Horgászvíz

OR Jelšovce

Pontyossz.: 2-1660-1-1OR JelšovceVízgyűjtő: Vág
Navigálás

Horgászvíz határai: Ľavostranná vodná plocha (3ha)odstaveného ramena rieky Nitra pri obci Jelšovce.

kerület
Nyitrai kerület

Most a víznél

Horgászati feltételekHalaktivitási indexSaját számításunk (0–100): az alapot a vízhőmérséklet adja, amelyet a fény, a zavarosság, az oxigén, az időjárás és más tényezők módosítanak aszerint, mennyire támasztják alá őket kutatások. Minden tényezőnél látható a megbízhatóság és a forrás. Tervezési segédlet, nem kapás-előrejelzés.

A pontszám, a nap legjobb időszaka, és ami felfelé vagy lefelé húzza

Horgászati feltételek

Halaktivitási indexSaját számításunk (0–100): az alapot a vízhőmérséklet adja, amelyet a fény, a zavarosság, az oxigén, az időjárás és más tényezők módosítanak aszerint, mennyire támasztják alá őket kutatások. Minden tényezőnél látható a megbízhatóság és a forrás. Tervezési segédlet, nem kapás-előrejelzés.

Adatok betöltése…

Időjárás és előrejelzés

Óráról órára, légnyomás és a következő napok

Időjárás és előrejelzés

Adatok betöltése…

Égbolt: nap, hold és szolunáris időszakokSzolunáris időszakokA Hold állásából számítva: fő időszakok (kb. 2 óra) a Hold horizont feletti és alatti áthaladása körül, mellékidőszakok (kb. 1 óra) holdkelte és holdnyugta körül. Tudományosan nem igazolt elmélet: egy 361 horgászaton alapuló vizsgálatban (Quigley és mtsai. 2023) nem jelezte előre a kapást. Legfeljebb ±2 pont súlyú hipotézisként kezeljük.

Hol van most a nap és a hold, és mikor jönnek a nap legjobb időszakai

Égbolt: nap és hold

Szolunáris időszakokA Hold állásából számítva: fő időszakok (kb. 2 óra) a Hold horizont feletti és alatti áthaladása körül, mellékidőszakok (kb. 1 óra) holdkelte és holdnyugta körül. Tudományosan nem igazolt elmélet: egy 361 horgászaton alapuló vizsgálatban (Quigley és mtsai. 2023) nem jelezte előre a kapást. Legfeljebb ±2 pont súlyú hipotézisként kezeljük.

Húzza végig a tengelyen, hogy lássa, hol lesz a nap és a hold.

  • Nap
  • Hold
  • Aranyóra
  • Fő időszak
  • Mellékidőszak

Nap

  • Hajnal06:11
  • Napkelte06:44
  • Napnyugta16:18
  • Szürkület16:51

A nap 9 óra 34 percig tart.

HoldHoldfázisTelihold és újhold idején a legerősebb a gravitációs hatás. Derült, teliholdas éjszakán a ragadozók és a pontyok gyakran éjjel táplálkoznak, a másnap ezért gyengébb lehet.

Nov2 % megvilágítva
  • Holdkelte05:56
  • Holdnyugta15:22

Telihold: nov. 24. körül, újhold: nov. 9. körül.

Napi időablakokSzolunáris időszakokA Hold állásából számítva: fő időszakok (kb. 2 óra) a Hold horizont feletti és alatti áthaladása körül, mellékidőszakok (kb. 1 óra) holdkelte és holdnyugta körül. Tudományosan nem igazolt elmélet: egy 361 horgászaton alapuló vizsgálatban (Quigley és mtsai. 2023) nem jelezte előre a kapást. Legfeljebb ±2 pont súlyú hipotézisként kezeljük.

  • Mellék szolunáris időszak05:26–06:26
  • Aranyóra (reggel)06:14–07:44
  • Fő szolunáris időszak09:44–11:44
  • Mellék szolunáris időszak14:52–15:52
  • Aranyóra (este)15:18–16:48
  • Fő szolunáris időszak22:08–00:08

A szolunáris elmélet tudományosan nem igazolt, kiegészítésként kezeljük. Az aranyóra a napkelte és napnyugta körüli időszak, amikor a halak gyakran kapnak.

Térkép és a horgászvíz adatai

A víz lefutása, vízparti helyek, jelleg és alapadatok

48.3884, 18.0785 OpenStreetMap

A pont a horgászvíz központját jelöli. A pontos vonalvezetést és a megközelítési pontokat ellenőrizze a helyszínen.

Horgászvíz adatai

Helyszín
Nyitrai kerület
Hasznosító
SRZ
Szervezet
MsO SRZ Nyitra (Városi SRZ-szervezet)
Terület
Nyugat-szlovákiai
Cél
Horgászvíz
Terület
3,0 ha
Megnövelt minimális méretek
cm-ben (legkisebb/legnagyobb): ponty 45/60, süllő 55/70, compó x/40, harcsa 90/x.
Elhelyezkedés a térképen
Hozzávetőleges pozíció a víztest alapján. Ellenőrizze a pontos helyszínt a helyszínen.

Törvény és horgászati szabályok

Tilalmi idő, horgászati idő, minimális méretek és napi limit. Tájékoztató jellegű: ellenőrizze őket a horgászvíz horgászrendjében

Minden hal tilalmi ideje

A törvény 13. §-a, 3. és 5. bekezdése

márc. 15. – máj. 31.

minden hal kifogása tilosezen az időszakon kívül

A tilalom nem érvényes máj. 1. – máj. 31. horgászversenyeken (§ 13, 3 bek.). Nem vonatkozik a vízfolyásnak minősülő pontyos vizekre sem (kivéve a víztározókat, vak-, holt- és lefűződött ágakat), sem az egyéb vízfelületekre (§ 13, 5 bek.). A horgászvíz horgászrendjében ellenőrizze, melyik esetbe tartozik az Ön horgászvize.

Az egyes fajok tilalmi ideje (alább) ettől a tilalmi időtől függetlenül érvényes.

Napi horgászati idő

A rendelet 11. §-a

Csak a tilalmi időn kívül érvényes. Ezeken az órákon kívül a horgászat tilos (a törvény 14. § b) pontja).

január–április, november, december6.00 – 21.00 h

Máj4.00 – 24.00 h

júniustól októberig0.00 – 24.00 h

A táblázatból hiányzó hónapok a tilalmi időbe esnek. A novemberi és decemberi időszak a pisztrángos és pénzespéres vizeken a galócahorgászatra vonatkozó kivétellel függ össze (a törvény 13. § 4. bek.); hogy ilyenkor mire szabad horgászni, ellenőrizze a horgászrendben. Határvizeken az engedélyben vagy a horgászrendben szereplő időszak érvényes (a rendelet 11. § 2. bek.). Az éjszakai horgászatot a törvény két olyan megfogalmazással szabályozza, amelyek első látásra ellentmondanak egymásnak, ezért erről mindig tájékozódjon a horgászvíz horgászrendjéből vagy a halőrnél.

Botok, csalik és horgászati napok

A törvény 18. §-a
Botok száma
legfeljebb 2
Engedélyezett módszerek
fenekező, úszós, pergető, műlegyező
Horgok és csalik
boton legfeljebb 2 horog (fenekező, úszós), műcsalin legfeljebb 3 horog, egy horgon legfeljebb 3 ág, műlegyezésnél legfeljebb 3 műlégy
Élő vagy élettelen kishal
tilos márc. 15. – máj. 31.; egyébként legalább 10 cm és a minimális méret felett
Horgászati napok a héten
a törvény nem ír elő korlátozást
Léki horgászat
tilos (vízfolyások, víztározók, holtágak)
Egyéb
pergetés és műlegyezés halimitációval tilos márc. 15. – máj. 31.; víztározókon csónakból horgászni tilos jan. 1. – máj. 31.

Ez egy összefoglaló. A csalik, horgok és etetőanyagok tekintetében olvassa el a horgászvíz horgászrendjét is, mert a hasznosító szigoríthat a feltételeken.

