Dnes na toku Špek

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

15:00–17:00

Špek, skóre okna 10.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 18:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2017 do 2023: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Špek z roku 2017
    2017snímkováno 3. 8. 2017
    Letecký snímek toku Špek z roku 2020
    2020snímkováno 22. 8. 2020
    Letecký snímek toku Špek z roku 2023
    2023snímkováno 28. 5. 2023

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Špek

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Problematické čistírny odpadních vod poblíž revírů1 čistírna do 2 km od revíru

    • COV Gajaryzatížení 111 %1,5 km

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    1 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    • škodlivé látky nad normou alespoň na jedné stanici (kovy, pesticidy, PFAS, rozpouštědla)1
    • amonné iony nebo dusitany nad normou alespoň na jedné stanici1
    • železo od 1 mg/l1

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geologie a geochemie toku Špek

    Kovy a zlato v říčních sedimentech a vodách, stará důlní díla a ložiska, vrty s archivními zprávami, geotermální energie, ekologické zátěže a sesuvy v okolí potoka

    Přehled vychází z veřejných rejstříků a atlasů Státního geologického ústavu Dionýze Štúra. Hledání pokrývá oblast kolem vody všech rybářských oblastí toku (celkem 0 km čáry): vzorky toků do 1 km, vrty, důlní díla a zátěže do 3 km, výskyty rud do 5 km, geotermální zdroje do 10 km.

    Skála pod vodou

    Říční naplaveniny100 % vodní hladiny

    Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách. Geologická mapa Slovenska 1:50 000.

    510

    Voda podle atlasu

    pH 7,7modelovaný odhad

    typ vody Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralizace 549 mg/l, tvrdá voda (15,6 °dH). Interpolace měření z Geochemického atlasu Slovenska, nikoli měření v toku.

    Prvky v říčních sedimentech

    4 z 15prvky v horních 10 %

    nejvyšší: Selen 0,723 mg/kg

    Pozice nejvýše hodnoceného prvku mezi vzorovými body na tocích na Slovensku: percentil 95. Interpolace Geochemického atlasu říčních sedimentů.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplo pod nohama

    45°C v hloubce 1000 m

    tepelný tok 50 mW/m²

    V hloubce 2 000 m asi 75 °C (nárůst o 30 °C na kilometr). Atlas geotermální energie Slovenska.

    20200

    Přirozené gama záření

    40dávkový příkon nGy/h

    percentil 6 na Slovensku

    Přírodní pozadí z hornin a půdy (draslík, uran, thorium), nikoli hodnota naměřená u vody. Letecká spektrometrie gama záření ŠGÚDŠ.

    Stará důlní díla

    0objektů do 3 km

    V okruhu 3 km od vody není zaznamenáno žádné staré důlní dílo.

    Zlato v říčních sedimentech

    0vzorků se zlatem

    7 rudných minerálů v sedimentu

    Ve vzorcích říčních sedimentů v okruhu 1 km od vody nebylo nalezeno žádné zlato. Vzorky nepokrývají každý potok, takže to neznamená, že zde není žádné zlato.

    Stopové prvky v potoční vodě

    1 z 9ukazatele v horních 5 %

    nejvyšší: Baryum 128 μg/l

    Pozice nejvyšší naměřené hodnoty v distribuci všech vzorků povrchových vod na Slovensku: percentil 95 (ľavostranný prítok Zohorského kanála Kyselica).

    Rozbory vrtů a podzemních vod

    337vrtů do 3 km

    131 rozborů vody v okolí

    Z toho 336 má archivní zprávu z Geofondu. Vrty jsou hydrogeologické, geologické, inženýrsko-geologické a další.

    Geotermální energie

    –

    V okruhu 10 km není zaznamenán žádný geotermální vrt ani pramen.

    Ekologické zátěže a skládky

    5místa v okruhu 3 km

    2 ekologické zátěže, 3 skládky

    Nejbližší zátěž: MA (001) / Gajary – Levárska cesta – skládka s OP, 1,1 km od vody. Blízkost neznamená, že látky unikají z místa do vody.

