Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków
Średnia łowisk na cieku
29z 100
Niska aktywność · średnia z jednego łowiska
Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.
Najlepsze okno dziś
06:00–08:00
Boca, wynik okna 35.
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 03:04.
Mapa i łowiska cieku
Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…
Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.
KarpioweŁososiowo-pstrągoweŁososiowo-lipieniowe
niżejwyżej
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przy każdym łowisku widzisz, z czego się składa, jak jest uzasadniony i skąd pochodzą dane.
Stan wody na cieku
Pomiary poziomu wody, temperatury i przepływu, pogoda przy cieku i stan z satelitów
Stany wody na cieku
Stacja
Status
Zmiana
Temperatura
Kráľová Lehota
23 cm
–
Malužiná
34 cm
–
Profil wysokościowy cieku
Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.
BystrinaGórski potok o dużym spadku, z kaskadami i skalistym dnem. Woda jest czysta i zimna, połów wymaga ostrożnego podejścia.
Profil wysokościowy cieku: od 1 209 do 664 m n.p.m. na 18,0 km.Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
Najwyższy punkt
1 209 m n.p.m.
Najniższy punkt
637 m n.p.m.
Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
572 m
Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
32 ‰
KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
1,37
Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.
Teren w 3D
Ładowanie modelu terenu 3D…
Zdjęcia historyczne
Zmiany otoczenia i przyrody od 2018 do 2024: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.
2018zdjęcia z 12 wrz 20182021zdjęcia z 9 wrz 20212024zdjęcia z 6 wrz 2024
Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.
Geológia a geochémia toku Boca
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 18 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Granitoidy60 % čiary vody
40 % náplavy riek
Mäkká, málo mineralizovaná voda, citlivejšia na okyslenie. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,9modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 139 mg/l, mäkká voda (4,8 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
2 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Arzén 33,7 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
25°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 55 mW/m²
Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
56nGy/h dávkový príkon
77. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
537objektov do 3 km
ťažené: Au, Sb, Fe
Najbližšie: Halda (halda), 10 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
30vzoriek so zlatom
20 rudných minerálov v sedimente
Najviac 22 zŕn v jednej vzorke (250 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
3 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Bárium 260 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 98. percentil (Bocianka, potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
59vrtov do 3 km
615 rozborov vody v okolí
Z toho 59 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
43°C na ústí vrtu
4 geotermálne vrty do 10 km
Najteplejší: Liptovská Kokava – ZGL-3, 7,0 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
7lokalít do 3 km
1 záťaž, 6 skládok
Najbližšia záťaž: Kráľova Lehota – skládka III, 2,6 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
63záznamov do 5 km
2 ložiská, 61 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
15plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Granitoidy60%SR 1,5 %
Náplavy riek40%SR 72 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Granitoidy: Mäkká, málo mineralizovaná voda, citlivejšia na okyslenie.
Geologický vek hornín
kryštalinikum60%
kvartér40%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pkt
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
biotitické tonality až granodiority (ïumbiersky typ)
1×
Kvartérny pokryv
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,8m
2 – 571%SR 48 %
0 – 229%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
HRONIKUM100%SR 8,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)86%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)14%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih86%SR 26 %
veľmi malý pokles14%SR 7,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 5 z 7 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Dolomity20%SR 1,8 %
Vápence20%SR 3,1 %
Kyslé plutonity20%SR 3,7 %
Metamorfity20%SR 2,4 %
Ílovce20%SR 2,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Dolomity; Nerozlíšené)20%SR 1,8 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Vápence; Nerozlíšené)20%SR 1,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé plutoni)20%SR 3,7 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)20%SR 2,3 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)20%SR 2,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
