Rybářský revír

Žitava č. 5

Salmonidní voda (pstruh)č. 2-5640-4-1ŽitavaPovodí Hron
Navigovat

Vymezení revíru: Žitava od cestného mosta v obci Obyce po pramene.

délka revíru
17,2km
okres
Zlaté Moravce
kraj
Nitranský kraj
Letecký snímek revíru Žitava č. 5 se zvýrazněnou čarou
Modrá čára: průběh revíru (orientačně). Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Mapy Google

Právě u vody

Podmínky k lovuIndex aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.

Skóre, nejlepší okno dne a co ho táhne nahoru nebo dolů

Podmínky k lovu

Index aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.

Načítám údaje…

Voda

Vodní stav, teplota, modelový průtok a spád

Vodní stav

Hladina vodyVodní stav na nejbližším vodočtu SHMÚ v centimetrech nad nulou vodočtu. Je to stav vody na stanici, nikoliv hloubka vody na revíru.
020406080100

Obyce – Žitava · hladina ustálená

Hladina je měřena na vodočtu SHMÚ, není to hloubka vody na revíru.

Zdroj: SHMÚAktualizováno 8. 11. 2026 16:45

Výškový profil toku

Výškový profilJak se mění nadmořská výška toku po proudu. Počítá se z digitálního modelu reliéfu (desítky metrů), nikoli z měření hladiny, proto je orientační, zejména u úzkých potoků.

Rychlý tok Podhorský potok: rychlá voda, kamenité dno, peřeje a tůně pod nimi. Typické pstruhové vody.

2003004005006007000 km5 km10 km15 km
Výškový profil revíru po proudu: od 615 do 265 m n. m. na 17,2 km.
Po proudu, od horního konce revíru (vlevo) k dolnímu
Nejvyšší bod
615 m a.s.l.
Nejnižší bod
259 m a.s.l.
SpádSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
356 m
SklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
21 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
2,11
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m)Aktualizováno 4. 11. 2026 11:04

Počasí a předpověď

Hodina po hodině, tlak a nejbližší dny

Počasí a předpověď

Načítám údaje…

Obloha: slunce, měsíc a solunární oknaSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.

Kde jsou slunce a měsíc právě teď a kdy přijdou nejlepší okna dne

Obloha: slunce a měsíc

Solunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.

Táhněte po ose a uvidíte, kde budou slunce a měsíc.

  • Slunce
  • Měsíc
  • Zlatá hodinka
  • Hlavní období
  • Vedlejší období

Slunce

  • Úsvit06:09
  • Východ06:42
  • Západ slunce16:16
  • Soumrak16:49

Den trvá 9 h 34 min.

MěsícFáze MěsícePři úplňku a novu je gravitační působení nejsilnější. Při jasné úplňkové noci se dravci a kapři často krmí v noci, den po ní může být slabší.

Lisosvětleno 2 %
  • Východ Měsíce05:55
  • Západ Měsíce15:20

Úplněk kolem 24. 11., nov kolem 9. 11..

Okna dneSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.

  • Vedlejší solunární období05:25–06:25
  • Zlatá hodinka (ráno)06:12–07:42
  • Hlavní solunární období09:42–11:42
  • Vedlejší solunární období14:50–15:50
  • Zlatá hodinka (večer)15:16–16:46
  • Hlavní solunární období22:06–00:06

Solunární teorie není vědecky potvrzena, bereme ji jako doplněk. Zlatá hodinka je čas kolem východu a západu slunce, kdy ryby často berou.

Mapa a údaje o revíru

Průběh vody, místa u vody, charakter a základní údaje

48.47149, 18.52358 OpenStreetMap

Čára zobrazuje průběh revíru podle dat Rybárske revíry 2026. Přístupová místa a přesné hranice si ověřte na místě.

Údaje o revíru

Správce
Lesy SR, š.p. B.Bystrica
Uživatel
LESY
Organizace
OZ Topoľčianky
Oblast
Západoslovenská
Účel
Rybářský revír
Minimální zarybnění
Pp1 2500 ks

Zákon a pravidla lovu

Doba hájení, doba lovu, lovné míry a denní limit. Orientačně: ověřte si je v rybářském řádu revíru

Hájení všech ryb

§ 13 odst. 1 zákona

1. 10. – 15. 4.

lov všech ryb zakázánmimo toto období

Výjimka: na vodách s výskytem hlavatky podunajské je od 1. 11. do 31. 12. lov hlavatky možný jen s povolením k lovu hlavatky (§ 13 odst. 4 a § 19 zákona).

Doba hájení jednotlivých druhů (níže) platí nezávisle na této době hájení.

Denní doba lovu

§ 11 vyhlášky

Platí jen mimo dobu hájení. Mimo tyto hodiny je lov zakázán (§ 14 písm. b zákona).

duben, září6.00 – 20.00 h

Kvě, srpen5.00 – 21.00 h

Čer, Čvc4.00 – 22.00 h

listopad, prosinec7.00 – 19.00 h

Měsíce, které v tabulce chybějí, spadají do doby hájení. Doba v listopadu a prosinci na pstruhových a lipanových vodách souvisí s výjimkou pro lov hlavatky (§ 13 odst. 4 zákona); co se v té době smí lovit, ověřte v rybářském řádu. Na hraničních vodách platí doba z povolenky nebo rybářského řádu (§ 11 odst. 2 vyhlášky). Noční lov zákon upravuje dvěma formulacemi, které se na první pohled rozcházejí, proto se na něj vždy zeptejte v rybářském řádu revíru nebo u rybářské stráže.

Pruty, nástrahy a dny lovu

§ 16 zákona
Počet prutů
1
Povolené způsoby
muškaření, přívlač
Háčky a nástrahy
muškaření nejvýše 3 umělé mušky, přívlač jedna nástraha
Živá nebo mrtvá rybka
zakázána
Dny lovu v týdnu
nejvýše 3
Lov pod ledem
zakázaný
Jiné
zákaz vnadění a více nástrah (pasty, granule, pelety, sýr, červi, hmyz, jikry)

Jde o shrnutí. U nástrah, háčků a návnady si přečtěte i rybářský řád revíru, protože uživatel může podmínky zpřísnit.

Kolik ryb si smíte ponechat za den

§ 14 vyhlášky
  • 1ksModrá skupinajeseter malý, jeseter sibiřský, sumec velký
  • 2ksZelená skupinaúhoř, kapr, mník, candát, štika, lín, parma, pstruh obecný jezerní, lipan (dohromady)
  • 4ksŽlutá skupinapstruh duhový, siven americký, ostroretka, podoustev; připočte se k zelené nebo modré skupině (celkem nejvýše 4 kusy)
  • 5kgDalší druhynapříklad karas, cejni, jelci (dohromady); invazní druhy se nepočítají

Modrá a zelená skupina se nekombinují. Limit platí za den i při lovu na více revírech a po jeho dosažení lov pro ten den končí. Skupiny druhů vycházejí z výkladu SRZ z ledna 2026, ne přímo z textu paragrafu. Uživatel revíru může v povolence určit nižší limit, tehdy platí přísnější.

Doba hájení jednotlivých druhů§ 10 vyhlášky

V tomto období se druh nesmí lovit, i když jinak lov v dané době dovoluje typ vody. Platí nezávisle na době hájení všech ryb.

1. 1. – 15. 3.
mník jednovousý
1. 1. – 31. 5.
lipan podhorní, ouklejka pruhovaná, štika obecná
1. 1. – 15. 6.
sumec velký, candát obecný, candát východní
1. 1. – 31. 10.
hlavatka podunajská (v hraničních vodách 1. 1. – 31. 8.)
15. 3. – 31. 5.
kapr obecný v kaprových vodách (neplatí 1. – 31. 5. při závodech ani na ostatních vodních plochách); bolen dravý, jelec tloušť, jelec proudník, jelec jesen, jeseter malý, jeseter sibiřský, lín obecný, parma obecná, podoustev říční, cejn siný, cejn perleťový, cejn velký, ostroretka stěhovavá
1. 9. – 15. 4.
pstruh obecný potoční, pstruh obecný jezerní
1. 9. – 28. 2.
síh peleď

Některé druhy jsou chráněny celoročně (například drsek, mihule, hrouzci, sekavci, síh maréna, parma karpatská, ostrucha křivočará) a jejich lov je zakázán vždy. Úplný seznam druhů je v průvodci Rybářský zákon po pravidlech.