    Ložiska a výskyty rud

    16záznamů do 5 km

    13 ložisek, 3 rudné výskyty

    Registry geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerostných surovin.

    Sesuvy půdy a svahové deformace

    0ploch do 3 km

    Zdokumentované sesuvy v evidenci Geofondu. Sesuv půdy do potoka může zakalit vodu a změnit koryto.

    Geologická stavba pod vodou

    Která hornina leží pod vodní hladinou (Geologická mapa Slovenska 1:50 000), jak je stará, jak silný je kvartérní pokryv a v jaké tektonické jednotce voda proudí. Skalní podloží rozhoduje o tvrdosti vody, dně, zákalu po dešti a vydatnosti pramenů.

    Body sledují vodní linii (pro potok a povodí, rybářský revír za rybářským revírem). Pás je průřez vzdáleností, nikoli mapa; šířka úseku odpovídá počtu bodů.

    • Říční naplaveniny100%SR 72 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Říční naplaveniny: Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách.

    Geologické stáří hornin

    • Kvartérní100%

    Nejběžnější horninové jednotky

    SystémStáříJednotkaBody
    KvartérníPleistocénfluviální sedimenty: Převážně písky do štěrkových písků akumulace dna v nivách a nízkých terasách1×

    Kvartérní pokryv

    • říční sedimenty záplavových oblastí100%SR 68 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    • Typická tloušťka kvartérního pokryvu7,5m
    • 5 – 10100%SR 20 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Tektonické dělení

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Regionálně geologické členění

    • intramontánní pánve100%SR 44 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Regionálně geologické členění (podcelky)

    • Vídeňská pánev100%SR 4,0 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Inženýrsko-geologické revíry

    • oblast nížinných ložisek100%SR 20 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Inženýrsko-geologické útvary

    • tvorba kvartérních sedimentů100%SR 71 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Náchylnost území ke svahovým deformacím

    • Oblast stabilních oblastí100%SR 95 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Mapa pokrývá 1 z 1 bodů na vodní linii.

    Hydrogeologie: zvodnělé vrstvy a podzemní vody

    Potoky a řeky jsou napájeny podzemní vodou. Hydrogeologické mapy ukazují, ve kterých horninách je voda uložena, jak jsou propustné a jaká je v nich voda. Údaje pocházejí z map ŠGÚDŠ, nikoli z měření na konkrétní vodě.

    Horniny vodonosné vrstvy (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk100%SR 52 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Typ vodonosné vrstvy

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Štěrk)100%SR 22 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Genetický typ podzemní vody

    • silikát, resp. silikátově-sulfidogenní mineralizace100%SR 2,0 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Chemický typ podzemní vody

    • Ca-HCO3, resp. Ca-SO4-HCO3 typ100%SR 1,7 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Třída kvality podzemní vody

    • C100%SR 4,3 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Chemie povrchových vod dle atlasu

    Modelované složení vody v oblasti, kterou prochází linie rybářského revíru. Rastry Geochemického atlasu Slovenska (povrchové vody) jsou interpolací měření ve vzorkovaných tocích, zobrazují tedy typické pozadí území, nikoli měření v konkrétním toku.

    510

    Kyselost vody

    pH 7,68typický rozsah

    Většina řek a potoků na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyselejší voda se nachází v potocích na kyselých horninách (žuly, křemence), zásaditější voda u vápenců.

    Tvrdost vody

    15,6°dH, tvrdá

    Součet vápníku a hořčíku (2,79 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná a její pH se mění pomaleji; měkká voda je citlivější na kyselé deště.

    Rozpuštěné látky

    549mg/l mineralizace

    Celkové množství rozpuštěných minerálů. Čistá horská voda má desítky mg/l, nížinné a vápencové stovky.

    Iontové složení vody

    Typ vody podle dominantních iontů: Ca–HCO₃–SO₄

    Akcie jsou v ekvivalentech, obvyklý způsob porovnávání složení vod.

