Dnes na toku Pivovarský potok

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Průměrná aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

15:00–17:00

Pivovarský potok, skóre okna 45.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 18:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Stav vody na toku

    Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic

    Vodní stavy na toku

    StaniceStavZměnaTeplota
    Martin6 cm2,9 °C
    Zdroj: SHMÚAktualizováno 8. 11. 2026 17:58

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

    05001 0001 5000 km2 km4 km6 km
    Výškový profil toku: od 1 360 do 405 m n. m. na 7,9 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    1 360 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    341 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    1 018 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    128 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,11

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Pivovarský potok z roku 2018
    2018snímkováno 18. 9. 2018
    Letecký snímek toku Pivovarský potok z roku 2021
    2021snímkováno 8. 9. 2021
    Letecký snímek toku Pivovarský potok z roku 2024
    2024snímkováno 23. 8. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Pivovarský potok

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Povrchové vody poblíž revírůnejbližší místo monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 revírů toku s údaji SHMÚ má v nejbližším místě nesplněnou normu alespoň v jednom ukazateli.

    • 1 až 2 ukazatele1

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    0 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geologie a geochemie toku Pivovarský potok

    Kovy a zlato v říčních sedimentech a vodách, stará důlní díla a ložiska, vrty s archivními zprávami, geotermální energie, ekologické zátěže a sesuvy v okolí potoka

    Přehled vychází z veřejných rejstříků a atlasů Státního geologického ústavu Dionýze Štúra. Hledání pokrývá oblast kolem vody všech rybářských oblastí toku (celkem 8 km čáry): vzorky toků do 1 km, vrty, důlní díla a zátěže do 3 km, výskyty rud do 5 km, geotermální zdroje do 10 km.

    Skála pod vodou

    Říční naplaveniny50 % vodní hladiny

    25% metamorfované horniny, 25% mladé sedimenty

    Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách. Geologická mapa Slovenska 1:50 000.

    510

    Voda podle atlasu

    pH 7,4modelovaný odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizace 148 mg/l, měkká voda (4,9 °dH). Interpolace měření z Geochemického atlasu Slovenska, nikoli měření v toku.

    Prvky v říčních sedimentech

    1 z 15prvky v horních 10 %

    nejvyšší: Molybden 0,926 mg/kg

    Pozice nejvýše hodnoceného prvku mezi vzorovými body na tocích na Slovensku: percentil 93. Interpolace Geochemického atlasu říčních sedimentů.

    1 km2 km35 °C60 °C

    Teplo pod nohama

    35°C v hloubce 1000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hloubce 2 000 m asi 60 °C (nárůst o 25 °C na kilometr). Atlas geotermální energie Slovenska.

    20200

    Přirozené gama záření

    47dávkový příkon nGy/h

    percentil 26 na Slovensku

    Přírodní pozadí z hornin a půdy (draslík, uran, thorium), nikoli hodnota naměřená u vody. Letecká spektrometrie gama záření ŠGÚDŠ.

    Stará důlní díla

    0objektů do 3 km

    V okruhu 3 km od vody není zaznamenáno žádné staré důlní dílo.

    Zlato v říčních sedimentech

    0vzorků se zlatem

    7 rudných minerálů v sedimentu

    Ve vzorcích říčních sedimentů v okruhu 1 km od vody nebylo nalezeno žádné zlato. Vzorky nepokrývají každý potok, takže to neznamená, že zde není žádné zlato.

    Stopové prvky v potoční vodě

    0 z 10ukazatele v horních 5 %

    nejvyšší: Kadmium 0,250 μg/l

    Pozice nejvyšší naměřené hodnoty v distribuci všech vzorků povrchových vod na Slovensku: percentil 75 (Bystrička-Valaská dolina 2250m JV od K1436).

    Rozbory vrtů a podzemních vod

    273vrtů do 3 km

    368 rozborů vody v okolí

    Z toho 273 má archivní zprávu z Geofondu. Vrty jsou hydrogeologické, geologické, inženýrsko-geologické a další.

    0 °C120

    Geotermální energie

    42°C u ústí vrtu

    3 geotermální vrty do 10 km

    Nejteplejší: Kamenná Poruba – RTŠ-1, vydatnost 13,4 l/s, 9,7 km od vody.

    Ekologické zátěže a skládky

    27místa v okruhu 3 km

    1 ekologická zátěž, 26 skládek

    Nejbližší zátěž: Martin – kasárne SNP, 100 m od vody. Blízkost neznamená, že látky unikají z místa do vody.

    Ložiska a výskyty rud

    27záznamů do 5 km

    6 ložisek, 21 rudných výskytů

    Registry geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerostných surovin.

    Sesuvy půdy a svahové deformace

    19ploch do 3 km

    2 aktivních

    Zdokumentované sesuvy v evidenci Geofondu. Sesuv půdy do potoka může zakalit vodu a změnit koryto.

    Geologická stavba pod vodou

    Která hornina leží pod vodní hladinou (Geologická mapa Slovenska 1:50 000), jak je stará, jak silný je kvartérní pokryv a v jaké tektonické jednotce voda proudí. Skalní podloží rozhoduje o tvrdosti vody, dně, zákalu po dešti a vydatnosti pramenů.

    Body sledují vodní linii (pro potok a povodí, rybářský revír za rybářským revírem). Pás je průřez vzdáleností, nikoli mapa; šířka úseku odpovídá počtu bodů.

    • Říční naplaveniny50%SR 72 %
    • Metamorfované horniny25%SR 1,4 %
    • Mladé sedimenty25%SR 8,6 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Říční naplaveniny: Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách.

