Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Stav vody na toku
Měření hladiny, teploty a průtoků, počasí u toku a stav ze družic
Vodní stavy na toku
Stanice
Stav
Změna
Teplota
Jahodná
45 cm
–
Malé Pálenisko
206 cm
–
Nová Dedinka
155 cm
9,2 °C
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
Velmi pomalý tokNížinný, téměř stojatý úsek: klidná, často kalnější voda, dno bývá bahnité a písčité. Typické pro kaprové revíry.
Výškový profil toku: od 132 do 111 m n. m. na 123,8 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
133 m a.s.l.
Nejnižší bod
111 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
22 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
0,2 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,78
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2017 do 2023: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geologie a geochemie toku Malý Dunaj
Kovy a zlato v říčních sedimentech a vodách, stará důlní díla a ložiska, vrty s archivními zprávami, geotermální energie, ekologické zátěže a sesuvy v okolí potoka
Přehled vychází z veřejných rejstříků a atlasů Státního geologického ústavu Dionýze Štúra. Hledání pokrývá oblast kolem vody všech rybářských oblastí toku (celkem 135 km čáry): vzorky toků do 1 km, vrty, důlní díla a zátěže do 3 km, výskyty rud do 5 km, geotermální zdroje do 10 km.
Skála pod vodou
Říční naplaveniny81 % vodní hladiny
19% jiné skály
Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách. Geologická mapa Slovenska 1:50 000.
Voda podle atlasu
pH 8,1modelovaný odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizace 479 mg/l, tvrdá voda (15,4 °dH). Interpolace měření z Geochemického atlasu Slovenska, nikoli měření v toku.
Prvky v říčních sedimentech
6 z 15prvky v horních 10 %
nejvyšší: Zinek 333 mg/kg
Pozice nejvýše hodnoceného prvku mezi vzorovými body na tocích na Slovensku: percentil 95. Interpolace Geochemického atlasu říčních sedimentů.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohama
52°C v hloubce 1000 m
tepelný tok 78 mW/m²
V hloubce 2 000 m asi 90 °C (nárůst o 38 °C na kilometr). Atlas geotermální energie Slovenska.
Přirozené gama záření
48dávkový příkon nGy/h
percentil 32 na Slovensku
Přírodní pozadí z hornin a půdy (draslík, uran, thorium), nikoli hodnota naměřená u vody. Letecká spektrometrie gama záření ŠGÚDŠ.
Stará důlní díla
0objektů do 3 km
V okruhu 3 km od vody není zaznamenáno žádné staré důlní dílo.
Zlato v říčních sedimentech
0vzorků se zlatem
Ve vzorcích říčních sedimentů v okruhu 1 km od vody nebylo nalezeno žádné zlato. Vzorky nepokrývají každý potok, takže to neznamená, že zde není žádné zlato.
Stopové prvky v potoční vodě
7 z 10ukazatele v horních 5 %
nejvyšší: Kadmium 2,80 μg/l
Pozice nejvyšší naměřené hodnoty v distribuci všech vzorků povrchových vod na Slovensku: percentil 99 (Malý Dunaj).
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Rozbory vrtů a podzemních vod
3 903vrtů do 3 km
2898 rozborů vody v okolí
Z toho 3882 má archivní zprávu z Geofondu. Vrty jsou hydrogeologické, geologické, inženýrsko-geologické a další.
Geotermální energie
91°C u ústí vrtu
26 geotermálních vrtů do 10 km
Nejteplejší: Dunajská Streda – DS-1, vydatnost 15,2 l/s, 8,7 km od vody.
Ekologické zátěže a skládky
98místa v okruhu 3 km
37 ekologických zátěží, 61 skládek
Nejbližší zátěž: Bratislava – Ružinov – Malý Dunaj – vtokový objekt, 10 m od vody. Blízkost neznamená, že látky unikají z místa do vody.
Ložiska a výskyty rud
23záznamů do 5 km
18 ložisek, 5 rudných výskytů
Registry geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerostných surovin.