    Hlavní ionty

    • DraslíkK16,1 mg/lpercentil95
    • SíranySO4112 mg/lpercentil91
    • SodíkNa28,4 mg/lpercentil89
    • ChloridyCl37,5 mg/lpercentil85
    • FluoridyF0,163 mg/lpercentil70
    • HořčíkMg20,6 mg/lpercentil68
    • VápníkCa78,0 mg/lpercentil67
    • BikarbonátyHCO3236 mg/lpercentil58

    tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)

    Živiny a organické znečištění

    • DusičnanyNO318,9 mg/lpercentil91
    • Chemická spotřeba kyslíkuChSK6,29 mg/lpercentil89
    • FosfátyPO40,614 mg/lpercentil86
    • AmmoniumNH40,419 mg/lpercentil84

    Kovy

    • ŽelezoFe0,193 mg/lpercentil74
    • ZinekZn12,4 μg/lpercentil72
    • ManganMn49,6 μg/lpercentil62
    • HliníkAl46,6 μg/lpercentil41

    Prvky v říčních sedimentech

    Geochemický atlas Slovenska (říční sedimenty) popisuje, co řeka nese v jemném materiálu na svém korytě. Sediment shromažďuje kovy z hornin, rudných výskytů a dřívější těžby a průmyslu. Není to zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika: ukazuje, jak se prvek na tomto toku řadí mezi toky na Slovensku.

    Potenciálně toxické a stopové prvky

    • SelenSe0,723 mg/kgpercentil95
    • ZinekZn268 mg/kgpercentil93
    • KadmiumCd0,749 mg/kgpercentil91
    • RtuťHg0,564 mg/kgpercentil91
    • CínSn3,90 mg/kgpercentil80
    • VéstPb19,7 mg/kgpercentil69
    • ArsenAs8,40 mg/kgpercentil68
    • ChromCr79,5 mg/kgpercentil62
    • MolybdenMo0,446 mg/kgpercentil61
    • KobaltCo9,12 mg/kgpercentil60
    • VizmutBi0,234 mg/kgpercentil57
    • MěďCu23,7 mg/kgpercentil50
    • NiklNi23,2 mg/kgpercentil43
    • AntimonSb0,566 mg/kgpercentil43
    • VanadV54,0 mg/kgpercentil16

    tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)

    Hlavní prvky (železo, hliník, vápník, hořčík, draslík, sodík, titan, mangan, fosfor)
    • FosforP1 252 mg/kgpercentil86
    • ManganMn1 276 mg/kgpercentil82
    • VápníkCa3,12 %percentil67
    • ŽelezoFe2,38 %percentil32
    • SodíkNa0,756 %percentil27
    • DraslíkK1,28 %percentil17
    • TitanTi3 528 mg/kgpercentil16
    • HořčíkMg0,616 %percentil15
    • HliníkAl4,14 %percentil7
    Další prvky (baryum, stroncium, lithium, rubidium, zirkonium, yttrium, cer, bor, berylium, gallium)
    • BaryumBa591 mg/kgpercentil85
    • GalliumGa17,8 mg/kgpercentil80
    • ZirkoniumZr433 mg/kgpercentil60
    • RubidiumRb89,2 mg/kgpercentil52
    • CeriumCe57,3 mg/kgpercentil44
    • StronciumSr129 mg/kgpercentil43
    • BorB54,4 mg/kgpercentil33
    • BerylliumBe0,963 mg/kgpercentil26
    • YttriumY22,7 mg/kgpercentil24
    • LithiumLi20,4 mg/kgpercentil6

    Přírodní radioaktivita a radon

    Vzduchová gama spektrometrie ŠGÚDŠ měří záření draslíku, uranu a thoria v horninách a půdě. Nejvyšší hodnoty mají žuly a některé kyselé vulkanické horniny, nejnižší vápence a nivy. Cézium-137 je pozůstatkem spadu z černobylské havárie a testů jaderných zbraní.

    20200

    Dávkový příkon gama záření

    40nGy/h ve vzduchu

    Přírodní pozadí z hornin a půdy; výše nad žulami a některými kyselými vulkanickými horninami, níže nad vápenci a nivami.