mezozoikum chočského príkrovu severovýchodných svahov Nízkych Tatier a Kozích chrbtov43%SR 0,0 %
mezozoikum série Veľkého Boku – západná a stredná časť a priľahlé kryštalinikum43%SR 0,0 %
paleozoikum a mezozoikum – “melafýrová séria” severovýchodných svahov Nízkych Tatier a Kozích chrbtov14%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kwasowość wody
pH 7,91typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Twardość wody
4,8°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (0,85 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
miękka
średnia
twarda
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
139mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 62Mg 31
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 74SO₄ 22
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
MagnezMg6,93 mg/l20. percentil
SiarczanySO419,4 mg/l14. percentil
HydrogénuhličitanyHCO382,1 mg/l14. percentil
ChlorkiCl2,44 mg/l13. percentil
WapńCa22,6 mg/l12. percentil
SódNa2,55 mg/l9. percentil
FluorkiF0,0513 mg/l6. percentil
DraslíkK0,675 mg/l5. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
ArsenAs33,7 mg/kg95. percentil
BizmutBi0,949 mg/kg95. percentil
OłówPb32,3 mg/kg89. percentil
AntymonSb3,44 mg/kg88. percentil
MolibdenMo0,690 mg/kg86. percentil
MiedźCu39,4 mg/kg83. percentil
CínSn3,75 mg/kg78. percentil
CynkZn127 mg/kg72. percentil
KadmCd0,301 mg/kg71. percentil
RtęćHg0,178 mg/kg71. percentil
SelenSe0,297 mg/kg62. percentil
KobaltCo8,55 mg/kg51. percentil
WanadV67,3 mg/kg48. percentil
NikielNi19,8 mg/kg28. percentil
ChromCr52,3 mg/kg19. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
DraslíkK2,17 %96. percentil
FosforP1 291 mg/kg87. percentil
GlinAl6,90 %85. percentil
SódNa1,11 %81. percentil
MagnezMg1,28 %74. percentil
ŻelazoFe3,04 %67. percentil
ManganMn919 mg/kg58. percentil
TitánTi4 551 mg/kg53. percentil
WapńCa1,63 %37. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
YtriumY49,5 mg/kg96. percentil
RubídiumRb130 mg/kg96. percentil
LítiumLi48,4 mg/kg95. percentil
BáriumBa1 020 mg/kg95. percentil
CérCe91,3 mg/kg95. percentil
BerylBe2,23 mg/kg91. percentil
BorB82,4 mg/kg90. percentil
StronciumSr163 mg/kg71. percentil
ZirkónZr443 mg/kg63. percentil
GáliumGa15,2 mg/kg60. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
56nGy/h vo vzduchu
rozsah 44 až 73 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Potas (K)K1,65 %90. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU3,13 ppm87. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,61 ppm22. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín v hĺbke 1 000 m25°C
Hustota povrchového tepelného toku55mW/m²
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-6,5°C
Priemerná júlová teplota12,5°C
Ročné zrážky1 200mm
Klimatickogeografické typy
horská klíma100%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
BáriumBavysoká (horných 5 %)
najvyššie 260 μg/lmedián 110 μg/l17 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bocianka, potok, 1992, 50 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,500 μg/l17 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bocianka, potok, 1992, 20 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,40 μg/lmedián 3,20 μg/l17 vzoriek24 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Fišiarka, potok, 1992, 760 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbmierne zvýšená
najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,500 μg/l17 vzoriek76 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bocianka, potok, 1992, 10 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrmierne zvýšená
najvyššie 2,20 μg/lmedián 1,00 μg/l17 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vyšná Boca, 1000m J od K1548, 1992, 580 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdmierne zvýšená
najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l17 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Dodo, potok, 810 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 300 μg/lmedián 120 μg/l17 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Malužiná, sútok pri horárni, 1200m V od K1325, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 72. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCubežná hodnota
najvyššie 1,70 μg/lmedián 1,00 μg/l17 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Vyšná Boca, 1000m J od K1548, 1992, 580 m od vody. Porovnanie: 59. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OłówPbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l17 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Dodo, potok, 1992, 810 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l17 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Dodo, potok, 1992, 810 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
