Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
Rychlý tokPodhorský potok: rychlá voda, kamenité dno, peřeje a tůně pod nimi. Typické pstruhové vody.
Výškový profil toku: od 694 do 258 m n. m. na 26,7 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
694 m a.s.l.
Nejnižší bod
241 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
453 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
17 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,46
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geologie a geochemie toku Čermošňa
Kovy a zlato v říčních sedimentech a vodách, stará důlní díla a ložiska, vrty s archivními zprávami, geotermální energie, ekologické zátěže a sesuvy v okolí potoka
Přehled vychází z veřejných rejstříků a atlasů Státního geologického ústavu Dionýze Štúra. Hledání pokrývá oblast kolem vody všech rybářských oblastí toku (celkem 39 km čáry): vzorky toků do 1 km, vrty, důlní díla a zátěže do 3 km, výskyty rud do 5 km, geotermální zdroje do 10 km.
Skála pod vodou
Říční naplaveniny71 % vodní hladiny
14% vápence a dolomity, 14% pískovce a slepence
Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách. Geologická mapa Slovenska 1:50 000.
Voda podle atlasu
pH 8,0modelovaný odhad
typ vody Ca–HCO₃
Mineralizace 231 mg/l, měkká voda (7,9 °dH). Interpolace měření z Geochemického atlasu Slovenska, nikoli měření v toku.
Prvky v říčních sedimentech
2 z 15prvky v horních 10 %
nejvyšší: Arsen 39,5 mg/kg
Pozice nejvýše hodnoceného prvku mezi vzorovými body na tocích na Slovensku: percentil 95. Interpolace Geochemického atlasu říčních sedimentů.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohama
35°C v hloubce 1000 m
tepelný tok 65 mW/m²
V hloubce 2 000 m asi 65 °C (nárůst o 30 °C na kilometr). Atlas geotermální energie Slovenska.
Přirozené gama záření
64dávkový příkon nGy/h
percentil 93 na Slovensku
Přírodní pozadí z hornin a půdy (draslík, uran, thorium), nikoli hodnota naměřená u vody. Letecká spektrometrie gama záření ŠGÚDŠ.
Stará důlní díla
380objektů do 3 km
těženo: Fe, Sb, Cu, Au
Nejbližší: Halda Hedwig štôlne (zkazit hromadu), 170 m od vody.
Zlato v říčních sedimentech
0vzorků se zlatem
13 rudných minerálů v sedimentu
Ve vzorcích říčních sedimentů v okruhu 1 km od vody nebylo nalezeno žádné zlato. Vzorky nepokrývají každý potok, takže to neznamená, že zde není žádné zlato.
Stopové prvky v potoční vodě
2 z 9ukazatele v horních 5 %
nejvyšší: Měď 32,0 μg/l
Pozice nejvyšší naměřené hodnoty v distribuci všech vzorků povrchových vod na Slovensku: percentil 99 (SLANA).
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Rozbory vrtů a podzemních vod
193vrtů do 3 km
1159 rozborů vody v okolí
Z toho 193 má archivní zprávu z Geofondu. Vrty jsou hydrogeologické, geologické, inženýrsko-geologické a další.
Geotermální energie
–
2 zdroje geotermálních a minerálních vod do 10 km.
Ekologické zátěže a skládky
15místa v okruhu 3 km
2 ekologické zátěže, 13 skládek
Nejbližší zátěž: Krásnohorské Podhradie – sarkofág pod Kaplnou, 960 m od vody. Blízkost neznamená, že látky unikají z místa do vody.
Ložiska a výskyty rud
126záznamů do 5 km
10 ložisek, 116 rudných výskytů
Registry geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerostných surovin.
Sesuvy půdy a svahové deformace
4ploch do 3 km
1 aktivních
Zdokumentované sesuvy v evidenci Geofondu. Sesuv půdy do potoka může zakalit vodu a změnit koryto.
Geologická stavba pod vodou
Která hornina leží pod vodní hladinou (Geologická mapa Slovenska 1:50 000), jak je stará, jak silný je kvartérní pokryv a v jaké tektonické jednotce voda proudí. Skalní podloží rozhoduje o tvrdosti vody, dně, zákalu po dešti a vydatnosti pramenů.