    Radonové riziko podloží

    nízké

    Radon je přírodní plyn z hornin. Riziko se týká budov a sklepů, nikoli vody v potoce; ukazuje, jaké je podloží.

    • Draslík (K)K1,18 %percentil18
    • Ekvivalentní uran (eU)eU1,91 ppm5. percentil
    • Ekvivalentní thorium (eTh)eTh5,42 ppm5. percentil

    tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1371 347 Bq/m²41. percentil

    Radonové riziko izoplety

    • nízké100%SR 36 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Geofyzikální pole: magnetika a gravitace

    Mapy magnetického pole a gravitace (ŠGÚDŠ) odhalují, co se skrývá pod sedimenty a povrchem: sopečná tělesa, zlomy a mocnost kůry. Pro rybáře jsou zajímavé nepřímo: ukazují, kde se mění skalní podloží a s ním i voda.

    SVJZ

    Magnetická anomálie

    +39nT

    rozsah 39 až 39 nT

    Odchylka magnetického pole Země od okolí. Pozitivní a negativní anomálie odhalují horniny s magnetitem (čediče, bazické vulkanické horniny) a hranice ve skalním podloží.

    Bouguerova gravitační anomálie

    -56mGal

    zbytkový −19,8 mGal

    Negativní hodnoty leží nad silnými sedimenty a pod horami (světlá kůra), kladné hodnoty nad hustými horninami a tenčí kůrou. Ukazuje strukturu zemské kůry, nikoli vody.

    Geotermální potenciál

    Atlas geotermální energie Slovenska zaznamenává teplotu hornin a tepelný tok z nitra Země. Je to potenciál oblasti, nikoli skutečné teplo vody v toku. Specifické geotermální vrty a prameny v blízkosti této vody jsou v sekci geotermální energie níže.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Teplota horniny s hloubkou

    45 / 75 °Cv hloubkách 1000 a 2000 m

    nárůst o 30 °C na km

    Čára ukazuje teplotu horniny; tečkovaná část je pouze prodloužením povrchu. Tepelný tok 50 mW/m².

    Reliéf, klima a půdy

    Povodí není jen voda: sklon a nadmořská výška určují rychlost odtoku, podnebí teplotu a množství vody a půdu, která je spláchnuta do potoka. Údaje pocházejí z geomorfologického členění, klimaticko-geografických typů a půdních map ŠGÚDŠ.

    • Nadmořská výška geomorfologických jednotek (od–do)132–158m a.s.l.
    • Průměrná nadmořská výška jednotek145m a.s.l.
    • Průměrný sklon0,5°
    • Průměrná lednová teplota-2,5°C
    • Průměrná červencová teplota20,0°C
    • Roční srážky590mm

    Geomorfologické jednotky

    • Borská nížina100%SR 2,2 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Záhorie Lowland100%SR 2,5 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Klimaticko-geografické typy

    • nízké klima100%SR 38 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Náchylnost půd k acidifikaci

    • půdy velmi náchylné k okyselení100%SR 2,4 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Kontaminace půdy (mapa 1:500 000)

    • poměrně čistá půda100%SR 53 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Neogenní100%SR 48 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Mapa chodby

    Kde jsou nejbližší důlní díla, ložiska, zátěže, geotermální vrty a nálezy zlata. Skupiny lze vypnout.

