Ta strona jest przetłumaczona tylko częściowo. Nieprzetłumaczone fragmenty są wyświetlane po słowacku, w języku oryginału. Otwórz oryginał po słowacku

Dziś na cieku VN Petrovce

Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków

Średnia łowisk na cieku

Niska aktywność · średnia z jednego łowiska

Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.

Najlepsze okno dziś

15:00–17:00

VN Petrovce, wynik okna 17.

Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 04:04.

Mapa i łowiska cieku

Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.

Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia

1445łowisk
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…

Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.

    Profil wysokościowy: zbiornik wodny

    Wysokość terenu wzdłuż łowiska i przybliżony poziom wody.

    Zbiornik wodny To zbiornik wodny, dlatego ciek tu nie jest oceniany: woda nie ma nurtu, spadku ani nachylenia. Wykres pokazuje wysokość terenu wzdłuż łowiska.

    2302352402450 km1 km2 km3 km
    Profil wysokościowy terenu (zbiornik wodny): od 243 do 233 m n.p.m. na 3,3 km.
    Wysokość terenu wzdłuż linii łowiska, od początku (po lewej) do końca
    Poziom wody w przybliżeniu
    233 m n.p.m.
    Najniższy punkt profilu
    233 m n.p.m.
    Najwyższy punkt profilu
    243 m n.p.m.

    Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Wysokość jest orientacyjna (błąd kilku metrów).

    Teren w 3D

    Ładowanie modelu terenu 3D…

    Zdjęcia historyczne

    Zmiany otoczenia i przyrody od 2018 do 2024: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.

    Zdjęcie lotnicze cieku: VN Petrovce, rok 2018
    2018zdjęcia z 27 wrz 2018
    Zdjęcie lotnicze cieku: VN Petrovce, rok 2021
    2021zdjęcia z 6 wrz 2021
    Zdjęcie lotnicze cieku: VN Petrovce, rok 2024
    2024zdjęcia z 30 lip 2024

    Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, NLC Zvolen. Rok i dzień wykonania zdjęć zależą od położenia, dlatego poszczególne roczniki mogą różnić się porą roku i pogodą.

    Zanieczyszczenie wody na cieku VN Petrovce

    Jakość wody według SHMÚ, oczyszczalnie przy łowiskach i woda podziemna w okolicy

    Wody podziemne: zmierzone wartościtypowa wartość ze stacji w promieniu 10 km, 2025

    0 z 1 łowiska z pomiarem ma w okolicy wodę podziemną o wartości powyżej progu w co najmniej jednym wskaźniku.

    Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.

    Geológia a geochémia toku VN Petrovce

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 3 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 630 mg/l, tvrdá voda (17,8 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Arzén 13,0 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 83. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km55 °C85 °C

    Teplo pod nohami

    55°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 75 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 85 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    45nGy/h dávkový príkon

    16. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 z 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Meď 3,60 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 84. percentil (Gortva).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    74vrtov do 3 km

    184 rozborov vody v okolí

    Z toho 74 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    3 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    4lokalít do 3 km

    4 skládky

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    2záznamy do 5 km

    2 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    6plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPkt
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý zdvih100%SR 7,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 1 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Żwiry100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)100%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neogén východnej časti Cerovej vrchoviny100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-Mg-HCO3 až Ca-Mg-HCO3-SO4100%SR 7,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • F100%SR 8,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kwasowość wody

    pH 7,84typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Twardość wody

    17,8°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,17 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    630mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • HydrogénuhličitanyHCO3394 mg/l91. percentil
    • MagnezMg35,1 mg/l89. percentil
    • FluorkiF0,247 mg/l88. percentil
    • DraslíkK7,96 mg/l88. percentil
    • ChlorkiCl26,8 mg/l77. percentil
    • SódNa14,4 mg/l69. percentil
    • SiarczanySO459,5 mg/l69. percentil
    • WapńCa69,2 mg/l57. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • FosforečnanyPO41,06 mg/l95. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK7,86 mg/l94. percentil
    • AmóniumNH41,06 mg/l93. percentil
    • AzotanyNO319,7 mg/l91. percentil

