This page is only partially translated. Untranslated parts are shown in Slovak, the original language of the site. Open the Slovak original

Today on the Špek watercourse

Fishing conditions score, the best window of the day and fishing districts from the best conditions

Average of the watercourse's fishing districts

Low activity · average of one fishing district

The number in the header is an estimate for the middle of the watercourse based on weather and measurements. The average of the fishing districts also counts satellite data, shading and geology of each district.

Best window today

15:00–17:00

Špek, window score 9.

The score is an estimate of conditions based on weather, water and surroundings, not a bite forecast. Recalculated at 03:04.

Map and fishing districts of the watercourse

The course of the watercourse and its fishing districts. You can switch the line color to today's conditions, quality or any other parameter.

Detailed filtersregion, district, riverbed, depth, shading, satellites, water chemistry and pollution, fish, geology

1445fishing districts
Pick a category to narrow the selection. Next to each option you can see how many fishing districts remain.
Map color
Loading map…

Move the map with two fingers. In full-screen mode one finger is enough.

    Terrain in 3D

    Loading the 3D terrain model…

    Historical images

    Changes in the surroundings and nature from 2017 to 2023: how the banks, vegetation and landscape around the water change. The images switch automatically; you can also browse them by hand.

    Aerial image of watercourse Špek from 2017
    2017imaged 3 Aug 2017
    Aerial image of watercourse Špek from 2020
    2020imaged 22 Aug 2020
    Aerial image of watercourse Špek from 2023
    2023imaged 28 May 2023

    Orthophoto mosaic of Slovakia © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. The year and day of imaging depend on the location, so individual years may differ in season and weather.

    Water pollution on the Špek watercourse

    Water quality according to SHMÚ, wastewater treatment plants near the fishing districts and groundwater nearby

    Problem treatment plants near the fishing districts1 treatment plant within 2 km of the fishing district

    • COV Gajaryload 111%1.5 km

    Groundwater: measured valuestypical value from stations within 10 km, 2025

    1 of 1 fishing district with measurements has groundwater nearby with a value above the limit for at least one indicator.

    • harmful substances above the standard at at least one station (metals, pesticides, PFAS, solvents)1
    • ammonium or nitrites above the standard at at least one station1
    • iron from 1 mg/l1

    Source: SHMÚ (yearbooks on surface and groundwater quality), the register of wastewater treatment plants from VÚVH and the EEA. A SHMÚ site is assigned to a fishing district by the same watercourse name and by distance; the yearbook lists the sites that failed the standard, so a missing site is not proof of clean water.

    Geológia a geochémia toku Špek

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 0 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Rock under the water

    River alluvium100% of the water line

    Gravelly and sandy bottom and floodplains; the water is replenished from groundwater in the alluvium. Geological Map of Slovakia 1:50,000.

    510

    Water according to the atlas

    pH 7.7modelled estimate

    water type Ca–HCO₃–SO₄

    Mineralisation 549 mg/l, hard water (15.6 °dH). Interpolation of measurements from the Geochemical Atlas of Slovakia, not a measurement in the stream.

    Elements in river sediment

    4 from 15elements in the top 10 %

    highest: Selenium 0.723 mg/kg

    Position of the highest-ranked element among the sample points on streams in Slovakia: percentile 95. Interpolation of the Geochemical Atlas of river sediments.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Heat underfoot

    45°C at 1,000 m depth

    heat flow 50 mW/m²

    At a depth of 2,000 m about 75 °C (increase of 30 °C per kilometre). Atlas of Geothermal Energy of Slovakia.

    20200

    Natural gamma radiation

    40nGy/h dose rate

    percentile 6 in Slovakia

    Natural background from rocks and soil (potassium, uranium, thorium), not a value measured at the water. Airborne gamma-ray spectrometry by ŠGÚDŠ.

    Old mine workings

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Gold in river sediment

    0vzoriek so zlatom

    7 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Trace elements in the stream water

    1 from 9indicators in the top 5 %

    highest: Barium 128 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 95. percentil (ľavostranný prítok Zohorského kanála Kyselica).

    Boreholes and groundwater analyses

    337vrtov do 3 km

    131 rozborov vody v okolí

    Z toho 336 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geothermal energy

    –

    V okruhu 10 km nie je zaznamenaný geotermálny vrt ani zdroj.

    Environmental burdens and landfills

    5lokalít do 3 km

    2 záťaže, 3 skládky

    Najbližšia záťaž: MA (001) / Gajary – Levárska cesta – skládka s OP, 1,1 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Deposits and ore occurrences

    16záznamov do 5 km

    13 ložísk, 3 rudné výskyty

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Landslides and slope deformations

    0plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geological structure beneath the water

    Which rock lies beneath the water line (Geological Map of Slovakia 1:50,000), how old it is, how thick the Quaternary cover is and in which tectonic unit the water flows. The bedrock decides the hardness of the water, the bottom, the turbidity after rain and the abundance of springs.

