Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Stav vody na toku
Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic
Vodní stavy na toku
Stanice
Stav
Změna
Teplota
Čierny Brod
21 cm
4,9 °C
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
Pomalý tokNížinná řeka s klidným proudem, při březích plytčiny a v záhybech hlubší jámy.
Výškový profil toku: od 362 do 113 m n. m. na 139,0 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
362 m a.s.l.
Nejnižší bod
111 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
251 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
1,8 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,26
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2017 do 2023: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geologie a geochemie toku Dudváh
Kovy a zlato v říčních sedimentech a vodách, stará důlní díla a ložiska, vrty s archivními zprávami, geotermální energie, ekologické zátěže a sesuvy v okolí potoka
Přehled vychází z veřejných rejstříků a atlasů Státního geologického ústavu Dionýze Štúra. Hledání pokrývá oblast kolem vody všech rybářských oblastí toku (celkem 243 km čáry): vzorky toků do 1 km, vrty, důlní díla a zátěže do 3 km, výskyty rud do 5 km, geotermální zdroje do 10 km.
Skála pod vodou
Říční naplaveniny95 % vodní hladiny
4% jiné skály, 2% mladé sedimenty
Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách. Geologická mapa Slovenska 1:50 000.
Voda podle atlasu
pH 8,1modelovaný odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizace 676 mg/l, velmi těžké voda (22,5 °dH). Interpolace měření z Geochemického atlasu Slovenska, nikoli měření v toku.
Prvky v říčních sedimentech
0 z 15prvky v horních 10 %
nejvyšší: Kadmium 0,600 mg/kg
Pozice nejvýše hodnoceného prvku mezi vzorovými body na tocích na Slovensku: percentil 89. Interpolace Geochemického atlasu říčních sedimentů.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohama
44°C v hloubce 1000 m
tepelný tok 74 mW/m²
V hloubce 2 000 m asi 79 °C (nárůst o 35 °C na kilometr). Atlas geotermální energie Slovenska.
Přirozené gama záření
50dávkový příkon nGy/h
percentil 44 na Slovensku
Přírodní pozadí z hornin a půdy (draslík, uran, thorium), nikoli hodnota naměřená u vody. Letecká spektrometrie gama záření ŠGÚDŠ.
Stará důlní díla
1objekt do 3 km
Nejbližší: Halda Čachtice (zkazit hromadu), 1,2 km od vody.
Zlato v říčních sedimentech
1vzorek se zlatem
12 rudných minerálů v sedimentu
Nejvíce 1 zrno v jednom vzorku (300 m od vody). Rýžovací průzkum počítal zlatá zrna v koncentrátu z říčního sedimentu.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky v potoční vodě
9 z 10ukazatele v horních 5 %
nejvyšší: Baryum 320 μg/l
Pozice nejvyšší naměřené hodnoty v distribuci všech vzorků povrchových vod na Slovensku: percentil 99 (Sereď, 1200 m JZ od K128).
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Rozbory vrtů a podzemních vod
3 490vrtů do 3 km
4720 rozborů vody v okolí
Z toho 2988 má archivní zprávu z Geofondu. Vrty jsou hydrogeologické, geologické, inženýrsko-geologické a další.
Geotermální energie
81°C u ústí vrtu
33 geotermálních vrtů do 10 km
Nejteplejší: Galanta – FGG-2, vydatnost 25,0 l/s, 1,4 km od vody.
Ekologické zátěže a skládky
135místa v okruhu 3 km
8 ekologických zátěží, 116 skládek, 11 sedimentů
Nejbližší zátěž: Majcichov – skládka TKO, 60 m od vody. Blízkost neznamená, že látky unikají z místa do vody.
Ložiska a výskyty rud
143záznamů do 5 km
66 ložisek, 77 rudných výskytů
Registry geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerostných surovin.
Sesuvy půdy a svahové deformace
37ploch do 3 km
9 aktivních
Zdokumentované sesuvy v evidenci Geofondu. Sesuv půdy do potoka může zakalit vodu a změnit koryto.
Geologická stavba pod vodou
Která hornina leží pod vodní hladinou (Geologická mapa Slovenska 1:50 000), jak je stará, jak silný je kvartérní pokryv a v jaké tektonické jednotce voda proudí. Skalní podloží rozhoduje o tvrdosti vody, dně, zákalu po dešti a vydatnosti pramenů.
Body sledují vodní linii (pro potok a povodí, rybářský revír za rybářským revírem). Pás je průřez vzdáleností, nikoli mapa; šířka úseku odpovídá počtu bodů.
Říční naplaveniny95%SR 72 %
Jiné skály3,6%SR 4,1 %
Mladé sedimenty1,8%SR 8,6 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Říční naplaveniny: Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách.
