Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków
Średnia łowisk na cieku
19z 100
Niska aktywność · średnia z 8 łowisk
Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.
Bardzo wysoka0
Wysoka0
Przeciętna2
Niska6
Kiedy jest najlepsze oknoile łowisk ma najlepsze dwugodzinne okno o danej godzinie
00
06
12
18
Najwięcej łowisk ma najlepsze okno około 15:00.
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 03:04.
Mapa i łowiska cieku
Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…
Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.
KarpioweŁososiowo-pstrągoweŁososiowo-lipieniowe
niżejwyżej
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przy każdym łowisku widzisz, z czego się składa, jak jest uzasadniony i skąd pochodzą dane.
Stan wody na cieku
Pomiary poziomu wody, temperatury i przepływu, pogoda przy cieku i stan z satelitów
Stany wody na cieku
Stacja
Status
Zmiana
Temperatura
Čierny Brod
21 cm
5,1 °C
Profil wysokościowy cieku
Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.
Powolny ciekRzeka nizinna ze spokojnym nurtem, przy brzegach płycizny, a w zakolach głębsze doły.
Profil wysokościowy cieku: od 362 do 113 m n.p.m. na 139,0 km.Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
Najwyższy punkt
362 m n.p.m.
Najniższy punkt
111 m n.p.m.
Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
251 m
Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
1,8 ‰
KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
1,26
Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.
Teren w 3D
Ładowanie modelu terenu 3D…
Zdjęcia historyczne
Zmiany otoczenia i przyrody od 2017 do 2023: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.
2017zdjęcia z 1 sie 20172020zdjęcia z 21 sie 20202023zdjęcia z 28 wrz 2023
Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.
Geológia a geochémia toku Dudváh
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 243 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek95 % čiary vody
4 % iné horniny, 2 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,1modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 676 mg/l, veľmi tvrdá voda (22,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Kadmium 0,600 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 89. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
44°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 74 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 79 °C (prírastok 35 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
50nGy/h dávkový príkon
44. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
1objekt do 3 km
Najbližšie: Halda Čachtice (halda), 1,2 km od vody.
Zlato v riečnom sedimente
1vzorka so zlatom
12 rudných minerálov v sedimente
Najviac 1 zrno v jednej vzorke (300 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
9 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Bárium 320 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Sereď, 1200 m JZ od K128).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
3 490vrtov do 3 km
4720 rozborov vody v okolí
Z toho 2988 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
81°C na ústí vrtu
33 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Galanta – FGG-2, výdatnosť 25,0 l/s, 1,4 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
135lokalít do 3 km
8 záťaží, 116 skládok, 11 sedimentov
Najbližšia záťaž: Majcichov – skládka TKO, 60 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
143záznamov do 5 km
66 ložísk, 77 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
37plôch do 3 km
9 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek95%SR 72 %
Iné horniny3,6%SR 4,1 %
Mladé sedimenty1,8%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér96%
woda3,6%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pkt
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
45×
kvartér
holocén
fluviálno-organické sedimenty: jemnopiesčité, ílovité až hnilokalové humózne hliny mŕtvych ramien a močiarov
fluviálne sedimenty: štrky, piesčité štrky a piesky dnovej akumulácie v nízkych terasách
1×
kvartér
pleistocén
fluviálne sedimenty: štrky, piesčité štrky a piesky v nízkych terasách s pokryvom spraší a deluviálnych splach