    The points follow the water line (for a stream and a basin, fishing district after fishing district). The strip is a cross-section by distance, not a map; the width of a section corresponds to the number of points.

    • River alluvium100%SR 72 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    River alluvium: Gravelly and sandy bottom and floodplains; the water is replenished from groundwater in the alluvium.

    Geological age of the rocks

    • kvartér100%

    Most common rock units

    SystemAgeUnitPoints
    kvartérpleistocénfluviálne sedimenty: prevažne piesky až štrkovité piesky dnových akumulácií v nivách a nízkych terasách1×

    Quaternary cover

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    • Typical thickness of the Quaternary cover7.5m
    • 5 – 10100%SR 20 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Tectonic division

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    The map covers 1 of 1 points on the water line.

    Hydrogeology: aquifers and groundwater

    Streams and rivers are fed by groundwater. Hydrogeological maps show in which rocks the water is stored, how permeable they are and what the water in them is like. The data come from ŠGÚDŠ maps, not from measurements at a particular water.

    Aquifer rocks (hydrogeological map 1:200,000)

    • Gravel100%SR 52 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Aquifer type

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)100%SR 22 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Genetic type of groundwater

    • silikátogénna, resp. silikátovo-sulfidogénna mineralizácia100%SR 2.0 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Chemical type of groundwater

    • Ca-HCO3, resp. Ca-SO4-HCO3 typ100%SR 1.7 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Groundwater quality class

    • C100%SR 4.3 %

    marker on the bar: share among all sample points on streams in Slovakia

    Surface water chemistry according to the atlas

    Modelled composition of the water in the area the fishing district line runs through. The rasters of the Geochemical Atlas of Slovakia (surface waters) are an interpolation of measurements in sampled streams, so they show the typical background of the area, not a measurement in a particular stream.

    510

    Water acidity

    pH 7.68typical range

    Most rivers and streams in Slovakia have a pH of 6.5 to 8.5. More acidic water is found in streams on acidic rocks (granites, quartzites), more alkaline water near limestones.

    Water hardness

    15.6°dH, hard

    Sum of calcium and magnesium (2.79 mmol/l). Hard water is buffered and its pH changes more slowly; soft water is more sensitive to acid rain.

    Dissolved substances

    549mg/l mineralisation

    Total amount of dissolved minerals. Clean mountain water has tens of mg/l, lowland and limestone waters hundreds.

    Ionic composition of the water

    Water type by dominant ions: Ca–HCO₃–SO₄

    Shares are in equivalents, the usual way of comparing the composition of waters.

    Major ions

    • PotassiumK16.1 mg/l95. percentil
    • SulphatesSO4112 mg/l91. percentil
    • SodiumNa28.4 mg/l89. percentil
    • ChloridesCl37.5 mg/l85. percentil
    • FluoridesF0.163 mg/l70. percentil
    • MagnesiumMg20.6 mg/l68. percentil
    • CalciumCa78.0 mg/l67. percentil
    • BicarbonatesHCO3236 mg/l58. percentil

    dot: average along the water line, line: from the lowest to the highest value, scale: position among sample points on streams in Slovakia (0 to 100th percentile)

    Nutrients and organic pollution

    • NitratesNO318.9 mg/l91. percentil
    • Chemical oxygen demandChSK6.29 mg/l89. percentil
    • PhosphatesPO40.614 mg/l86. percentil
    • AmmoniumNH40.419 mg/l84. percentil

    Metals

    • IronFe0.193 mg/l74. percentil
    • ZincZn12.4 μg/l72. percentil
    • ManganeseMn49.6 μg/l62. percentil
    • AluminiumAl46.6 μg/l41. percentil

    Elements in river sediments

    The Geochemical Atlas of Slovakia (river sediments) describes what the river carries in the fine material on its bed. Sediment collects metals from rocks, ore occurrences and past mining and industry. It is not a legal limit or a health risk assessment: it shows how an element on this stream ranks among streams in Slovakia.

