Ta strona jest przetłumaczona tylko częściowo. Nieprzetłumaczone fragmenty są wyświetlane po słowacku, w języku oryginału. Otwórz oryginał po słowacku

Dziś na cieku Kostolník

Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków

Średnia łowisk na cieku

Niska aktywność · średnia z jednego łowiska

Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.

Najlepsze okno dziś

15:00–17:00

Kostolník, wynik okna 21.

Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 04:04.

Mapa i łowiska cieku

Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.

Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia

1445łowisk
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…

Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.

    Profil wysokościowy cieku

    Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.

    Wartki ciek Rzeka podgórska ze żwirowym dnem i szybkim nurtem. Tu dobrze czują się już lipień i pstrąg.

    2102202302402502600 km1 km2 km3 km4 km
    Profil wysokościowy cieku: od 248 do 221 m n.p.m. na 4,3 km.
    Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
    Najwyższy punkt
    248 m n.p.m.
    Najniższy punkt
    217 m n.p.m.
    Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
    31 m
    Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
    7,2 ‰
    KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
    1,06

    Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.

    Teren w 3D

    Ładowanie modelu terenu 3D…

    Zdjęcia historyczne

    Zmiany otoczenia i przyrody od 2017 do 2023: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.

    Zdjęcie lotnicze cieku: Kostolník, rok 2017
    2017zdjęcia z 24 sie 2017
    Zdjęcie lotnicze cieku: Kostolník, rok 2020
    2020zdjęcia z 28 lip 2020
    Zdjęcie lotnicze cieku: Kostolník, rok 2023
    2023zdjęcia z 13 sie 2023

    Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, NLC Zvolen. Rok i dzień wykonania zdjęć zależą od położenia, dlatego poszczególne roczniki mogą różnić się porą roku i pogodą.

    Zanieczyszczenie wody na cieku Kostolník

    Jakość wody według SHMÚ, oczyszczalnie przy łowiskach i woda podziemna w okolicy

    Woda powierzchniowa przy łowiskachnajbliższe stanowisko monitoringu SHMÚ, 2025

    1 z 1 łowisk z danymi SHMÚ na cieku ma na najbliższym stanowisku niespełnioną normę w co najmniej jednym wskaźniku.

    • 1–2 wskaźniki1

    Najbardziej zanieczyszczone łowiskawszystkie z niespełnioną normą

    • KostolníkKostolník · norma niespełniona w 1 z 4 lat2 wskaźniki

    Wody podziemne: zmierzone wartościtypowa wartość ze stacji w promieniu 10 km, 2025

    1 z 1 łowiska z pomiarem ma w okolicy wodę podziemną o wartości powyżej progu w co najmniej jednym wskaźniku.

    • jony amonowe lub azotyny ponad normę na co najmniej jednej stacji1

    Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.

    Geológia a geochémia toku Kostolník

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 5 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,9modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 529 mg/l, tvrdá voda (18,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Meď 33,7 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 77. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 65 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    54nGy/h dávkový príkon

    71. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    5 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    3 z 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Chróm 11,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 98. percentil (Kostolník, potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    38vrtov do 3 km

    256 rozborov vody v okolí

    Z toho 38 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    V okruhu 10 km nie je zaznamenaný geotermálny vrt ani zdroj.

    Environmentálne záťaže a skládky

    10lokalít do 3 km

    3 záťaže, 7 skládok

    Najbližšia záťaž: Stará Turá – areál Chirana, 920 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    17záznamov do 5 km

    17 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    19plôch do 3 km

    2 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPkt
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)75%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)25%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý zdvih75%SR 7,7 %
    • veľmi malý pokles25%SR 7,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Piaski100%SR 3,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Piesky; Morské)100%SR 0,2 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • neogén až krieda Myjavskej pahorkatiny juhozápadne od bradlového pásma75%SR 0,0 %
    • paleogén a mezozoikum bradlového pásma východnej časti Bielych Karpát a severnej časti Myjavskej pahorkatiny25%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kwasowość wody

    pH 7,92typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Twardość wody

    18,1°dH, tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (3,23 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    529mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • WapńCa97,2 mg/l85. percentil
    • ChlorkiCl25,7 mg/l76. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3293 mg/l75. percentil
    • SiarczanySO466,4 mg/l73. percentil
    • MagnezMg19,6 mg/l65. percentil
    • SódNa11,7 mg/l60. percentil
    • FluorkiF0,116 mg/l51. percentil
    • DraslíkK2,55 mg/l43. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,403 mg/l83. percentil
    • FosforečnanyPO40,395 mg/l75. percentil
    • AzotanyNO39,94 mg/l72. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK3,81 mg/l63. percentil

