Ta strona jest przetłumaczona tylko częściowo. Nieprzetłumaczone fragmenty są wyświetlane po słowacku, w języku oryginału. Otwórz oryginał po słowacku

Dziś na cieku Klinianka

Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków

Średnia łowisk na cieku

Niska aktywność · średnia z jednego łowiska

Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.

Najlepsze okno dziś

06:00–08:00

Klinianka, wynik okna 34.

Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 05:04.

Mapa i łowiska cieku

Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.

Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia

1445łowisk
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…

Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.

    Profil wysokościowy cieku

    Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.

    Szybki ciek Podhorský potok: szybka woda, kamieniste dno, bystrza i doły pod nimi. Typowe wody pstrągowe.

    6007008009001 0000 km5 km10 km15 km
    Profil wysokościowy cieku: od 886 do 660 m n.p.m. na 16,1 km.
    Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
    Najwyższy punkt
    886 m n.p.m.
    Najniższy punkt
    650 m n.p.m.
    Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
    235 m
    Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
    15 ‰
    KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
    1,28

    Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.

    Teren w 3D

    Ładowanie modelu terenu 3D…

    Zdjęcia historyczne

    Zmiany otoczenia i przyrody od 2018 do 2024: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.

    Zdjęcie lotnicze cieku: Klinianka, rok 2018
    2018zdjęcia z 13 wrz 2018
    Zdjęcie lotnicze cieku: Klinianka, rok 2021
    2021zdjęcia z 8 wrz 2021
    Zdjęcie lotnicze cieku: Klinianka, rok 2024
    2024zdjęcia z 5 wrz 2024

    Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, NLC Zvolen. Rok i dzień wykonania zdjęć zależą od położenia, dlatego poszczególne roczniki mogą różnić się porą roku i pogodą.

    Geológia a geochémia toku Klinianka

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 16 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek50 % čiary vody

    25 % mladé sedimenty, 25 % flyš

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,7modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 124 mg/l, mäkká voda (3,7 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 0,727 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 91. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    44nGy/h dávkový príkon

    14. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 z 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Olovo 5,63 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 95. percentil (Klinianka).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    6vrtov do 3 km

    429 rozborov vody v okolí

    Z toho 6 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    4 zdroje geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    9lokalít do 3 km

    9 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    5záznamov do 5 km

    5 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    134plôch do 3 km

    1 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek50%SR 72 %
    • Mladé sedimenty25%SR 8,6 %
    • Flyš25%SR 4,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér75%
    • flyš25%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPkt
    kvartérpleistocén – holocénproluviálne sedimenty: hliny, piesčité hliny a hlinité štrky s úlomkami vo vyšších nivných náplavových kužeľoc1×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny1×
    flyšeocénzlínske súvrstvie1×
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív1×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
    • 0 – 2100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • MAGURSKÝ PRÍKROV100%SR 34 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 6 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pieskovce60%SR 15 %
    • Żwiry40%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)60%SR 15 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)40%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén povodia Bielej Oravy a neogén Oravskej kotliny100%SR 1,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kwasowość wody

    pH 7,71typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Twardość wody

    3,7°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,67 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    124mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK1,45 mg/l19. percentil
    • FluorkiF0,0617 mg/l18. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO376,6 mg/l13. percentil
    • WapńCa21,6 mg/l11. percentil
    • ChlorkiCl2,02 mg/l9. percentil
    • SódNa2,15 mg/l6. percentil
    • MagnezMg3,15 mg/l4. percentil
    • SiarczanySO49,07 mg/l2. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK4,77 mg/l78. percentil
    • AmóniumNH40,138 mg/l58. percentil
    • FosforečnanyPO40,0702 mg/l35. percentil
    • AzotanyNO33,35 mg/l20. percentil

