Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków
Średnia łowisk na cieku
23z 100
Niska aktywność · średnia z jednego łowiska
Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.
Najlepsze okno dziś
06:00–08:00
Teplá, wynik okna 29.
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 03:04.
Mapa i łowiska cieku
Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…
Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.
KarpioweŁososiowo-pstrągoweŁososiowo-lipieniowe
niżejwyżej
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przy każdym łowisku widzisz, z czego się składa, jak jest uzasadniony i skąd pochodzą dane.
Profil wysokościowy cieku
Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.
BystrinaGórski potok o dużym spadku, z kaskadami i skalistym dnem. Woda jest czysta i zimna, połów wymaga ostrożnego podejścia.
Profil wysokościowy cieku: od 644 do 241 m n.p.m. na 15,6 km.Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
Najwyższy punkt
644 m n.p.m.
Najniższy punkt
228 m n.p.m.
Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
416 m
Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
27 ‰
KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
1,53
Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.
Teren w 3D
Ładowanie modelu terenu 3D…
Zdjęcia historyczne
Zmiany otoczenia i przyrody od 2018 do 2024: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.
2018zdjęcia z 9 sie 20182021zdjęcia z 8 lip 20212024zdjęcia z 26 lip 2024
Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.
Geológia a geochémia toku Teplá
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 15 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek60 % čiary vody
40 % sopečné horniny
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,0modelový odhad
typ vody Ca–Mg–SO₄–HCO₃
Mineralizácia 292 mg/l, stredne tvrdá voda (9,6 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
3 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Molybdén 0,975 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 94. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
45°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 108 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 75 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
61nGy/h dávkový príkon
89. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
669objektov do 3 km
ťažené: Au, Ag, Pb, Zn, Cu
Najbližšie: Mlynárska štôlňa (štôlňa), 70 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
2vzorky so zlatom
14 rudných minerálov v sedimente
Najviac 2 zrná v jednej vzorke (50 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
5 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Stroncium 1 300 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Teplá, potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
547vrtov do 3 km
497 rozborov vody v okolí
Z toho 547 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
54°C na ústí vrtu
17 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Sklené Teplice – ST-4, výdatnosť 13,3 l/s, 130 m od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
17lokalít do 3 km
4 záťaže, 13 skládok
Najbližšia záťaž: Žiar nad Hronom – skládka TKO Horné Opatovce, 1,9 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
65záznamov do 5 km
23 ložísk, 42 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
72plôch do 3 km
1 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek60%SR 72 %
Skały wulkaniczne40%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér60%
neovulkanity40%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pkt
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
2×
neovulkanity
stredný miocén
jastrabská formácia
1×
neovulkanity
stredný miocén
formácie: I. etapa štiavnického stratovulkánu vrátane sebechlebskej formácie, zlatostudnianska, šútovská, starohutská,…
1×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálno-fluviálne sedimenty: prevažne ronové hliny, piesčité hliny s úlomkami, jemnozrnné piesky a splachy
1×
Kvartérny pokryv
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,3m
2 – 540%SR 48 %
0 – 240%SR 16 %
5 – 1020%SR 20 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih100%SR 26 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 5 z 6 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kyslé vulkanity100%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)100%SR 3,2 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
neovulkanity severných svahov Štiavnických vrchov a Javoria83%SR 1,5 %
kvartér nivy Hrona a Slatiny od Slovenskej Ľupče po Tlmače17%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Genetický typ podzemných vôd
petrogénno-potamogénna mineralizácia100%SR 1,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-(Na)-HCO3 typ100%SR 0,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
E100%SR 6,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Žiarska kotlina67%SR 6,4 %
Bátovska a Rykynčická depresia33%SR 4,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kwasowość wody
pH 7,96typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Twardość wody
9,6°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (1,72 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
