Rybářský revír

Morava č. 2

Kaprová vodač. 1-0400-1-1MoravaPovodí Dunaj
Navigovat

Vymezení revíru: Čiastkové povodie rieky Morava od Marcheggského železničného mosta po rkm 33,3 – katastrálna hranica obcí Záhorská Ves a Suchohrad (revír je hraničná voda) a vodné plochy inundácie v uvedenom úseku. V úseku medzi 16.-19. r. km. v oblast

délka revíru
25,6km
okres
Malacky
kraj
Bratislavský kraj
Letecký snímek revíru Morava č. 2 se zvýrazněnou čarou
Modrá čára: průběh revíru (orientačně). Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Mapy Google

Právě u vody

Podmínky k lovuIndex aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.

Skóre, nejlepší okno dne a co ho táhne nahoru nebo dolů

Podmínky k lovu

Index aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.

Načítám údaje…

Voda

Vodní stav, teplota, modelový průtok a spád

Vodní stav

Hladina vodyVodní stav na nejbližším vodočtu SHMÚ v centimetrech nad nulou vodočtu. Je to stav vody na stanici, nikoliv hloubka vody na revíru.
0501001502002503003504004505005506006501. SPA2. SPA3. SPA

Záhorská Ves – Morava · hladina ustálená

Hladina je ustálená.Vývoj hladinyMírně stoupající voda vyplavuje potravu z břehů a aktivuje ryby, tlačí se do tišin a za překážky. Rychlé stoupání přináší zákal a ryby neberou, po povodni klesající voda záběry často utlmí. Stabilní vodní stav bývá pro lov příjemný, ryby mají ustálená stanoviště.

Vodní stav na vodočtu, poslední dny (cm)
010203016:4522:4504:4510:4516:45
Vývoj vodního stavu: od 6. 11. 16:45 do 7. 11. 16:45. Naposledy 26 cm, nejméně 26, nejvíce 27 cm.

Hladina je měřena na vodočtu SHMÚ, není to hloubka vody na revíru. Barevné čáry představují stupně povodňové aktivityStupně povodňové aktivitySHMÚ vyhlašuje pro vodočty tři stupně: 1. bdělost, 2. pohotovost, 3. ohrožení. Při vyšším stupni je lov nebezpečný..

Zdroj: SHMÚAktualizováno 7. 11. 2026 16:45

Teplota vody

Teplota vodyRyby jsou studenokrevné a teplota vody řídí jejich trávení. Pod 8 °C se metabolismus zpomaluje, při 15–22 °C vrcholí aktivita, nad 25 °C klesá kyslík.

Studená voda. Metabolismus ryb je zpomalený. Pomáhají jemné nástrahy a minimum krmiva.

Teplota vody, poslední dny (°C)
Pod 8 °C: zpomalený metabolismus5,05,56,06,57,016:4522:4504:4510:4516:45
Vývoj teploty vody: od 6. 11. 16:45 do 7. 11. 16:45. Naposledy 6,1 °C, nejméně 5,4, nejvíce 6,7 °C.
  • Pod 8 °C: zpomalený metabolismus
  • 8–15 °C: aktivita roste
  • 15–22 °C: vrchol potravní aktivity
  • 22–25 °C: aktivita klesá
  • Nad 25 °C: málo kyslíku
Zdroj: SHMÚAktualizováno 7. 11. 2026 16:45

Modelovaný průtok

Modelový průtokOdhad množství vody v řece (m³/s) z modelu GloFAS, nikoli měření. Rozlišení je asi 5 km, na malých tocích může ukazovat větší řeku v okolí.

Načítám údaje…

Výškový profil toku

Výškový profilJak se mění nadmořská výška toku po proudu. Počítá se z digitálního modelu reliéfu (desítky metrů), nikoli z měření hladiny, proto je orientační, zejména u úzkých potoků.

Velmi pomalý tok Nížinný, téměř stojatý úsek: klidná, často kalnější voda, dno bývá bahnité a písčité. Typické pro kaprové revíry.

1381401421441460 km10 km20 km
Výškový profil revíru po proudu: od 144 do 139 m n. m. na 25,5 km.
Po proudu, od horního konce revíru (vlevo) k dolnímu
Nejvyšší bod
145 m a.s.l.
Nejnižší bod
139 m a.s.l.
SpádSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
6,0 m
SklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
0,2 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,42
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m)Aktualizováno 4. 11. 2026 11:03

Počasí a předpověď

Hodina po hodině, tlak a nejbližší dny

Počasí a předpověď

Načítám údaje…

Obloha: slunce, měsíc a solunární oknaSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.

Kde jsou slunce a měsíc právě teď a kdy přijdou nejlepší okna dne

Obloha: slunce a měsíc

Solunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.

Táhněte po ose a uvidíte, kde budou slunce a měsíc.

  • Slunce
  • Měsíc
  • Zlatá hodinka
  • Hlavní období
  • Vedlejší období

Slunce

  • Úsvit06:14
  • Východ06:47
  • Západ slunce16:24
  • Soumrak16:57

Den trvá 9 h 37 min.

MěsícFáze MěsícePři úplňku a novu je gravitační působení nejsilnější. Při jasné úplňkové noci se dravci a kapři často krmí v noci, den po ní může být slabší.

Ubývající srpekosvětleno 6 %
  • Východ04:48
  • Západ slunce15:07

Úplněk kolem 24. 11., nov kolem 9. 11..

Okna dneSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.

  • Vedlejší solunární období04:18–05:18
  • Zlatá hodinka (ráno)06:17–07:47
  • Hlavní solunární období09:03–11:03
  • Vedlejší solunární období14:37–15:37
  • Zlatá hodinka (večer)15:24–16:54
  • Hlavní solunární období21:26–23:26

Solunární teorie není vědecky potvrzena, bereme ji jako doplněk. Zlatá hodinka je čas kolem východu a západu slunce, kdy ryby často berou.

Mapa a údaje o revíru

Průběh vody, místa u vody, charakter a základní údaje

48.3268, 16.9066 OpenStreetMap

Čára zobrazuje průběh revíru podle dat Rybárske revíry 2026. Přístupová místa a přesné hranice si ověřte na místě.

Údaje o revíru

Uživatel
SRZ
Organizace
MsO SRZ Záhorie (Městská organizace SRZ)
Oblast
Bratislavská
Účel
Lovný revír
Minimální zarybnění
K2 500 kg
Ochrana přírody
stupeň ochrany 5

Charakteristika

  • Další údaje šírka 40-60m hbka 0,7-3,0mm mierne klukatá zatienenie 10% porast vrba olša topo hrab breza podložie štrk v okrajoch bahno

Zákon a pravidla lovu

Doba hájení, doba lovu, lovné míry a denní limit. Orientačně: ověřte si je v rybářském řádu revíru

Hájení všech ryb

§ 13, odstavce 3 a 5 zákona

15. 3. – 31. 5.

lov všech ryb zakázánmimo toto období

Zákaz neplatí 1. 5. – 31. 5. při rybářských závodech (§ 13 odst. 3). Nevztahuje se ani na kaprové vody, které jsou vodním tokem (ne však nádrže, slepá, mrtvá a odstavená ramena), ani na ostatní vodní plochy (§ 13 odst. 5). Který případ je váš revír, ověřte v rybářském řádu revíru.

