Vymezení revíru: Čiastkové povodie Bebravy od ústia potoka Dubnička v Bánovciach nad Bebravou po začiatok obce Čierna Lehota, Trebichavský potok od ústia do Bebravy po začiatok obce Trebichava s prítokmi, Machnáč od ústia do rieky Bebravy po ústie Petroleh Skóre, nejlepší okno dne a co ho táhne nahoru nebo dolů Načítám údaje… Vodní stav, teplota, modelový průtok a spád Načítám údaje… Svižný tok Podhorská říčka se štěrkovým dnem a rychlým proudem. Zde se již daří lipanu a pstruhu. Hodina po hodině, tlak a nejbližší dny Načítám údaje… Kde jsou slunce a měsíc právě teď a kdy přijdou nejlepší okna dne Táhněte po ose a uvidíte, kde budou slunce a měsíc. Den trvá 9 h 35 min. Úplněk kolem 24. 11., nov kolem 9. 11.. Solunární teorie není vědecky potvrzena, bereme ji jako doplněk. Zlatá hodinka je čas kolem východu a západu slunce, kdy ryby často berou. Průběh vody, místa u vody, charakter a základní údaje Čára zobrazuje průběh revíru podle dat Rybárske revíry 2026. Přístupová místa a přesné hranice si ověřte na místě. Rychle se prohřívá i ochlazuje. Ryby jsou plaché, pomáhá tichý přístup a jemná montáž. Dobře prokysličená voda a bohatá potrava (larvy vodního hmyzu). Typické pro lipanové a parmové pásmo, štěrkové lavice slouží mnoha rybám i jako trdliště. Mělčí úseky s menším počtem úkrytů. V nížinných tocích se střídají s bahnitými; ryby se drží u břehů, kořenů a překážek. Voda se po dešti rychle zakalí a ryby hledají potravu více čichem. V zakalené vodě pomáhají výraznější a voňavé nástrahy. Mírné zákruty: na jednom úseku najdete jak hlubší výmoly, tak mělčí lavice. Chladná voda a málo vodních rostlin. Mnoho úkrytů, ale nahazování je složité. Roste u vody, kořeny zpevňují břeh a vytvářejí úkryty pod hladinou. Větve visí nad vodou, dávají stín a hmyz. Typická dřevina břehů potoků a řek. Hustý kořenový systém vytváří podmyté břehy a úkryty, listí se rychle rozkládá. Jezy, stupně nebo hatě: bariéra pro migraci ryb, pod stavbou bývá vývar. Ověřte si zákazy lovu v blízkosti staveb. Výklad je obecný a vychází z popisu revíru v datech a z běžné rybářské praxe. Skutečné podmínky na místě se mohou lišit, před lovem je zkontrolujte. Zobrazená jsou místa do 3 km od toku. Doba hájení, doba lovu, lovné míry a denní limit. Orientačně: ověřte si je v rybářském řádu revíru 1. 10. – 15. 4. lov všech ryb zakázánmimo toto období Výjimka: na vodách s výskytem hlavatky podunajské je od 1. 11. do 31. 12. lov hlavatky možný jen s povolením k lovu hlavatky (§ 13 odst. 4 a § 19 zákona). Doba hájení jednotlivých druhů (níže) platí nezávisle na této době hájení. Platí jen mimo dobu hájení. Mimo tyto hodiny je lov zakázán (§ 14 písm. b zákona). duben, září6.00 – 20.00 h Kvě, srpen5.00 – 21.00 h Čer, Čvc4.00 – 22.00 h listopad, prosinec7.00 – 19.00 h Měsíce, které v tabulce chybějí, spadají do doby hájení. Doba v listopadu a prosinci na pstruhových a lipanových vodách souvisí s výjimkou pro lov hlavatky (§ 13 odst. 4 zákona); co se v té době smí lovit, ověřte v rybářském řádu. Na hraničních vodách platí doba z povolenky nebo rybářského řádu (§ 11 odst. 2 vyhlášky). Noční lov zákon upravuje dvěma formulacemi, které se na první pohled rozcházejí, proto se na něj vždy zeptejte v rybářském řádu revíru nebo u rybářské stráže. Jde o shrnutí. U nástrah, háčků a návnady si přečtěte i rybářský řád revíru, protože uživatel může podmínky zpřísnit. Modrá a zelená skupina se nekombinují. Limit platí za den i při lovu na více revírech a po jeho dosažení lov pro ten den končí. Skupiny druhů vycházejí z výkladu SRZ z ledna 2026, ne přímo z textu paragrafu. Uživatel revíru může v povolence určit nižší limit, tehdy platí přísnější. V tomto období se druh nesmí lovit, i když jinak lov v dané době dovoluje typ vody. Platí nezávisle na době hájení všech ryb. Některé druhy jsou chráněny celoročně (například drsek, mihule, hrouzci, sekavci, síh maréna, parma karpatská, ostrucha křivočará) a jejich lov je zakázán vždy. Úplný seznam druhů je v průvodci Rybářský zákon po pravidlech. Nejmenší délka, od které si rybu smíte ponechat. Uživatel revíru může míru zvýšit, platnou hodnotu hledejte v povolence a rybářském řádu. Měří se celková délka od předního konce hlavy po konec nejdelšího paprsku ocasní ploutve (§ 12 odst. 4). Bez lovné míry jsou například slunka obecná, karas stříbřitý, okoun říční, plotice obecná, mřenka mramorovaná (slíž severný) a invazní druhy. Stav k 6. 