miękka
średnia
twarda
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
292mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 61Mg 26Na+K 14
Anióny (záporné ióny)
SO₄ 54HCO₃ 41
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–SO₄–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
FluorkiF0,283 mg/l92. percentil
SiarczanySO4103 mg/l89. percentil
SódNa10,7 mg/l57. percentil
DraslíkK2,89 mg/l48. percentil
ChlorkiCl6,97 mg/l44. percentil
MagnezMg12,4 mg/l40. percentil
WapńCa48,4 mg/l34. percentil
HydrogénuhličitanyHCO399,7 mg/l19. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
MolibdenMo0,975 mg/kg94. percentil
OłówPb36,3 mg/kg91. percentil
WanadV103 mg/kg90. percentil
KadmCd0,635 mg/kg90. percentil
CynkZn192 mg/kg88. percentil
KobaltCo11,6 mg/kg84. percentil
MiedźCu39,2 mg/kg83. percentil
ArsenAs13,2 mg/kg83. percentil
AntymonSb1,59 mg/kg80. percentil
BizmutBi0,316 mg/kg76. percentil
RtęćHg0,180 mg/kg71. percentil
SelenSe0,348 mg/kg71. percentil
CínSn2,44 mg/kg41. percentil
NikielNi10,4 mg/kg4. percentil
ChromCr30,7 mg/kg4. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
ManganMn1 729 mg/kg92. percentil
ŻelazoFe3,81 %88. percentil
GlinAl7,05 %87. percentil
FosforP1 192 mg/kg83. percentil
TitánTi5 398 mg/kg78. percentil
SódNa0,996 %71. percentil
DraslíkK1,56 %58. percentil
MagnezMg0,932 %55. percentil
WapńCa1,83 %44. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
StronciumSr230 mg/kg93. percentil
BáriumBa557 mg/kg81. percentil
RubídiumRb102 mg/kg79. percentil
BerylBe1,85 mg/kg76. percentil
YtriumY30,4 mg/kg65. percentil
GáliumGa14,7 mg/kg56. percentil
CérCe58,2 mg/kg47. percentil
LítiumLi26,4 mg/kg31. percentil
ZirkónZr338 mg/kg29. percentil
BorB31,2 mg/kg5. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
61nGy/h vo vzduchu
rozsah 49 až 75 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU3,32 ppm92. percentil
Potas (K)K1,56 %87. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,73 ppm81. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
45 / 75 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 30 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 108 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Žiarska kotlina67%SR 6,4 %
Bátovska a Rykynčická depresia33%SR 4,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-4,5°C
Priemerná júlová teplota17,2°C
Ročné zrážky800mm
Klimatickogeografické typy
horská klíma75%SR 33 %
kotlinová klíma25%SR 29 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
StronciumSrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1 300 μg/lmedián 170 μg/l11 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Teplá, potok, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,50 μg/lmedián 0,250 μg/l11 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hron, 610 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 20,0 μg/lmedián 1,50 μg/l11 vzoriek27 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Hrona, 1993, 930 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1200m JZ od K Brezový hrad, 1993, 470 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,20 μg/lmedián 1,00 μg/l11 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1200m JZ od K Brezový hrad, 1993, 470 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,50 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Hron, 1993, 610 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 6,10 μg/lmedián 1,00 μg/l11 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Teplá, potok, 1992, 90 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 16,0 μg/lmedián 5,00 μg/l11 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Hrona, 1993, 930 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBabežná hodnota
najvyššie 50,0 μg/lmedián 30,0 μg/l11 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Hrona, 1993, 930 m od vody. Porovnanie: 60. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OłówPbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1250m SV od K777, 1993, 950 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
najvyššie 57,4 mg/lmedián 20,7 mg/l11 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Hrona, 1993, 930 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)18 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)18 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)17 vzoriek, najviac 815 zŕn
Pyrit (FeS₂)16 vzoriek, najviac 315 zŕn
Barit (BaSO₄)14 vzoriek, najviac 315 zŕn
Rutil (TiO₂)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)10 vzoriek, najviac 815 zŕn
Cinabarit (HgS)3 vzorky, najviac 1 zŕn
Anatas (TiO₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Złoto (Au)2 vzorky, najviac 2 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Sfalerit (ZnS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 2 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
184
2 zrná
50 m
163
1 zrno
560 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)18 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)17 vzoriek, najviac 815 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))17 vzoriek, najviac 55 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)17 vzoriek, najviac 815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)14 vzoriek, najviac 315 zŕn