Sesuvy půdy a svahové deformace
0ploch do 3 km
Zdokumentované sesuvy v evidenci Geofondu. Sesuv půdy do potoka může zakalit vodu a změnit koryto.
Geologická stavba pod vodou
Která hornina leží pod vodní hladinou (Geologická mapa Slovenska 1:50 000), jak je stará, jak silný je kvartérní pokryv a v jaké tektonické jednotce voda proudí. Skalní podloží rozhoduje o tvrdosti vody, dně, zákalu po dešti a vydatnosti pramenů.
Body sledují vodní linii (pro potok a povodí, rybářský revír za rybářským revírem). Pás je průřez vzdáleností, nikoli mapa; šířka úseku odpovídá počtu bodů.
Říční naplaveniny81%SR 72 %
Jiné skály19%SR 4,1 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Říční naplaveniny: Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách.
Geologické stáří hornin
Kvartérní81%
voda19%
Nejběžnější horninové jednotky
Systém
Stáří
Jednotka
Body
Kvartérní
holocén
říční sedimenty: záplavové oblasti zaplavené jemným pískem, jemnými až středně zrnitými písky
5×
Kvartérní
holocén
říční sedimenty: resedimentované aluviální písčité štěrky v blízkém kanálu zóny
3×
Kvartérní
holocén
říční sedimenty: litofaciální nerozdělené aluviální jíly nebo písčité až štěrkovité jíly údolí a záplavových oblastí
2×
Kvartérní
holocén
fluviálně-organické sedimenty: Jemné písčité, jílovité až hnilobné humusové jíly mrtvých ramen a bažin
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typická tloušťka kvartérního pokryvu79m
100 – 15038%SR 0,7 %
30 – 4025%SR 1,5 %
60 – 8019%SR 0,5 %
20 – 306,3%SR 1,3 %
40 – 606,3%SR 0,7 %
80 – 1006,3%SR 0,1 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Tektonické dělení
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Neotektonické jednotky
negativní jednotka (nízké roviny a pánve, neotektonické prohlubně)93%SR 13 %
pozitivní jednotka (lowland Hills)7,5%SR 14 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Směr neotektonických pohybů
střední pokles40%SR 6,8 %
velké poklesy35%SR 2,8 %
malé poklesy15%SR 8,8 %
velmi malý zdvih7,5%SR 6,4 %
velmi malé poklesy2,5%SR 7,3 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Regionálně geologické členění
intramontánní pánve100%SR 44 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Regionálně geologické členění (podcelky)
Dunajská pánev100%SR 23 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Inženýrsko-geologické revíry
oblast aluviálních ložisek86%SR 15 %
vodní útvar14%SR 4,8 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Inženýrsko-geologické útvary
tvorba kvartérních sedimentů100%SR 71 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Náchylnost území ke svahovým deformacím
Oblast stabilních oblastí100%SR 95 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Mapa pokrývá 16 z 42 bodů na vodní linii.
Hydrogeologie: zvodnělé vrstvy a podzemní vody
Potoky a řeky jsou napájeny podzemní vodou. Hydrogeologické mapy ukazují, ve kterých horninách je voda uložena, jak jsou propustné a jaká je v nich voda. Údaje pocházejí z map ŠGÚDŠ, nikoli z měření na konkrétní vodě.
Horniny vodonosné vrstvy (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Štěrk100%SR 52 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typ vodonosné vrstvy
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne nespevnené sedimenty) (Štěrk; Fluviálne)100%SR 27 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typ propustnosti (základní hydrogeologická mapa 1:50 000)
mezikruplné100%SR 86 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Hydrogeologická funkce
vodonosná vrstva100%SR 95 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Chemický typ podzemní vody
Ca-Mg-HCO3100%SR 26 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Třída kvality podzemní vody
D42%SR 15 %
F25%SR 8,8 %
B21%SR 18 %
H13%SR 8,8 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geotermální útvary podzemních vod
Centrální deprese Dunajské pánve100%SR 21 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Chemie povrchových vod dle atlasu
Modelované složení vody v oblasti, kterou prochází linie rybářského revíru. Rastry Geochemického atlasu Slovenska (povrchové vody) jsou interpolací měření ve vzorkovaných tocích, zobrazují tedy typické pozadí území, nikoli měření v konkrétním toku.