    Geologické stáří hornin

    • Kvartérní75%
    • krystalický suterén25%

    Nejběžnější horninové jednotky

    SystémStáříJednotkaBody
    Kvartérníholocénříční sedimenty: litofaciální nerozdělené aluviální jíly nebo písčité až štěrkovité jíly údolí a záplavových oblastí2×
    krystalický suterénRané paleozoikum?granát-biotitové paragnézy1×
    KvartérníPleistocén – holocéndeluviální sedimenty jako celek: litofaciální nediferencované svahy a trosky1×

    Kvartérní pokryv

    • deluviální sedimenty100%SR 16 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    • Typická tloušťka kvartérního pokryvu5,5m
    • 5 – 1050%SR 20 %
    • 2 – 550%SR 48 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Tektonické dělení

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitivní jednotka (pohoří)67%SR 60 %
    • negativní jednotka (mezihorské pánve)33%SR 14 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Směr neotektonických pohybů

    • velké povznesení67%SR 26 %
    • střední pokles33%SR 6,8 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Regionálně geologické členění

    • základní hory67%SR 11 %
    • intramontánní pánve33%SR 44 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Regionálně geologické členění (podcelky)

    • Malá Fatra67%SR 1,2 %
    • vnitřní pánve33%SR 4,5 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Inženýrsko-geologické revíry

    • oblast nížinných ložisek50%SR 20 %
    • oblast vysoce kvalitních metamorfovaných hornin50%SR 1,4 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Inženýrsko-geologické útvary

    • tvorba kvartérních sedimentů50%SR 71 %
    • tvorba vysoce metamorfovaných hornin50%SR 1,4 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Náchylnost území ke svahovým deformacím

    • Oblast stabilních oblastí75%SR 95 %
    • Oblast potenciálně nestabilních oblastí25%SR 4,4 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Mapa pokrývá 4 z 4 bodů na vodní linii.

    Hydrogeologie: zvodnělé vrstvy a podzemní vody

    Potoky a řeky jsou napájeny podzemní vodou. Hydrogeologické mapy ukazují, ve kterých horninách je voda uložena, jak jsou propustné a jaká je v nich voda. Údaje pocházejí z map ŠGÚDŠ, nikoli z měření na konkrétní vodě.

    Horniny vodonosné vrstvy (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk50%SR 52 %
    • Kyselé plutonické horniny50%SR 3,7 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Typ vodonosné vrstvy

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne nespevnené sedimenty) (Štěrk; Fluviálne)50%SR 27 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody50%SR 3,7 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Typ propustnosti (základní hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • mezikruplné100%SR 86 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Hydrogeologická funkce

    • vodonosná vrstva100%SR 95 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Hlavní hydrogeologická oblast

    • krystalické a druhohorní severovýchodní části Lúčanské Fatra67%SR 0,0 %
    • Paleogenní, neogenní a čtvrtohorní povodí Turčianska33%SR 1,4 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Genetický typ podzemní vody

    • silik-karbonátová podzemní voda100%SR 6,9 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Chemický typ podzemní vody

    • Ca-HCO3, resp. Ca-Mg-HCO3 typ100%SR 4,2 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Třída kvality podzemní vody

    • D50%SR 15 %
    • B50%SR 18 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Geotermální útvary podzemních vod

    • Turiec Basin100%SR 3,3 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Chemie povrchových vod dle atlasu

    Modelované složení vody v oblasti, kterou prochází linie rybářského revíru. Rastry Geochemického atlasu Slovenska (povrchové vody) jsou interpolací měření ve vzorkovaných tocích, zobrazují tedy typické pozadí území, nikoli měření v konkrétním toku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,40typický rozsah

    Většina řek a potoků na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyselejší voda se nachází v potocích na kyselých horninách (žuly, křemence), zásaditější voda u vápenců.

    Tvrdost vody

    4,9°dH, měkká

    Součet vápníku a hořčíku (0,87 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná a její pH se mění pomaleji; měkká voda je citlivější na kyselé deště.

    Rozpuštěné látky

    148mg/l mineralizace

    Celkové množství rozpuštěných minerálů. Čistá horská voda má desítky mg/l, nížinné a vápencové stovky.

    Iontové složení vody

    Typ vody podle dominantních iontů: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Akcie jsou v ekvivalentech, obvyklý způsob porovnávání složení vod.

    Hlavní ionty

    • ChloridyCl4,58 mg/lpercentil31
    • FluoridyF0,0735 mg/lpercentil26
    • SíranySO424,9 mg/lpercentil26
    • SodíkNa4,18 mg/lpercentil21
    • HořčíkMg6,52 mg/lpercentil18
    • VápníkCa24,3 mg/lpercentil14
    • DraslíkK1,16 mg/lpercentil13
    • BikarbonátyHCO370,0 mg/lpercentil11

    tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)

    Živiny a organické znečištění

    • DusičnanyNO311,4 mg/lpercentil78
    • FosfátyPO40,0517 mg/lpercentil28
    • Chemická spotřeba kyslíkuChSK1,76 mg/lpercentil14
    • AmmoniumNH40,0290 mg/lpercentil9

    Kovy

    • HliníkAl147 μg/lpercentil71
    • ZinekZn6,03 μg/lpercentil45
    • ŽelezoFe0,0355 mg/lpercentil13
    • ManganMn5,45 μg/lpercentil10

    Prvky v říčních sedimentech

    Geochemický atlas Slovenska (říční sedimenty) popisuje, co řeka nese v jemném materiálu na svém korytě. Sediment shromažďuje kovy z hornin, rudných výskytů a dřívější těžby a průmyslu. Není to zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika: ukazuje, jak se prvek na tomto toku řadí mezi toky na Slovensku.