Lovné míry§ 12 vyhlášky

Nejmenší délka, od které si rybu smíte ponechat. Uživatel revíru může míru zvýšit, platnou hodnotu hledejte v povolence a rybářském řádu.

  • amur bílý60 cm
  • amur černý60 cm
  • bolen dravý40 cm
  • hlavatka obecná80 cm
  • jelec tloušť25 cm
  • jelec proudník20 cm
  • jelec jesen30 cm
  • jeseter malý45 cm
  • jeseter sibiřský45 cm
  • kapr obecný40 cm
  • lín obecný30 cm
  • lipan podhorní33 cm
  • mník jednovousý35 cm
  • parma obecná40 cm
  • podoustev říční30 cm
  • cejn siný25 cm
  • cejn perleťový25 cm
  • cejn velký30 cm
  • cejnek malý15 cm
  • ostroretka stěhovavá30 cm
  • pstruh duhový27 cm
  • pstruh obecný jezerní50 cm
  • pstruh obecný potoční27 cm
  • síh peleď25 cm
  • siven americký27 cm
  • sumec velký70 cm
  • štika obecná60 cm
  • tolstolobik bílý45 cm
  • tolstolobec pestrý45 cm
  • Úhoř říční50 cm
  • candát obecný50 cm
  • candát východní35 cm

Měří se celková délka od předního konce hlavy po konec nejdelšího paprsku ocasní ploutve (§ 12 odst. 4). Bez lovné míry jsou například slunka obecná, karas stříbřitý, okoun říční, plotice obecná, mřenka mramorovaná (slíž severný) a invazní druhy.

Před lovem a po lovu

  • Rybářský lístek a povolenku mějte při lovu u sebe a předložte je při kontrole (§ 12 zákona). Zkontrolujte jejich platnost.
  • Před zahájením lovu zapište datum a číslo revíru (č. 2-5640-4-1), po lovu počet a hmotnost úlovků (§ 14 písm. d zákona). Lov bez zápisu je přestupek.
  • Zakázané způsoby lovu, noční lov, závody a další pravidla jsou v průvodci Rybářský zákon po pravidlech.

Stav k 6. 11. 2026: zákon č. 216/2018 Z. z. o rybářství (znění od 1. 1. 2022) a vyhláška č. 381/2018 Z. z. (znění od 1. 1. 2019); novější znění jsme nenašli. Zákon se může změnit, platné znění najdete na Slov-Lex (zákon) a Slov-Lex (vyhláška).

Novinky z organizace a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíru zatím nikdo nezapsal úlovekBuďte první: po schválení se objeví zde i v žebříčku.

Terén ve 3D

Načítám 3D model terénu…

Voda podle veřejných zdrojů

Kvalita vody, povodí, dno, ryby, vodní hmyz, zvěř a rizika z otevřených databází. Kromě zvěře a rizik jsou zahrnuty i do skóre aktivity.

Vhodnost vody pro typ rybářského revíru

Vhodnost vody pro typ revíruIndex 0 až 100: jak dobře vlastnosti vody odpovídají nárokům pstruha, lipana nebo kapra podle typu revíru. Není to předpověď záběrů ani údaj o tom, jaké ryby tam žijí.
83z 100
Nadprůměrně vhodná voda pro pstruhy

Voda patří mezi horních 48 % z 461 pstruhových revírů s údaji.

  • Nejlépe vyhovuje: pásmo toku

Spolehlivost střední: použili jsme 5 údajů o vodě, ostatní chybí a do hodnocení nevstupují.

  • Pásmo tokuStupeň důkazů: Částečně podloženo

    sklon 21 ‰, 437 m n. m. → pstruhové pásmo

    Podle sklonu a nadmořské výšky leží tok v oblasti, která odpovídá pstruhovému pásmu. Pro pstruhy je to přirozené pásmo.

    Co o tom víme

    Evropské toky jsou od pramene k ústí rozděleny do pásem s typickými rybami: pstruh, lipan, parna a nížina; jsou určeny především gradientem a velikostí toků (Huet 1959) a zóny lze také použít k posouzení stavu toků (Aarts a Nienhuis 2003). Zónu odhadneme ze sklonu linie rybářského revíru a jeho převýšení; jde o zjednodušení bez šířky proudu. Shoda mezi zónou a typem rybářské oblasti přidává +1 ke kvalitě, jasný nesoulad −1.

    Zdroje: Huet 1959; Aarts a Nienhuis 2003

    100
  • Tvrdost vodyStupeň důkazů: Hypotéza

    ≈ 6,0 °dH (1,1 mmol/l vápníku a hořčíku), atlas ŠGÚDŠ

    Středně měkká voda: produktivita je průměrná.

    Co o tom víme

    Voda s vápníkem a hořčíkem je produktivnější a lépe tlumí výkyvy kyselosti: produkce pstruhů byla vyšší ve vápenatých tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006) a index založený na rozpuštěných pevných látkách a hloubce předpovídá výnos ryb z jezer (Ryder a kol. 1974). V irských tocích však geologie nezměnila hustotu pstruhů (Lehane a kol. 2004) a Downing a kol. (1990) ukázal, že výroba souvisí spíše s prvovýrobou. Tedy pouze ±1 bod. Tvrdost pochází z atlasu ŠGÚDŠ, nikoli z měření v rybářském revíru; nahrazuje samostatně posuzované podloží pánve.

    Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004; Ryder a kol. 1974

    67
  • Kyselost vody (pH)Stupeň důkazů: Částečně podloženo

    pH 7,7, atlas ŠGÚDŠ

    pH je v rozmezí, ve kterém se rybám běžně daří.

    Co o tom víme

    Ryby pod pH přibližně 6 trpí a pstruzi a lipan jsou citlivější než kaprovití (Alabaster a Lloyd 1982); v kyselé měkké vodě se hliník uvolňuje z půdy a poškozuje žábry (Gensemer a Playle 1999). pH z atlasu je modelový odhad, takže snížení je pouze −1 nebo −2, a to pouze tam, kde nemáme žádné měření pH (které se posuzuje samostatným faktorem).

    Zdroje: Alabaster a Lloyd 1982; Gensemer a Playle 1999

    100
  • MineralizaceStupeň důkazů: Hypotéza

    ≈ 201 mg/l, atlas ŠGÚDŠ

    Střední mineralizace odpovídá produktivním tokům a nádržím.

    Co o tom víme

    Rozpuštěné pevné látky (mineralizace) souvisí s úrodností vody, a proto je Ryder použil k odhadu produkce ryb v jezerech (Ryder 1965, Ryder a kol. 1974). Downing a kol. (1990) však ukázal, že primární produkce je lepším prediktorem produkce. Nezadává skóre, pouze index vhodnosti.

    Zdroje: Ryder 1965; Ryder a kol. 1974; Downing a kol. 1990

    90
  • Kovy v sedimentuStupeň důkazů: Částečně podloženo

    1 prvky mezi nejvyššími 10 % na Slovensku (atlas ŠGÚDŠ 1999)

    Kovy v sedimentech se mohou hromadit u bentických živočichů a ryb; vysoké hodnoty jsou v rudných oblastech často přirozené.

    Co o tom víme

    Toxicita kovů pro ryby klesá s tvrdostí vody, protože vápník soutěží s kovem o místa na žábrách (Pagekopf 1983). Atlas ŠGÚDŠ uvádí pouze pořadí mezi toky, nikoli koncentraci srovnatelnou s limitem (MacDonald a kol. 2000). V tvrdé vodě tedy hodnotíme kovy mírněji, v měkké vodě přísněji.

    Zdroje: Pagenkopf 1983; Gensemer a Playle 1999; MacDonald a kol. 2000

    90

Jak by tato voda vyhovovala každému typu

  • Pstruh83
  • Lipan77
  • Kapr43

Stejné údaje o vodě hodnoceny vůči požadavkům pstruhů, lipanů a kaprů. Revír je veden jako pstruhový revír, zvýrazněn je jeho typ.