Geologické stáří hornin
Kvartérní96%
voda3,6%
Nejběžnější horninové jednotky
Systém
Stáří
Jednotka
Body
Kvartérní
holocén
říční sedimenty: litofaciální nerozdělené aluviální jíly nebo písčité až štěrkovité jíly údolí a záplavových oblastí
45×
Kvartérní
holocén
fluviálně-organické sedimenty: Jemné písčité, jílovité až hnilobné humusové jíly mrtvých ramen a bažin
říční sedimenty: štěrk, písčitý štěrk a písky akumulace dna v nízkých terasách
1×
Kvartérní
Pleistocén
říční sedimenty: štěrky, písčité štěrky a písky v nízkých terasách s pokryvem LOES a deluviálním návalem
1×
Kvartérní
Pleistocén
říční sedimenty: štěrk a písčitý štěrk z vyšších středních teras se sprašovým krytem, deluviální hlínou a SPL
1×
Kvartérní pokryv
říční sedimenty záplavových oblastí85%SR 68 %
chřipkové sedimenty6,6%SR 2,3 %
proluviální sedimenty3,3%SR 1,1 %
eolian-deluviální sedimenty3,3%SR 0,8 %
eolické sedimenty1,6%SR 3,8 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typická tloušťka kvartérního pokryvu13m
10 – 1575%SR 7,1 %
15 – 2010%SR 1,7 %
30 – 405,0%SR 1,5 %
5 – 105,0%SR 20 %
0 – 25,0%SR 16 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Tektonické jednotky
HRONIKUM33%SR 8,1 %
BIELOKARPATSKÝ PRÍKROV33%SR 4,0 %
ORAVIKUM33%SR 1,8 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Tektonické dělení
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT99%SR 84 %
Paleo-alpské tektonické jednotky Vnitřních Západních Karpat1,2%SR 16 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitivní jednotka (lowland Hills)51%SR 14 %
negativní jednotka (nízké roviny a pánve, neotektonické prohlubně)32%SR 13 %
pozitivní jednotka (pohoří)14%SR 60 %
negativní jednotka (mezihorské pánve)3,4%SR 14 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Směr neotektonických pohybů
střední zdvih29%SR 32 %
velmi malé poklesy20%SR 7,3 %
velmi malý zdvih19%SR 6,4 %
střední pokles15%SR 6,8 %
malé povznesení15%SR 7,7 %
velmi velký vzestup1,7%SR 2,3 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Regionálně geologické členění
intramontánní pánve97%SR 44 %
flysch Belt1,3%SR 9,6 %
Klippen pás a přilehlá zóna Peri-Klippen1,3%SR 2,2 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Regionálně geologické členění (podcelky)
Dunajská pánev95%SR 23 %
Vídeňská pánev2,7%SR 4,0 %
Magura Flysch1,3%SR 5,9 %
Podbranč–Trenčínská sekce1,3%SR 0,5 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Inženýrsko-geologické revíry
oblast aluviálních ložisek52%SR 15 %
oblast nížinných ložisek38%SR 20 %
oblast Oxbow Lakes (mrtvé kanály)8,3%SR 0,7 %
oblast pleistocénních říčních teras2,1%SR 2,7 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Inženýrsko-geologické útvary
tvorba kvartérních sedimentů100%SR 71 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Náchylnost území ke svahovým deformacím
Oblast stabilních oblastí100%SR 95 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Mapa pokrývá 56 z 84 bodů na vodní linii.
Hydrogeologie: zvodnělé vrstvy a podzemní vody
Potoky a řeky jsou napájeny podzemní vodou. Hydrogeologické mapy ukazují, ve kterých horninách je voda uložena, jak jsou propustné a jaká je v nich voda. Údaje pocházejí z map ŠGÚDŠ, nikoli z měření na konkrétní vodě.
Horniny vodonosné vrstvy (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Štěrk59%SR 52 %
Písek35%SR 3,9 %
Ílovce2,7%SR 2,9 %
Vápence2,7%SR 3,1 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typ vodonosné vrstvy
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne nespevnené sedimenty) (Štěrk; Fluviálne)49%SR 27 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Písek)30%SR 2,4 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Štěrk)8,1%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Štěrk)2,7%SR 1,1 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Písek)2,7%SR 0,3 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Ílovce)2,7%SR 2,8 %
ostatní5,4%
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typ propustnosti (základní hydrogeologická mapa 1:50 000)
mezikruplné100%SR 86 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Hydrogeologická funkce
vodonosná vrstva100%SR 95 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Hlavní hydrogeologická oblast
kvartérní váhu v dunajské rovině severně od linie šaľa – Galanta47%SR 2,6 %
čtvrtohor interfluve dunajské pláně23%SR 2,3 %
čtvrtohor trnavaských kopců15%SR 0,0 %
Neogene z kopců Trnava7,6%SR 0,0 %
paleogenní a mezozoikum Braddleovy zóny východní části Bílých Karpat a severní části Myjava Hills3,8%SR 0,0 %
Neogen až do křídy kopců Myjava jihozápadně od Bradlovy zóny2,5%SR 0,0 %
ostatní1,3%
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Chemický typ podzemní vody
Ca-Mg-HCO390%SR 26 %
S2(SO4)10%SR 2,0 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Třída kvality podzemní vody
D64%SR 15 %
H36%SR 8,8 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geotermální útvary podzemních vod
Centrální deprese Dunajské pánve50%SR 21 %
Trnava Bay37%SR 4,1 %
Pieštanyjský záliv13%SR 2,3 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Chemie povrchových vod dle atlasu
Modelované složení vody v oblasti, kterou prochází linie rybářského revíru. Rastry Geochemického atlasu Slovenska (povrchové vody) jsou interpolací měření ve vzorkovaných tocích, zobrazují tedy typické pozadí území, nikoli měření v konkrétním toku.
