Vymezení revíru: Ľavostranná vodná plocha (3ha)odstaveného ramena rieky Nitra pri obci Jelšovce.
- kraj
- Nitranský kraj

Právě u vody
Podmínky k lovuIndex aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.
Skóre, nejlepší okno dne a co ho táhne nahoru nebo dolů
Podmínky k lovu
Index aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.Načítám údaje…
Počasí a předpověď
Hodina po hodině, tlak a nejbližší dny
Počasí a předpověď
Načítám údaje…
Obloha: slunce, měsíc a solunární oknaSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.
Kde jsou slunce a měsíc právě teď a kdy přijdou nejlepší okna dne
Obloha: slunce a měsíc
Solunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.Táhněte po ose a uvidíte, kde budou slunce a měsíc.
- Slunce
- Měsíc
- Zlatá hodinka
- Hlavní období
- Vedlejší období
Slunce
- Úsvit06:11
- Východ06:44
- Západ slunce16:18
- Soumrak16:51
Den trvá 9 h 34 min.
MěsícFáze MěsícePři úplňku a novu je gravitační působení nejsilnější. Při jasné úplňkové noci se dravci a kapři často krmí v noci, den po ní může být slabší.
- Východ Měsíce05:56
- Západ Měsíce15:22
Úplněk kolem 24. 11., nov kolem 9. 11..
Okna dneSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.
- Vedlejší solunární období05:26–06:26
- Zlatá hodinka (ráno)06:14–07:44
- Hlavní solunární období09:44–11:44
- Vedlejší solunární období14:52–15:52
- Zlatá hodinka (večer)15:18–16:48
- Hlavní solunární období22:08–00:08
Solunární teorie není vědecky potvrzena, bereme ji jako doplněk. Zlatá hodinka je čas kolem východu a západu slunce, kdy ryby často berou.
Mapa a údaje o revíru
Průběh vody, místa u vody, charakter a základní údaje
48.3884, 18.0785
OpenStreetMap
Bod označuje střed revíru. Přesný průběh a přístupová místa si ověřte na místě.
Údaje o revíru
- Lokalita
- Nitranský kraj
- Uživatel
- SRZ
- Organizace
- MsO SRZ Nitra (Městská organizace SRZ)
- Oblast
- Západoslovenská
- Účel
- Rybářský revír
- Výměra
- 3,0 ha
- Zvýšené lovné míry
- v cm (nejmenší/největší): kapor 45/60, zubáč 55/70, lín x/40, sumec 90/x.
- Poloha na mapě
- Přibližná poloha podle vodní plochy. Přesné místo si ověřte na místě.
Zákon a pravidla lovu
Doba hájení, doba lovu, lovné míry a denní limit. Orientačně: ověřte si je v rybářském řádu revíru
Hájení všech ryb
§ 13, odstavce 3 a 5 zákona15. 3. – 31. 5.
lov všech ryb zakázánmimo toto období
Zákaz neplatí 1. 5. – 31. 5. při rybářských závodech (§ 13 odst. 3). Nevztahuje se ani na kaprové vody, které jsou vodním tokem (ne však nádrže, slepá, mrtvá a odstavená ramena), ani na ostatní vodní plochy (§ 13 odst. 5). Který případ je váš revír, ověřte v rybářském řádu revíru.
Doba hájení jednotlivých druhů (níže) platí nezávisle na této době hájení.
Denní doba lovu
§ 11 vyhláškyPlatí jen mimo dobu hájení. Mimo tyto hodiny je lov zakázán (§ 14 písm. b zákona).
leden až duben, listopad, prosinec6.00 – 21.00 h
Kvě4.00 – 24.00 h
červen až říjen0.00 – 24.00 h
Měsíce, které v tabulce chybějí, spadají do doby hájení. Doba v listopadu a prosinci na pstruhových a lipanových vodách souvisí s výjimkou pro lov hlavatky (§ 13 odst. 4 zákona); co se v té době smí lovit, ověřte v rybářském řádu. Na hraničních vodách platí doba z povolenky nebo rybářského řádu (§ 11 odst. 2 vyhlášky). Noční lov zákon upravuje dvěma formulacemi, které se na první pohled rozcházejí, proto se na něj vždy zeptejte v rybářském řádu revíru nebo u rybářské stráže.
Pruty, nástrahy a dny lovu
§ 18 zákona- Počet prutů
- nejvýše 2
- Povolené způsoby
- položená, plavaná, přívlač, muškaření
- Háčky a nástrahy
- na udici nejvýše 2 háčky (položená, plavaná), umělá nástraha nejvýše 3 háčky, háček nejvýše 3 hroty, muškaření nejvýše 3 mušky
- Živá nebo mrtvá rybka
- zakázána 15. 3. – 31. 5.; jinak alespoň 10 cm a nad lovnou míru
- Dny lovu v týdnu
- zákon neuvádí omezení
- Lov pod ledem
- zakázán (toky, nádrže, ramena)
- Jiné
- přívlač a muškaření s imitací rybky zakázáno 15. 3. – 31. 5.; z člunu na nádržích zákaz 1. 1. – 31. 5.
Jde o shrnutí. U nástrah, háčků a návnady si přečtěte i rybářský řád revíru, protože uživatel může podmínky zpřísnit.
Kolik ryb si smíte ponechat za den
§ 14 vyhlášky- 1ksModrá skupinajeseter malý, jeseter sibiřský, sumec velký
- 2ksZelená skupinaúhoř, kapr, mník, candát, štika, lín, parma, pstruh obecný jezerní, lipan (dohromady)
- 4ksŽlutá skupinapstruh duhový, siven americký, ostroretka, podoustev; připočte se k zelené nebo modré skupině (celkem nejvýše 4 kusy)
- 5kgDalší druhynapříklad karas, cejni, jelci (dohromady); invazní druhy se nepočítají
Modrá a zelená skupina se nekombinují. Limit platí za den i při lovu na více revírech a po jeho dosažení lov pro ten den končí. Skupiny druhů vycházejí z výkladu SRZ z ledna 2026, ne přímo z textu paragrafu. Uživatel revíru může v povolence určit nižší limit, tehdy platí přísnější.
Doba hájení jednotlivých druhů§ 10 vyhlášky
V tomto období se druh nesmí lovit, i když jinak lov v dané době dovoluje typ vody. Platí nezávisle na době hájení všech ryb.
