Ta strona jest przetłumaczona tylko częściowo. Nieprzetłumaczone fragmenty są wyświetlane po słowacku, w języku oryginału. Otwórz oryginał po słowacku

Dziś na cieku Biała

Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków

Średnia łowisk na cieku

Niska aktywność · średnia z 2 łowisk

Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.
  • Bardzo wysoka0
  • Wysoka0
  • Przeciętna0
  • Niska2

Najlepsze okno dziś

06:00–08:00

Belá č. 1b, wynik okna 36.

Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 04:04.

Mapa i łowiska cieku

Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.

Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia

1445łowisk
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…

Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.

    Stan wody na cieku

    Pomiary poziomu wody, temperatury i przepływu, pogoda przy cieku i stan z satelitów

    Stany wody na cieku

    StacjaStatusZmianaTemperatura
    Košická Biała31 cm–
    Liptovský Hrádok108 cm–
    Podbanské30 cm–
    Źródło: SHMÚZaktualizowano 8 lis 2026 03:58

    Profil wysokościowy cieku

    Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.

    Szybki ciek Podhorský potok: szybka woda, kamieniste dno, bystrza i doły pod nimi. Typowe wody pstrągowe.

    6007008009001 0000 km5 km10 km15 kmnr 1anr 1b
    Profil wysokościowy cieku: od 933 do 704 m n.p.m. na 19,2 km.
    Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
    Najwyższy punkt
    933 m n.p.m.
    Najniższy punkt
    698 m n.p.m.
    Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
    235 m
    Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
    12 ‰
    KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
    1,43

    Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.

    Teren w 3D

    Ładowanie modelu terenu 3D…

    Zdjęcia historyczne

    Zmiany otoczenia i przyrody od 2018 do 2024: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.

    Zdjęcie lotnicze cieku: Biała, rok 2018
    2018zdjęcia z 12 wrz 2018
    Zdjęcie lotnicze cieku: Biała, rok 2021
    2021zdjęcia z 6 wrz 2021
    Zdjęcie lotnicze cieku: Biała, rok 2024
    2024zdjęcia z 31 lip 2024

    Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, NLC Zvolen. Rok i dzień wykonania zdjęć zależą od położenia, dlatego poszczególne roczniki mogą różnić się porą roku i pogodą.

    Zanieczyszczenie wody na cieku Biała

    Jakość wody według SHMÚ, oczyszczalnie przy łowiskach i woda podziemna w okolicy

    Woda powierzchniowa przy łowiskachnajbliższe stanowisko monitoringu SHMÚ, 2025

    2 z 2 łowisk z danymi SHMÚ na cieku ma na najbliższym stanowisku niespełnioną normę w co najmniej jednym wskaźniku.

    • 1–2 wskaźniki2

    Problematyczne oczyszczalnie przy łowiskach1 oczyszczalnia w promieniu 2 km od łowiska

    • COV Podbanskeobciążenie 267%0,2 km

    Wody podziemne: zmierzone wartościtypowa wartość ze stacji w promieniu 10 km, 2025

    0 z 2 łowisk z pomiarem ma w okolicy wodę podziemną o wartości powyżej progu w co najmniej jednym wskaźniku.

    Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.

    Geológia a geochémia toku Belá

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 24 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek67 % čiary vody

    33 % metamorfity

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,2modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 106 mg/l, mäkká voda (3,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Arzén 10,0 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 76. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km25 °C45 °C

    Teplo pod nohami

    25°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 45 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    50nGy/h dávkový príkon

    52. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    15 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 2 zrná v jednej vzorke (100 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 z 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 14,9 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Račková, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    211vrtov do 3 km

    612 rozborov vody v okolí

    Z toho 209 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    43°C na ústí vrtu

    4 geotermálne vrty do 10 km

    Najteplejší: Liptovská Kokava – ZGL-3, 390 m od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    9lokalít do 3 km

    3 záťaže, 6 skládok

    Najbližšia záťaž: Podtureň – skládka Žadovica, 450 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    16záznamov do 5 km

    1 ložisko, 15 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    62plôch do 3 km