Hány halat tarthat meg naponta

A rendelet 14. §-a
  • 1dbKék csoportkecsege, szibériai tok, európai harcsa
  • 2dbZöld csoportangolna, ponty, menyhal, süllő, csuka, compó, márna, tavi pisztráng, lipóc (együtt)
  • 4dbSárga csoportszivárványos pisztráng, pataki szajbling, paduc, szilvaorrú keszeg; a zöld vagy a kék csoporthoz adódik hozzá (összesen legfeljebb 4 darab)
  • 5kgTovábbi fajokpéldául kárász, dévérfélék, domolykók (együtt); az inváziós fajok nem számítanak

A kék és a zöld csoport nem kombinálható. A limit naponta érvényes, több horgászvízen történő horgászat esetén is, és elérésekor az adott napra a horgászat véget ér. A fajcsoportok az SRZ 2026. januári értelmezésén alapulnak, nem közvetlenül a paragrafus szövegén. A horgászvíz hasznosítója az engedélyben alacsonyabb limitet is meghatározhat, ilyenkor a szigorúbb érvényes.

Egyes fajok tilalmi idejeA rendelet 10. §-a

Ebben az időszakban a fajra tilos horgászni, még akkor is, ha a víztípus egyébként engedélyezi a horgászatot. A minden halra vonatkozó tilalmi időtől függetlenül érvényes.

jan. 1. – márc. 15.
menyhal
jan. 1. – máj. 31.
pénzes pér, sujtásos küsz, csuka
jan. 1. – jún. 15.
európai harcsa, fogassüllő, kősüllő
jan. 1. – okt. 31.
dunai galóca (határvizeken jan. 1. – aug. 31.)
márc. 15. – máj. 31.
ponty pontyos vizeken (nem érvényes máj. 1. – máj. 31. versenyeken, sem más vízterületeken); balin, fejes domolykó, nyúldomolykó, jászkeszeg, kecsege, szibériai tok, compó, márna, szilvaorrú keszeg, laposkeszeg, bagolykeszeg, dévérkeszeg, paduc
szept. 1. – ápr. 15.
sebes pisztráng, tavi pisztráng
szept. 1. – febr. 28.
peled maréna

Egyes fajok egész évben védettek (például bucó, ingolák, küllők, csíkok, maréna, kárpáti márna, garda), és kifogásuk mindig tilos. A fajok teljes listája A horgásztörvény szabályról szabályra útmutatóban található.

Minimális méretek (ennek a horgászvíznek sajátja van)A rendelet 12. §-a

Ezen horgászvíz minimális méretei

Faj (név az adatokból)Törvény szerinti legkisebbA legkisebb ezen a horgászvízenA legnagyobb ezen a horgászvízen
ponty40 cm45 cm szigorúbb60 cm
süllő–55 cm70 cm
compó30 cm–40 cm
harcsa70 cm90 cm szigorúbb–

A „legkisebb/legnagyobb” adat cm-ben értendő; a „–” korlátozás nélkülit jelent, vagy azt, hogy az adatokból nem állapítható meg. A fajnevek az adatokban rövidítettek, ezért a törvénnyel való összevetés tájékoztató jellegű. A kezelő emelheti a méretet vagy felső határt írhat elő, így a szigorúbb érték érvényes. Eltérés esetén a horgászvíz horgászrendje az irányadó.

Törvény szerinti legkisebb minimális méretek

  • fehér amur60 cm
  • fekete amur60 cm
  • ragadozó őn40 cm
  • dunai galóca80 cm
  • fejes domolykó25 cm
  • nyúldomolykó20 cm
  • jászkeszeg30 cm
  • kecsege45 cm
  • szibériai tok45 cm
  • tógazdasági ponty40 cm
  • compó30 cm
  • pénzes pér33 cm
  • menyhal35 cm
  • rózsás márna40 cm
  • szélhajtó küsz30 cm
  • laposkeszeg25 cm
  • bagolykeszeg25 cm
  • dévérkeszeg30 cm
  • karikakeszeg15 cm
  • szilvaorrú keszeg30 cm
  • szivárványos pisztráng27 cm
  • tavi pisztráng50 cm
  • sebes pisztráng27 cm
  • peled maréna25 cm
  • pataki szajbling27 cm
  • európai harcsa70 cm
  • csuka60 cm
  • fehér busa45 cm
  • pettyes busa45 cm
  • Európai angolna50 cm
  • fogassüllő50 cm
  • kősüllő35 cm

A teljes testhosszt a fej elülső végétől a farokúszó leghosszabb sugarának végéig kell mérni (12. § 4. bek.). Nincs minimális méret például a kurtagöbhal, az ezüstkárász, a sügér, a bodorka, a kövi csík (slíž severný) és az inváziós fajok esetében.

Horgászat előtt és után

  • A horgászjegyet és az engedélyt horgászat közben tartsa magánál, és ellenőrzéskor mutassa fel (a törvény 12. §-a). Ellenőrizze az érvényességüket.
  • A horgászat megkezdése előtt írja be a dátumot és a horgászvíz számát (sz.: 2-1660-1-1), horgászat után pedig a fogások darabszámát és tömegét (a törvény 14. § d) pontja). A beírás nélküli horgászat szabálysértés.
  • A tiltott horgászati módszerek, az éjszakai horgászat, a versenyek és egyéb szabályok A horgásztörvény szabályról szabályra útmutatóban találhatók.

Állapot 2026. nov. 6.-i dátummal: a halászatról szóló 216/2018 Z. z. sz. törvény (hatályos szöveg: 2022. jan. 1.-től) és a(z) 381/2018 Z. z. sz. rendelet (hatályos szöveg: 2019. jan. 1.-től); újabb szövegváltozatot nem találtunk. A jogszabály változhat; a hatályos szöveg megtalálható a Slov-Lex (törvény) és a Slov-Lex (rendelet) oldalon.

Hírek a szervezettől és fogások a horgászvízből

Fogások a horgászvízből

Ezen a horgászvízen még senki sem rögzített fogástLegyen Ön az első: jóváhagyás után itt és a ranglistán is megjelenik.

Hírek a szervezettől

  • Brigáda VN Cabaj

    Oznamujeme našim členom, že od 23. 10. 2026 do 25. 10.2026 je možné si odpracovať brigádu nočným stráženímmechanizmov pri VN Cabaj – Fízeš.Počet brigádnikov je obmedzený

  • Zarybnenie od dodávateľa z Maďarska

    Dňa 15. 10. 2026 prebehlo zarybnenie revírov od dodávateľa z Maďarska: Štrkovisko Branč – Gergelová Kapor výber 2.600 kg Štrkovisko Čechynce Kapor výber 400 kg OR Staré

  • Jesenné zarybnenie z VN Čápor

    Dňa 10. 10. 2026 prebehlo zarybnenie našich revírov z VN Čápor: OR Ľudovítová I. Kapor K3 250 kg Kapor K1 10 kg OR Ľudovítová II. Kapor

  • Brigáda OR Hangócka

    Oznamujeme našim členom že dňa 06.10.2026 (utorok) sa uskutoční brigáda na OR Hangócka – vrecovanie krmiva. Zraz brigádnikov bude v čase o 15.00 h. Počet brigádnikov

  • Zarybnenie z VN Cabaj

    VN Jelenec: kapor K3 – 700 kg, kapor K1 – 15 kg. Štrkovisko Branč Gergelová: kapor K3 – 2381 kg, kapor K1 – 40 kg, amur

Domborzat 3D-ben

A(z) 3D terepmodell betöltése…

Vízminőség nyilvános források alapján

Vízminőség, vízgyűjtő, mederfenék, halak, vízi rovarok, vadon élő állatok és veszélyek nyílt adatbázisokból. A vadállatok és veszélyek kivételével az aktivitási pontszámba is beleszámítanak.

Víz alkalmassága a horgászvíz típusához

A víz alkalmassága a horgászvíz típusáhozIndex 0–100: mennyire felelnek meg a víz tulajdonságai a pisztráng, a pénzes pér vagy a ponty igényeinek a horgászvíz típusától függően. Nem harapás-előrejelzés, és nem is állítás arról, hogy milyen halak élnek ott.
76100 felől
Átlagos alkalmasságú víz a pontyok és pontyfélék számára

A víz a(z) 897 adatokkal rendelkező pontyos horgászvíz alsó 30%-ában van.

  • Legjobban megfelel: a víz savassága (pH)

Megbízhatóság: alacsony. 4 vízadatot használtunk, a többi hiányzik, és nem szerepel az értékelésben.

