Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
Rychlý tokPodhorský potok: rychlá voda, kamenité dno, peřeje a tůně pod nimi. Typické pstruhové vody.
Výškový profil toku: od 660 do 279 m n. m. na 21,6 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
660 m a.s.l.
Nejnižší bod
271 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
388 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
18 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,50
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geologie a geochemie toku Jasenica – Starý potok
Kovy a zlato v říčních sedimentech a vodách, stará důlní díla a ložiska, vrty s archivními zprávami, geotermální energie, ekologické zátěže a sesuvy v okolí potoka
Přehled vychází z veřejných rejstříků a atlasů Státního geologického ústavu Dionýze Štúra. Hledání pokrývá oblast kolem vody všech rybářských oblastí toku (celkem 21 km čáry): vzorky toků do 1 km, vrty, důlní díla a zátěže do 3 km, výskyty rud do 5 km, geotermální zdroje do 10 km.
Skála pod vodou
Říční naplaveniny80 % vodní hladiny
20% mladé sedimenty
Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách. Geologická mapa Slovenska 1:50 000.
Voda podle atlasu
pH 7,6modelovaný odhad
typ vody Ca–Mg–SO₄–HCO₃
Mineralizace 270 mg/l, měkká voda (8,0 °dH). Interpolace měření z Geochemického atlasu Slovenska, nikoli měření v toku.
Prvky v říčních sedimentech
6 z 15prvky v horních 10 %
nejvyšší: Kadmium 4,21 mg/kg
Pozice nejvýše hodnoceného prvku mezi vzorovými body na tocích na Slovensku: percentil 96. Interpolace Geochemického atlasu říčních sedimentů.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohama
48°C v hloubce 1000 m
tepelný tok 113 mW/m²
V hloubce 2 000 m asi 77 °C (nárůst o 29 °C na kilometr). Atlas geotermální energie Slovenska.
Přirozené gama záření
67dávkový příkon nGy/h
percentil 95 na Slovensku
Přírodní pozadí z hornin a půdy (draslík, uran, thorium), nikoli hodnota naměřená u vody. Letecká spektrometrie gama záření ŠGÚDŠ.
Stará důlní díla
451objektů do 3 km
těženo: Au, Ag, Pb, Zn, Cu
Nejbližší: Halda (zkazit hromadu), 10 m od vody.
Zlato v říčních sedimentech
6vzorků se zlatem
17 rudných minerálů v sedimentu
Nejvíce 2 zrna v jednom vzorku (110 m od vody). Rýžovací průzkum počítal zlatá zrna v koncentrátu z říčního sedimentu.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky v potoční vodě
3 z 10ukazatele v horních 5 %
nejvyšší: Lithium 82,0 μg/l
Pozice nejvyšší naměřené hodnoty v distribuci všech vzorků povrchových vod na Slovensku: percentil 99 (Jasenica).
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Rozbory vrtů a podzemních vod
144vrtů do 3 km
617 rozborů vody v okolí
Z toho 144 má archivní zprávu z Geofondu. Vrty jsou hydrogeologické, geologické, inženýrsko-geologické a další.
Geotermální energie
54°C u ústí vrtu
24 geotermálních vrtů do 10 km
Nejteplejší: Sklené Teplice – ST-4, vydatnost 13,3 l/s, 9,8 km od vody.
Ekologické zátěže a skládky
13místa v okruhu 3 km
2 ekologické zátěže, 11 skládek
Nejbližší zátěž: Banská Belá – odkalisko Sedem žien, 1,9 km od vody. Blízkost neznamená, že látky unikají z místa do vody.
Ložiska a výskyty rud
45záznamů do 5 km
12 ložisek, 33 rudných výskytů
Registry geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerostných surovin.
Sesuvy půdy a svahové deformace
37ploch do 3 km
1 aktivních
Zdokumentované sesuvy v evidenci Geofondu. Sesuv půdy do potoka může zakalit vodu a změnit koryto.
Geologická stavba pod vodou
Která hornina leží pod vodní hladinou (Geologická mapa Slovenska 1:50 000), jak je stará, jak silný je kvartérní pokryv a v jaké tektonické jednotce voda proudí. Skalní podloží rozhoduje o tvrdosti vody, dně, zákalu po dešti a vydatnosti pramenů.
Body sledují vodní linii (pro potok a povodí, rybářský revír za rybářským revírem). Pás je průřez vzdáleností, nikoli mapa; šířka úseku odpovídá počtu bodů.