- 1. 1. – 15. 3.
- mník jednovousý
- 1. 1. – 31. 5.
- lipan podhorní, ouklejka pruhovaná, štika obecná
- 1. 1. – 15. 6.
- sumec velký, candát obecný, candát východní
- 1. 1. – 31. 10.
- hlavatka podunajská (v hraničních vodách 1. 1. – 31. 8.)
- 15. 3. – 31. 5.
- kapr obecný v kaprových vodách (neplatí 1. – 31. 5. při závodech ani na ostatních vodních plochách); bolen dravý, jelec tloušť, jelec proudník, jelec jesen, jeseter malý, jeseter sibiřský, lín obecný, parma obecná, podoustev říční, cejn siný, cejn perleťový, cejn velký, ostroretka stěhovavá
- 1. 9. – 15. 4.
- pstruh obecný potoční, pstruh obecný jezerní
- 1. 9. – 28. 2.
- síh peleď
Některé druhy jsou chráněny celoročně (například drsek, mihule, hrouzci, sekavci, síh maréna, parma karpatská, ostrucha křivočará) a jejich lov je zakázán vždy. Úplný seznam druhů je v průvodci Rybářský zákon po pravidlech.
Lovné míry (tento revír má vlastní)§ 12 vyhlášky
Lovné míry tohoto revíru
| Druh (název z dat) | Nejmenší podle zákona | Nejmenší na revíru | Největší na revíru |
|---|---|---|---|
| kapr | 40 cm | 45 cm přísnější | 60 cm |
| candát | – | 55 cm | 70 cm |
| lín | 30 cm | – | 40 cm |
| sumec | 70 cm | 90 cm přísnější | – |
Údaj „nejmenší/největší“ je v cm, „–“ znamená bez omezení nebo že jej z dat neumíme určit. Názvy druhů jsou v datech zkrácené, proto je porovnání se zákonem orientační. Uživatel může míru zvýšit nebo určit největší míru, platí tedy přísnější hodnota. Při rozporu se řiďte rybářským řádem revíru.
Nejmenší lovné míry podle zákona
- amur bílý60 cm
- amur černý60 cm
- bolen dravý40 cm
- hlavatka obecná80 cm
- jelec tloušť25 cm
- jelec proudník20 cm
- jelec jesen30 cm
- jeseter malý45 cm
- jeseter sibiřský45 cm
- kapr obecný40 cm
- lín obecný30 cm
- lipan podhorní33 cm
- mník jednovousý35 cm
- parma obecná40 cm
- podoustev říční30 cm
- cejn siný25 cm
- cejn perleťový25 cm
- cejn velký30 cm
- cejnek malý15 cm
- ostroretka stěhovavá30 cm
- pstruh duhový27 cm
- pstruh obecný jezerní50 cm
- pstruh obecný potoční27 cm
- síh peleď25 cm
- siven americký27 cm
- sumec velký70 cm
- štika obecná60 cm
- tolstolobik bílý45 cm
- tolstolobec pestrý45 cm
- Úhoř říční50 cm
- candát obecný50 cm
- candát východní35 cm
Měří se celková délka od předního konce hlavy po konec nejdelšího paprsku ocasní ploutve (§ 12 odst. 4). Bez lovné míry jsou například slunka obecná, karas stříbřitý, okoun říční, plotice obecná, mřenka mramorovaná (slíž severný) a invazní druhy.
Před lovem a po lovu
- Rybářský lístek a povolenku mějte při lovu u sebe a předložte je při kontrole (§ 12 zákona). Zkontrolujte jejich platnost.
- Před zahájením lovu zapište datum a číslo revíru (č. 2-1660-1-1), po lovu počet a hmotnost úlovků (§ 14 písm. d zákona). Lov bez zápisu je přestupek.
- Zakázané způsoby lovu, noční lov, závody a další pravidla jsou v průvodci Rybářský zákon po pravidlech.
Stav k 6. 11. 2026: zákon č. 216/2018 Z. z. o rybářství (znění od 1. 1. 2022) a vyhláška č. 381/2018 Z. z. (znění od 1. 1. 2019); novější znění jsme nenašli. Zákon se může změnit, platné znění najdete na Slov-Lex (zákon) a Slov-Lex (vyhláška).
Novinky z organizace a úlovky z revíru
Úlovky z revíru
Novinky z organizace
- Brigáda VN Cabaj
Oznamujeme našim členom, že od 23. 10. 2026 do 25. 10.2026 je možné si odpracovať brigádu nočným stráženímmechanizmov pri VN Cabaj – Fízeš.Počet brigádnikov je obmedzený
- Zarybnenie od dodávateľa z Maďarska
Dňa 15. 10. 2026 prebehlo zarybnenie revírov od dodávateľa z Maďarska: Štrkovisko Branč – Gergelová Kapor výber 2.600 kg Štrkovisko Čechynce Kapor výber 400 kg OR Staré
- Jesenné zarybnenie z VN Čápor
Dňa 10. 10. 2026 prebehlo zarybnenie našich revírov z VN Čápor: OR Ľudovítová I. Kapor K3 250 kg Kapor K1 10 kg OR Ľudovítová II. Kapor
- Brigáda OR Hangócka
Oznamujeme našim členom že dňa 06.10.2026 (utorok) sa uskutoční brigáda na OR Hangócka – vrecovanie krmiva. Zraz brigádnikov bude v čase o 15.00 h. Počet brigádnikov
- Zarybnenie z VN Cabaj
VN Jelenec: kapor K3 – 700 kg, kapor K1 – 15 kg. Štrkovisko Branč Gergelová: kapor K3 – 2381 kg, kapor K1 – 40 kg, amur
Revíry v okolí
Nejbližší revíry v témže povodí
2-1740-1-1Kaprová vodaOR Ľudovítová I.
Nitranský kraj
2-1750-1-4Kaprová vodaOR Ľudovítová II.
Nitranský kraj
2-1760-1-1Kaprová vodaOR Ľudovítová III.
Nitranský kraj
2-1890-1-1Kaprová vodaOR Rohlík
Nitranský kraj
2-1770-1-1Kaprová vodaOR Ľudovítová IV.