Kyselost vody
pH 8,06typický rozsah
Většina řek a potoků na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyselejší voda se nachází v potocích na kyselých horninách (žuly, křemence), zásaditější voda u vápenců.
Tvrdost vody
15,4°dH, tvrdá
Součet vápníku a hořčíku (2,74 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná a její pH se mění pomaleji; měkká voda je citlivější na kyselé deště.
měkká
střední
tvrdá
velmi těžké
Rozpuštěné látky
479mg/l mineralizace
Celkové množství rozpuštěných minerálů. Čistá horská voda má desítky mg/l, nížinné a vápencové stovky.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iontové složení vody
Kationty (kladné ionty)
Ca 59Mg 26Na+K 15
Anionty (záporné ionty)
HCO₃ 67SO₄ 20Cl 14
Typ vody podle dominantních iontů: Ca–Mg–HCO₃
Akcie jsou v ekvivalentech, obvyklý způsob porovnávání složení vod.
Hlavní ionty
FluoridyF0,281 mg/lpercentil92
ChloridyCl30,0 mg/lpercentil80
SodíkNa19,3 mg/lpercentil79
SíranySO458,6 mg/lpercentil68
HořčíkMg20,7 mg/lpercentil68
DraslíkK4,26 mg/lpercentil67
VápníkCa75,8 mg/lpercentil65
BikarbonátyHCO3253 mg/lpercentil64
tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)
Živiny a organické znečištění
FosfátyPO40,573 mg/lpercentil84
AmmoniumNH40,323 mg/lpercentil79
Chemická spotřeba kyslíkuChSK4,61 mg/lpercentil76
DusičnanyNO39,29 mg/lpercentil70
Kovy
ManganMn142 μg/lpercentil86
ZinekZn16,0 μg/lpercentil81
ŽelezoFe0,207 mg/lpercentil76
HliníkAl52,1 μg/lpercentil44
Prvky v říčních sedimentech
Geochemický atlas Slovenska (říční sedimenty) popisuje, co řeka nese v jemném materiálu na svém korytě. Sediment shromažďuje kovy z hornin, rudných výskytů a dřívější těžby a průmyslu. Není to zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika: ukazuje, jak se prvek na tomto toku řadí mezi toky na Slovensku.
Potenciálně toxické a stopové prvky
ZinekZn333 mg/kgpercentil95
KadmiumCd1,14 mg/kgpercentil95
VéstPb39,2 mg/kgpercentil92
VizmutBi0,565 mg/kgpercentil91
RtuťHg0,580 mg/kgpercentil91
MěďCu54,5 mg/kgpercentil90
SelenSe0,515 mg/kgpercentil87
AntimonSb1,98 mg/kgpercentil83
CínSn3,97 mg/kgpercentil81
ArsenAs10,4 mg/kgpercentil77
NiklNi31,4 mg/kgpercentil74
KobaltCo9,28 mg/kgpercentil63
MolybdenMo0,438 mg/kgpercentil60
ChromCr76,0 mg/kgpercentil56
VanadV70,0 mg/kgpercentil54
tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)
Hlavní prvky (železo, hliník, vápník, hořčík, draslík, sodík, titan, mangan, fosfor)
HořčíkMg2,57 %percentil93
FosforP1 418 mg/kgpercentil91
VápníkCa7,44 %percentil90
ŽelezoFe2,87 %percentil60
DraslíkK1,56 %percentil57
HliníkAl5,51 %percentil46
ManganMn676 mg/kgpercentil29
SodíkNa0,741 %percentil24
TitanTi3 421 mg/kgpercentil13
Další prvky (baryum, stroncium, lithium, rubidium, zirkonium, yttrium, cer, bor, berylium, gallium)
StronciumSr188 mg/kgpercentil82
LithiumLi30,7 mg/kgpercentil57
RubidiumRb89,2 mg/kgpercentil52
BaryumBa434 mg/kgpercentil49
GalliumGa13,7 mg/kgpercentil47
BorB57,5 mg/kgpercentil41
CeriumCe52,5 mg/kgpercentil26
BerylliumBe0,712 mg/kgpercentil15
YttriumY19,2 mg/kgpercentil13
ZirkoniumZr177 mg/kgpercentil5
Přírodní radioaktivita a radon
Vzduchová gama spektrometrie ŠGÚDŠ měří záření draslíku, uranu a thoria v horninách a půdě. Nejvyšší hodnoty mají žuly a některé kyselé vulkanické horniny, nejnižší vápence a nivy. Cézium-137 je pozůstatkem spadu z černobylské havárie a testů jaderných zbraní.