Říční naplaveniny80%SR 72 %
Mladé sedimenty20%SR 8,6 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Říční naplaveniny: Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách.
Geologické stáří hornin
Kvartérní100%
Nejběžnější horninové jednotky
Systém
Stáří
Jednotka
Body
Kvartérní
holocén
říční sedimenty: litofaciální nerozdělené aluviální jíly nebo písčité až štěrkovité jíly údolí a záplavových oblastí
4×
Kvartérní
Pleistocén – holocén
deluviální sedimenty: Převážně hlinito-kamenné (podřízené písčité) svahy a suť
1×
Kvartérní pokryv
deluviální sedimenty100%SR 16 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typická tloušťka kvartérního pokryvu3,5m
2 – 5100%SR 48 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Tektonické dělení
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitivní jednotka (pohoří)100%SR 60 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Směr neotektonických pohybů
velké povznesení100%SR 26 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Regionálně geologické členění
neovolkanové horniny100%SR 10 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Regionálně geologické členění (podcelky)
středoslovenské novovolkánské horniny100%SR 8,8 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Inženýrsko-geologické revíry
oblast nánosů horských toků50%SR 21 %
oblast koluviálních sedimentů50%SR 1,8 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Inženýrsko-geologické útvary
tvorba kvartérních sedimentů100%SR 71 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Náchylnost území ke svahovým deformacím
Oblast stabilních oblastí100%SR 95 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Mapa pokrývá 5 z 8 bodů na vodní linii.
Hydrogeologie: zvodnělé vrstvy a podzemní vody
Potoky a řeky jsou napájeny podzemní vodou. Hydrogeologické mapy ukazují, ve kterých horninách je voda uložena, jak jsou propustné a jaká je v nich voda. Údaje pocházejí z map ŠGÚDŠ, nikoli z měření na konkrétní vodě.
Horniny vodonosné vrstvy (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kyselé vulkanické horniny75%SR 3,2 %
Štěrk13%SR 52 %
Základní vulkanické horniny13%SR 6,6 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typ vodonosné vrstvy
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody75%SR 3,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Štěrk)13%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody13%SR 6,4 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Hlavní hydrogeologická oblast
neovolkanové horniny severních svahů Štiavnické Vrchy a Javoria83%SR 1,5 %
kvartérní niva hrona a slatina od Slovenské ľupča do tlmače17%SR 0,0 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geotermální útvary podzemních vod
Bátovce a Rykynčí deprese100%SR 4,4 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Chemie povrchových vod dle atlasu
Modelované složení vody v oblasti, kterou prochází linie rybářského revíru. Rastry Geochemického atlasu Slovenska (povrchové vody) jsou interpolací měření ve vzorkovaných tocích, zobrazují tedy typické pozadí území, nikoli měření v konkrétním toku.
Kyselost vody
pH 7,60typický rozsah
Většina řek a potoků na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyselejší voda se nachází v potocích na kyselých horninách (žuly, křemence), zásaditější voda u vápenců.
Tvrdost vody
8,0°dH, měkká
Součet vápníku a hořčíku (1,42 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná a její pH se mění pomaleji; měkká voda je citlivější na kyselé deště.
měkká
střední
tvrdá
velmi těžké
Rozpuštěné látky
270mg/l mineralizace
Celkové množství rozpuštěných minerálů. Čistá horská voda má desítky mg/l, nížinné a vápencové stovky.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iontové složení vody
Kationty (kladné ionty)
Ca 57Mg 26Na+K 17
Anionty (záporné ionty)
SO₄ 48HCO₃ 43
Typ vody podle dominantních iontů: Ca–Mg–SO₄–HCO₃
Akcie jsou v ekvivalentech, obvyklý způsob porovnávání složení vod.