    5 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek67%SR 72 %
    • Metamorfity33%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér67%
    • kryštalinikum33%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPkt
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    kryštalinikumpaleozoikum?ruly, migmatitizované ruly a migmatity vcelku1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
    • 0 – 2100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • HRONIKUM100%SR 8,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT88%SR 84 %
    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT13%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý pokles100%SR 8,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 3 z 9 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Metamorfity100%SR 2,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)100%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum Západných Tatier a kvartér východnej časti Liptovskej kotliny88%SR 0,0 %
    • mezozoikum chočského príkrovu severovýchodných svahov Nízkych Tatier a Kozích chrbtov13%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Liptovská kotlina100%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kwasowość wody

    pH 7,23typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Twardość wody

    3,4°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,62 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    106mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluorkiF0,0635 mg/l19. percentil
    • ChlorkiCl2,31 mg/l12. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO364,3 mg/l10. percentil
    • WapńCa17,6 mg/l8. percentil
    • SódNa2,38 mg/l8. percentil
    • MagnezMg4,29 mg/l8. percentil
    • DraslíkK0,719 mg/l6. percentil
    • SiarczanySO410,1 mg/l3. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,04 mg/l46. percentil
    • AmóniumNH40,0535 mg/l27. percentil
    • FosforečnanyPO40,0388 mg/l22. percentil
    • AzotanyNO31,91 mg/l6. percentil

    Metale

    • ŻelazoFe0,141 mg/l63. percentil
    • GlinAl104 μg/l62. percentil
    • CynkZn4,57 μg/l34. percentil
    • ManganMn12,0 μg/l25. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ArsenAs10,0 mg/kg76. percentil
    • RtęćHg0,159 mg/kg67. percentil
    • SelenSe0,301 mg/kg62. percentil
    • CynkZn96,6 mg/kg51. percentil
    • AntymonSb0,634 mg/kg49. percentil
    • KadmCd0,174 mg/kg47. percentil
    • MolibdenMo0,324 mg/kg39. percentil
    • CínSn2,34 mg/kg37. percentil
    • BizmutBi0,184 mg/kg36. percentil
    • ChromCr57,1 mg/kg26. percentil
    • KobaltCo6,58 mg/kg21. percentil
    • NikielNi17,4 mg/kg19. percentil
    • OłówPb10,5 mg/kg16. percentil
    • WanadV50,0 mg/kg10. percentil
    • MiedźCu14,4 mg/kg9. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SódNa1,49 %94. percentil
    • DraslíkK1,71 %78. percentil
    • GlinAl6,22 %68. percentil
    • FosforP807 mg/kg45. percentil
    • MagnezMg0,827 %44. percentil
    • TitánTi3 785 mg/kg24. percentil
    • WapńCa1,20 %21. percentil
    • ŻelazoFe2,14 %16. percentil
    • ManganMn550 mg/kg12. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • CérCe89,8 mg/kg95. percentil
    • BáriumBa567 mg/kg82. percentil
    • StronciumSr170 mg/kg75. percentil
    • YtriumY32,7 mg/kg74. percentil
    • BerylBe1,76 mg/kg71. percentil
    • ZirkónZr453 mg/kg67. percentil
    • LítiumLi29,9 mg/kg53. percentil
    • RubídiumRb89,4 mg/kg53. percentil
    • GáliumGa12,5 mg/kg38. percentil
    • BorB51,6 mg/kg26. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    50nGy/h vo vzduchu