1×
kvartér
pleistocén
fluviálne sedimenty: štrky a piesčité štrky vyšších stredných terás s pokryvom spraší, deluviálnych hlín a spl
1×
Kvartérny pokryv
fluviálne sedimenty nív85%SR 68 %
fluviálne sedimenty6,6%SR 2,3 %
proluviálne sedimenty3,3%SR 1,1 %
eolicko-deluviálne sedimenty3,3%SR 0,8 %
eolické sedimenty1,6%SR 3,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu13m
10 – 1575%SR 7,1 %
15 – 2010%SR 1,7 %
30 – 405,0%SR 1,5 %
5 – 105,0%SR 20 %
0 – 25,0%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické jednotky
HRONIKUM33%SR 8,1 %
BIELOKARPATSKÝ PRÍKROV33%SR 4,0 %
ORAVIKUM33%SR 1,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT99%SR 84 %
PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT1,2%SR 16 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)51%SR 14 %
negatívna jednotka (roviny nížin a nížinných kotlín, neotektonické panvové depresie)32%SR 13 %
pozitívna jednotka (pohorie)14%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)3,4%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný zdvih29%SR 32 %
veľmi malý pokles20%SR 7,3 %
veľmi malý zdvih19%SR 6,4 %
stredný pokles15%SR 6,8 %
malý zdvih15%SR 7,7 %
veľmi veľký zdvih1,7%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 56 z 84 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Żwiry59%SR 52 %
Piaski35%SR 3,9 %
Ílovce2,7%SR 2,9 %
Vápence2,7%SR 3,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)49%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Lakust)30%SR 2,4 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)8,1%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Gravita)2,7%SR 1,1 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Morské)2,7%SR 0,3 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Ílovce; Nerozl)2,7%SR 2,8 %
ostatné5,4%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
kvartér Váhu v Podunajskej nížine severne od čiary Šaľa – Galanta47%SR 2,6 %
kvartér medziriečia Podunajskej roviny23%SR 2,3 %
kvartér Trnavskej pahorkatiny15%SR 0,0 %
neogén Trnavskej pahorkatiny7,6%SR 0,0 %
paleogén a mezozoikum bradlového pásma východnej časti Bielych Karpát a severnej časti Myjavskej pahorkatiny3,8%SR 0,0 %
neogén až krieda Myjavskej pahorkatiny juhozápadne od bradlového pásma2,5%SR 0,0 %
ostatné1,3%
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO390%SR 26 %
S2(SO4)10%SR 2,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
D64%SR 15 %
H36%SR 8,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Centrálna depresia podunajskej panvy50%SR 21 %
Trnavský záliv37%SR 4,1 %
Piešťanský záliv13%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kwasowość wody
pH 8,09typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Twardość wody
22,5°dH, veľmi tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (4,01 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
miękka
średnia
twarda
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
676mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 53Mg 33Na+K 13
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 64SO₄ 22Cl 14
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
MagnezMg37,5 mg/l90. percentil
ChlorkiCl44,7 mg/l88. percentil
SiarczanySO491,8 mg/l86. percentil
WapńCa99,0 mg/l86. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3349 mg/l86. percentil
SódNa25,0 mg/l85. percentil
DraslíkK5,79 mg/l79. percentil
FluorkiF0,140 mg/l62. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
KadmCd0,600 mg/kg89. percentil
SelenSe0,444 mg/kg82. percentil
MiedźCu37,6 mg/kg82. percentil
CynkZn153 mg/kg81. percentil
RtęćHg0,257 mg/kg80. percentil
NikielNi31,1 mg/kg73. percentil
OłówPb20,2 mg/kg71. percentil
BizmutBi0,273 mg/kg67. percentil
CínSn2,95 mg/kg61. percentil
ChromCr77,8 mg/kg59. percentil
AntymonSb0,676 mg/kg53. percentil
MolibdenMo0,376 mg/kg50. percentil
KobaltCo7,86 mg/kg40. percentil
ArsenAs5,85 mg/kg40. percentil
WanadV63,0 mg/kg37. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
FosforP1 145 mg/kg80. percentil
WapńCa4,29 %76. percentil
MagnezMg1,23 %72. percentil
DraslíkK1,53 %52. percentil
ManganMn847 mg/kg50. percentil
GlinAl5,22 %35. percentil
ŻelazoFe2,43 %35. percentil
SódNa0,769 %30. percentil