Doba hájení jednotlivých druhů (níže) platí nezávisle na této době hájení.

Denní doba lovu

§ 11 vyhlášky

Platí jen mimo dobu hájení. Mimo tyto hodiny je lov zakázán (§ 14 písm. b zákona).

leden až duben, listopad, prosinec6.00 – 21.00 h

Kvě4.00 – 24.00 h

červen až říjen0.00 – 24.00 h

Měsíce, které v tabulce chybějí, spadají do doby hájení. Doba v listopadu a prosinci na pstruhových a lipanových vodách souvisí s výjimkou pro lov hlavatky (§ 13 odst. 4 zákona); co se v té době smí lovit, ověřte v rybářském řádu. Na hraničních vodách platí doba z povolenky nebo rybářského řádu (§ 11 odst. 2 vyhlášky). Noční lov zákon upravuje dvěma formulacemi, které se na první pohled rozcházejí, proto se na něj vždy zeptejte v rybářském řádu revíru nebo u rybářské stráže.

Pruty, nástrahy a dny lovu

§ 18 zákona
Počet prutů
nejvýše 2
Povolené způsoby
položená, plavaná, přívlač, muškaření
Háčky a nástrahy
na udici nejvýše 2 háčky (položená, plavaná), umělá nástraha nejvýše 3 háčky, háček nejvýše 3 hroty, muškaření nejvýše 3 mušky
Živá nebo mrtvá rybka
zakázána 15. 3. – 31. 5.; jinak alespoň 10 cm a nad lovnou míru
Dny lovu v týdnu
zákon neuvádí omezení
Lov pod ledem
zakázán (toky, nádrže, ramena)
Jiné
přívlač a muškaření s imitací rybky zakázáno 15. 3. – 31. 5.; z člunu na nádržích zákaz 1. 1. – 31. 5.

Jde o shrnutí. U nástrah, háčků a návnady si přečtěte i rybářský řád revíru, protože uživatel může podmínky zpřísnit.

Kolik ryb si smíte ponechat za den

§ 14 vyhlášky
  • 1ksModrá skupinajeseter malý, jeseter sibiřský, sumec velký
  • 2ksZelená skupinaúhoř, kapr, mník, candát, štika, lín, parma, pstruh obecný jezerní, lipan (dohromady)
  • 4ksŽlutá skupinapstruh duhový, siven americký, ostroretka, podoustev; připočte se k zelené nebo modré skupině (celkem nejvýše 4 kusy)
  • 5kgDalší druhynapříklad karas, cejni, jelci (dohromady); invazní druhy se nepočítají

Modrá a zelená skupina se nekombinují. Limit platí za den i při lovu na více revírech a po jeho dosažení lov pro ten den končí. Skupiny druhů vycházejí z výkladu SRZ z ledna 2026, ne přímo z textu paragrafu. Uživatel revíru může v povolence určit nižší limit, tehdy platí přísnější.

Doba hájení jednotlivých druhů§ 10 vyhlášky

V tomto období se druh nesmí lovit, i když jinak lov v dané době dovoluje typ vody. Platí nezávisle na době hájení všech ryb.

1. 1. – 15. 3.
mník jednovousý
1. 1. – 31. 5.
lipan podhorní, ouklejka pruhovaná, štika obecná
1. 1. – 15. 6.
sumec velký, candát obecný, candát východní
1. 1. – 31. 10.
hlavatka podunajská (v hraničních vodách 1. 1. – 31. 8.)
15. 3. – 31. 5.
kapr obecný v kaprových vodách (neplatí 1. – 31. 5. při závodech ani na ostatních vodních plochách); bolen dravý, jelec tloušť, jelec proudník, jelec jesen, jeseter malý, jeseter sibiřský, lín obecný, parma obecná, podoustev říční, cejn siný, cejn perleťový, cejn velký, ostroretka stěhovavá
1. 9. – 15. 4.
pstruh obecný potoční, pstruh obecný jezerní
1. 9. – 28. 2.
síh peleď

Některé druhy jsou chráněny celoročně (například drsek, mihule, hrouzci, sekavci, síh maréna, parma karpatská, ostrucha křivočará) a jejich lov je zakázán vždy. Úplný seznam druhů je v průvodci Rybářský zákon po pravidlech.

Lovné míry§ 12 vyhlášky

Nejmenší délka, od které si rybu smíte ponechat. Uživatel revíru může míru zvýšit, platnou hodnotu hledejte v povolence a rybářském řádu.

  • amur bílý60 cm
  • amur černý60 cm
  • bolen dravý40 cm
  • hlavatka obecná80 cm
  • jelec tloušť25 cm
  • jelec proudník20 cm
  • jelec jesen30 cm
  • jeseter malý45 cm
  • jeseter sibiřský45 cm
  • kapr obecný40 cm
  • lín obecný30 cm
  • lipan podhorní33 cm
  • mník jednovousý35 cm
  • parma obecná40 cm
  • podoustev říční30 cm
  • cejn siný25 cm
  • cejn perleťový25 cm
  • cejn velký30 cm
  • cejnek malý15 cm
  • ostroretka stěhovavá30 cm
  • pstruh duhový27 cm
  • pstruh obecný jezerní50 cm
  • pstruh obecný potoční27 cm
  • síh peleď25 cm
  • siven americký27 cm
  • sumec velký70 cm
  • štika obecná60 cm
  • tolstolobik bílý45 cm
  • tolstolobec pestrý45 cm
  • Úhoř říční50 cm
  • candát obecný50 cm
  • candát východní35 cm

Měří se celková délka od předního konce hlavy po konec nejdelšího paprsku ocasní ploutve (§ 12 odst. 4). Bez lovné míry jsou například slunka obecná, karas stříbřitý, okoun říční, plotice obecná, mřenka mramorovaná (slíž severný) a invazní druhy.

Před lovem a po lovu

  • Rybářský lístek a povolenku mějte při lovu u sebe a předložte je při kontrole (§ 12 zákona). Zkontrolujte jejich platnost.
  • Před zahájením lovu zapište datum a číslo revíru (č. 1-0400-1-1), po lovu počet a hmotnost úlovků (§ 14 písm. d zákona). Lov bez zápisu je přestupek.
  • Zakázané způsoby lovu, noční lov, závody a další pravidla jsou v průvodci Rybářský zákon po pravidlech.