    Metale

    • ManganMn135 μg/l85. percentil
    • ŻelazoFe0,199 mg/l75. percentil
    • GlinAl104 μg/l62. percentil
    • CynkZn4,33 μg/l32. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • MiedźCu33,7 mg/kg77. percentil
    • MolibdenMo0,524 mg/kg72. percentil
    • CínSn3,13 mg/kg66. percentil
    • NikielNi27,9 mg/kg64. percentil
    • RtęćHg0,126 mg/kg59. percentil
    • ChromCr77,2 mg/kg58. percentil
    • ArsenAs5,94 mg/kg41. percentil
    • CynkZn86,1 mg/kg38. percentil
    • WanadV61,2 mg/kg32. percentil
    • AntymonSb0,388 mg/kg22. percentil
    • KadmCd0,0788 mg/kg18. percentil
    • BizmutBi0,136 mg/kg17. percentil
    • SelenSe0,121 mg/kg16. percentil
    • OłówPb10,3 mg/kg15. percentil
    • KobaltCo5,85 mg/kg14. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • DraslíkK1,66 %72. percentil
    • TitánTi4 533 mg/kg52. percentil
    • WapńCa2,12 %52. percentil
    • SódNa0,834 %43. percentil
    • MagnezMg0,708 %27. percentil
    • GlinAl4,96 %25. percentil
    • ŻelazoFe2,11 %15. percentil
    • FosforP546 mg/kg12. percentil
    • ManganMn529 mg/kg10. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BorB74,1 mg/kg82. percentil
    • ZirkónZr467 mg/kg71. percentil
    • GáliumGa14,9 mg/kg58. percentil
    • RubídiumRb87,7 mg/kg48. percentil
    • YtriumY26,2 mg/kg42. percentil
    • CérCe56,6 mg/kg41. percentil
    • LítiumLi27,8 mg/kg40. percentil
    • BáriumBa363 mg/kg21. percentil
    • StronciumSr106 mg/kg19. percentil
    • BerylBe0,779 mg/kg17. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    54nGy/h vo vzduchu