    Potenciálně toxické a stopové prvky

    • MolybdenMo0,926 mg/kgpercentil93
    • VanadV95,7 mg/kgpercentil86
    • KobaltCo12,0 mg/kgpercentil86
    • SelenSe0,488 mg/kgpercentil86
    • MěďCu42,0 mg/kgpercentil85
    • VéstPb27,5 mg/kgpercentil85
    • VizmutBi0,322 mg/kgpercentil77
    • ZinekZn136 mg/kgpercentil76
    • RtuťHg0,201 mg/kgpercentil74
    • NiklNi28,1 mg/kgpercentil65
    • KadmiumCd0,224 mg/kgpercentil58
    • ChromCr75,5 mg/kgpercentil55
    • CínSn2,76 mg/kgpercentil54
    • ArsenAs5,64 mg/kgpercentil36
    • AntimonSb0,366 mg/kgpercentil19

    tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)

    Hlavní prvky (železo, hliník, vápník, hořčík, draslík, sodík, titan, mangan, fosfor)
    • ŽelezoFe3,99 %percentil90
    • SodíkNa1,29 %percentil90
    • TitanTi6 138 mg/kgpercentil87
    • FosforP1 252 mg/kgpercentil86
    • HořčíkMg1,77 %percentil86
    • HliníkAl6,96 %percentil85
    • VápníkCa3,23 %percentil68
    • ManganMn915 mg/kgpercentil57
    • DraslíkK1,42 %percentil36
    Další prvky (baryum, stroncium, lithium, rubidium, zirkonium, yttrium, cer, bor, berylium, gallium)
    • YttriumY45,6 mg/kgpercentil95
    • CeriumCe97,1 mg/kgpercentil95
    • StronciumSr239 mg/kgpercentil94
    • BaryumBa656 mg/kgpercentil90
    • GalliumGa17,5 mg/kgpercentil78
    • ZirkoniumZr492 mg/kgpercentil77
    • LithiumLi31,6 mg/kgpercentil61
    • BerylliumBe1,30 mg/kgpercentil43
    • RubidiumRb83,0 mg/kgpercentil35
    • BorB27,8 mg/kgpercentil4

    Přírodní radioaktivita a radon

    Vzduchová gama spektrometrie ŠGÚDŠ měří záření draslíku, uranu a thoria v horninách a půdě. Nejvyšší hodnoty mají žuly a některé kyselé vulkanické horniny, nejnižší vápence a nivy. Cézium-137 je pozůstatkem spadu z černobylské havárie a testů jaderných zbraní.

    20200

    Dávkový příkon gama záření

    47nGy/h ve vzduchu

    rozsah 45 až 53 nGy/h

    Přírodní pozadí z hornin a půdy; výše nad žulami a některými kyselými vulkanickými horninami, níže nad vápenci a nivami.

    Radonové riziko podloží

    nízké

    Radon je přírodní plyn z hornin. Riziko se týká budov a sklepů, nikoli vody v potoce; ukazuje, jaké je podloží.

    • Ekvivalentní thorium (eTh)eTh7,90 ppm66. percentil
    • Ekvivalentní uran (eU)eU2,25 ppm18. percentil
    • Draslík (K)K1,12 %percentil13

    tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1372 527 Bq/m²81. percentil

    Radonové riziko izoplety

    • nízké100%SR 36 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Geofyzikální pole: magnetika a gravitace

    Mapy magnetického pole a gravitace (ŠGÚDŠ) odhalují, co se skrývá pod sedimenty a povrchem: sopečná tělesa, zlomy a mocnost kůry. Pro rybáře jsou zajímavé nepřímo: ukazují, kde se mění skalní podloží a s ním i voda.

    SVJZ

    Magnetická anomálie

    -10nT

    rozsah -13 až -7 nT

    Odchylka magnetického pole Země od okolí. Pozitivní a negativní anomálie odhalují horniny s magnetitem (čediče, bazické vulkanické horniny) a hranice ve skalním podloží.

    Bouguerova gravitační anomálie

    -49mGal

    zbytkový −8,0 mGal

    Negativní hodnoty leží nad silnými sedimenty a pod horami (světlá kůra), kladné hodnoty nad hustými horninami a tenčí kůrou. Ukazuje strukturu zemské kůry, nikoli vody.

    Geotermální potenciál

    Atlas geotermální energie Slovenska zaznamenává teplotu hornin a tepelný tok z nitra Země. Je to potenciál oblasti, nikoli skutečné teplo vody v toku. Specifické geotermální vrty a prameny v blízkosti této vody jsou v sekci geotermální energie níže.

    1 km2 km35 °C60 °C

    Teplota horniny s hloubkou

    35 / 60 °Cv hloubkách 1000 a 2000 m

    nárůst o 25 °C na km

    Čára ukazuje teplotu horniny; tečkovaná část je pouze prodloužením povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Geotermální útvary podzemní vody pod vodní hladinou

    • Turiec Basin100%SR 3,3 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Reliéf, klima a půdy

    Povodí není jen voda: sklon a nadmořská výška určují rychlost odtoku, podnebí teplotu a množství vody a půdu, která je spláchnuta do potoka. Údaje pocházejí z geomorfologického členění, klimaticko-geografických typů a půdních map ŠGÚDŠ.