Nitranský kraj
2-1060-1-1Kaprová vodaKoniarovce
Nitra, Nitranský kraj
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Voda podle veřejných zdrojů
Kvalita vody, povodí, dno, ryby, vodní hmyz, zvěř a rizika z otevřených databází. Kromě zvěře a rizik jsou zahrnuty i do skóre aktivity.
Co z toho vyplývá
Veřejné zdroje ve skóre podmínekÚdaje o kyslíku, živinách, hloubce nádrže, velikosti toku, dnu, druzích ryb a rojení hmyzu mírně upraví skóre „Podmínky při lovu“. Každá úprava je v rozboru skóre vidět zvlášť.- Nejvíce ubírá: Dusík v podzemní vodě (SHMÚ) −1
Posoudili jsme 15 faktorů, skóre mění 4 z nich. Úpravy jsou v rozsahu od −14 do +12 bodů, aby nepřevážily počasí a teplotu vody. Započítávají se do skóre, řazení i filtrů.
Znečištění−3
- Dusík v podzemní vodě (SHMÚ)Stupeň důkazů: Částečně podloženo
dusičnany typicky 0,5 mg/l (norma 50), amonné ionty nad normou na 3 ze 6 stanic
Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok a nese dusík z polí a odpadu. Dusičnany živí řasy a přispívají k nočním propadům kyslíku, dusitany jsou pro ryby jedovaté. Dusitany a amonné ionty mohou být v hluboké podzemní vodě i přirozené, proto za ně platí nejvýše jeden bod. Spolehlivost údajů je 85 % (6 stanic do 10 km, nejbližší 3,6 km, údaje z roku 2025), úprava se započítala celá.
Co o tom víme
Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok. Typická hodnota dusičnanů ze stanic do 10 km (od 25 mg/l mírně, od 50 mg/l, což je norma pro pitnou vodu, výrazně) ukazuje, kolik dusíku voda přináší: živí řasy a přispívá k nočním propadům kyslíku (Camargo a kol. 2005). Dusitany a amonné ionty nad normou na některé stanici přidávají jeden bod, protože dusitany jsou pro ryby jedovaté (Lewis a Morris 1986); v hluboké podzemní vodě mohou být i přirozené, proto jen jeden bod. Úprava se násobí spolehlivostí údajů.
Zdroje: SHMÚ, podzemní vody; Camargo a kol. 2005; Lewis a Morris 1986
−1 - Škodlivé látky v podzemní vodě (SHMÚ)Stupeň důkazů: Částečně podloženo
pesticidy (nad normou na 1 ze 1 stanic), nejvyšší hodnota 1,3násobek normy
Kovy, pesticidy, PFAS a chlorovaná rozpouštědla nad normou ukazují zatížení okolí. Normy jsou určeny pro pitnou vodu a jsou přísnější než limity škodlivé pro ryby, proto je snížení malé; kovy mohou pocházet také z hornin. PAU se do skóre nepočítají. Spolehlivost údajů je 85 % (6 stanic do 10 km, nejbližší 3,6 km, údaje z roku 2025), úprava se započítala celá.
Co o tom víme
Kovy a polokovy, pesticídy, PFAS a chlorovaná rozpouštědla nad normou na stanicích do 10 km. Normy jsou pitné a přísnější než hranice škodlivé pro ryby, proto je snížení malé: jeden bod při jedné či dvou skupinách látek, dva body při třech skupinách nebo při hodnotě alespoň pětnásobně nad normou. Kovy jsou pro ryby jedovaté, v měkké vodě více (Pagenkopf 1983), PFAS se hromadí v tkáních (Giesy a Kannan 2001); kovy mohou pocházet i z hornin. PAU se nepočítají. Úprava se násobí spolehlivostí údajů.
Zdroje: SHMÚ, podzemní vody; Pagenkopf 1983; Giesy a Kannan 2001
−1 - Železo v podzemní vodě (SHMÚ)Stupeň důkazů: Částečně podloženo
železo typicky 1,81 mg/l (norma 0,2)
Rozpuštěné železo se po vyústění podzemní vody na vzduch srazí a zalepuje žábry, štěrk s ikrami a úkryty bezobratlých. Spolehlivost údajů je 85 % (6 stanic do 10 km, nejbližší 3,6 km, údaje z roku 2025), úprava se započítala celá.
Co o tom víme
Rozpuštěné železo se po vyústění podzemní vody na vzduch srazí a zalepuje žábry, štěrk s ikrami a úkryty bezobratlých (Vuori 1995). Počítá se při typické hodnotě alespoň 1 mg/l (pětinásobek normy), úprava −1 se násobí spolehlivostí údajů.
Zdroje: SHMÚ, podzemní vody; Vuori 1995
−1
Život u vody0
- Líhnutí vodního hmyzuStupeň důkazů: Praxe rybářů
0,4× průměrný měsíc, 5 z 155 pozorování za rok, iNaturalist
V tomto měsíci se vodní hmyz vyskytuje málo, rozhoduje spíše potrava při dne.
Co o tom víme
Rybáři loví „podle hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Měřená závislost úlovků na rojení není v našich zdrojích doložena.
0
Skóre nemění
Pro tyto faktory chybějí údaje nebo jsou v běžném rozsahu:
- Rozpuštěný kyslík
- Živiny ve vodě
- Kyselost vody (pH)
- Amonné ionty ve vodě
- Teplota vody pro původní druhy
- Povrchová voda (SHMÚ)
- Chloridy v podzemní vodě
- Čistírny odpadních vod
- Hloubka nádrže
- Dno podle geologie
- Invazní druhy poblíž
Pravidla jsou orientační a vycházejí z rybářské praxe a vědeckých studií, u každého faktoru je vidět, jak dobře je podložen. Počasí, tlak vzduchu a teplota vody mají na skóre větší vliv než tyto údaje.
Znečištění vody
Znečištění vody (SHMÚ)Ukazatele kvality vody, které v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nesplňují normy na nejbližším místě monitoringu na tomtéž toku.- Podzemní voda v okolí
- 1 z 6stanic s látkami z lidské činnosti, 2025
- Dusičnany v podzemní vodě
- 0,5 mg/ltypická hodnota ze 6 stanic do 10 km, v normě, 2025
Údaje jsou z ročenek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádí místa, která nesplnila normu; místo, které v ročence chybí, se nepovažuje za čisté. Vzdálenost a shodu názvu toku určujeme sami, proto jde o orientační přiřazení.