Kyselost vody
pH 8,09typický rozsah
Většina řek a potoků na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyselejší voda se nachází v potocích na kyselých horninách (žuly, křemence), zásaditější voda u vápenců.
Tvrdost vody
22,5°dH, velmi těžké
Součet vápníku a hořčíku (4,01 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná a její pH se mění pomaleji; měkká voda je citlivější na kyselé deště.
měkká
střední
tvrdá
velmi těžké
Rozpuštěné látky
676mg/l mineralizace
Celkové množství rozpuštěných minerálů. Čistá horská voda má desítky mg/l, nížinné a vápencové stovky.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iontové složení vody
Kationty (kladné ionty)
Ca 53Mg 33Na+K 13
Anionty (záporné ionty)
HCO₃ 64SO₄ 22Cl 14
Typ vody podle dominantních iontů: Ca–Mg–HCO₃
Akcie jsou v ekvivalentech, obvyklý způsob porovnávání složení vod.
Hlavní ionty
HořčíkMg37,5 mg/lpercentil90
ChloridyCl44,7 mg/lpercentil88
SíranySO491,8 mg/lpercentil86
VápníkCa99,0 mg/lpercentil86
BikarbonátyHCO3349 mg/lpercentil86
SodíkNa25,0 mg/lpercentil85
DraslíkK5,79 mg/lpercentil79
FluoridyF0,140 mg/lpercentil62
tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)
Živiny a organické znečištění
DusičnanyNO318,1 mg/lpercentil90
FosfátyPO40,685 mg/lpercentil88
AmmoniumNH40,608 mg/lpercentil88
Chemická spotřeba kyslíkuChSK4,28 mg/lpercentil71
Kovy
ManganMn76,3 μg/lpercentil74
ZinekZn10,4 μg/lpercentil66
ŽelezoFe0,102 mg/lpercentil50
HliníkAl57,0 μg/lpercentil46
Prvky v říčních sedimentech
Geochemický atlas Slovenska (říční sedimenty) popisuje, co řeka nese v jemném materiálu na svém korytě. Sediment shromažďuje kovy z hornin, rudných výskytů a dřívější těžby a průmyslu. Není to zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika: ukazuje, jak se prvek na tomto toku řadí mezi toky na Slovensku.
Potenciálně toxické a stopové prvky
KadmiumCd0,600 mg/kgpercentil89
SelenSe0,444 mg/kgpercentil82
MěďCu37,6 mg/kgpercentil82
ZinekZn153 mg/kgpercentil81
RtuťHg0,257 mg/kgpercentil80
NiklNi31,1 mg/kgpercentil73
VéstPb20,2 mg/kgpercentil71
VizmutBi0,273 mg/kgpercentil67
CínSn2,95 mg/kgpercentil61
ChromCr77,8 mg/kgpercentil59
AntimonSb0,676 mg/kgpercentil53
MolybdenMo0,376 mg/kgpercentil50
KobaltCo7,86 mg/kgpercentil40
ArsenAs5,85 mg/kgpercentil40
VanadV63,0 mg/kgpercentil37
tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)
Hlavní prvky (železo, hliník, vápník, hořčík, draslík, sodík, titan, mangan, fosfor)
FosforP1 145 mg/kgpercentil80
VápníkCa4,29 %percentil76
HořčíkMg1,23 %percentil72
DraslíkK1,53 %percentil52
ManganMn847 mg/kgpercentil50
HliníkAl5,22 %percentil35
ŽelezoFe2,43 %percentil35
SodíkNa0,769 %percentil30
TitanTi3 897 mg/kgpercentil28
Další prvky (baryum, stroncium, lithium, rubidium, zirkonium, yttrium, cer, bor, berylium, gallium)
RubidiumRb90,0 mg/kgpercentil54
StronciumSr141 mg/kgpercentil54
LithiumLi29,8 mg/kgpercentil52
BorB60,9 mg/kgpercentil51
GalliumGa14,0 mg/kgpercentil50
BaryumBa435 mg/kgpercentil49
CeriumCe56,8 mg/kgpercentil42
YttriumY24,4 mg/kgpercentil32
ZirkoniumZr338 mg/kgpercentil29
BerylliumBe0,866 mg/kgpercentil21
Přírodní radioaktivita a radon
Vzduchová gama spektrometrie ŠGÚDŠ měří záření draslíku, uranu a thoria v horninách a půdě. Nejvyšší hodnoty mají žuly a některé kyselé vulkanické horniny, nejnižší vápence a nivy. Cézium-137 je pozůstatkem spadu z černobylské havárie a testů jaderných zbraní.