Index 0 až 100 porovnává vlastnosti vody s požadavky daného druhu (60 je neutrální hodnota, 100 ideální). Slovní hodnocení vychází ze srovnání s jinými rybářskými revíry stejného typu, protože většina slovenských vod má pro svůj druh dobré hodnoty. Index nemá vliv na to, zda se v rybářském revíru skutečně vyskytují ryby (o tom rozhoduje zarybnění a hospodář). Tvrdost, pH a mineralizace z atlasů jsou historické a modelové odhady. Jen malá část z toho se odvíjí od skóre podmínek a kvality rybářského revíru (tvrdost ±1, kyselost atlasu −2 až 0, shoda zóny toku ±1 vůči kvalitě).

Co z toho vyplývá

Veřejné zdroje ve skóre podmínekÚdaje o kyslíku, živinách, hloubce nádrže, velikosti toku, dnu, druzích ryb a rojení hmyzu mírně upraví skóre „Podmínky při lovu“. Každá úprava je v rozboru skóre vidět zvlášť.
−14−40+4+12−1
Veřejné údaje o této vodě skóre aktivity téměř nemění.
  • Nejvíce sráží: Dno podle geologie −1

Posoudili jsme 18 faktorů, skóre mění 3 z nich. Úpravy jsou v rozsahu od −14 do +12 bodů, aby nepřevážily počasí a teplotu vody. Započítávají se do skóre, řazení i filtrů.

Znečištění0

  • Kvalita povrchové vody (SHMÚ)Stupeň důkazů: Praxe rybářů

    místo Obyce, nad na toku Žitava, 1,6 km od revíru, nesplněná norma v 1 z 4 let (2022 až 2025); v roce 2023: CHSK (chemická spotřeba kyslíku), benzo(a)pyren

    Nejbližší místo monitoringu SHMÚ na tomto toku nesplňuje normy jen v ukazatelích, které se do skóre nepočítají: PAU (benzo(a)pyren a podobné) překračuje většina toků kvůli extrémně nízké normě a soli, železo či mangan jsou často přirozené. Ukazatele najdete v rozboru u revíru.

    Co o tom víme

    Nejbližší místo monitoringu SHMÚ na tomtéž toku: nesplněné normy kvality vody za roky 2022 až 2025 (novější roky mají větší váhu). Nedostatek kyslíku a organické znečištění ryby přímo oslabují (Davis 1975), amonné ionty a dusitany jsou toxické, živiny podporují řasy. Přesná míra, o kolik nesplněná norma sníží záběr, není ověřena, proto jde o rybářskou praxi a opatrnost. Zhoršení je nejvýše o 5 bodů a pouze snižuje: co SHMÚ neuvádí, není důkazem čistoty. Benzo(a)pyren a další PAU se do skóre nepočítají, protože jejich extrémně nízkou normu překračuje většina toků.

    Zdroje: SHMÚ, povrchové vody; nařízení vlády SR č. 269/2010; Davis 1975

    0

Tok, nádrž a dno−1

  • Dno podle geologieStupeň důkazů: Hypotéza

    Jíly a hlíny, ŠGÚDŠ

    Jemnozrnné dno není pro pstruhové vody typické, voda se snadněji zakalí.

    Co o tom víme

    Produkce pstruha je vyšší ve vápencových tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006), ale v irských tocích geologie hustotu pstruhů nezměnila a rozhodovala struktura koryta (Lehane a kol. 2004). Důkazy se rozcházejí, váha je malá.

    Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004

    −1

Život u vody0

  • Líhnutí vodního hmyzuStupeň důkazů: Praxe rybářů

    0,4× průměrný měsíc, 5 z 149 pozorování za rok, iNaturalist

    V tomto měsíci se vodní hmyz vyskytuje málo, rozhoduje spíše potrava při dne.

    Co o tom víme

    Rybáři loví „podle hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Měřená závislost úlovků na rojení není v našich zdrojích doložena.

    0

Skóre nemění

Pro tyto faktory chybějí údaje nebo jsou v běžném rozsahu:

  • Rozpuštěný kyslík
  • Živiny ve vodě
  • Kyselost vody (pH)
  • Kyselost vody z atlasu
  • Tvrdost vody
  • Amonné ionty ve vodě
  • Teplota vody pro původní druhy
  • Dusík v podzemní vodě
  • Škodlivé látky v podzemní vodě
  • Železo v podzemní vodě
  • Chloridy v podzemní vodě
  • Studená podzemní voda
  • Čistírny odpadních vod
  • Velikost vodního toku
  • Invazní druhy poblíž

Pravidla jsou orientační a vycházejí z rybářské praxe a vědeckých studií, u každého faktoru je vidět, jak dobře je podložen. Počasí, tlak vzduchu a teplota vody mají na skóre větší vliv než tyto údaje.

Znečištění vody

Znečištění vody (SHMÚ)Ukazatele kvality vody, které v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nesplňují normy na nejbližším místě monitoringu na tomtéž toku.
Povrchová voda, 2023
2ukazovatele nesplňují normu, mírně

Povrchová voda: nejbližší místo monitoringu

Obyce, nadŽitava, rkm 49,5 · 1,6 km od revíru
2 ukazatele v roce 2023
2022202320242025
Ukazatel2022202320242025
Kyslík a organické látky
CHSK (chemická spotřeba kyslíku)–místo není v ročence●norma nesplněna–místo není v ročence–místo není v ročence
PAU: 1 látka (do skóre se nepočítají)
Ukazatel2022202320242025
PAU (spalování a spad)
benzo(a)pyren–místo není v ročence●norma nesplněna–místo není v ročence–místo není v ročence

Polycyklické aromatické uhlovodíky. Norma pro benzo(a)pyren je extrémně nízká (0,17 ng/l), proto ji překračuje většina toků; hlavním zdrojem je spalování a spad z ovzduší.

  • norma nesplněna
  • žádná nesplněná norma
  • místo není v ročence

Další místa na témže toku

  • Tesárske MlyňanyŽitava, rkm 39,3 · 11 km od revíru3 ukazatele
Znečištěná voda – Slovensko: nejhorší místa a znečišťovatelé

Údaje jsou z ročenek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádí místa, která nesplnila normu; místo, které v ročence chybí, se nepovažuje za čisté. Vzdálenost a shodu názvu toku určujeme sami, proto jde o orientační přiřazení.

Podzemní voda v okolí

Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Podzemní voda do 10 km (6 stanic)

  • Velka Lehota – Zliabokpramen · 1,0 km od revíru
    pouze přírodní látky
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • PH
    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 2. 10. 2025 (počet odběrů: 2, u každé látky nejvyšší hodnota roku)
    • Dusičnany5,7 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
  • Machulinceokres Zlaté Moravce · vrt nebo studna · 3,1 km od revíru
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roce 2024 bylo překročeno:

    • Mangan
    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 1. 10. 2025 (počet odběrů: 2, u každé látky nejvyšší hodnota roku)
    • Dusičnany9,8 mg/l
    • Amonné ionty0,01 mg/l
    • Dusitany0,05 mg/l
    • Železo0,003 mg/l
    • Chloridy94 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Velke Pole – Studnapramen · 5,6 km od revíru
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 21. 7. 2025
    • Dusičnany19,3 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo< 0,002 mg/l
    • Chloridy12,2 mg/l
    • Hliník15 % normy
Ukázat dalších 3
  • Zlate Moravceokres Zlaté Moravce · vrt nebo studna · 6,4 km od revíru
    pouze přírodní látky
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • Mangan
    • Železo celkové
    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 1. 10. 2025 (počet odběrů: 2, u každé látky nejvyšší hodnota roku)
    • Dusičnany22,2 mg/l
    • Amonné ionty0,02 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo0,32 mg/l
    • Chloridy89,2 mg/l
    • Hliník15 % normy
    • terbutryn30 % normy
    • benzo(a)pyren80 % normy
  • Rudno nad Hronomokres Žarnovica · vrt nebo studna · 9,0 km od revíru
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roce 2024 bylo překročeno:

    • TOC
    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 8. 10. 2025 (počet odběrů: 2, u každé látky nejvyšší hodnota roku)
    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty0,03 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,014 mg/l
    • Chloridy30,3 mg/l
    • Arsen41 % normy
  • Tekovska Breznicaokres Žarnovica · vrt nebo studna · 9,3 km od revíru
    pouze přírodní látky
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • Mangan
    • Železo celkové
    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 2. 10. 2025 (počet odběrů: 2, u každé látky nejvyšší hodnota roku)
    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty0,02 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo2,5 mg/l
    • Chloridy4,9 mg/l
    • Arsen57 % normy
  • látky z lidské činnosti
  • pouze přírodní látky
  • žádné překročení nezaznamenáno

Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok, souvislost s tokem u revíru je proto jen nepřímá. Přirozené látky (železo, mangan, sírany, vodivost) se do hodnocení podle ročenky nepočítají.