Podzemní voda v okolí
Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.Podzemní voda do 10 km (6 stanic)
- Cakajovceokres Nitra · vrt nebo studna · 3,6 km od revírupouze přírodní látky2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
- Mangan
- Železo celkové
- Amonné ionty
- Vodivost při 20 °C
- TOC
Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 22. 9. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):
- Dusičnany< 1 mg/l
- Amonné ionty2,57 mg/l
- Dusitany0,01 mg/l
- Železo1,81 mg/l
- Chloridy115 mg/l
- Arsen23 % normy
- Podhorany – Horna Studnaokres Nitra · pramen · 3,7 km od revírubez překročení v 20252017 až 2025
V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.
Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 18. 6. 2025:
- Dusičnany31,8 mg/l
- Amonné ionty< 0,01 mg/l
- Dusitany< 0,01 mg/l
- Železo< 0,002 mg/l
- Chloridy14,4 mg/l
- Hliník10 % normy
- Drazovceokres Nitra · vrt nebo studna · 4,5 km od revírulátky z lidské činnosti2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
- Mangan
- Železo celkové
- Amonné ionty
- Desisopropylatrazin
Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 22. 9. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):
- Dusičnany< 1 mg/l
- Amonné ionty0,85 mg/l
- Dusitany0,01 mg/l
- Železo6,89 mg/l
- Chloridy96,4 mg/l
- Hliník15 % normy
- desisopropylatrazin130 % normy
Ukázat dalších 3
- Koniarovceokres Topoľčany · vrt nebo studna · 4,7 km od revírupouze přírodní látky2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
- Mangan
- Železo celkové
- Vodivost při 20 °C
Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 22. 9. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):
- Dusičnany< 1 mg/l
- Amonné ionty0,4 mg/l
- Dusitany0,02 mg/l
- Železo0,46 mg/l
- Chloridy130 mg/l
- Arsen80 % normy
- Preselanyokres Topoľčany · vrt nebo studna · 7,0 km od revírupouze přírodní látky2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
- Mangan
- Železo celkové
- Amonné ionty
- Vodivost při 20 °C
- Sírany
Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 23. 9. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):
- Dusičnany< 1 mg/l
- Amonné ionty0,8 mg/l
- Dusitany0,01 mg/l
- Železo5,4 mg/l
- Chloridy178 mg/l
- Hliník20 % normy
- Preselanyokres Topoľčany · vrt nebo studna · 7,1 km od revírupouze přírodní látky2017 až 2025
V roce 2025 bylo překročeno:
- Mangan
- Železo celkové
- Vodivost při 20 °C
- Sírany
Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 22. 9. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):
- Dusičnany< 1 mg/l
- Amonné ionty0,14 mg/l
- Dusitany0,01 mg/l
- Železo0,45 mg/l
- Chloridy244 mg/l
- Hliník15 % normy
- látky z lidské činnosti
- pouze přírodní látky
- žádné překročení nezaznamenáno
Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok, souvislost s tokem u revíru je proto jen nepřímá. Přirozené látky (železo, mangan, sírany, vodivost) se do hodnocení podle ročenky nepočítají.
Údaje jsou z ročenek SHMÚ (podzemní vody 2017 až 2025).
Vodní hmyz
Rojení vodního hmyzu (iNaturalist)Kolik pozorování poďovek, pošvatek a chrostíků lidé v okolí zaznamenali v tomto měsíci v porovnání s ročním průměrem. Pro muškaře je to náznak vývinu hmyzu.Málo hmyzu listopad: 0,4× průměrný měsíc
- Led
- Úno
- Bře
- Dub
- Kvě
- Čer
- Čvc
- Srp
- Zář
- Říj
- Lis
- Pro
Jepice0Jepice: suchá muška na hladině, zejména při soumraku.
Potočník0Pošvatky: večer a v noci u břehu, hodí se i nymfa a mokrá muška.
Pošvatky0Chrostíci: čisté, studené potoky, často již koncem zimy a brzy na jar.
Zdroje fotografií
- Jepice: Foto: Richard Bartz, Munich aka Makro Freak Image:MFB.jpg, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
- Potočník: Foto: Bruce Marlin, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
- Pošvatky: Foto: JJ Harrison (https://www.jjharrison.com.au/), CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
0,4× průměrný měsíc, 5 z 155 pozorování za rok, iNaturalist.
Pozorování přidávají lidé z okolí, nejsou to měření u vody. Ukazují, kdy se vodní hmyz obvykle objevuje, a hodí se zejména při lovu na mušku.
Podzemní voda: naměřené hodnoty
Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.Typická hodnota z 6 stanic podzemní vody do 10 km od revíru (nejbližší 3,6 km), měření z roku 2025. Bližší stanice mají větší váhu. Jde o podzemní vodu u revíru, ne o měření v samotném toku. Norma je limit, který u ukazatele uvádí SHMÚ (pro pitnou vodu); hodnota rovná normě se stejně jako v SHMÚ počítá za překročení. Štítek „někde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale alespoň jedna stanice ji přesahuje; která, je uvedeno u dlaždice. Ryby jsou na některé látky citlivější než lidé.
Amonné ionty
0,8mg/l
nad normou
Norma 0,5 mg/l. Rozmezí 0,005 až 2,57 mg/l, 6 stanic. Nad normou: 3 z 6 (nejvyšší: Cakajovce, 3,6 km od revíru).
Dusitany
0,01mg/l
hluboko pod normou
Norma 0,5 mg/l. Rozpětí 0,005 až 0,02 mg/l, 6 stanic.
Dusičnany
0,5mg/l
hluboko pod normou
Norma 50 mg/l. Rozpětí 0,5 až 31,8 mg/l, 6 stanic.
Kyslík
0,055mg/l
málo kyslíku
Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pro lososovité vody. Rozmezí 0,04 až 7,11 mg/l, 6 stanic.
Teplota vody
12,5°C
teplejší
Rozmezí 10,4 až 12,9 °C, 6 stanic.
pH
7,15
vhodné pro ryby
Rozmezí 7,03 až 7,34, 6 stanic.
Tvrdost vody
6,54mmol/l
tvrdá
Rozmezí 3,62 až 9,94 mmol/l, 6 stanic.
