Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku VN Jelenec II.

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

VN Jelenec II., skóre okna 19.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 09:46.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil: vodní nádrž

    Výška terénu podél revíru a přibližná hladina.

    Vodní nádrž Jde o vodní nádrž, proto se zde tok nehodnotí: voda nemá proud, spád ani sklon. Graf ukazuje výšku terénu podél revíru.

    2102152202252300,0 km0,2 km0,4 km
    Výškový profil terénu (Vodní nádrž): od 228 do 214 m n. m. na 0,5 km.
    Výška terénu podél linie revíru, od začátku (vlevo) po konec
    Hladina přibližně
    217 m a.s.l.
    Nejnižší bod profilu
    214 m a.s.l.
    Nejvyšší bod profilu
    228 m a.s.l.

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Výška je orientační (chyba několik metrů).

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2017 do 2023: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku VN Jelenec II. z roku 2017
    2017snímkováno 17. 7. 2017
    Letecký snímek toku VN Jelenec II. z roku 2020
    2020snímkováno 2. 8. 2020
    Letecký snímek toku VN Jelenec II. z roku 2023
    2023snímkováno 1. 6. 2023

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku VN Jelenec II.

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Povrchové vody poblíž revírůnejbližší místo monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 revírů toku s údaji SHMÚ má v nejbližším místě nesplněnou normu alespoň v jednom ukazateli.

    • 3 a více ukazatelů1

    Nejvíce znečištěné revíryvšechny s nesplněnou normou

    • VN Jelenec II.VN Jelenec II. · nesplněná norma v 2 z 4 let7 ukazatelů

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • amonné iony nebo dusitany nad normou alespoň na jedné stanici1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku VN Jelenec II.

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 1 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,7modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 416 mg/l, stredne tvrdá voda (12,7 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    2 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Bizmut 9,55 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    67nGy/h dávkový príkon

    95. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    5 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 z 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Bárium 98,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 90. percentil (bez mena).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    37vrtov do 3 km

    99 rozborov vody v okolí

    Z toho 37 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    V okruhu 10 km nie je zaznamenaný geotermálny vrt ani zdroj.

    Environmentálne záťaže a skládky

    4lokalít do 3 km

    4 skládky

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    11záznamov do 5 km

    11 ložísk

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    1plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • TATRIKUM a VEPORIKUM100%SR 7,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • jadrové pohoria100%SR 11 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • Tribeč100%SR 1,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum a mezozoikum južnej a strednej časti Tribča100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,74typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    12,7°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,27 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    416mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • HydrogénuhličitanyHCO3253 mg/l64. percentil
    • VápníkCa66,4 mg/l54. percentil
    • SodíkNa9,02 mg/l50. percentil
    • ChloridyCl8,68 mg/l49. percentil
    • HořčíkMg14,8 mg/l49. percentil
    • SíranySO437,1 mg/l46. percentil
    • DraslíkK2,24 mg/l36. percentil
    • FluoridyF0,0602 mg/l16. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK5,45 mg/l85. percentil
    • FosforečnanyPO40,179 mg/l57. percentil
    • AmóniumNH40,109 mg/l50. percentil
    • DusičnanyNO34,44 mg/l32. percentil

    Kovy

    • ManganMn276 μg/l92. percentil
    • ŽelezoFe0,313 mg/l85. percentil
    • ZinekZn8,14 μg/l58. percentil
    • HliníkAl42,8 μg/l39. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • BizmutBi9,55 mg/kg95. percentil
    • ZinekZn209 mg/kg90. percentil
    • ArsenAs17,4 mg/kg88. percentil
    • AntimonSb1,20 mg/kg76. percentil
    • SelenSe0,361 mg/kg73. percentil
    • KobaltCo9,97 mg/kg71. percentil
    • MolybdenMo0,444 mg/kg61. percentil
    • MěďCu21,7 mg/kg41. percentil
    • KadmiumCd0,111 mg/kg30. percentil
    • ChromCr55,9 mg/kg24. percentil
    • RtuťHg0,0592 mg/kg20. percentil
    • NiklNi15,4 mg/kg13. percentil
    • VanadV50,5 mg/kg10. percentil
    • CínSn1,68 mg/kg10. percentil
    • OlovoPb6,81 mg/kg4. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • ManganMn6 617 mg/kg97. percentil
    • FosforP1 723 mg/kg95. percentil
    • TitánTi5 243 mg/kg75. percentil
    • ŽelezoFe2,63 %47. percentil
    • DraslíkK1,47 %43. percentil
    • HliníkAl5,22 %35. percentil
    • SodíkNa0,772 %30. percentil
    • VápníkCa1,04 %15. percentil
    • HořčíkMg0,476 %4. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BáriumBa1 182 mg/kg95. percentil
    • ZirkónZr517 mg/kg82. percentil
    • CérCe67,6 mg/kg74. percentil
    • GáliumGa16,4 mg/kg71. percentil
    • YtriumY29,1 mg/kg58. percentil
    • StronciumSr130 mg/kg44. percentil
    • RubídiumRb85,1 mg/kg40. percentil
    • BorB57,1 mg/kg39. percentil
    • BerylliumBe1,22 mg/kg39. percentil
    • LítiumLi23,6 mg/kg17. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    67nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Draslík (K)K1,93 %95. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU3,44 ppm94. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,67 ppm80. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    • Teplota hornín v hĺbke 2 000 m75°C

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-2,8°C
    • Priemerná júlová teplota19,0°C
    • Ročné zrážky675mm