Údaje jsou z ročenek SHMÚ (podzemní vody 2017 až 2025).

Povodí a nádrž

Hloubka nádrže (HydroLAKES)Průměrná hloubka, objem a doba zdržení vody v nádrži z databáze HydroLAKES (WWF). Hloubka je odhadnuta modelem z okolního terénu, takže je orientační.

Tok z databáze HydroRIVERS spárovaný s revírem, odchylka čáry kolem 39 m

Povodí nad místemVelikost toku (HydroRIVERS)Plocha povodí nad místem, řád toku a průměrný průtok z databáze HydroRIVERS (WWF). Určuje, zda jde o potok, řeku nebo velkou řeku.
100 km²potok
Průměrný průtok
0,49 m³/smodelová hodnota
Řád toku (Strahler)
2horní tok, drobný přítok
Sklon koryta
21 ‰Rychlý tok

Údaje jsou z celosvětové databáze s hrubším rozlišením (desítky metrů), proto jsou u malých vod jen orientační. Hloubka a objem jsou modelové průměry.

Dno a podloží

Dno a podloží (ŠGÚDŠ)Podloží pod vodou podle hydrogeologické mapy Slovenska 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Udává, zda je okolí štěrkové, písčité, jílovité, bahnité nebo skalnaté.

Voda se po dešti rychle zakalí a ryby hledají potravu více čichem.

  • Štěrky 20 %
  • Písky 10 %
  • Jíly a hlíny 70 %
Prameny a vývěry
0žádné v okruhu 1 km

Podle geologické mapy: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén | deluviálno-fluviálne sedimenty: prevažne ronové hliny, piesčité hliny s úlomkami,

Mapa ukazuje geologii podloží, nikoli přesné dno na místě. Skutečný materiál dna se může lišit, zejména u nánosů.

Vodní hmyz

Rojení vodního hmyzu (iNaturalist)Kolik pozorování poďovek, pošvatek a chrostíků lidé v okolí zaznamenali v tomto měsíci v porovnání s ročním průměrem. Pro muškaře je to náznak vývinu hmyzu.

Málo hmyzu listopad: 0,4× průměrný měsíc

  • JepiceJepice0Jepice: suchá muška na hladině, zejména při soumraku.
  • PotočníkPotočník0Pošvatky: večer a v noci u břehu, hodí se i nymfa a mokrá muška.
  • PošvatkyPošvatky0Chrostíci: čisté, studené potoky, často již koncem zimy a brzy na jar.
Zdroje fotografií

0,4× průměrný měsíc, 5 z 149 pozorování za rok, iNaturalist.

Pozorování přidávají lidé z okolí, nejsou to měření u vody. Ukazují, kdy se vodní hmyz obvykle objevuje, a hodí se zejména při lovu na mušku.

Podzemní voda: naměřené hodnoty

Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Typická hodnota z 6 stanic podzemní vody do 10 km od revíru (nejbližší 1 km), měření z roku 2025. Bližší stanice mají větší váhu. Jde o podzemní vodu u revíru, ne o měření v samotném toku. Norma je limit, který u ukazatele uvádí SHMÚ (pro pitnou vodu); hodnota rovná normě se stejně jako v SHMÚ počítá za překročení. Štítek „někde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale alespoň jedna stanice ji přesahuje; která, je uvedeno u dlaždice. Ryby jsou na některé látky citlivější než lidé.

00,75

Amonné ionty

0,005mg/l

hluboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpětí 0,005 až 0,03 mg/l, 6 stanic.

00,75

Dusitany

0,02mg/l

hluboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpětí 0,005 až 0,05 mg/l, 6 stanic.

075

Dusičnany

5,7mg/l

hluboko pod normou

Norma 50 mg/l. Rozpětí 0,5 až 22,2 mg/l, 6 stanic.

012

Kyslík

5,98mg/l

méně kyslíku

Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pro lososovité vody. Rozmezí 0,15 až 9,38 mg/l, 6 stanic.

020

Teplota vody

9,8°C

mírná

Rozmezí 9,05 až 13 °C, 6 stanic.

510

pH

7,06

vhodné pro ryby

Rozmezí 6,53 až 7,34, 6 stanic.

08

Tvrdost vody

4,34mmol/l

tvrdá

Rozmezí 2,49 až 5,16 mmol/l, 5 stanic.

00,3

Železo

0,003mg/l

někde nad normou

Norma 0,2 mg/l. Rozmezí 0,001 až 2,5 mg/l, 5 stanic. Nad normou: 2 z 5 (nejvyšší: Tekovska Breznica, 9,3 km od revíru).

00,075

Mangan

0,039mg/l

blízko normy

Norma 0,05 mg/l. Rozmezí 0,009 až 1,01 mg/l, 5 stanic. Nad normou: 2 z 5 (nejvyšší: Tekovska Breznica, 9,3 km od revíru).

0375

Chloridy

89,2mg/l

pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpětí 4,9 až 94 mg/l, 5 stanic.

0375

Sírany

104mg/l

pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpětí 28,8 až 132 mg/l, 5 stanic.

0188

Vodivost

59,3mS/m

pod normou

Norma 125 mS/m. Rozmezí 8,35 až 91,6 mS/m, 6 stanic.

0150%

Kovy a polokovy

15% normy

pod normou

Nejvyšší: Arsen 5,7 µg/l (57 % normy, 9,3 km od revíru). 5 stanic.

0150%

Pesticidy

30% normy

pod normou

Nejvyšší: terbutryn 0,03 µg/l (30 % normy, 6,4 km od revíru). 1 stanice.

0150%

Rozpouštědla a benzen

0% normy

nezjištěno

Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 1 stanice.

0150%

PAU (spalování, ropné látky)

0% normy

pod normou

Nejvyšší: benzo(a)pyren 0,008 µg/l (80 % normy, 6,4 km od revíru). 3 stanice.