Dávkový příkon gama záření
50nGy/h ve vzduchu
rozsah 44 až 59 nGy/h
Přírodní pozadí z hornin a půdy; výše nad žulami a některými kyselými vulkanickými horninami, níže nad vápenci a nivami.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Radonové riziko podloží
střední
Radon je přírodní plyn z hornin. Riziko se týká budov a sklepů, nikoli vody v potoce; ukazuje, jaké je podloží.
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geofyzikální pole: magnetika a gravitace
Mapy magnetického pole a gravitace (ŠGÚDŠ) odhalují, co se skrývá pod sedimenty a povrchem: sopečná tělesa, zlomy a mocnost kůry. Pro rybáře jsou zajímavé nepřímo: ukazují, kde se mění skalní podloží a s ním i voda.
Magnetická anomálie
+16nT
rozsah -19 až 121 nT
Odchylka magnetického pole Země od okolí. Pozitivní a negativní anomálie odhalují horniny s magnetitem (čediče, bazické vulkanické horniny) a hranice ve skalním podloží.
negativnípozitivní
Bouguerova gravitační anomálie
-19mGal
zbytkový +1,7 mGal
Negativní hodnoty leží nad silnými sedimenty a pod horami (světlá kůra), kladné hodnoty nad hustými horninami a tenčí kůrou. Ukazuje strukturu zemské kůry, nikoli vody.
Geotermální potenciál
Atlas geotermální energie Slovenska zaznamenává teplotu hornin a tepelný tok z nitra Země. Je to potenciál oblasti, nikoli skutečné teplo vody v toku. Specifické geotermální vrty a prameny v blízkosti této vody jsou v sekci geotermální energie níže.
Teplota horniny s hloubkou
44 / 79 °Cv hloubkách 1000 a 2000 m
nárůst o 35 °C na km
Čára ukazuje teplotu horniny; tečkovaná část je pouze prodloužením povrchu. Tepelný tok 74 mW/m².
Geotermální útvary podzemní vody pod vodní hladinou
Centrální deprese Dunajské pánve50%SR 21 %
Trnava Bay37%SR 4,1 %
Pieštanyjský záliv13%SR 2,3 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Reliéf, klima a půdy
Povodí není jen voda: sklon a nadmořská výška určují rychlost odtoku, podnebí teplotu a množství vody a půdu, která je spláchnuta do potoka. Údaje pocházejí z geomorfologického členění, klimaticko-geografických typů a půdních map ŠGÚDŠ.
Nadmořská výška geomorfologických jednotek (od–do)103–968m a.s.l.
Průměrná nadmořská výška jednotek180m a.s.l.
Průměrný sklon2,3°
Průměrná lednová teplota-2,7°C
Průměrná červencová teplota19,5°C
Roční srážky632mm
Geomorfologické jednotky
Dunajské kopce43%SR 10 %
Dunajská nížina40%SR 8,4 %
Malé Karpaty7,1%SR 1,4 %
Myjava Hills7,1%SR 0,0 %
Biele Karpaty2,4%SR 1,4 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Dunajská nížina83%SR 18 %
Slovensko-moravské Karpaty9,5%SR 5,4 %
Oblast Fatra-Tatra7,1%SR 21 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Klimaticko-geografické typy
nízké klima91%SR 38 %
horské klima8,8%SR 33 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Náchylnost půd k acidifikaci
půdy, které nejsou náchylné k okyselení69%SR 27 %
půdy náchylné k okyselení18%SR 31 %
půdy slabě náchylné k okyselení12%SR 5,2 %
půdy středně náchylné k okyselení2,0%SR 25 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Kontaminace půdy (mapa 1:500 000)
poměrně čistá půda52%SR 53 %
nekontaminovaná půda, geogenně stanovený obsah některých rizikových prvků dosahuje mezních hodnot a48%SR 45 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Litogeochemické typy
Neogenní95%SR 48 %
Mezozoika Bradlovy zóny a střední západní Karpaty2,4%SR 10 %
Křída a paleogénní vnějších Karpat2,4%SR 9,5 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Mapa chodby
Kde jsou nejbližší důlní díla, ložiska, zátěže, geotermální vrty a nálezy zlata. Skupiny lze vypnout.