  • VízkeménységBizonyítékok szintje: Hipotézis

    ≈ 31,7 °dH (5,7 mmol/l kalcium és magnézium), ŠGÚDŠ-atlasz

    A nagyon kemény víz nagyon gazdag ásványi anyagokban; A termelékenység már nem nő a keménységgel, és magas pH mellett az érzékeny fajok esetében rosszabbodik.

    Amit tudunk róla

    A kalciumot és magnéziumot tartalmazó víz termelékenyebb, és jobban puffereli a savasságot: a pisztrángtermelés magasabb volt a meszes kemény vizekben (Almodóvar és mtsai 2006), és az oldott szilárd anyagokon és mélységen alapuló index a tavakból származó halhozamot jósolja (Ryder és mtsai 1974). Az ír patakokban azonban a geológia nem változtatta meg a pisztráng sűrűségét (Lehane és mtsai 2004), és Downing és mtsai (1990) kimutatta, hogy a termelés inkább az elsődleges termeléshez kapcsolódik. Ezért csak ±1 pont. A keménység a ŠGÚDŠ atlaszból származik, nem a horgászvízben végzett mérésből; Felváltja a medence külön-külön értékelt alapkőzetét.

    Források: Almodóvar és mtsai 2006; Lehane és mtsai 2004; Ryder és mtsai 1974

    92
  • Víz savassága (pH)Bizonyítékok szintje: Részben alátámasztva

    pH 7,8, ŠGÚDŠ-atlasz

    A pH azon a tartományon belül van, amelyben a halak általában virágoznak.

    Amit tudunk róla

    Körülbelül pH 6 alatt a halak szenvednek, a pisztráng és a szürkés pedig érzékenyebb, mint a ciprusfélék (Alabaster és Lloyd 1982); Savas lágy vízben az alumínium szabadul fel a talajból, és károsítja a kopoltyúkat (Gensemer és Playle 1999). Az atlasz pH-ja modellbecslés, tehát a redukció csak -1 vagy -2, és csak akkor, ha nincs pH-mérésünk (amit külön faktorral értékelünk).

    Források: Alabaster és Lloyd 1982; Gensemer és Playle 1999

    100
  • MineralizációBizonyítékok szintje: Hipotézis

    ≈ 927 mg/l, ŠGÚDŠ-atlasz

    Magas mineralizáció: gazdag víz, de már megterhelő az érzékeny fajok számára.

    Amit tudunk róla

    Az oldott szilárd anyagok (mineralizáció) a víz termékenységével kapcsolatosak, ezért Ryder ezeket használta a tavak haltermelésének becslésére (Ryder 1965, Ryder és mtsai 1974). Downing és mtsai (1990) azonban kimutatta, hogy az elsődleges termelés jobb előrejelzője a termelésnek. Nem lép be a pontszámba, csak az alkalmassági indexbe.

    Források: Ryder 1965; Ryder és mtsai 1974; Downing és mtsai 1990

    82
  • Fémek az üledékbenBizonyítékok szintje: Részben alátámasztva

    3 Az elemek a legmagasabb 10 % között vannak Szlovákiában (ŠGÚDŠ Atlas 1999)

    Az üledékben lévő fémek felhalmozódhatnak a bentikus állatokban és halakban; A magas értékek gyakran természetesek az ércterületeken. Kemény vízben a fémek kevésbé mérgezőek, mivel a kalcium verseng a kopoltyúkon lévő helyekért.

    Amit tudunk róla

    A fémek halakra gyakorolt toxicitása a víz keménységével csökken, mivel a kalcium verseng a fémmel a kopoltyúkon lévő helyekért (Pageengopf 1983). A ŠGÚDŠ atlasz csak a patakok közötti rangot adja, a határértékhez hasonló koncentrációt nem (MacDonald és mtsai 2000). Kemény vízben ezért enyhébben értékeljük a fémeket, lágy vízben szigorúbban.

    Források: Pagenkopf 1983; Gensemer és Playle 1999; MacDonald és mtsai 2000

    75

Hogyan illene ez a víz az egyes típusokhoz

  • Pisztráng72
  • Péres73
  • Ponty76

Ugyanazok a vízadatok a pisztráng, a szürkeség és a ponty követelményeihez képest. A horgászvíz pontyos horgászvízként van nyilvántartva, a típusa ki van emelve.

A 0-től 100-ig terjedő index összehasonlítja a víz tulajdonságait a faj követelményeivel (60 a semleges érték, 100 az ideális). A verbális értékelés más, azonos típusú horgászvizekkel való összehasonlításból származik, mivel a legtöbb szlovák viznek jó értéke van a faja számára. Az index nem befolyásolja, hogy a halak valóban előfordulnak-e a horgászvízben (ezt a harisnya és a menedzser dönti el). Az atlaszok keménysége, pH-ja és mineralizációja történelmi és modellbecslések. Ennek csak egy kis része táplálja be a feltételek pontszámát és a vízminőséget (keménység ±1, atlasz savassága -2-0, patakzóna egyezés ±1 a minőséghez).

Mi következik ebből

Nyilvános források a feltételek pontszámábanAz oxigénre, tápanyagokra, tározómélységre, vízfolyásméretre, mederfenékre, halfajokra és rovarrajzásra vonatkozó adatok enyhén módosítják a „Horgászati feltételek” pontszámát. Minden módosítás külön látható a pontszám részletezésében.
−14−40+4+12−2
A vízről szóló nyilvános adatok alig változtatják meg az aktivitási pontszámot.
  • A legtöbbet segít: Vízkeménység +1
  • Legnagyobb levonás: Nitrogén a felszín alatti vízben (SHMÚ) −1

17 tényezőt értékeltünk, ebből 5 módosítja a pontszámot. A módosítások −14 és +12 pont között mozognak, hogy ne nyomják el az időjárást és a vízhőmérsékletet. Beleszámítanak a pontszámba, a rangsorba és a szűrőkbe is.

Víz és oxigén+1

  • VízkeménységBizonyítékok szintje: Hipotézis

    ≈ 31,7 °dH, ŠGÚDŠ-atlasz

    A keményebb víz produktívabb, több táplálékkal rendelkezik, és jobban puffer a savasság ingadozik.

    Amit tudunk róla

    A kalciumot és magnéziumot tartalmazó víz termelékenyebb, és jobban puffereli a savasságot: a pisztrángtermelés magasabb volt a meszes kemény vizekben (Almodóvar és mtsai 2006), és az oldott szilárd anyagokon és mélységen alapuló index a tavakból származó halhozamot jósolja (Ryder és mtsai 1974). Az ír patakokban azonban a geológia nem változtatta meg a pisztráng sűrűségét (Lehane és mtsai 2004), és Downing és mtsai (1990) kimutatta, hogy a termelés inkább az elsődleges termeléshez kapcsolódik. Ezért csak ±1 pont. A keménység a ŠGÚDŠ atlaszból származik, nem a horgászvízben végzett mérésből; Felváltja a medence külön-külön értékelt alapkőzetét.

    Források: Almodóvar és mtsai 2006; Lehane és mtsai 2004; Ryder és mtsai 1974

    +1

Szennyezés−3

  • Nitrogén a talajvízben (SHMÚ)Bizonyítékok szintje: Részben alátámasztva

    nitrátok általában 0,5 mg/l (szabvány 50), ammónium a szabvány felett 3 / 6 állomáson

    A felszín alatti víz alaplefolyásként jut a vízfolyásokba, és a földekről, valamint szennyvízből származó nitrogént szállít. A nitrátok táplálják az algákat és hozzájárulnak az éjszakai oxigénzuhanáshoz, a nitritek pedig mérgezőek a halakra. A nitritek és ammóniumionok a mély felszín alatti vízben természetesek is lehetnek, ezért értük legfeljebb egy pont jár. Az adatok megbízhatósága 85 % (6 állomás 10 km-en belül, a legközelebbi 3,6 km, 2025. évi adatok), a módosítás teljes egészében beszámításra került.

    Amit tudunk róla

    A felszín alatti víz alaplefolyásként jut a vízfolyásokba. A 10 km-en belüli állomások jellemző nitrátértéke (25 mg/l-től mérsékelt, 50 mg/l-től – ami az ivóvíz-határérték – jelentős) mutatja, mennyi nitrogént hoz a víz: táplálja az algákat és hozzájárul az éjszakai oxigénzuhanáshoz (Camargo és mtsai. 2005). A határérték feletti nitrit és ammónium bármely állomáson egy pontot ad hozzá, mert a nitrit mérgező a halakra (Lewis és Morris 1986); mély felszín alatti vízben természetes is lehet, ezért csak egy pont. A módosítást megszorozzuk az adatok megbízhatóságával.