Stav k 6. 11. 2026: zákon č. 216/2018 Z. z. o rybářství (znění od 1. 1. 2022) a vyhláška č. 381/2018 Z. z. (znění od 1. 1. 2019); novější znění jsme nenašli. Zákon se může změnit, platné znění najdete na Slov-Lex (zákon) a Slov-Lex (vyhláška).

Novinky z organizace a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíru zatím nikdo nezapsal úlovekBuďte první: po schválení se objeví zde i v žebříčku.

Terén ve 3D

Načítám 3D model terénu…

Voda podle veřejných zdrojů

Kvalita vody, povodí, dno, ryby, vodní hmyz, zvěř a rizika z otevřených databází. Kromě zvěře a rizik jsou zahrnuty i do skóre aktivity.

Co z toho vyplývá

Veřejné zdroje ve skóre podmínekÚdaje o kyslíku, živinách, hloubce nádrže, velikosti toku, dnu, druzích ryb a rojení hmyzu mírně upraví skóre „Podmínky při lovu“. Každá úprava je v rozboru skóre vidět zvlášť.
−14−40+4+12−2
Veřejné údaje o této vodě skóre aktivity téměř nemění.
  • Nejvíce pomáhá: Velikost vodního toku +1
  • Nejvíce ubírá: Kvalita povrchové vody (SHMÚ) −2

Posoudili jsme 15 faktorů, skóre mění 4 z nich. Úpravy jsou v rozsahu od −14 do +12 bodů, aby nepřevážily počasí a teplotu vody. Započítávají se do skóre, řazení i filtrů.

Voda a kyslík−1

  • Teplota vody pro původní druhyStupeň důkazů: Částečně podloženo

    6,1 °C: Štika obecná (10–21 °C), Cejn velký (14–24 °C), FishBase

    Teplota vody je mimo to, co tyto druhy upřednostňují, takže jsou méně aktivní.

    Co o tom víme

    Teplotní nároky druhů (FishBase, pro lososovité Elliott a Elliott 2010) porovnáváme s teplotou vody u druhů, které byly zjištěny v okolí vody (GBIF). Zjištěný druh v okolí nemusí žít právě v této vodě, proto je to jen částečně podloženo.

    Zdroje: Elliott a Elliott 2010

    −1

Znečištění−2

  • Kvalita povrchové vody (SHMÚ)Stupeň důkazů: Praxe rybářů

    místo Morava, cesta Devínska Nová Ves – Vysoká na toku Morava, na čáře revíru, nesplněná norma v 4 z 4 let (2022 až 2025); v roce 2025: pH, dusitany, hliník, AOX (organicky vázané halogeny), benzo(a)pyren a další

    Nejbližší místo monitoringu SHMÚ na tomto toku nesplňuje normy kvality vody. Nedostatek kyslíku a organické znečištění ryby přímo oslabují, amonné ionty a dusitany jsou pro ně toxické, další živiny podporují řasy. Započítávají se všechny čtyři roky a novější mají větší váhu. Poloha místa je pouze přibližná (podle vodního útvaru), proto se započítává slaběji. Nesplněná norma neznamená, že ryby neberou; snížení je nejvýše 5 bodů.

    Co o tom víme

    Nejbližší místo monitoringu SHMÚ na tomtéž toku: nesplněné normy kvality vody za roky 2022 až 2025 (novější roky mají větší váhu). Nedostatek kyslíku a organické znečištění ryby přímo oslabují (Davis 1975), amonné ionty a dusitany jsou toxické, živiny podporují řasy. Přesná míra, o kolik nesplněná norma sníží záběr, není ověřena, proto jde o rybářskou praxi a opatrnost. Zhoršení je nejvýše o 5 bodů a pouze snižuje: co SHMÚ neuvádí, není důkazem čistoty. Benzo(a)pyren a další PAU se do skóre nepočítají, protože jejich extrémně nízkou normu překračuje většina toků.

    Zdroje: SHMÚ, povrchové vody; NV SR č. 269/2010; Davis 1975

    −2

Tok, nádrž a dno+1

  • Velikost vodního tokuStupeň důkazů: Praxe rybářů

    povodí nad místem 26 320 km², průměrný průtok 127,9 m³/s, HydroRIVERS

    Velká řeka má stabilnější teplotu i vodní stav.

    Co o tom víme

    Malé potoky se při vlnách veder rychle přehřívají a vysychají, velké řeky jsou stabilnější. Rybářská praxe a fyzikální úvaha.

    +1

Život u vody0

  • Líhnutí vodního hmyzuStupeň důkazů: Praxe rybářů

    0,0× průměrný měsíc, 0 z 25 pozorování za rok, iNaturalist

    V tomto měsíci se vodní hmyz vyskytuje málo, rozhoduje spíše potrava při dne.

    Co o tom víme

    Rybáři loví „podle hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Měřená závislost úlovků na rojení není v našich zdrojích doložena.

    0

Skóre nemění

Pro tyto faktory chybějí údaje nebo jsou v běžném rozsahu:

  • Rozpuštěný kyslík
  • Živiny ve vodě
  • Kyselost vody (pH)
  • Amonné ionty ve vodě
  • Dusík v podzemní vodě
  • Škodlivé látky v podzemní vodě
  • Železo v podzemní vodě
  • Chloridy v podzemní vodě
  • Čistírny odpadních vod
  • Dno podle geologie
  • Invazní druhy poblíž

Pravidla jsou orientační a vycházejí z rybářské praxe a vědeckých studií, u každého faktoru je vidět, jak dobře je podložen. Počasí, tlak vzduchu a teplota vody mají na skóre větší vliv než tyto údaje.

Znečištění vody

Znečištění vody (SHMÚ)Ukazatele kvality vody, které v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nesplňují normy na nejbližším místě monitoringu na tomtéž toku.
Povrchová voda, 2025
9ukazatelů nesplňuje normu, velmi vysoké
Roky s nesplněnou normou
4 z 42022 až 2025
Podzemní voda v okolí
1 z 8stanic s látkami z lidské činnosti, 2025
Dusičnany v podzemní vodě
7,9 mg/ltypická hodnota ze 8 stanic do 10 km, v normě, 2025

Povrchová voda: nejbližší místo monitoringu

Morava, silnice Devínska Nová Ves – VysokáMorava, rkm 14,7 · na čáře revíru
9 ukazatelů v roce 2025
2022202320242025
Ukazatel2022202320242025
Živiny a dusík
dusitany●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna
fosfor celkový●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněna
Škodlivé organické látky
AOX (organicky vázané halogeny)·norma splněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna
Soli, pH a minerály
pH●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna
hliník●norma nesplněna●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněna
Biologie a bakterie
abundance fytoplanktonu●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna
chlorofyl a●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna●norma nesplněna
saprobní index biosestonu·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněna
PAU: 3 látky (do skóre se nepočítají)
Ukazatel2022202320242025
PAU (spalování a spad)
benzo(a)pyren·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněna
fluoranthen·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna●norma nesplněna
benzo(ghi)perylen·norma splněna●norma nesplněna·norma splněna·norma splněna

Polycyklické aromatické uhlovodíky. Norma pro benzo(a)pyren je extrémně nízká (0,17 ng/l), proto ji překračuje většina toků; hlavním zdrojem je spalování a spad z ovzduší.