    Potentially toxic and trace elements

    • SeleniumSe0.723 mg/kg95. percentil
    • ZincZn268 mg/kg93. percentil
    • CadmiumCd0.749 mg/kg91. percentil
    • MercuryHg0.564 mg/kg91. percentil
    • TinSn3.90 mg/kg80. percentil
    • LeadPb19.7 mg/kg69. percentil
    • ArsenicAs8.40 mg/kg68. percentil
    • ChromiumCr79.5 mg/kg62. percentil
    • MolybdenumMo0.446 mg/kg61. percentil
    • CobaltCo9.12 mg/kg60. percentil
    • BismuthBi0.234 mg/kg57. percentil
    • CopperCu23.7 mg/kg50. percentil
    • NickelNi23.2 mg/kg43. percentil
    • AntimonySb0.566 mg/kg43. percentil
    • VanadiumV54.0 mg/kg16. percentil

    dot: average along the water line, line: from the lowest to the highest value, scale: position among sample points on streams in Slovakia (0 to 100th percentile)

    Major elements (iron, aluminium, calcium, magnesium, potassium, sodium, titanium, manganese, phosphorus)
    • PhosphorusP1,252 mg/kg86. percentil
    • ManganeseMn1,276 mg/kg82. percentil
    • CalciumCa3.12 %67. percentil
    • IronFe2.38 %32. percentil
    • SodiumNa0.756 %27. percentil
    • PotassiumK1.28 %17. percentil
    • TitaniumTi3,528 mg/kg16. percentil
    • MagnesiumMg0.616 %15. percentil
    • AluminiumAl4.14 %7. percentil
    Further elements (barium, strontium, lithium, rubidium, zirconium, yttrium, cerium, boron, beryllium, gallium)
    • BariumBa591 mg/kg85. percentil
    • GalliumGa17.8 mg/kg80. percentil
    • ZirconiumZr433 mg/kg60. percentil
    • RubidiumRb89.2 mg/kg52. percentil
    • CeriumCe57.3 mg/kg44. percentil
    • StrontiumSr129 mg/kg43. percentil
    • BoronB54.4 mg/kg33. percentil
    • BerylliumBe0.963 mg/kg26. percentil
    • YttriumY22.7 mg/kg24. percentil
    • LithiumLi20.4 mg/kg6. percentil

    Natural radioactivity and radon

    Airborne gamma-ray spectrometry by ŠGÚDŠ measures radiation from potassium, uranium and thorium in rocks and soil. Granites and some acidic volcanic rocks have the highest values, limestones and floodplains the lowest. Caesium-137 is a remnant of fallout from the Chernobyl accident and nuclear weapons tests.

    20200

    Gamma radiation dose rate

    40nGy/h in air

    Natural background from rocks and soil; higher over granites and some acidic volcanic rocks, lower over limestones and floodplains.

    • Potassium (K)K1.18 %18. percentil
    • Equivalent uranium (eU)eU1.91 ppm5. percentil
    • Equivalent thorium (eTh)eTh5.42 ppm5. percentil

    dot: average along the water line, line: from the lowest to the highest value, scale: position among sample points on streams in Slovakia (0 to 100th percentile)

    Geothermal potential

    The Atlas of Geothermal Energy of Slovakia records rock temperature and heat flow from the Earth's interior. It is the potential of the area, not the actual warmth of the water in the stream. Specific geothermal boreholes and springs near this water are in the geothermal energy section below.

    1 km2 km45 °C75 °C

    Rock temperature with depth

    45 / 75 °Cat depths of 1,000 and 2,000 m

    increase of 30 °C per km

    The line shows the rock temperature; the dotted part is only an extension to the surface. Heat flow 50 mW/m².

    Map of the corridor

    Where the nearest mine workings, deposits, burdens, geothermal boreholes and gold finds are. Groups can be switched off.

