. Prameny pocházejí z hydrogeologické mapy, která pokrývá jen některé regiony, takže nula neznamená, že tam prameny nejsou.

Geologie v okolí: hornina, voda, sedimenty, vrty

Geologie a geochemie kolem vodyHorniny pod vodou, složení vody a sedimentů podle atlasů, radioaktivita, geotermální potenciál, vrty, stará důlní díla, ložiska, zátěže, sesuvy a zlato v sedimentech, z map a registrů ŠGÚDŠ.
Virt – JRD – nekúpeľný (230 m od vody)Virt – HVB-1 – nekúpeľný (260 m od vody)Patince – SB-3 – nekúpeľný (650 m od vody)Virt – vrt VŠE – nekúpeľný (660 m od vody)Patince – SB-2 – nekúpeľný (790 m od vody)Patince – SB-1 – nekúpeľný (790 m od vody)Marcelová – GTM-1 – nekúpeľný (6,6 km od vody)JRD, VŠE – j3 (360 m od vody)HVB-1 – j3 (1,1 km od vody)GTM-1 – l2 (5,7 km od vody)c1 (2,1 km od vody)c2 (2,2 km od vody)c3 (2,3 km od vody)a1 (5,4 km od vody)Patince (1,7 km od vody)Radvaň nad Dunajom – Žitava (štrkopiesok I.) – štrkopiesky (730 m od vody)Radvaň nad Dunajom – Žitava (štrkopiesok II.) – štrkopiesky (1,1 km od vody)Radvaň nad Dunajom – Žitava (štrkopiesok III.) – štrkopiesky (1,8 km od vody)Radvaň nad Dunajom – štrkopiesky (2,0 km od vody)Radvaň nad Dunajom – Žitava (štrkopiesok IV.) – štrkopiesky (2,0 km od vody)Marcelová – piesok III. – stavebný piesok – piesky (2,9 km od vody)Patince – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (650 m od vody)Patince – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (700 m od vody)Patince – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (790 m od vody)Žitavská Tôň – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (860 m od vody)Patince – zavlažovací vrt (970 m od vody)Patince – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Radvaň nad Dunajom – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,8 km od vody)Patince – zavlažovací vrt (2,5 km od vody)Radvaň nad Dunajom – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)– zavlažovací vrt (2,7 km od vody)Patince – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Patince – zavlažovací vrt (2,9 km od vody)5 km

Čára je voda rybářského revíru, světlý pás je pásmo 3 km, ve kterém byly hledány vrty, důlní díla a zátěže. Mapa ukazuje nejbližší objekty (maximálně několik desítek z každého registru), ne všechny. Body odpovídají pozici v registru; plošné objekty jsou označeny středem.

510

Voda podle atlasu

pH 7,9modelovaný odhad

typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

Mineralizace 1 158 mg/l, velmi těžké voda (38,2 °dH). Interpolace měření z Geochemického atlasu Slovenska, nikoli měření v toku.

Prvky v říčních sedimentech

0 z 15prvky v horních 10 %

nejvyšší: Arsen 11,6 mg/kg

Pozice nejvýše hodnoceného prvku mezi vzorovými body na tocích na Slovensku: percentil 80. Interpolace Geochemického atlasu říčních sedimentů.

1 km2 km45 °C75 °C

Teplo pod nohama

45°C v hloubce 1000 m

tepelný tok 65 mW/m²

V hloubce 2 000 m asi 75 °C (nárůst o 30 °C na kilometr). Atlas geotermální energie Slovenska.

Stopové prvky v potoční vodě

1 z 8ukazatele v horních 5 %

nejvyšší: Vést 12,0 μg/l

Pozice nejvyšší naměřené hodnoty v distribuci všech vzorků povrchových vod v Slovensko: percentil 99 (Žitava).

Rozbory vrtů a podzemních vod

41vrtov do 3 km

87 rozborov vody v okolí

Z toho 41 má archivní zprávu z Geofondu. Vrty jsou hydrogeologické, geologické, inženýrsko-geologické a další.

0 °C120

Geotermální energie

56°C u ústí vrtu

7 geotermálnych vrtov do 10 km

Nejteplejší: Marcelová – GTM-1, vydatnost 6,0 l/s, 6,6 km od vody.

Ložiska a výskyty rud

6záznamov do 5 km

6 výskyty rud

Registry geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerostných surovin.

Údaje pocházejí z matrik, map a atlasů Státního geologického ústavu Dionýze Štúra a popisují prostředí kolem vody. Blízkost důlního díla nebo zátěže neznamená znečištění vody. Chemismus vody a sedimentů je modelovaný odhad z interpolovaných map Geochemického atlasu Slovenska, nikoli aktuální monitoring nebo měření v toku.