Poloha místa je jen přibližná (podle vodního útvaru), proto může být skutečné místo odběru jinde na toku.

  • norma nesplněna
  • žádná nesplněná norma
  • místo není v ročence

Další místa na témže toku

  • DevínMorava, rkm 1,0 · 6,9 km od revíru15 ukazatelů
Znečištěná voda – Slovensko: nejhorší místa a znečišťovatelé

Údaje jsou z ročenek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádí místa, která nesplnila normu; místo, které v ročence chybí, se nepovažuje za čisté. Vzdálenost a shodu názvu toku určujeme sami, proto jde o orientační přiřazení.

Podzemní voda v okolí

Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Podzemní voda do 10 km (8 stanic)

  • Devinske Jazerookres Bratislava IV · vrt nebo studna · 0,7 km od revíru
    pouze přírodní látky
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • TOC

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 11. 11. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany7,9 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,009 mg/l
    • Chloridy65,5 mg/l
    • Arzén47 % normy
  • Zahorska Vesokres Malacky · vrt nebo studna · 1,3 km od revíru
    pouze přírodní látky
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • Mangan
    • Železo celkové
    • Vodivost při 20 °C
    • TOC
    • Sírany

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 11. 11. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany< 1 mg/l
    • Amonné ionty0,48 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,7 mg/l
    • Chloridy166 mg/l
    • Hliník55 % normy
  • Vysoka pri Moraveokres Malacky · vrt nebo studna · 2,0 km od revíru
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roce 2024 bylo překročeno:

    • Sírany

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 11. 11. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany21,6 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,02 mg/l
    • Železo0,021 mg/l
    • Chloridy61,6 mg/l
    • Nikl20 % normy
Ukázat dalších 5
  • Suchohradokres Malacky · vrt nebo studna · 2,4 km od revíru
    látky z lidské činnosti
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • Mangan
    • Poměr NO3 k NO2
    • Dusičnany

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 11. 11. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany83,5 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany0,04 mg/l
    • Železo0,042 mg/l
    • Chloridy81,3 mg/l
    • Nikl40 % normy
  • Zohorokres Malacky · vrt nebo studna · 4,9 km od revíru
    pouze přírodní látky
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • TOC
    • CHSK-Mn

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 11. 11. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany5,8 mg/l
    • Amonné ionty0,25 mg/l
    • Dusitany0,03 mg/l
    • Železo0,14 mg/l
    • Chloridy68,6 mg/l
    • Arzén80 % normy
  • Stupavaokres Malacky · vrt nebo studna · 5,3 km od revíru
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    Naposledy v roce 2024 bylo překročeno:

    • Poměr NO3 k NO2
    • Dusičnany

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 11. 11. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany46,3 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,015 mg/l
    • Chloridy43,5 mg/l
    • Arzén38 % normy
  • Labokres Malacky · vrt nebo studna · 5,5 km od revíru
    pouze přírodní látky
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • Poměr NO3 k NO2

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 11. 11. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany49,9 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,02 mg/l
    • Chloridy8,8 mg/l
    • Hliník15 % normy
  • Devinska Nova Vesokres Bratislava IV · vrt nebo studna · 6,0 km od revíru
    pouze přírodní látky
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • Mangan
    • Železo celkové
    • Sírany

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 14. 10. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany1,8 mg/l
    • Amonné ionty0,08 mg/l
    • Dusitany0,01 mg/l
    • Železo3,28 mg/l
    • Chloridy43,8 mg/l
    • Hliník55 % normy
  • látky z lidské činnosti
  • pouze přírodní látky
  • žádné překročení nezaznamenáno

Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok, souvislost s tokem u revíru je proto jen nepřímá. Přirozené látky (železo, mangan, sírany, vodivost) se do hodnocení podle ročenky nepočítají.

Údaje jsou z ročenek SHMÚ (podzemní vody 2017 až 2025).

Povodí a nádrž

Hloubka nádrže (HydroLAKES)Průměrná hloubka, objem a doba zdržení vody v nádrži z databáze HydroLAKES (WWF). Hloubka je odhadnuta modelem z okolního terénu, takže je orientační.

Tok z databáze HydroRIVERS spárovaný s revírem, odchylka čáry kolem 53 m

Povodí nad místemVelikost toku (HydroRIVERS)Plocha povodí nad místem, řád toku a průměrný průtok z databáze HydroRIVERS (WWF). Určuje, zda jde o potok, řeku nebo velkou řeku.
26 320 km²velká řeka
Průměrný průtok
127,9 m³/smodelová hodnota
Řád toku (Strahler)
6hlavní tok velké řeky
Sklon koryta
0,2 ‰Velmi pomalý tok

Údaje jsou z celosvětové databáze s hrubším rozlišením (desítky metrů), proto jsou u malých vod jen orientační. Hloubka a objem jsou modelové průměry.

Dno a podloží

Dno a podloží (ŠGÚDŠ)Podloží pod vodou podle hydrogeologické mapy Slovensko 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Udává, zda je okolí štěrkové, písčité, jílovité, bahnité nebo skalnaté.
Prameny a vývěry
0žádné v okruhu 1 km

Mapa ukazuje geologii podloží, nikoli přesné dno na místě. Skutečný materiál dna se může lišit, zejména u nánosů.

Vodní hmyz

Rojení vodního hmyzu (iNaturalist)Kolik pozorování poďovek, pošvatek a chrostíků lidé v okolí zaznamenali v tomto měsíci v porovnání s ročním průměrem. Pro muškaře je to náznak vývinu hmyzu.

Málo hmyzu listopad: 0,0× průměrný měsíc

  • PodenkyPodenky0Jepice: suchá muška na hladině, zejména při soumraku.
  • PotočníkPotočník0Pošvatky: večer a v noci u břehu, hodí se i nymfa a mokrá muška.
  • PošvatkyPošvatky0Chrostíci: čisté, studené potoky, často již koncem zimy a brzy na jar.
Zdroje fotografií

0,0× průměrný měsíc, 0 z 25 pozorování za rok, iNaturalist.

Pozorování přidávají lidé z okolí, nejsou to měření u vody. Ukazují, kdy se vodní hmyz obvykle objevuje, a hodí se zejména při lovu na mušku.