    rozsah 49 až 58 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Potas (K)K1,43 %77. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,11 ppm70. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,66 ppm61. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 65 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,5°C
    • Priemerná júlová teplota18,5°C
    • Ročné zrážky700mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Stará Turá – areál Chirana – SK2000900F (920 m od vody)Stará Turá – skládka KO Drahý vrch – SK2000900F (1,1 km od vody)Lubina – skládka KO Palčekové – SK2000900F (2,4 km od vody)Kostolné – Studienec – Kostolné – nijaký (340 m od vody)pri železnici, PHO – Vaďovce – nijaký (1,4 km od vody)Skládka odpadov Kostolné – Kostolné – nijaký (1,8 km od vody)Drgoňova dolina – Stará Turá – nijaký (2,0 km od vody)Pod Kolne – Hrachovište – nijaký (2,1 km od vody)skládka KO Palčekove – Lubina – nedá sa odhadnúť (2,4 km od vody)Pri PD Vaďovce – Višňové – nijaký (3,0 km od vody)Vaďovce – železničná stanica – stavebný kameň – vápnitý pieskovec (1,1 km od vody)Hrachovište – 3 – stavebný kameň – dolomit (1,6 km od vody)Višňové – Sedielce – stavebný kameň – vápenec (2,0 km od vody)Hrašné – Taranovia – stavebný kameň – vápnitý pieskovec (2,1 km od vody)Višňové – stavebný kameň – dolomit (2,9 km od vody)Krajné – hnedé uhlie (3,3 km od vody)Krajné – Luskovica – stavebný kameň – vápnitý zlepenec (3,4 km od vody)Krajné – 3 – stavebný kameň – pieskovec (3,5 km od vody)Rudník – sadrovec (3,5 km od vody)Krajné – 2 – tehliarske suroviny (3,6 km od vody)Višňové – hnedé uhlie (3,7 km od vody)Hrušové – stavebný kameň – krinoidový vápenec (4,3 km od vody)Krajné – Luskovica – stavebný kameň – piesčitý dolomitický vá (4,3 km od vody)Krajné – Podrienie – stavebný kameň – vápnitý pieskovec (4,8 km od vody)Prehôrka – Krajné – stavebný kameň – pieskovec (4,9 km od vody)Častkovce – hnedé uhlie (4,9 km od vody)Krajné – Drieňovica 2 – stavebný kameň – krinoidový vápenec (4,9 km od vody)– Zosuvy (710 m od vody)– Zosuvy (720 m od vody)– Zosuvy (780 m od vody)STARA TURA – Zosuvy (960 m od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)Hrachovište – Zosuvy (1,2 km od vody)STARA TURA – Zosuvy (1,2 km od vody)VADOVCE – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)KRAJNE RUDNIK – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)HRACHOVISTE – Zosuvy (2,0 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,2 km od vody)– Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)KRAJNE – Zosuvy (2,7 km od vody)KRAJNE – Zosuvy (2,8 km od vody)MISKECHDEDINKA – Zosuvy (3,0 km od vody)Kostolné – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (90 m od vody)Kostolné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (240 m od vody)Kostolné – monitorovací vrt (390 m od vody)JRD Vadovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (560 m od vody)– úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (660 m od vody)– úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (680 m od vody)– úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (730 m od vody)Stará Turá – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (830 m od vody)Kostolné – monitorovací vrt (1,7 km od vody)Hrašné – monitorovací vrt (1,9 km od vody)Hrašné – monitorovací vrt (1,9 km od vody)Hrašné – monitorovací vrt (1,9 km od vody)Hrašné – monitorovací vrt (2,0 km od vody)Stará Turá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,2 km od vody)Višňové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Višňové – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Višňové – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,7 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ChromCrvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 11,0 μg/lmedián 1,00 μg/l5 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kostolník, potok, 1990, 130 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,57 μg/lmedián 1,15 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kostolík, potok, 2002, 60 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,00 μg/lmedián 2,50 μg/l5 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kostolník, potok, 1990, 130 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 552 μg/lmedián 452 μg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Kostolík, potok, 2003, 90 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCumierne zvýšená
      najvyššie 3,50 μg/lmedián 2,00 μg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Hrachovište – po sútoku Topoleckého potoka s Kostolným potok, 2002, 900 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,610 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kostolík, potok, 2003, 90 m od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,230 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Kostolík, potok, 90 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsbežná hodnota
      najvyššie 1,77 μg/lmedián 0,740 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Kostolík, potok, 2003, 90 m od vody. Porovnanie: 69. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Hrachovište – po sútoku Topoleckého potoka s Kostolným potok, 2002, 900 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 8,11 mg/lmedián 4,70 mg/l6 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Topolecký, potok, 1988, 600 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Rutil (TiO₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)1 vzorka, najviac 55 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Turmalíny (komplexný borosilikát)5 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 55 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • LítiumLiextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 225 μg/lmedián 13,0 μg/l21 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1993, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CynkZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 940 μg/lmedián 207 μg/l21 vzoriek5 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtęćHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l21 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,70 μg/lmedián 0,500 μg/l21 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 210 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 1,10 μg/l21 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 740 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,500 μg/l21 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • GlinAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0200 mg/lmedián 0,00500 mg/l21 vzoriek81 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,3 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,250 μg/l21 vzoriek71 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 910 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l21 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 910 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŻelazoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l21 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l21 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,5 km od vody. Porovnanie: 40. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    studňa415,5 Bq/l11,3 Bq/l
    upravený prameň352,6 Bq/l25,6 Bq/l
    źródło416,6 Bq/l4,27 Bq/l
    studňa, vodný zdroj pre individuálne zásobovanie15,30 Bq/l5,30 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    38 vrtov v pásme 3 km, z toho 17 hydrogeologických a 21 ostatných; s číslom archívnej správy 38.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m18×
    • 10–30 m6×
    • 30–100 m1×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    LokalizacjaGatunekGłębokośćArchívna správaOd vody
    Kostolnéštruktúrny vrt s obyčajnou vodou343,0 m75957 120Cd11.pdf90 m
    Kostolnéúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou14,0 m11843 120Cd3.pdf240 m
    Kostolnémonitorovací vrt12,0 m80152 120Cd12.pdf390 m
    JRD Vadovceúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou13,2 m5025 120Cd1.pdf560 m
    VS-1inžiniersko-geologický7,0 m85304560 m
    vrtúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou–91081660 m
    VN145-2životné prostredie–96444660 m
    vrtúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou–91081680 m
    vrtúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou–91081730 m
    VN145-3životné prostredie–96444740 m
    Stará Turáúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,0 m14862 120Cb3.pdf830 m
    V-1inžiniersko-geologický5,0 m848941,0 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalizacjaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Stará Turá – areál ChiranaSK2000900F920 m
    Stará Turá – skládka KO Drahý vrchSK2000900F1,1 km
    Lubina – skládka KO PalčekovéSK2000900F2,4 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Kostolné – Studienec – Kostolné2 270 m²1962monitorovaná340 m
    pri železnici, PHO – Vaďovce–1972–1,4 km
    Skládka odpadov Kostolné – Kostolné59 748 m²1996monitorovaná1,8 km
    Drgoňova dolina – Stará Turá–1982monitorovaná2,0 km
    Pod Kolne – Hrachovište–1972–2,1 km
    skládka KO Palčekove – Lubina–1972monitorovaná2,4 km
    Pri PD Vaďovce – Višňové–1982–3,0 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy19×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny12×
    • Stabilizovaný5×
    • Aktívny2×

    Súčasný stav

    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S6×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova6×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0004×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizacje i lokalizacja

    Kto zarządza łowiskami i gdzie leżą

    Organizacje na ciekukto zarządza łowiskami i jakie warunki panują tam dziś

    1. Stará Turá1 łowisko · 5,0 km12Kostolník12

    Inne cieki w okolicy

    Dorzecze: Wag