11. 2026: zákon č. 216/2018 Z. z. o rybářství (znění od 1. 1. 2022) a vyhláška č. 381/2018 Z. z. (znění od 1. 1. 2019); novější znění jsme nenašli. Zákon se může změnit, platné znění najdete na Slov-Lex (zákon) a Slov-Lex (vyhláška). Nejbližší revíry v témže povodí Načítám 3D model terénu… Kvalita vody, povodí, dno, ryby, vodní hmyz, zvěř a rizika z otevřených databází. Kromě zvěře a rizik jsou zahrnuty i do skóre aktivity. Posoudili jsme 16 faktorů, skóre mění 3 z nich. Úpravy jsou v rozsahu od −14 do +12 bodů, aby nepřevážily počasí a teplotu vody. Započítávají se do skóre, řazení i filtrů. místo Podlužany na toku Bebrava, na čáře revíru, nesplněná norma v 2 z 4 let (2022 až 2025); v roce 2023: oktylfenol, benzo(ghi)perylen, fluoranthen Nejbližší místo monitoringu SHMÚ na tomto toku nesplňuje normy jen v ukazatelích, které se do skóre nepočítají: PAU (benzo(a)pyren a podobné) překračuje většina toků kvůli extrémně nízké normě a soli, železo či mangan jsou často přirozené. Ukazatele najdete v rozboru u revíru. Nejbližší místo monitoringu SHMÚ na tomtéž toku: nesplněné normy kvality vody za roky 2022 až 2025 (novější roky mají větší váhu). Nedostatek kyslíku a organické znečištění ryby přímo oslabují (Davis 1975), amonné ionty a dusitany jsou toxické, živiny podporují řasy. Přesná míra, o kolik nesplněná norma sníží záběr, není ověřena, proto jde o rybářskou praxi a opatrnost. Zhoršení je nejvýše o 5 bodů a pouze snižuje: co SHMÚ neuvádí, není důkazem čistoty. Benzo(a)pyren a další PAU se do skóre nepočítají, protože jejich extrémně nízkou normu překračuje většina toků. Zdroje: SHMÚ, povrchové vody; nařízení vlády SR č. 269/2010; Davis 1975 kovy a polokovy (nad normou na 1 ze 6 stanic), nejvyšší hodnota 8,5násobek normy Kovy, pesticidy, PFAS a chlorovaná rozpouštědla nad normou ukazují zatížení okolí. Normy jsou určeny pro pitnou vodu a jsou přísnější než limity škodlivé pro ryby, proto je snížení malé; kovy mohou pocházet také z hornin. PAU se do skóre nepočítají. Spolehlivost údajů je 100 % (6 stanic do 10 km, nejbližší 0,1 km, údaje z roku 2025), úprava se započítala celá. Kovy a polokovy, pesticídy, PFAS a chlorovaná rozpouštědla nad normou na stanicích do 10 km. Normy jsou pitné a přísnější než hranice škodlivé pro ryby, proto je snížení malé: jeden bod při jedné či dvou skupinách látek, dva body při třech skupinách nebo při hodnotě alespoň pětnásobně nad normou. Kovy jsou pro ryby jedovaté, v měkké vodě více (Pagenkopf 1983), PFAS se hromadí v tkáních (Giesy a Kannan 2001); kovy mohou pocházet i z hornin. PAU se nepočítají. Úprava se násobí spolehlivostí údajů. Zdroje: SHMÚ, podzemní vody; Pagenkopf 1983; Giesy a Kannan 2001 Jíly a hlíny, ŠGÚDŠ Jemnozrnné dno není pro pstruhové vody typické, voda se snadněji zakalí. Produkce pstruha je vyšší ve vápencových tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006), ale v irských tocích geologie hustotu pstruhů nezměnila a rozhodovala struktura koryta (Lehane a kol. 2004). Důkazy se rozcházejí, váha je malá. Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004 Pro tyto faktory chybějí údaje nebo jsou v běžném rozsahu: Pravidla jsou orientační a vycházejí z rybářské praxe a vědeckých studií, u každého faktoru je vidět, jak dobře je podložen. Počasí, tlak vzduchu a teplota vody mají na skóre větší vliv než tyto údaje. Polycyklické aromatické uhlovodíky. Norma pro benzo(a)pyren je extrémně nízká (0,17 ng/l), proto ji překračuje většina toků; hlavním zdrojem je spalování a spad z ovzduší. Údaje jsou z ročenek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádí místa, která nesplnila normu; místo, které v ročence chybí, se nepovažuje za čisté. Vzdálenost a shodu názvu toku určujeme sami, proto jde o orientační přiřazení. Naposledy v roce 2023 bylo překročeno: Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 10. 