Body sledují vodní linii (pro potok a povodí, rybářský revír za rybářským revírem). Pás je průřez vzdáleností, nikoli mapa; šířka úseku odpovídá počtu bodů.
Říční naplaveniny71%SR 72 %
Vápence a dolomity14%SR 2,7 %
Pískovce a slepence14%SR 1,8 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Říční naplaveniny: Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách.
Geologické stáří hornin
Kvartérní71%
trias14%
permský14%
Nejběžnější horninové jednotky
Systém
Stáří
Jednotka
Body
Kvartérní
holocén
říční sedimenty: litofaciální nerozdělené aluviální jíly nebo písčité až štěrkovité jíly údolí a záplavových oblastí
4×
trias
raný trias
sin vrstvy: břidlice, vápenec, dolomity, polohy organodetritické vápence, rauvaka; "Vrstva campile: SL
1×
Kvartérní
holocén
proluviální sedimenty: Převážně jíly a písčité hlíny s úlomky hornin a bahnitými štěrky v aluviálních naplaveninách
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typická tloušťka kvartérního pokryvu4,8m
2 – 567%SR 48 %
5 – 1033%SR 20 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Tektonické jednotky
GEMERIKUM67%SR 13 %
SILICIKUM33%SR 3,0 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Tektonické dělení
Paleo-alpské tektonické jednotky Vnitřních Západních Karpat86%SR 16 %
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT14%SR 84 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitivní jednotka (pohoří)82%SR 60 %
negativní jednotka (mezihorské pánve)18%SR 14 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Směr neotektonických pohybů
velké povznesení55%SR 26 %
střední zdvih27%SR 32 %
malé poklesy18%SR 8,8 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Regionálně geologické členění
Gemerův pás79%SR 5,9 %
intramontánní pánve21%SR 44 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Regionálně geologické členění (podcelky)
Slovenský kras57%SR 1,9 %
vnitřní pánve21%SR 4,5 %
Spiš–Gemer Ore Mountains21%SR 2,9 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Inženýrsko-geologické revíry
oblast nánosů horských toků60%SR 21 %
oblast uhličitanových a klastických hornin20%SR 0,3 %
oblast nízkostupňových metamorfovaných hornin20%SR 1,7 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Inženýrsko-geologické útvary
tvorba kvartérních sedimentů60%SR 71 %
spodní terigenní útvar20%SR 0,6 %
tvorba epimetamorfních hornin20%SR 2,2 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Náchylnost území ke svahovým deformacím
Oblast stabilních oblastí100%SR 95 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Mapa pokrývá 7 z 14 bodů na vodní linii.
Hydrogeologie: zvodnělé vrstvy a podzemní vody
Potoky a řeky jsou napájeny podzemní vodou. Hydrogeologické mapy ukazují, ve kterých horninách je voda uložena, jak jsou propustné a jaká je v nich voda. Údaje pocházejí z map ŠGÚDŠ, nikoli z měření na konkrétní vodě.
Horniny vodonosné vrstvy (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Štěrk60%SR 52 %
Ílovce20%SR 2,9 %
Vápence10%SR 3,1 %
Základní vulkanické horniny10%SR 6,6 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typ vodonosné vrstvy
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Štěrk)60%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Ílovce)20%SR 2,8 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane krasových (spevnené horninové masívy s diskontinuitami) (Vápence; Nerozlíšené)10%SR 1,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody10%SR 6,4 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typ propustnosti (základní hydrogeologická mapa 1:50 000)
mezikruplné67%SR 86 %
štěrbina33%SR 12 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Hydrogeologická funkce
vodonosná vrstva83%SR 95 %
regionální aquiclude17%SR 2,3 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Hlavní hydrogeologická oblast
mezozoika střední a východní části slovenského krasu62%SR 1,4 %
Paleozoikum Revúcká Vrchovina a Volovské vrchy v povodí Slaná38%SR 0,0 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Chemický typ podzemní vody
Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO3, Ca-SO4-HCO357%SR 3,2 %
Ca-HCO329%SR 6,1 %
Ca-HCO3, Ca-Mg-HCO314%SR 0,5 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Třída kvality podzemní vody
A100%SR 36 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Chemie povrchových vod dle atlasu
Modelované složení vody v oblasti, kterou prochází linie rybářského revíru. Rastry Geochemického atlasu Slovenska (povrchové vody) jsou interpolací měření ve vzorkovaných tocích, zobrazují tedy typické pozadí území, nikoli měření v konkrétním toku.