Hlavní ionty
SíranySO479,9 mg/lpercentil81
DraslíkK6,08 mg/lpercentil81
FluoridyF0,138 mg/lpercentil61
ChloridyCl11,0 mg/lpercentil55
SodíkNa9,74 mg/lpercentil53
HořčíkMg10,8 mg/lpercentil35
VápníkCa39,1 mg/lpercentil27
BikarbonátyHCO391,3 mg/lpercentil16
tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)
Živiny a organické znečištění
AmmoniumNH40,756 mg/lpercentil91
FosfátyPO40,712 mg/lpercentil89
Chemická spotřeba kyslíkuChSK3,53 mg/lpercentil58
DusičnanyNO37,24 mg/lpercentil58
Kovy
ZinekZn160 μg/lpercentil95
HliníkAl572 μg/lpercentil95
ManganMn311 μg/lpercentil93
ŽelezoFe0,297 mg/lpercentil84
Prvky v říčních sedimentech
Geochemický atlas Slovenska (říční sedimenty) popisuje, co řeka nese v jemném materiálu na svém korytě. Sediment shromažďuje kovy z hornin, rudných výskytů a dřívější těžby a průmyslu. Není to zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika: ukazuje, jak se prvek na tomto toku řadí mezi toky na Slovensku.
Potenciálně toxické a stopové prvky
KadmiumCd4,21 mg/kgpercentil96
KobaltCo20,5 mg/kgpercentil96
ZinekZn575 mg/kgpercentil96
VéstPb99,6 mg/kgpercentil95
VanadV129 mg/kgpercentil95
MěďCu59,8 mg/kgpercentil91
MolybdenMo0,710 mg/kgpercentil87
VizmutBi0,363 mg/kgpercentil82
RtuťHg0,252 mg/kgpercentil80
AntimonSb1,40 mg/kgpercentil79
CínSn3,20 mg/kgpercentil68
SelenSe0,276 mg/kgpercentil57
ArsenAs5,33 mg/kgpercentil31
ChromCr46,0 mg/kgpercentil12
NiklNi14,9 mg/kgpercentil12
tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)
Hlavní prvky (železo, hliník, vápník, hořčík, draslík, sodík, titan, mangan, fosfor)
ŽelezoFe4,42 %percentil94
ManganMn1 730 mg/kgpercentil92
HliníkAl7,39 %percentil92
TitanTi6 817 mg/kgpercentil91
SodíkNa1,07 %percentil79
FosforP1 055 mg/kgpercentil73
HořčíkMg1,06 %percentil64
DraslíkK1,52 %percentil51
VápníkCa1,94 %percentil47
Další prvky (baryum, stroncium, lithium, rubidium, zirkonium, yttrium, cer, bor, berylium, gallium)
StronciumSr222 mg/kgpercentil91
BaryumBa570 mg/kgpercentil83
YttriumY33,1 mg/kgpercentil76
BerylliumBe1,73 mg/kgpercentil69
RubidiumRb92,2 mg/kgpercentil60
GalliumGa15,0 mg/kgpercentil59
CeriumCe60,5 mg/kgpercentil55
ZirkoniumZr403 mg/kgpercentil50
LithiumLi27,9 mg/kgpercentil41
BorB29,4 mg/kgpercentil5
Přírodní radioaktivita a radon
Vzduchová gama spektrometrie ŠGÚDŠ měří záření draslíku, uranu a thoria v horninách a půdě. Nejvyšší hodnoty mají žuly a některé kyselé vulkanické horniny, nejnižší vápence a nivy. Cézium-137 je pozůstatkem spadu z černobylské havárie a testů jaderných zbraní.
Dávkový příkon gama záření
67nGy/h ve vzduchu
rozsah 56 až 71 nGy/h
Přírodní pozadí z hornin a půdy; výše nad žulami a některými kyselými vulkanickými horninami, níže nad vápenci a nivami.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Radonové riziko podloží
střední
Radon je přírodní plyn z hornin. Riziko se týká budov a sklepů, nikoli vody v potoce; ukazuje, jaké je podloží.
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geofyzikální pole: magnetika a gravitace
Mapy magnetického pole a gravitace (ŠGÚDŠ) odhalují, co se skrývá pod sedimenty a povrchem: sopečná tělesa, zlomy a mocnost kůry. Pro rybáře jsou zajímavé nepřímo: ukazují, kde se mění skalní podloží a s ním i voda.
Magnetická anomálie
-131nT
rozsah -483 až 156 nT
Odchylka magnetického pole Země od okolí. Pozitivní a negativní anomálie odhalují horniny s magnetitem (čediče, bazické vulkanické horniny) a hranice ve skalním podloží.
negativnípozitivní
Bouguerova gravitační anomálie
-31mGal
zbytkový −12,1 mGal
Negativní hodnoty leží nad silnými sedimenty a pod horami (světlá kůra), kladné hodnoty nad hustými horninami a tenčí kůrou. Ukazuje strukturu zemské kůry, nikoli vody.