    • Nadmořská výška geomorfologických jednotek (od–do)52–634m a.s.l.
    • Průměrná nadmořská výška jednotek444m a.s.l.
    • Průměrný sklon3,4°
    • Průměrná lednová teplota-5,5°C
    • Průměrná červencová teplota14,4°C
    • Roční srážky1 022mm

    Geomorfologické jednotky

    • Turiec Basin100%SR 1,7 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Oblast Fatra-Tatra100%SR 21 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Klimaticko-geografické typy

    • klima povodí67%SR 29 %
    • horské klima33%SR 33 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Náchylnost půd k acidifikaci

    • půdy, které nejsou náchylné k okyselení100%SR 27 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Kontaminace půdy (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná půda, geogenně stanovený obsah některých rizikových prvků dosahuje mezních hodnot a75%SR 45 %
    • poměrně čistá půda25%SR 53 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Neogenní50%SR 48 %
    • Krystalický suterén tatrika a veporicum50%SR 1,5 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Mapa chodby

    Kde jsou nejbližší důlní díla, ložiska, zátěže, geotermální vrty a nálezy zlata. Skupiny lze vypnout.

    Mlynská dolina – Měděné rudy (100 m od vody)Veľká Lúka – Molybdenové rudy (400 m od vody)Bystrička – Antimonové rudy (4,3 km od vody)Višňovská dolina II – Měděné rudy (4,8 km od vody)Trebostovo – Bánske – Pyrit (4,9 km od vody)Martin – kasárne SNP – SK1000500P (100 m od vody)Z nad pivovarom – Martin – příležitostný (40 m od vody)Stráne – J rybník – Martin – žádný (110 m od vody)Z nad kasárňami – Martin – nelze odhadnout (210 m od vody)Martin – Stráne parkovisko – Martin – příležitostný (560 m od vody)Záturčie – z. os. SN – Martin – žádný (750 m od vody)Záturčie – pod z. o. – Martin – žádný (920 m od vody)Záturčie – S obce – Martin – příležitostný (1,0 km od vody)Martin – Kalnô – Martin – – (1,5 km od vody)pri celulózke – Martin – žádný (1,5 km od vody)V za zdravotnou školou – Martin – žádný (1,5 km od vody)motel San Martin – Martin – žádný (1,6 km od vody)V za amfiteátrom – Martin – žádný (1,6 km od vody)Horné Záturčie – Záturčie – žádný (1,6 km od vody)Dolné Záturčie – Záturčie – příležitostný (1,7 km od vody)cesta Teplár. – Martin – žádný (2,1 km od vody)Tomčany, sever obce – Tomčany – žádný (2,2 km od vody)pri ceste na L. – Bystrička – žádný (2,4 km od vody)cesta Teplár. – Col. – Martin – žádný (2,4 km od vody)cesta Teplár. – Col. – južnejšie – Martin – žádný (2,4 km od vody)JV za DND, SAD – Martin – žádný (2,5 km od vody)Priekopa – za kameňolomom – Priekopa pri Martine – žádný (2,5 km od vody)Tomčany – žádný (2,6 km od vody)pri cintoríne – Bystrička – příležitostný (2,7 km od vody)Šiare, záhradn. – Martin – žádný (2,8 km od vody)ľavý breh Turca – Bystrička – žádný (2,9 km od vody)Mestská Bôrová – Martin – žádný (3,0 km od vody)Martin – ZGT-3 – mimo SPA (4,1 km od vody)Stráňavy – HŽK-2 – mimo SPA (9,2 km od vody)Kamenná Poruba – RTŠ-1 – mimo SPA (9,7 km od vody)RTŠ-1 – j2 (9,3 km od vody)a1 (1,4 km od vody)a1 (3,9 km od vody)a1 (4,1 km od vody)a1 (6,4 km od vody)a1 (7,5 km od vody)b4 (8,0 km od vody)a1 (9,0 km od vody)d1 (9,9 km od vody)Stráňavy (8,7 km od vody)Martin – cihlové suroviny (1,4 km od vody)Sučany – štěrkovité písky a písky (5,0 km od vody)Martin – cihlové suroviny (1,4 km od vody)Sučany – štěrkovité písky a písky (5,0 km od vody)Sučany II – štěrkovité písky a písky (4,8 km od vody)Sučany – štěrkovité písky a písky (4,8 km od vody)Martin – Mlynský potok I. – stavební kámen – biotit Paragneiss (90 m od vody)Martin – Veľká lúka – Mo rudy (100 m od vody)Martin – Mlynský potok II. – stavební kámen – biotit Paragneiss (100 m od vody)Martin – Mlynská dolina – Cu rudy (110 m od vody)Martin – Veľká lúka – Mo rudy (770 m od vody)Martin – hnědé uhlí (920 m od vody)Vrútky – Priekopa – štěrkovité písky (3,2 km od vody)Martin – Jahodníky – 2 – štěrkovité písky (3,3 km od vody)Vrútky – Žliabok – štěrkovité písky (3,3 km od vody)Martin – Jahodníky 3 – cihlové suroviny (3,4 km od vody)Dražkovce 2 – štěrkovité písky (3,6 km od vody)Dražkovce 3 – cihlové suroviny (4,1 km od vody)Višňové – Cu rudy (4,3 km od vody)Bystrička – SB rudy (4,3 km od vody)Višňové – Cu rudy (4,8 km od vody)Trebostovo – Bánske – pyrit (4,9 km od vody)Turčianske Kľačany – tektonika (4,6 km od vody)– Sesuvy půdy (210 m od vody)– Sesuvy půdy (210 m od vody)– Sesuvy půdy (220 m od vody)– Sesuvy půdy (340 m od vody)– Sesuvy půdy (570 m od vody)– Sesuvy půdy (920 m od vody)– Sesuvy půdy (1,2 km od vody)– Trhání a uvolnění skalního masivu (1,3 km od vody)– Sesuvy půdy (1,3 km od vody)– Trhání a uvolnění skalního masivu (1,9 km od vody)– Trhání a uvolnění skalního masivu (1,9 km od vody)– Sesuvy půdy (2,0 km od vody)MARTIN – Sesuvy půdy (2,1 km od vody)– Trhání a uvolnění skalního masivu (2,2 km od vody)– Sesuvy půdy (2,4 km od vody)– Sesuvy půdy (2,6 km od vody)– Trhání a uvolnění skalního masivu (2,8 km od vody)VRUTKY – Sesuvy půdy (2,8 km od vody)– Sesuvy půdy (2,9 km od vody)Martin – Martinské Hole – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (50 m od vody)Martin – Martinské Hole – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Martin – Pivovarská dolina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Martin – Pivovarská dolina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (110 m od vody)Martin – Martinské Hole – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (250 m od vody)Martin – Martinské Hole – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (270 m od vody)Martin – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (410 m od vody)Martin – monitorování vrtu (490 m od vody)Martin – monitorování vrtu (500 m od vody)Martin – monitorování vrtu (500 m od vody)Martin – monitorování vrtu (510 m od vody)Martin – monitorování vrtu (520 m od vody)Martin – monitorování vrtu (530 m od vody)Martin – monitorování vrtu (550 m od vody)Martinské Hole – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (560 m od vody)Martin – monitorování vrtu (570 m od vody)Martin – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (600 m od vody)Martin – monitorování vrtu (610 m od vody)Martin – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (660 m od vody)Martin – negativní vrt (670 m od vody)Martin – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (670 m od vody)Martin – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (680 m od vody)Martin – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (680 m od vody)Martin – monitorování vrtu (710 m od vody)Martin – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (720 m od vody)Martin – monitorování vrtu (720 m od vody)Martin – monitorování vrtu (730 m od vody)Martin – monitorování vrtu (740 m od vody)Martin – monitorování vrtu (750 m od vody)Martin – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (770 m od vody)Martin – monitorování vrtu (800 m od vody)Martin – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (910 m od vody)Martin – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (920 m od vody)Martin – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (920 m od vody)Martin – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (970 m od vody)Martin – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Martin – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,3 km od vody)Martin – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Martin – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Martin – Martinské Hole – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)pramenná línia – Prameny podzemní vody (30 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (110 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (110 m od vody)pramenná línia – Prameny podzemní vody (140 m od vody)zrážkomerná stanica – Umělé hydrogeologicky významné objekty (190 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (270 m od vody)pramenná línia – Prameny podzemní vody (290 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (410 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (490 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (500 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (500 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (510 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (520 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (530 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (550 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (560 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (570 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (570 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umělé hydrogeologicky významné objekty (580 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (600 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (610 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umělé hydrogeologicky významné objekty (630 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (660 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (670 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (680 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (710 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (720 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (720 m od vody)prameň – Prameny podzemní vody (730 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (730 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (740 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (750 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (760 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (770 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umělé hydrogeologicky významné objekty (770 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umělé hydrogeologicky významné objekty (770 m od vody)významná kopaná alebo spúšťaná studňa slúžiaca n – Umělé hydrogeologicky významné objekty (770 m od vody)pramenná línia – Prameny podzemní vody (780 m od vody)pramenná línia – Prameny podzemní vody (790 m od vody)skupina prameňov – Prameny podzemní vody (800 m od vody)Martin, 1800m SV od K628 Krásna – zdroj (150 m od vody)Martin – Podháj – vrt (380 m od vody)Martin – Kuzmányho 31, 3400m V od K628 – dobře (570 m od vody)Martin – Kukučínova 6, 3750m V od K628 – dobře (630 m od vody)Martin – vrt (1,2 km od vody)Martin – Fakultná nemocnica – vrt (1,3 km od vody)Martin – Fakultná nemocnica – vrt (1,4 km od vody)Martin – Záturčie, 2600m JV od K777 – zdroj (1,4 km od vody)Martin – Fakultná nemocnica – vrt (1,5 km od vody)Martin – Fakultná nemocnica – vrt (1,5 km od vody)Martin – vrt (1,5 km od vody)Martin – PHM – vrt (1,5 km od vody)Martin – Fakultná nemocnica – vrt (1,5 km od vody)Martin – Fakultná nemocnica – vrt (1,5 km od vody)Martin – vrt (1,6 km od vody)Bystrička – chatová osada, 800m JZ od K628 – zdroj (1,7 km od vody)Martin – vrt (1,7 km od vody)Martin – vrt (1,7 km od vody)Martin – vrt (1,7 km od vody)Bystrička – zdroj (1,7 km od vody)Martin – č.d. 725, 2250m SV od K472 – dobře (1,7 km od vody)Martin – dobře (1,8 km od vody)Martin – vrt (1,8 km od vody)Bystrička – v obci pri konečnej zastávke MHD – zdroj (2,0 km od vody)Martin-Záturčie, 350m JZ od K462 – zdroj (2,0 km od vody)Martin – dobře (2,1 km od vody)Martin – Odtoky – č.d. 2, 2150m SZ od K472 – dobře (2,1 km od vody)Martin, čerpacia stanica pohonných hmôt, Kolláro – vrt (2,2 km od vody)Martin – vrt (2,3 km od vody)Bystrička, 2300m SV od K474 Stráž – kanalizace (2,3 km od vody)Vrútky, 800m SZ od K462 – zdroj (2,4 km od vody)Martin – vrt (2,5 km od vody)Martin – vrt (2,5 km od vody)Martin – dobře (2,6 km od vody)Martin – vrt (2,6 km od vody)Košúty – záhradkárska osada, 1050m JJZ od K385 – dobře (2,6 km od vody)Mestská Bôrová 5, 1500m SZ od K460 – dobře (2,8 km od vody)Martin – Priekopa 2035, 1350m Z od K385 – dobře (2,8 km od vody)Martin – pri autokempingu – zdroj (2,9 km od vody)Martin – sever – dobře (3,0 km od vody)5 km