Kyselost vody
pH 7,98typický rozsah
Většina řek a potoků na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyselejší voda se nachází v potocích na kyselých horninách (žuly, křemence), zásaditější voda u vápenců.
Tvrdost vody
7,9°dH, měkká
Součet vápníku a hořčíku (1,41 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná a její pH se mění pomaleji; měkká voda je citlivější na kyselé deště.
měkká
střední
tvrdá
velmi těžké
Rozpuštěné látky
231mg/l mineralizace
Celkové množství rozpuštěných minerálů. Čistá horská voda má desítky mg/l, nížinné a vápencové stovky.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iontové složení vody
Kationty (kladné ionty)
Ca 73Mg 19
Anionty (záporné ionty)
HCO₃ 72SO₄ 22
Typ vody podle dominantních iontů: Ca–HCO₃
Akcie jsou v ekvivalentech, obvyklý způsob porovnávání složení vod.
Hlavní ionty
ChloridyCl5,84 mg/lpercentil39
SíranySO430,0 mg/lpercentil34
VápníkCa44,8 mg/lpercentil31
DraslíkK1,96 mg/lpercentil31
FluoridyF0,0808 mg/lpercentil30
BikarbonátyHCO3125 mg/lpercentil25
SodíkNa4,26 mg/lpercentil22
HořčíkMg6,96 mg/lpercentil20
tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)
Živiny a organické znečištění
AmmoniumNH40,164 mg/lpercentil63
DusičnanyNO37,63 mg/lpercentil61
Chemická spotřeba kyslíkuChSK3,63 mg/lpercentil60
FosfátyPO40,114 mg/lpercentil46
Kovy
ManganMn68,2 μg/lpercentil71
ŽelezoFe0,143 mg/lpercentil64
HliníkAl44,3 μg/lpercentil40
ZinekZn4,34 μg/lpercentil32
Prvky v říčních sedimentech
Geochemický atlas Slovenska (říční sedimenty) popisuje, co řeka nese v jemném materiálu na svém korytě. Sediment shromažďuje kovy z hornin, rudných výskytů a dřívější těžby a průmyslu. Není to zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika: ukazuje, jak se prvek na tomto toku řadí mezi toky na Slovensku.
Potenciálně toxické a stopové prvky
ArsenAs39,5 mg/kgpercentil95
AntimonSb8,66 mg/kgpercentil93
RtuťHg0,469 mg/kgpercentil89
VizmutBi0,433 mg/kgpercentil87
CínSn3,71 mg/kgpercentil78
KadmiumCd0,343 mg/kgpercentil76
MolybdenMo0,433 mg/kgpercentil60
ZinekZn105 mg/kgpercentil58
MěďCu25,6 mg/kgpercentil58
NiklNi24,4 mg/kgpercentil49
VéstPb15,3 mg/kgpercentil48
ChromCr69,7 mg/kgpercentil46
KobaltCo8,03 mg/kgpercentil43
SelenSe0,219 mg/kgpercentil43
VanadV59,6 mg/kgpercentil28
tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)
Hlavní prvky (železo, hliník, vápník, hořčík, draslík, sodík, titan, mangan, fosfor)
DraslíkK1,78 %percentil85
SodíkNa1,00 %percentil72
ŽelezoFe3,18 %percentil72
ManganMn1 072 mg/kgpercentil70
TitanTi4 975 mg/kgpercentil68
FosforP959 mg/kgpercentil64
HliníkAl5,82 %percentil56
VápníkCa1,83 %percentil44
HořčíkMg0,803 %percentil41
Další prvky (baryum, stroncium, lithium, rubidium, zirkonium, yttrium, cer, bor, berylium, gallium)
BorB131 mg/kgpercentil96
YttriumY38,7 mg/kgpercentil91
CeriumCe73,9 mg/kgpercentil86
BaryumBa601 mg/kgpercentil86
RubidiumRb107 mg/kgpercentil85
LithiumLi37,5 mg/kgpercentil82
BerylliumBe1,99 mg/kgpercentil82
ZirkoniumZr490 mg/kgpercentil77
GalliumGa13,6 mg/kgpercentil46
StronciumSr96,8 mg/kgpercentil10
Přírodní radioaktivita a radon
Vzduchová gama spektrometrie ŠGÚDŠ měří záření draslíku, uranu a thoria v horninách a půdě. Nejvyšší hodnoty mají žuly a některé kyselé vulkanické horniny, nejnižší vápence a nivy. Cézium-137 je pozůstatkem spadu z černobylské havárie a testů jaderných zbraní.
