Ta strona jest przetłumaczona tylko częściowo. Nieprzetłumaczone fragmenty są wyświetlane po słowacku, w języku oryginału. Otwórz oryginał po słowacku

Dziś na cieku VN Centnúz

Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków

Średnia łowisk na cieku

Niska aktywność · średnia z jednego łowiska

Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.

Najlepsze okno dziś

15:00–17:00

VN Centnúz, wynik okna 21.

Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 04:04.

Mapa i łowiska cieku

Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.

Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia

1445łowisk
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…

Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.

    Profil wysokościowy: zbiornik wodny

    Wysokość terenu wzdłuż łowiska i przybliżony poziom wody.

    Zbiornik wodny To zbiornik wodny, dlatego ciek tu nie jest oceniany: woda nie ma nurtu, spadku ani nachylenia. Wykres pokazuje wysokość terenu wzdłuż łowiska.

    1401451501551600,0 km0,5 km1,0 km
    Profil wysokościowy terenu (zbiornik wodny): od 155 do 142 m n.p.m. na 1,3 km.
    Wysokość terenu wzdłuż linii łowiska, od początku (po lewej) do końca
    Poziom wody w przybliżeniu
    142 m n.p.m.
    Najniższy punkt profilu
    142 m n.p.m.
    Najwyższy punkt profilu
    155 m n.p.m.

    Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Wysokość jest orientacyjna (błąd kilku metrów).

    Teren w 3D

    Ładowanie modelu terenu 3D…

    Zdjęcia historyczne

    Zmiany otoczenia i przyrody od 2017 do 2023: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.

    Zdjęcie lotnicze cieku: VN Centnúz, rok 2017
    2017zdjęcia z 3 sie 2017
    Zdjęcie lotnicze cieku: VN Centnúz, rok 2020
    2020zdjęcia z 28 sie 2020
    Zdjęcie lotnicze cieku: VN Centnúz, rok 2023
    2023zdjęcia z 28 maj 2023

    Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, NLC Zvolen. Rok i dzień wykonania zdjęć zależą od położenia, dlatego poszczególne roczniki mogą różnić się porą roku i pogodą.

    Zanieczyszczenie wody na cieku VN Centnúz

    Jakość wody według SHMÚ, oczyszczalnie przy łowiskach i woda podziemna w okolicy

    Wody podziemne: zmierzone wartościtypowa wartość ze stacji w promieniu 10 km, 2025

    0 z 1 łowiska z pomiarem ma w okolicy wodę podziemną o wartości powyżej progu w co najmniej jednym wskaźniku.

    Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.

    Geológia a geochémia toku VN Centnúz

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 1 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,9modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Mineralizácia 545 mg/l, tvrdá voda (17,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    5 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Molybdén 2,23 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km45 °C85 °C

    Teplo pod nohami

    45°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 85 °C (prírastok 40 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    47nGy/h dávkový príkon

    26. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    9 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 z 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Bárium 60,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 71. percentil (250 m S od kóty 142).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    176vrtov do 3 km

    133 rozborov vody v okolí

    Z toho 65 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    V okruhu 10 km nie je zaznamenaný geotermálny vrt ani zdroj.

    Environmentálne záťaže a skládky

    1lokalít do 3 km

    1 záťaž

    Najbližšia záťaž: MA (029) / Záhorská Ves – Pri borníku – skládka s OP, 2,7 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    25záznamov do 5 km

    18 ložísk, 7 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    0plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPkt
    kvartérpleistocénfluviálne sedimenty: prevažne piesky až štrkovité piesky dnových akumulácií v nivách a nízkych terasách1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu7,5m
    • 5 – 10100%SR 20 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Żwiry100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)100%SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • potamogénna mineralizácia100%SR 4,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-HCO3, resp. Ca-SO4-HCO3, resp. Ca-SO4100%SR 3,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • C100%SR 4,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Viedenská panva100%SR 3,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kwasowość wody

    pH 7,95typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Twardość wody

    17,4°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,10 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    545mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃–SO₄

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • SiarczanySO4127 mg/l93. percentil
    • ChlorkiCl54,2 mg/l92. percentil
    • SódNa33,2 mg/l91. percentil
    • DraslíkK9,06 mg/l91. percentil
    • MagnezMg25,4 mg/l78. percentil
    • WapńCa82,4 mg/l72. percentil
    • FluorkiF0,138 mg/l61. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3203 mg/l46. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK6,95 mg/l92. percentil
    • FosforečnanyPO40,630 mg/l87. percentil
    • AmóniumNH40,381 mg/l82. percentil
    • AzotanyNO38,93 mg/l68. percentil