Korund (Al₂O₃)12 vzoriek, najviac 15 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))12 vzoriek, najviac 55 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 255 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO34×
Ca-HCO33×
Ca-SO42×
Ca-Mg-SO4-HCO32×
Ca-HCO3-SO41×
Ca-Na-HCO3-SO41×
Ca-Cl-HCO31×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda E4×
trieda F2×
trieda H2×
trieda D2×
trieda G2×
trieda B1×
trieda A1×
Kovy v podzemnej vode
MiedźCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 128 μg/lmedián 0,800 μg/l36 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
GlinAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 14,2 mg/lmedián 0,0100 mg/l36 vzoriek44 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OłówPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 17,0 μg/lmedián 0,500 μg/l36 vzoriek81 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 127 μg/lmedián 1,05 μg/l36 vzoriek42 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 960 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 10,4 μg/lmedián 0,100 μg/l36 vzoriek72 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 960 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 3,10 μg/lmedián 0,250 μg/l36 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CynkZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3 680 μg/lmedián 6,00 μg/l36 vzoriek17 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 60,0 μg/lmedián 2,00 μg/l36 vzoriek33 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSemierne zvýšená
najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,500 μg/l36 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrbežná hodnota
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l36 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,2 km od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŻelazoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtęćHgnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l36 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
źródło
19
85,4 Bq/l
9,30 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
1
39,6 Bq/l
39,6 Bq/l
minerálny prameň
1
119 Bq/l
119 Bq/l
potok, rieka
3
1,39 Bq/l
1,30 Bq/l
studňa
1
7,13 Bq/l
7,13 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au660×
Ag628×
Pb134×
Zn134×
Cu33×
Druhy banských objektov
halda234×
pinga, pingový ťah234×
štôlňa148×
šachta42×
iný druh objektu8×
odkalisko2×
povrchový lom1×
Najbližšie staré banské diela
Nazwa
Gatunek
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Mlynárska štôlňa
štôlňa
ryolit?
70 m
Kýzová baňa
štôlňa
100 m
Halda zo spracovania ryolitu
halda
ryolit
360 m
Halda k objektu č.250
halda
Au,Ag
620 m
Kutacia štôlňa
štôlňa
Au,Ag
630 m
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Au,Ag
630 m
Halda k objektu č.252
halda
Au,Ag
880 m
Kutacia štôlňa
štôlňa
Au,Ag
880 m
Stará štôlňa (CO kryt)
štôlňa
880 m
Pingový ťah
pinga, pingový ťah
Au,Ag
880 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Sklené Teplice
zeolit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
260 m
Sklené Teplice
zeolit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
260 m
Hliník nad Hron
stavebný kameň
Ťažené ložisko – LEVITRADE,s.r.o.
300 m
Lehôtka pod Brehmi
perlit
Ťažené ložisko – LBK PERLIT, s.r.o.
380 m
Hliník nad Hron
stavebný kameň
Ťažené ložisko – LEVITRADE,s.r.o.
390 m
Lehôtka pod Brehmi
perlit
Ťažené ložisko – LBK PERLIT, s.r.o.
400 m
Lehôtka pod Brehmi
perlit
Ťažené ložisko – LBK PERLIT, s.r.o.
400 m
Lehôtka pod Brehmi – Bralo
perlit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
750 m
Hliník I
kremenec
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Rudné bane, štátny podnik
910 m
Hliník II
kremenec
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Rudné bane, štátny podnik
990 m
Hliník nad Hron I
bentonit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – REGOS s.r.o.
1,2 km
Hliník nad Hron I
bentonit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – REGOS s.r.o.
1,2 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metale
Gatunek
Od vody
Sklené Teplice – Handerlová
Medené rudy
Cu, Au, Mo
mineralogický výskyt
910 m
Sklené Teplice – Bukovec
Zlaté rudy
Au
mineralogický výskyt
910 m
Sklené Teplice – Vydričná dolina
Medené rudy
Cu, Au, Mo
ložiskový výskyt
1,3 km
Podhorie – Kozí potok
Medené rudy
Cu, Au, Mo
mineralogický výskyt
2,1 km
Bańska Szczawnica – Siebenweiber žily
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Zn, Au, Ag
ložiskový výskyt
2,2 km
Vyhne – Remeň, Ján Benedikti, Olovená a Windischleuten žily
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
malé ložisko
2,4 km
Vyhne – Veterný vrch
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
mineralogický výskyt
2,5 km
Banská Biała
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
malé ložisko
2,8 km
Banky – Juraj, Rummel a Hoffer žily
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
malé ložisko
3,1 km
Banská Belá – juh
Ostatné rudy
Bi
mineralogický výskyt
3,1 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
547 vrtov v pásme 3 km, z toho 53 hydrogeologických a 494 ostatných; s číslom archívnej správy 547.