Geotermální potenciál
Atlas geotermální energie Slovenska zaznamenává teplotu hornin a tepelný tok z nitra Země. Je to potenciál oblasti, nikoli skutečné teplo vody v toku. Specifické geotermální vrty a prameny v blízkosti této vody jsou v sekci geotermální energie níže.
Teplota horniny s hloubkou
48 / 77 °Cv hloubkách 1000 a 2000 m
nárůst o 29 °C na km
Čára ukazuje teplotu horniny; tečkovaná část je pouze prodloužením povrchu. Tepelný tok 113 mW/m².
Geotermální útvary podzemní vody pod vodní hladinou
Bátovce a Rykynčí deprese100%SR 4,4 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Reliéf, klima a půdy
Povodí není jen voda: sklon a nadmořská výška určují rychlost odtoku, podnebí teplotu a množství vody a půdu, která je spláchnuta do potoka. Údaje pocházejí z geomorfologického členění, klimaticko-geografických typů a půdních map ŠGÚDŠ.
Nadmořská výška geomorfologických jednotek (od–do)176–940m a.s.l.
Průměrná nadmořská výška jednotek534m a.s.l.
Průměrný sklon12,5°
Průměrná lednová teplota-4,9°C
Průměrná červencová teplota16,9°C
Roční srážky800mm
Geomorfologické jednotky
Pohoří Štiavnica88%SR 2,2 %
Kremnická hora13%SR 0,0 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Slovenské centrální hory100%SR 9,1 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Klimaticko-geografické typy
horské klima100%SR 33 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Náchylnost půd k acidifikaci
půdy středně náchylné k okyselení75%SR 25 %
půdy náchylné k okyselení25%SR 31 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Kontaminace půdy (mapa 1:500 000)
nekontaminovaná půda, geogenně stanovený obsah některých rizikových prvků dosahuje mezních hodnot a100%SR 45 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Litogeochemické typy
Neogenové sopky100%SR 11 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Mapa chodby
Kde jsou nejbližší důlní díla, ložiska, zátěže, geotermální vrty a nálezy zlata. Skupiny lze vypnout.
Čára je voda rybářského revíru, světlý pás je pásmo 3 km, ve kterém byly hledány vrty, důlní díla a zátěže. Mapa ukazuje nejbližší objekty (maximálně několik desítek z každého registru), ne všechny. Body odpovídají pozici v registru; plošné objekty jsou označeny středem.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arsen, antimon, kadmium, olovo, měď, zinek a další prvky ve vzorcích z řek a potoků (Geochemický atlas Slovenska, povrchové vody, 2015). Sloupec ukazuje, kde mezi všemi vzorky na Slovensku leží nejvyšší hodnota; světelná značka je medián vzorků v této vodě.
LithiumLivysoké (horní 5 %)
nejvyšší 82,0 μg/lmedián 62,0 μg/l7 vzorky43 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Jasenica2011, 70 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ArsenAsvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 9,00 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzorky71 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Hron1993, 590 m od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.
KadmiumCdvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 0,900 μg/lmedián 0,250 μg/l8 vzorky38 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Jasenica, 70 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.
AntimonSbzvýšené (horní 10 %)
nejvyšší 2,30 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky67 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Hron1993, 590 m od vody. Srovnání: percentil 92 všech vzorků na Slovensku.
MěďCuzvýšené (horní 10 %)
nejvyšší 5,00 μg/lmedián 2,73 μg/l8 vzorky25 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Jasenica2011, 50 m od vody. Srovnání: percentil 91 všech vzorků na Slovensku.
ChromCrmírně zvýšené
nejvyšší 2,50 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzorky86 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Hron1993, 590 m od vody. Srovnání: percentil 78 všech vzorků na Slovensku.
StronciumSrběžná hodnota
nejvyšší 230 μg/lmedián 200 μg/l3 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Hron1993, 590 m od vody. Srovnání: percentil 60 všech vzorků na Slovensku.
BaryumBaběžná hodnota
nejvyšší 48,0 μg/lmedián 30,0 μg/l7 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Jasenica2011, 50 m od vody. Srovnání: percentil 58 všech vzorků na Slovensku.
SelenSepod polovinou Slovenska
nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Jasenica2011, 50 m od vody. Srovnání: percentil 46 všech vzorků na Slovensku.