    Metale

    • ManganMn86,9 μg/l77. percentil
    • ŻelazoFe0,124 mg/l58. percentil
    • CynkZn7,44 μg/l54. percentil
    • GlinAl38,6 μg/l36. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • MolibdenMo2,23 mg/kg95. percentil
    • SelenSe0,915 mg/kg95. percentil
    • CynkZn255 mg/kg93. percentil
    • BizmutBi0,605 mg/kg92. percentil
    • MiedźCu56,4 mg/kg91. percentil
    • RtęćHg0,421 mg/kg87. percentil
    • KadmCd0,549 mg/kg87. percentil
    • CínSn4,60 mg/kg87. percentil
    • AntymonSb1,18 mg/kg75. percentil
    • OłówPb19,4 mg/kg68. percentil
    • ArsenAs7,32 mg/kg58. percentil
    • NikielNi24,9 mg/kg51. percentil
    • KobaltCo8,51 mg/kg51. percentil
    • ChromCr71,9 mg/kg50. percentil
    • WanadV66,7 mg/kg46. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • FosforP1 567 mg/kg94. percentil
    • ŻelazoFe3,01 %66. percentil
    • WapńCa2,07 %50. percentil
    • SódNa0,817 %39. percentil
    • MagnezMg0,743 %32. percentil
    • DraslíkK1,37 %28. percentil
    • GlinAl5,03 %27. percentil
    • TitánTi3 371 mg/kg12. percentil
    • ManganMn451 mg/kg5. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • GáliumGa23,7 mg/kg95. percentil
    • BáriumBa671 mg/kg91. percentil
    • StronciumSr137 mg/kg50. percentil
    • LítiumLi28,3 mg/kg43. percentil
    • RubídiumRb85,0 mg/kg40. percentil
    • BerylBe1,12 mg/kg34. percentil
    • YtriumY24,0 mg/kg30. percentil
    • ZirkónZr324 mg/kg25. percentil
    • CérCe51,7 mg/kg24. percentil
    • BorB50,3 mg/kg24. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    47nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,64 ppm59. percentil
    • Potas (K)K1,23 %25. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,13 ppm11. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km45 °C85 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    45 / 85 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 40 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Viedenská panva100%SR 3,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-2,5°C
    • Priemerná júlová teplota20,0°C
    • Ročné zrážky590mm

    Klimatickogeografické typy

    • nížinná klíma100%SR 38 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    MA (029) / Záhorská Ves – Pri borníku – skládka – skládka komunálneho odpadu – zariadenia (2,7 km od vody)Feld – horľavý zemný plyn (720 m od vody)Záhorská Ves – horľavý zemný plyn (2,4 km od vody)Vysoká – horľavý zemný plyn (3,0 km od vody)Jakubov – Dúbrava – horľavý zemný plyn (3,4 km od vody)Jakubov – Dúbrava – ropa poloparafinická (3,4 km od vody)Jakubov – juh – horľavý zemný plyn (4,0 km od vody)PZZP Láb – 4. stavba – podzemné zásobníky zemného plynu (4,0 km od vody)Záhorská Ves I – horľavý zemný plyn (4,1 km od vody)Feld – horľavý zemný plyn (720 m od vody)Vysoká – horľavý zemný plyn (2,2 km od vody)Záhorská Ves – horľavý zemný plyn (2,4 km od vody)Jakubov – Dúbrava – ropa poloparafinická (3,2 km od vody)Jakubov – Dúbrava – horľavý zemný plyn (3,2 km od vody)Záhorská Ves I – horľavý zemný plyn (4,0 km od vody)Jakubov – juh – horľavý zemný plyn (4,1 km od vody)Feld – horľavý zemný plyn (720 m od vody)Záhorská Ves – horľavý zemný plyn (3,1 km od vody)Záhorská Ves – štrkopiesky a piesky (1,6 km od vody)Láb – piesky (1,9 km od vody)Láb 132 – zemný plyn (2,1 km od vody)Záhorská Ves (Lopaty) – štrkopiesky (2,2 km od vody)Záhorská Ves 2 – ropa, zemný plyn (2,9 km od vody)Láb – štrkopiesky (4,0 km od vody)Jakubov – ropa, zemný plyn (4,4 km od vody)Suchohrad – Gajary – zemný plyn, pzzp (5,0 km od vody)Suchohrad – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (600 m od vody)Vysoká pri Morave – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Láb – monitorovací vrt (2,5 km od vody)Láb, 700m ZJZ od K144 – drenáž (40 m od vody)Suchohrad, 500m S od K148 – vrt (400 m od vody)Jakubov, 1600m JZ od K145 – studňa (810 m od vody)Dúbrava, 300m SSV od K145 – vrt (1,3 km od vody)Zahorská Ves-Gonzi, 150m JV od K145 – vrt (1,8 km od vody)Zahorská Ves, 500m V od K145 – drenáž (2,0 km od vody)Vysoká nad Moravou, 800m V od K143 – drenáž (2,2 km od vody)Láb-nový majer, 700m JJV od K153 – vrt (2,6 km od vody)Vysoká nad Moravou, 400m JV od K143 – drenáž (2,6 km od vody)Jakubov, 750m J od K146 – studňa (2,7 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 60,0 μg/lmedián 60,0 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: 250 m S od kóty 142, 2003, 340 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsbežná hodnota
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,750 μg/l2 vzorky50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 250 m S od kóty 142, 2003, 340 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 250 m S od kóty 142, 2003, 340 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 250 m S od kóty 142, 2003, 340 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 250 m S od kóty 142, 2003, 340 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 250 m S od kóty 142, 2003, 340 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 250 m S od kóty 142, 2003, 340 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 250 m S od kóty 142, 340 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: 250 m S od kóty 142, 2003, 340 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 6,02 mg/lmedián 5,49 mg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: sútok Zohorského kanála a Centus, 2003, 240 m od vody. Porovnanie: 20. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)5 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Rutil (TiO₂)5 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)4 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Barit (BaSO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)5 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)5 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)5 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 11 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-SO4-HCO32×
    • Ca-SO42×
    • Ca-Mg-Na-HCO31×
    • Mg-Ca-Na-SO4-Cl-HCO31×
    • Ca-Mg-HCO31×
    • Ca-Mg-SO4-HCO31×
    • Ca-HCO31×
    • Ca-Na-NO3-HCO3-SO41×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda D6×
    • trieda H4×