Čára je voda rybářského revíru, světlý pás je pásmo 3 km, ve kterém byly hledány vrty, důlní díla a zátěže. Mapa ukazuje nejbližší objekty (maximálně několik desítek z každého registru), ne všechny. Body odpovídají pozici v registru; plošné objekty jsou označeny středem.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arsen, antimon, kadmium, olovo, měď, zinek a další prvky ve vzorcích z řek a potoků (Geochemický atlas Slovenska, povrchové vody, 2015). Sloupec ukazuje, kde mezi všemi vzorky na Slovensku leží nejvyšší hodnota; světelná značka je medián vzorků v této vodě.
BaryumBaextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 320 μg/lmedián 65,5 μg/l104 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Sereď, 1200 m JZ od K1281995, 20 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
MěďCuextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 70,0 μg/lmedián 2,45 μg/l138 vzorky5 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Dudváh1995, 440 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
LithiumLiextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 111 μg/lmedián 5,00 μg/l138 vzorky61 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prav. prítok p. Derňa – most1999, 900 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ChromCrextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 16,0 μg/lmedián 1,00 μg/l138 vzorky84 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Derňa, kanál1995, 110 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
KadmiumCdvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 1,90 μg/lmedián 0,150 μg/l138 vzorky83 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Dudváh, 80 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
VéstPbvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 9,00 μg/lmedián 2,50 μg/l138 vzorky92 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Dudváh1995, 440 m od vody. Srovnání: percentil 98 všech vzorků na Slovensku.
SelenSevysoké (horní 5 %)
nejvyšší 1,57 μg/lmedián 0,500 μg/l138 vzorky89 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Kostolík, potok2002, 770 m od vody. Srovnání: percentil 97 všech vzorků na Slovensku.
ArsenAsvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 8,78 μg/lmedián 1,00 μg/l138 vzorky19 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Gorazdovský, kanál1997, 90 m od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.
StronciumSrvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 700 μg/lmedián 430 μg/l55 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Kajalský, kanál1995, 630 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.
AntimonSbzvýšené (horní 10 %)
nejvyšší 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l138 vzorky79 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: paralelný kan. s Dudváhom1999, 270 m od vody. Srovnání: percentil 93 všech vzorků na Slovensku.
Hlavní ionty, mineralizace a pH
Základní chemie vody: ze kterých hornin pocházejí minerály v ní.
Oxid křemičitýSiO2zvýšené (horní 10 %)
nejvyšší 35,7 mg/lmedián 8,97 mg/l142 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Jablonka, pototk2002, 290 m od vody. Srovnání: percentil 93 všech vzorků na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v říčních sedimentech
Regionální rýžovací prospekce: těžká frakce byla vyplavena z říčního štěrku a byla spočítána minerální zrna v ní. Mapa nálezů je pozitivní: vzorek bez zlata není v atlase uveden, takže absence nálezu není důkazem, že zlato není.
Rutil (TiO₂)29 vzorků, maximálně 815 zrn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)14 vzorků, maximálně 315 zrn
Anatas (TiO₂)12 vzorků, maximálně 55 zrn
Pyrit (FeS₂)11 vzorků, maximálně 315 zrn
Ilmenit (FeTiO₃)10 vzorků, maximálně 1815 zrn
Scheelit (CaWO₄)10 vzorků, maximálně 3 zrn
Hematit (Fe₂O₃)7 vzorků, maximálně 315 zrn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)6 vzorků, maximálně 55 zrn
Magnetit (Fe₃O₄)5 vzorků, maximálně 815 zrn
Baryt (BaSO₄)3 vzorků, maximálně 55 zrn
Zlato (Au)1 vzorku, maximálně 1 zrn
Cinabarit (HgS)1 vzorku, maximálně 1 zrn
Nejbližší vzorky se zlatem
Ochutnat
Zlato ve vzorku
Z vody
9
1 zrno
300 m
Hornotvorné a akcesorické minerály
Turmalíny (komplexní borosilikát)36 vzorků, maximálně 815 zrn
Zirkonium (ZrSiO₄)26 vzorků, maximálně 815 zrn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)19 vzorků, maximálně 55 zrn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))18 vzorků, maximálně 815 zrn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))15 vzorků, maximálně 55 zrn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)15 vzorků, maximálně 815 zrn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)8 vzorků, maximálně 55 zrn
Sillimanit (Al₂SiO₅)7 vzorků, maximálně 55 zrn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)5 vzorků, maximálně 4115 zrn
Kyanit (Al₂SiO₅)5 vzorků, maximálně 55 zrn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))5 vzorků, maximálně 55 zrn
Korund (Al₂O₃)3 vzorků, maximálně 5 zrn
Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorků, maximálně 309 zrn
Andaluzit (Al₂SiO₅)1 vzorku, maximálně 5 zrn
Podzemní vody: chemie, druhy vod a radioaktivita
Hydrogeochemické objekty (analýzy pramenů a vrtů), geochemický atlas podzemních vod (1996) a radiohydrochemické vzorkování. Podzemní voda napájí toky, takže její složení ovlivňuje i vodu v toku.