    MA (001) / Gajary – Levárska cesta – skládka s O – skládka komunálneho odpadu – zariadenia (1,1 km od vody)MA (002) / Gajary – Staré kasárne – mokraď v CHK – skládka komunálneho odpadu – zariadenia (1,8 km od vody)Gajary – bývalá obecná skládka – Gajary – – (1,1 km od vody)Malé Leváre – trvalý (2,1 km od vody)Malé Leváre – trvalý (3,0 km od vody)Gajary – báden – benzín (1,7 km od vody)PZZP Láb (Gajary – báden) – podzemní sklady zemního plynu (1,7 km od vody)PZZP Láb – 3. stavba – podzemní sklady zemního plynu (1,7 km od vody)Gajary – báden – hořlavý zemní plyn (1,7 km od vody)Gajary – báden – poloparafinová ropa (1,7 km od vody)Suchohrad – Gajary – hořlavý zemní plyn (1,7 km od vody)Malé Leváre – štěrkovité písky a písky (3,0 km od vody)Gajary – báden – benzín (1,7 km od vody)Gajary – báden – poloparafinová ropa (1,7 km od vody)Gajary – báden – hořlavý zemní plyn (1,7 km od vody)Suchohrad – Gajary – hořlavý zemní plyn (1,7 km od vody)Malé Leváre – štěrkovité písky a písky (3,0 km od vody)Gajary – štěrkovité písky a písky (4,2 km od vody)Veľké Leváre 17 – ropa, zemní plyn (3,2 km od vody)Gajary 125 – ropa, zemní plyn (3,6 km od vody)Kostolište – rašelina (4,4 km od vody)Gajary – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (380 m od vody)Gajary – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (450 m od vody)Gajary – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (560 m od vody)Gajary – monitorování vrtu (1,0 km od vody)Gajary – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,0 km od vody)Gajary – SHMú pozorovací vrt (1,1 km od vody)Gajary – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Gajary – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Gajary – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,5 km od vody)Gajary-JRD – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Gajary – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Gajary – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Gajary – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Gajary – SHMú pozorovací vrt (2,0 km od vody)Gajary – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Gajary – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,1 km od vody)Gajary – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,1 km od vody)Gajary – SHMú pozorovací vrt (2,4 km od vody)Gajary – monitorování vrtu (2,5 km od vody)Gajary – monitorování vrtu (2,6 km od vody)Gajary – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Gajary – monitorování vrtu (2,7 km od vody)Gajary – negativní vrt (2,8 km od vody)Gajary, 1150m JV od K148 – dobře (540 m od vody)Gajary – RD, 900m ZJZ od K153 – vrt (740 m od vody)Gajary, 1100m JZ od K153 – dobře (920 m od vody)Gajary, 650m SV od K150 – dobře (1,4 km od vody)Gajary, 600m VSV od K148 – dobře (1,4 km od vody)Gajary, 800m VJV od K148 – dobře (1,6 km od vody)Gajary, 50m SV od K150 – vrt (1,7 km od vody)Gajary, 500m VSV od K147 – dobře (2,0 km od vody)Gajary, 1000m JV od K148 – vrt (2,3 km od vody)Gajary, 1200m JZ od K157 – vrt (3,0 km od vody)1 km

    Čára je voda rybářského revíru, světlý pás je pásmo 3 km, ve kterém byly hledány vrty, důlní díla a zátěže. Mapa ukazuje nejbližší objekty (maximálně několik desítek z každého registru), ne všechny. Body odpovídají pozici v registru; plošné objekty jsou označeny středem.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arsen, antimon, kadmium, olovo, měď, zinek a další prvky ve vzorcích z řek a potoků (Geochemický atlas Slovenska, povrchové vody, 2015). Sloupec ukazuje, kde mezi všemi vzorky na Slovensku leží nejvyšší hodnota; světelná značka je medián vzorků v této vodě.

    • BaryumBavysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 128 μg/lmedián 60,0 μg/l3 vzorky

      Nejvyšší hodnota: ľavostranný prítok Zohorského kanála Kyselica2003, 450 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.

    • MěďCuzvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 7,80 μg/lmedián 2,40 μg/l3 vzorky33 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: ľavostranný prítok Zohorského kanála Kyselica2003, 450 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.

    • ChromCrmírně zvýšené
      nejvyšší 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky67 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: ľavostranný prítok Zohorského kanála Kyselica2003, 450 m od vody. Srovnání: percentil 81 všech vzorků na Slovensku.

    • SelenSepod polovinou Slovenska
      nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Zohorský, kanál2003, 200 m od vody. Srovnání: percentil 46 všech vzorků na Slovensku.