    rozsah 46 až 61 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Potas (K)K1,58 %88. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,42 ppm30. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,34 ppm16. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km25 °C45 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    25 / 45 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Liptovská kotlina100%SR 3,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-5,3°C
    • Priemerná júlová teplota15,2°C
    • Ročné zrážky783mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma86%SR 29 %
    • horská klíma14%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Kamenistá dolina – Medené rudy (4,7 km od vody)Podtureň – skládka Žadovica – SK200340KF (450 m od vody)Liptovský Hrádok – Rettenmeier Tatra Timber – SK200340KF (1,3 km od vody)Jamník – kasárne a letisko Mokraď – SK1000500P (2,5 km od vody)Žiarce – Podtúreń – Liptovský Hrádok – nijaký (130 m od vody)Pod brehom – L. Kokava – Liptovská Kokava – nijaký (320 m od vody)Liptovský Hrádok – skládka Žadovica – Liptovský – nijaký (460 m od vody)Tesla – za Muraným mostom – Liptovský Hrádok – nijaký (650 m od vody)Pod Čelcom – Vavrišovo lom – Vavrišovo – nijaký (1,8 km od vody)Jamníček – Jamník – Jamník – nijaký (2,8 km od vody)Liptovská Kokava – ZGL-3 – nekúpeľný (390 m od vody)Liptovský Ján – B-1 – nekúpeľný (2,6 km od vody)Liptovský Ján – B-2 – nekúpeľný (2,6 km od vody)Liptovský Ján – vrt – nekúpeľný (2,6 km od vody)ZGL-3 – k3 (1,1 km od vody)a1 (80 m od vody)a1 (280 m od vody)a1 (620 m od vody)a1 (670 m od vody)a1 (1,4 km od vody)a1 (2,0 km od vody)b1 (2,0 km od vody)a1 (2,4 km od vody)a1 (2,4 km od vody)a1 (2,5 km od vody)c1 (2,7 km od vody)c3 (2,8 km od vody)a1 (3,9 km od vody)a1 (4,4 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (5,2 km od vody)a1 (6,0 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (7,0 km od vody)a1 (8,0 km od vody)a1 (9,7 km od vody)Liptovský Ján (3,2 km od vody)Liptovský Ján – Luhy nad priehradou – štrkopiesky a piesky (3,7 km od vody)Pribylina – štrkopiesky (70 m od vody)Dovalovo – štrkopiesky (80 m od vody)Liptovský Hrádok – štrkopiesky (100 m od vody)Liptovský Hrádok – štrkopiesky (100 m od vody)Liptovský Hrádok – keramické íly (830 m od vody)Vavrišovo – štrkopiesky (1,6 km od vody)Kráľova Lehota – štrkopiesky (2,4 km od vody)Jamník – Fe rudy – pelosiderit (3,7 km od vody)Hybe – keramické íly (4,3 km od vody)Jakubovany – keramické íly (4,4 km od vody)Hybe – keramické íly (4,5 km od vody)Kamenistá dolina – Cu rudy (4,7 km od vody)Pribylina Ostredok – kremeň (4,8 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Okoličné – Lipto – štrkopiesky (4,9 km od vody)Liptovský Hrádok – všeobecná geológia (190 m od vody)Podtureň – všeobecná geológia (1,6 km od vody)Liptovský Ján, travertínové jazierko – hydrogeológia (2,4 km od vody)Baranec – všeobecná geológia (4,4 km od vody)– Zosuvy (60 m od vody)– Zosuvy (60 m od vody)– Zosuvy (80 m od vody)– Zosuvy (120 m od vody)– Zosuvy (120 m od vody)VAVRISOVO – Zosuvy (240 m od vody)– Skalné zrútenia (280 m od vody)VAVRISOVO – Zosuvy (310 m od vody)PRIBYLINA – Zosuvy (420 m od vody)– Zosuvy (500 m od vody)PRIBYLINA – Zosuvy (540 m od vody)PRIBYLINA – Zosuvy (560 m od vody)PRIBYLINA – Zosuvy (1,0 km od vody)– Roztrhanie a rozvoľnenie masívu (1,1 km od vody)DOVALOVO – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)DOVALOVO – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)LIPTOVSKA KOKAVA – Zosuvy (1,5 km od vody)LIPTOVSKA KOKAVA – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)PRIBYLINA – Skalné zrútenia (1,9 km od vody)LIPTOVSKA KOKAVA – Zosuvy (2,0 km od vody)VAZEC – Zosuvy (2,0 km od vody)LIPTOVSKA KOKAVA – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,1 km od vody)PODBANSKE – Zosuvy (2,1 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)LIPTOVSKA KOKAVA – Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)VYCHODNA – Zosuvy (2,3 km od vody)LIPTOVSKY JAN – Zosuvy (2,3 km od vody)VYCHODNA – Zosuvy (2,4 km od vody)HYBE – Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)HYBE – Zosuvy (2,6 km od vody)HYBE – Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)HYBE – Zosuvy (2,6 km od vody)VYCHODNA – Zosuvy (2,6 km od vody)JAMNIK – Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,7 km od vody)HYBE – Zosuvy (2,7 km od vody)VYCHODNA – Zosuvy (2,8 km od vody)VYCHODNA – Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)VYCHODNA – Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)VYCHODNA – Zosuvy (2,8 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)VYCHODNA – Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)VYCHODNA – Zosuvy (2,9 km od vody)VYCHODNA – Zosuvy (2,9 km od vody)– Roztrhanie a rozvoľnenie masívu (3,0 km od vody)Belá – pozorovací vrt SHMÚ (110 m od vody)Liptovská kotlina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Pribylina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (170 m od vody)Závažná Poruba-Vavrišovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (190 m od vody)Liptovský Hrádok – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (230 m od vody)Liptovský Hrádok (240 m od vody)Vavrišovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (250 m od vody)Liptovský Hrádok – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (250 m od vody)Vavrišovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (270 m od vody)Liptovský Hrádok (280 m od vody)Pribylina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (290 m od vody)Belá – pozorovací vrt SHMÚ (320 m od vody)Liptovský Hrádok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (350 