Chemické druhy vody v okolí
Ca-Mg-SO4-HCO324×
Ca-Mg-HCO323×
Ca-SO4-HCO39×
Mg-Ca-SO4-HCO38×
Ca-Mg-HCO3-SO43×
Mg-Ca-HCO33×
Ca-HCO33×
Ca-Mg-Cl-SO4-HCO32×
Třída jakosti vody dle hydrogeochemické mapy
třída D45×
třída H25×
třída B6×
třída C3×
třída A3×
třída F3×
třída E1×
Kovy v podzemních vodách
SelenSeextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 36,7 μg/lmedián 0,500 μg/l375 vzorky61 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1993, 630 m od vody. Srovnání: percentil 100 všech vzorků na Slovensku.
MěďCuextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 143 μg/lmedián 1,40 μg/l375 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: vrt1993, 160 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
LithiumLiextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 225 μg/lmedián 10,0 μg/l375 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: vrt1993, 2,8 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
VéstPbextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 30,0 μg/lmedián 0,500 μg/l375 vzorky52 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1993, 1,0 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ZinekZnextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 13 550 μg/lmedián 180 μg/l375 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: vrt1993, 160 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ChromCrextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 16,4 μg/lmedián 0,500 μg/l375 vzorky47 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1993, 1,7 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
RtuťHgextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 1,60 μg/lmedián 0,100 μg/l375 vzorky91 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: vrt, 220 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
HliníkAlextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 0,640 mg/lmedián 0,00500 mg/l375 vzorky58 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: vrt1993, 2,2 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
KadmiumCdextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 2,00 μg/lmedián 0,250 μg/l375 vzorky94 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1993, 2,8 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ArsenAsvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 10,3 μg/lmedián 0,500 μg/l375 vzorky83 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: vrt1993, 1,3 km od vody. Srovnání: percentil 97 všech vzorků na Slovensku.
AntimonSbvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 1,50 μg/lmedián 0,100 μg/l375 vzorky89 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1993, 390 m od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.
ŽelezoFeběžná hodnota
nejvyšší 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l145 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1993, 2,3 km od vody. Srovnání: percentil 50 všech vzorků na Slovensku.
Radon ve vodách
Typ webu
Ukázky
Nejvyšší radon
Medián
dobře
121
30,6 Bq/l
7,60 Bq/l
zdroj vody pro individuální zásobování
20
21,6 Bq/l
7,70 Bq/l
volně tekoucí vrt s tepelnou a minerální vodou
2
1,94 Bq/l
1,49 Bq/l
potok, řeka
8
11,7 Bq/l
3,68 Bq/l
volně tekoucí vrt
4
5,28 Bq/l
4,35 Bq/l
zdroj vody pro veřejné zásobování
2
34,3 Bq/l
22,6 Bq/l
jiné
5
20,1 Bq/l
9,45 Bq/l
vyvinutá pružina
16
52,6 Bq/l
13,7 Bq/l
zdroj
7
33,0 Bq/l
5,40 Bq/l
dobře, zdroj vody pro individuální zásobování
4
13,6 Bq/l
3,30 Bq/l
Důlní díla, ložiska a výskyty rud
Stará důlní díla mimo dobývací prostory (registr Geofondu), ložiska a dobývací prostory a metalogenetická mapa. Zlato, stříbro a další kovy v blízkosti toků se mohou dostat do sedimentů a vody.
Druhy těžebních objektů
zkazit hromadu1×
Nejbližší stará důlní díla
Název
Druh
Vytěženo
Skončilo
Z vody
Halda Čachtice
zkazit hromadu
stavební kámen
1,2 km
Ložiska a dobývací prostory
Vklad
Minerální
Stav a organizace
Z vody
Trakovice
hořlavý zemní plyn
Vytěžené ložisko – NAFTA Production s.r.o.
40 m
Špačince
hořlavý zemní plyn
Záloha s očekávaným využitím rezerv – SaveGas SR, s.r.o.
50 m
Trakovice
hořlavý zemní plyn
Vytěžené ložisko – NAFTA Production s.r.o.
370 m
Horná Krupá
hořlavý zemní plyn
Záloha s očekávaným využitím rezerv – COMAG spol. s r.o.
380 m
Horná Krupá
hořlavý zemní plyn
Záloha s očekávaným využitím rezerv – COMAG spol. s r.o.
380 m
Špačince
hořlavý zemní plyn
Záloha s očekávaným využitím rezerv – SaveGas SR, s.r.o.