Dávkový příkon gama záření
64nGy/h ve vzduchu
rozsah 54 až 78 nGy/h
Přírodní pozadí z hornin a půdy; výše nad žulami a některými kyselými vulkanickými horninami, níže nad vápenci a nivami.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Radonové riziko podloží
střední
Radon je přírodní plyn z hornin. Riziko se týká budov a sklepů, nikoli vody v potoce; ukazuje, jaké je podloží.
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geofyzikální pole: magnetika a gravitace
Mapy magnetického pole a gravitace (ŠGÚDŠ) odhalují, co se skrývá pod sedimenty a povrchem: sopečná tělesa, zlomy a mocnost kůry. Pro rybáře jsou zajímavé nepřímo: ukazují, kde se mění skalní podloží a s ním i voda.
Magnetická anomálie
+6nT
rozsah -24 až 28 nT
Odchylka magnetického pole Země od okolí. Pozitivní a negativní anomálie odhalují horniny s magnetitem (čediče, bazické vulkanické horniny) a hranice ve skalním podloží.
negativnípozitivní
Bouguerova gravitační anomálie
-12mGal
zbytkový +4,5 mGal
Negativní hodnoty leží nad silnými sedimenty a pod horami (světlá kůra), kladné hodnoty nad hustými horninami a tenčí kůrou. Ukazuje strukturu zemské kůry, nikoli vody.
Geotermální potenciál
Atlas geotermální energie Slovenska zaznamenává teplotu hornin a tepelný tok z nitra Země. Je to potenciál oblasti, nikoli skutečné teplo vody v toku. Specifické geotermální vrty a prameny v blízkosti této vody jsou v sekci geotermální energie níže.
Teplota horniny s hloubkou
35 / 65 °Cv hloubkách 1000 a 2000 m
nárůst o 30 °C na km
Čára ukazuje teplotu horniny; tečkovaná část je pouze prodloužením povrchu. Tepelný tok 65 mW/m².
Reliéf, klima a půdy
Povodí není jen voda: sklon a nadmořská výška určují rychlost odtoku, podnebí teplotu a množství vody a půdu, která je spláchnuta do potoka. Údaje pocházejí z geomorfologického členění, klimaticko-geografických typů a půdních map ŠGÚDŠ.
Nadmořská výška geomorfologických jednotek (od–do)211–1 319m a.s.l.
Průměrná nadmořská výška jednotek484m a.s.l.
Průměrný sklon10,0°
Průměrná lednová teplota-4,1°C
Průměrná červencová teplota17,4°C
Roční srážky738mm
Geomorfologické jednotky
Povodí Roňava46%SR 0,0 %
Slovenský kras38%SR 0,0 %
Pohoří Volovec15%SR 2,8 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Slovenské rudné hory100%SR 10 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Klimaticko-geografické typy
klima povodí75%SR 29 %
horské klima25%SR 33 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Náchylnost půd k acidifikaci
půdy náchylné k okyselení33%SR 31 %
přirozeně kyselé půdy33%SR 8,5 %
půdy, které nejsou náchylné k okyselení17%SR 27 %
půdy středně náchylné k okyselení17%SR 25 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Kontaminace půdy (mapa 1:500 000)
nekontaminovaná půda, geogenně stanovený obsah některých rizikových prvků dosahuje mezních hodnot a75%SR 45 %
poměrně čistá půda25%SR 53 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Mapa chodby
Kde jsou nejbližší důlní díla, ložiska, zátěže, geotermální vrty a nálezy zlata. Skupiny lze vypnout.