Hĺbky vrtov
do 10 m342×
10–30 m84×
30–100 m64×
100–300 m9×
nad 300 m24×
Najbližšie vrty
Lokalizacja
Gatunek
Głębokość
Archívna správa
Od vody
Hliník nad Hron
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
40,0 m
34728 122Bc44.pdf
40 m
Sklené Teplice
širokoprofilový vrt
130,0 m
74451 122Bd4.pdf
40 m
Sklené Teplice
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom
69,7 m
14293 122Bc26.pdf
50 m
Sklené Teplice
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom
107,9 m
14293 122Bc27.pdf
50 m
Sklené Teplice
štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou vodou
970,0 m
58420 122Bd2.pdf
50 m
611
ložiskový
349,2 m
76315
50 m
611/73
ložiskový
349,2 m
83223
50 m
ZV-97
inžiniersko-geologický
1,4 m
12608
50 m
ZV-102
inžiniersko-geologický
1,5 m
12608
50 m
J-104
inžiniersko-geologický
8,0 m
58929
50 m
ZV-101
inžiniersko-geologický
1,6 m
12608
50 m
ZV-96
inžiniersko-geologický
1,8 m
12608
50 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatura
Výdatnosť
Głębokość
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Sklené Teplice
39 °C
0,4 l/s
–
Ca-SO4
využívaný
40 m
Sklené Teplice
38 °C
0,4 l/s
–
Ca-SO4
nevyužívaný
50 m
Sklené Teplice
48 °C
0,2 l/s
–
Ca-SO4
nevyužívaný
50 m
Sklené Teplice – ST-2
51 °C
4,5 l/s
107 m
Ca-SO4
využívaný
50 m
Sklené Teplice – ST-1
52 °C
22,3 l/s
69,7 m
Ca-SO4
využívaný
60 m
Sklené Teplice
49 °C
0,1 l/s
2,5 m
Ca-SO4
nevyužívaný
70 m
Sklené Teplice
46 °C
4,5 l/s
29,7 m
Ca-SO4
nevyužívaný
80 m
Sklené Teplice
43 °C
0,0 l/s
–
Ca-SO4
nevyužívaný
80 m
Sklené Teplice – ST-4
54 °C
13,3 l/s
1820 m
Ca-SO4-HCO3
využívaný
130 m
Sklené Teplice – STH-2
45 °C
3,0 l/s
81 m
Ca-SO4-HCO3
využívaný bez nahlasovania údajov
170 m
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Źródło
Gatunek
Temperatura wody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória Sklené Teplice
termálne kúpalisko
–
–
1
50 m
kategória d1
minerálna voda
39-55
< 5
4
150 m
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
3
200 m
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
6
3,8 km
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
2
5,4 km
kategória Vyhne
termálne kúpalisko
–
–
1
5,5 km
kategória d3
minerálna voda
39-55
16-30
1
7,5 km
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
1
8,6 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalizacja
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Žiar nad Hronom – skládka TKO Horné Opatovce
SK200220FP
1,9 km
Žiar nad Hronom – kalové pole ZSNP
SK1000700P
2,1 km
Žiar nad Hronom – stará skládka PO ZSNP
SK200220FP
2,1 km
Banská Belá – odkalisko Sedem žien
SK200220FP
2,8 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Podhorie – Žakýl – Žakýl
–
1970
–
520 m
Lehôtka pod Brehmi
300 m²
1965
–
1,3 km
Repište
500 m²
1965
–
1,6 km
Horné Opátovce
300 m²
1987
–
1,9 km
Dolná Ždaňa
600 m²
1960
–
1,9 km
Dolná Trnávka
–
1972
–
2,0 km
Repište
100 m²
1970
–
2,0 km
Horné Opátovce
300 m²
1987
–
2,2 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy62×
Blokové polia6×
Blokové polia + zosuvy1×
Svahové prúdy1×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný46×
Potenciálny22×
So stabilizovanými a potenciálnymi formami1×
S potenciálnymi a aktívnymi formami1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova20×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00012×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S3×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.