Podrobná geologie a geochemie celého toku: hornina pod vodou, složení vody, prvky v sedimentech, záření, geotermální potenciál, kovy, zlato v sedimentu, důlní díla, vrty s rozbory.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetární index Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ukazuje se posledních 48 hodin a předpověď na 24 hodin.
09

Kp-index

3,3z 9

klidné pole

Poslední měření (8. 11. 2026 10:00). Tečka na ciferníku je nejvyšší předpověď na 24 hodin.

Nejvyšší předpovídaný Kp v nejbližších 24 hodinách: 4,7 (neklidné pole).

Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země od slunečního větru. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ryby, zejména lososovité a úhoři, magnetické pole vnímají. Že by jejich záběr závisel na Kp, však není prokázáno: jde o pozorování rybářů a o hypotézy.

Údaj je stejný pro celé území (Slovensko). Do skóre aktivity vstupuje jen při silné geomagnetické bouři (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemětřesení poblíž

Zemětřesení v okolíOtřesy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledních 30 dní (katalog GFZ GEOFON).
S

Zemětřesení poblíž

0otřesů

bez otřesů

V okruhu 150 km za posledních 30 dnů (od magnitudy 0,0).

Podle rybářských historek ryby (zejména sumci a úhoři) před otřesy neklidně reagují nebo přestanou brát. Spolehlivě prokázané to není a u slabých otřesů jde o náhodu. Hlubší otřesy z Karpat (například v okolí Komárna a Dobré Vody) lidé většinou vůbec nevnímají.

Katalog GEOFON je celosvětový, slabé otřesy v okolí (Slovensko) v něm nemusí být všechny. Nezapočítává se do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikální a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemětřesení). Souvislost geomagnetického pole, otřesů či radonu se záběrem ryb není spolehlivě prokázána, proto se do skóre aktivity nepočítají. Postup je v Metodice.

Z vesmíru: co ukazují družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje se přibližně každých 6 dní

  • ČirostZakalená voda
  • ChlorofylVysoký chlorofyl, možné kvetení
  • ZarůstáníSilně zarostlá
  • HladinaPlná hladina
  • LedBez ledu
Družicový snímek Sentinel-2 vodní plochy OR Virt z 28. 10. 2026
Sentinel-2. Obsahuje upravená data Copernicus Sentinel 2026.

Průhlednost vody ze satelitu

Čirost vody ze satelituOdhad zákalu z odrazu světla od vodní hladiny v červeném pásmu družice Sentinel-2. Čistá voda odráží málo, zakalená hodně. Je to relativní pomůcka, nikoli měření.
≈ 17 FNUZakalená voda

Podobně jako v posledních obdobích.

Zákal nad 25 FNU je na 11 % vodní plochy.

020406029. 8.18. 9.8. 10.28. 10.
Vývoj odhadu zákalu: od 29. 8. 14:00 do 28. 10. 13:00. Naposledy 17 FNU, nejméně 16, nejvíce 44 FNU.

Odhad podle odrazivosti vody v červeném pásmu. Jde o relativní pomůcku, nikoli měření v NTU.

Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblačnosti 100 % plochy

Kvetení a chlorofyl

Kvetení a chlorofylIndex NDCI porovnává odraz v červeném okraji (705 nm) a v červeném pásmu (665 nm). Vyšší hodnoty znamenají více chlorofylu-a, tedy řas a sinic ve vodě.
NDCI 0,12Vysoký chlorofyl, možné kvetení

Zvýšený chlorofyl se ukazuje na 50 % vodní plochy.

0,100,120,140,1629. 8.18. 9.8. 10.28. 10.
Vývoj indexu chlorofylu NDCI: od 29. 8. 14:00 do 28. 10. 13:00. Naposledy 0,12 , nejméně 0,11, nejvíce 0,16 .

Index NDCI sleduje chlorofyl-a v rostlinném planktonu (řasy, sinice). Neurčí druh řas ani toxicitu.

Sentinel-2, 28. 10. 2026

Zarůstání hladiny

Zarůstání hladinyPodíl plochy revíru, na které družice vidí zelenou vegetaci (index NDVI nad 0,3): plovoucí a vynořené rostliny a rákos u břehu.
50 % plochySilně zarostlá

Podíl plochy se zelenou vegetací (rostliny na hladině a těsně pod ní, rákos u břehu).

020406024. 8.15. 9.6. 10.28. 10.
Vývoj zarůstání hladiny: od 24. 8. 14:00 do 28. 10. 13:00. Naposledy 50 %, nejméně 21, nejvíce 50 %.