TitánTi3 897 mg/kg28. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
RubídiumRb90,0 mg/kg54. percentil
StronciumSr141 mg/kg54. percentil
LítiumLi29,8 mg/kg52. percentil
BorB60,9 mg/kg51. percentil
GáliumGa14,0 mg/kg50. percentil
BáriumBa435 mg/kg49. percentil
CérCe56,8 mg/kg42. percentil
YtriumY24,4 mg/kg32. percentil
ZirkónZr338 mg/kg29. percentil
BerylBe0,866 mg/kg21. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
50nGy/h vo vzduchu
rozsah 44 až 59 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU2,57 ppm48. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,22 ppm45. percentil
Potas (K)K1,28 %41. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
44 / 79 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 35 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 74 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Centrálna depresia podunajskej panvy50%SR 21 %
Trnavský záliv37%SR 4,1 %
Piešťanský záliv13%SR 2,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
BáriumBaextrémna (horný 1 %)
najvyššie 320 μg/lmedián 65,5 μg/l104 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Sereď, 1200 m JZ od K128, 1995, 20 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 70,0 μg/lmedián 2,45 μg/l138 vzoriek5 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Dudváh, 1995, 440 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 111 μg/lmedián 5,00 μg/l138 vzoriek61 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prav. prítok p. Derňa – most, 1999, 900 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 16,0 μg/lmedián 1,00 μg/l138 vzoriek84 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Derňa, kanál, 1995, 110 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,150 μg/l138 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Dudváh, 80 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OłówPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 9,00 μg/lmedián 2,50 μg/l138 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Dudváh, 1995, 440 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSevysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,57 μg/lmedián 0,500 μg/l138 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kostolík, potok, 2002, 770 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 8,78 μg/lmedián 1,00 μg/l138 vzoriek19 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Gorazdovský, kanál, 1997, 90 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 700 μg/lmedián 430 μg/l55 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Kajalský, kanál, 1995, 630 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l138 vzoriek79 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: paralelný kan. s Dudváhom, 1999, 270 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2zvýšená (horných 10 %)
najvyššie 35,7 mg/lmedián 8,97 mg/l142 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Jablonka, pototk, 2002, 290 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Rutil (TiO₂)29 vzoriek, najviac 815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)14 vzoriek, najviac 315 zŕn
Anatas (TiO₂)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyrit (FeS₂)11 vzoriek, najviac 315 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)10 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Scheelit (CaWO₄)10 vzoriek, najviac 3 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)7 vzoriek, najviac 315 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)5 vzoriek, najviac 815 zŕn
Barit (BaSO₄)3 vzorky, najviac 55 zŕn
Złoto (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Cinabarit (HgS)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
9
1 zrno
300 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Turmalíny (komplexný borosilikát)36 vzoriek, najviac 815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)26 vzoriek, najviac 815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)19 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))18 vzoriek, najviac 815 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))15 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)15 vzoriek, najviac 815 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)8 vzoriek, najviac 55 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)7 vzoriek, najviac 55 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)5 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzoriek, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 309 zŕn