m od vody)Liptovský Peter-Pribylina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (370 m od vody)Liptovská Kokava – štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou v (390 m od vody)Liptovský Hrádok – pozorovací vrt SHMÚ (410 m od vody)Liptovský Peter-Pribylina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (460 m od vody)Belá – pozorovací vrt SHMÚ (520 m od vody)Liptovský Peter-Pribylina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (530 m od vody)Liptovský Hrádok (540 m od vody)Pribylina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (540 m od vody)Liptovský Peter – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (550 m od vody)Vavrišovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (550 m od vody)Liptovský Hrádok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (600 m od vody)Liptovský Hrádok – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (610 m od vody)Liptovský Peter-Pribylina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (630 m od vody)Liptovský Peter – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (630 m od vody)Liptovský Peter-Pribylina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (720 m od vody)Liptovský Peter – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (720 m od vody)Pribylina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (760 m od vody)Vavrišovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (760 m od vody)Liptovský Peter – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (800 m od vody)Liptovský Peter-Pribylina – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (810 m od vody)Vavrišovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (830 m od vody)Liptovský Peter – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (840 m od vody)Liptovský Peter – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (870 m od vody)Liptovský Hrádok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (870 m od vody)Vavrišovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Pribylina – negatívny vrt (1,1 km od vody)Pribylina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)zlato 2 ks – zlato (100 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 14,9 μg/lmedián 2,00 μg/l18 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Račková, potok, 1997, 110 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,00 μg/lmedián 2,50 μg/l18 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Belá, 2010, 270 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,150 μg/l18 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Vysoké Tatry-spod Suchého Hrádku, 630 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 20,0 μg/lmedián 5,00 μg/l18 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Belá, 2010, 90 m od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,570 μg/lmedián 0,500 μg/l15 vzoriek93 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Sviniansky, potok, 1997, 110 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCubežná hodnota
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l18 vzoriek89 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Belá, 2010, 90 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 43,0 μg/lmedián 37,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Belá, 2010, 270 m od vody. Porovnanie: 53. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Belá, 2010, 90 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l18 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Belá, 2010, 90 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 85,0 μg/lmedián 56,0 μg/l15 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Račková, potok, 1997, 130 m od vody. Porovnanie: 24. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 26,6 mg/lmedián 7,45 mg/l18 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Kokavský, potok, 1997, 830 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)28 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)26 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)22 vzoriek, najviac 750 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)21 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)21 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)21 vzoriek, najviac 137 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)20 vzoriek, najviac 812 zŕn
    • Anatas (TiO₂)19 vzoriek, najviac 31 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)16 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)15 vzoriek, najviac 139 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)3 vzorky, najviac 1 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)2 vzorky, najviac 4 zŕn
    • Galenit (PbS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Złoto (Au)1 vzorka, najviac 2 zŕn
    • Cinabarit (HgS)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    Be-292 zrná100 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Zirkón (ZrSiO₄)35 vzoriek, najviac 300 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)25 vzoriek, najviac 144 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))22 vzoriek, najviac 1062 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)22 vzoriek, najviac 875 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))21 vzoriek, najviac 812 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)20 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)16 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)14 vzoriek, najviac 87 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))11 vzoriek, najviac 64 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)11 vzoriek, najviac 235 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)10 vzoriek, najviac 