    MA (001) / Gajary – Levárska cesta – skládka s O – skládka komunálneho odpadu – zariadenia (1,1 km od vody)MA (002) / Gajary – Staré kasárne – mokraď v CHK – skládka komunálneho odpadu – zariadenia (1,8 km od vody)Gajary – bývalá obecná skládka – Gajary – – (1,1 km od vody)Malé Leváre – trvalý (2,1 km od vody)Malé Leváre – trvalý (3,0 km od vody)Gajary – báden – gazolín (1,7 km od vody)PZZP Láb (Gajary – báden) – podzemné zásobníky zemného plynu (1,7 km od vody)PZZP Láb – 3. stavba – podzemné zásobníky zemného plynu (1,7 km od vody)Gajary – báden – horľavý zemný plyn (1,7 km od vody)Gajary – báden – ropa poloparafinická (1,7 km od vody)Suchohrad – Gajary – horľavý zemný plyn (1,7 km od vody)Malé Leváre – štrkopiesky a piesky (3,0 km od vody)Gajary – báden – gazolín (1,7 km od vody)Gajary – báden – ropa poloparafinická (1,7 km od vody)Gajary – báden – horľavý zemný plyn (1,7 km od vody)Suchohrad – Gajary – horľavý zemný plyn (1,7 km od vody)Malé Leváre – štrkopiesky a piesky (3,0 km od vody)Gajary – štrkopiesky a piesky (4,2 km od vody)Veľké Leváre 17 – ropa, zemný plyn (3,2 km od vody)Gajary 125 – ropa, zemný plyn (3,6 km od vody)Kostolište – rašelina (4,4 km od vody)Gajary – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (380 m od vody)Gajary – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (450 m od vody)Gajary – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (560 m od vody)Gajary – monitorovací vrt (1,0 km od vody)Gajary – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,0 km od vody)Gajary – pozorovací vrt SHMÚ (1,1 km od vody)Gajary – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Gajary – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Gajary – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,5 km od vody)Gajary-JRD – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Gajary – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Gajary – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Gajary – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Gajary – pozorovací vrt SHMÚ (2,0 km od vody)Gajary – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Gajary – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,1 km od vody)Gajary – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,1 km od vody)Gajary – pozorovací vrt SHMÚ (2,4 km od vody)Gajary – monitorovací vrt (2,5 km od vody)Gajary – monitorovací vrt (2,6 km od vody)Gajary – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Gajary – monitorovací vrt (2,7 km od vody)Gajary – negatívny vrt (2,8 km od vody)Gajary, 1150m JV od K148 – studňa (540 m od vody)Gajary – RD, 900m ZJZ od K153 – vrt (740 m od vody)Gajary, 1100m JZ od K153 – studňa (920 m od vody)Gajary, 650m SV od K150 – studňa (1,4 km od vody)Gajary, 600m VSV od K148 – studňa (1,4 km od vody)Gajary, 800m VJV od K148 – studňa (1,6 km od vody)Gajary, 50m SV od K150 – vrt (1,7 km od vody)Gajary, 500m VSV od K147 – studňa (2,0 km od vody)Gajary, 1000m JV od K148 – vrt (2,3 km od vody)Gajary, 1200m JZ od K157 – vrt (3,0 km od vody)1 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Trace elements in surface waters

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • BariumBavysoká (horných 5 %)
      najvyššie 128 μg/lmedián 60,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Zohorského kanála Kyselica, 2003, 450 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CopperCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 7,80 μg/lmedián 2,40 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Zohorského kanála Kyselica, 2003, 450 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromiumCrmierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Zohorského kanála Kyselica, 2003, 450 m od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SeleniumSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zohorský, kanál, 2003, 200 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LeadPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zohorský, kanál, 2003, 200 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonySbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zohorský, kanál, 2003, 200 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LithiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zohorský, kanál, 2003, 200 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zohorský, kanál, 200 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zohorský, kanál, 2003, 200 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Major ions, mineralisation and pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
      najvyššie 20.6 mg/lmedián 5.66 mg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Zohorského kanála Kyselica, 2003, 450 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Gold and ore minerals in river sediments

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)1 vzorka, najviac 815 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 7 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Rutil (TiO₂)1 vzorka, najviac 315 zŕn

    Rock-forming and accessory minerals

    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)1 vzorka, najviac 315 zŕn
    • Andaluzit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)1 vzorka, najviac 1815 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 315 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)1 vzorka, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)1 vzorka, najviac 55 zŕn

    Groundwater: chemistry, water types and radioactivity

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemical water types nearby

    • Ca-Mg-HCO32×
    • Ca-HCO32×
    • Mg-Ca-Na-HCO31×
    • Ca-Mg-SO4-HCO31×
    • Ca-NO3-HCO31×
    • Ca-Mg-SO41×
    • Ca-Mg-Na-HCO31×
    • Ca-NO31×

    Water quality class according to the hydrogeochemical map

    • trieda D5×
    • trieda H3×
    • trieda G1×
    • trieda B1×

    Metals in groundwater

    • AluminiumAlextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0.890 mg/lmedián 0.0200 mg/l10 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 920 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercuryHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l10 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,90 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 540 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZincZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1 252 μg/lmedián 94,5 μg/l10 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 3,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LeadPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek70 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 920 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CopperCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,50 μg/lmedián 1,80 μg/l10 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 920 m od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromiumCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,80 μg/lmedián 0,700 μg/l10 vzoriek40 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 2,0 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonySbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l10 vzoriek60 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 1,6 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SeleniumSemierne zvýšená
      najvyššie 1,60 μg/lmedián 0,500 μg/l10 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 3,0 km od vody. Porovnanie: 89. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LithiumLimierne zvýšená
      najvyššie 30,0 μg/lmedián 7,00 μg/l10 vzoriek10 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 2,0 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l10 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1994, 2,3 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radon in waters