6. 2025: Naposledy v roce 2018 bylo překročeno: Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 10. 6. 2025: V roce 2025 bylo překročeno: Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 29. 5. 2025: V roce 2025 bylo překročeno: Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 10. 6. 2025: V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy. Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 12. 6. 2025: V roce 2025 bylo překročeno: Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 24. 9. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku): Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok, souvislost s tokem u revíru je proto jen nepřímá. Přirozené látky (železo, mangan, sírany, vodivost) se do hodnocení podle ročenky nepočítají. Údaje jsou z ročenek SHMÚ (podzemní vody 2017 až 2025). Čistírny do 2 km od revíru. Čistírna nemusí ležet nad revírem, tok u ní neposuzujeme. Zatížení je poměr vyprodukovaného znečištění a kapacity čistírny (EO = ekvivalentní obyvatel). Tok z databáze HydroRIVERS spárovaný s revírem, odchylka čáry kolem 196 m Údaje jsou z celosvětové databáze s hrubším rozlišením (desítky metrů), proto jsou u malých vod jen orientační. Hloubka a objem jsou modelové průměry. Voda se po dešti rychle zakalí a ryby hledají potravu více čichem. Podle geologické mapy: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén Popis revíru uvádí dno: štěrk, písek, jíly a hlinité půdy, což se shoduje s geologickou mapou. Mapa ukazuje geologii podloží, nikoli přesné dno na místě. Skutečný materiál dna se může lišit, zejména u nánosů. Typická hodnota z 6 stanic podzemní vody do 10 km od revíru (nejbližší 0,1 km), měření z roku 2025. Bližší stanice mají větší váhu. Jde o podzemní vodu u revíru, ne o měření v samotném toku. Norma je limit, který u ukazatele uvádí SHMÚ (pro pitnou vodu); hodnota rovná normě se stejně jako v SHMÚ počítá za překročení. Štítek „někde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale alespoň jedna stanice ji přesahuje; která, je uvedeno u dlaždice. Ryby jsou na některé látky citlivější než lidé. 0,005mg/l hluboko pod normou Norma 0,5 mg/l. Rozpětí 0,005 až 0,1 mg/l, 6 stanic. 0,005mg/l hluboko pod normou Norma 0,5 mg/l. Rozpětí 0,005 až 0,02 mg/l, 6 stanic. 7,5mg/l někde nad normou Norma 50 mg/l. Rozmezí 0,5 až 54,1 mg/l, 6 stanic. Nad normou: 1 ze 6 (Velke Drzkovce – Safranica, 3,6 km od revíru). 9,14mg/l dostatek kyslíku Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pro lososovité vody. Rozmezí 0,68 až 10,2 mg/l, 6 stanic. 11,1°C teplejší Rozmezí 8,3 až 13,2 °C, 6 stanic. 7,49 vhodné pro ryby Rozmezí 7,21 až 7,66, 6 stanic. 3,26mmol/l tvrdá Rozmezí 2,96 až 5,34 mmol/l, 6 stanic. 0,001mg/l někde nad normou Norma 0,2 mg/l. Rozmezí 0,001 až 3,32 mg/l, 6 stanic. Nad normou: 1 ze 6 (Banovce N.beb.-biskupice, 1,9 km od revíru). 0,001mg/l někde nad normou Norma 0,05 mg/l. Rozmezí 0,001 až 0,39 mg/l, 6 stanic. Nad normou: 2 ze 6 (nejvyšší: Banovce N.beb.-biskupice, 1,9 km od revíru). 3,9mg/l hluboko pod normou Norma 250 mg/l. Rozpětí 1,1 až 60,7 mg/l, 6 stanic. 14,9mg/l hluboko pod normou Norma 250 mg/l. Rozpětí 12 až 86 mg/l, 6 stanic. 53,7mS/m pod normou Norma 125 mS/m. Rozmezí 53,3 až 98,7 mS/m, 6 stanic. 10% normy někde nad normou Nejvyšší: Hliník 1,69 mg/l (845 % normy, 1,9 km od revíru). 6 stanic. Nad normou: 1 z 6. 50% normy blízko normy Nejvyšší: desisopropylatrazin 0,05 µg/l (50 % normy, 0,1 km od revíru). 1 stanice. 0% normy nezjištěno Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 3 stanice. 