Podzemní voda: naměřené hodnoty

Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Typická hodnota z 8 stanic podzemní vody do 10 km od revíru (nejbližší 0,7 km), měření z roku 2025. Bližší stanice mají větší váhu. Jde o podzemní vodu u revíru, ne o měření v samotném toku. Norma je limit, který u ukazatele uvádí SHMÚ (pro pitnou vodu); hodnota rovná normě se stejně jako v SHMÚ počítá za překročení. Štítek „někde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale alespoň jedna stanice ji přesahuje; která, je uvedeno u dlaždice. Ryby jsou na některé látky citlivější než lidé.

00,75

Amonné ionty

0,005mg/l

hluboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpětí 0,005 až 0,48 mg/l, 8 stanic.

00,75

Dusitany

0,005mg/l

hluboko pod normou

Norma 0,5 mg/l. Rozpětí 0,005 až 0,04 mg/l, 8 stanic.

075

Dusičnany

7,9mg/l

někde nad normou

Norma 50 mg/l. Rozmezí 0,5 až 83,5 mg/l, 8 stanic. Nad normou: 1 ze 8 (Suchohrad, 2,4 km od revíru).

012

Kyslík

1,15mg/l

málo kyslíku

Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pro lososovité vody. Rozmezí 0 až 5,86 mg/l, 8 stanic.

020

Teplota vody

12,2°C

teplejší

Rozmezí 11,9 až 12,9 °C, 8 stanic.

510

pH

7,17

vhodné pro ryby

Rozmezí 6,77 až 7,83, 8 stanic.

08

Tvrdost vody

3,95mmol/l

tvrdá

Rozmezí 1,88 až 6,96 mmol/l, 8 stanic.

00,3

Železo

0,021mg/l

někde nad normou

Norma 0,2 mg/l. Rozmezí 0,009 až 3,28 mg/l, 8 stanic. Nad normou: 2 ze 8 (nejvyšší: Devinska Nova Ves, 6 km od revíru).

00,075

Mangan

0,012mg/l

někde nad normou

Norma 0,05 mg/l. Rozmezí 0,004 až 0,83 mg/l, 8 stanic. Nad normou: 3 ze 8 (nejvyšší: Zahorska Ves, 1,3 km od revíru).

0375

Chloridy

65,5mg/l

pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpětí 8,8 až 166 mg/l, 8 stanic.

0375

Sírany

140mg/l

blízko normy

Norma 250 mg/l. Rozmezí 73,3 až 329 mg/l, 8 stanic. Nad normou: 2 ze 8 (nejvyšší: Zahorska Ves, 1,3 km od revíru).

0188

Vodivost

89mS/m

blízko normy

Norma 125 mS/m. Rozmezí 42,7 až 130 mS/m, 8 stanic. Nad normou: 1 ze 8 (Zahorska Ves, 1,3 km od revíru).

0150%

Kovy a polokovy

47% normy

pod normou

Nejvyšší: Arzén 8 µg/l (80 % normy, 4,9 km od revíru). 8 stanic.

0150%

Pesticidy

0% normy

nezjištěno

Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 1 stanice.

0150%

PFAS („věčné chemikálie“)

0% normy

nezjištěno

Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 1 stanice.

0150%

PAU (spalování, ropné látky)

0% normy

nezjištěno

Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 2 stanice.

Jak to působí na ryby a vodu
Amonné ionty
Samotné amonné ionty nejsou tak jedovaté, ale část z nich se podle pH a teploty mění na amoniak (NH₃), který poškozuje žábry a stresuje ryby. Čím vyšší pH a teplota, tím více amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená směrnice 2006/44/ES uváděla jako vodítko nejvýše 0,04 mg/l amonných iontů pro lososovité vody a 0,2 mg/l pro kaprovité.
Dusitany
Dusitany jsou pro ryby jedovaté: přes žábry se dostanou do krve a přemění hemoglobin na methemoglobin, který kyslík nepřenáší, takže se ryby „dusí“ i v okysličené vodě. Nejcitlivější jsou lososovité ryby; chloridy ve vodě toxicitu snižují (Lewis a Morris 1986). Směrnice 2006/44/ES uváděla vodítko 0,01 mg/l pro lososovité vody.
Dusičnany
Dospělým rybám dusičnany neškodí hned, ale živí řasy a rostliny, a tak přispívají k přehnojení a nočním propadům kyslíku. Pro citlivé vodní živočichy (lososovité ryby, obojživelníky, některé bezobratlé) doporučují Camargo a kol. (2005) držet dusičnany pod 2 mg dusíku na litr, což je asi 9 mg/l dusičnanů.
Kyslík
Ryby, zejména lososovité, potřebují mnoho kyslíku. Směrnice 2006/44/ES uváděla pro lososovité vody vodítko 9 mg/l (alespoň v polovině měření) a nikdy méně než 7 mg/l. Podzemní voda z hlubších vrstev ho mívá méně; v toku se pak dokysličí až po vyvěrání.
Teplota vody
Podzemní voda má během roku téměř stálou teplotu. Přítok z pramenů proto může v létě tok ochlazovat a v zimě oteplovat, a takové úseky bývají útočištěm pro chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
pH
Ryby snášejí pH přibližně od 6 do 9 (směrnice 2006/44/ES). Mimo tento rozsah se poškozují žábry a mění se jedovatost amoniaku a kovů.
Tvrdost vody
Tvrdší voda (více vápníku a hořčíku) je pro ryby příznivější: vápník chrání žábry a snižuje toxicitu kovů, například mědi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilní pH. Měkká voda je citlivější na kovy i na okyselení.
Železo
Železo je v podzemní vodě z hloubky rozpuštěné. Když voda vyjde na vzduch, oxiduje a vysráží se jako hnědé vločky, které zalepují žábry, pokrývají štěrk s jikrami a bezobratlými a ničí úkryty (Vuori 1995).
Mangan
Mangan je v hlubší podzemní vodě přirozený. Pro ryby bývá méně významný než železo, norma platí hlavně kvůli chuti a barvě pitné vody.
Chloridy
Chloridy pocházejí z posypové soli, hnojiv a odpadu. Americká agentura EPA (1988) určila pro dlouhodobou ochranu vodních živočichů 230 mg/l a pro krátkodobou 860 mg/l.
Sírany
Sírany jsou v podzemní vodě běžné, pocházejí z hornin (například sádrovce), z hnojiv i z dolů. Spolu s chloridy zvyšují mineralizaci vody; norma 250 mg/l je určena pro pitnou vodu.
Vodivost
Vodivost ukazuje celkové množství rozpuštěných solí. Vyšší hodnota je v podzemní vodě často přirozená (vápence, sádrovec), ale prudké zvýšení v toku ukazuje na přítok solí z cest, dolů nebo odpadu.
Kovy a polokovy
Měď, zinek, nikl, kadmium a rtuť jsou pro ryby jedovaté už při nízkých koncentracích, v měkké vodě více než v tvrdé (Pagenkopf 1983). Norma pro podzemní vodu je určena pro pitnou vodu, ne pro ryby.
Pesticidy
Pesticidy se dostávají do podzemní vody z polí. Norma 0,1 µg/l na jednu látku (0,5 µg/l celkem) je norma pro pitnou vodu a je velmi přísná; ryby poškozuje obvykle až mnohem vyšší koncentrace. Hodnota hlavně ukazuje, jak moc je okolí zatíženo zemědělstvím.
PFAS („věčné chemikálie“)
PFAS jsou „věčné chemikálie“: nerozkládají se a hromadí se v tkáních ryb a dalších živočichů (Giesy a Kannan 2001). Norma 0,1 µg/l (součet 20 látek) je určena pro pitnou vodu.
PAU (spalování, ropné látky)
PAU vznikají při spalování a únících ropných látek. Norma pro benzo(a)pyren (0,01 µg/l) je pro pitnou vodu velmi přísná, protože jde o karcinogen.