Čára je voda rybářského revíru, světlý pás je pásmo 3 km, ve kterém byly hledány vrty, důlní díla a zátěže. Mapa ukazuje nejbližší objekty (maximálně několik desítek z každého registru), ne všechny. Body odpovídají pozici v registru; plošné objekty jsou označeny středem.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arsen, antimon, kadmium, olovo, měď, zinek a další prvky ve vzorcích z řek a potoků (Geochemický atlas Slovenska, povrchové vody, 2015). Sloupec ukazuje, kde mezi všemi vzorky na Slovensku leží nejvyšší hodnota; světelná značka je medián vzorků v této vodě.
MěďCuextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 32,0 μg/lmedián 2,00 μg/l24 vzorky25 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: SLANA2001, 590 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
AntimonSbvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 13,0 μg/lmedián 0,500 μg/l16 vzorky88 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Brzotín1998, 230 m od vody. Srovnání: percentil 97 všech vzorků na Slovensku.
BaryumBazvýšené (horní 10 %)
nejvyšší 126 μg/lmedián 41,0 μg/l23 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: bez mena, prítok Čremošnej2012, 630 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.
VéstPbzvýšené (horní 10 %)
nejvyšší 4,00 μg/lmedián 4,00 μg/l24 vzorky33 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Brzotín1998, 230 m od vody. Srovnání: percentil 90 všech vzorků na Slovensku.
ArsenAsmírně zvýšené
nejvyšší 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l23 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Brzotín1998, 230 m od vody. Srovnání: percentil 83 všech vzorků na Slovensku.
LithiumLimírně zvýšené
nejvyšší 10,0 μg/lmedián 10,0 μg/l23 vzorky30 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Brzotín1998, 230 m od vody. Srovnání: percentil 75 všech vzorků na Slovensku.
ChromCrmírně zvýšené
nejvyšší 2,00 μg/lmedián 2,00 μg/l23 vzorky30 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Brzotín1998, 230 m od vody. Srovnání: percentil 75 všech vzorků na Slovensku.
KadmiumCdmírně zvýšené
nejvyšší 0,250 μg/lmedián 0,150 μg/l8 vzorky88 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: SLANA, 590 m od vody. Srovnání: percentil 75 všech vzorků na Slovensku.
SelenSepod polovinou Slovenska
nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Čremošná, potok2012, 120 m od vody. Srovnání: percentil 46 všech vzorků na Slovensku.
Hlavní ionty, mineralizace a pH
Základní chemie vody: ze kterých hornin pocházejí minerály v ní.
Oxid křemičitýSiO2mírně zvýšené
nejvyšší 19,9 mg/lmedián 12,0 mg/l7 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: bez mena, prítok Krásnohorského potoka2012, 510 m od vody. Srovnání: percentil 77 všech vzorků na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v říčních sedimentech
Regionální rýžovací prospekce: těžká frakce byla vyplavena z říčního štěrku a byla spočítána minerální zrna v ní. Mapa nálezů je pozitivní: vzorek bez zlata není v atlase uveden, takže absence nálezu není důkazem, že zlato není.
Hematit (Fe₂O₃)21 vzorků, maximálně 815 zrn
Magnetit (Fe₃O₄)21 vzorků, maximálně 4115 zrn
Rutil (TiO₂)21 vzorků, maximálně 315 zrn
Anatas (TiO₂)20 vzorků, maximálně 315 zrn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)20 vzorků, maximálně 315 zrn
Ilmenit (FeTiO₃)19 vzorků, maximálně 4115 zrn
Baryt (BaSO₄)18 vzorků, maximálně 815 zrn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)18 vzorků, maximálně 5 zrn
Pyrit (FeS₂)18 vzorků, maximálně 315 zrn
Scheelit (CaWO₄)12 vzorků, maximálně 50 zrn
Cinabarit (HgS)2 vzorků, maximálně 5 zrn
Arsenopyrit (FeAsS)1 vzorku, maximálně 5 zrn
Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorku, maximálně 5 zrn
Hornotvorné a akcesorické minerály
Turmalíny (komplexní borosilikát)21 vzorků, maximálně 55 zrn
Zirkonium (ZrSiO₄)21 vzorků, maximálně 1815 zrn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))19 vzorků, maximálně 315 zrn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)15 vzorků, maximálně 5 zrn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))4 vzorků, maximálně 5 zrn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)2 vzorků, maximálně 5 zrn
Podzemní vody: chemie, druhy vod a radioaktivita
Hydrogeochemické objekty (analýzy pramenů a vrtů), geochemický atlas podzemních vod (1996) a radiohydrochemické vzorkování. Podzemní voda napájí toky, takže její složení ovlivňuje i vodu v toku.