    Čára je voda rybářského revíru, světlý pás je pásmo 3 km, ve kterém byly hledány vrty, důlní díla a zátěže. Mapa ukazuje nejbližší objekty (maximálně několik desítek z každého registru), ne všechny. Body odpovídají pozici v registru; plošné objekty jsou označeny středem.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arsen, antimon, kadmium, olovo, měď, zinek a další prvky ve vzorcích z řek a potoků (Geochemický atlas Slovenska, povrchové vody, 2015). Sloupec ukazuje, kde mezi všemi vzorky na Slovensku leží nejvyšší hodnota; světelná značka je medián vzorků v této vodě.

    • KadmiumCdmírně zvýšené
      nejvyšší 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l3 vzorky

      Nejvyšší hodnota: Bystrička-Valaská dolina 2250m JV od K1436, 890 m od vody. Srovnání: percentil 75 všech vzorků na Slovensku.

    • ChromCrběžná hodnota
      nejvyšší 1,50 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky67 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Pivovarský potok1993, 100 m od vody. Srovnání: percentil 69 všech vzorků na Slovensku.

    • MěďCuběžná hodnota
      nejvyšší 1,90 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky67 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Malá Dolina – ľavostranná vetva potoka, 200m JJZ od K11611993, 970 m od vody. Srovnání: percentil 64 všech vzorků na Slovensku.

    • SelenSepod polovinou Slovenska
      nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Bystrička-Valaská dolina 2250m JV od K14361993, 890 m od vody. Srovnání: percentil 46 všech vzorků na Slovensku.

    • StronciumSrpod polovinou Slovenska
      nejvyšší 150 μg/lmedián 70,0 μg/l3 vzorky

      Nejvyšší hodnota: Malá Dolina – ľavostranná vetva potoka, 200m JJZ od K11611993, 970 m od vody. Srovnání: percentil 44 všech vzorků na Slovensku.

    • VéstPbpod polovinou Slovenska
      nejvyšší 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Bystrička-Valaská dolina 2250m JV od K14361993, 890 m od vody. Srovnání: percentil 43 všech vzorků na Slovensku.

    • AntimonSbpod polovinou Slovenska
      nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Bystrička-Valaská dolina 2250m JV od K14361993, 890 m od vody. Srovnání: percentil 37 všech vzorků na Slovensku.

    • BaryumBapod polovinou Slovenska
      nejvyšší 30,0 μg/lmedián 30,0 μg/l3 vzorky

      Nejvyšší hodnota: Pivovarský potok1993, 100 m od vody. Srovnání: percentil 37 všech vzorků na Slovensku.

    • LithiumLipod polovinou Slovenska
      nejvyšší 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l3 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Bystrička-Valaská dolina 2250m JV od K14361993, 890 m od vody. Srovnání: percentil 34 všech vzorků na Slovensku.

    • ArsenAspod polovinou Slovenska
      nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Bystrička-Valaská dolina 2250m JV od K14361993, 890 m od vody. Srovnání: percentil 22 všech vzorků na Slovensku.

    Hlavní ionty, mineralizace a pH

    Základní chemie vody: ze kterých hornin pocházejí minerály v ní.

    • Oxid křemičitýSiO2běžná hodnota
      nejvyšší 15,4 mg/lmedián 13,2 mg/l3 vzorky

      Nejvyšší hodnota: Malá Dolina – ľavostranná vetva potoka, 200m JJZ od K11611993, 970 m od vody. Srovnání: percentil 66 všech vzorků na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v říčních sedimentech

    Regionální rýžovací prospekce: těžká frakce byla vyplavena z říčního štěrku a byla spočítána minerální zrna v ní. Mapa nálezů je pozitivní: vzorek bez zlata není v atlase uveden, takže absence nálezu není důkazem, že zlato není.

    • Magnetit (Fe₃O₄)16 vzorků, maximálně 55 zrn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)15 vzorků, maximálně 315 zrn
    • Pyrit (FeS₂)15 vzorků, maximálně 55 zrn
    • Baryt (BaSO₄)10 vzorků, maximálně 315 zrn
    • Scheelit (CaWO₄)5 vzorků, maximálně 5 zrn
    • Arsenopyrit (FeAsS)1 vzorku, maximálně 5 zrn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorku, maximálně 5 zrn

    Hornotvorné a akcesorické minerály

    • Zirkonium (ZrSiO₄)16 vzorků, maximálně 55 zrn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)14 vzorků, maximálně 315 zrn
    • Turmalíny (komplexní borosilikát)5 vzorků, maximálně 5 zrn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)3 vzorků, maximálně 5 zrn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)3 vzorků, maximálně 5 zrn

    Podzemní vody: chemie, druhy vod a radioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (analýzy pramenů a vrtů), geochemický atlas podzemních vod (1996) a radiohydrochemické vzorkování. Podzemní voda napájí toky, takže její složení ovlivňuje i vodu v toku.