    Források: SHMÚ, felszín alatti vizek; Camargo és mtsai. 2005; Lewis és Morris 1986

    −1
  • Káros anyagok a talajvízben (SHMÚ)Bizonyítékok szintje: Részben alátámasztva

    peszticidek (1/1 állomáson a norma felett), legmagasabb érték 1,3-szerese a normának

    A norma feletti fémek, peszticidek, PFAS és klórozott oldószerek mutatják a környék terhelését. A szabványok ivóvízre vonatkoznak, és szigorúbbak, mint a halakra káros határértékek, ezért a csökkenés csekély; a fémek kőzetekből is származhatnak. A PAH-ok nem számítanak bele a pontszámba. Az adatok megbízhatósága 85% (6 állomás 10 km-en belül, a legközelebbi 3,6 km-re, adatok 2025-ből), a korrekció teljes egészében beszámításra került.

    Amit tudunk róla

    Fémek és félfémek, peszticidek, PFAS és klórozott oldószerek a szabvány felett a 10 km-en belüli állomásokon. A szabványok ivóvízszabványok, és szigorúbbak, mint a halakra káros határértékek, ezért a csökkenés csekély: egy pont egy vagy két anyagcsoport esetén, két pont három csoport esetén vagy a szabványt legalább ötszörösen meghaladó érték esetén. A fémek mérgezőek a halakra, lágy vízben még inkább (Pagenkopf 1983), a PFAS pedig felhalmozódik a szövetekben (Giesy és Kannan 2001); a fémek kőzetekből is származhatnak. A PAH-kat nem számítják be. A korrekciót meg kell szorozni az adatok megbízhatóságával.

    Források: SHMÚ, talajvizek; Pagenkopf 1983; Giesy és Kannan 2001

    −1
  • Vas a talajvízben (SHMÚ)Bizonyítékok szintje: Részben alátámasztva

    vas tipikusan 1,81 mg/l (szabvány 0,2)

    Az oldott vas a talajvíz levegőbe jutásakor kicsapódik, és eltömíti a kopoltyúkat, a ikrás kavicsot és a gerinctelenek búvóhelyeit. Az adatok megbízhatósága 85% (6 állomás 10 km-en belül, a legközelebbi 3,6 km-re, adatok 2025-ből), a korrekció teljes egészében beszámításra került.

    Amit tudunk róla

    Az oldott vas kicsapódik, amikor a felszín alatti víz a levegőbe jut, és eldugítja a kopoltyúkat, az ikrás kavicsot és a gerinctelenek búvóhelyeit (Vuori 1995). Legalább 1 mg/l-es tipikus értéknél (a szabvány ötszöröse) számítják be; a −1-as korrekciót megszorozzák az adatok megbízhatóságával.

    Források: SHMÚ, talajvíz; Vuori 1995

    −1

Élet a víz mellett0

  • Vízi rovarok keléseBizonyítékok szintje: Horgászgyakorlat

    0,4× az átlagos hónap, 5 a(z) 155 éves megfigyelésből, iNaturalist

    Ebben a hónapban kevés a vízi rovar, inkább a fenék közelében lévő táplálék a döntő.

    Amit tudunk róla

    A horgászok „rovarok szerint” horgásznak (száraz és nedves légy). A fogások és a rovarrajzás közötti mért összefüggés nincs dokumentálva a forrásainkban.

    0

Nem változtatják a pontszámot

Ezekhez a tényezőkhöz hiányoznak az adatok, vagy a szokásos tartományban vannak:

  • Oldott oxigén
  • Tápanyagok a vízben
  • Víz savassága (pH)
  • Víz savassága az atlaszból
  • Ammóniumionok a vízben
  • A víz hőmérséklete az őshonos fajok számára
  • Felszíni víz (SHMÚ)
  • Kloridok a felszín alatti vízben
  • Szennyvíztisztító telepek
  • A tározó mélysége
  • Meder a geológia szerint
  • Invazív fajok a közelben

A szabályok tájékoztató jellegűek, horgászgyakorlaton és tudományos vizsgálatokon alapulnak; minden tényezőnél látható, mennyire megalapozott. Az időjárás, a légnyomás és a vízhőmérséklet nagyobb hatással van a pontszámra, mint ezek az adatok.

Talajvíz a környéken

Talajvíz a közelben (SHMÚ)A horgászvíztől számított 10 km-en belüli állomásokon mért talajvízértékek (nitrátok, káros anyagok, ammóniumionok, vas, kloridok) és az SHMÚ évkönyvei.

Felszín alatti víz 10 km-en belül (6 állomás)

  • CakajovceNyitra járás · fúrás vagy kút · 3,6 km-re a horgászvíztől
    csak természetes anyagok
    2017–2025

    2025 évben túllépve:

    • Mangán
    • Összes vas
    • Ammóniumionok
    • Vezetőképesség 20 °C-on
    • TOC
    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. szept. 22. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok2,57 mg/l
    • Nitritek0,01 mg/l
    • Vasaló1,81 mg/l
    • Klorid115 mg/l
    • ArzénA határérték 23 %-a
  • Podhorany – Horna StudnaNyitra járás · forrás · 3,7 km-re a horgászvíztől
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. jún. 18.
    • Nitrátok31,8 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vasaló< 0,002 mg/l
    • Klorid14,4 mg/l
    • AlumíniumA határérték 10 %-a
  • DrazovceNyitra járás · fúrás vagy kút · 4,5 km-re a horgászvíztől
    emberi tevékenységből származó anyagok
    2017–2025

    2025 évben túllépve:

    • Mangán
    • Összes vas
    • Ammóniumionok
    • Dezizopropil-atrazin
    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. szept. 22. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok0,85 mg/l
    • Nitritek0,01 mg/l
    • Vasaló6,89 mg/l
    • Klorid96,4 mg/l
    • AlumíniumA határérték 15 %-a
    • dezizopropil-atrazinA határérték 130 %-a
További 3 megjelenítése
  • KoniarovceNagytapolcsány járás · fúrás vagy kút · 4,7 km-re a horgászvíztől
    csak természetes anyagok
    2017–2025

    2025 évben túllépve:

    • Mangán
    • Összes vas
    • Vezetőképesség 20 °C-on
    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. szept. 22. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok0,4 mg/l
    • Nitritek0,02 mg/l
    • Vasaló0,46 mg/l
    • Klorid130 mg/l
    • ArzénA határérték 80 %-a
  • PreselanyNagytapolcsány járás · fúrás vagy kút · 7,0 km-re a horgászvíztől
    csak természetes anyagok
    2017–2025

    2025 évben túllépve:

    • Mangán
    • Összes vas
    • Ammóniumionok
    • Vezetőképesség 20 °C-on
    • Szulfátok
    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. szept. 23. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok0,8 mg/l
    • Nitritek0,01 mg/l
    • Vasaló5,4 mg/l
    • Klorid178 mg/l
    • AlumíniumA határérték 20 %-a
  • PreselanyNagytapolcsány járás · fúrás vagy kút · 7,1 km-re a horgászvíztől
    csak természetes anyagok
    2017–2025

    2025 évben túllépve:

    • Mangán
    • Összes vas
    • Vezetőképesség 20 °C-on
    • Szulfátok
    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. szept. 22. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok0,14 mg/l
    • Nitritek0,01 mg/l
    • Vasaló0,45 mg/l
    • Klorid244 mg/l
    • AlumíniumA határérték 15 %-a
  • emberi tevékenységből származó anyagok
  • csak természetes anyagok
  • túllépés nem fordult elő

A felszín alatti víz alaplefolyásként jut a vízfolyásokba, ezért a kapcsolat a horgászvíz vízfolyásával csak közvetett. A természetes anyagok (vas, mangán, szulfátok, vezetőképesség) nem számítanak bele az évkönyv alapú értékelésbe.

Az adatok az SHMÚ évkönyveiből származnak (talajvíz, 2017–2025).