najvyššie 11,6 mg/lmedián 8,08 mg/l17 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bocianka, potok, 1992, 20 m od vody. Porovnanie: 54. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Magnetit (Fe₃O₄)107 vzoriek, najviac 1667 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)103 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)100 vzoriek, najviac 1650 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)98 vzoriek, najviac 1550 zŕn
Rutil (TiO₂)93 vzoriek, najviac 400 zŕn
Barit (BaSO₄)74 vzoriek, najviac 815 zŕn
Pyrit (FeS₂)63 vzoriek, najviac 900 zŕn
Scheelit (CaWO₄)59 vzoriek, najviac 300 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)45 vzoriek, najviac 155 zŕn
Sfalerit (ZnS)31 vzoriek, najviac 76 zŕn
Złoto (Au)30 vzoriek, najviac 22 zŕn
Anatas (TiO₂)27 vzoriek, najviac 40 zŕn
Kasiterit (SnO₂)13 vzoriek, najviac 13 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)9 vzoriek, najviac 6 zŕn
Cinabarit (HgS)8 vzoriek, najviac 2 zŕn
Realgár (AsS)4 vzorky, najviac 6 zŕn
Malachit (Cu₂CO₃(OH)₂)4 vzorky, najviac 12 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Auripigment (As₂S₃)2 vzorky, najviac 2 zŕn
Galenit (PbS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
NT-421/D
8 zŕn
10 m
NT-238/A
22 zŕn
20 m
NT-992/A
2 zrná
30 m
NT-221/A
2 zrná
30 m
NT-987/A
3 zrná
40 m
NT-993/A
2 zrná
40 m
NT-205/A
1 zrno
50 m
NT-228/A
2 zrná
50 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Zirkón (ZrSiO₄)108 vzoriek, najviac 1400 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)103 vzoriek, najviac 1500 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))100 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)88 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))78 vzoriek, najviac 800 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)47 vzoriek, najviac 250 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)28 vzoriek, najviac 900 zŕn
Korund (Al₂O₃)17 vzoriek, najviac 400 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)15 vzoriek, najviac 387 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)9 vzoriek, najviac 15 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)4 vzorky, najviac 12 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))3 vzorky, najviac 250 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 15 zŕn
Andaluzit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 51,0 μg/lmedián 1,00 μg/l47 vzoriek45 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 300 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtęćHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,100 μg/l47 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,10 μg/lmedián 0,100 μg/l47 vzoriek72 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 300 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,250 μg/l47 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l47 vzoriek87 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 220 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
GlinAlvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,0900 mg/lmedián 0,00500 mg/l47 vzoriek68 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,90 μg/lmedián 0,600 μg/l47 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OłówPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l47 vzoriek81 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLizvýšená (horných 10 %)
najvyššie 47,0 μg/lmedián 2,00 μg/l47 vzoriek49 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,250 μg/l47 vzoriek70 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 1,3 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CynkZnbežná hodnota
najvyššie 100 μg/lmedián 2,00 μg/l47 vzoriek43 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 69. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŻelazoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l28 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
źródło
15
67,2 Bq/l
12,6 Bq/l
upravený prameň
3
44,9 Bq/l
25,2 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
1
66,2 Bq/l
66,2 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
1
12,8 Bq/l
12,8 Bq/l
studňa
1
12,9 Bq/l
12,9 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au106×
Sb30×
Fe12×
Druhy banských objektov
halda258×
štôlňa184×
pinga, pingový ťah44×
iný druh objektu38×
šachta13×
Najbližšie staré banské diela
Nazwa
Gatunek
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda
halda
Au rudy
18.storočie
10 m
Ryžovisko
iný druh objektu
Au rudy
18.storočie
30 m
Štôlňa
štôlňa
Au rudy
18.storočie
30 m
Halda
halda
Au-rudy
18.storočie
30 m
Štôlňa
štôlňa
Au-rudy
18.storočie
30 m
Ryžovisko
iný druh objektu
Au rudy
18.storočie
30 m
Halda
halda
Au rudy
18.storočie
40 m
Štôlňa
štôlňa
Au rudy
18.storočie
40 m
Štôlňa Hilfgottes
štôlňa
Au-rudy
18.storočie
40 m
Halda
halda
Au-rudy
18.storočie
50 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Liptovská Porúbka – Malužiná
stavebný kameň
Ťažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.
950 m
Liptovská Porúbka – Malužiná
stavebný kameň
Ťažené ložisko – EUROVIA – Kameňolomy, s.r.o.
