Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków
Średnia łowisk na cieku
26z 100
Niska aktywność · średnia z 8 łowisk
Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.
Bardzo wysoka0
Wysoka0
Przeciętna3
Niska5
Kiedy jest najlepsze oknoile łowisk ma najlepsze dwugodzinne okno o danej godzinie
00
06
12
18
Najwięcej łowisk ma najlepsze okno około 06:00.
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 03:04.
Mapa i łowiska cieku
Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…
Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.
KarpioweŁososiowo-pstrągoweŁososiowo-lipieniowe
niżejwyżej
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przy każdym łowisku widzisz, z czego się składa, jak jest uzasadniony i skąd pochodzą dane.
Stan wody na cieku
Pomiary poziomu wody, temperatury i przepływu, pogoda przy cieku i stan z satelitów
Stany wody na cieku
Stacja
Status
Zmiana
Temperatura
Hnúšťa-Likier
67 cm
–
Rimavská Sobota-Sobôtka
47 cm
–
Tisovec
13 cm
–
Vlkyňa
34 cm
–
Profil wysokościowy cieku
Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.
Szybki ciekPodhorský potok: szybka woda, kamieniste dno, bystrza i doły pod nimi. Typowe wody pstrągowe.
Profil wysokościowy cieku: od 1 002 do 155 m n.p.m. na 82,5 km.Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
Najwyższy punkt
1 032 m n.p.m.
Najniższy punkt
155 m n.p.m.
Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
877 m
Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
11 ‰
KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
1,19
Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.
Teren w 3D
Ładowanie modelu terenu 3D…
Zdjęcia historyczne
Zmiany otoczenia i przyrody od 2018 do 2024: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.
2018zdjęcia z 27 wrz 20182021zdjęcia z 6 wrz 20212024zdjęcia z 29 lip 2024
Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.
Geológia a geochémia toku Rimava
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 136 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek91 % čiary vody
6 % mladé sedimenty, 3 % granitoidy
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,8modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 458 mg/l, tvrdá voda (14,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Olovo 25,3 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 82. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
37°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 66 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 71 °C (prírastok 34 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
55nGy/h dávkový príkon
74. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
140objektov do 3 km
ťažené: Fe, Pb, Zn, Au, Ag
Najbližšie: Odkalisko Hačava (odkalisko), 60 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
111vzoriek so zlatom
21 rudných minerálov v sedimente
Najviac 10 zŕn v jednej vzorke (900 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
7 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Selén 7,30 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Číž, 1400m VJV od K168).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
684vrtov do 3 km
3054 rozborov vody v okolí
Z toho 684 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
32°C na ústí vrtu
4 geotermálne vrty do 10 km
Najteplejší: Rimavské Janovce – GRS-1, 1,1 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
45lokalít do 3 km
7 záťaží, 38 skládok
Najbližšia záťaž: Jestice – pesticídny sklad, 220 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
104záznamov do 5 km
19 ložísk, 85 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
86plôch do 3 km
9 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek91%SR 72 %
Mladé sedimenty6,3%SR 8,6 %
Granitoidy3,1%SR 1,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér97%
kryštalinikum3,1%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pkt
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
29×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálne sedimenty: prevažne hlinito-kamenité (podradne piesčito-kamenité) svahoviny a sutiny
2×
kryštalinikum
paleozoikum – hercýnske granitoidy (karbón)
porfyrické granodiority prevažne s bielymi výrastlicami K-živcov (veporský typ)
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív73%SR 68 %
deluviálne sedimenty27%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu7,1m
5 – 1089%SR 20 %
2 – 511%SR 48 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
VEPORIKUM57%SR 5,4 %
TATRIKUM i VEPORIKUM43%SR 7,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT82%SR 84 %