    Metale

    • GlinAl131 μg/l68. percentil
    • ŻelazoFe0,159 mg/l68. percentil
    • ManganMn11,5 μg/l24. percentil
    • CynkZn1,05 μg/l1. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KadmCd0,727 mg/kg91. percentil
    • NikielNi36,7 mg/kg85. percentil
    • ChromCr100 mg/kg82. percentil
    • KobaltCo10,4 mg/kg76. percentil
    • OłówPb20,6 mg/kg72. percentil
    • WanadV73,9 mg/kg62. percentil
    • BizmutBi0,245 mg/kg60. percentil
    • MiedźCu26,0 mg/kg60. percentil
    • SelenSe0,267 mg/kg54. percentil
    • CynkZn92,2 mg/kg46. percentil
    • RtęćHg0,0860 mg/kg41. percentil
    • MolibdenMo0,327 mg/kg40. percentil
    • CínSn2,38 mg/kg38. percentil
    • ArsenAs4,53 mg/kg19. percentil
    • AntymonSb0,326 mg/kg14. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SódNa1,10 %81. percentil
    • ŻelazoFe2,93 %63. percentil
    • ManganMn942 mg/kg60. percentil
    • GlinAl5,92 %59. percentil
    • MagnezMg0,804 %41. percentil
    • DraslíkK1,43 %37. percentil
    • TitánTi4 116 mg/kg36. percentil
    • WapńCa1,30 %25. percentil
    • FosforP556 mg/kg13. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • LítiumLi43,3 mg/kg92. percentil
    • BorB69,2 mg/kg74. percentil
    • BerylBe1,79 mg/kg72. percentil
    • RubídiumRb96,3 mg/kg69. percentil
    • GáliumGa15,1 mg/kg59. percentil
    • YtriumY28,1 mg/kg53. percentil
    • StronciumSr117 mg/kg32. percentil
    • ZirkónZr348 mg/kg32. percentil
    • BáriumBa376 mg/kg26. percentil
    • CérCe49,6 mg/kg18. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    44nGy/h vo vzduchu