Železo
1,81mg/l
nad normou
Norma 0,2 mg/l. Rozmezí 0,001 až 6,89 mg/l, 6 stanic. Nad normou: 5 z 6 (nejvyšší: Drazovce, 4,5 km od revíru).
Mangan
0,96mg/l
nad normou
Norma 0,05 mg/l. Rozmezí 0,001 až 1,55 mg/l, 6 stanic. Nad normou: 5 z 6 (nejvyšší: Drazovce, 4,5 km od revíru).
Chloridy
115mg/l
pod normou
Norma 250 mg/l. Rozpětí 14,4 až 244 mg/l, 6 stanic.
Sírany
210mg/l
blízko normy
Norma 250 mg/l. Rozmezí 47,8 až 325 mg/l, 6 stanic. Nad normou: 2 z 6 (nejvyšší: Preselany, 7,1 km od revíru).
Vodivost
125mS/m
nad normou
Norma 125 mS/m. Rozmezí 66,1 až 172 mS/m, 6 stanic. Nad normou: 4 z 6 (nejvyšší: Preselany, 7,1 km od revíru).
Kovy a polokovy
15% normy
pod normou
Nejvyšší: Arsen 8 µg/l (80 % normy, 4,7 km od revíru). 6 stanic.
Pesticidy
130% normy
nad normou
Nejvyšší: desisopropylatrazin 0,13 µg/l (130 % normy, 4,5 km od revíru). 1 stanice. Nad normou: 1 z 1.
Rozpouštědla a benzen
0% normy
nezjištěno
Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 1 stanice.
PAU (spalování, ropné látky)
0% normy
nezjištěno
Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 2 stanice.
Jak to působí na ryby a vodu
- Amonné ionty
- Samotné amonné ionty nejsou tak jedovaté, ale část z nich se podle pH a teploty mění na amoniak (NH₃), který poškozuje žábry a stresuje ryby. Čím vyšší pH a teplota, tím více amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená směrnice 2006/44/ES uváděla jako vodítko nejvýše 0,04 mg/l amonných iontů pro lososovité vody a 0,2 mg/l pro kaprovité.
- Dusitany
- Dusitany jsou pro ryby jedovaté: přes žábry se dostanou do krve a přemění hemoglobin na methemoglobin, který kyslík nepřenáší, takže se ryby „dusí“ i v okysličené vodě. Nejcitlivější jsou lososovité ryby; chloridy ve vodě toxicitu snižují (Lewis a Morris 1986). Směrnice 2006/44/ES uváděla vodítko 0,01 mg/l pro lososovité vody.
- Dusičnany
- Dospělým rybám dusičnany neškodí hned, ale živí řasy a rostliny, a tak přispívají k přehnojení a nočním propadům kyslíku. Pro citlivé vodní živočichy (lososovité ryby, obojživelníky, některé bezobratlé) doporučují Camargo a kol. (2005) držet dusičnany pod 2 mg dusíku na litr, což je asi 9 mg/l dusičnanů.
- Kyslík
- Ryby, zejména lososovité, potřebují mnoho kyslíku. Směrnice 2006/44/ES uváděla pro lososovité vody vodítko 9 mg/l (alespoň v polovině měření) a nikdy méně než 7 mg/l. Podzemní voda z hlubších vrstev ho mívá méně; v toku se pak dokysličí až po vyvěrání.
- Teplota vody
- Podzemní voda má během roku téměř stálou teplotu. Přítok z pramenů proto může v létě tok ochlazovat a v zimě oteplovat, a takové úseky bývají útočištěm pro chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
- pH
- Ryby snášejí pH přibližně od 6 do 9 (směrnice 2006/44/ES). Mimo tento rozsah se poškozují žábry a mění se jedovatost amoniaku a kovů.
- Tvrdost vody
- Tvrdší voda (více vápníku a hořčíku) je pro ryby příznivější: vápník chrání žábry a snižuje toxicitu kovů, například mědi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilní pH. Měkká voda je citlivější na kovy i na okyselení.
- Železo
- Železo je v podzemní vodě z hloubky rozpuštěné. Když voda vyjde na vzduch, oxiduje a vysráží se jako hnědé vločky, které zalepují žábry, pokrývají štěrk s jikrami a bezobratlými a ničí úkryty (Vuori 1995).
- Mangan
- Mangan je v hlubší podzemní vodě přirozený. Pro ryby bývá méně významný než železo, norma platí hlavně kvůli chuti a barvě pitné vody.
- Chloridy
- Chloridy pocházejí z posypové soli, hnojiv a odpadu. Americká agentura EPA (1988) určila pro dlouhodobou ochranu vodních živočichů 230 mg/l a pro krátkodobou 860 mg/l.
- Sírany
- Sírany jsou v podzemní vodě běžné, pocházejí z hornin (například sádrovce), z hnojiv i z dolů. Spolu s chloridy zvyšují mineralizaci vody; norma 250 mg/l je určena pro pitnou vodu.
- Vodivost
- Vodivost ukazuje celkové množství rozpuštěných solí. Vyšší hodnota je v podzemní vodě často přirozená (vápence, sádrovec), ale prudké zvýšení v toku ukazuje na přítok solí z cest, dolů nebo odpadu.
- Kovy a polokovy
- Měď, zinek, nikl, kadmium a rtuť jsou pro ryby jedovaté už při nízkých koncentracích, v měkké vodě více než v tvrdé (Pagenkopf 1983). Norma pro podzemní vodu je určena pro pitnou vodu, ne pro ryby.
- Pesticidy
- Pesticidy se dostávají do podzemní vody z polí. Norma 0,1 µg/l na jednu látku (0,5 µg/l celkem) je norma pro pitnou vodu a je velmi přísná; ryby poškozuje obvykle až mnohem vyšší koncentrace. Hodnota hlavně ukazuje, jak moc je okolí zatíženo zemědělstvím.
- Rozpouštědla a benzen
- Chlorovaná rozpouštědla (například tetrachlorethen) a benzen pocházejí z průmyslu, čistíren a čerpacích stanic. Jsou jedovaté a v podzemní vodě se rozkládají pomalu.
- PAU (spalování, ropné látky)
- PAU vznikají při spalování a únících ropných látek. Norma pro benzo(a)pyren (0,01 µg/l) je pro pitnou vodu velmi přísná, protože jde o karcinogen.