440 m
Borovce
štěrkovité písky a písky
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – bez organizácie
610 m
Očkov
štěrkovité písky a písky
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – bez organizácie
740 m
Madunice – Veľké Kostoľany
hořlavý zemní plyn
Záloha s očekávaným využitím rezerv – Organizácia neurčená
790 m
Madunice – Veľké Kostoľany
hořlavý zemní plyn
Záloha s očekávaným využitím rezerv – organizácia neurčená
790 m
Boleráz
cihlové suroviny
Vytěžené ložisko – Wienerberger s. r. o.
830 m
Boleráz
cihlové suroviny
Vytěžené ložisko – Wienerberger s. r. o.
830 m
Vrty a archivní zprávy Geofondu
Registr hydrogeologických vrtů, ostatních vrtů a geotermálních vrtů. Každý vrt má v archivu Geofondu zprávu (geologické profily, čerpací zkoušky, chemické rozbory vod); číslo zprávy je v tabulce.
3 490 vrtů v pásmu 3 km, z toho 908 hydrogeologických a 2582 ostatních; s číslem archivní zprávy 2988.
Hloubky vrtů
do 10 m1032×
10–30 m1169×
30–100 m310×
100–300 m202×
přes 300 m420×
Nejbližší vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archivní zpráva
Z vody
Kajal
monitorování vrtu
10,0 m
71181 144Bc73.pdf
10 m
Orvište
monitorování vrtu
19,5 m
76902 132Ba166.pdf
10 m
Galanta
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
21,0 m
8753 144Ad44.pdf
10 m
Cf Bh-114
vklad
329,0 m
–
10 m
TV-2
inženýrsko-geologické
7,0 m
85536
10 m
UD-4
inženýrsko-geologické
4,0 m
66154
10 m
S-28 N+4
inženýrsko-geologické
5,8 m
8258
10 m
Cf Mj-8
vklad
244,0 m
–
10 m
UD-5
inženýrsko-geologické
4,0 m
66154
10 m
vrt
monitorování vrtu
–
94020
20 m
Višňové
vrt s širokým průměrem
30,0 m
22000 120Dc15.pdf
20 m
Trakovice-8
vklad
1 200,0 m
–
20 m
Geotermální energie a minerální vody
Geotermální vrty (teplota vody na ústí vrtů, vydatnost, chemický typ) a zdroje geotermálních a minerálních vod do 10 km. Údaje o využití a existenci vrtu pocházejí z evidence Geofondu.
Vrt
Teplota
Výtěžek
Hloubka
Chemický typ vody
Použití
Z vody
Galanta – FGG-3
75 °C
25,0 l/s
2102 m
HCO3-Cl- Na
při použití
380 m
Sládkovičovo – FGG-1
62 °C
10,8 l/s
1990 m
Na-HCO3-Cl
při použití
1,2 km
Horné Saliby (Diakovce) – Di-3
19 °C
15,0 l/s
306 m
Ca-Na-HCO3
při použití
1,2 km
Horné Saliby (Diakovce) – Di-2
68 °C
12,0 l/s
1551 m
Na-HCO3-Cl
při použití
1,2 km
Diakovce – Di-1
38 °C
4,0 l/s
3303 m
Na-HCO3
při použití
1,4 km
Galanta – FGG-2
81 °C
25,0 l/s
2100 m
HCO3-Cl- Na
při použití
1,4 km
Šaľa – HTŠ-1
22 °C
–
800 m
nepoužitý
3,3 km
Šaľa – HTŠ-2
42 °C
3,1 l/s
1200 m
Na-HCO3
nepoužitý
3,3 km
Šaľa – GTŠ-1
69 °C
–
1800 m
Na-HCO3-Cl
při použití
3,5 km
Sereď – SEG-1
66 °C
–
1800 m
Na-HCO3-Cl
při použití
3,8 km
Zdroje geotermálních a minerálních vod
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výtěžnost (l/s)
Počítat
Nejblíže od vody
kategorie a1
minerální voda
< 15
< 5
15
450 m
FGG-2,3
geotermální voda
55 – 80
16 – 30
1
650 m
kategorie Galanta
termální koupaliště
–
–
1
1,7 km
FGG-1
geotermální voda
55 – 80
5 – 15
1
1,8 km
Di-1,2
geotermální voda
55 – 80
5 – 15
1
3,1 km
kategorie Diakovce
termální koupaliště
–
–
1
3,3 km
HTŠ-2
geotermální voda
38 – 55
< 5
1
4,7 km
kategorie Koplotovce
termální koupaliště
–
–
1
4,8 km
kategorie Šaľa
termální koupaliště
–
–
1
5,0 km
kategorie c1
minerální voda
23-38
< 5
2
5,2 km
Ekologické zátěže, skládky a antropogenní sedimenty
Evidované ekologické zátěže (průmyslové areály, skládky, těžba), registr skládek odpadů a monitoring antropogenních sedimentů (průmyslové kaly). Je to seznam míst, nikoli měření znečištění vody.