VéstPbpod polovinou Slovenska
nejvyšší 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l8 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Jasenica2011, 50 m od vody. Srovnání: percentil 43 všech vzorků na Slovensku.
Hlavní ionty, mineralizace a pH
Základní chemie vody: ze kterých hornin pocházejí minerály v ní.
Oxid křemičitýSiO2vysoké (horní 5 %)
nejvyšší 41,0 mg/lmedián 25,2 mg/l7 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Jasenica2011, 50 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v říčních sedimentech
Regionální rýžovací prospekce: těžká frakce byla vyplavena z říčního štěrku a byla spočítána minerální zrna v ní. Mapa nálezů je pozitivní: vzorek bez zlata není v atlase uveden, takže absence nálezu není důkazem, že zlato není.
Magnetit (Fe₃O₄)42 vzorků, maximálně 4115 zrn
Ilmenit (FeTiO₃)41 vzorků, maximálně 4115 zrn
Pyrit (FeS₂)39 vzorků, maximálně 4115 zrn
Baryt (BaSO₄)37 vzorků, maximálně 315 zrn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)37 vzorků, maximálně 1815 zrn
Sfalerit (ZnS)25 vzorků, maximálně 500 zrn
Hematit (Fe₂O₃)25 vzorků, maximálně 1815 zrn
Rutil (TiO₂)16 vzorků, maximálně 315 zrn
Anatas (TiO₂)11 vzorků, maximálně 55 zrn
Chalkopyrit (CuFeS₂)10 vzorků, maximálně 400 zrn
Galenit (PbS)6 vzorků, maximálně 50 zrn
Zlato (Au)6 vzorků, maximálně 2 zrn
Cinabarit (HgS)3 vzorků, maximálně 5 zrn
Arsenopyrit (FeAsS)2 vzorků, maximálně 5 zrn
Scheelit (CaWO₄)2 vzorků, maximálně 4 zrn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorku, maximálně 5 zrn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorku, maximálně 1 zrn
Nejbližší vzorky se zlatem
Ochutnat
Zlato ve vzorku
Z vody
6
1 zrno
30 m
Bč-63
1 zrno
100 m
4
2 zrna
110 m
279
1 zrno
440 m
291
1 zrno
530 m
186
1 zrno
890 m
Hornotvorné a akcesorické minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)42 vzorků, maximálně 4115 zrn
Zirkonium (ZrSiO₄)42 vzorků, maximálně 815 zrn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)41 vzorků, maximálně 1815 zrn
Korund (Al₂O₃)38 vzorků, maximálně 15 zrn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))35 vzorků, maximálně 55 zrn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)33 vzorků, maximálně 1815 zrn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))12 vzorků, maximálně 315 zrn
Sillimanit (Al₂SiO₅)5 vzorků, maximálně 55 zrn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))4 vzorků, maximálně 315 zrn
Kyanit (Al₂SiO₅)3 vzorků, maximálně 55 zrn
Andaluzit (Al₂SiO₅)1 vzorku, maximálně 5 zrn
Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorku, maximálně 63 zrn
Turmalíny (komplexní borosilikát)1 vzorku, maximálně 5 zrn
Podzemní vody: chemie, druhy vod a radioaktivita
Hydrogeochemické objekty (analýzy pramenů a vrtů), geochemický atlas podzemních vod (1996) a radiohydrochemické vzorkování. Podzemní voda napájí toky, takže její složení ovlivňuje i vodu v toku.
Kovy v podzemních vodách
MěďCuextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 128 μg/lmedián 0,700 μg/l46 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: štôlňa1991, 2,3 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
HliníkAlextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 14,2 mg/lmedián 0,0100 mg/l46 vzorky35 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: štôlňa1991, 2,3 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
VéstPbextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 17,0 μg/lmedián 0,500 μg/l46 vzorky83 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: štôlňa1991, 2,3 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
KadmiumCdextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 3,10 μg/lmedián 0,250 μg/l46 vzorky87 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: štôlňa1991, 2,3 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ZinekZnvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 3 680 μg/lmedián 3,00 μg/l46 vzorky26 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: štôlňa1991, 2,3 km od vody. Srovnání: percentil 98 všech vzorků na Slovensku.
ArsenAsvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 6,90 μg/lmedián 1,00 μg/l46 vzorky43 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1991, 1,9 km od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.
AntimonSbvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 1,20 μg/lmedián 0,100 μg/l46 vzorky80 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1991, 2,5 km od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.
ChromCrvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 4,90 μg/lmedián 0,250 μg/l46 vzorky85 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň, 190 m od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.
LithiumLizvýšené (horní 10 %)
nejvyšší 52,0 μg/lmedián 2,00 μg/l46 vzorky33 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: štôlňa1991, 2,3 km od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.
SelenSemírně zvýšené
nejvyšší 1,30 μg/lmedián 0,500 μg/l46 vzorky96 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1991, 2,0 km od vody. Srovnání: percentil 86 všech vzorků na Slovensku.
ŽelezoFeběžná hodnota
nejvyšší 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l27 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1991, 2,9 km od vody. Srovnání: percentil 50 všech vzorků na Slovensku.
RtuťHgpod polovinou Slovenska
nejvyšší 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l46 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1991, 2,9 km od vody. Srovnání: percentil 46 všech vzorků na Slovensku.
Radon ve vodách
Typ webu
Ukázky
Nejvyšší radon
Medián
vyvinutá pružina
3
28,2 Bq/l
13,3 Bq/l
zdroj
27
58,6 Bq/l
8,47 Bq/l
zdroj vody pro individuální zásobování
2
58,7 Bq/l
34,5 Bq/l
Důlní díla, ložiska a výskyty rud
Stará důlní díla mimo dobývací prostory (registr Geofondu), ložiska a dobývací prostory a metalogenetická mapa. Zlato, stříbro a další kovy v blízkosti toků se mohou dostat do sedimentů a vody.
Co se zde těžilo (podle evidence starých důlních děl)
Au415×
Ag375×
Pb117×
Zn117×
Cu40×
Druhy těžebních objektů
zkazit hromadu142×
adit122×
pinge (těžební jáma), řada pingových jam108×
šachta66×
jiný typ objektu9×
odkaliště4×
Nejbližší stará důlní díla
Název
Druh
Vytěženo
Skončilo
Z vody
Zkazit hromadu
zkazit hromadu
Au,Ag
10 m
Zkazit hromadu
zkazit hromadu
Au,Ag
60 m
Zkazit hromadu
zkazit hromadu
Au,Ag
19. století
70 m
Zkazit hromadu
zkazit hromadu
Au,Ag
80 m
Belianska dedičná štôlňa
adit
Au,Ag
80 m
Zkazit hromadu
zkazit hromadu
Au,Ag
19. století
90 m
Zkazit hromadu
zkazit hromadu
Au,Ag
90 m
Zkazit hromadu
zkazit hromadu
Au,Ag
100 m
Řada pingových jam
pinge (těžební jáma), řada pingových jam
Au,Ag
100 m
Řada pingových jam
pinge (těžební jáma), řada pingových jam
Au,Ag
120 m
Ložiska a dobývací prostory
Vklad
Minerální
Stav a organizace
Z vody
Banská Belá
křemenec
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – ŠGÚDŠ Bratislava
660 m
Ostrá Lúka
stavební kámen
Záloha s očekávaným využitím rezerv – Organizácia neurčená
2,2 km
Ostrá Lúka
stavební kámen
Záloha s očekávaným využitím rezerv – Organizácia neurčená
2,2 km
Banská Štiavnica I – Šobov
křemenec
Vytěžené ložisko – GEOPARK SLOVENSKO s.r.o.
2,9 km
Banská Štiavnica I – Šobov
křemenec
Vytěžené ložisko – GEOPARK SLOVENSKO s.r.o.
3,0 km
Banská Hodruša I
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Vytěžené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
3,6 km
Banská Štiavnica – Pb, Zn, Cu, Au, Ag
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Vytěžené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
3,7 km
Banská Štiavnica – Pb, Zn, Cu, Au, Ag
olovené a zinkové (polymetalické) rudy
Vytěžené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
3,7 km
Dobrá Niva
dekorativní kámen
Vytěžené ložisko – Kamenárstvo s.r.o.
3,9 km
Dobrá Niva
dekorativní kámen
Vytěžené ložisko – Kamenárstvo s.r.o.
3,9 km
Močiar
diatomit
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – A. R. C. Logistics, s.r.o.
4,7 km
Močiar
diatomit
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – A. R. C. Logistics, s.r.o.