Zdroje

  1. Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
  2. Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
  3. Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
  4. Směrnice 2006/44/ES o kvalitě sladkých vod, které vyžadují ochranu nebo zlepšení pro podporu života ryb (zrušena v roce 2013; její hodnoty zde uvádíme jen jako odborné vodítko).
  5. Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
  6. Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
  7. U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
  8. Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.
  9. Giesy, J. P., Kannan, K. (2001): Global distribution of perfluorooctane sulfonate in wildlife. Environmental Science & Technology 35, 1339–1342.

Ryby, zvěř, rostliny a rizika v okolí vodyRyby v okolí (GBIF)Druhy ryb, které lidé v okolí vody zaznamenali (databáze GBIF, poslední desetiletí). Nejde o seznam druhů v revíru, jen o nápovědu, co se v okolí vyskytuje.Zvěř a rizika u vody (GBIF)Zvěř, ptáci, rostliny a rizika (medvěd, klíšťata, komáři, bolševník), které lidé v okolí vody zaznamenali. Nepatří do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci.

Druhy, které byly pozorovány nebo zaznamenány v okolí vody. Číslo u ryby je počet záznamů v databázi GBIF, nikoli počet ryb. Zvěř, rostliny a rizika nevstupují do skóre podmínek pro lov, jsou pouze pro informaci. Název druhu vede na jeho stránku.

Štika obecnáRyba

Štika obecná

Esox lucius
lovná zvěř

preferuje 10–21 °C, tření při 4–10 °C, až 150 cm a 35 kg, běžné nároky na kyslík

teplota vody mimo preference (6,1 °C)
Cejn velkýRyba

Cejn velký

Abramis brama
lovná zvěř

preferuje 14–24 °C, tření při 12–20 °C, až 82 cm a 6,0 kg, běžné nároky na kyslík

teplota vody mimo preference (6,1 °C)
Kachna divokáPták

Kachna divoká

mnoho záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu

Nejběžnější kachna; hnízdí téměř u každé vody s pobřežní vegetací.

Volavka popelaváPták

Volavka popelavá

chráněný druhmnoho záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu

Stojí v mělčině a číhá na drobné ryby. Na březích rybníků a pomalých potoků je snadno vidět.

Labuť velkáPták

Labuť velká

chráněný druhmnoho záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
O druhu

Velký bílý vodní pták, který hnízdí u pomalých vod, nádrží a zarostlých rybníků.

Kormorán velkýPták

Kormorán velký

mnoho záznamů
Nejvíce záznamů: leden.
O druhu

Pták živící se rybami. Hnízdí u velkých nádrží a přezimuje i na potocích s otevřenou vodou.

Skokani zeleníFauna

Skokani zelení

chráněný druhmnoho záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu

Skupina zelených žab, které sedí u břehu a při vyrušení skáčou do vody.

VážkyFauna

Vážky

mnoho záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
O druhu

Dravý hmyz. Larvy žijí pod vodou několik měsíců až let, dospělé vážky loví ve vzduchu nad vodou.

Ropucha obecnáFauna

Ropucha obecná

chráněný druhmnoho záznamů
Nejvíce záznamů: březen.
O druhu

Největší původní ropucha. Na jaře putuje k vodě, kde se tře.

Užovka obojkováFauna

Užovka obojková

chráněný druhmnoho záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu

Neškodný had se dvěma žlutými skvrnami na zátylku. Dobře plave a loví žáby, ryby a čolky.

Želva bahenníFauna

Želva bahenní

chráněný druhmnoho záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu

Jediná původní želva v oblasti (Slovensko). Žije ve stojatých a pomalých vodách s měkkým dnem.

Bobr evropskýFauna

Bobr evropský

chráněný druhmnoho záznamů
Nejvíce záznamů: leden.
O druhu

Býložravec, který hrázemi a stavbami mění potok i břehy. Je chráněný. Vytváří mělčiny a tůně, kde se daří rybám a hmyzu.

PotočníkFauna

Potočník

více záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
O druhu

Hmyz, jehož larvy si u mnoha druhů stavějí ochranná pouzdra z kamínků, písku nebo rostlin.

Netopýr vodníFauna

Netopýr vodní

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
O druhu

Za soumraku letí těsně nad hladinou a loví vodní hmyz, zejména pakomáry a podenky.

Rákos obecnýRostlina

Rákos obecný

mnoho záznamů
Nejvíce záznamů: září.
O druhu

Vysoká tráva, která u rybníků a na březích tvoří rozsáhlé rákosiny.

Kosatec žlutýRostlina

Kosatec žlutý

mnoho záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu

Vysoká mokřadní rostlina se žlutými květy, která roste na vlhkých březích.

Vrba bíláRostlina

Vrba bílá

mnoho záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu

Strom u břehů řek a rybníků. Její větve stíní vodu a kořeny drží břeh.

Netýkavka žláznatáInvazní rostlina

Netýkavka žláznatá

invazní druhmnoho záznamů
Nejvíce záznamů: září.
O druhu

Invazní rostlina z Himalájí, vysoká až dva metry, s růžovými květy. Zarůstá břehy toků.

Stulík žlutýRostlina

Stulík žlutý

více záznamů
Nejvíce záznamů: září.
O druhu

Vodní rostlina se žlutými květy a plovoucími i ponořenými listy. Roste ve stojatých a pomalu tekoucích vodách.

Olše lepkaváRostlina

Olše lepkavá

více záznamů
Nejvíce záznamů: září.
O druhu

Břehový strom, jehož kořeny sahají pod vodní hladinu.

KomářiRiziko

Komáři

je třeba počítatmnoho záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
Jak se chránit

Líhnou se ve stojaté vodě, proto jsou nejhorší u nádrží, slepých ramen a lužních lesů, zejména při západu slunce.