    • VéstPbpod polovinou Slovenska
      nejvyšší 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Zohorský, kanál2003, 200 m od vody. Srovnání: percentil 43 všech vzorků na Slovensku.

    • AntimonSbpod polovinou Slovenska
      nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Zohorský, kanál2003, 200 m od vody. Srovnání: percentil 37 všech vzorků na Slovensku.

    • LithiumLipod polovinou Slovenska
      nejvyšší 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l3 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Zohorský, kanál2003, 200 m od vody. Srovnání: percentil 34 všech vzorků na Slovensku.

    • KadmiumCdpod polovinou Slovenska
      nejvyšší 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Zohorský, kanál, 200 m od vody. Srovnání: percentil 26 všech vzorků na Slovensku.

    • ArsenAspod polovinou Slovenska
      nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Zohorský, kanál2003, 200 m od vody. Srovnání: percentil 22 všech vzorků na Slovensku.

    Hlavní ionty, mineralizace a pH

    Základní chemie vody: ze kterých hornin pocházejí minerály v ní.

    • Oxid křemičitýSiO2mírně zvýšené
      nejvyšší 20,6 mg/lmedián 5,66 mg/l3 vzorky

      Nejvyšší hodnota: ľavostranný prítok Zohorského kanála Kyselica2003, 450 m od vody. Srovnání: percentil 78 všech vzorků na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v říčních sedimentech

    Regionální rýžovací prospekce: těžká frakce byla vyplavena z říčního štěrku a byla spočítána minerální zrna v ní. Mapa nálezů je pozitivní: vzorek bez zlata není v atlase uveden, takže absence nálezu není důkazem, že zlato není.

    • Ilmenit (FeTiO₃)1 vzorku, maximálně 815 zrn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorku, maximálně 7 zrn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)1 vzorku, maximálně 5 zrn
    • Magnetit (Fe₃O₄)1 vzorku, maximálně 55 zrn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorku, maximálně 55 zrn
    • Pyrit (FeS₂)1 vzorku, maximálně 5 zrn
    • Rutil (TiO₂)1 vzorku, maximálně 315 zrn

    Hornotvorné a akcesorické minerály

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)1 vzorku, maximálně 315 zrn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)1 vzorku, maximálně 5 zrn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))1 vzorku, maximálně 55 zrn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)1 vzorku, maximálně 1815 zrn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorku, maximálně 55 zrn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)1 vzorku, maximálně 55 zrn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorku, maximálně 5 zrn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorku, maximálně 5 zrn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorku, maximálně 315 zrn
    • Turmalíny (komplexní borosilikát)1 vzorku, maximálně 55 zrn
    • Zirkonium (ZrSiO₄)1 vzorku, maximálně 55 zrn

    Podzemní vody: chemie, druhy vod a radioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (analýzy pramenů a vrtů), geochemický atlas podzemních vod (1996) a radiohydrochemické vzorkování. Podzemní voda napájí toky, takže její složení ovlivňuje i vodu v toku.

    Chemické druhy vody v okolí

    • Ca-Mg-HCO32×
    • Ca-HCO32×
    • Mg-Ca-Na-HCO31×
    • Ca-Mg-SO4-HCO31×
    • Ca-NO3-HCO31×
    • Ca-Mg-SO41×
    • Ca-Mg-Na-HCO31×
    • Ca-NO31×

    Třída jakosti vody dle hydrogeochemické mapy

    • třída D5×
    • třída H3×
    • třída G1×
    • třída B1×

    Kovy v podzemních vodách

    • HliníkAlextrémní (horní 1 %)
      nejvyšší 0,890 mg/lmedián 0,0200 mg/l10 vzorky

      Nejvyšší hodnota: studňa1994, 920 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.

    • RtuťHgextrémní (horní 1 %)
      nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l10 vzorky70 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: vrt1994, 3,0 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.

    • ArsenAsvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 6,90 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzorky60 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: studňa1994, 540 m od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.

    • ZinekZnvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 1 252 μg/lmedián 94,5 μg/l10 vzorky

      Nejvyšší hodnota: vrt1994, 3,0 km od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.

    • VéstPbvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzorky70 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: studňa1994, 920 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.

    • MěďCuzvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 5,50 μg/lmedián 1,80 μg/l10 vzorky

      Nejvyšší hodnota: studňa1994, 920 m od vody. Srovnání: percentil 94 všech vzorků na Slovensku.

    • ChromCrzvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 2,80 μg/lmedián 0,700 μg/l10 vzorky40 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: studňa1994, 2,0 km od vody. Srovnání: percentil 92 všech vzorků na Slovensku.

    • AntimonSbzvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l10 vzorky60 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: studňa1994, 1,6 km od vody. Srovnání: percentil 92 všech vzorků na Slovensku.

    • SelenSemírně zvýšené
      nejvyšší 1,60 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzorky80 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: vrt1994, 3,0 km od vody. Srovnání: percentil 89 všech vzorků na Slovensku.

    • LithiumLimírně zvýšené
      nejvyšší 30,0 μg/lmedián 7,00 μg/l10 vzorky10 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: studňa1994, 2,0 km od vody. Srovnání: percentil 87 všech vzorků na Slovensku.

    • KadmiumCdpod polovinou Slovenska
      nejvyšší 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l10 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: vrt1994, 2,3 km od vody. Srovnání: percentil 47 všech vzorků na Slovensku.

    Radon ve vodách

    Typ webuUkázkyNejvyšší radonMedián
    zdroj vody pro individuální zásobování214,3 Bq/l10,6 Bq/l
    dobře39,23 Bq/l5,39 Bq/l
    volně tekoucí vrt110,4 Bq/l10,4 Bq/l

    Důlní díla, ložiska a výskyty rud

    Stará důlní díla mimo dobývací prostory (registr Geofondu), ložiska a dobývací prostory a metalogenetická mapa. Zlato, stříbro a další kovy v blízkosti toků se mohou dostat do sedimentů a vody.

    Ložiska a dobývací prostory

    VkladMinerálníStav a organizaceZ vody
    Gajary – bádenbenzínVytěžené ložisko – NAFTA Production s.r.o.1,7 km
    PZZP Láb (Gajary – báden)podzemní sklady zemního plynuLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – NAFTA a.s.1,7 km
    PZZP Láb – 3. stavbapodzemní sklady zemního plynuLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – NAFTA a.s.1,7 km
    Gajary – bádenhořlavý zemní plynLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – NAFTA Production s.r.o.1,7 km
    Gajary – bádenpoloparafinová ropaLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – NAFTA Production s.r.o.1,7 km
    Suchohrad – Gajaryhořlavý zemní plynVklad, kde probíhá geologický průzkum – NAFTA Production s.r.o.1,7 km
    Gajary – bádenbenzínVytěžené ložisko – NAFTA Production s.r.o.1,7 km
    Gajary – bádenpoloparafinová ropaLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – NAFTA Production s.r.o.1,7 km
    Gajary – bádenhořlavý zemní plynLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – NAFTA Production s.r.o.1,7 km
    Suchohrad – Gajaryhořlavý zemní plynVklad, kde probíhá geologický průzkum – NAFTA Production s.r.o.1,7 km
    Malé Leváreštěrkovité písky a pískyLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – MEUM, a.s.3,0 km
    Malé Leváreštěrkovité písky a pískyLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – MEUM, a.s.3,0 km

    Vrty a archivní zprávy Geofondu

    Registr hydrogeologických vrtů, ostatních vrtů a geotermálních vrtů. Každý vrt má v archivu Geofondu zprávu (geologické profily, čerpací zkoušky, chemické rozbory vod); číslo zprávy je v tabulce.

    337 vrtů v pásmu 3 km, z toho 23 hydrogeologických a 314 ostatních; s číslem archivní zprávy 336.