    Klimatickogeografické typy

    • nížinná klíma100%SR 38 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A100%SR 45 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Plutonity centrálnych Západných Karpát100%SR 3,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Jelenec – nedá sa odhadnúť (950 m od vody)Jelenec – občasný (1,8 km od vody)Kostoľany pod Tribečom – nijaký (2,4 km od vody)Kostoľany pod Tribečom – nijaký (2,7 km od vody)Jelenec – kremenec (1,1 km od vody)Jelenec – stavebný kameň (1,1 km od vody)Žirany – Žibrica – vápenec ostatný (4,9 km od vody)Žirany – Žibrica – stavebný kameň (4,9 km od vody)Jelenec – stavebný kameň (1,1 km od vody)Jelenec – kremenec (1,1 km od vody)Horné Lefantovce – keramické íly (3,9 km od vody)Kolíňany – vápenec ostatný (5,0 km od vody)Horné Lefantovce – keramické íly (3,9 km od vody)Ladice – keramické íly (5,0 km od vody)Žirany – stavebný kameň (4,0 km od vody)Žirany – paleontológia (4,8 km od vody)ZIRANY – Zosuvy (2,3 km od vody)Jelenec – negatívny vrt (60 m od vody)Jelenec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Jelenec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Jelenec – negatívny vrt (220 m od vody)Jelenec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (270 m od vody)Jelenec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (570 m od vody)Jelenec – Remitáž – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Jelenec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Jelenec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Jelenec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Žirany – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,9 km od vody)Jelenec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,9 km od vody)výtok z podzemnej drenáže (trubky, horizontálne – Umelé hydrogeologicky významné objekty (2,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,9 km od vody)Jelenec, pole pod horou, 300m SSV od K206 – studňa (520 m od vody)Jelenec, pri kameňolome, 900m V od K374 – prameň (890 m od vody)Jelenec, pri vinohradoch, 400m JJV od K206 – studňa (1,0 km od vody)Jelenec, nad obcou, 500m SZ od K221 – studňa (1,8 km od vody)Jelenec, za železnicou, 1500m JJZ od K221 – studňa (2,8 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • BáriumBazvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 98,0 μg/lmedián 78,5 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 510 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 10,0 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 510 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 2,00 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 510 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCubežná hodnota
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,50 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 510 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 510 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 510 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 510 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 510 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 24,3 mg/lmedián 21,0 mg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2010, 520 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)1 vzorka, najviac 1815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Rutil (TiO₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)1 vzorka, najviac 15 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))1 vzorka, najviac 815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 65 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)1 vzorka, najviac 815 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO33×
    • Ca-Mg-SO4-HCO31×
    • Ca-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A2×
    • trieda G1×
    • trieda B1×
    • trieda F1×

    Kovy v podzemnej vode

    • OlovoPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 16,0 μg/lmedián 1,00 μg/l8 vzoriek38 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 7 330 μg/lmedián 166 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 7,00 μg/lmedián 0,250 μg/l8 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,150 μg/l8 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 970 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek88 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,90 μg/lmedián 0,500 μg/l8 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 160 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,20 μg/lmedián 1,70 μg/l8 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 970 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0100 mg/lmedián 0,00750 mg/l8 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrbežná hodnota
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,250 μg/l8 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 69. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 12,0 μg/lmedián 5,00 μg/l8 vzoriek13 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 160 m od vody. Porovnanie: 64. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l8 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    zdroj180,7 Bq/l80,7 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    JeleneckremenecLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená1,1 km
    Jelenecstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená1,1 km
    Jelenecstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená1,1 km
    JeleneckremenecLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená1,1 km
    Horné Lefantovcekeramické ílyLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava3,9 km
    Horné Lefantovcekeramické ílyLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava3,9 km
    Žiranystavebný kameňŤažené ložisko – DOPRAVEX kameňolomy, s. r. o.4,0 km
    Žirany – Žibricavápenec ostatnýŤažené ložisko – Calmit, spol. s r.o. – závod Žirany4,9 km
    Žirany – Žibricastavebný kameňŤažené ložisko – Calmit, spol. s r.o. – závod Žirany4,9 km
    Kolíňanyvápenec ostatnýLožisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená5,0 km
    Ladicekeramické ílyLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava5,0 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    37 vrtov v pásme 3 km, z toho 12 hydrogeologických a 25 ostatných; s číslom archívnej správy 37.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m9×
    • 10–30 m3×
    • 30–100 m17×
    • 100–300 m8×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    Jelenecnegatívny vrt3,7 m13208 121Cd10.pdf60 m
    Jelenecúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou62,0 m22508 121Cd1.pdf70 m
    Jelenecúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom4,6 m13208 121Cd11.pdf70 m
    Jelenecnegatívny vrt61,3 m13208 121Cd9.pdf220 m
    Jelenecúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou101,0 m73291 121Cd34.pdf270 m
    Jelenecúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou80,0 m47017 121Cd21.pdf570 m
    Jelenec – Remitážúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou55,0 m48207 121Cd22.pdf1,0 km
    V-32ložiskový25,0 m28261,1 km
    V-28ložiskový60,8 m28261,1 km
    V-31ložiskový30,0 m28261,1 km
    V-30ložiskový70,0 m28261,1 km
    V-33ložiskový50,0 m28261,2 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Jelenec3 000 m²1965–950 m
    Jelenec12 000 m²1970–1,8 km
    Kostoľany pod Tribečom400 m²1970–2,4 km
    Kostoľany pod Tribečom400 m²1965–2,7 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy1×

    Stupeň aktivity

    • Stabilizovaný1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Nitra1 revír · 0,5 km10VN Jelenec II.10

    Další toky v okolí

    Povodí Váh