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT18%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)55%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)45%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
malý pokles33%SR 8,8 %
veľký zdvih23%SR 26 %
stredný zdvih20%SR 32 %
malý zdvih13%SR 7,7 %
stredný pokles7,5%SR 6,8 %
veľký pokles5,0%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 32 z 47 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Żwiry71%SR 52 %
Siltovce9,7%SR 0,2 %
Kyslé plutonity9,7%SR 3,7 %
Bázické vulkanity6,5%SR 6,6 %
Dolomity3,2%SR 1,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)48%SR 22 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)23%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Siltovce; Mors)9,7%SR 0,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)9,7%SR 3,7 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Bázické vulka)6,5%SR 6,4 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Dolomity; Nerozlíšené)3,2%SR 1,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová90%SR 86 %
puklinová10%SR 12 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor90%SR 95 %
izolátor10%SR 2,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
kvartér Rimavskej kotliny40%SR 0,0 %
neogén západnej časti Rimavskej kotliny a Pokoradzská tabuľa30%SR 0,0 %
kryštalinikum Stolických vrchov a Revúckej vrchoviny v povodí Slanej16%SR 1,7 %
neogén východnej časti Cerovej vrchoviny9,3%SR 0,0 %
neogén východnej časti Oždianskej pahorkatiny4,7%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
fluviogénno-petrogénny38%SR 4,1 %
silikátovo-karbonátogénne13%SR 2,9 %
karbonátovo-silikátogénne13%SR 0,0 %
silikátogénne13%SR 2,9 %
silikátogénny, až silikáto-sulfidogénny13%SR 0,0 %
Karbonátovo-silikátogénne6,3%SR 0,0 %
ostatné6,3%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO3 až Ca-Mg-HCO3-SO473%SR 7,4 %
Ca-(Mg)-HCO3-SO4 typ9,1%SR 0,9 %
Ca-Mg-HCO3-SO46,1%SR 0,8 %
Ca-HCO3 typ6,1%SR 5,1 %
Ca-HCO36,1%SR 6,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
B39%SR 18 %
H32%SR 8,8 %
D14%SR 15 %
F11%SR 8,8 %
A3,6%SR 36 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Rimavská kotlina100%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kwasowość wody
pH 7,80typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Twardość wody
14,0°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,50 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
miękka
średnia
twarda
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
458mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 51Mg 34Na+K 16
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 64SO₄ 24Cl 12
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
DraslíkK5,90 mg/l80. percentil
ChlorkiCl26,6 mg/l77. percentil
SódNa17,8 mg/l76. percentil
MagnezMg24,4 mg/l76. percentil
SiarczanySO470,1 mg/l76. percentil
FluorkiF0,169 mg/l72. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3236 mg/l58. percentil
WapńCa60,1 mg/l46. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
OłówPb25,3 mg/kg82. percentil
CínSn3,38 mg/kg72. percentil
ArsenAs8,65 mg/kg70. percentil
WanadV77,2 mg/kg68. percentil
AntymonSb0,765 mg/kg60. percentil
SelenSe0,282 mg/kg58. percentil
MiedźCu25,2 mg/kg57. percentil
MolibdenMo0,397 mg/kg54. percentil
KadmCd0,198 mg/kg53. percentil
RtęćHg0,107 mg/kg52. percentil
CynkZn95,5 mg/kg50. percentil
BizmutBi0,201 mg/kg43. percentil
ChromCr67,7 mg/kg42. percentil
KobaltCo7,39 mg/kg32. percentil
NikielNi20,7 mg/kg31. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
SódNa1,19 %86. percentil
FosforP1 195 mg/kg83. percentil
GlinAl6,72 %81. percentil
TitánTi5 526 mg/kg80. percentil
ŻelazoFe3,21 %73. percentil
ManganMn1 083 mg/kg71. percentil
DraslíkK1,61 %65. percentil
MagnezMg0,886 %50. percentil
WapńCa1,93 %47. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BáriumBa591 mg/kg85. percentil
BerylBe2,02 mg/kg83. percentil
RubídiumRb102 mg/kg79. percentil
GáliumGa17,6 mg/kg79. percentil
ZirkónZr452 mg/kg66. percentil
YtriumY29,8 mg/kg62. percentil
StronciumSr149 mg/kg61. percentil
CérCe62,1 mg/kg61. percentil
LítiumLi29,6 mg/kg51. percentil
BorB54,0 mg/kg32. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
55nGy/h vo vzduchu
rozsah 43 až 65 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU2,97 ppm80. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,30 ppm74. percentil
Potas (K)K1,33 %59. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