Zdroje
- Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
- Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
- Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
- Směrnice 2006/44/ES o kvalitě sladkých vod, které vyžadují ochranu nebo zlepšení pro podporu života ryb (zrušena v roce 2013; její hodnoty zde uvádíme jen jako odborné vodítko).
- Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
- Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
- U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
- Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.
Ryby, zvěř, rostliny a rizika v okolí vodyZvěř a rizika u vody (GBIF)Zvěř, ptáci, rostliny a rizika (medvěd, klíšťata, komáři, bolševník), které lidé v okolí vody zaznamenali. Nepatří do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci.
Druhy, které se v okolí vody pozorovaly nebo zaznamenaly. Zvěř, rostliny a rizika nevstupují do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci. Název druhu vede na jeho stránku.
PtákKachna divoká
O druhu
Nejběžnější kachna; hnízdí téměř u každé vody s pobřežní vegetací.
PtákVolavka popelavá
O druhu
Stojí v mělčině a číhá na drobné ryby. Na březích rybníků a pomalých potoků je snadno vidět.
PtákVolavka bílá
O druhu
Velká bílá volavka, která loví ryby a žáby v mělčinách. Na Slovensko se její počet zvyšuje, v zimě je vidět i u toků.
PtákLabuť velká
O druhu
Velký bílý vodní pták, který hnízdí u pomalých vod, nádrží a zarostlých rybníků.
PtákLedňáček říční
O druhu
Malý pták, který se potápí pro rybky. Hnízdí ve strmých březích čistých potoků.
FaunaVážky
O druhu
Dravý hmyz. Larvy žijí pod vodou několik měsíců až let, dospělé vážky loví ve vzduchu nad vodou.
FaunaPotočník
O druhu
Hmyz, jehož larvy si u mnoha druhů stavějí ochranná pouzdra z kamínků, písku nebo rostlin.
FaunaUžovka obojková
O druhu
Neškodný had se dvěma žlutými skvrnami na zátylku. Dobře plave a loví žáby, ryby a čolky.
FaunaŽelva nádherná
O druhu
Nepůvodní želva z Ameriky, která se do přírody dostala z domácích chovů. V Evropě je invazní.
FaunaBobr evropský
O druhu
Býložravec, který hrázemi a stavbami mění potok i břehy. Je chráněný. Vytváří mělčiny a tůně, kde se daří rybám a hmyzu.
FaunaMlok skvrnitý
O druhu
Černá se žlutými skvrnami. Žije v listnatých lesích u čistých horských potoků, larvy se vyvíjejí v potoku.
FaunaSkokani zelení
O druhu
Skupina zelených žab, které sedí u břehu a při vyrušení skáčou do vody.
RostlinaRákos obecný
O druhu
Vysoká tráva, která u rybníků a na březích tvoří rozsáhlé rákosiny.
Rostlina
RostlinaKosatec žlutý
O druhu
Vysoká mokřadní rostlina se žlutými květy, která roste na vlhkých březích.
Invazní rostlinaKřídlatka japonská
O druhu
Invazní bylina z východní Asie, která vytváří husté porosty vysoké až tři metry.
Rostlina
RostlinaOkřehek menší
O druhu
Drobná plovoucí rostlina, která může pokrýt celou hladinu stojatých vod.
RizikoKlíště obecné
Jak se chránit
Přenáší klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu. Číhá ve vysoké trávě a v břehové vegetaci.
Jak se chránit: Od jara do podzimu se po lovu zkontrolujte, použijte repelent a dlouhé kalhoty zastrčte do ponožek. Klíště co nejdříve odstraňte pinzetou. Proti encefalitidě existuje očkování.
RizikoKomáři
Jak se chránit
Líhnou se ve stojaté vodě, proto jsou nejhorší u nádrží, slepých ramen a lužních lesů, zejména při západu slunce.
Jak se chránit: Při večerním a nočním lovu mějte dlouhý rukáv, repelent a síťku. Rozvoj komárů zrychluje teplo a vlhko po deštích.
RizikoBolševník velkolepý
Jak se chránit
Invazní rostlina rostoucí na březích potoků a na vlhkých loukách. Její míza na slunci způsobuje popáleniny kůže.
Jak se chránit: Nedotýkejte se ho a neprocházejte porostem. Pokud se míza dostane na kůži, smyjte ji vodou a mýdlem a chraňte místo před sluncem. Při větším popálení vyhledejte lékaře.
RizikoPrase divoké
Jak se chránit
K vodě chodí válet se a pít, hlavně za soumraku a v noci.
Jak se chránit: Bachyně s mláďaty umí být agresivní. Zachovejte odstup,aturanocujte na zvěřním přechodu a nenechávejte u vody zbytky jídla.
RizikoStřečci
Jak se chránit
Velké bodavé mouchy. Nejaktivnější jsou za horkých bezvětrných dnů u vody a na loukách.
Jak se chránit: Bolestivě bodají, zejména v létě v poledních hodinách. Pomáhá světlé oblečení s dlouhým rukávem a repelent.
Zvěř, rostliny a rizika: záznamy pocházejí z pozorování a odrážejí i to, kde se pozorovatelé pohybují, nejsou to měření hustoty ani jistota setkání. Platí pro okolí přibližně 35 × 55 km.
Zdroje fotografií
- Kachna divoká: Foto: This picture was realized by Richard Bartz by using a Canon EF 70-300mm f/4-5.6 IS USM…, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
- Volavka popelavá: Foto: Giacomo Cimino (foto.giacomocimino.workers.dev · @giacomociminoph), CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Volavka bílá: Foto: Chuck Homler (FocusOnWildlife.Me), CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Labuť velká: Foto: Sanchezn, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Ledňáček říční: Foto: Tony Wood, CC BY 2.0, Wikimedia Commons
- Vážky: Foto: Paul Balfe, CC BY 2.0, Wikimedia Commons
- Potočník: Foto: Bruce Marlin, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
- Užovka obojková: Foto: Charles J. Sharp, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Želva nádherná: Foto: Happyswissman, CC BY 3.0, Wikimedia Commons
- Bobr evropský: Foto: Per Harald Olsen, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Mlok skvrnitý: Foto: Didier Descouens, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Skokani zelení: Foto: Charles J. Sharp, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Rákos obecný: Foto: W.carter, CC0, Wikimedia Commons
- Olše lepkavá: Foto: AnRo0002, CC0, Wikimedia Commons
- Kosatec žlutý: Foto: Myrabella, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Křídlatka japonská: Foto: W.carter, CC0, Wikimedia Commons
- Orobinec širokolistý: Foto: Peter O'Connor aka anemoneprojectors from Stevenage, United Kingdom, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons
- Okřehek menší: Foto: autor neuveden, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
- Klíště obecné: Foto: W.alter, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Komáři: Foto: Katja Schulz from Washington, D. C., USA, CC BY 2.0, Wikimedia Commons
- Bolševník velkolepý: Foto: Lucas Kendall, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons
- Prase divoké: Foto: Valentin Panzirsch, CC BY-SA 3.0 at, Wikimedia Commons
- Střečci: Foto: Bruce Marlin, CC BY-SA 2.5, Wikimedia Commons
Země pod vodou: geologie, zlomy a radon
Podloží, tok a prameny na mapě, hodnoty v místě vody, geomagnetická aktivita a zemětřesení. Jde o informaci o prostředí; do skóre vstupují jen malé hypotézy označené stupněm jistoty (zlomy a horniny, geomagnetická bouře).