Andaluzit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-SO4-HCO324×
Ca-Mg-HCO323×
Ca-SO4-HCO39×
Mg-Ca-SO4-HCO38×
Ca-Mg-HCO3-SO43×
Mg-Ca-HCO33×
Ca-HCO33×
Ca-Mg-Cl-SO4-HCO32×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda D45×
trieda H25×
trieda B6×
trieda C3×
trieda A3×
trieda F3×
trieda E1×
Kovy v podzemnej vode
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 36,7 μg/lmedián 0,500 μg/l375 vzoriek61 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 630 m od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCuextrémna (horný 1 %)
najvyššie 143 μg/lmedián 1,40 μg/l375 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 160 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLiextrémna (horný 1 %)
najvyššie 225 μg/lmedián 10,0 μg/l375 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OłówPbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 30,0 μg/lmedián 0,500 μg/l375 vzoriek52 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CynkZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 13 550 μg/lmedián 180 μg/l375 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 160 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 16,4 μg/lmedián 0,500 μg/l375 vzoriek47 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtęćHgextrémna (horný 1 %)
najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,100 μg/l375 vzoriek91 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 220 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
GlinAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 0,640 mg/lmedián 0,00500 mg/l375 vzoriek58 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,2 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,250 μg/l375 vzoriek94 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 10,3 μg/lmedián 0,500 μg/l375 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 1,3 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,50 μg/lmedián 0,100 μg/l375 vzoriek89 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 390 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŻelazoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l145 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
studňa
121
30,6 Bq/l
7,60 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
20
21,6 Bq/l
7,70 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
2
1,94 Bq/l
1,49 Bq/l
potok, rieka
8
11,7 Bq/l
3,68 Bq/l
vrt s prelivom
4
5,28 Bq/l
4,35 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
2
34,3 Bq/l
22,6 Bq/l
iné
5
20,1 Bq/l
9,45 Bq/l
upravený prameň
16
52,6 Bq/l
13,7 Bq/l
źródło
7
33,0 Bq/l
5,40 Bq/l
studňa, vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
4
13,6 Bq/l
3,30 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Druhy banských objektov
halda1×
Najbližšie staré banské diela
Nazwa
Gatunek
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda Čachtice
halda
stavebný kameň
1,2 km
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Trakovice
horľavý zemný plyn
Ťažené ložisko – NAFTA Production s.r.o.
40 m
Špačince
horľavý zemný plyn
Ložisko s predpokladom využívania zásob – SaveGas SR, s.r.o.
50 m
Trakovice
horľavý zemný plyn
Ťažené ložisko – NAFTA Production s.r.o.
370 m
Horná Krupá
horľavý zemný plyn
Ložisko s predpokladom využívania zásob – COMAG spol. s r.o.
380 m
Horná Krupá
horľavý zemný plyn
Ložisko s predpokladom využívania zásob – COMAG spol. s r.o.
380 m
Špačince
horľavý zemný plyn
Ložisko s predpokladom využívania zásob – SaveGas SR, s.r.o.
440 m
Borovce
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie
610 m
Očkov
štrkopiesky a piesky
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie
740 m
Madunice – Veľké Kostoľany
horľavý zemný plyn
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená
790 m
Madunice – Veľké Kostoľany
horľavý zemný plyn
Ložisko s predpokladom využívania zásob – organizácia neurčená
790 m
Boleráz