    Chemické druhy vody v okolí

    • Ca-HCO329×
    • Ca-(Mg)-HCO36×
    • Ca-(SO4)-HCO31×
    • Ca-SO4-NO3-HCO31×
    • Al-Ca-HCO31×
    • Na-HCO31×
    • Ca-Mg-HCO31×

    Třída jakosti vody dle hydrogeochemické mapy

    • třída A11×
    • třída G10×
    • třída B5×
    • třída C5×
    • třída D4×
    • třída H3×
    • třída F1×
    • třída E1×

    Kovy v podzemních vodách

    • ZinekZnextrémní (horní 1 %)
      nejvyšší 5 154 μg/lmedián 5,00 μg/l25 vzorky24 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: vrt1992, 2,8 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.

    • AntimonSbvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 3,30 μg/lmedián 0,100 μg/l25 vzorky84 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 820 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.

    • VéstPbvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 4,00 μg/lmedián 1,00 μg/l25 vzorky44 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,0 km od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.

    • MěďCuvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 7,50 μg/lmedián 1,40 μg/l25 vzorky

      Nejvyšší hodnota: vrt1992, 2,1 km od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l25 vzorky96 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: vrt1992, 1,7 km od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.

    • HliníkAlzvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 0,0700 mg/lmedián 0,00500 mg/l25 vzorky68 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,6 km od vody. Srovnání: percentil 94 všech vzorků na Slovensku.

    • SelenSezvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l25 vzorky84 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: vrt1992, 2,1 km od vody. Srovnání: percentil 92 všech vzorků na Slovensku.

    • ArsenAszvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 2,50 μg/lmedián 0,500 μg/l25 vzorky76 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 1,4 km od vody. Srovnání: percentil 91 všech vzorků na Slovensku.

    • ChromCrmírně zvýšené
      nejvyšší 1,40 μg/lmedián 0,250 μg/l25 vzorky76 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 1,1 km od vody. Srovnání: percentil 83 všech vzorků na Slovensku.

    • LithiumLiběžná hodnota
      nejvyšší 13,0 μg/lmedián 1,00 μg/l25 vzorky52 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 1,4 km od vody. Srovnání: percentil 67 všech vzorků na Slovensku.

    • ŽelezoFeběžná hodnota
      nejvyšší 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l20 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: vrt1992, 2,1 km od vody. Srovnání: percentil 50 všech vzorků na Slovensku.

    • RtuťHgpod polovinou Slovenska
      nejvyšší 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l25 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: vrt1992, 2,1 km od vody. Srovnání: percentil 46 všech vzorků na Slovensku.

    Radon ve vodách

    Typ webuUkázkyNejvyšší radonMedián
    zdroj vody pro veřejné zásobování13,31 Bq/l3,31 Bq/l
    vyvinutá pružina433,7 Bq/l16,7 Bq/l
    zdroj330,1 Bq/l4,40 Bq/l
    volně tekoucí vrt18,03 Bq/l8,03 Bq/l

    Důlní díla, ložiska a výskyty rud

    Stará důlní díla mimo dobývací prostory (registr Geofondu), ložiska a dobývací prostory a metalogenetická mapa. Zlato, stříbro a další kovy v blízkosti toků se mohou dostat do sedimentů a vody.

    Ložiska a dobývací prostory

    VkladMinerálníStav a organizaceZ vody
    Martincihlové surovinyVytěžené ložisko – Brantner Fatra s.r.o.1,4 km
    Martincihlové surovinyVytěžené ložisko – Brantner Fatra s.r.o.1,4 km
    Sučany IIštěrkovité písky a pískyLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – VÁHOSTAV, a.s.4,8 km
    Sučanyštěrkovité písky a pískyLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – PREFA invest, a.s.4,8 km
    Sučanyštěrkovité písky a pískyLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – PREFA invest, a.s.5,0 km
    Sučanyštěrkovité písky a pískyLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – PREFA invest, a.s.5,0 km

    Výskyty rud v metalogenní mapě

    VýskytTyp rudyKovyDruhZ vody
    Mlynská dolinaMěděné rudyCumineralogický výskyt100 m
    Veľká LúkaMolybdenové rudyMomineralogický výskyt400 m
    BystričkaAntimonové rudySbmineralogický výskyt4,3 km
    Višňovská dolina IIMěděné rudyCumineralogický výskyt4,8 km
    Trebostovo – BánskePyritpyritmineralogický výskyt4,9 km

    Vrty a archivní zprávy Geofondu

    Registr hydrogeologických vrtů, ostatních vrtů a geotermálních vrtů. Každý vrt má v archivu Geofondu zprávu (geologické profily, čerpací zkoušky, chemické rozbory vod); číslo zprávy je v tabulce.

    273 vrtů v pásmu 3 km, z toho 131 hydrogeologických a 142 ostatních; s číslem archivní zprávy 273.