Ekologické zátěže
Lokalita
Aktivita
Látka
Klasifikace
Z vody
Majcichov – skládka TKO
SK1000400P
60 m
Stará Turá – areál Chirana
SK2000900F
150 m
Špačince – skládka TKO
SK2001000P
180 m
Stará Turá – skládka KO Drahý vrch
SK2000900F
370 m
Lubina – skládka KO Palčekové
SK2000900F
1,5 km
Piešťany – bývalá Tesla – kontaminačný mrak pod sídliskom
SK1000400P
2,3 km
Sereď – Niklová huta – areál bývalého podniku
SK1000400P
2,7 km
Leopoldov – rušňové depo, Cargo a.s.
SK1000400P
3,0 km
Skládky odpadu
Skládka
Plocha
Rok založení
Sledování
Z vody
Ostrov
7 000 m²
1991
–
20 m
Pri PD Vaďovce – Višňové
–
1982
–
70 m
Javorinka – Galanta
4 509 m²
2000
monitorováno
80 m
Majcichov
2 100 m²
1970
monitorováno
80 m
Trnava
15 000 m²
1975
–
90 m
Siladice
50 m²
1970
–
100 m
Klčovany
500 m²
1965
–
110 m
Matúškovo
–
–
–
120 m
Antropogenní sedimenty
Lokalita
Uložený odpad
Z vody
Šulekovo železité kaly – HV-3
Železný kal z drátěného mlýna Hlohovec
2,0 km
Šulekovo železité kaly – st.-op.d.
Železný kal z drátěného mlýna Hlohovec
2,0 km
Šulekovo železité kaly – SHMÚ-ž.t.
Železný kal z drátěného mlýna Hlohovec
2,1 km
Šulekovo železité kaly – st.-T.d.
Železný kal z drátěného mlýna Hlohovec
2,1 km
Šulekovo železité kaly – vo.-T.d.
Železný kal z drátěného mlýna Hlohovec
2,5 km
Šulekovo železité kaly – R-a.s.
Železný kal z drátěného mlýna Hlohovec
2,7 km
Sesuvy půdy a svahové deformace
Registr dokumentovaných svahových deformací (Geofond). Sesuvy půdy u potoka mohou přinést jemný materiál do vody, změnit koryto a přehradit koryto.
Typy deformací
Sesuvy půdy37×
Stupeň aktivity
Potenciálny17×
Stabilizovaný11×
Aktívny7×
S potenciálními a aktivními formami2×
Současný stav
SD převzato z archivních materiálů, ktorá bola konfrontova12×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S9×
Zpracováváno pouze v rozsahu registrace v měřítku 1:25 0005×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick4×
Jak číst tyto údaje
Zóna a vzdálenost. Vzdálenost se měří od čáry vody k bodu v registru (u oblastí do středu) s přesností na desítky metrů. Počty se vztahují pouze na zónu, nikoli na celé povodí.
Percentil. U chemie je nejvyšší hodnota porovnána se všemi atlasovými vzorky na Slovensku. Nejedná se o zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika; atlasy jsou historické (publikováno: povrchové vody 2015, podzemní vody 1996, říční sedimenty 1999).
Limit kvantifikace. Mnoho vzorků má hodnotu na nejnižší úrovni, kterou může laboratoř určit; takové výsledky znamenají „pod limitem“. U těch je pozice v distribuci odhadem.
Šlichy. Evidovány jsou pouze vzorky s nálezem. Počet zrn v koncentrátu není obsah zlata v gramech na tunu.
Vztah k vodě. Nedaleké důlní dílo, skládka nebo zátěž nic nevypovídá o kvalitě vody v toku. Slouží jako podnět k pozornosti a výchozí bod pro další zkoumání.
Vzorové body. Oblastní a rastrové mapy ŠGÚDŠ nelze stáhnout bodově, takže podél linie každého rybářského revíru je hodnota zjišťována v bodech zhruba každé 3 km. Je to vzorek řádku, nikoli souvislý záznam; velmi krátký úsek může mít jeden bod.
Atlasové rastry. Chemismus vody a sedimentů je interpolací měření ve vzorkovací síti (Geochemický atlas Slovenska). Hodnota v bodě je modelovaný odhad pro okolí, nikoli měření ve vodě. Percentil porovnává průměr tohoto toku se všemi vzorovými body na tocích na Slovensku.
Polohy a měřítka. Mapy mají různá měřítka (1:50 000 až 1:1 000 000), takže úroveň detailů se mezi jednotlivými sekcemi liší. Mapa mimo její pokrytí znamená, že v tomto bodě není žádná oblast, ne že tam nic není.