Dávkový příkon gama záření
48nGy/h ve vzduchu
rozsah 44 až 49 nGy/h
Přírodní pozadí z hornin a půdy; výše nad žulami a některými kyselými vulkanickými horninami, níže nad vápenci a nivami.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Radonové riziko podloží
střední
Radon je přírodní plyn z hornin. Riziko se týká budov a sklepů, nikoli vody v potoce; ukazuje, jaké je podloží.
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geofyzikální pole: magnetika a gravitace
Mapy magnetického pole a gravitace (ŠGÚDŠ) odhalují, co se skrývá pod sedimenty a povrchem: sopečná tělesa, zlomy a mocnost kůry. Pro rybáře jsou zajímavé nepřímo: ukazují, kde se mění skalní podloží a s ním i voda.
Magnetická anomálie
+13nT
rozsah -40 až 83 nT
Odchylka magnetického pole Země od okolí. Pozitivní a negativní anomálie odhalují horniny s magnetitem (čediče, bazické vulkanické horniny) a hranice ve skalním podloží.
negativnípozitivní
Bouguerova gravitační anomálie
-15mGal
zbytkový −1,8 mGal
Negativní hodnoty leží nad silnými sedimenty a pod horami (světlá kůra), kladné hodnoty nad hustými horninami a tenčí kůrou. Ukazuje strukturu zemské kůry, nikoli vody.
Geotermální potenciál
Atlas geotermální energie Slovenska zaznamenává teplotu hornin a tepelný tok z nitra Země. Je to potenciál oblasti, nikoli skutečné teplo vody v toku. Specifické geotermální vrty a prameny v blízkosti této vody jsou v sekci geotermální energie níže.
Teplota horniny s hloubkou
52 / 90 °Cv hloubkách 1000 a 2000 m
nárůst o 38 °C na km
Čára ukazuje teplotu horniny; tečkovaná část je pouze prodloužením povrchu. Tepelný tok 78 mW/m².
Geotermální útvary podzemní vody pod vodní hladinou
Centrální deprese Dunajské pánve100%SR 21 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Reliéf, klima a půdy
Povodí není jen voda: sklon a nadmořská výška určují rychlost odtoku, podnebí teplotu a množství vody a půdu, která je spláchnuta do potoka. Údaje pocházejí z geomorfologického členění, klimaticko-geografických typů a půdních map ŠGÚDŠ.
Nadmořská výška geomorfologických jednotek (od–do)103–191m a.s.l.
Průměrná nadmořská výška jednotek119m a.s.l.
Průměrný sklon0,4°
Průměrná lednová teplota-2,5°C
Průměrná červencová teplota20,0°C
Roční srážky590mm
Geomorfologické jednotky
Dunajská nížina100%SR 8,4 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Dunajská nížina100%SR 18 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Klimaticko-geografické typy
nízké klima100%SR 38 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Náchylnost půd k acidifikaci
půdy, které nejsou náchylné k okyselení100%SR 27 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Kontaminace půdy (mapa 1:500 000)
poměrně čistá půda83%SR 53 %
nekontaminovaná půda, geogenně stanovený obsah některých rizikových prvků dosahuje mezních hodnot a17%SR 45 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Litogeochemické typy
Neogenní100%SR 48 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Mapa chodby
Kde jsou nejbližší důlní díla, ložiska, zátěže, geotermální vrty a nálezy zlata. Skupiny lze vypnout.