    Hloubky vrtů

    • do 10 m239×
    • 10–30 m29×
    • 30–100 m7×
    • 100–300 m2×
    • přes 300 m33×

    Nejbližší vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchivní zprávaZ vody
    Ga-59vklad–6613770 m
    Ga-83vklad1 950,0 m66137180 m
    Ga-76vklad1 970,0 m66137320 m
    Ga-101vklad1 960,0 m66137340 m
    M-4žádný specifikovaný účel5,0 m87110360 m
    S-19žádný specifikovaný účel3,0 m87110370 m
    Gajaryvrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou98,0 m56084 130Db21.pdf380 m
    S-20žádný specifikovaný účel3,0 m87110380 m
    S-17žádný specifikovaný účel3,0 m87110380 m
    S-18žádný specifikovaný účel3,0 m87110390 m
    S-16žádný specifikovaný účel3,0 m87110400 m
    S-21žádný specifikovaný účel3,0 m87110400 m

    Ekologické zátěže, skládky a antropogenní sedimenty

    Evidované ekologické zátěže (průmyslové areály, skládky, těžba), registr skládek odpadů a monitoring antropogenních sedimentů (průmyslové kaly). Je to seznam míst, nikoli měření znečištění vody.

    Ekologické zátěže

    LokalitaAktivitaLátkaKlasifikaceZ vody
    MA (001) / Gajary – Levárska cesta – skládka s OPskládka komunálneho odpadu – zariadenia na nakladanie s odpadmivýluh / NH4+, kolejnice24 b. (24)1,1 km
    MA (002) / Gajary – Staré kasárne – mokraď v CHKO Záhorieskládka komunálneho odpadu – zariadenia na nakladanie s odpadmivýluh / NH4+, kolejnice30 b. (30)1,8 km

    Skládky odpadu

    SkládkaPlochaRok založeníSledováníZ vody
    Gajary – bývalá obecná skládka – Gajary–1978monitorováno1,1 km
    Malé Leváre120 m²1992–2,1 km
    Malé Leváre200 m²1980–3,0 km

    Jak číst tyto údaje

    • Zóna a vzdálenost. Vzdálenost se měří od čáry vody k bodu v registru (u oblastí do středu) s přesností na desítky metrů. Počty se vztahují pouze na zónu, nikoli na celé povodí.
    • Percentil. U chemie je nejvyšší hodnota porovnána se všemi atlasovými vzorky na Slovensku. Nejedná se o zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika; atlasy jsou historické (publikováno: povrchové vody 2015, podzemní vody 1996, říční sedimenty 1999).
    • Limit kvantifikace. Mnoho vzorků má hodnotu na nejnižší úrovni, kterou může laboratoř určit; takové výsledky znamenají „pod limitem“. U těch je pozice v distribuci odhadem.
    • Šlichy. Evidovány jsou pouze vzorky s nálezem. Počet zrn v koncentrátu není obsah zlata v gramech na tunu.
    • Vztah k vodě. Nedaleké důlní dílo, skládka nebo zátěž nic nevypovídá o kvalitě vody v toku. Slouží jako podnět k pozornosti a výchozí bod pro další zkoumání.
    • Vzorové body. Oblastní a rastrové mapy ŠGÚDŠ nelze stáhnout bodově, takže podél linie každého rybářského revíru je hodnota zjišťována v bodech zhruba každé 3 km. Je to vzorek řádku, nikoli souvislý záznam; velmi krátký úsek může mít jeden bod.
    • Atlasové rastry. Chemismus vody a sedimentů je interpolací měření ve vzorkovací síti (Geochemický atlas Slovenska). Hodnota v bodě je modelovaný odhad pro okolí, nikoli měření ve vodě. Percentil porovnává průměr tohoto toku se všemi vzorovými body na tocích na Slovensku.
    • Polohy a měřítka. Mapy mají různá měřítka (1:50 000 až 1:1 000 000), takže úroveň detailů se mezi jednotlivými sekcemi liší. Mapa mimo její pokrytí znamená, že v tomto bodě není žádná oblast, ne že tam nic není.

    Data: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), staženo 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodice.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Gajary1 revír · 0,2 km2Špek2

    Další toky v okolí

    Povodí Dunaj