tehliarske suroviny
Ťažené ložisko – Wienerberger s. r. o.
830 m
Boleráz
tehliarske suroviny
Ťažené ložisko – Wienerberger s. r. o.
830 m
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
3 490 vrtov v pásme 3 km, z toho 908 hydrogeologických a 2582 ostatných; s číslom archívnej správy 2988.
Hĺbky vrtov
do 10 m1032×
10–30 m1169×
30–100 m310×
100–300 m202×
nad 300 m420×
Najbližšie vrty
Lokalizacja
Gatunek
Głębokość
Archívna správa
Od vody
Kajal
monitorovací vrt
10,0 m
71181 144Bc73.pdf
10 m
Orvište
monitorovací vrt
19,5 m
76902 132Ba166.pdf
10 m
Galanta
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
21,0 m
8753 144Ad44.pdf
10 m
Cf Bh-114
ložiskový
329,0 m
–
10 m
TV-2
inžiniersko-geologický
7,0 m
85536
10 m
UD-4
inžiniersko-geologický
4,0 m
66154
10 m
S-28 N+4
inžiniersko-geologický
5,8 m
8258
10 m
Cf Mj-8
ložiskový
244,0 m
–
10 m
UD-5
inžiniersko-geologický
4,0 m
66154
10 m
vrt
monitorovací vrt
–
94020
20 m
Višňové
širokoprofilový vrt
30,0 m
22000 120Dc15.pdf
20 m
Trakovice-8
ložiskový
1 200,0 m
–
20 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatura
Výdatnosť
Głębokość
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Galanta – FGG-3
75 °C
25,0 l/s
2102 m
HCO3-Cl- Na
využívaný
380 m
Sládkovičovo – FGG-1
62 °C
10,8 l/s
1990 m
Na-HCO3-Cl
využívaný
1,2 km
Horné Saliby (Diakovce) – Di-3
19 °C
15,0 l/s
306 m
Ca-Na-HCO3
využívaný
1,2 km
Horné Saliby (Diakovce) – Di-2
68 °C
12,0 l/s
1551 m
Na-HCO3-Cl
využívaný
1,2 km
Diakovce – Di-1
38 °C
4,0 l/s
3303 m
Na-HCO3
využívaný
1,4 km
Galanta – FGG-2
81 °C
25,0 l/s
2100 m
HCO3-Cl- Na
využívaný
1,4 km
Šaľa – HTŠ-1
22 °C
–
800 m
nevyužívaný
3,3 km
Šaľa – HTŠ-2
42 °C
3,1 l/s
1200 m
Na-HCO3
nevyužívaný
3,3 km
Šaľa – GTŠ-1
69 °C
–
1800 m
Na-HCO3-Cl
využívaný
3,5 km
Sereď – SEG-1
66 °C
–
1800 m
Na-HCO3-Cl
využívaný
3,8 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Źródło
Gatunek
Temperatura wody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
15
450 m
FGG-2,3
geotermálna voda
55 – 80
16 – 30
1
650 m
kategória Galanta
termálne kúpalisko
–
–
1
1,7 km
FGG-1
geotermálna voda
55 – 80
5 – 15
1
1,8 km
Di-1,2
geotermálna voda
55 – 80
5 – 15
1
3,1 km
kategória Diakovce
termálne kúpalisko
–
–
1
3,3 km
HTŠ-2
geotermálna voda
38 – 55
< 5
1
4,7 km
kategória Koplotovce
termálne kúpalisko
–
–
1
4,8 km
kategória Šaľa
termálne kúpalisko
–
–
1
5,0 km
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
2
5,2 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalizacja
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Majcichov – skládka TKO
SK1000400P
60 m
Stará Turá – areál Chirana
SK2000900F
150 m
Špačince – skládka TKO
SK2001000P
180 m
Stará Turá – skládka KO Drahý vrch
SK2000900F
370 m
Lubina – skládka KO Palčekové
SK2000900F
1,5 km
Piešťany – bývalá Tesla – kontaminačný mrak pod sídliskom
SK1000400P
2,3 km
Sereď – Niklová huta – areál bývalého podniku
SK1000400P
2,7 km
Leopoldov – rušňové depo, Cargo a.s.
SK1000400P
3,0 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Ostrov
7 000 m²
1991
–
20 m
Pri PD Vaďovce – Višňové
–
1982
–
70 m
Javorinka – Galanta
4 509 m²
2000
monitorovaná
80 m
Majcichov
2 100 m²
1970
monitorovaná
80 m
Trnawa
15 000 m²
1975
–
90 m
Siladice
50 m²
1970
–
100 m
Klčovany
500 m²
1965
–
110 m
Matúškovo
–
–
–
120 m
Antropogénne sedimenty
Lokalizacja
Uložený odpad
Od vody
Šulekovo železité kaly – HV-3
Železité kaly z Drôtovne hlohovec
2,0 km
Šulekovo železité kaly – st.-op.d.
Železité kaly z Drôtovne hlohovec
2,0 km
Šulekovo železité kaly – SHMÚ-ž.t.
Železité kaly z Drôtovne hlohovec
2,1 km
Šulekovo železité kaly – st.-T.d.
Železité kaly z Drôtovne hlohovec
2,1 km
Šulekovo železité kaly – vo.-T.d.
Železité kaly z Drôtovne hlohovec
2,5 km
Šulekovo železité kaly – R-a.s.
Železité kaly z Drôtovne hlohovec
2,7 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy37×
Stupeň aktivity
Potenciálny17×
Stabilizovaný11×
Aktívny7×
S potenciálnymi a aktívnymi formami2×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova12×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S9×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0005×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick4×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.