0% normy nezjištěno Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 3 stanice. Zdroje Druhy, které se v okolí vody pozorovaly nebo zaznamenaly. Zvěř, rostliny a rizika nevstupují do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci. Název druhu vede na jeho stránku. Hmyz, jehož larvy si u mnoha druhů stavějí ochranná pouzdra z kamínků, písku nebo rostlin. Nejběžnější kachna; hnízdí téměř u každé vody s pobřežní vegetací. Stojí v mělčině a číhá na drobné ryby. Na březích rybníků a pomalých potoků je snadno vidět. Velký bílý vodní pták, který hnízdí u pomalých vod, nádrží a zarostlých rybníků. Malý pták, který se potápí pro rybky. Hnízdí ve strmých březích čistých potoků. Potápivý vodní pták s chocholkou na hlavě. Loví drobné ryby a hmyz, hnízdí na plovoucím hnízdě v rákosí. Dravý hmyz. Larvy žijí pod vodou několik měsíců až let, dospělé vážky loví ve vzduchu nad vodou. Černá se žlutými skvrnami. Žije v listnatých lesích u čistých horských potoků, larvy se vyvíjejí v potoku. Největší původní ropucha. Na jaře putuje k vodě, kde se tře. Neškodný had se dvěma žlutými skvrnami na zátylku. Dobře plave a loví žáby, ryby a čolky. Býložravec, který hrázemi a stavbami mění potok i břehy. Je chráněný. Vytváří mělčiny a tůně, kde se daří rybám a hmyzu. Hlodavec ze Severní Ameriky, který dobře plave a živí se pobřežními rostlinami. Hrabe nory do břehů. Invazní bylina z východní Asie, která vytváří husté porosty vysoké až tři metry. Vysoká tráva, která u rybníků a na březích tvoří rozsáhlé rákosiny. Invazní rostlina z Himalájí, vysoká až dva metry, s růžovými květy. Zarůstá břehy toků. Vysoká mokřadní rostlina se žlutými květy, která roste na vlhkých březích. Žije v horských lesích na severu a ve středu území Slovensko. U vody loví ryby a pije. Jak se chránit: V horských revírech se pohybujte hlučně, nenechávejte u stanu ryby, vnitřnosti ani zbytky návnad a jídlo ukládejte mimo místo na spaní. Pokud medvěda uvidíte, neutíkejte, klidně mluvte a pomalu ustupujte. Nikdy se nepřibližujte k mláďatům. Přenáší klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu. Číhá ve vysoké trávě a v břehové vegetaci. Jak se chránit: Od jara do podzimu se po lovu zkontrolujte, použijte repelent a dlouhé kalhoty zastrčte do ponožek. Klíště co nejdříve odstraňte pinzetou. Proti encefalitidě existuje očkování. Invazní rostlina rostoucí na březích potoků a na vlhkých loukách. Její míza na slunci způsobuje popáleniny kůže. Jak se chránit: Nedotýkejte se ho a neprocházejte porostem. Pokud se míza dostane na kůži, smyjte ji vodou a mýdlem a chraňte místo před sluncem. Při větším popálení vyhledejte lékaře. Velké bodavé mouchy. Nejaktivnější jsou za horkých bezvětrných dnů u vody a na loukách. Jak se chránit: Bolestivě bodají, zejména v létě v poledních hodinách. Pomáhá světlé oblečení s dlouhým rukávem a repelent. K vodě chodí válet se a pít, hlavně za soumraku a v noci. Jak se chránit: Bachyně s mláďaty umí být agresivní. Zachovejte odstup,aturanocujte na zvěřním přechodu a nenechávejte u vody zbytky jídla. Zvěř, rostliny a rizika: záznamy pocházejí z pozorování a odrážejí i to, kde se pozorovatelé pohybují, nejsou to měření hustoty ani jistota setkání. Platí pro okolí přibližně 35 × 55 km. Podloží, tok a prameny na mapě, hodnoty v místě vody, geomagnetická aktivita a zemětřesení. Jde o informaci o prostředí; do skóre vstupují jen malé hypotézy označené stupněm jistoty (zlomy a horniny, geomagnetická bouře). Mapa podloží potřebuje zapnutý JavaScript. Geologická mapa území (Slovensko) 1 : 50 000: horniny pod povrchem, od naplavených štěrků a písků přes jíly až po žuly a vápence. Barvy podle legendy ŠGÚDŠ, po kliknutí do mapy se ukáže popis horniny v daném místě. Pro rybáře: Štěrkové lavice a kamenité prahy dávají čisté dno a biotop pro candáta, okouna či parmu. Jílovité a bahnité podloží drží potravu pro kapra a cejna. Vápence a dolomity dávají tvrdší, na potravu bohatší vodu než žuly a křemence. Radonové riziko podloží (nízké, střední, vysoké). Vychází z radioaktivity hornin a z puklin. Mapa ukazuje podloží, ne radon ve vodě. Pro rybáře: Radon je přírodní stopovač podzemní vody. Podloží s vyšším radonovým rizikem (žuly, ruly, tektonické zlomy) bývá místem, kde puklinová voda vytéká na povrch. Většina území (Slovensko) je „střední“, proto je zajímavé hlavně vysoké riziko. Ekvivalentní uran v povrchových horninách z letecké gama spektrometrie (ppm). Od 4 ppm se podloží obvykle označuje za zvýšené radonové riziko. Pro rybáře: Vysoký uran je znakem žul, rul a černých břidlic, tedy hornin, ze kterých se do vody dostává radon a rozpuštěné látky. Pro záběr nemá přímý význam, pomáhá