37 / 71 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 34 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 66 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Rimavská kotlina100%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-3,4°C
Priemerná júlová teplota18,7°C
Ročné zrážky683mm
Klimatickogeografické typy
kotlinová klíma79%SR 29 %
horská klíma21%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 7,30 μg/lmedián 0,500 μg/l53 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Číž, 1400m VJV od K168, 1993, 870 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 117 μg/lmedián 10,0 μg/l73 vzoriek34 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vlkyňa, 400m JV od K208, 1993, 620 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,150 μg/l54 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Dubovec, 110 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OłówPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,25 μg/lmedián 2,50 μg/l74 vzoriek66 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Furmanec, 2008, 660 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,00 μg/lmedián 0,500 μg/l59 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vyvieračka, 2003, 100 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 690 μg/lmedián 460 μg/l5 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vlkyňa, 400m JV od K208, 1993, 620 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,00 μg/lmedián 2,00 μg/l74 vzoriek32 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Číž, 1400m VJV od K168, 1993, 870 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBazvýšená (horných 10 %)
najvyššie 120 μg/lmedián 32,0 μg/l73 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Rimavská Seč, 600m JZ od K159, 1993, 170 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAszvýšená (horných 10 %)
najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,00 μg/l73 vzoriek37 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Martinová nad Rimavou, 110 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrmierne zvýšená
najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l73 vzoriek71 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Šimonovce, 120 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2vysoká (horných 5 %)
najvyššie 49,7 mg/lmedián 12,7 mg/l53 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vyvieračka, 2003, 100 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Rutil (TiO₂)356 vzoriek, najviac 815 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)328 vzoriek, najviac 4475 zŕn
Anatas (TiO₂)285 vzoriek, najviac 800 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)254 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Pyrit (FeS₂)231 vzoriek, najviac 3500 zŕn
Scheelit (CaWO₄)203 vzoriek, najviac 1080 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)175 vzoriek, najviac 1115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)126 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Barit (BaSO₄)112 vzoriek, najviac 55 zŕn
Złoto (Au)111 vzoriek, najviac 10 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)100 vzoriek, najviac 3479 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)44 vzoriek, najviac 55 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)26 vzoriek, najviac 55 zŕn
Cinabarit (HgS)20 vzoriek, najviac 23 zŕn
Kasiterit (SnO₂)15 vzoriek, najviac 15 zŕn
Galenit (PbS)4 vzorky, najviac 50 zŕn
Wolframit ((Fe,Mn)WO₄)3 vzorky, najviac 16 zŕn
Sfalerit (ZnS)2 vzorky, najviac 2 zŕn
Auripigment (As₂S₃)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)2 vzorky, najviac 3 zŕn
Antimonit (Sb₂S₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
393h
1 zrno
10 m
387h
2 zrná
20 m
308h
2 zrná
20 m
390h
3 zrná
20 m
134f
3 zrná
20 m
181d
1 zrno
20 m
391h
1 zrno
20 m
392h
1 zrno
20 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Zirkón (ZrSiO₄)432 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)414 vzoriek, najviac 4400 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))351 vzoriek, najviac 1450 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)297 vzoriek, najviac 1000 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))294 vzoriek, najviac 3759 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)279 vzoriek, najviac 3750 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)203 vzoriek, najviac 2140 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)182 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Korund (Al₂O₃)74 vzoriek, najviac 55 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))49 vzoriek, najviac 315 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)13 vzoriek, najviac 55 zŕn