25 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)4 vzorky, najviac 6 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 6 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ChromCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 16,4 μg/lmedián 0,250 μg/l46 vzoriek65 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 1,00 μg/l46 vzoriek48 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 51,0 μg/lmedián 0,500 μg/l46 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtęćHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,100 μg/l46 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 94,0 μg/lmedián 1,00 μg/l46 vzoriek54 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,80 μg/lmedián 0,250 μg/l46 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 230 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • GlinAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,120 mg/lmedián 0,00500 mg/l46 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 150 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,250 μg/l46 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 150 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CynkZnzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 586 μg/lmedián 0,750 μg/l46 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l46 vzoriek76 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 600 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŻelazoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l23 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l46 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 3,0 km od vody. Porovnanie: 39. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň427,4 Bq/l23,5 Bq/l
    źródło2152,4 Bq/l13,4 Bq/l
    minerálny prameň210,7 Bq/l6,32 Bq/l
    studňa429,7 Bq/l11,3 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie317,8 Bq/l15,6 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie147,2 Bq/l47,2 Bq/l
    potok, rieka10,580 Bq/l0,580 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Liptovský Ján – Luhy nad priehradouštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – KMN consulting, s.r.o.3,7 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMetaleGatunekOd vody
    Dolina KamenistáMedené rudyCu, Femineralogický výskyt4,7 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    211 vrtov v pásme 3 km, z toho 95 hydrogeologických a 116 ostatných; s číslom archívnej správy 209.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m66×
    • 10–30 m122×
    • 30–100 m8×
    • 100–300 m3×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    LokalizacjaGatunekGłębokośćArchívna správaOd vody
    Białapozorovací vrt SHMÚ13,0 m31032 100Cd48.pdf110 m
    T-4hydrogeologický14,0 m30411120 m
    Liptovská kotlinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,5 m30411 100Cd109.pdf130 m
    T-16hydrogeologický11,0 m30411140 m
    Pribylinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou12,0 m30411 100Da10.pdf170 m
    LK-9hydrogeologický12,0 m30411170 m
    Závažná Poruba-Vavrišovoúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou16,0 m14671 100Dc2.pdf190 m
    DV-1hydrogeologický13,4 m14671220 m
    Liptovský Hrádokširokoprofilový vrt8,0 m69245 100Cd130.pdf230 m
    T-10hydrogeologický7,9 m30411230 m
    Liptovský Hrádok–36541 100Cd60.pdf240 m
    Vavrišovoúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou5,3 m30411 100Dc37.pdf250 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturaVýdatnosťGłębokośćChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Liptovská Kokava – ZGL-343 °C–2373 mCa-HCO3nevyužívaný390 m
    Liptovský Ján – B-128 °C–120 mCa-Mg-SO4-HCO3nevyužívaný2,6 km
    Liptovský Ján – B-229 °C–65 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný2,6 km
    Liptovský Ján – vrt29 °C30,0 l/s95 mCa-Mg-HCO3využívaný bez nahlasovania údajov2,6 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ŹródłoGatunekTemperatura wody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 51880 m
    ZGL-3geotermálna voda38 – 5516 – 3011,1 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 512,0 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 512,7 km
    kategória c3minerálna voda23-3816-3012,8 km
    kategória Liptovský Jántermálne kúpalisko––13,2 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalizacjaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Podtureň – skládka ŽadovicaSK200340KF450 m
    Liptovský Hrádok – Rettenmeier Tatra TimberSK200340KF1,3 km
    Jamník – kasárne a letisko MokraďSK1000500P2,5 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Žiarce – Podtúreń – Liptovský Hrádok–––130 m
    Pod brehom – L. Kokava – Liptovská Kokava–1975–320 m
    Liptovský Hrádok – skládka Žadovica – Liptovský Hrádok16 400 m²1992monitorovaná460 m
    Tesla – za Muraným mostom – Liptovský Hrádok–––650 m
    Pod Čelcom – Vavrišovo lom – Vavrišovo–1985–1,8 km
    Jamníček – Jamník – Jamník–1975–2,8 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy58×
    • Skalné zrútenia2×
    • Roztrhanie a rozvoľnenie masívu2×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny49×
    • Stabilizovaný8×
    • Aktívny5×

    Súčasný stav

    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick12×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00012×
    • Nedostatočne doložené8×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizacje i lokalizacja

    Kto zarządza łowiskami i gdzie leżą

    Organizacje na ciekukto zarządza łowiskami i jakie warunki panują tam dziś

    1. Liptovský Hrádok2 łowiska · 25 km31Belá č. 1b31

    Inne cieki w okolicy

    Dorzecze: Wag