Jak to působí na ryby a vodu
Amonné ionty
Samotné amonné ionty nejsou tak jedovaté, ale část z nich se podle pH a teploty mění na amoniak (NH₃), který poškozuje žábry a stresuje ryby. Čím vyšší pH a teplota, tím více amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená směrnice 2006/44/ES uváděla jako vodítko nejvýše 0,04 mg/l amonných iontů pro lososovité vody a 0,2 mg/l pro kaprovité.
Dusitany
Dusitany jsou pro ryby jedovaté: přes žábry se dostanou do krve a přemění hemoglobin na methemoglobin, který kyslík nepřenáší, takže se ryby „dusí“ i v okysličené vodě. Nejcitlivější jsou lososovité ryby; chloridy ve vodě toxicitu snižují (Lewis a Morris 1986). Směrnice 2006/44/ES uváděla vodítko 0,01 mg/l pro lososovité vody.
Dusičnany
Dospělým rybám dusičnany neškodí hned, ale živí řasy a rostliny, a tak přispívají k přehnojení a nočním propadům kyslíku. Pro citlivé vodní živočichy (lososovité ryby, obojživelníky, některé bezobratlé) doporučují Camargo a kol. (2005) držet dusičnany pod 2 mg dusíku na litr, což je asi 9 mg/l dusičnanů.
Kyslík
Ryby, zejména lososovité, potřebují mnoho kyslíku. Směrnice 2006/44/ES uváděla pro lososovité vody vodítko 9 mg/l (alespoň v polovině měření) a nikdy méně než 7 mg/l. Podzemní voda z hlubších vrstev ho mívá méně; v toku se pak dokysličí až po vyvěrání.
Teplota vody
Podzemní voda má během roku téměř stálou teplotu. Přítok z pramenů proto může v létě tok ochlazovat a v zimě oteplovat, a takové úseky bývají útočištěm pro chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
pH
Ryby snášejí pH přibližně od 6 do 9 (směrnice 2006/44/ES). Mimo tento rozsah se poškozují žábry a mění se jedovatost amoniaku a kovů.
Tvrdost vody
Tvrdší voda (více vápníku a hořčíku) je pro ryby příznivější: vápník chrání žábry a snižuje toxicitu kovů, například mědi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilní pH. Měkká voda je citlivější na kovy i na okyselení.
Železo
Železo je v podzemní vodě z hloubky rozpuštěné. Když voda vyjde na vzduch, oxiduje a vysráží se jako hnědé vločky, které zalepují žábry, pokrývají štěrk s jikrami a bezobratlými a ničí úkryty (Vuori 1995).
Mangan
Mangan je v hlubší podzemní vodě přirozený. Pro ryby bývá méně významný než železo, norma platí hlavně kvůli chuti a barvě pitné vody.
Chloridy
Chloridy pocházejí z posypové soli, hnojiv a odpadu. Americká agentura EPA (1988) určila pro dlouhodobou ochranu vodních živočichů 230 mg/l a pro krátkodobou 860 mg/l.
Sírany
Sírany jsou v podzemní vodě běžné, pocházejí z hornin (například sádrovce), z hnojiv i z dolů. Spolu s chloridy zvyšují mineralizaci vody; norma 250 mg/l je určena pro pitnou vodu.
Vodivost
Vodivost ukazuje celkové množství rozpuštěných solí. Vyšší hodnota je v podzemní vodě často přirozená (vápence, sádrovec), ale prudké zvýšení v toku ukazuje na přítok solí z cest, dolů nebo odpadu.
Kovy a polokovy
Měď, zinek, nikl, kadmium a rtuť jsou pro ryby jedovaté už při nízkých koncentracích, v měkké vodě více než v tvrdé (Pagenkopf 1983). Norma pro podzemní vodu je určena pro pitnou vodu, ne pro ryby.
Pesticidy
Pesticidy se dostávají do podzemní vody z polí. Norma 0,1 µg/l na jednu látku (0,5 µg/l celkem) je norma pro pitnou vodu a je velmi přísná; ryby poškozuje obvykle až mnohem vyšší koncentrace. Hodnota hlavně ukazuje, jak moc je okolí zatíženo zemědělstvím.
Rozpouštědla a benzen
Chlorovaná rozpouštědla (například tetrachlorethen) a benzen pocházejí z průmyslu, čistíren a čerpacích stanic. Jsou jedovaté a v podzemní vodě se rozkládají pomalu.
PAU (spalování, ropné látky)
PAU vznikají při spalování a únících ropných látek. Norma pro benzo(a)pyren (0,01 µg/l) je pro pitnou vodu velmi přísná, protože jde o karcinogen.

Zdroje

  1. Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
  2. Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
  3. Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
  4. Směrnice 2006/44/ES o kvalitě sladkých vod, které vyžadují ochranu nebo zlepšení pro podporu života ryb (zrušena v roce 2013; její hodnoty zde uvádíme jen jako odborné vodítko).
  5. Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
  6. Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
  7. U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
  8. Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.

Ryby, zvěř, rostliny a rizika v okolí vodyZvěř a rizika u vody (GBIF)Zvěř, ptáci, rostliny a rizika (medvěd, klíšťata, komáři, bolševník), které lidé v okolí vody zaznamenali. Nepatří do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci.

Druhy, které se v okolí vody pozorovaly nebo zaznamenaly. Zvěř, rostliny a rizika nevstupují do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci. Název druhu vede na jeho stránku.

Kachna divokáPták

Kachna divoká

mnoho záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu

Nejběžnější kachna; hnízdí téměř u každé vody s pobřežní vegetací.

Volavka popelaváPták

Volavka popelavá

chráněný druhmnoho záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu

Stojí v mělčině a číhá na drobné ryby. Na březích rybníků a pomalých potoků je snadno vidět.

Labuť velkáPták

Labuť velká

chráněný druhmnoho záznamů
Nejvíce záznamů: březen.
O druhu

Velký bílý vodní pták, který hnízdí u pomalých vod, nádrží a zarostlých rybníků.

Volavka bíláPták

Volavka bílá

chráněný druhmnoho záznamů
Nejvíce záznamů: březen.
O druhu

Velká bílá volavka, která loví ryby a žáby v mělčinách. Na Slovensku se její počet zvyšuje, v zimě je vidět i u toků.

Kormorán velkýPták

Kormorán velký

mnoho záznamů
Nejvíce záznamů: březen.
O druhu

Pták živící se rybami. Hnízdí u velkých nádrží a přezimuje i na potocích s otevřenou vodou.

VážkyFauna

Vážky

více záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
O druhu

Dravý hmyz. Larvy žijí pod vodou několik měsíců až let, dospělé vážky loví ve vzduchu nad vodou.

JepiceFauna

Jepice

více záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
O druhu

Hmyz s vodními larvami. Dospělí jedinci žijí jen krátce a líhnou se najednou v rojích.

Užovka obojkováFauna

Užovka obojková

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu

Neškodný had se dvěma žlutými skvrnami na zátylku. Dobře plave a loví žáby, ryby a čolky.

Ropucha obecnáFauna

Ropucha obecná

chráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu

Největší původní ropucha. Na jaře putuje k vodě, kde se tře.

Mlok skvrnitýFauna

Mlok skvrnitý

chráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu

Černá se žlutými skvrnami. Žije v listnatých lesích u čistých horských potoků, larvy se vyvíjejí v potoku.

Bobr evropskýFauna

Bobr evropský

chráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: březen.
O druhu

Býložravec, který hrázemi a stavbami mění potok i břehy. Je chráněný. Vytváří mělčiny a tůně, kde se daří rybám a hmyzu.

Vydra říčníFauna

Vydra říční

chráněný druhojedinělý záznam
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu

Loví ryby, raky a žáby. Je přísně chráněná a její výskyt se považuje za znamení relativně čisté vody bohaté na ryby.

Křídlatka japonskáInvazní rostlina

Křídlatka japonská

invazní druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: listopad.
O druhu

Invazní bylina z východní Asie, která vytváří husté porosty vysoké až tři metry.

Orobinec širokolistýRostlina

Orobinec širokolistý

více záznamů
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu

Mokřadní rostlina s hnědým válcovitým plodenstvím.

Netýkavka žláznatáInvazní rostlina

Netýkavka žláznatá

invazní druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: září.
O druhu

Invazní rostlina z Himalájí, vysoká až dva metry, s růžovými květy. Zarůstá břehy toků.

Olše lepkaváRostlina

Olše lepkavá

více záznamů
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu

Břehový strom, jehož kořeny sahají pod vodní hladinu.

Okřehek menšíRostlina

Okřehek menší

více záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu

Drobná plovoucí rostlina, která může pokrýt celou hladinu stojatých vod.

Rákos obecnýRostlina

Rákos obecný

více záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu

Vysoká tráva, která u rybníků a na březích tvoří rozsáhlé rákosiny.

Medvěd hnědýRiziko

Medvěd hnědý

vyšší rizikochráněný druhojedinělý záznam
Nejvíce záznamů: Kvě.
Jak se chránit

Žije v horských lesích na severu a ve středu území Slovenska. U vody loví ryby a pije.

Jak se chránit: V horských revírech se pohybujte hlučně, nenechávejte u stanu ryby, vnitřnosti ani zbytky návnad a jídlo ukládejte mimo místo na spaní. Pokud medvěda uvidíte, neutíkejte, klidně mluvte a pomalu ustupujte. Nikdy se nepřibližujte k mláďatům.

Bolševník velkolepýRiziko

Bolševník velkolepý

je třeba počítatinvazní druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
Jak se chránit

Invazní rostlina rostoucí na březích potoků a na vlhkých loukách. Její míza na slunci způsobuje popáleniny kůže.

Jak se chránit: Nedotýkejte se ho a neprocházejte porostem. Pokud se míza dostane na kůži, smyjte ji vodou a mýdlem a chraňte místo před sluncem. Při větším popálení vyhledejte lékaře.

Prase divokéRiziko

Prase divoké

je třeba počítatněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
Jak se chránit

K vodě chodí válet se a pít, hlavně za soumraku a v noci.