    rozsah 39 až 50 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,75 ppm25. percentil
    • Potas (K)K1,15 %16. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,18 ppm14. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-5,8°C
    • Priemerná júlová teplota14,8°C
    • Ročné zrážky950mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Krušetnica – občasný (80 m od vody)Novoť-Šoltýska – Novoť – trvalý (270 m od vody)Krušetnica – nedá sa odhadnúť (350 m od vody)Novoť-Šoltýska – Novoť – trvalý (430 m od vody)Barutová – Novoť – trvalý (1,5 km od vody)Novoťský Dúľov – Novoť – nedá sa odhadnúť (1,5 km od vody)Barutová – Novoť – trvalý (2,2 km od vody)Dúľov – Mútne – nedá sa odhadnúť (2,4 km od vody)Dúľov – Mútne – nedá sa odhadnúť (2,6 km od vody)a1 (7,1 km od vody)a1 (7,4 km od vody)a1 (7,9 km od vody)a1 (8,4 km od vody)Novoť – stavebný kameň – pieskovec (40 m od vody)Novoť – stavebný kameň – pieskovec (220 m od vody)Krušetnica – stavebný kameň – pieskovec (260 m od vody)Breza – stavebný kameň – pieskovec (2,1 km od vody)Breza – stavebný kameň – pieskovec (2,9 km od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (50 m od vody)NOVOT – Zosuvy (100 m od vody)KRUSETNICA – Zosuvy (110 m od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (120 m od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (130 m od vody)NOVOT – Zosuvy (130 m od vody)NOVOT – Zosuvy (140 m od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (150 m od vody)KRUSETNICA – Zosuvy (180 m od vody)Krušetnica – Zosuvy (180 m od vody)ORAVSKA POLHORA – Zosuvy (180 m od vody)PODKOPCIANSKA – Zosuvy (180 m od vody)PODKOPCIANSKA – Zosuvy (190 m od vody)Krušetnica – Zosuvy (210 m od vody)KRUSETNICA – Zosuvy (230 m od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (240 m od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (270 m od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (270 m od vody)ZAKAMENNA – Zosuvy (290 m od vody)NOVOT – Zosuvy (300 m od vody)NOVOT – Zosuvy (310 m od vody)MAGURKA – Zosuvy (310 m od vody)– Zosuvy (320 m od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (320 m od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (330 m od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (360 m od vody)NOVOT – Zosuvy (370 m od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (380 m od vody)NOVOT – Zosuvy (390 m od vody)NOVOT – Zosuvy (630 m od vody)– Zosuvy (650 m od vody)NOVOT – Zosuvy (660 m od vody)– Zosuvy (670 m od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (690 m od vody)NOVOT – Zosuvy (700 m od vody)NOVOT – Zosuvy (740 m od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (760 m od vody)NOVOT PUPINEC – Zosuvy (760 m od vody)NOVOT – Zosuvy (790 m od vody)NOVOT – Zosuvy (810 m od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (820 m od vody)LAZTEKY – Zosuvy (820 m od vody)LAZTEKY – Zosuvy (840 m od vody)NOVOT – Zosuvy (910 m od vody)NOVOT – Zosuvy (920 m od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (920 m od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (1,1 km od vody)NOVOT – Zosuvy (1,1 km od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)NOVOT – Zosuvy (1,2 km od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)NOVOT – Zosuvy (1,3 km od vody)LAZTEKY – Zosuvy (1,4 km od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (1,4 km od vody)NOVOT – Zosuvy (1,4 km od vody)KRUSETNICA – Zosuvy (1,4 km od vody)KRUSETNICA – Zosuvy (1,4 km od vody)NOVOT – Zosuvy (1,4 km od vody)MUTNANSKY DULOV – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (1,6 km od vody)NOVOT – Zosuvy (1,6 km od vody)BENADOVO – Zosuvy (1,6 km od vody)LOMNA – Zosuvy (1,7 km od vody)NOVOTSKY DULOV – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (1,8 km od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (1,8 km od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)ZAKAMENNE – Zosuvy (1,9 km od vody)MUTNANSKY DULOV – Zosuvy (1,9 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)Zákamenné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (120 m od vody)Breza – potok Mútňanka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Lomná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Zákamenné – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,6 km od vody)Zákamenné – negatívny vrt (2,7 km od vody)Zákamenné – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,8 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • OłówPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,63 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Klinianka, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 43,0 μg/lmedián 43,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Klinianka, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 53. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Klinianka, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Klinianka, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Klinianka, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Klinianka, 50 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Klinianka, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Klinianka, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 4,61 mg/lmedián 4,49 mg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Klinianka, 2009, 50 m od vody. Porovnanie: 10. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Rutil (TiO₂)28 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)27 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)27 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)27 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Barit (BaSO₄)25 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)25 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)23 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)12 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)5 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Wolframit ((Fe,Mn)WO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 2 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)28 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)28 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)28 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)24 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)12 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))10 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))7 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • OłówPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 520 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,100 μg/l34 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 200 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,20 μg/lmedián 1,30 μg/l34 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 320 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CynkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 064 μg/lmedián 7,50 μg/l34 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 520 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtęćHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l34 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 300 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • GlinAlzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,0600 mg/lmedián 0,00500 mg/l34 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 310 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 39,0 μg/lmedián 9,00 μg/l34 vzoriek15 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,40 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 520 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l34 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 200 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 0,800 μg/lmedián 0,250 μg/l34 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 120 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŻelazoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l34 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie211,9 Bq/l6,54 Bq/l
    źródło515,3 Bq/l5,71 Bq/l
    upravený prameň213,3 Bq/l7,68 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    6 vrtov v pásme 3 km, z toho 6 hydrogeologických a 0 ostatných; s číslom archívnej správy 6.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m5×
    • 10–30 m1×
    • 30–100 m0×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalizacjaGatunekGłębokośćArchívna správaOd vody
    Zákamennéúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,0 m75797 87Dc6.pdf120 m
    Breza – potok Mútňankaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,0 m75797 87Dc7.pdf1,3 km
    Lomnáúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,0 m75797 87Dc4.pdf1,9 km
    Zákamennéširokoprofilový vrt8,0 m34502 87Dc3.pdf2,6 km
    Zákamennénegatívny vrt10,0 m34502 87Dc2.pdf2,7 km
    Zákamennéširokoprofilový vrt8,0 m34502 87Dc1.pdf2,8 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ŹródłoGatunekTemperatura wody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 547,1 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Krušetnica400 m²––80 m
    Novoť-Šoltýska – Novoť280 m²––270 m
    Krušetnica300 m²––350 m
    Novoť-Šoltýska – Novoť300 m²––430 m
    Barutová – Novoť70 m²––1,5 km
    Novoťský Dúľov – Novoť–––1,5 km
    Barutová – Novoť1 260 m²––2,2 km
    Dúľov – Mútne350 m²––2,4 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy134×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny90×
    • Stabilizovaný42×
    • So stabilizovanými a potenciálnymi formami1×
    • Aktívny1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova59×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00049×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S20×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick5×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizacje i lokalizacja

    Kto zarządza łowiskami i gdzie leżą

    Organizacje na ciekukto zarządza łowiskami i jakie warunki panują tam dziś

    1. Námestovo1 łowisko · 16 km28Klinianka28

    Inne cieki w okolicy

    Dorzecze: Wag