    Metale

    • ManganMn76,1 μg/l74. percentil
    • CynkZn11,0 μg/l68. percentil
    • ŻelazoFe0,149 mg/l65. percentil
    • GlinAl83,9 μg/l56. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ArsenAs13,0 mg/kg83. percentil
    • CynkZn145 mg/kg79. percentil
    • ChromCr93,2 mg/kg77. percentil
    • MolibdenMo0,494 mg/kg68. percentil
    • CínSn2,81 mg/kg56. percentil
    • RtęćHg0,104 mg/kg51. percentil
    • OłówPb13,5 mg/kg37. percentil
    • KadmCd0,124 mg/kg34. percentil
    • AntymonSb0,483 mg/kg34. percentil
    • NikielNi21,0 mg/kg33. percentil
    • WanadV61,0 mg/kg32. percentil
    • SelenSe0,169 mg/kg29. percentil
    • BizmutBi0,154 mg/kg24. percentil
    • KobaltCo6,26 mg/kg18. percentil
    • MiedźCu15,2 mg/kg12. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • FosforP2 300 mg/kg95. percentil
    • TitánTi7 738 mg/kg95. percentil
    • ŻelazoFe4,12 %92. percentil
    • ManganMn1 285 mg/kg82. percentil
    • MagnezMg1,18 %70. percentil
    • WapńCa3,18 %67. percentil
    • SódNa0,932 %62. percentil
    • GlinAl4,88 %22. percentil
    • DraslíkK1,29 %18. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ZirkónZr564 mg/kg90. percentil
    • BorB67,7 mg/kg70. percentil
    • BerylBe1,56 mg/kg59. percentil
    • StronciumSr132 mg/kg46. percentil
    • CérCe54,5 mg/kg33. percentil
    • YtriumY24,3 mg/kg31. percentil
    • GáliumGa9,19 mg/kg15. percentil
    • LítiumLi23,3 mg/kg15. percentil
    • BáriumBa340 mg/kg14. percentil
    • RubídiumRb71,0 mg/kg12. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    45nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Potas (K)K1,25 %30. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,51 ppm20. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,15 ppm12. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km55 °C85 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    55 / 85 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,5°C
    • Priemerná júlová teplota18,5°C
    • Ročné zrážky700mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Petrovce – občasný (600 m od vody)Gemerský Jablonec – nijaký (640 m od vody)Gemerský Jablonec – nijaký (900 m od vody)Petrovce – občasný (1,4 km od vody)b1 (1,6 km od vody)a1 (2,0 km od vody)a1 (8,9 km od vody)Stará Bašta – stavebný piesok – pieskovec (3,2 km od vody)Tachty – stavebný piesok – andezitový tuf (4,3 km od vody)Kostná dolina – všeobecná geológia (1,2 km od vody)Hajnáčka, Kostná dolina – vulkanity (2,8 km od vody)Hajnáčka – paleontológia (2,9 km od vody)Hajnáčka – mineralógia (3,1 km od vody)Hajnáčka, diatréma – vulkanity (3,9 km od vody)Ragáč – vulkanity (4,0 km od vody)PETROVCE – Zosuvy (670 m od vody)PETROVCE – Zosuvy (960 m od vody)DUBNO – Zosuvy (1,4 km od vody)PETROVCE – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)PETROVCE – Zosuvy (2,9 km od vody)Gemerský Jablonec – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (220 m od vody)Gemerský Jablonec – negatívny vrt (300 m od vody)Gemerský Jablonec – negatívny vrt (410 m od vody)Gemerský Jablonec – negatívny vrt (500 m od vody)Gemerský Jablonec – negatívny vrt (580 m od vody)Gemerský Jablonec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (620 m od vody)Nová Bašta-Bekoháza (1,5 km od vody)Gemerský Jablonec – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,0 km od vody)Stará Bašta – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Hajnačka – negatívny vrt (3,0 km od vody)Hajnačka – negatívny vrt (3,0 km od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (220 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (220 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (300 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (410 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (500 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (530 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (580 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (620 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (840 m od vody)vodárensky využívaný vrt – Hydrogeologické vrty (850 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,1 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,0 km od vody)prameň uhličitej minerálnej vody (kyselka sýtená – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,6 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (3,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (3,0 km od vody)Gemer.Jablonec, c.d.190, 1400m SSV od K296 – studňa (520 m od vody)Petrovce, 500m SSV od K288 – prameň (840 m od vody)Dubno, c.d.24, 1250m JJZ od K331 – studňa (1,1 km od vody)Petrovce, 1200m JZ od K320 – prameň (1,1 km od vody)Gemerský Jablonec, 800m J od K427 – studňa (1,4 km od vody)Gemer.Jablonec-PD, 1000m J od K296 – studňa (1,5 km od vody)v dedine, cca 60m od asfaltky, 1245 JJZ od k. 29 – prameň (1,6 km od vody)400 m V od obce – prameň (2,0 km od vody)Stará Bašta, 600m SSZ od K314 – prameň (2,0 km od vody)Gemerský Jablonec, 800m V od K427 – studňa (2,4 km od vody)p. prítok 10 m od toku, pri PD – prameň (2,5 km od vody)1060 m JZ od k. 314 Veľ. klčovisko, okraj dediny – prameň (2,6 km od vody)Petrovce, 850m ZJZ od K308 – prameň (2,6 km od vody)Nová Bašta, c.d.74, 700m SZ od K272 – studňa (2,6 km od vody)Hajnáčka, c.d.32, 1000m ZJZ od K410 – studňa (2,6 km od vody)Petrovce, 650m SSV od K320 – studňa (2,7 km od vody)Petrovce, 1000m V od K335 – prameň (2,9 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • MiedźCumierne zvýšená
      najvyššie 3,60 μg/lmedián 2,20 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Gortva, 2003, 990 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 2,00 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Gortva, 2003, 990 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 40,0 μg/lmedián 38,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Gortva, 2003, 350 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Gortva, 2003, 350 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Gortva, 2003, 350 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Gortva, 2003, 350 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Gortva, 2003, 350 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Gortva, 2003, 350 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Gortva, 350 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 14,9 mg/lmedián 13,6 mg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Gortva, 2003, 350 m od vody. Porovnanie: 65. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)16 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)16 vzoriek, najviac 2815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)16 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Rutil (TiO₂)16 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))16 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)16 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))16 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)16 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)15 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)14 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)1 vzorka, najviac 263 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO312×
    • Ca-Mg-SO4-HCO32×
    • Mg-Ca-HCO31×
    • K-Ca-SO4-HCO31×
    • Ca-Mg-NO3-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A5×
    • trieda F4×
    • trieda E3×
    • trieda D2×
    • trieda H2×
    • trieda B1×