Jak se chránit: Bachyně s mláďaty umí být agresivní. Zachovejte odstup,aturanocujte na zvěřním přechodu a nenechávejte u vody zbytky jídla.

StřečciRiziko

Střečci

je třeba počítatojedinělý záznam
Nejvíce záznamů: Čer.
Jak se chránit

Velké bodavé mouchy. Nejaktivnější jsou za horkých bezvětrných dnů u vody a na loukách.

Jak se chránit: Bolestivě bodají, zejména v létě v poledních hodinách. Pomáhá světlé oblečení s dlouhým rukávem a repelent.

Zvěř, rostliny a rizika: záznamy pocházejí z pozorování a odrážejí i to, kde se pozorovatelé pohybují, nejsou to měření hustoty ani jistota setkání. Platí pro okolí přibližně 35 × 55 km.

Zdroje fotografií

Katalog zvířat a rostlin

Zdroj: GBIFAktualizováno 6. 11. 2026 16:12

Země pod vodou: geologie, zlomy a radon

Podloží, tok a prameny na mapě, hodnoty v místě vody, geomagnetická aktivita a zemětřesení. Jde o informaci o prostředí; do skóre vstupují jen malé hypotézy označené stupněm jistoty (zlomy a horniny, geomagnetická bouře).

Mapa podloží potřebuje zapnutý JavaScript.

Mapa se posouvá a přibližuje; vrstvy ŠGÚDŠ jsou uložené na tomto serveru. © Státní geologický ústav Dionýze Štúra. Měřítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geologie), radioaktivita a magnetika jsou hrubší.

Hodnoty v místě vody

Hodnoty v místě vodyRadonové riziko podloží, uran, thorium, draslík, gama záření a magnetická anomálie v jednom místě u vody (na mapě označeno bodem).

Radonové riziko podloží

střední

Běžné pro většinu Slovenska.

08

Uran (eU)

2,4ppm

běžný

Běžné pozadí hornin.

020

Thorium (eTh)

7,0ppm

pod průměrem kůry

Přírodní pozadí hornin.

04

Draslík (K)

1,40%

pod průměrem kůry

Přírodní pozadí hornin.

0150

Gama záření

50nGy/h

kolem světového průměru

Přirozené pozadí podloží.

SVJZ

Magnetická anomálie (ΔT)

-68nT

pod průměrem okolí

Odchylka magnetického pole od průměru okolí.

Hodnoty platí pro jedno místo (na mapě označené bodem), nikoli jako průměr celého toku nebo povodia. Radon je v podzemních vodách přirozený stopovač; do mapy není zahrnut radon ve vodě, jen riziko podloží.

Značka na ciferníku: průměr horní zemské kůry (uran 2,7 ppm, thorium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a světový průměr přirozené dávky venku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička se nevychyluje do „dobra“ ani „zla“, jen ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený uran nebo radon je pouze údaj o hornině. Pro záběr nemá prokázaný význam; pomáhá číst, z jakého podloží voda pochází.

Zlomy a prameny

Zlomy a pramenyVzdálenost k nejbližšímu tektonickému zlomovému pásmu na geologické mapě a počet pramenů v okolí. Podél zlomů vytéká puklinová podzemní voda.
250 m1 km3 km8 km

Nejbližší zlom

do 250 m

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologické mapě.

Prameny a vývěry

0

žádné zaznamenané

Žádné v okruhu 1 km.

zjištěný na povrchu zakrytý mladšími usazeninami

Podél zlomů a u pramenů vytéká z podloží puklinová podzemní voda. Bývá v létě chladnější a v zimě teplejší než voda v toku, proto se na takových místech podle rybářských zkušeností ryby v extrémním počasí zdržují (letní a zimní ostrůvky vhodnější teploty).

Čerstvá puklinová voda však může mít málo kyslíka. Jde o zkušenost rybářů, nikoli o měřený jev u tohoto revíru.

Zlomy jsou z geologické mapy 1 : 50 000. Prameny pocházejí z hydrogeologické mapy, která pokrývá jen některé regiony, takže nula neznamená, že tam prameny nejsou.