Vízi rovarok

Vízi rovarok rajzása (iNaturalist)Mennyit rögzítettek a környékbeliek májuslegyekből, tegzesekből és álkérészekből ebben a hónapban az éves átlaghoz képest. A legyezőhorgászok számára ez rovarrajzásra utal.

Kevés rovar november: 0,4× átlagos hónap

  • KérészekKérészek0Tiszavirágok / Kérészek: száraz légy a vízfelszínen, különösen szürkületkor.
  • TegzesekTegzesek0Tegzesek: este és éjjel a parton, a nimfa és a nedves légy is jól működik.
  • ÁlkérészekÁlkérészek0Álkérészek: tiszta, hideg patakok, gyakran már a tél végén és kora tavasszal.
Képforrások

0,4× az átlagos hónap, 5 a(z) 155 éves megfigyelésből, iNaturalist.

A megfigyeléseket a környéken élők adják hozzá, ezek nem a víznél végzett mérések. Megmutatják, mikor szokott megjelenni a vízi rovarok tömege, és főként a legyezőhorgászatnál hasznosak.

Talajvíz: mért értékek

Talajvíz a közelben (SHMÚ)A horgászvíztől számított 10 km-en belüli állomásokon mért talajvízértékek (nitrátok, káros anyagok, ammóniumionok, vas, kloridok) és az SHMÚ évkönyvei.

Jellemző érték a horgászvíztől számított 10 km-en belüli 6 talajvízállomás adatai alapján (a legközelebbi 3,6 km-re), 2025-es mérés. A közelebbi állomások nagyobb súllyal számítanak. Ez a horgászvíz közelében lévő talajvíz, nem pedig magában a vízfolyásban végzett mérés. A határérték az SHMÚ által az adott mutatóra (ivóvízre) megadott limit; a határértékkel megegyező érték az SHMÚ-hoz hasonlóan túllépésnek számít. A „valahol határérték felett” címke azt jelenti, hogy a jellemző érték a határérték alatt van, de legalább egy állomás meghaladja azt; hogy melyik, az a csempén látható. A halak egyes anyagokra érzékenyebbek, mint az emberek.

00,75

Ammóniumionok

0,8mg/l

a norma felett

Standard: 0,5 mg/l. Tartomány: 0,005 – 2,57 mg/l, 6 állomás. A norma felett: 3 a 6-ből (legmagasabb: Cakajovce, 3,6 km-re a horgászvíztől).

00,75

Nitritek

0,01mg/l

mélyen a határérték alatt

Határérték 0,5 mg/l. Tartomány 0,005–0,02 mg/l, 6 állomás.

075

Nitrátok

0,5mg/l

mélyen a határérték alatt

Határérték 50 mg/l. Tartomány 0,5–31,8 mg/l, 6 állomás.

012

Oxigén

0,055mg/l

kevés oxigén

Jelzés a számlapon: 9 mg/l, iránymutatás a salmonidák vizeihez. Tartomány: 0,04 – 7,11 mg/l, 6 állomás.

020

Víz hőmérséklete

12,5°C

melegebb

Tartomány: 10,4 – 12,9 °C, 6 állomás.

510

pH

7,15

halak számára megfelelő

Tartomány: 7,03 – 7,34, 6 állomás.

08

Vízkeménység

6,54mmol/l

kemény

Tartomány: 3,62 – 9,94 mmol/l, 6 állomás.

00,3

Vasaló

1,81mg/l

a norma felett

Standard: 0,2 mg/l. Tartomány: 0,001 – 6,89 mg/l, 6 állomás. A norma felett: 5 a 6-ből (legmagasabb: Drazovce, 4,5 km-re a horgászvíztől).

00,075

Mangán

0,96mg/l

a norma felett

Standard: 0,05 mg/l. Tartomány: 0,001 – 1,55 mg/l, 6 állomás. A norma felett: 5 a 6-ből (legmagasabb: Drazovce, 4,5 km-re a horgászvíztől).

0375

Klorid

115mg/l

határérték alatt

Határérték 250 mg/l. Tartomány 14,4–244 mg/l, 6 állomás.

0375

Szulfátok

210mg/l

közel a határértékhez

Standard: 250 mg/l. Tartomány: 47,8 – 325 mg/l, 6 állomás. A norma felett: 2 a 6-ből (legmagasabb: Preselany, 7,1 km-re a horgászvíztől).

0188

Vezetőképesség

125mS/m

a norma felett

Standard: 125 mS/m. Tartomány: 66,1 – 172 mS/m, 6 állomás. A norma felett: 4 a 6-ből (legmagasabb: Preselany, 7,1 km-re a horgászvíztől).

0150%

Fémek és félfémek

15A norma %-a

határérték alatt

Legmagasabb: Arzén 8 µg/l (a normál 80 %-a, 4,7 km-re a horgászvíztől). 6 állomás.

0150%

Peszticidek

130A norma %-a

a norma felett

Legmagasabb: dezizopropil-atrazin 0,13 µg/l (a szabvány 130%-a, 4,5 km-re a horgászvíztől). 1 állomás. A norma felett: 1 a 1-ből.

0150%

Oldószerek és benzol

0A norma %-a

nem mutatható ki

A meghatározási határ alatt: az e csoportba tartozó anyagokat nem mutatták ki a mintákban. 1 állomás.

0150%

PAH (égetés, kőolajszármazékok)

0A norma %-a

nem mutatható ki

A meghatározási határ alatt: az e csoportba tartozó anyagokat nem mutatták ki a mintákban. 2 állomás.

Hogyan hat a halakra és a vízre
Ammóniumionok
Maguk az ammóniumionok nem különösebben mérgezőek, de egy részük a pH-tól és a hőmérséklettől függően ammóniává (NH₃) alakul, amely károsítja a kopoltyúkat és stresszeli a halakat. Minél magasabb a pH és a hőmérséklet, annál több az ammónia (Emerson és mtsai. 1975). A hatályon kívül helyezett 2006/44/EK irányelv irányértékként legfeljebb 0,04 mg/l ammóniumiont adott meg a lazacos vizekre és 0,2 mg/l-t a pontyos vizekre.
Nitritek
A nitritek mérgezőek a halakra: a kopoltyúkon át a vérbe jutnak, és a hemoglobint methemoglobinná alakítják, amely nem szállít oxigént, így a halak még oxigéndús vízben is „fulladoznak”. A lazacfélék a legérzékenyebbek; a vízben lévő kloridok csökkentik a toxicitást (Lewis és Morris 1986). A(z) 2006/44/EK irányelv 0,01 mg/l irányértéket adott meg a lazacos vizekre.
Nitrátok
A kifejlett halaknak a nitrátok nem ártanak azonnal, de táplálják az algákat és a növényeket, így hozzájárulnak a túltermékenyítéshez és az éjszakai oxigénszint-zuhanásokhoz. Az érzékeny vízi állatok (lazacfélék, kétéltűek, egyes gerinctelenek) esetében Camargo és mtsai. (2005) azt javasolják, hogy a nitrátszintet literenként 2 mg nitrogén alatt tartsák, ami körülbelül 9 mg/l nitrátnak felel meg.
Oxigén
A halaknak, különösen a lazacféléknek sok oxigénre van szükségük. A 2006/44/EK irányelv a lazacos vizekre 9 mg/l irányértéket adott meg (a mérések legalább felében), és soha nem kevesebbet, mint 7 mg/l. A mélyebb rétegekből származó felszín alatti vízben gyakran kevesebb van; a vízfolyásban csak a fakadás után dúsul fel újra oxigénnel.
Víz hőmérséklete
A felszín alatti víz hőmérséklete egész évben szinte állandó. A forrásokból érkező befolyás ezért nyáron hűtheti, télen pedig melegítheti a vízfolyást, és az ilyen szakaszok gyakran menedéket nyújtanak a hidegkedvelő halaknak (Hayashi és Rosenberry 2002).
pH
A halak megközelítőleg 6 és 9 közötti pH-t viselnek el (2006/44/EK irányelv). E tartományon kívül károsodik a kopoltyú, és megváltozik az ammónia és a fémek mérgező hatása.
Vízkeménység
A keményebb víz (több kalcium és magnézium) kedvezőbb a halaknak: a kalcium védi a kopoltyút, csökkenti a fémek – például a réz és a cink – toxicitását (Pagenkopf 1983), és stabilan tartja a pH-t. A lágy víz érzékenyebb a fémekre és a savasodásra.
Vasaló
A mélyből származó felszín alatti vízben a vas oldott állapotban van. Amikor a víz levegővel érintkezik, oxidálódik és barna pelyhekként kicsapódik, amelyek eltömítik a kopoltyút, befedik az ikrás és gerinctelenekkel teli kavicsot, és tönkreteszik a búvóhelyeket (Vuori 1995).
Mangán
A mangán a mélyebb felszín alatti vizekben természetes. A halak számára általában kevésbé jelentős, mint a vas; a határérték főként az ivóvíz íze és színe miatt érvényes.
Klorid
A kloridok útszóró sóból, műtrágyákból és szennyvízből származnak. Az amerikai EPA (1988) a vízi élővilág hosszú távú védelmére 230 mg/l, rövid távú védelmére 860 mg/l értéket határozott meg.
Szulfátok
A szulfátok gyakoriak a felszín alatti vízben; kőzetekből (például gipszből), műtrágyákból és bányákból származnak. A kloridokkal együtt növelik a víz ásványianyag-tartalmát; a 250 mg/l-es határérték ivóvízre vonatkozik.
Vezetőképesség
A vezetőképesség az oldott sók teljes mennyiségét mutatja. A felszín alatti vízben a magasabb érték gyakran természetes (mészkő, gipsz), de a vízfolyásban bekövetkező hirtelen emelkedés utakról, bányákból vagy szennyvízből származó sóbevitelre utal.
Fémek és félfémek
A réz, a cink, a nikkel, a kadmium és a higany már alacsony koncentrációban is mérgező a halakra, lágy vízben inkább, mint keményben (Pagenkopf 1983). A felszín alatti vízre vonatkozó határérték ivóvízre szól, nem a halakra.
Peszticidek
A peszticidek a földekről jutnak a felszín alatti vízbe. Az egy anyagra vonatkozó 0,1 µg/l-es határérték (összesen 0,5 µg/l) ivóvízre szól és nagyon szigorú; a halakat általában csak jóval magasabb koncentráció károsítja. Az érték főként azt mutatja, mennyire terheli a környéket a mezőgazdaság.
Oldószerek és benzol
A klórozott oldószerek (például tetraklór-etilén) és a benzol az iparból, a tisztítóművekből és a benzinkutakból származnak. Mérgezőek és lassan bomlanak le a talajvízben.
PAH (égetés, kőolajszármazékok)
A PAH-ok égés és olajszennyeződések révén keletkeznek. A benzo(a)pirén határértéke (0,01 µg/l) nagyon szigorú az ivóvíz szempontjából, mivel rákkeltő anyag.