Mapa podloží potřebuje zapnutý JavaScript.
Geologická mapa území (Slovensko) 1 : 50 000: horniny pod povrchem, od naplavených štěrků a písků přes jíly až po žuly a vápence. Barvy podle legendy ŠGÚDŠ, po kliknutí do mapy se ukáže popis horniny v daném místě.
Pro rybáře: Štěrkové lavice a kamenité prahy dávají čisté dno a biotop pro candáta, okouna či parmu. Jílovité a bahnité podloží drží potravu pro kapra a cejna. Vápence a dolomity dávají tvrdší, na potravu bohatší vodu než žuly a křemence.
Radonové riziko podloží (nízké, střední, vysoké). Vychází z radioaktivity hornin a z puklin. Mapa ukazuje podloží, ne radon ve vodě.
Pro rybáře: Radon je přírodní stopovač podzemní vody. Podloží s vyšším radonovým rizikem (žuly, ruly, tektonické zlomy) bývá místem, kde puklinová voda vytéká na povrch. Většina území (Slovensko) je „střední“, proto je zajímavé hlavně vysoké riziko.
nízké 36,7 %
střední 63,0 %
vysoké 0,3 %
Ekvivalentní uran v povrchových horninách z letecké gama spektrometrie (ppm). Od 4 ppm se podloží obvykle označuje za zvýšené radonové riziko.
Pro rybáře: Vysoký uran je znakem žul, rul a černých břidlic, tedy hornin, ze kterých se do vody dostává radon a rozpuštěné látky. Pro záběr nemá přímý význam, pomáhá číst geologii území.
bez údajů
0 – 1
1 – 2
2 – 3
3 – 4
4 – 5
5 – 7
7 – 35
Dávkový příkon gama záření ve vzduchu (nGy/h) z leteckého měření. Jde o přirozené pozadí podloží, ne o znečištění.
Pro rybáře: Vyšší hodnoty mají horniny bohaté na uran, thorium a draslík (žuly, ruly, flyš s břidlicemi). Je to doplněk k mapě uranu; rybáři hlavně ukazuje, kde se mění podloží.
bez údajů
0 – 20
20 – 40
40 – 60
60 – 80
80 – 100
100 – 140
140 – 180
180 – 220
220 – 999
Anomálie magnetického pole Země (ΔT, v nT) způsobené horninami s magnetickými minerály, například sopečnými horninami, bazalty či amfibolity.
Pro rybáře: Ryby (zejména lososovité a úhoři) vnímají magnetické pole. Zda místní anomálie ovlivňují jejich pohyb a záběr, není prokázáno; bere se to jako hypotéza.
-1 217 – -1 000
-1 000 – -250
-250 – -200
-200 – -190
-190 – -180
-180 – -170
-170 – -160
-160 – -150
-150 – -140
-140 – -130
-130 – -120
-120 – -110
-110 – -100
-100 – -90
-90 – -80
-80 – -60
-60 – -40
-40 – -20
-20 – 0
0 – 10
10 – 20
20 – 30
30 – 40
40 – 50
50 – 70
70 – 100
100 – 150
150 – 200
200 – 250
250 – 300
300 – 400
400 – 500
500 – 600
600 – 700
700 – 800
800 – 900
900 – 1 000
1000 – 1 100
1100 – 1 130
Kliknutím nebo ťuknutím do mapy zjistíte hodnotu v daném místě.
Hodnoty v místě vody
Hodnoty v místě vodyRadonové riziko podloží, uran, thorium, draslík, gama záření a magnetická anomálie v jednom místě u vody (na mapě označeno bodem).Radonové riziko podloží
střední
Běžné pro většinu Slovensko.
Uran (eU)
2,6ppm
běžný
Běžné pozadí hornin.
Thorium (eTh)
7,4ppm
pod průměrem kůry
Přírodní pozadí hornin.
Draslík (K)
1,30%
pod průměrem kůry
Přírodní pozadí hornin.
Gama záření
50nGy/h
kolem světového průměru
Přirozené pozadí podloží.
Magnetická anomálie (ΔT)
2nT
nad průměrem okolí
Odchylka magnetického pole od průměru okolí.
Hodnoty platí pro jedno místo (na mapě označené bodem), nikoli jako průměr celého toku nebo povodia. Radon je v podzemních vodách přirozený stopovač; do mapy není zahrnut radon ve vodě, jen riziko podloží.
Značka na ciferníku: průměr horní zemské kůry (uran 2,7 ppm, thorium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a světový průměr přirozené dávky venku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička se nevychyluje do „dobra“ ani „zla“, jen ukazuje, kde hodnota leží.
Zvýšený uran nebo radon je pouze údaj o hornině. Pro záběr nemá prokázaný význam; pomáhá číst, z jakého podloží voda pochází.
Zlomy a prameny
Zlomy a pramenyVzdálenost k nejbližšímu tektonickému zlomovému pásmu na geologické mapě a počet pramenů v okolí. Podél zlomů vytéká puklinová podzemní voda.Nejbližší zlom
do 3 km
zlom v okolí
Tektonický zlom na geologické mapě.
zjištěný na povrchu zakrytý mladšími usazeninami
Podél zlomů a u pramenů vytéká z podloží puklinová podzemní voda. Bývá v létě chladnější a v zimě teplejší než voda v toku, proto se na takových místech podle rybářských zkušeností ryby v extrémním počasí zdržují (letní a zimní ostrůvky vhodnější teploty).
Čerstvá puklinová voda však může mít málo kyslíka. Jde o zkušenost rybářů, nikoli o měřený jev u tohoto revíru.
Zlomy jsou z geologické mapy 1 : 50 000. Prameny pocházejí z hydrogeologické mapy, která pokrývá jen některé regiony, takže nula neznamená, že tam prameny nejsou.
Geológia okolia: hornina, voda, sedimenty, vrty
Geológia a geochémia okolia vodyHornina pod vodou, zloženie vody a sedimentov podľa atlasov, rádioaktivita, geotermálny potenciál, vrty, staré banské diela, ložiská, záťaže, zosuvy a zlato v sedimentoch, z máp a registrov ŠGÚDŠ.Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Voda podľa atlasu
pH 7,8modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 927 mg/l, veľmi tvrdá voda (31,7 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
3 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Ortuť 2,07 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
Prirodzené gama žiarenie
50nGy/h dávkový príkon
50. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Vrty a rozbory podzemnej vody
44vrtov do 3 km
123 rozborov vody v okolí
Z toho 44 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Environmentálne záťaže a skládky
3lokalít do 3 km
3 skládky
V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.
Údaje sú z registrov, máp a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra a hovoria o prostredí okolo vody. Blízkosť banského diela alebo záťaže neznamená, že voda je znečistená. Chémia vody a sedimentov je modelový odhad z interpolovaných máp Geochemického atlasu SR, nie aktuálny monitoring ani meranie v toku.
Podrobná geológia a geochémia celého toku: hornina pod vodou, zloženie vody, prvky v sedimentoch, radiácia, geotermálny potenciál, kovy, zlato v sedimente, banské diela, vrty s rozbormi.
Geomagnetická aktivita
Geomagnetická aktivita (Kp)Planetární index Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ukazuje se posledních 48 hodin a předpověď na 24 hodin.Nejvyšší předpovídaný Kp v nejbližších 24 hodinách: 4,7 (neklidné pole).
Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země od slunečního větru. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ryby, zejména lososovité a úhoři, magnetické pole vnímají. Že by jejich záběr závisel na Kp, však není prokázáno: jde o pozorování rybářů a o hypotézy.
Údaj je stejný pro celé území (Slovensko). Do skóre aktivity vstupuje jen při silné geomagnetické bouři (hypotéza, −1 až −2 body).
Zemětřesení poblíž
Zemětřesení v okolíOtřesy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledních 30 dní (katalog GFZ GEOFON).Podle rybářských historek ryby (zejména sumci a úhoři) před otřesy neklidně reagují nebo přestanou brát. Spolehlivě prokázané to není a u slabých otřesů jde o náhodu. Hlubší otřesy z Karpat (například v okolí Komárna a Dobré Vody) lidé většinou vůbec nevnímají.
Katalog GEOFON je celosvětový, slabé otřesy v okolí (Slovensko) v něm nemusí být všechny. Nezapočítává se do skóre aktivity.
Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikální a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemětřesení). Souvislost geomagnetického pole, otřesů či radonu se záběrem ryb není spolehlivě prokázána, proto se do skóre aktivity nepočítají. Postup je v Metodice.
Z vesmíru: co ukazují družice Copernicus
Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje se přibližně každých 6 dní
- ZarůstáníSilně zarostlá
- LedBez ledu
Zarůstání hladiny
Zarůstání hladinyPodíl plochy revíru, na které družice vidí zelenou vegetaci (index NDVI nad 0,3): plovoucí a vynořené rostliny a rákos u břehu.Podíl plochy se zelenou vegetací (rostliny na hladině a těsně pod ní, rákos u břehu).
U břehů se může započítat také pruh rákosu, proto se hodnoty na malých plochách mohou zdát vyšší.
Sentinel-2, 26. 10. 2026, bez oblačnosti 84 % plochy
Plocha hladiny: optika a radar
Plocha hladiny: optika a radarPlocha čisté vody z optického snímku (Sentinel-2) a podíl hladké vody z radaru (Sentinel-1), který vidí i přes oblaky. Změna oproti obvyklému stavu je důležitější než samotné číslo.Zatím je málo snímků, aby se dala plocha porovnat s obvyklým stavem.
Radar Sentinel-1 (vidí i přes oblaky a v noci): 0 % tvaru revíru je hladká voda (4. 11. 2026), za měsíc −1 p. b.
Plocha čisté vody je bez pixelů u břehu, proto je menší než výměra revíru (5,5 ha podle mapy). Změna je důležitější než samotné číslo. Radar může při větru ukázat hladinu jako drsnou.
Sentinel-2, 26. 10. 2026, bez oblačnosti 84 % plochy
Led na hladině
Led na hladiněPodíl plochy, na které družice vidí led nebo sníh. Tloušťku ani nosnost ledu nedokáže určit.Podíl plochy, na které satelit vidí led nebo sníh. Za posledních 20 dní byl nejvyšší 0 %.
Satelit nezjistí tloušťku ani nosnost ledu. Na led nikdy nevstupujte podle tohoto údaje.
Sentinel-2, 26. 10. 2026, bez oblačnosti 84 % plochy
Co to znamená pro rybolov
Co to znamená pro lovKrátký rozbor podle údajů družice a běžných rybářských pravidel. Je to pomůcka, nikoli předpověď záběrů.- Zarostlá hladina
Vodní rostliny pokrývají asi 57 % plochy. Hladinové nástrahy (gumová žába, popper) jsou zde ideální, klasická montáž se nahazuje těžko; hledej čistá okna, lávky a břehy bez porastu.
Rozbor vychází z běžných rybářských pravidel a z údajů družice. Je to pomůcka, nikoliv předpověď záběrů. Rozhoduje rybářský řád, povolenka a situace na místě.
Odhady ze satelitních snímků s rozlišením 10 až 20 m, nikoliv měření ve vodě. Ovlivňují je mraky, stíny, vítr a břehy; tvar vodní plochy je u tohoto revíru pouze přibližný. Nepoužívejte je k rozhodování o koupání ani o vstupu na led. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je popsaný v metodice.
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2017 do 2023: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.



Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.