Geologie v okolí: hornina, voda, sedimenty, vrty

Geologie a geochemie kolem vodyHorniny pod vodou, složení vody a sedimentů podle atlasů, radioaktivita, geotermální potenciál, vrty, stará důlní díla, ložiska, zátěže, sesuvy a zlato v sedimentech, z map a registrů ŠGÚDŠ.
1.halda pri štôlni č.1 – 5 – zkazit hromadu (80 m od vody)4.bezmenná štôlňa – 2 – adit (90 m od vody)2. komín – 1 – šachta (140 m od vody)1.bezmenná štôlňa – 2 – adit (170 m od vody)1.dobývka (kutačka) – 6 – jiný typ objektu (200 m od vody)5. prepadlina – 6 – jiný typ objektu (240 m od vody)2.dobývka (kutačka) – 6 – jiný typ objektu (290 m od vody)4.halda – 5 – zkazit hromadu (370 m od vody)7.dobývka – 6 – jiný typ objektu (380 m od vody)4.pingy – kutačky – 4 – pinge (těžební jáma), řada pingových jam (380 m od vody)1.komín – 1 – šachta (410 m od vody)3.pinga – 4 – pinge (těžební jáma), řada pingových jam (430 m od vody)6.dobývky – 6 – jiný typ objektu (430 m od vody)2.bezmenná štôlňa – 2 – adit (480 m od vody)Pingové pole – 4 – pinge (těžební jáma), řada pingových jam (500 m od vody)5.dobývka – 6 – jiný typ objektu (550 m od vody)4.dobývka (kutačka) – 6 – jiný typ objektu (570 m od vody)5.pinga – 4 – pinge (těžební jáma), řada pingových jam (570 m od vody)3.dobývka (kutačka) – 6 – jiný typ objektu (660 m od vody)8.pinga – 4 – pinge (těžební jáma), řada pingových jam (700 m od vody)8.dobývka – 6 – jiný typ objektu (720 m od vody)6.pinga – 4 – pinge (těžební jáma), řada pingových jam (730 m od vody)4.prepadlina – 6 – jiný typ objektu (750 m od vody)1.prepadlina – 6 – jiný typ objektu (750 m od vody)3.prepadlina – 6 – jiný typ objektu (750 m od vody)5.bezmenná štôlňa – 2 – adit (770 m od vody)2.prepadlina – 6 – jiný typ objektu (770 m od vody)1.pinga – 4 – pinge (těžební jáma), řada pingových jam (790 m od vody)3.halda pri čachte č.5 – 5 – zkazit hromadu (800 m od vody)7.pinga – 4 – pinge (těžební jáma), řada pingových jam (830 m od vody)Vetracia šachta – 1 – šachta (870 m od vody)2.halda pri čachte č.1 – 5 – zkazit hromadu (880 m od vody)1.bezmenná šachta – 1 – šachta (920 m od vody)3.bezmenná štôlňa – 2 – adit (1,3 km od vody)5.halda pri štôlni č.20 – 5 – zkazit hromadu (1,4 km od vody)Halda Obyce – 5 – zkazit hromadu (1,7 km od vody)Halda zo spracovania andezitu – 5 – zkazit hromadu (1,9 km od vody)1.bezmenná štôlňa – 2 – adit (2,2 km od vody)Malá Lehota – Rajnohov štál – Antimonové rudy (2,2 km od vody)Jedľové Kostoľany – Železné rudy (3,5 km od vody)Veľké Pole – Tomov štál – Zlaté rudy (3,7 km od vody)Veľké Pole – Miškelov štál – Zlaté rudy (3,8 km od vody)Horné Hámre – Moras dolina – Polymetalové rudy (4,2 km od vody)Veľké Pole – Píla – Polymetalové rudy (4,3 km od vody)Veľké Pole – Sokolec – Zlaté rudy (4,4 km od vody)Veľké Pole – Píla – Zlaté rudy (4,6 km od vody)Obyce – trvalý (50 m od vody)Obyce – žádný (60 m od vody)Obyce – příležitostný (60 m od vody)Obyce – žádný (70 m od vody)Obyce – příležitostný (90 m od vody)pri jazierku – Veľká Lehota – žádný (110 m od vody)Obyce – žádný (190 m od vody)Jedľové Kostoľany – příležitostný (290 m od vody)Obyce – žádný (320 m od vody)Jedľové Kostoľany – žádný (380 m od vody)Obyce – žádný (440 m od vody)Obyce – trvalý (510 m od vody)Veľká Lehota – příležitostný (560 m od vody)Obyce – žádný (710 m od vody)Jedľové Kostoľany – trvalý (770 m od vody)Obyce – trvalý (830 m od vody)pri kamennom mori – Malá Lehota – žádný (1,0 km od vody)Nová Baňa – příležitostný (1,1 km od vody)Jedľové Kostoľany – žádný (1,1 km od vody)Jedľové Kostoľany – žádný (1,1 km od vody)Veľká Lehota – žádný (1,2 km od vody)Jedľové Kostoľany – příležitostný (1,3 km od vody)Jedľové Kostoľany – žádný (1,6 km od vody)Jedľové Kostoľany – žádný (1,6 km od vody)Jedľové Kostoľany – žádný (1,7 km od vody)Jedľové Kostoľany – žádný (1,8 km od vody)Jedľové Kostoľany – žádný (1,8 km od vody)Jedľové Kostoľany – příležitostný (1,8 km od vody)Malá Lehota – žádný (1,8 km od vody)Machulince – žádný (1,8 km od vody)Machulince – příležitostný (1,9 km od vody)Machulince – trvalý (2,0 km od vody)v opustenom lome – Malá Lehota – žádný (2,0 km od vody)Machulince – žádný (2,0 km od vody)Jedľové Kostoľany – žádný (2,2 km od vody)Machulince – žádný (2,2 km od vody)Malá Lehota – žádný (2,2 km od vody)Hostie – Hostie I – příležitostný (2,3 km od vody)Jedľové Kostoľany – žádný (2,4 km od vody)Obyce – KD-1 – mimo SPA (1,4 km od vody)KD-1 – j1 (3,1 km od vody)b1 (1,7 km od vody)b1 (2,7 km od vody)a1 (6,9 km od vody)Obyce – stavební kámen (120 m od vody)Obyce – stavební kámen (1,7 km od vody)Machulince – cihlové suroviny (1,9 km od vody)Hostie – stavební kámen (2,4 km od vody)Obyce – stavební kámen (100 m od vody)Jedľové Kostoľany – keramické jíly (400 m od vody)Obyce – stavební kámen (1,7 km od vody)Machulince – cihlové suroviny (1,9 km od vody)Hostie – stavební kámen (2,4 km od vody)Jedľové Kostoľany – keramické jíly (430 m od vody)Veľká Lehota – stavební kámen (1,0 km od vody)Obyce – stavební kámen (1,3 km od vody)Nová Baňa – Čičerka – stavební kámen (1,5 km od vody)Obyce – Osná dolina – stavební kámen (1,5 km od vody)Nová Baňa – Pod Sedlovou skalou – stavební kámen (2,5 km od vody)Machulince – stavební kámen (2,6 km od vody)Opatovce – Kamenné vráta I – stavební kámen (3,4 km od vody)Opatovce – Kamenné vráta – stavební kámen (3,4 km od vody)Obyce – keramické jíly (330 m od vody)Jedľové Kostoľany – keramické suroviny (1,0 km od vody)Malá Lehota – Rajnohov Štál – stavební kámen – dolomit (2,1 km od vody)Malá Lehota – Rajnohov Štál – SB rudy (2,2 km od vody)Veľké Pole – Sokolec – Fe rudy – limonit (4,3 km od vody)Píla – stavební kámen – dolomit (4,4 km od vody)Píla – stavební kámen – pískovec (4,4 km od vody)Píla – Fe rudy – limonit (4,4 km od vody)Píla – stavební kámen – andezit (4,5 km od vody)Horné Hámre – dolina Moras – Cu – Ag – AU rudy (4,7 km od vody)Píla – keramické jíly (4,8 km od vody)Veľké Pole – stavební kámen – vápenec (4,9 km od vody)Píla – Kuliarova dolina – měděné rudy (4,2 km od vody)Píla – zlaté a stříbrné rudy (4,9 km od vody)Machulince – vulkanické horniny (1,8 km od vody)Starohutský vodopád – hydrogeologie (2,6 km od vody)Veľké Uherce – obecná geologie (3,5 km od vody)Píla – obecná geologie (4,4 km od vody)– Sesuvy půdy (290 m od vody)JEDLOVE KOSTOLANY – Sesuvy půdy (990 m od vody)– Sesuvy půdy (1,0 km od vody)– Sesuvy půdy (1,4 km od vody)– Sesuvy půdy (1,9 km od vody)– Sesuvy půdy (1,9 km od vody)– Sesuvy půdy (2,1 km od vody)– Sesuvy půdy (2,2 km od vody)– Sesuvy půdy (2,4 km od vody)– Blokové trhliny (2,8 km od vody)Jedľové Kostoľany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (200 m od vody)Obyce – monitorování vrtu (280 m od vody)Obyce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (810 m od vody)Nová Baňa – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Veľká Lehota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Hostie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Hostie – Jedľové Kostoľany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,6 km od vody)Jedľové Kostoľany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Stará Huta – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Jedľové Kostoľany – monitorování vrtu (2,2 km od vody)Hostie – Jedľové Kostoľany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Stará Huta – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Hostie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Machulince – negativní vrt (2,4 km od vody)Hostie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Hostie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Topoľčianky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,5 km od vody)Machulince – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Machulince – Topoľčianky – negativní vrt (2,5 km od vody)Hostie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Topoľčianky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,5 km od vody)Hostie – negativní vrt (2,5 km od vody)Topoľčianky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,6 km od vody)Hostie – negativní vrt (2,6 km od vody)Topoľčianky – negativní vrt (2,6 km od vody)Topoľčianky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,6 km od vody)Hostie – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Topoľčianky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,7 km od vody)Topoľčianky – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,7 km od vody)Machulince – negativní vrt (2,8 km od vody)Machulince – negativní vrt (2,9 km od vody)šachta s prelivom – Umělé hydrogeologicky významné objekty (50 m od vody)pramenná línia – Prameny podzemní vody (80 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (80 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Prameny podzemní vody (80 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (110 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (110 m od vody)pramenná línia – Prameny podzemní vody (110 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Prameny podzemní vody (120 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Prameny podzemní vody (180 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Prameny podzemní vody (190 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (200 m od vody)zrážkomerná stanica – Umělé hydrogeologicky významné objekty (210 m od vody)zrážkomerná stanica – Umělé hydrogeologicky významné objekty (240 m od vody)pramenná línia – Prameny podzemní vody (240 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (280 m od vody)pramenná línia – Prameny podzemní vody (290 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (360 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (380 m od vody)pramenná línia – Prameny podzemní vody (410 m od vody)pramenná línia – Prameny podzemní vody (430 m od vody)pramenná línia – Prameny podzemní vody (450 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (500 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (520 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (520 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umělé hydrogeologicky významné objekty (530 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (540 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (550 m od vody)pramenná línia – Prameny podzemní vody (550 m od vody)šachta s prelivom – Umělé hydrogeologicky významné objekty (590 m od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umělé hydrogeologicky významné objekty (610 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (630 m od vody)pramenná línia – Prameny podzemní vody (700 m od vody)skupina prameňov – Prameny podzemní vody (810 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (810 m od vody)prameň uhličitej minerálnej vody (kyselka sýtená – Prameny podzemní vody (820 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Prameny podzemní vody (830 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Prameny podzemní vody (860 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (890 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (890 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Prameny podzemní vody (900 m od vody)Malá Lehota, 1000m SZ od K616 – zdroj (50 m od vody)Obyce – kyselka pri hlavnej ceste – zdroj (80 m od vody)Veľká Lehota – prameň Žitavy – zdroj (110 m od vody)Veľká Lehota, 200m SV od K520 – zdroj (110 m od vody)Žitavica, 1300m S od K511 – zdroj (390 m od vody)Hudecov Stôl, 800m JV od K603 – dobře (590 m od vody)Obyce, 750m JV od K 368 – zdroj (620 m od vody)Obyce – kyselka na okraji obce pod horou pri Pan – zdroj (820 m od vody)Osné, 500m VJV od K452 – zdroj (940 m od vody)Veľká Lehota, 1200m JZ od K6196 – zdroj (1,0 km od vody)Cigag, 600m V od K660 – zdroj (1,1 km od vody)Stará Hura – zdroj (1,1 km od vody)Sviniarsky potok, 50m V od K 374 – zdroj (1,2 km od vody)Veľká Lehota – pre RD, 500m SV od K696 – vrt (1,3 km od vody)Žiare, 900m JJZ od K542 – zdroj (1,4 km od vody)Malá Lehota, č.d. 84, 800m S od K700 – dobře (1,4 km od vody)Jedľové Kostoľany, 1500m JJV od K684 – zdroj (1,5 km od vody)Osné – zdroj (1,5 km od vody)Nová Baňa – Chotár – zdroj (1,6 km od vody)Veľká Lehota, 500m JZ od K760 – zdroj (1,7 km od vody)Hostice, 1000m SZ od K 503 – zdroj (1,7 km od vody)Veľká Lehota, 1000m JZ od K760 – zdroj (1,7 km od vody)Pacalajov štál, 700m SV od K582 – dobře (1,8 km od vody)Jedľové Kostoľany, 1300m JV od K684 – zdroj (1,8 km od vody)Nová Baňa, 400m SV od K760 – zdroj (1,9 km od vody)Modokoš, 1400mS od K503 – zdroj (1,9 km od vody)Osné, 900m SV od K563 – zdroj (2,0 km od vody)Jedľové Kostoľany, 2000m S od K503 – zdroj (2,1 km od vody)Veľká Lehota, 1000m ZJZ od K612 – zdroj (2,2 km od vody)Píla, č.d. 339, 650m JZ od K253 – dobře (2,2 km od vody)Machulince, 450m V od K 465 – zdroj (2,2 km od vody)Veľká Lehota – Drozdovo, prameň zachytený pre re – zdroj (2,2 km od vody)Sviniarsky potok, 1400m JV od K544 – zdroj (2,2 km od vody)Veľká Lehota, 1200m JZ od K736 – zdroj (2,3 km od vody)Stará Huta – prameň nad vodným zdrojom – zdroj (2,3 km od vody)Machulince, pred domom č.153 – dobře (2,4 km od vody)Nitra, 1100m VJV od K674 nad zotavovňou – zdroj (2,4 km od vody)Hostie, č.d. 303, 1100m S od K 273 – dobře (2,4 km od vody)Breskovo, 900m SZ od K756 pri chate – zdroj (2,5 km od vody)Machulince – zdroj (2,5 km od vody)5 km