Jak se chránit: Při večerním a nočním lovu mějte dlouhý rukáv, repelent a síťku. Rozvoj komárů zrychluje teplo a vlhko po deštích.

Prase divokéRiziko

Prase divoké

je třeba počítatvíce záznamů
Nejvíce záznamů: březen.
Jak se chránit

K vodě chodí válet se a pít, hlavně za soumraku a v noci.

Jak se chránit: Bachyně s mláďaty umí být agresivní. Zachovejte odstup,aturanocujte na zvěřním přechodu a nenechávejte u vody zbytky jídla.

Klíště obecnéRiziko

Klíště obecné

je třeba počítatvíce záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
Jak se chránit

Přenáší klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu. Číhá ve vysoké trávě a v břehové vegetaci.

Jak se chránit: Od jara do podzimu se po lovu zkontrolujte, použijte repelent a dlouhé kalhoty zastrčte do ponožek. Klíště co nejdříve odstraňte pinzetou. Proti encefalitidě existuje očkování.

StřečciRiziko

Střečci

je třeba počítatvíce záznamů
Nejvíce záznamů: Čvc.
Jak se chránit

Velké bodavé mouchy. Nejaktivnější jsou za horkých bezvětrných dnů u vody a na loukách.

Jak se chránit: Bolestivě bodají, zejména v létě v poledních hodinách. Pomáhá světlé oblečení s dlouhým rukávem a repelent.

Bolševník velkolepýRiziko

Bolševník velkolepý

je třeba počítatinvazní druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
Jak se chránit

Invazní rostlina rostoucí na březích potoků a na vlhkých loukách. Její míza na slunci způsobuje popáleniny kůže.

Jak se chránit: Nedotýkejte se ho a neprocházejte porostem. Pokud se míza dostane na kůži, smyjte ji vodou a mýdlem a chraňte místo před sluncem. Při větším popálení vyhledejte lékaře.

Vlk obecnýRiziko

Vlk obecný

je třeba počítatojedinělý záznam
Nejvíce záznamů: Čer.
Jak se chránit

Plachá šelma lesů. K vodě přichází v noci a za soumraku.

Jak se chránit: Útoky na lidi jsou velmi vzácné. Udržujte pořádek v táboře, nekrmte zvěř a psa mějte na vodítku.

Ryby: záznamy od roku 1995 z okolí vody (obdélník kolem revíru). Jde o pozorování a sběry, nejde o soupis ryb v revíru, proto druh může chybět i tam, kde žije.

Zvěř, rostliny a rizika: záznamy pocházejí z pozorování a odrážejí i to, kde se pozorovatelé pohybují, nejsou to měření hustoty ani jistota setkání. Platí pro okolí přibližně 35 × 55 km.

Zdroje fotografií

Katalog ryb se všemi druhy Katalog zvířat a rostlin

Země pod vodou: geologie, zlomy a radon

Podloží, tok a prameny na mapě, hodnoty v místě vody, geomagnetická aktivita a zemětřesení. Jde o informaci o prostředí; do skóre vstupují jen malé hypotézy označené stupněm jistoty (zlomy a horniny, geomagnetická bouře).

Mapa podloží potřebuje zapnutý JavaScript.

Mapa se posouvá a přibližuje; vrstvy ŠGÚDŠ jsou uložené na tomto serveru. © Štátny geologický ústav Dionýza Štúra. Měřítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geologie), radioaktivita a magnetika jsou hrubší.

Hodnoty v místě vody

Hodnoty v místě vodyRadonové riziko podloží, uran, thorium, draslík, gama záření a magnetická anomálie v jednom místě u vody (na mapě označeno bodem).

Radonové riziko podloží

nízké

Podloží s nízkým podílem radonu.

08

Uran (eU)

2,3ppm

běžný

Běžné pozadí hornin.

020

Thorium (eTh)

12,5ppm

kolem průměru kůry

Přírodní pozadí hornin.

04

Draslík (K)

1,34%

pod průměrem kůry

Přírodní pozadí hornin.

0150

Gama záření

62nGy/h

kolem světového průměru

Přirozené pozadí podloží.

Hodnoty platí pro jedno místo (na mapě označené bodem), nikoli jako průměr celého toku nebo povodia. Radon je v podzemních vodách přirozený stopovač; do mapy není zahrnut radon ve vodě, jen riziko podloží.

Značka na ciferníku: průměr horní zemské kůry (uran 2,7 ppm, thorium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a světový průměr přirozené dávky venku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička se nevychyluje do „dobra“ ani „zla“, jen ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený uran nebo radon je pouze údaj o hornině. Pro záběr nemá prokázaný význam; pomáhá číst, z jakého podloží voda pochází.

Zlomy a prameny

Zlomy a pramenyVzdálenost k nejbližšímu tektonickému zlomovému pásmu na geologické mapě a počet pramenů v okolí. Podél zlomů vytéká puklinová podzemní voda.
250 m1 km3 km8 km

Nejbližší zlom

do 1 km

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologické mapě.

Prameny a vývěry

0

žádné zaznamenané

Žádné v okruhu 1 km.

zakrytý mladšími usazeninami

Podél zlomů a u pramenů vytéká z podloží puklinová podzemní voda. Bývá v létě chladnější a v zimě teplejší než voda v toku, proto se na takových místech podle rybářských zkušeností ryby v extrémním počasí zdržují (letní a zimní ostrůvky vhodnější teploty).

Čerstvá puklinová voda však může mít málo kyslíka. Jde o zkušenost rybářů, nikoli o měřený jev u tohoto revíru.

Zlomy jsou z geologické mapy 1 : 50 000. Prameny pocházejí z hydrogeologické mapy, která pokrývá jen některé regiony, takže nula neznamená, že tam prameny nejsou.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetární index Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ukazuje se posledních 48 hodin a předpověď na 24 hodin.
09

Kp-index

3,0z 9

klidné pole

Poslední měření (7. 11. 2026 13:00). Tečka na ciferníku je nejvyšší předpověď na 24 hodin.

Nejvyšší předpovídaný Kp v nejbližších 24 hodinách: 4,7 (neklidné pole).

Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země od slunečního větru. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ryby, zejména lososovité a úhoři, magnetické pole vnímají. Že by jejich záběr závisel na Kp, však není prokázáno: jde o pozorování rybářů a o hypotézy.

Údaj je stejný pro celé území (Slovensko). Do skóre aktivity vstupuje jen při silné geomagnetické bouři (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemětřesení poblíž

Zemětřesení v okolíOtřesy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledních 30 dní (katalog GFZ GEOFON).
S

Zemětřesení poblíž

0otřesů

bez otřesů

V okruhu 150 km za posledních 30 dnů (od magnitudy 1,0).