číst geologii území. Dávkový příkon gama záření ve vzduchu (nGy/h) z leteckého měření. Jde o přirozené pozadí podloží, ne o znečištění. Pro rybáře: Vyšší hodnoty mají horniny bohaté na uran, thorium a draslík (žuly, ruly, flyš s břidlicemi). Je to doplněk k mapě uranu; rybáři hlavně ukazuje, kde se mění podloží. Anomálie magnetického pole Země (ΔT, v nT) způsobené horninami s magnetickými minerály, například sopečnými horninami, bazalty či amfibolity. Pro rybáře: Ryby (zejména lososovité a úhoři) vnímají magnetické pole. Zda místní anomálie ovlivňují jejich pohyb a záběr, není prokázáno; bere se to jako hypotéza. Kliknutím nebo ťuknutím do mapy zjistíte hodnotu v daném místě. střední Běžné pro většinu Slovensko. 2,5ppm běžný Běžné pozadí hornin. 5,8ppm pod průměrem kůry Přírodní pozadí hornin. 0,80% pod průměrem kůry Přírodní pozadí hornin. 40nGy/h pod světovým průměrem Přirozené pozadí podloží. -13nT pod průměrem okolí Odchylka magnetického pole od průměru okolí. Hodnoty platí pro jedno místo (na mapě označené bodem), nikoli jako průměr celého toku nebo povodia. Radon je v podzemních vodách přirozený stopovač; do mapy není zahrnut radon ve vodě, jen riziko podloží. Značka na ciferníku: průměr horní zemské kůry (uran 2,7 ppm, thorium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a světový průměr přirozené dávky venku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička se nevychyluje do „dobra“ ani „zla“, jen ukazuje, kde hodnota leží. Zvýšený uran nebo radon je pouze údaj o hornině. Pro záběr nemá prokázaný význam; pomáhá číst, z jakého podloží voda pochází. do 250 m zlom v okolí Tektonický zlom na geologické mapě. 0 žádné zaznamenané Žádné v okruhu 1 km. zakrytý mladšími usazeninami Podél zlomů a u pramenů vytéká z podloží puklinová podzemní voda. Bývá v létě chladnější a v zimě teplejší než voda v toku, proto se na takových místech podle rybářských zkušeností ryby v extrémním počasí zdržují (letní a zimní ostrůvky vhodnější teploty). Čerstvá puklinová voda však může mít málo kyslíka. Jde o zkušenost rybářů, nikoli o měřený jev u tohoto revíru. Zlomy jsou z geologické mapy 1 : 50 000. Prameny pocházejí z hydrogeologické mapy, která pokrývá jen některé regiony, takže nula neznamená, že tam prameny nejsou. Naplaveniny Převažující skupina hornin podle mapy. Štěrky, písky a hlíny v údolí vypovídají o dně údolí, nikoli o hornině v povodí. Chemii vody určuje hlavně podloží výše nad místem. Hornina v jediném místě neurčuje chemii celé vody: ta závisí na podloží v celém povodí nad místem. Údaj slouží jako nápověda, nikoli jako měření. Nejvyšší předpovídaný Kp v nejbližších 24 hodinách: 4,7 (neklidné pole). Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země od slunečního větru. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ryby, zejména lososovité a úhoři, magnetické pole vnímají. Že by jejich záběr závisel na Kp, však není prokázáno: jde o pozorování rybářů a o hypotézy. Údaj je stejný pro celé území (Slovensko). Do skóre aktivity vstupuje jen při silné geomagnetické bouři (hypotéza, −1 až −2 body). Všechny tyto otřesy jsou velmi plytké, jde pravděpodobně o důlní otřesy (například v polských a českých revírech), nikoli o tektonickou aktivitu. Podle rybářských historek ryby (zejména sumci a úhoři) před otřesy neklidně reagují nebo přestanou brát. Spolehlivě prokázané to není a u slabých otřesů jde o náhodu. Hlubší otřesy z Karpat (například v okolí Komárna a Dobré Vody) lidé většinou vůbec nevnímají. Katalog GEOFON je celosvětový, slabé otřesy v okolí (Slovensko) v něm nemusí být všechny. Nezapočítává se do skóre aktivity. Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikální a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemětřesení). Souvislost geomagnetického pole, otřesů či radonu se záběrem ryb není spolehlivě prokázána, proto se do skóre aktivity nepočítají. Postup je v Metodice. Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje se přibližně každých 6 dní Tok je užší než bod družice (10 m). Hodnoty se proto berou z pásu kolem čáry revíru a z bodů, ve kterých se mísí voda s břehem, takže jsou pouze orientační a mohou ukazovat i břeh. Plocha hladiny se u toku nehodnotí a odhady nad vodou se na snímku ukážou pouze tam, kde je tok širší než bod družice. Podobně jako v posledních obdobích. Zákal nad 25 FNU je na 82 % vodní plochy. Odhad podle odrazivosti vody v červeném pásmu. Jde o relativní pomůcku, nikoli měření v NTU. Sentinel-2, 26. 10. 2026, bez oblačnosti 100 % plochy Zvýšený chlorofyl se ukazuje na 49 % vodní plochy. Index NDCI sleduje chlorofyl-a v rostlinném planktonu (řasy, sinice). Neurčí druh řas ani toxicitu. Sentinel-2, 26. 10. 2026 Podíl plochy se zelenou vegetací (rostliny na hladině a těsně pod ní, rákos u břehu). U břehů se může započítat také pruh rákosu, proto se hodnoty na malých plochách mohou zdát vyšší. Sentinel-2, 26. 10. 2026, bez oblačnosti 100 % plochy Podíl plochy, na které satelit vidí led nebo sníh. Za posledních 20 dní byl nejvyšší 0 %. Satelit nezjistí tloušťku ani nosnost ledu. Na led nikdy nevstupujte podle tohoto údaje. Sentinel-2, 26. 10. 2026, bez oblačnosti 100 % plochy Po dešti nebo při tání sněhu ryby často přestanou brát. Zkus vtoky a závětrné zátoky, kde je voda čistější, nebo počkej, až se voda usadí. Bohatá potrava pro drobné ryby, takže se u hladiny zdržují i kaprovití a dravci za nimi. U dna může být méně kyslíku. Rozbor vychází z běžných rybářských pravidel a z údajů družice. Je to pomůcka, nikoliv předpověď záběrů. Rozhoduje rybářský řád, povolenka a situace na místě. Údaje se ukládají od 27. 8. 2026 (14 období po 5 dnech), v grafech je vidět jejich vývoj. Stáhnout historii (CSV) Odhady ze satelitních snímků s rozlišením 10 až 20 m, nikoliv měření ve vodě. Ovlivňují je mraky, stíny, vítr a břehy. Nepoužívejte je k rozhodování o koupání ani o vstupu na led. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je popsaný v metodice. Vývoj okolí a přírody od 2017 do 2023: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně. Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.
Právě u vody
Podmínky k lovuIndex aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.
Podmínky k lovu
Index aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.Voda
Modelovaný průtok
Modelový průtokOdhad množství vody v řece (m³/s) z modelu GloFAS, nikoli měření. Rozlišení je asi 5 km, na malých tocích může ukazovat větší řeku v okolí.Výškový profil toku
Výškový profilJak se mění nadmořská výška toku po proudu. Počítá se z digitálního modelu reliéfu (desítky metrů), nikoli z měření hladiny, proto je orientační, zejména u úzkých potoků.Počasí a předpověď
Počasí a předpověď
Obloha: slunce, měsíc a solunární oknaSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.
Obloha: slunce a měsíc
Solunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.Slunce
MěsícFáze MěsícePři úplňku a novu je gravitační působení nejsilnější. Při jasné úplňkové noci se dravci a kapři často krmí v noci, den po ní může být slabší.
Okna dneSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.
Mapa a údaje o revíru
48.83325, 18.26979
OpenStreetMap
Údaje o revíru
Charakteristika
Co to znamená pro rybářevysvětlení dna, porostu, linie a dalších údajů tohoto revíru
Soutoky a riziková místa
Podrobnosti
Zákon a pravidla lovu
Hájení všech ryb
§ 13 odst. 1 zákonaDenní doba lovu
§ 11 vyhláškyPruty, nástrahy a dny lovu
§ 16 zákonaKolik ryb si smíte ponechat za den
§ 14 vyhláškyDoba hájení jednotlivých druhů§ 10 vyhlášky
Lovné míry§ 12 vyhlášky
Před lovem a po lovu
Novinky z organizace a úlovky z revíru
Úlovky z revíru
Další revíry na toku Bebrava
Revíry v okolí
2-1100-4-1Salmonidní voda (pstruh)Kšinka
Trenčínský kraj
2-4480-1-1Kaprová vodaVN Baračka
Trenčín, Trenčínský kraj
2-5170-1-1Kaprová vodaVN Prusy
Bánovce nad Bebravou, Trenčínský kraj
2-4300-4-1Salmonidní voda (pstruh)Teplička (Trenčín)
Trenčín, Trenčínský kraj
2-5310-1-1Kaprová vodaVN Svinica
Trenčín, Trenčínský kraj
2-2160-4-1Salmonidní voda (pstruh)Radiša č. 1
Bánovce nad Bebravou, Trenčínský krajTerén ve 3D
Voda podle veřejných zdrojů
Co z toho vyplývá