Čára je voda rybářského revíru, světlý pás je pásmo 3 km, ve kterém byly hledány vrty, důlní díla a zátěže. Mapa ukazuje nejbližší objekty (maximálně několik desítek z každého registru), ne všechny. Body odpovídají pozici v registru; plošné objekty jsou označeny středem.

Skála pod vodou

Říční naplaveniny67 % vodní hladiny

33% mladé sedimenty

Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách. Geologická mapa Slovenska 1:50 000.

510

Voda podle atlasu

pH 7,7modelovaný odhad

typ vody Ca–HCO₃

Mineralizace 201 mg/l, měkká voda (6,1 °dH). Interpolace měření z Geochemického atlasu Slovenska, nikoli měření v toku.

Prvky v říčních sedimentech

1 z 15prvky v horních 10 %

nejvyšší: Nikl 44,1 mg/kg

Pozice nejvýše hodnoceného prvku mezi vzorovými body na tocích na Slovensku: percentil 92. Interpolace Geochemického atlasu říčních sedimentů.

1 km2 km45 °C78 °C

Teplo pod nohama

45°C v hloubce 1000 m

tepelný tok 75 mW/m²

V hloubce 2 000 m asi 78 °C (nárůst o 33 °C na kilometr). Atlas geotermální energie Slovenska.

Stará důlní díla

38objektů do 3 km

Nejbližší: 1.halda pri štôlni č.1 (zkazit hromadu), 80 m od vody.

Zlato v říčních sedimentech

0vzorků se zlatem

10 rudných minerálů v sedimentu

Ve vzorcích říčních sedimentů v okruhu 1 km od vody nebylo nalezeno žádné zlato. Vzorky nepokrývají každý potok, takže to neznamená, že zde není žádné zlato.

Stopové prvky v potoční vodě

0 z 10ukazatele v horních 5 %

nejvyšší: Arsen 5,40 μg/l

Pozice nejvyšší naměřené hodnoty v distribuci všech vzorků povrchových vod na Slovensku: percentil 93 (Veľká Lehota, pred ZS, 700m JZ od K660).

Rozbory vrtů a podzemních vod

63vrtů do 3 km

560 rozborů vody v okolí

Z toho 63 má archivní zprávu z Geofondu. Vrty jsou hydrogeologické, geologické, inženýrsko-geologické a další.

0 °C120

Geotermální energie

27°C u ústí vrtu

1 geotermální vrt do 10 km

Nejteplejší: Obyce – KD-1, vydatnost 3,5 l/s, 1,4 km od vody.

Ekologické zátěže a skládky

39místa v okruhu 3 km

39 skládek

V okruhu 3 km není registrována žádná ekologická zátěž; skládky jsou pouze evidovány.

Ložiska a výskyty rud

40záznamů do 5 km

18 ložisek, 22 rudných výskytů

Registry geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerostných surovin.

Sesuvy půdy a svahové deformace

10ploch do 3 km

1 aktivních

Zdokumentované sesuvy v evidenci Geofondu. Sesuv půdy do potoka může zakalit vodu a změnit koryto.

Údaje pocházejí z matrik, map a atlasů Státního geologického ústavu Dionýze Štúra a popisují prostředí kolem vody. Blízkost důlního díla nebo zátěže neznamená znečištění vody. Chemismus vody a sedimentů je modelovaný odhad z interpolovaných map Geochemického atlasu Slovenska, nikoli aktuální monitoring nebo měření v toku.

Podrobná geologie a geochemie celého toku: hornina pod vodou, složení vody, prvky v sedimentech, záření, geotermální potenciál, kovy, zlato v sedimentu, důlní díla, vrty s rozbory.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetární index Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ukazuje se posledních 48 hodin a předpověď na 24 hodin.
09

Kp-index

2,7z 9

klidné pole

Poslední měření (8. 11. 2026 13:00). Tečka na ciferníku je nejvyšší předpověď na 24 hodin.

Nejvyšší předpovídaný Kp v nejbližších 24 hodinách: 4,7 (neklidné pole).

Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země od slunečního větru. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ryby, zejména lososovité a úhoři, magnetické pole vnímají. Že by jejich záběr závisel na Kp, však není prokázáno: jde o pozorování rybářů a o hypotézy.

Údaj je stejný pro celé území (Slovensko). Do skóre aktivity vstupuje jen při silné geomagnetické bouři (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemětřesení poblíž

Zemětřesení v okolíOtřesy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledních 30 dní (katalog GFZ GEOFON).
S

Zemětřesení poblíž

0otřesů

bez otřesů

V okruhu 150 km za posledních 30 dnů (od magnitudy 0,0).

Podle rybářských historek ryby (zejména sumci a úhoři) před otřesy neklidně reagují nebo přestanou brát. Spolehlivě prokázané to není a u slabých otřesů jde o náhodu. Hlubší otřesy z Karpat (například v okolí Komárna a Dobré Vody) lidé většinou vůbec nevnímají.

Katalog GEOFON je celosvětový, slabé otřesy v okolí (Slovensko) v něm nemusí být všechny. Nezapočítává se do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikální a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemětřesení). Souvislost geomagnetického pole, otřesů či radonu se záběrem ryb není spolehlivě prokázána, proto se do skóre aktivity nepočítají. Postup je v Metodice.

Z vesmíru: co ukazují družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje se přibližně každých 6 dní

Družicové údaje pro tento revír se právě připravují. Obvykle jsou hotové do několika minut, obnovte stránku později.

Historické snímky

Vývoj okolí a přírody od 2017 do 2023: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

Letecký snímek revíru Žitava č. 5 z roku 2017
2017snímkováno 24. 8. 2017
Letecký snímek revíru Žitava č. 5 z roku 2020
2020snímkováno 2. 8. 2020
Letecký snímek revíru Žitava č. 5 z roku 2023
2023snímkováno 1. 6. 2023

Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.