Čára je voda rybářského revíru, světlý pás je pásmo 3 km, ve kterém byly hledány vrty, důlní díla a zátěže. Mapa ukazuje nejbližší objekty (maximálně několik desítek z každého registru), ne všechny. Body odpovídají pozici v registru; plošné objekty jsou označeny středem.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arsen, antimon, kadmium, olovo, měď, zinek a další prvky ve vzorcích z řek a potoků (Geochemický atlas Slovenska, povrchové vody, 2015). Sloupec ukazuje, kde mezi všemi vzorky na Slovensku leží nejvyšší hodnota; světelná značka je medián vzorků v této vodě.
KadmiumCdextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 2,80 μg/lmedián 0,150 μg/l37 vzorky68 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Malý Dunaj, 80 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
LithiumLivysoké (horní 5 %)
nejvyšší 73,0 μg/lmedián 5,00 μg/l37 vzorky73 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: bez mena, kanál2011, 500 m od vody. Srovnání: percentil 98 všech vzorků na Slovensku.
ArsenAsvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 17,0 μg/lmedián 2,16 μg/l37 vzorky14 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: rameno časť Horné Viničné1999, 460 m od vody. Srovnání: percentil 98 všech vzorků na Slovensku.
AntimonSbvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 11,0 μg/lmedián 0,565 μg/l28 vzorky46 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: rameno časť Horné Viničné1999, 460 m od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.
VéstPbvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 6,06 μg/lmedián 2,50 μg/l37 vzorky89 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Malina – Blahová, kanál2008, 780 m od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.
BaryumBavysoké (horní 5 %)
nejvyšší 140 μg/lmedián 73,0 μg/l27 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Malý Dunaj1995, 120 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.
MěďCuvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 8,90 μg/lmedián 2,70 μg/l37 vzorky24 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Malý Dunaj1995, 40 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.
StronciumSrzvýšené (horní 10 %)
nejvyšší 578 μg/lmedián 375 μg/l20 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Kolárovský, kanál1997, 80 m od vody. Srovnání: percentil 93 všech vzorků na Slovensku.
ChromCrběžná hodnota
nejvyšší 1,40 μg/lmedián 1,00 μg/l37 vzorky95 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Kolárovský, kanál1997, 390 m od vody. Srovnání: percentil 68 všech vzorků na Slovensku.
SelenSepod polovinou Slovenska
nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l37 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: bez mena, kanál2011, 500 m od vody. Srovnání: percentil 46 všech vzorků na Slovensku.
Hlavní ionty, mineralizace a pH
Základní chemie vody: ze kterých hornin pocházejí minerály v ní.
Oxid křemičitýSiO2běžná hodnota
nejvyšší 17,8 mg/lmedián 7,12 mg/l37 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Kolárovský kanál2011, 630 m od vody. Srovnání: percentil 74 všech vzorků na Slovensku.
Podzemní vody: chemie, druhy vod a radioaktivita
Hydrogeochemické objekty (analýzy pramenů a vrtů), geochemický atlas podzemních vod (1996) a radiohydrochemické vzorkování. Podzemní voda napájí toky, takže její složení ovlivňuje i vodu v toku.
Chemické druhy vody v okolí
Ca-Mg-HCO3123×
Ca-HCO365×
Ca-Mg-HCO3-SO451×
Ca-Mg-SO4-HCO351×
Ca-SO4-HCO317×
Ca-HCO3-SO410×
Mg-HCO33×
Na-HCO31×
Třída jakosti vody dle hydrogeochemické mapy
třída D96×
třída B69×
třída H67×
třída F45×
třída A26×
třída C21×
třída G3×
třída E3×
Kovy v podzemních vodách
LithiumLiextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 700 μg/lmedián 6,00 μg/l210 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1994, 1,1 km od vody. Srovnání: percentil 100 všech vzorků na Slovensku.
ChromCrextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 81,2 μg/lmedián 0,250 μg/l210 vzorky51 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1994, 250 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
KadmiumCdextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 654 μg/lmedián 0,250 μg/l210 vzorky85 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: vrt1993, 170 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
SelenSeextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 10,0 μg/lmedián 0,500 μg/l210 vzorky87 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: vrt1991, 970 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ArsenAsextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 93,0 μg/lmedián 0,500 μg/l210 vzorky77 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: vrt1993, 90 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
MěďCuextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 19,2 μg/lmedián 1,40 μg/l210 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1993, 2,4 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
VéstPbextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 11,0 μg/lmedián 0,750 μg/l210 vzorky50 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: vrt1994, 2,5 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
AntimonSbextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 16,7 μg/lmedián 0,100 μg/l210 vzorky59 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1993, 2,5 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ZinekZnextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 5 135 μg/lmedián 155 μg/l210 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1993, 2,7 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
HliníkAlextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 0,330 mg/lmedián 0,0100 mg/l210 vzorky42 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1994, 1,3 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
RtuťHgextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 0,600 μg/lmedián 0,100 μg/l210 vzorky96 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: vrt1993, 560 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ŽelezoFeběžná hodnota
nejvyšší 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l73 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1994, 2,1 km od vody. Srovnání: percentil 50 všech vzorků na Slovensku.
Radon ve vodách
Typ webu
Ukázky
Nejvyšší radon
Medián
dobře
64
20,0 Bq/l
6,86 Bq/l
zdroj vody pro individuální zásobování
4
5,50 Bq/l
3,71 Bq/l
zdroj vody pro veřejné zásobování
2
7,06 Bq/l
4,36 Bq/l
volně tekoucí vrt
1
5,07 Bq/l
5,07 Bq/l
volně tekoucí vrt s tepelnou a minerální vodou
2
12,9 Bq/l
6,54 Bq/l
potok, řeka
1
0,120 Bq/l
0,120 Bq/l
jiné
2
3,43 Bq/l
2,26 Bq/l
Důlní díla, ložiska a výskyty rud
Stará důlní díla mimo dobývací prostory (registr Geofondu), ložiska a dobývací prostory a metalogenetická mapa. Zlato, stříbro a další kovy v blízkosti toků se mohou dostat do sedimentů a vody.
Ložiska a dobývací prostory
Vklad
Minerální
Stav a organizace
Z vody
Čečínska Potôň II
štěrkovité písky a písky
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – GOBIO, s.r.o.
80 m
Čečínska Potôň
štěrkovité písky a písky
Vytěžené ložisko – MEUM, a.s.
130 m
Eliášovce – Rybáreň Sv. Petra
štěrkovité písky a písky
Vytěžené ložisko – CENO s.r.o.
310 m
Čečínska Potôň III – Jazero Ikra
štěrkovité písky a písky
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – IKRA s.r.o.
370 m
Dunajský Klátov
štěrkovité písky a písky
Vytěžené ložisko – ŠKOLSKÉ HOSPODÁRSTVO – BÚŠLAK, spol. s r.o.
660 m
Mostová – Šoriakoš
štěrkovité písky a písky
Vytěžené ložisko – DELTA stone s.r.o.
730 m
Rastice
štěrkovité písky a písky
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – BEST PLACE, a.s.
790 m
Jelka
štěrkovité písky a písky
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – BUILDHOUSE, s.r.o.
1,2 km
Nové Osady
štěrkovité písky a písky
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – bez organizácie
1,2 km
Pri Zelenej vode
štěrkovité písky a písky
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – TRELLING spol. s r.o.
1,7 km
Preposek 2
štěrkovité písky a písky
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – TRELLING spol. s r.o.
2,2 km
Ostrov
štěrkovité písky a písky
Vytěžené ložisko – R 5 C s.r.o.
2,3 km
Vrty a archivní zprávy Geofondu
Registr hydrogeologických vrtů, ostatních vrtů a geotermálních vrtů. Každý vrt má v archivu Geofondu zprávu (geologické profily, čerpací zkoušky, chemické rozbory vod); číslo zprávy je v tabulce.
3 903 vrtů v pásmu 3 km, z toho 775 hydrogeologických a 3128 ostatních; s číslem archivní zprávy 3882.