Veřejné zdroje ve skóre podmínekÚdaje o kyslíku, živinách, hloubce nádrže, velikosti toku, dnu, druzích ryb a rojení hmyzu mírně upraví skóre „Podmínky při lovu“. Každá úprava je v rozboru skóre vidět zvlášť.Znečištění−2
Co o tom víme
Co o tom víme
Tok, nádrž a dno−1
Co o tom víme
Skóre nemění
Znečištění vody
Znečištění vody (SHMÚ)Ukazatele kvality vody, které v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nesplňují normy na nejbližším místě monitoringu na tomtéž toku.Povrchová voda: nejbližší místo monitoringu
PAU: 3 látky (do skóre se nepočítají)
Další místa na témže toku
Podzemní voda v okolí
Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.Podzemní voda do 10 km (6 stanic)
Ukázat dalších 3
Čistírny odpadních vod
Čistírny odpadních vod u revíruČistírny do 2 km od revíru: přetížení, plnění požadavků EU a vypuštěné zatížení (BSK₅, CHSK, dusík, fosfor v tunách za rok).Povodí a nádrž
Hloubka nádrže (HydroLAKES)Průměrná hloubka, objem a doba zdržení vody v nádrži z databáze HydroLAKES (WWF). Hloubka je odhadnuta modelem z okolního terénu, takže je orientační.Dno a podloží
Dno a podloží (ŠGÚDŠ)Podloží pod vodou podle hydrogeologické mapy Slovensko 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Udává, zda je okolí štěrkové, písčité, jílovité, bahnité nebo skalnaté.Podzemní voda: naměřené hodnoty
Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.Amonné ionty
Dusitany
Dusičnany
Kyslík
Teplota vody
pH
Tvrdost vody
Železo
Mangan
Chloridy
Sírany
Vodivost
Kovy a polokovy
Pesticidy
Rozpouštědla a benzen
PAU (spalování, ropné látky)
Jak to působí na ryby a vodu
Ryby, zvěř, rostliny a rizika v okolí vodyZvěř a rizika u vody (GBIF)Zvěř, ptáci, rostliny a rizika (medvěd, klíšťata, komáři, bolševník), které lidé v okolí vody zaznamenali. Nepatří do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci.
FaunaPotočník
Nejvíce záznamů: Čer.
O druhu
PtákKachna divoká
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu
PtákVolavka popelavá
Nejvíce záznamů: prosinec.
O druhu
PtákLabuť velká
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu
PtákLedňáček říční
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu
PtákPotápka roháč
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu
FaunaVážky
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu
FaunaMlok skvrnitý
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu
FaunaRopucha obecná
Nejvíce záznamů: březen.
O druhu
FaunaUžovka obojková
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu
FaunaBobr evropský
Nejvíce záznamů: leden.
O druhu
FaunaOndatra pižmová
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu
Invazní rostlinaKřídlatka japonská
Nejvíce záznamů: září.
O druhu
Rostlina
RostlinaRákos obecný
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu
Invazní rostlinaNetýkavka žláznatá
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu
Rostlina
RostlinaKosatec žlutý
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu
RizikoMedvěd hnědý
Nejvíce záznamů: březen.
Jak se chránit
RizikoKlíště obecné
Nejvíce záznamů: duben.
Jak se chránit
RizikoBolševník velkolepý
Nejvíce záznamů: březen.
Jak se chránit
RizikoStřečci
Nejvíce záznamů: Čvc.
Jak se chránit
RizikoPrase divoké
Nejvíce záznamů: Čer.
Jak se chránit
Zdroje fotografií
Země pod vodou: geologie, zlomy a radon
nízké 36,7 %
střední 63,0 %
vysoké 0,3 %
bez údajů
0 – 1
1 – 2
2 – 3
3 – 4
4 – 5
5 – 7
7 – 35
bez údajů
0 – 20
20 – 40
40 – 60
60 – 80
80 – 100
100 – 140
140 – 180
180 – 220
220 – 999
-1 217 – -1 000
-1 000 – -250
-250 – -200
-200 – -190
-190 – -180
-180 – -170
-170 – -160
-160 – -150
-150 – -140
-140 – -130
-130 – -120
-120 – -110
-110 – -100
-100 – -90
-90 – -80
-80 – -60
-60 – -40
-40 – -20
-20 – 0
0 – 10
10 – 20
20 – 30
30 – 40
40 – 50
50 – 70
70 – 100
100 – 150
150 – 200
200 – 250
250 – 300
300 – 400
400 – 500
500 – 600
600 – 700
700 – 800
800 – 900
900 – 1 000
1000 – 1 100
1100 – 1 130
Hodnoty v místě vody
Hodnoty v místě vodyRadonové riziko podloží, uran, thorium, draslík, gama záření a magnetická anomálie v jednom místě u vody (na mapě označeno bodem).Radonové riziko podloží
Uran (eU)
Thorium (eTh)
Draslík (K)
Gama záření
Magnetická anomálie (ΔT)
Zlomy a prameny