Források

  1. Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
  2. Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
  3. Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
  4. A halak életének fennmaradásához védelmet vagy javítást igénylő édesvizek minőségéről szóló 2006/44/EK irányelv (2013-ban hatályon kívül helyezték; értékeit itt csak szakmai támpontként adjuk meg).
  5. Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
  6. Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
  7. U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
  8. Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.

Halak, vadon élő állatok, növények és kockázatok a víz körülVadon élő állatok és veszélyek a vízparton (GBIF)Vadállatok, madarak, növények és veszélyforrások (medve, kullancsok, szúnyogok, kaukázusi medvetalp), amelyeket a víz környékén észleltek. Nem része a feltételek pontszámának, csak tájékoztató jellegű.

A víz környékén megfigyelt vagy feljegyzett fajok. A vadon élő állatok, növények és veszélyek nem számítanak bele a feltételek pontszámába, csak tájékoztató jellegűek. A faj neve a saját oldalára vezet.

Tőkés réceMadár

Tőkés réce

sok feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: Máj.
A fajról

A leggyakoribb réce; szinte minden parti növényzettel rendelkező víznél fészkel.

Szürke gémMadár

Szürke gém

védett fajsok feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: Máj.
A fajról

A sekélyben áll, és kishalakra les. A tavak és lassú patakok partjain könnyen megfigyelhető.

Nagy kócsagMadár

Nagy kócsag

védett fajsok feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: szeptember.
A fajról

Nagy fehér kócsag, amely halakra és békákra vadászik a sekélyekben. A(z) Szlovákia területén a száma emelkedik, és télen a vízfolyásoknál is látható.

Bütykös hattyúMadár

Bütykös hattyú

védett fajsok feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: Máj.
A fajról

Nagy fehér vízimadár, amely lassú vizek, tározók és benőtt tavak mellett fészkel.

JégmadárMadár

Jégmadár

védett fajtöbb feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: szeptember.
A fajról

Kis madár, amely kishalakra csap le a vízbe merülve. Tiszta patakok meredek partjaiban fészkel.

SzitakötőkÁllatvilág

Szitakötők

több feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: Jún.
A fajról

Ragadozó rovar. A lárvák néhány hónaptól több évig a víz alatt élnek, a kifejlett szitakötők a víz feletti levegőben vadásznak.

TegzesekÁllatvilág

Tegzesek

néhány rekord
A legtöbb feljegyzés: Jún.
A fajról

Olyan rovarok, amelyek lárvái sok faj esetében kavicsokból, homokból vagy növényi részekből védőtokot építenek maguknak.

VízisiklóÁllatvilág

Vízisikló

védett fajnéhány rekord
A legtöbb feljegyzés: augusztus.
A fajról

Ártalmatlan kígyó, tarkóján két sárga folttal. Jól úszik, békákra, halakra és gőtékre vadászik.

ÉkszerteknősÁllatvilág

Ékszerteknős

invazív fajnéhány rekord
A legtöbb feljegyzés: március.
A fajról

Nem őshonos amerikai teknős, amely a házi kedvenc tartásból jutott ki a természetbe. Európában invazív.

Eurázsiai hódÁllatvilág

Eurázsiai hód

védett fajritka feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: január.
A fajról

Növényevő, amely gátakkal és építményeivel megváltoztatja a patakot és a partokat. Védett. Sekélyeket és mélyedéseket hoz létre, ahol a halak és rovarok jól érzik magukat.

Foltos szalamandraÁllatvilág

Foltos szalamandra

védett fajritka feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: október.
A fajról

Fekete, sárga foltokkal. Lombhullató erdőkben él tiszta hegyi patakok mellett; a lárvák a patakban fejlődnek.

Zöld békaÁllatvilág

Zöld béka

védett fajritka feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: szeptember.
A fajról

Zöld békák csoportja, amelyek a parton ülnek, és megzavarva a vízbe ugranak.

Közönséges nádNövény

Közönséges nád

több feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: szeptember.
A fajról

Magas fű, amely a tavak és partok mentén kiterjedt nádasokat alkot.

Mézgás égerNövény

Mézgás éger

több feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: Júl.
A fajról

Parti fa, amelynek gyökerei a vízfelszín alá nyúlnak.

Sárga nősziromNövény

Sárga nőszirom

több feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: Jún.
A fajról

Magas, sárga virágú mocsári növény, amely nedves partokon nő.

Japán keserűfűInvázós növény

Japán keserűfű

invazív fajnéhány rekord
A legtöbb feljegyzés: Júl.
A fajról

Kelet-ázsiai invazív lágyszárú növény, amely akár három méter magas, sűrű állományokat alkot.

Széleslevelű gyékényNövény

Széleslevelű gyékény

néhány rekord
A legtöbb feljegyzés: Júl.
A fajról

Barna, hengeres terméskalászú mocsári növény.

Apró békalencseNövény

Apró békalencse

néhány rekord
A legtöbb feljegyzés: szeptember.
A fajról

Apró, lebegő növény, amely az állóvizek teljes felszínét beboríthatja.

Közönséges kullancsKockázat

Közönséges kullancs

számolni kell veletöbb feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: április.
Hogyan védekezzen

Kullancsencephalitist és Lyme-kórt terjeszt. A magas fűben és a parti növényzetben leselkedik.

Hogyan védekezzen: Tavasztól őszig horgászat után vizsgálja át magát, használjon riasztószert, és a hosszú nadrágot tűrje a zokniba. A kullancsot mielőbb távolítsa el csipesszel. Az agyvelőgyulladás ellen létezik védőoltás.

SzúnyogokKockázat

Szúnyogok

számolni kell veletöbb feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: április.
Hogyan védekezzen

Állóvízben szaporodnak, ezért a tározók, holtágak és ártéri erdők mellett a legrosszabbak, főleg napnyugtakor.