Hloubky vrtů
do 10 m1442×
10–30 m1636×
30–100 m321×
100–300 m32×
přes 300 m10×
Nejbližší vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archivní zpráva
Z vody
83
inženýrsko-geologické
4,5 m
12649
30 m
Z-3
vklad
5,0 m
69746
30 m
VN138-1
životní prostředí
–
96444
30 m
Kolárovo
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
24,0 m
28237 12Bb29.pdf
40 m
V-2
inženýrsko-geologické
6,0 m
87039
40 m
R-61
inženýrsko-geologické
10,0 m
37467
40 m
SR-4
inženýrsko-geologické
22,0 m
12240
40 m
V-8543
inženýrsko-geologické
8,0 m
17625
40 m
D-10
žádný specifikovaný účel
19,0 m
12240
40 m
Bratislava
monitorování vrtu
12,0 m
83640 143Cb339.pdf
50 m
V-8591
inženýrsko-geologické
10,0 m
17625
50 m
C
inženýrsko-geologické
30,0 m
3837
50 m
Geotermální energie a minerální vody
Geotermální vrty (teplota vody na ústí vrtů, vydatnost, chemický typ) a zdroje geotermálních a minerálních vod do 10 km. Údaje o využití a existenci vrtu pocházejí z evidence Geofondu.
Vrt
Teplota
Výtěžek
Hloubka
Chemický typ vody
Použití
Z vody
Zlaté Klasy – Eliášovce – VZK-10
65 °C
12,5 l/s
1800 m
Na-Cl-HCO3
nepoužitý
240 m
Kolárovo – HGK-1
70 °C
20,9 l/s
1506 m
Na-HCO3
při použití
630 m
Dunajský Klátov – VDK-15
74 °C
15,4 l/s
2240 m
Na-HCO3-Cl
nepoužitý
990 m
Topoľníky – FGT-1
74 °C
23,0 l/s
2501 m
Na-HCO3-Cl
při použití
1,7 km
Kolárovo – K-2
–
1,0 l/s
3135 m
2,2 km
Zemné – HGZ-1
55 °C
–
1500 m
Na-HCO3
používá se bez hlášení dat
3,4 km
Kráľova pri Senci – FGS-1
23 °C
0,3 l/s
810 m
Na-Mg-HCO3
nepoužitý
4,1 km
Kráľova pri Senci – FGS-1/A
52 °C
13,0 l/s
1500 m
Na-HCO3-Cl
nepoužitý
4,2 km
Kráľova pri Senci – VMK-1
30 °C
1,2 l/s
804,5 m
Na-Mg-HCO3
nepoužitý
4,2 km
Vlčany – FGV-1
68 °C
10,0 l/s
2500 m
Na-HCO3
při použití
6,0 km
Zdroje geotermálních a minerálních vod
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výtěžnost (l/s)
Počítat
Nejblíže od vody
VDK-15
geotermální voda
55 – 80
16 – 30
1
380 m
kategorie a1
minerální voda
< 15
< 5
16
960 m
FGT-1
geotermální voda
55 – 80
16 – 30
1
2,3 km
VZK-10
geotermální voda
55 – 80
5 – 15
1
2,6 km
kategorie Topoľníky
termální koupaliště
–
–
1
2,9 km
kategorie Kráľová pri Senci
termální koupaliště
–
–
1
4,3 km
FGS-1,1/A
geotermální voda
38 – 55
5 – 15
1
5,0 km
kategorie Chorvátsky Grob
termální koupaliště
–
–
1
5,6 km
kategorie e1
minerální voda
56-80
< 5
1
5,7 km
BL-1
geotermální voda
38 – 55
16 – 30
1
6,2 km
Ekologické zátěže, skládky a antropogenní sedimenty
Evidované ekologické zátěže (průmyslové areály, skládky, těžba), registr skládek odpadů a monitoring antropogenních sedimentů (průmyslové kaly). Je to seznam míst, nikoli měření znečištění vody.