    Hloubky vrtů

    • do 10 m173×
    • 10–30 m76×
    • 30–100 m12×
    • 100–300 m9×
    • přes 300 m2×

    Nejbližší vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchivní zprávaZ vody
    Martin – Martinské Holevrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou122,0 m75665 98Da3.pdf50 m
    Martin – Martinské Holevrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou102,0 m62048 98Da21.pdf80 m
    Martin – Pivovarská dolinaúzkoprofilový dobře s běžnou pitnou a užitkovou vodou s artéským přepadem50,0 m62048 98Dc12.pdf110 m
    Martin – Pivovarská dolinaúzkoprofilový dobře s běžnou pitnou a užitkovou vodou s artéským přepadem25,0 m62048 98Dc13.pdf110 m
    J-4inženýrsko-geologické5,8 m86450120 m
    J-5inženýrsko-geologické5,5 m86450130 m
    Z-9inženýrsko-geologické2,0 m84651150 m
    J-3inženýrsko-geologické5,5 m86450150 m
    J-1inženýrsko-geologické6,3 m86450150 m
    Z-5inženýrsko-geologické3,0 m84651150 m
    MKJ-2inženýrsko-geologické8,0 m84651150 m
    Z-8inženýrsko-geologické2,0 m84651160 m

    Geotermální energie a minerální vody

    Geotermální vrty (teplota vody na ústí vrtů, vydatnost, chemický typ) a zdroje geotermálních a minerálních vod do 10 km. Údaje o využití a existenci vrtu pocházejí z evidence Geofondu.

    VrtTeplotaVýtěžekHloubkaChemický typ vodyPoužitíZ vody
    Martin – ZGT-3––2461 m–nepoužitý4,1 km
    Stráňavy – HŽK-224 °C22,0 l/s600 mCa-Mg-HCO3-SO4používá se bez hlášení dat9,2 km
    Kamenná Poruba – RTŠ-142 °C13,4 l/s1831 mCa-Mg-HCO3nepoužitý9,7 km

    Zdroje geotermálních a minerálních vod

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výtěžnost (l/s)PočítatNejblíže od vody
    kategorie a1minerální voda< 15< 561,4 km
    kategorie b4minerální voda15-2231-5018,0 km
    kategorie Stráňavytermální koupaliště––18,7 km
    RTŠ-1geotermální voda22 – 385 – 1519,3 km
    kategorie d1minerální voda39-55< 519,9 km

    Ekologické zátěže, skládky a antropogenní sedimenty

    Evidované ekologické zátěže (průmyslové areály, skládky, těžba), registr skládek odpadů a monitoring antropogenních sedimentů (průmyslové kaly). Je to seznam míst, nikoli měření znečištění vody.

    Ekologické zátěže

    LokalitaAktivitaLátkaKlasifikaceZ vody
    Martin – kasárne SNPSK1000500P100 m

    Skládky odpadu

    SkládkaPlochaRok založeníSledováníZ vody
    Z nad pivovarom – Martin15 m²––40 m
    Stráne – J rybník – Martin120 m²––110 m
    Z nad kasárňami – Martin–––210 m
    Martin – Stráne parkovisko – Martin120 m²––560 m
    Záturčie – z. os. SN – Martin450 m²––750 m
    Záturčie – pod z. o. – Martin75 m²––920 m
    Záturčie – S obce – Martin–––1,0 km
    Martin – Kalnô – Martin––monitorováno1,5 km

    Sesuvy půdy a svahové deformace

    Registr dokumentovaných svahových deformací (Geofond). Sesuvy půdy u potoka mohou přinést jemný materiál do vody, změnit koryto a přehradit koryto.

    Typy deformací

    • Sesuvy půdy14×
    • Trhání a uvolnění skalního masivu5×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny9×
    • Stabilizovaný8×
    • Aktívny2×

    Současný stav

    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×
    • SD převzato z archivních materiálů, ktorá bola konfrontova2×
    • Zpracováváno pouze v rozsahu registrace v měřítku 1:25 0001×

    Jak číst tyto údaje

    • Zóna a vzdálenost. Vzdálenost se měří od čáry vody k bodu v registru (u oblastí do středu) s přesností na desítky metrů. Počty se vztahují pouze na zónu, nikoli na celé povodí.
    • Percentil. U chemie je nejvyšší hodnota porovnána se všemi atlasovými vzorky na Slovensku. Nejedná se o zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika; atlasy jsou historické (publikováno: povrchové vody 2015, podzemní vody 1996, říční sedimenty 1999).
    • Limit kvantifikace. Mnoho vzorků má hodnotu na nejnižší úrovni, kterou může laboratoř určit; takové výsledky znamenají „pod limitem“. U těch je pozice v distribuci odhadem.
    • Šlichy. Evidovány jsou pouze vzorky s nálezem. Počet zrn v koncentrátu není obsah zlata v gramech na tunu.
    • Vztah k vodě. Nedaleké důlní dílo, skládka nebo zátěž nic nevypovídá o kvalitě vody v toku. Slouží jako podnět k pozornosti a výchozí bod pro další zkoumání.
    • Vzorové body. Oblastní a rastrové mapy ŠGÚDŠ nelze stáhnout bodově, takže podél linie každého rybářského revíru je hodnota zjišťována v bodech zhruba každé 3 km. Je to vzorek řádku, nikoli souvislý záznam; velmi krátký úsek může mít jeden bod.
    • Atlasové rastry. Chemismus vody a sedimentů je interpolací měření ve vzorkovací síti (Geochemický atlas Slovenska). Hodnota v bodě je modelovaný odhad pro okolí, nikoli měření ve vodě. Percentil porovnává průměr tohoto toku se všemi vzorovými body na tocích na Slovensku.
    • Polohy a měřítka. Mapy mají různá měřítka (1:50 000 až 1:1 000 000), takže úroveň detailů se mezi jednotlivými sekcemi liší. Mapa mimo její pokrytí znamená, že v tomto bodě není žádná oblast, ne že tam nic není.

    Data: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), staženo 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodice.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Martin1 revír · 8,0 km35Pivovarský potok35

    Další toky v okolí

    Povodí Váh