4,8 km
Výskyty rud v metalogenní mapě
Výskyt
Typ rudy
Kovy
Druh
Z vody
Banská Belá – Varta
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
660 m
Banská Belá – juh
Jiné rudy
Bi
mineralogický výskyt
740 m
Banská Belá
Zlato-stříbrné rudy
Au, Ag
malý vklad
770 m
Banská Štiavnica – Siebenweiber žily
Kovové rudy z polymetalu a drahokamů
Pb, Zn, Au, Ag
výskyt vkladu
2,2 km
Banská Štiavnica – Grüner žily
Kovové rudy z polymetalu a drahokamů
Pb, Zn, Au, Ag
malý vklad
2,6 km
Banská Štiavnica – Šobov
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
3,0 km
Banská Štiavnica – Emil a Alžbeta šachta
Polymetalové rudy
Pb, Zn
malý vklad
3,3 km
Banská Štiavnica
Kovové rudy z polymetalu a drahokamů
Pb, Zn, Cu, Au, Ag
velký vklad
3,8 km
Podhorie – Kozí potok
Měděné rudy
Cu, Au, Mo
mineralogický výskyt
4,3 km
Vrty a archivní zprávy Geofondu
Registr hydrogeologických vrtů, ostatních vrtů a geotermálních vrtů. Každý vrt má v archivu Geofondu zprávu (geologické profily, čerpací zkoušky, chemické rozbory vod); číslo zprávy je v tabulce.
144 vrtů v pásmu 3 km, z toho 37 hydrogeologických a 107 ostatních; s číslem archivní zprávy 144.
Hloubky vrtů
do 10 m40×
10–30 m36×
30–100 m10×
100–300 m33×
přes 300 m16×
Nejbližší vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archivní zpráva
Z vody
J-5
inženýrsko-geologické
6,0 m
87593
10 m
J-1
inženýrsko-geologické
6,0 m
87593
30 m
Banský Studenec
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
150,0 m
34665 122Db5.pdf
40 m
Banská Belá
vrt s širokým průměrem
100,0 m
35289 122Db8.pdf
50 m
J-6
inženýrsko-geologické
6,0 m
87593
50 m
Banský Studenec
vrt s širokým průměrem
120,0 m
34856 122Db6.pdf
60 m
Banská Belá
negativní vrt
140,0 m
88800 122Db37.pdf
60 m
J-2
inženýrsko-geologické
6,0 m
87593
60 m
Banský Studenec
monitorování vrtu
7,0 m
86634 122Db31.pdf
70 m
Banský Studenec
vrt s širokým průměrem
155,0 m
34665 122Db4.pdf
70 m
JD-4
inženýrsko-geologické
7,0 m
86634
70 m
Banský Studenec
monitorování vrtu
7,0 m
86634 122Db32.pdf
80 m
Geotermální energie a minerální vody
Geotermální vrty (teplota vody na ústí vrtů, vydatnost, chemický typ) a zdroje geotermálních a minerálních vod do 10 km. Údaje o využití a existenci vrtu pocházejí z evidence Geofondu.
Vrt
Teplota
Výtěžek
Hloubka
Chemický typ vody
Použití
Z vody
Banská Štiavnica – HR-1
46 °C
–
910 m
Na-Ca-SO4-HCO3
nepoužitý
1,7 km
Sklené Teplice – ST-5
46 °C
–
1001 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
nepoužitý
6,3 km
Sklené Teplice
38 °C
0,4 l/s
–
Ca-SO4
nepoužitý
7,3 km
Sklené Teplice
39 °C
0,4 l/s
–
Ca-SO4
při použití
7,3 km
Sklené Teplice – ST-1
52 °C
22,3 l/s
69,7 m
Ca-SO4
při použití
7,3 km
Sklené Teplice
49 °C
0,1 l/s
2,5 m
Ca-SO4
nepoužitý
7,3 km
Sklené Teplice
48 °C
0,2 l/s
–
Ca-SO4
nepoužitý
7,3 km
Sklené Teplice – ST-2
51 °C
4,5 l/s
107 m
Ca-SO4
při použití
7,4 km
Sklené Teplice
43 °C
0,0 l/s
–
Ca-SO4
nepoužitý
7,4 km
Sklené Teplice
46 °C
4,5 l/s
29,7 m
Ca-SO4
nepoužitý
7,4 km
Zdroje geotermálních a minerálních vod
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výtěžnost (l/s)
Počítat
Nejblíže od vody
kategorie d3
minerální voda
39-55
16-30
1
2,9 km
kategorie d1
minerální voda
39-55
< 5
4
5,1 km
kategorie a1
minerální voda
< 15
< 5
8
6,2 km
kategorie c1
minerální voda
23-38
< 5
3
6,9 km
kategorie d4
minerální voda
39-55
31-50
1
7,2 km
kategorie d2
minerální voda
39-55
5-15
1
7,3 km
kategorie Sklené Teplice
termální koupaliště
–
–
1
7,4 km
kategorie Kováčová
termální koupaliště
–
–
1
7,4 km
Ekologické zátěže, skládky a antropogenní sedimenty
Evidované ekologické zátěže (průmyslové areály, skládky, těžba), registr skládek odpadů a monitoring antropogenních sedimentů (průmyslové kaly). Je to seznam míst, nikoli měření znečištění vody.