Ekologické zátěže
Lokalita
Aktivita
Látka
Klasifikace
Z vody
Bratislava – Ružinov – Malý Dunaj – vtokový objekt
SK1000200P
10 m
B2 (007) / Bratislava – Ružinov – Malý Dunaj – vtokový objekt
produktový kanál – skladování a distribuce zboží
ropné látky (hlavně paliva) / benzen
45 b. (45)
20 m
SC (009) / Tomášov – Pri Malom Dunaj – skládka KO
skládka komunálneho odpadu – zariadenia na nakladanie s odpadmi
výluh / NH4+, kolejnice
57 b. (38-19)
150 m
B2 (014) / Bratislava – Ružinov – spaľovňa – skládka škváry pred budovou
skládka priemyselného odpadu – zariadenia na nakladanie s odpadmi
As
39 b. (39)
150 m
B2 (004) / Bratislava – Ružinov – Čierny les
skládka priemyselného odpadu – zariadenia na nakladanie s odpadmi
monochlorbenzen
81 b. (33-27-21)
150 m
Bratislava – Ružinov – Čierny les
SK1000300P
150 m
B2 (009) / Bratislava – Ružinov – PD Prievoz
skladovanie a distribúcia chemikálií – skladování a distribuce zboží
skladování a distribuce paliv – skladování a distribuce zboží
ropné látky (hlavně paliva) / benzen
51 b. (31-20)
510 m
B2 (1904) / Bratislava – Ružinov – Prístav
skladování a distribuce paliv – skladování a distribuce zboží
ropné látky (hlavně paliva) / benzen
59 b. (39-20)
510 m
Bratislava – Ružinov – Prístav
SK1000200P
510 m
Skládky odpadu
Skládka
Plocha
Rok založení
Sledování
Z vody
Nové Osady – Jelka
60 m²
–
–
70 m
Nový Život – Malý Máger
–
1989
–
80 m
Malé Dvorníky – pri cintoríne. – Malé Dvorníky
–
1960
–
110 m
Okoč
–
–
monitorováno
140 m
Most pri Bratislava
–
1958
monitorováno
150 m
Most pri Bratislava
–
1960
–
150 m
Janíky – Dolné – Dolné Janíky
–
1960
–
170 m
Topoľníky – Dolné – Dolné Topoľníky
5 950 m²
1989
–
210 m
Jak číst tyto údaje
Zóna a vzdálenost. Vzdálenost se měří od čáry vody k bodu v registru (u oblastí do středu) s přesností na desítky metrů. Počty se vztahují pouze na zónu, nikoli na celé povodí.
Percentil. U chemie je nejvyšší hodnota porovnána se všemi atlasovými vzorky na Slovensku. Nejedná se o zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika; atlasy jsou historické (publikováno: povrchové vody 2015, podzemní vody 1996, říční sedimenty 1999).
Limit kvantifikace. Mnoho vzorků má hodnotu na nejnižší úrovni, kterou může laboratoř určit; takové výsledky znamenají „pod limitem“. U těch je pozice v distribuci odhadem.
Šlichy. Evidovány jsou pouze vzorky s nálezem. Počet zrn v koncentrátu není obsah zlata v gramech na tunu.
Vztah k vodě. Nedaleké důlní dílo, skládka nebo zátěž nic nevypovídá o kvalitě vody v toku. Slouží jako podnět k pozornosti a výchozí bod pro další zkoumání.
Vzorové body. Oblastní a rastrové mapy ŠGÚDŠ nelze stáhnout bodově, takže podél linie každého rybářského revíru je hodnota zjišťována v bodech zhruba každé 3 km. Je to vzorek řádku, nikoli souvislý záznam; velmi krátký úsek může mít jeden bod.
Atlasové rastry. Chemismus vody a sedimentů je interpolací měření ve vzorkovací síti (Geochemický atlas Slovenska). Hodnota v bodě je modelovaný odhad pro okolí, nikoli měření ve vodě. Percentil porovnává průměr tohoto toku se všemi vzorovými body na tocích na Slovensku.
Polohy a měřítka. Mapy mají různá měřítka (1:50 000 až 1:1 000 000), takže úroveň detailů se mezi jednotlivými sekcemi liší. Mapa mimo její pokrytí znamená, že v tomto bodě není žádná oblast, ne že tam nic není.