Hogyan védekezzen: Esti és éjszakai horgászatkor viseljen hosszú ujjút, használjon riasztószert és szúnyoghálót. Az esők utáni meleg és párás idő felgyorsítja a szúnyogok szaporodását.

Óriás medvetalpKockázat

Óriás medvetalp

számolni kell veleinvazív fajnéhány rekord
A legtöbb feljegyzés: március.
Hogyan védekezzen

Invazív növény, amely a patakpartokon és nedves réteken nő. Nedve napfényben égési sérüléseket okoz a bőrön.

Hogyan védekezzen: Ne érintse meg, és ne menjen át a növényzeten. Ha a nedve a bőrre kerül, mossa le szappanos vízzel, és védje a területet a naptól. Nagyobb égési sérülés esetén forduljon orvoshoz.

VaddisznóKockázat

Vaddisznó

számolni kell veleritka feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: augusztus.
Hogyan védekezzen

Dagonyázni és inni jön a vízhez, főleg alkonyatkor és éjjel.

Hogyan védekezzen: A malacos vaddisznókoca agresszív lehet. Tartson távolságot, ne éjszakázzon vadcsapáson, és ne hagyjon ételmaradékot a vízparton.

BögölyökKockázat

Bögölyök

számolni kell veleritka feljegyzés
A legtöbb feljegyzés: Máj.
Hogyan védekezzen

Nagy szúró legyek. Forró, szélcsendes napokon a legaktívabbak a víz mellett és réteken.

Hogyan védekezzen: Fájdalmasan csípnek, különösen nyáron a déli órákban. Segít a világos, hosszú ujjú ruházat és a riasztószer.

Vadon élő állatok, növények és veszélyek: a feljegyzések megfigyelésekből származnak, és azt is tükrözik, merre járnak a megfigyelők; nem sűrűségmérések, és nem jelentik a találkozás bizonyosságát. Körülbelül 35 × 55 km-es környékre vonatkoznak.

Képforrások

Állat- és növénykatalógus

Forrás: GBIFFrissítve: 2026. nov. 6. 15:59

Föld a víz alatt: geológia, törésvonalak és radon

Alapkőzet, vízfolyás és források a térképen, helyszíni értékek, geomágneses aktivitás és földrengések. Ez környezeti információ; a pontszámba csak a megbízhatósági szinttel jelölt kisebb hipotézisek (törések és kőzetek, geomágneses vihar) számítanak bele.

Az alapkőzet-térképhez bekapcsolt JavaScript szükséges.

A térkép mozgatható és nagyítható; az ŠGÚDŠ rétegei ezen a szerveren vannak tárolva. © Dionýz Štúr Állami Földtani Intézet. Alaptérkép méretaránya 1 : 50 000 (törések és földtan), a radioaktivitás és a mágnesesség durvább felbontású.

Értékek a vízhelyen

Értékek a víz helyénAlapkőzeti radonveszély, urán, tórium, kálium, sugárzás és mágneses anomália egyetlen vizes helyen (a térképen ponttal jelölve).

Alapkőzeti radon-kockázat

közepes

A legtöbb Szlovákia esetében gyakori.

08

Urán (eU)

2,6ppm

gyakori

A kőzetek tipikus háttérköve.

020

Tórium (eTh)

7,4ppm

a kéreg átlaga alatt

A kőzetek természetes háttere.

04

Kálium (K)

1,30%

a kéreg átlaga alatt

A kőzetek természetes háttere.

0150

Gamma-sugárzás

50nGy/h

a világátlag körül

Az alapkőzet természetes háttere.

SVJZ

Mágneses anomália (ΔT)

2nT

a környezet átlaga felett

A mágneses tér eltérése a környezet átlagától.

Az értékek egyetlen helyre vonatkoznak (a térképen ponttal jelölve), nem pedig az egész vízfolyás vagy vízgyűjtő átlagára. A radon a felszín alatti vizek természetes nyomjelzője; a térkép nem tartalmazza a vízben lévő radont, csak az alapkőzet kockázatát.

Jel a számlapon: a felső kéreg átlaga (urán 2,7 ppm, tórium 10,5 ppm, kálium 2,3%; Rudnick és Gao 2003) és a természetes kültéri dózis világátlaga 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). A mutató nem leng ki „jó” vagy „rossz” irányba, csak azt mutatja, hol helyezkedik el az érték.

A megemelkedett urán vagy radon csak információ a kőzetről. A kapásra nincs bizonyított jelentősége; segít leolvasni, milyen aljzatból származik a víz.

Vetők és források

Törések és forrásokA földtani térkép szerinti legközelebbi tektonikus törésvonal távolsága és a környékbeli források száma. A törésvonalak mentén hasadékvíz tör a felszínre.
250 m1 km3 km8 km

Legközelebbi vetődés

legfeljebb 3 km

törés a közelben

Tektonikai törés a földtani térképen.

a felszínen észlelve fiatalabb üledékekkel fedett

A törések mentén és a forrásoknál a kőzettestekből repedéses talajvíz tör elő. Nyáron hűvösebb, télen melegebb szokott lenni, mint a vízfolyás vize, ezért a horgászok tapasztalatai szerint szélsőséges időjárásban a halak az ilyen helyek közelében tartózkodnak (a megfelelő hőmérséklet nyári és téli szigetei).

A friss hasadékvíz azonban kevés oxigént tartalmazhat. Ez a horgászok tapasztalata, nem pedig ezen a revíren mért jelenség.

A törések a(z) 1 : 50 000 méretarányú földtani térképből származnak. A források olyan hidrogeológiai térképből származnak, amely csak egyes régiókat fed le, így a nulla nem jelenti azt, hogy ott nincsenek források.

Geológia a közelben: kőzet, víz, üledékek, fúrások

Geológia és geokémia a víz körülKőzet a víz alatt, víz és üledékek összetétele az atlaszok szerint, radioaktivitás, geotermikus potenciál, fúrások, régi bányaműködések, lerakódások, lerakódások, terhek, földcsuszamlások és arany üledékekben, ŠGÚDŠ térképekből és regiszterekből.
Jelšovce – állandó (1,5 km-re a víztől)Podhorany – Sokolníky – Sokolníky – egyik sem (1,7 km-re a víztől)Sokolníky – egyik sem (2,0 km-re a víztől)Jelšovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (450 m-re a víztől)Ľudovítová – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (890 m-re a víztől)Jelšovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (980 m-re a víztől)Jelšovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km-re a víztől)Jelšovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km-re a víztől)Jelšovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km-re a víztől)Ľudovítová – shmú megfigyelő fúrás (1,3 km-re a víztől)Jelšovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km-re a víztől)Jelšovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km-re a víztől)Podhorany – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (1,6 km-re a víztől)Podhorany – háj. Dobrotka – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (1,9 km-re a víztől)Výčapy -Opatovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km-re a víztől)Podhorany – Sokolníky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km-re a víztől)Podhorany – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,6 km-re a víztől)Podhorany – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,7 km-re a víztől)Čakajovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km-re a víztől)2 km

A vonal a horgászvíz vize, a fénysáv az a 3 km-es zóna, amelyben fúrásokat, bányaműködést és terheket kerestek. A térképen a legközelebbi objektumok láthatók (legfeljebb néhány tucat minden regiszterből), nem mindegyik. A pontok megfelelnek a regiszterben lévő pozíciónak; A területobjektumokat a középpontjuk jelöli.

510

Víz az atlasz szerint

pH 7,8modell szerinti becslés

Víztípus Ca–Mg–HCO₃

Mineralizáció 927 mg/l, nagyon nehéz víz (31,7 °dH). Szlovákiai geokémiai atlasz méréseinek interpolációja, nem pedig a patakban.

Folyói üledék elemei

3 15 felőlelemek a felső 10 %-ban

Legmagasabb: Higany 2,07 mg/kg

A legmagasabb rangú elem helyzete a szlovákiai patakok mintapontjai között: Százalékos 95. A folyami üledékek geokémiai atlaszának interpolációja.

Fúrások és talajvízelemzések

44fúrás 3 km-en belül

123 vízelemzés a közelben

Közülük 44-nek van archív jelentése a GeoFondtól. A fúrások hidrogeológiai, geológiai, mérnöki-geológiai és egyéb.