Podle rybářských historek ryby (zejména sumci a úhoři) před otřesy neklidně reagují nebo přestanou brát. Spolehlivě prokázané to není a u slabých otřesů jde o náhodu. Hlubší otřesy z Karpat (například v okolí Komárna a Dobré Vody) lidé většinou vůbec nevnímají.

Katalog GEOFON je celosvětový, slabé otřesy v okolí (Slovensko) v něm nemusí být všechny. Nezapočítává se do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikální a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemětřesení). Souvislost geomagnetického pole, otřesů či radonu se záběrem ryb není spolehlivě prokázána, proto se do skóre aktivity nepočítají. Postup je v Metodice.

Z vesmíru: co ukazují družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje se přibližně každých 6 dní

  • ČirostMírně zakalená
  • ChlorofylVysoký chlorofyl, možné kvetení
  • ZarůstáníČistá hladina
  • LedBez ledu

Tok je užší než bod družice (10 m). Hodnoty se proto berou z pásu kolem čáry revíru a z bodů, ve kterých se mísí voda s břehem, takže jsou pouze orientační a mohou ukazovat i břeh. Plocha hladiny se u toku nehodnotí a odhady nad vodou se na snímku ukážou pouze tam, kde je tok širší než bod družice.

Družicový snímek Sentinel-2 okolí toku Morava č. 2 z 26. 10. 2026, Voda (NDWI)
Sentinel-2, 6 uložených snímků. Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026.

Průhlednost vody ze satelitu

Čirost vody ze satelituOdhad zákalu z odrazu světla od vodní hladiny v červeném pásmu družice Sentinel-2. Čistá voda odráží málo, zakalená hodně. Je to relativní pomůcka, nikoli měření.
≈ 11 FNUMírně zakalená

Čistější než obvykle (×0,6 oproti posledním obdobím).

Zákal nad 25 FNU je na 1 % vodní plochy.

010203040505. 11.1. 1.26. 2.24. 4.
Vývoj odhadu zákalu: od 5. 11. 13:00 do 24. 4. 14:00. Naposledy 11 FNU, nejméně 8, nejvíce 38 FNU.

Od 5. 11. 2025: nejnižší 8 FNU (4. 1. 2026), nejvyšší 38 FNU (23. 2. 2026).

Odhad podle odrazivosti vody v červeném pásmu. Jde o relativní pomůcku, nikoli měření v NTU.

Sentinel-2, 24. 4. 2026, bez oblačnosti 100 % plochy

Kvetení a chlorofyl

Kvetení a chlorofylIndex NDCI porovnává odraz v červeném okraji (705 nm) a v červeném pásmu (665 nm). Vyšší hodnoty znamenají více chlorofylu-a, tedy řas a sinic ve vodě.
NDCI 0,27Vysoký chlorofyl, možné kvetení

Zvýšený chlorofyl se ukazuje na 100 % vodní plochy.

-0,100,000,100,200,305. 11.1. 1.26. 2.24. 4.
Vývoj indexu chlorofylu NDCI: od 5. 11. 13:00 do 24. 4. 14:00. Posledně 0,27 , nejméně -0,06, nejvíce 0,27 .

Od 5. 11. 2025: nejnižší -0,06 (30. 12. 2025), nejvyšší 0,27 (24. 4. 2026).

Index NDCI sleduje chlorofyl-a v rostlinném planktonu (řasy, sinice). Neurčí druh řas ani toxicitu.

Sentinel-2, 24. 4. 2026

Zarůstání hladiny

Zarůstání hladinyPodíl plochy revíru, na které družice vidí zelenou vegetaci (index NDVI nad 0,3): plovoucí a vynořené rostliny a rákos u břehu.
0 % plochyČistá hladina

Podíl plochy se zelenou vegetací (rostliny na hladině a těsně pod ní, rákos u břehu).

0,00,51,01,52,05. 11.3. 3.30. 6.26. 10.
Vývoj zarůstání hladiny: od 5. 11. 13:00 do 26. 10. 13:00. Naposledy 0 %, nejméně 0, nejvíce 2 %.

Od 5. 11. 2025: nejnižší 0 % (5. 11. 2025), nejvyšší 2 % (8. 7. 2026).

U břehů se může započítat také pruh rákosu, proto se hodnoty na malých plochách mohou zdát vyšší.

Sentinel-2, 26. 10. 2026, bez oblačnosti 100 % plochy

Led na hladině

Led na hladiněPodíl plochy, na které družice vidí led nebo sníh. Tloušťku ani nosnost ledu nedokáže určit.
0 % plochyBez ledu

Podíl plochy, na které satelit vidí led nebo sníh. Za posledních 20 dní byl nejvyšší 0 %.

Satelit nezjistí tloušťku ani nosnost ledu. Na led nikdy nevstupujte podle tohoto údaje.

Sentinel-2, 26. 10. 2026, bez oblačnosti 100 % plochy

Co to znamená pro rybolov

Co to znamená pro lovKrátký rozbor podle údajů družice a běžných rybářských pravidel. Je to pomůcka, nikoli předpověď záběrů.
  • Mírně zakalená voda

    Pro lov většinou výhodná: ryby jsou méně plaché a nástrahu ještě vidí. Dobře fungují přírodní i výraznější barvy.

  • Hodně řas a planktonu

    Bohatá potrava pro drobné ryby, takže se u hladiny zdržují i kaprovití a dravci za nimi. U dna může být méně kyslíku.

Rozbor vychází z běžných rybářských pravidel a z údajů družice. Je to pomůcka, nikoliv předpověď záběrů. Rozhoduje rybářský řád, povolenka a situace na místě.

Údaje se ukládají od 1. 10. 2025 (62 období po 5 dnech), v grafech je vidět jejich vývoj. Stáhnout historii (CSV)

Odhady ze satelitních snímků s rozlišením 10 až 20 m, nikoliv měření ve vodě. Ovlivňují je mraky, stíny, vítr a břehy. Nepoužívejte je k rozhodování o koupání ani o vstupu na led. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je popsaný v metodice.

Historické snímky

Vývoj okolí a přírody od 2017 do 2023: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

Letecký snímek revíru Morava č. 2 z roku 2017
2017snímkováno 3. 8. 2017
Letecký snímek revíru Morava č. 2 z roku 2020
2020snímkováno 21. 8. 2020
Letecký snímek revíru Morava č. 2 z roku 2023
2023snímkováno 28. 5. 2023

Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

Zdroj dat: Rybárske revíry 2026, data.slovensko.sk (licence CC BY 4,0).

Letecké snímky: Ortofotomozaika SR © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0.

Údaje jsou orientační. Před návštěvou si u správce revíru nebo v místní organizaci SRZ ověřte aktuální podmínky lovu.

Stránka aktualizována 3. 11. 2026. Odkud jsou údaje.