    Kovy v podzemnej vode

    • GlinAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,670 mg/lmedián 0,0100 mg/l10 vzoriek30 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: drén, 1994, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,250 μg/l10 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,60 μg/lmedián 1,70 μg/l10 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 2,6 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,50 μg/lmedián 2,05 μg/l10 vzoriek30 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 2,6 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtęćHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l10 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 2,7 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,100 μg/l10 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 2,6 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 36,0 μg/lmedián 6,00 μg/l10 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 1,3 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: drén, 1994, 2,2 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CynkZnmierne zvýšená
      najvyššie 460 μg/lmedián 59,5 μg/l10 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 2,6 km od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,600 μg/l10 vzoriek40 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: drén, 1994, 2,2 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: drén, 1994, 2,6 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    vodná nádrž10,980 Bq/l0,980 Bq/l
    studňa310,5 Bq/l5,08 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie210,8 Bq/l7,97 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Feldhorľavý zemný plynŤažené ložisko – NAFTA Production s.r.o.720 m
    Feldhorľavý zemný plynŤažené ložisko – NAFTA Production s.r.o.720 m
    Feldhorľavý zemný plynŤažené ložisko – NAFTA Production s.r.o.720 m
    Záhorská Vesštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – SAZAN, spoločnosť s ručením obmedzeným1,6 km
    Wysokahorľavý zemný plynLožisko, na ktorom prebieha geologický prieskum – NAFTA a.s.2,2 km
    Záhorská Veshorľavý zemný plynŤažené ložisko – NAFTA, a.s.2,4 km
    Záhorská Veshorľavý zemný plynŤažené ložisko – NAFTA, a.s.2,4 km
    Wysokahorľavý zemný plynLožisko, na ktorom prebieha geologický prieskum – Organizácia neurčená3,0 km
    Záhorská Veshorľavý zemný plynŤažené ložisko – NAFTA a.s.3,1 km
    Jakubov – Dúbravaropa poloparafinickáŤažené ložisko – NAFTA Production s.r.o.3,2 km
    Jakubov – Dúbravahorľavý zemný plynŤažené ložisko – NAFTA Production s.r.o.3,2 km
    Jakubov – Dúbravahorľavý zemný plynŤažené ložisko – NAFTA Production s.r.o.3,4 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    176 vrtov v pásme 3 km, z toho 3 hydrogeologických a 173 ostatných; s číslom archívnej správy 65.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m39×
    • 10–30 m12×
    • 30–100 m2×
    • 100–300 m41×
    • nad 300 m32×

    Najbližšie vrty

    LokalizacjaGatunekGłębokośćArchívna správaOd vody
    vrt č.58bez určenia účelu5,2 m1265570 m
    Cf La-87ložiskový199,0 m–70 m
    Cf La-447ložiskový––80 m
    DUB-47ložiskový1 800,0 m84655100 m
    DUB-60ložiskový850,0 m84655180 m
    Cf La-448ložiskový––190 m
    vrt č.78bez určenia účelu2,5 m12655200 m
    Cf La-449ložiskový––210 m
    Cf La-400ložiskový––300 m
    vrt č.57bez určenia účelu4,1 m12655390 m
    vrt č.59bez určenia účelu2,5 m12655510 m
    Cf La-446ložiskový––510 m

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalizacjaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    MA (029) / Záhorská Ves – Pri borníku – skládka s OPskládka komunálneho odpadu – zariadenia na nakladanie s odpadmi1,2-dichloroetan54 b. (35-19)2,7 km

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizacje i lokalizacja

    Kto zarządza łowiskami i gdzie leżą

    Organizacje na ciekukto zarządza łowiskami i jakie warunki panują tam dziś

    1. Záhorie1 łowisko · 1,3 km13VN Centnúz13

    Inne cieki w okolicy

    Dorzecze: Dunaj