Chemické druhy vody v okolí
Ca-HCO343×
Ca-SO4-HCO39×
Ca-Mg-HCO38×
Mg-Ca-HCO33×
Ca-HCO3-SO42×
Ca-Na-Cl-HCO32×
Ca-Mg-SO4-HCO32×
Ca-SO41×
Třída jakosti vody dle hydrogeochemické mapy
třída A38×
třída B16×
třída F7×
třída E6×
třída H3×
třída D2×
třída C2×
třída G1×
Kovy v podzemních vodách
VéstPbextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 16,0 μg/lmedián 0,500 μg/l82 vzorky78 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1992, 230 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ArsenAsextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 105 μg/lmedián 0,500 μg/l82 vzorky78 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,7 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
AntimonSbextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 25,0 μg/lmedián 0,100 μg/l82 vzorky59 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1992, 2,4 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ChromCrextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 11,0 μg/lmedián 0,250 μg/l82 vzorky70 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1993, 2,8 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
HliníkAlvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 0,180 mg/lmedián 0,00500 mg/l82 vzorky61 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1993, 2,8 km od vody. Srovnání: percentil 98 všech vzorků na Slovensku.
MěďCuvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 6,90 μg/lmedián 0,250 μg/l82 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1992, 1,0 km od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.
KadmiumCdvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 0,600 μg/lmedián 0,250 μg/l82 vzorky96 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1993, 2,9 km od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.
ZinekZnvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 1 093 μg/lmedián 7,50 μg/l82 vzorky21 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1992, 320 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.
RtuťHgvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l82 vzorky98 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1992, 560 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.
LithiumLimírně zvýšené
nejvyšší 19,0 μg/lmedián 1,00 μg/l82 vzorky67 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1992, 310 m od vody. Srovnání: percentil 78 všech vzorků na Slovensku.
ŽelezoFeběžná hodnota
nejvyšší 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l63 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,9 km od vody. Srovnání: percentil 50 všech vzorků na Slovensku.
SelenSepod polovinou Slovenska
nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l82 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,9 km od vody. Srovnání: percentil 39 všech vzorků na Slovensku.
Radon ve vodách
Typ webu
Ukázky
Nejvyšší radon
Medián
zdroj vody pro veřejné zásobování
3
17,1 Bq/l
1,46 Bq/l
zdroj
20
120 Bq/l
17,8 Bq/l
vyvinutá pružina
8
55,8 Bq/l
10,3 Bq/l
dobře
3
62,5 Bq/l
17,3 Bq/l
zdroj vody pro individuální zásobování
2
30,4 Bq/l
18,9 Bq/l
odtok z dolu fungujícího
3
11,3 Bq/l
7,12 Bq/l
Důlní díla, ložiska a výskyty rud
Stará důlní díla mimo dobývací prostory (registr Geofondu), ložiska a dobývací prostory a metalogenetická mapa. Zlato, stříbro a další kovy v blízkosti toků se mohou dostat do sedimentů a vody.