Zlomy a pramenyVzdálenost k nejbližšímu tektonickému zlomovému pásmu na geologické mapě a počet pramenů v okolí. Podél zlomů vytéká puklinová podzemní voda.Nejbližší zlom
Prameny a vývěry
Horniny a chemie vody
Horniny a chemie vodyPřevládající skupina hornin v místě vody a co to obvykle znamená pro tvrdost, pH a bohatost vody.Podloží v místě vody
Geomagnetická aktivita
Geomagnetická aktivita (Kp)Planetární index Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ukazuje se posledních 48 hodin a předpověď na 24 hodin.Zemětřesení poblíž
Zemětřesení v okolíOtřesy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledních 30 dní (katalog GFZ GEOFON).Z vesmíru: co ukazují družice Copernicus

Průhlednost vody ze satelitu
Čirost vody ze satelituOdhad zákalu z odrazu světla od vodní hladiny v červeném pásmu družice Sentinel-2. Čistá voda odráží málo, zakalená hodně. Je to relativní pomůcka, nikoli měření.Kvetení a chlorofyl
Kvetení a chlorofylIndex NDCI porovnává odraz v červeném okraji (705 nm) a v červeném pásmu (665 nm). Vyšší hodnoty znamenají více chlorofylu-a, tedy řas a sinic ve vodě.Zarůstání hladiny
Zarůstání hladinyPodíl plochy revíru, na které družice vidí zelenou vegetaci (index NDVI nad 0,3): plovoucí a vynořené rostliny a rákos u břehu.Led na hladině
Led na hladiněPodíl plochy, na které družice vidí led nebo sníh. Tloušťku ani nosnost ledu nedokáže určit.Co to znamená pro rybolov
Co to znamená pro lovKrátký rozbor podle údajů družice a běžných rybářských pravidel. Je to pomůcka, nikoli předpověď záběrů.Historické snímky



Ubývající srpekosvětleno 5 %
Hloubka: Plytký, do 1 m
Dno: Štěrkové dno
Dno: Písčité dno
Dno: Hlinité dno
Linie toku: Mírně zvlněná linie
Zastínění: Velmi stinný, nad 70 %
Porost: Vrba
Porost: Olše
Příčné stavby: S příčnými stavbami
COV Banovce nad BebravouBod vypouštění odpadních vod
0,6 kmCOV Banovce nad BebravouČistírna odpadních vod · kapacita 26 378 EO
0,9 kmNa tomto revíru zatím nikdo nezapsal úlovekBuďte první: po schválení se objeví zde i v žebříčku.
Veřejné údaje o této vodě skóre aktivity téměř nemění.
Kvalita povrchové vody (SHMÚ)Stupeň důkazů: Praxe rybářů
0
Škodlivé látky v podzemní vodě (SHMÚ)Stupeň důkazů: Částečně podloženo
−2
Dno podle geologieStupeň důkazů: Hypotéza
−1
PodlužanyBebrava, rkm 26,9 · na čáře revíru
3 ukazatele v roce 20232022202320242025
Ukazatel2022202320242025
Škodlivé organické látky
oktylfenol·norma splněna●norma nesplněna–místo není v ročence–místo není v ročence
Soli, pH a minerály
pH●norma nesplněna·norma splněna–místo není v ročence–místo není v ročence
Ukazatel2022202320242025
PAU (spalování a spad)
benzo(a)pyren●norma nesplněna·norma splněna–místo není v ročence–místo není v ročence
benzo(ghi)perylen·norma splněna●norma nesplněna–místo není v ročence–místo není v ročence
fluoranthen·norma splněna●norma nesplněna–místo není v ročence–místo není v ročence
Slatina N/bebr – pri Mlyneokres Bánovce nad Bebravou · pramen · 0,1 km od revíru
bez překročení v 20252017 až 2025
Dolne Motesice – Jazerookres Trenčín · pramen · 0,3 km od revíru
bez překročení v 20252017 až 2025
Banovce N.beb.-biskupiceokres Bánovce nad Bebravou · vrt nebo studna · 1,9 km od revíru
pouze přírodní látky2017 až 2025
Velke Drzkovce – Safranicaokres Bánovce nad Bebravou · pramen · 3,6 km od revíru
látky z lidské činnosti2017 až 2025
Kubrica – Kalinky C.1okres Trenčín · pramen · 4,9 km od revíru
bez překročení v 20252017 až 2025
Ostraticeokres Partizánske · vrt nebo studna · 9,7 km od revíru
pouze přírodní látky2017 až 2025
COV Banovce nad Bebravou0,9 km od revíru · kapacita 26 378 EO · mechanické, biologické, odstraňování dusíku a fosforu
v normě68 % kapacity
Jíly a hlíny
Geologie
Radonové riziko
Uran (eU)
Gama záření
Magnetika
Polsko4. 11. 03:47, 141 km od vody, hloubka 1 kmpravděpodobně důlní otřes (mělce pod povrchem)
suchá zeměvodaIndex NDWI
holá zeměhustý porostIndex NDVI
čirázakalená0 až 90 FNU
málohodně chlorofyluIndex NDCI
řídkýhustý porostIndex NDVI
≈ 81 FNUVelmi zakalená voda
NDCI 0,12Vysoký chlorofyl, možné kvetení
0 % plochyČistá hladina
0 % plochyBez ledu
Velmi zakalená voda
Hodně řas a planktonu