Andaluzit (Al₂SiO₅)11 vzoriek, najviac 800 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)9 vzoriek, najviac 450 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 450 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO388×
Ca-Mg-SO4-HCO338×
Ca-HCO327×
Ca-SO4-HCO321×
Ca-Mg-HCO3-SO420×
Ca-Mg-Cl-HCO38×
Mg-Ca-HCO36×
Ca-Na-SO4-HCO35×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A82×
trieda H69×
trieda B49×
trieda D36×
trieda F33×
trieda E25×
trieda G9×
trieda C7×
Kovy v podzemnej vode
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 302 μg/lmedián 10,0 μg/l214 vzoriek17 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 300 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,3 μg/lmedián 0,500 μg/l214 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 34,4 μg/lmedián 1,30 μg/l214 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
GlinAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,01 mg/lmedián 0,0100 mg/l214 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: drenáž, 1993, 440 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CynkZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10 940 μg/lmedián 33,0 μg/l214 vzoriek13 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10,9 μg/lmedián 0,250 μg/l214 vzoriek60 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 320 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 18,4 μg/lmedián 0,500 μg/l214 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 210 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 4,10 μg/lmedián 0,100 μg/l214 vzoriek78 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,250 μg/l214 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: drenáž, 1993, 440 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OłówPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 8,00 μg/lmedián 0,500 μg/l214 vzoriek75 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtęćHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l214 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 270 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŻelazoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l118 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
źródło
21
212 Bq/l
27,0 Bq/l
studňa
57
81,0 Bq/l
8,35 Bq/l
upravený prameň
26
153 Bq/l
36,1 Bq/l
vrt s prelivom
2
17,8 Bq/l
11,4 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
2
34,1 Bq/l
18,2 Bq/l
vodná nádrž
1
5,21 Bq/l
5,21 Bq/l
potok, rieka
2
3,35 Bq/l
1,92 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
6
89,7 Bq/l
31,9 Bq/l
iné
2
1,60 Bq/l
1,48 Bq/l
minerálny prameň
3
23,4 Bq/l
5,12 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Fe51×
Pb13×
Zn9×
Au6×
Ag4×
Druhy banských objektov
štôlňa60×
halda35×
pinga, pingový ťah32×
šachta6×
iný druh objektu6×
odkalisko1×
Najbližšie staré banské diela
Nazwa
Gatunek
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Odkalisko Hačava
odkalisko
magnezit
60 m
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Au,Ag
90 m
Pingové pole
pinga, pingový ťah
ankerit
100 m
Halda
halda
Fe rudy + sulfosoli Pb
210 m
Štôlňa
štôlňa
Fe rudy + sulfosoli Pb
210 m
Šachta
šachta
magnezit
210 m
štôlňa
štôlňa
Fe rudy + sulfosoli Pb
210 m
Burda – Poproč (295 m n.m.)
štôlňa
magnezit
240 m
Skládka dechtu
halda
vápenec vysokopercentný
290 m
Halda škváry
halda
vápenec vysokopercentný
310 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Hnúšťa
ostatné suroviny
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – GE.NE.S. a.s.
280 m
Tisovec
vápenec vysokopercentný
Ťažené ložisko – Calmit, spol. s r.o. – závod Tisovec
520 m
Zacharovce – Zátišie
stavebný kameň
Ložisko s predpokladom využívania zásob – J & T AGRO, s.r.o.
600 m
Tisovec
vápenec vysokopercentný
Ťažené ložisko – Calmit, spol. s r.o. – závod Tisovec
660 m
Mútnik
dolomit
Ťažené ložisko – GE.NE.S. a.s.
1,0 km
Hnúšťa – Mútnik
mastenec – talk
Ťažené ložisko – GE.NE.S. a.s.
1,0 km
Hnúšťa – Mútnik
magnezit
Ťažené ložisko – GE.NE.S. a.s.
1,0 km
Hnúšťa – Mútnik
magnezit
Ťažené ložisko – GE.NE.S. a.s.
1,0 km
Hnúšťa – Mútnik
mastenec – talk
Ťažené ložisko – GE.NE.S. a.s.
1,0 km
Mútnik
dolomit
Ťažené ložisko – GE.NE.S. a.s.
1,0 km
Rimavská Baňa – Rimavica
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen
1,2 km
Rimavská Baňa – Rimavica
stavebný kameň
Ťažené ložisko – KSR – Kameňolomy SR, s.r.o., Zvolen
1,2 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metale
Gatunek
Od vody
Roveň I.