    Kovy v podzemnej vode

    • CynkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4 048 μg/lmedián 30,0 μg/l13 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l13 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,6 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 44,0 μg/lmedián 25,0 μg/l13 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,70 μg/lmedián 0,250 μg/l13 vzoriek62 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l13 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l13 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 840 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,500 μg/l13 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,500 μg/l13 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 840 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCumierne zvýšená
      najvyššie 2,90 μg/lmedián 0,250 μg/l13 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,1 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • GlinAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0200 mg/lmedián 0,00500 mg/l13 vzoriek69 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŻelazoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtęćHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l13 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa422,0 Bq/l4,78 Bq/l
    źródło545,7 Bq/l36,4 Bq/l
    minerálny prameň14,73 Bq/l4,73 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    74 vrtov v pásme 3 km, z toho 11 hydrogeologických a 63 ostatných; s číslom archívnej správy 74.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m52×
    • 10–30 m18×
    • 30–100 m3×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalizacjaGatunekGłębokośćArchívna správaOd vody
    PT-9inžiniersko-geologický8,5 m8341620 m
    PT-11inžiniersko-geologický8,4 m8341630 m
    PT-10inžiniersko-geologický8,0 m8341660 m
    PT-5inžiniersko-geologický16,4 m8341670 m
    PT-Ainžiniersko-geologický12,5 m8341680 m
    PT-4inžiniersko-geologický17,5 m8341680 m
    PT-Binžiniersko-geologický11,0 m8341680 m
    PT-6inžiniersko-geologický18,0 m8341690 m
    PT-3inžiniersko-geologický16,0 m8341690 m
    PT-Cinžiniersko-geologický12,0 m8341690 m
    PT-Dinžiniersko-geologický9,4 m83416100 m
    Gemerský Jablonecširokoprofilový vrt80,0 m73087 136Bd22.pdf220 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ŹródłoGatunekTemperatura wody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória b1minerálna voda15-22< 511,6 km
    kategória a1minerálna voda< 15< 522,0 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Petrovce–––600 m
    Gemerský Jablonec–––640 m
    Gemerský Jablonec–––900 m
    Petrovce1 000 m²––1,4 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy6×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny5×
    • Stabilizovaný1×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0005×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizacje i lokalizacja

    Kto zarządza łowiskami i gdzie leżą

    Organizacje na ciekukto zarządza łowiskami i jakie warunki panują tam dziś

    1. Rimavská Sobota1 łowisko · 3,3 km10VN Petrovce10

    Inne cieki w okolicy

    Dorzecze: Hron