Környezeti terhek és hulladéklerakók

3Telephelyek 3 km-en belül

3 hulladéklerakó

3 km-en belül nem regisztrálnak környezeti terhet; A hulladéklerakókat csak rögzítik.

Az adatok a Dionýz Štúri Állami Geológiai Intézet regisztereiből, térképeiből és atlaszaiból származnak, és leírják a víz körüli környezetet. A bánya működésének vagy terhelésének közelsége nem jelenti azt, hogy a víz szennyezett. A víz és az üledékek kémiája a szlovákiai geokémiai atlasz interpolált térképeiből származó modellezett becslés, nem pedig az áram megfigyelése vagy a patakban végzett mérés.

A teljes patak részletes geológiája és geokémiája: Kőzet a víz alatt, vízösszetétel, üledékes elemek, sugárzás, geotermikus potenciál, fémek, arany üledékben, arany, bányamunkák, fúrások elemzésekkel.

Geomágneses aktivitás

Geomágneses aktivitás (Kp)A planetáris Kp-index (0–9) a Föld mágneses terének ingadozását méri. 5 felett geomágneses viharnak számít. Az elmúlt 48 óra és a következő 24 óra előrejelzése látható.
09

Kp-index

2,79 felől

csendes mező

Utolsó mérés (2026. nov. 8. 13:00). A számlapon lévő pont a legmagasabb előrejelzés a következő 24 órára.

Legmagasabb előrejelzett Kp a következő 24 órában: 4,7 (nyugtalan mező).

A Kp (0–9) a Föld mágneses terének a napszél okozta ingadozását méri. 5-tól geomágneses viharról beszélünk. A halak, különösen a lazacfélék és az angolnák, érzékelik a mágneses teret. Az azonban nem bizonyított, hogy a kapásuk a Kp-tól függene: ezek horgászok megfigyelései és hipotézisek.

Az adat egész Szlovákia területén azonos. Csak erős geomágneses vihar esetén számít bele az aktivitási pontszámba (hipotézis, −1 – −2 pont).

Földrengések a közelben

Földrengések a környékenA víztől számított 150 km-es körzetben az elmúlt 30 napban észlelt rengések (GFZ GEOFON-katalógus).
S

Földrengések a közelben

0rengések

nincs rengés

150 km-es körzetben az elmúlt 30 napban (0,0 magnitúdótól).

A horgásztörténetek szerint a halak (különösen a harcsák és az angolnák) a földrengések előtt nyugtalanul viselkednek, vagy abbahagyják a táplálkozást. Ez nincs megbízhatóan bizonyítva, gyenge rengéseknél pedig véletlen egybeesésről van szó. A Kárpátokból eredő mélyebb rengéseket (például Komárno és Dobrá Voda környékén) az emberek többsége egyáltalán nem érzékeli.

A GEOFON-katalógus globális; a(z) Szlovákia környéki gyenge rengések nem feltétlenül szerepelnek benne hiánytalanul. Nem számít bele az aktivitási pontszámba.

Forrás: GFZ GEOFONFrissítve: 2026. nov. 8. 16:44

Adatok: © ŠGÚDŠ (földtani, geofizikai és hidrogeológiai térképek), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (földrengések). A geomágneses tér, a földrengések vagy a radon és a halak kapása közötti összefüggés nincs megbízhatóan bizonyítva, ezért ezek nem számítanak bele az aktivitási pontszámba. Az eljárás a Módszertanban olvasható.

Az űrből: mit mutatnak a Copernicus műholdak

Sentinel-2 (optikai) és Sentinel-1 (radar), frissítés nagyjából 6 naponta

  • NövényborítottságErősen növényes
  • JégNincs jég

Vízfelszín növényzete

Partvidéki növényzetA revír azon területének aránya, ahol a műhold zöld növényzetet lát (NDVI index 0,3 felett): úszó és kiemelkedő növények és nád a parton.
57 % a területbőlErősen növényes

A zöld növényzettel borított terület aránya (növények a felszínen és közvetlenül alatta, nád a parton).

020406080szept. 6.szept. 23.okt. 9.okt. 26.
Felszín-elborulási trend: szept. 6. 14:00-től okt. 26. 13:00-ig. Legutóbb 57%, legalacsonyabb 44, legmagasabb 57%.

A partmenti nádas sávja is beszámításra kerülhet, ezért a kis területeken az értékek magasabbnak tűnhetnek.

Sentinel-2, 2026. okt. 26., a terület 84%-a felhőmentes

Vízfelület: optikai és radar

Vízfelület: optikai és radarA tiszta víz felülete optikai felvétel alapján (Sentinel-2) és a sima víz aránya a radarból (Sentinel-1), amely a felhőkön is átlát. Fontosabb a szokásos állapothoz képesti változás, mint maga a szám.
0,0 ha tiszta víz

Még nincs elég kép ahhoz, hogy a területet össze lehessen hasonlítani a szokásos állapottal.

-1,5-1,0-0,50,00,51,01,5szept. 6.szept. 23.okt. 9.okt. 26.
Tiszta vízfelület a Sentinel-2 alapján: szept. 6. 14:00-től okt. 26. 13:00-ig. Legutóbb 0,0 ha, legalacsonyabb 0,0, legmagasabb 0,0 ha.

Sentinel-1 radar (felhőkön és éjszaka is átlát): a horgászvíz alakjának 0%-a sima víz (2026. nov. 4.), egy hónap alatt −1 százalékpont.

A tiszta víz felülete nem tartalmazza a part menti pixeleket, ezért kisebb, mint a horgászvíz területe (5,5 ha a térkép szerint). A változás fontosabb, mint maga a szám. Szélben a radar durvának mutathatja a felszínt.

Sentinel-2, 2026. okt. 26., a terület 84%-a felhőmentes

Jég a felszínen

Jég a vízfelszínenAz a területarány, ahol a műhold jégnek vagy hónak látja. A jég vastagságát vagy teherbírását nem tudja meghatározni.
0 % a területbőlNincs jég

A terület aránya, ahol a műhold jeget vagy havat lát. Az elmúlt 20 napban a legmagasabb 0% volt.

A műhold nem tudja megállapítani a jég vastagságát vagy teherbírását. Ennek az adat alapján soha ne lépjen rá a jégre.

Sentinel-2, 2026. okt. 26., a terület 84%-a felhőmentes

Mit jelent ez a horgászat szempontjából

Mit jelent ez a horgászatraRövid elemzés a műholdas adatok és a szokásos horgászszabályok alapján. Ez segédeszköz, nem kapáselőrejelzés.
  • Növényes vízfelület

    A vízi növények a terület körülbelül 57%át fedik le. A felszíni csalik (gumibéka, popper) itt ideálisak, a klasszikus szereléket nehéz dobni; keress tiszta ablakokat, pallókat és növényzet nélküli partokat.

Az elemzés a szokásos horgászszabályokon és a műholdas adatokon alapul. Ez segédeszköz, nem pedig kapáselőrejelzés. A horgászrend, az engedély és a helyszíni helyzet dönt.

Becslések 10–20 m felbontású műholdképek alapján, nem a vízben végzett mérés. Befolyásolják őket a felhők, árnyékok, szél és a partok; a víztest alakja csak hozzávetőleges ehhez a horgászvízhez. Ne használja őket fürdőzésről vagy jégre lépésről való döntéshez. Adatok: Módosított Copernicus Sentinel 2026 adatokat tartalmaz, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Az eljárás a módszertanban van leírva.

Történelmi képek

Környezet és természet alakulása 2017 és 2023 között: hogyan változnak a partok, a növényzet és a táj a víz körül. A képek maguktól váltakoznak, kézzel is lapozhatsz.

OR Jelšovce horgászvíz 2017-es évekbeli légi felvétele
2017felvételezve: 2017. júl. 17.
OR Jelšovce horgászvíz 2020-es évekbeli légi felvétele
2020felvételezve: 2020. aug. 2.
OR Jelšovce horgászvíz 2023-es évekbeli légi felvétele
2023felvételezve: 2023. máj. 21.

Szlovákia ortofotó-mozaikja © GKÚ Pozsony, NLC Zólyom. A felvételek készítésének éve és napja a helyszíntől függ, így az egyes évjáratok évszakban és időjárásban eltérhetnek.