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
80 m
Hnúšťa Štepový vrch
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
380 m
Tisovec – Magnetový vrch.
Železné rudy
Fe, Pb, Zn
ložiskový výskyt
450 m
Roveň II.
Komplexné železné rudy
Fe, Cu
mineralogický výskyt
510 m
Hnúšťa, Hačava
Mastenec
mastenec
ložiskový výskyt
680 m
Hnúšťa, Mútnik
Mastenec
mastenec
malé ložisko
910 m
Cerberus
Niklovo-kobaltové rudy
Ni, Co, Fe, Cu
ložiskový výskyt
1,0 km
Rimavské Brezovo
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
1,1 km
Cerberus II
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
1,2 km
Hnúšťa Kamenistý potok
Arzénové rudy
As, pyrit, pyrotín
mineralogický výskyt
1,3 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
684 vrtov v pásme 3 km, z toho 250 hydrogeologických a 434 ostatných; s číslom archívnej správy 684.
Hĺbky vrtov
do 10 m494×
10–30 m75×
30–100 m23×
100–300 m36×
nad 300 m7×
Najbližšie vrty
Lokalizacja
Gatunek
Głębokość
Archívna správa
Od vody
J-2
inžiniersko-geologický
7,0 m
83378
10 m
Hnúšťa
monitorovací vrt
13,0 m
63891 124Bd19.pdf
20 m
VO116-17
životné prostredie
–
96444
20 m
VN111-3
životné prostredie
–
96444
30 m
J-3
inžiniersko-geologický
7,0 m
83378
30 m
Rimavská Píla
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
5,0 m
17718 124Bb2.pdf
40 m
VN116-5
životné prostredie
–
96444
40 m
J-1
inžiniersko-geologický
7,0 m
83378
40 m
Hnúšťa
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
–
327/45 124Bb5.pdf
50 m
Rimavská Seč
širokoprofilový vrt
8,0 m
40699 137Ab16.pdf
50 m
Rimavská Sobota
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
5,5 m
13579 125Cc32.pdf
50 m
VN112-4
životné prostredie
–
96444
50 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatura
Výdatnosť
Głębokość
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Rimavské Janovce – GRS-1
32 °C
–
1022 m
Ca-HCO3
využívaný
1,1 km
Ivanice – FGRk-1
30 °C
0,0 l/s
1050 m
–
nevyužívaný
3,8 km
Cakov – BČ-3
29 °C
3,3 l/s
876 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
4,0 km
Bátka – RKZ-1
12 °C
–
658 m
Ca-Mg-Na-HCO3
nevyužívaný
6,2 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Źródło
Gatunek
Temperatura wody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
34
80 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
4
3,3 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalizacja
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Jestice – pesticídny sklad
SK2003700P
220 m
Hnúšťa – areál bývalých SLZ
SK200280FK
270 m
Rimavská Sobota – areál Slovenských cukrovarov
SK1000900P
310 m
Rimavská Sobota – areál po SA – priemyselný park
SK1000900P
380 m
Rimavská Sobota – areál po SA – armáda SR
SK1000900P
540 m
Rimavská Sobota – areál bývalých ZŤS
SK1000900P
600 m
Rimavská Sobota – areál Gemer nákup
SK1000900P
690 m
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Petrovce
1 000 m²
–
–
50 m
Rimavská Seč
–
–
–
60 m
Hnúšťa
–
1960
–
70 m
Višňové (miestna časť obce Rimavská Seč) – Rimavská Seč
–
–
–
70 m
Martinova – Martinová nad Rimavou
–
–
–
140 m
Hnúšťa TKO – Hnúšťa
7 050 m²
2009
monitorovaná
150 m
Nad Šimonovcami – Šimonovce
–
–
–
160 m
Hostice
500 m²
–
–
170 m
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy71×
Blokové rozpadliny11×
Blokové polia4×
Stupeň aktivity
Potenciálny45×
Stabilizovaný30×
Aktívny9×
So stabilizovanými a potenciálnymi formami2×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova28×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00017×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S5×
Nedostatočne doložené4×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick2×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.