    Type of siteSamplesHighest radonMedian
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie214.3 Bq/l10,6 Bq/l
    studňa39.23 Bq/l5,39 Bq/l
    vrt s prelivom110.4 Bq/l10,4 Bq/l

    Mine workings, deposits and ore occurrences

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Deposits and mining areas

    DepositMineralStatus and organisationFrom the water
    Gajary – bádengazolínŤažené ložisko – NAFTA Production s.r.o.1.7 km
    PZZP Láb (Gajary – báden)podzemné zásobníky zemného plynuLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.1.7 km
    PZZP Láb – 3. stavbapodzemné zásobníky zemného plynuLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA a.s.1.7 km
    Gajary – bádenhorľavý zemný plynLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA Production s.r.o.1.7 km
    Gajary – bádenropa poloparafinickáLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA Production s.r.o.1.7 km
    Suchohrad – Gajaryhorľavý zemný plynLožisko, na ktorom prebieha geologický prieskum – NAFTA Production s.r.o.1.7 km
    Gajary – bádengazolínŤažené ložisko – NAFTA Production s.r.o.1.7 km
    Gajary – bádenropa poloparafinickáLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA Production s.r.o.1.7 km
    Gajary – bádenhorľavý zemný plynLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – NAFTA Production s.r.o.1.7 km
    Suchohrad – Gajaryhorľavý zemný plynLožisko, na ktorom prebieha geologický prieskum – NAFTA Production s.r.o.1.7 km
    Malé Leváreštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – MEUM, a.s.3.0 km
    Malé Leváreštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – MEUM, a.s.3.0 km

    Boreholes and Geofond archive reports

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    337 vrtov v pásme 3 km, z toho 23 hydrogeologických a 314 ostatných; s číslom archívnej správy 336.

    Borehole depths

    • up to 10 m239×
    • 10–30 m29×
    • 30–100 m7×
    • 100–300 m2×
    • nad 300 m33×

    Nearest boreholes

    SiteTypeDepthArchive reportFrom the water
    Ga-59ložiskový–6613770 m
    Ga-83ložiskový1,950.0 m66137180 m
    Ga-76ložiskový1,970.0 m66137320 m
    Ga-101ložiskový1,960.0 m66137340 m
    M-4bez určenia účelu5.0 m87110360 m
    S-19bez určenia účelu3.0 m87110370 m
    Gajaryúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou98.0 m56084 130Db21.pdf380 m
    S-20bez určenia účelu3.0 m87110380 m
    S-17bez určenia účelu3.0 m87110380 m
    S-18bez určenia účelu3.0 m87110390 m
    S-16bez určenia účelu3.0 m87110400 m
    S-21bez určenia účelu3.0 m87110400 m

    Environmental burdens, landfills and anthropogenic sediments

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmental burdens

    SiteActivitySubstanceClassificationFrom the water
    MA (001) / Gajary – Levárska cesta – skládka s OPskládka komunálneho odpadu – zariadenia na nakladanie s odpadmipriesaková kvapalina / NH4+, kovy24 b. (24)1.1 km
    MA (002) / Gajary – Staré kasárne – mokraď v CHKO Záhorieskládka komunálneho odpadu – zariadenia na nakladanie s odpadmipriesaková kvapalina / NH4+, kovy30 b. (30)1.8 km

    Waste landfills

    LandfillAreaYear establishedMonitoringFrom the water
    Gajary – bývalá obecná skládka – Gajary–1978monitorovaná1.1 km
    Malé Leváre120 m²1992–2.1 km
    Malé Leváre200 m²1980–3.0 km

    How to read these data

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Sample points. The area and raster maps of ŠGÚDŠ cannot be downloaded as points, so along the line of each fishing district the value is looked up at points roughly every 3 km. It is a sample of the line, not a continuous record; a very short section may have a single point.
    • Rastre atlasu. The chemistry of water and sediments is an interpolation of measurements in a sampling network (Geochemical Atlas of Slovakia). The value at a point is a modelled estimate for the surroundings, not a measurement in the water. The percentile compares the average of this stream with all sample points on streams in Slovakia.
    • Polohy a mierky. The maps have different scales (1:50,000 to 1:1,000,000), so the level of detail differs between sections. A map outside its coverage means there is no area at that point, not that there is nothing there.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizations and location

    Who manages the fishing districts and where they are

    Organizations on the watercoursewho manages the fishing districts and what the conditions are there today

    1. Gajary1 fishing district · 0.2 km1Špek1

    More watercourses nearby

    Danube basin