980 m
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metale
Gatunek
Od vody
Nižná Boca-BociankaI
Zlaté rudy
Au, Sb
malé ložisko
50 m
Nižná Boca-Bocianka II
Zlaté rudy
Au, Sb
ložiskový výskyt
60 m
Nižná Boca-Bocianka III
Zlaté rudy
Au, Sb
malé ložisko
60 m
Malužiná – Olovienka
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn
mineralogický výskyt
210 m
Nižná Boca
Zlaté rudy
Au, Sb
malé ložisko
320 m
Pod István-Stará Boca
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
350 m
Vyšná Boca Chopec II
Zlaté rudy
Au
ložiskový výskyt
450 m
Chopec I
Zlaté rudy
Au
ložiskový výskyt
480 m
Banské pole Eduard-Kumštové sedlo
Železné rudy
Fe
ložiskový výskyt
780 m
Vyšná Boca- Kliesňava
Železné rudy
Fe
mineralogický výskyt
1,0 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
59 vrtov v pásme 3 km, z toho 47 hydrogeologických a 12 ostatných; s číslom archívnej správy 59.
Hĺbky vrtov
do 10 m7×
10–30 m28×
30–100 m6×
100–300 m16×
nad 300 m0×
Najbližšie vrty
Lokalizacja
Gatunek
Głębokość
Archívna správa
Od vody
Kráľova Lehota
štruktúrny vrt s obyčajnou vodou
150,0 m
66389 100Dc46.pdf
10 m
Malužiná
štruktúrny vrt s obyčajnou vodou
150,0 m
66389 112Ba4.pdf
30 m
Kráľova Lehota
štruktúrny vrt s obyčajnou vodou
126,5 m
66389 100Dc41.pdf
40 m
Nižná Boca
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
3,3 m
72123 112Ba6.pdf
50 m
Kráľova Lehota
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
9,0 m
27012 100Dc19.pdf
60 m
Malužiná
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
80,0 m
81481 112Ba8.pdf
60 m
MA-1
štruktúrny
165,0 m
12924
60 m
Nižná Boca
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
20,0 m
78249 112Ba7.pdf
80 m
Kráľova Lehota
štruktúrny vrt s obyčajnou vodou
70,0 m
66389 100Dc47.pdf
90 m
Nižná Boca
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
4,0 m
72123 112Ba5.pdf
90 m
Kráľova Lehota
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
15,0 m
81481 100Dc62.pdf
100 m
Kráľova Lehota
štruktúrny vrt s obyčajnou vodou
150,0 m
66389 100Dc45.pdf
100 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatura
Výdatnosť
Głębokość
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Liptovská Kokava – ZGL-3
43 °C
–
2373 m
Ca-HCO3
nevyužívaný
7,0 km
Liptovský Ján – vrt
29 °C
30,0 l/s
95 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný bez nahlasovania údajov
7,6 km
Liptovský Ján – B-1
28 °C
–
120 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
nevyužívaný
7,6 km
Liptovský Ján – B-2
29 °C
–
65 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
nevyužívaný
7,6 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Źródło
Gatunek
Temperatura wody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
19
560 m
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
1
6,5 km
ZGL-3
geotermálna voda
38 – 55
16 – 30
1
6,8 km
kategória c3
minerálna voda
23-38
16-30
1
7,1 km
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
1
7,2 km
kategória Liptovský Ján
termálne kúpalisko
–
–
1
8,1 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalizacja
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Kráľova Lehota – skládka III
SK200340KF
2,6 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Niže dediny (obec Žadovica) – Nižná Boca
210 m²
–
–
50 m
Pri potoku – Vyšná Boca
–
–
–
110 m
Pri potoku (obec Žadovica) – Malužiná
–
–
–
120 m
Pri potoku (obec Žadovica) – Malužiná
1 000 m²
–
–
130 m
Kráľová Lehota – Kráľova Lehota
180 m²
1970
–
220 m
Pri Čiernom Wag – Kráľova Lehota
–
–
–
2,6 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy14×
Roztrhanie a rozvoľnenie masívu1×
Stupeň aktivity
Potenciálny9×
Stabilizovaný6×
Súčasný stav
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick6×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0002×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.