Ekologické zátěže
Lokalita
Aktivita
Látka
Klasifikace
Z vody
Banská Belá – odkalisko Sedem žien
SK200220FP
1,9 km
Banská Štiavnica – odkalisko Lintich
SK200220FP
2,8 km
Skládky odpadu
Skládka
Plocha
Rok založení
Sledování
Z vody
Banský Studenec
200 m²
1990
–
430 m
Principlac – Banská Štiavnica
18 328 m²
1991
monitorováno
680 m
Banská Belá – odkalisko Sedem žien – Banská Belá
–
1975
–
1,9 km
Podhorie – Žakýl – Žakýl
–
1970
–
2,0 km
Banská Štiavnica
–
1940
–
2,2 km
Banská Štiavnica – FOUR TRADE – Banská Štiavnica
1 100 m²
2019
–
2,3 km
Banská Štiavnica
–
1940
–
2,3 km
Banská Štiavnica
–
1979
–
2,4 km
Sesuvy půdy a svahové deformace
Registr dokumentovaných svahových deformací (Geofond). Sesuvy půdy u potoka mohou přinést jemný materiál do vody, změnit koryto a přehradit koryto.
Typy deformací
Sesuvy půdy27×
Bloková pole3×
Blokové trhliny1×
Bloková pole + sesuvy půdy1×
Stupeň aktivity
Potenciálny16×
Stabilizovaný14×
Aktívny1×
Se stabilizovanými a potenciálními formami1×
Současný stav
SD převzato z archivních materiálů, ktorá bola konfrontova24×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S4×
Zpracováváno pouze v rozsahu registrace v měřítku 1:25 0002×
Jak číst tyto údaje
Zóna a vzdálenost. Vzdálenost se měří od čáry vody k bodu v registru (u oblastí do středu) s přesností na desítky metrů. Počty se vztahují pouze na zónu, nikoli na celé povodí.
Percentil. U chemie je nejvyšší hodnota porovnána se všemi atlasovými vzorky na Slovensku. Nejedná se o zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika; atlasy jsou historické (publikováno: povrchové vody 2015, podzemní vody 1996, říční sedimenty 1999).
Limit kvantifikace. Mnoho vzorků má hodnotu na nejnižší úrovni, kterou může laboratoř určit; takové výsledky znamenají „pod limitem“. U těch je pozice v distribuci odhadem.
Šlichy. Evidovány jsou pouze vzorky s nálezem. Počet zrn v koncentrátu není obsah zlata v gramech na tunu.
Vztah k vodě. Nedaleké důlní dílo, skládka nebo zátěž nic nevypovídá o kvalitě vody v toku. Slouží jako podnět k pozornosti a výchozí bod pro další zkoumání.
Vzorové body. Oblastní a rastrové mapy ŠGÚDŠ nelze stáhnout bodově, takže podél linie každého rybářského revíru je hodnota zjišťována v bodech zhruba každé 3 km. Je to vzorek řádku, nikoli souvislý záznam; velmi krátký úsek může mít jeden bod.
Atlasové rastry. Chemismus vody a sedimentů je interpolací měření ve vzorkovací síti (Geochemický atlas Slovenska). Hodnota v bodě je modelovaný odhad pro okolí, nikoli měření ve vodě. Percentil porovnává průměr tohoto toku se všemi vzorovými body na tocích na Slovensku.
Polohy a měřítka. Mapy mají různá měřítka (1:50 000 až 1:1 000 000), takže úroveň detailů se mezi jednotlivými sekcemi liší. Mapa mimo její pokrytí znamená, že v tomto bodě není žádná oblast, ne že tam nic není.