Co se zde těžilo (podle evidence starých důlních děl)
Fe297×
Sb59×
Cu30×
Au1×
Druhy těžebních objektů
adit142×
pinge (těžební jáma), řada pingových jam117×
zkazit hromadu103×
jiný typ objektu10×
šachta8×
Nejbližší stará důlní díla
Název
Druh
Vytěženo
Skončilo
Z vody
Halda Hedwig štôlne
zkazit hromadu
Fe rudy
170 m
Hedwig štôlňa
adit
Fe rudy
190 m
Pingové pole
pinge (těžební jáma), řada pingových jam
Fe
230 m
Halda štôlne Ferencz
zkazit hromadu
Fe rudy + baryt
1955
240 m
Zkazit hromadu
zkazit hromadu
Fe rudy
250 m
Adit
adit
Fe rudy
260 m
Štôlňa Ferencz
adit
Fe rudy + baryt
1955
270 m
Halda štôlne Dedičná Dionýz
zkazit hromadu
siderite, baryt
340 m
Zkazit hromadu
zkazit hromadu
Fe rudy
380 m
Pinge (těžební jáma)
pinge (těžební jáma), řada pingových jam
Fe rudy
390 m
Ložiska a dobývací prostory
Vklad
Minerální
Stav a organizace
Z vody
Lipovník
stavební kámen
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – Organizácia neurčená
1,6 km
Lipovník
stavební kámen
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – Organizácia neurčená
1,6 km
Rožňava – Strieborná žila
stříbrné rudy
Vytěžené ložisko – GEMER-ORR, s.r.o.
4,0 km
Rožňava – Strieborná žila
stříbrné rudy
Vytěžené ložisko – GEMER-ORR, s.r.o.
4,2 km
Rožňava – odkaliště
další suroviny
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – RIS, a.s.
4,3 km
Rožňava – Mária žila
železné rudy
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – Organizácia neurčená
4,5 km
Rožňava – Mária žila
železné rudy
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – Organizácia neurčená
4,5 km
Čučma
vzácné země
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – URANPRES, spol. s r.o.
4,6 km
Hrhov
vápenatá opuka
Záloha s očekávaným využitím rezerv – ŠGÚDŠ Bratislava
4,7 km
Nadabula – odvaly
další suroviny
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – Prvá banská s.r.o.
5,0 km
Výskyty rud v metalogenní mapě
Výskyt
Typ rudy
Kovy
Druh
Z vody
Lúčka
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
280 m
Krásnohorské Podhradie, žily Peter, Medená a Jozef
Složité železné rudy
Fe, Cu
výskyt vkladu
510 m
Drnava, žily Hedviga aq Rudolf
Složité železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
620 m
Lúčka
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
660 m
Krásnohorské Podhradie, žily Ján a Jozefína
Složité železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
790 m
Lúčka
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
840 m
Drnava, žily Chrasť, Dionýz, Střední a Západná
Složité železné rudy
Fe
výskyt vkladu
970 m
Rožňava, žila Koloman
Složité železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
990 m
Drnava, žily Čipkov a Ignác
Složité železné rudy
Fe
výskyt vkladu
1,5 km
Rožňava, žily Ľudmila, Žigmund, Ladislav, Július-Berta, Mano a Tereza
Složité železné rudy
Fe, Cu
výskyt vkladu
1,6 km
Vrty a archivní zprávy Geofondu
Registr hydrogeologických vrtů, ostatních vrtů a geotermálních vrtů. Každý vrt má v archivu Geofondu zprávu (geologické profily, čerpací zkoušky, chemické rozbory vod); číslo zprávy je v tabulce.
193 vrtů v pásmu 3 km, z toho 88 hydrogeologických a 105 ostatních; s číslem archivní zprávy 193.
Hloubky vrtů
do 10 m63×
10–30 m38×
30–100 m34×
100–300 m11×
přes 300 m7×
Nejbližší vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archivní zpráva
Z vody
Krásnohorská Dlhá Lúka
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
41,0 m
7350 126Aa9.pdf
50 m
Lipovník
48,0 m
72105 126Aa46.pdf
70 m
Krásnohorská Dlhá Lúka
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
40,0 m
10973 126Aa6.pdf
70 m
Kováčová
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
46,0 m
68805 126Ab18.pdf
70 m
G-7
strukturální
402,0 m
1932
70 m
Krásnohorská Dlhá Lúka
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
3,8 m
63001 126Aa39.pdf
90 m
Krásnohorská Dlhá Lúka
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
4,0 m
63001 126Aa41.pdf
90 m
Krásnohorské Podhradie
60,0 m
71469 126Aa45.pdf
100 m
Drnava
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
60,0 m
76787 126Ab20.pdf
100 m
PS-27
žádný specifikovaný účel
7,0 m
84323
110 m
Krásnohorská Dlhá Lúka
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
75,0 m
63001 126Aa37.pdf
140 m
Krásnohorská Dlhá Lúka
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
4,2 m
63001 126Aa42.pdf
150 m
Geotermální energie a minerální vody
Geotermální vrty (teplota vody na ústí vrtů, vydatnost, chemický typ) a zdroje geotermálních a minerálních vod do 10 km. Údaje o využití a existenci vrtu pocházejí z evidence Geofondu.
Zdroje geotermálních a minerálních vod
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výtěžnost (l/s)
Počítat
Nejblíže od vody
kategorie Čučma
termální koupaliště
–
–
1
5,8 km
RS-1
geotermální voda
22 – 38
< 5
1
6,0 km
Ekologické zátěže, skládky a antropogenní sedimenty
Evidované ekologické zátěže (průmyslové areály, skládky, těžba), registr skládek odpadů a monitoring antropogenních sedimentů (průmyslové kaly). Je to seznam míst, nikoli měření znečištění vody.
Ekologické zátěže
Lokalita
Aktivita
Látka
Klasifikace
Z vody
Krásnohorské Podhradie – sarkofág pod Kaplnou
SK1001100P
960 m
Rožňava – mrak chlór. uhľovodíkov pri kasárňach
SK1001100P
1,9 km
Skládky odpadu
Skládka
Plocha
Rok založení
Sledování
Z vody
Krásnohorská Dlhá Lúka
–
–
30 m
Bôrka
–
–
90 m
Lúčka – Lúčka pri Hrhove
250 m²
–
–
130 m
Pod Kováčovou – Kováčová pri Hrhove
–
–
–
180 m
Brzotín
700 m²
–
–
400 m
Jovice
–
–
–
910 m
Jovice
100 m²
–
–
910 m
Brzotín (BIO) – Brzotín
–
–
1,2 km
Sesuvy půdy a svahové deformace
Registr dokumentovaných svahových deformací (Geofond). Sesuvy půdy u potoka mohou přinést jemný materiál do vody, změnit koryto a přehradit koryto.
Typy deformací
Trhání a uvolnění skalního masivu3×
Sesuvy půdy1×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný3×
Aktívny1×
Současný stav
SD převzato z archivních materiálů, ktorá bola konfrontova2×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
Jak číst tyto údaje
Zóna a vzdálenost. Vzdálenost se měří od čáry vody k bodu v registru (u oblastí do středu) s přesností na desítky metrů. Počty se vztahují pouze na zónu, nikoli na celé povodí.
Percentil. U chemie je nejvyšší hodnota porovnána se všemi atlasovými vzorky na Slovensku. Nejedná se o zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika; atlasy jsou historické (publikováno: povrchové vody 2015, podzemní vody 1996, říční sedimenty 1999).
Limit kvantifikace. Mnoho vzorků má hodnotu na nejnižší úrovni, kterou může laboratoř určit; takové výsledky znamenají „pod limitem“. U těch je pozice v distribuci odhadem.
Šlichy. Evidovány jsou pouze vzorky s nálezem. Počet zrn v koncentrátu není obsah zlata v gramech na tunu.
Vztah k vodě. Nedaleké důlní dílo, skládka nebo zátěž nic nevypovídá o kvalitě vody v toku. Slouží jako podnět k pozornosti a výchozí bod pro další zkoumání.
Vzorové body. Oblastní a rastrové mapy ŠGÚDŠ nelze stáhnout bodově, takže podél linie každého rybářského revíru je hodnota zjišťována v bodech zhruba každé 3 km. Je to vzorek řádku, nikoli souvislý záznam; velmi krátký úsek může mít jeden bod.
Atlasové rastry. Chemismus vody a sedimentů je interpolací měření ve vzorkovací síti (Geochemický atlas Slovenska). Hodnota v bodě je modelovaný odhad pro okolí, nikoli měření ve vodě. Percentil porovnává průměr tohoto toku se všemi vzorovými body na tocích na Slovensku.
Polohy a měřítka. Mapy mají různá měřítka (1:50 000 až 1:1 000 000), takže úroveň detailů se mezi jednotlivými sekcemi liší. Mapa mimo její pokrytí znamená, že v tomto bodě není žádná oblast, ne že tam nic není.