U břehů se může započítat také pruh rákosu, proto se hodnoty na malých plochách mohou zdát vyšší.

Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblačnosti 100 % plochy

Plocha hladiny: optika a radar

Plocha hladiny: optika a radarPlocha čisté vody z optického snímku (Sentinel-2) a podíl hladké vody z radaru (Sentinel-1), který vidí i přes oblaky. Změna oproti obvyklému stavu je důležitější než samotné číslo.
max
18,7 ha čisté vodyPlná hladina

To je 100 % obvyklého maxima za poslední rok (18,8 ha).

0,05,010,015,020,025,024. 8.15. 9.6. 10.28. 10.
Plocha čisté vody podle Sentinelu-2: od 24. 8. 14:00 do 28. 10. 13:00. Naposledy 18,7 ha, nejméně 10,1, nejvíce 18,9 ha.

Radar Sentinel-1 (vidí i přes oblaky a v noci): 29 % tvaru revíru je hladká voda (2. 11. 2026), za měsíc −1 p. b.

Plocha čisté vody je bez pixelů u břehu, proto je menší než výměra revíru (56,7 ha podle mapy). Změna je důležitější než samotné číslo. Radar může při větru ukázat hladinu jako drsnou.

Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblačnosti 100 % plochy

Led na hladině

Led na hladiněPodíl plochy, na které družice vidí led nebo sníh. Tloušťku ani nosnost ledu nedokáže určit.
0 % plochyBez ledu

Podíl plochy, na které satelit vidí led nebo sníh. Za posledních 20 dní byl nejvyšší 0 %.

Satelit nezjistí tloušťku ani nosnost ledu. Na led nikdy nevstupujte podle tohoto údaje.

Sentinel-2, 28. 10. 2026, bez oblačnosti 100 % plochy

Teplota hladiny ze satelitu

Teplota hladiny ze satelituExperimentální odhad z tepelného pásma družice Landsat 8/9 (pixel 100 m). Chyba může být 2 až 3 °C a jde jen o povrch.
0102030
17,2 °CPříznivá teplota

Potravní aktivita ryb vrcholí.

Experimentální odhad z tepelného pásma Landsatu (pixel 100 m, bez korekce atmosféry), chyba může být 2 až 3 °C. Jde o teplotu povrchu, nikoli hloubky.

Landsat 8/9, 12. 10. 2026

Co to znamená pro rybolov

Co to znamená pro lovKrátký rozbor podle údajů družice a běžných rybářských pravidel. Je to pomůcka, nikoli předpověď záběrů.
  • Zakalená voda

    Ryby se více spoléhají na čich a vibrace. Zkus výraznější, hlučnější a voňavé nástrahy (rotačky, wobblery s hlukem, aromatizované boilies). Dravci, zejména sumec a zubáč, bývají aktivnější i přes den a v mělčinách; štika potřebuje křiklavé a vibrační nástrahy.

  • Hodně řas a planktonu

    Bohatá potrava pro drobné ryby, takže se u hladiny zdržují i kaprovití a dravci za nimi. U dna může být méně kyslíku.

  • Zarostlá hladina

    Vodní rostliny pokrývají asi 50 % plochy. Hladinové nástrahy (gumová žába, popper) jsou zde ideální, klasická montáž se nahazuje těžko; hledej čistá okna, lávky a břehy bez porastu.

  • Teplota hladiny 17 °C (odhad)

    Potravní aktivita ryb vrcholí.

Rozbor vychází z běžných rybářských pravidel a z údajů družice. Je to pomůcka, nikoliv předpověď záběrů. Rozhoduje rybářský řád, povolenka a situace na místě.

Údaje se ukládají od 24. 8. 2026 (14 období po 5 dnech), v grafech je vidět jejich vývoj. Stáhnout historii (CSV)

Odhady ze satelitních snímků s rozlišením 10 až 20 m, nikoliv měření ve vodě. Ovlivňují je mraky, stíny, vítr a břehy; tvar vodní plochy je u tohoto revíru pouze přibližný. Nepoužívejte je k rozhodování o koupání ani o vstupu na led. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je popsaný v metodice.

Historické snímky

Vývoj okolí a přírody od 2017 do 2023: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

Letecký snímek revíru OR Virt z roku 2017
2017snímkováno 18. 7. 2017
Letecký snímek revíru OR Virt z roku 2020
2020snímkováno 12. 8. 2020
Letecký snímek revíru OR Virt z roku 2023
2023snímkováno 20. 5. 2023

Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.