Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Rybářský revír

Váh č.19a

Salmonidní voda (pstruh)č. 3-4700-4-1VáhPovodí Váh
Navigovat

Vymezení revíru: Čiastkové povodie rieky Váh od Jamborovho prahu nad Mondi SCP Ružomberok po ústie bezmenného jarku do rieky Váh povyše Rybárskej krčmy v Ivachnovej, vrátane prítokov Sliačanka a Turík.

délka revíru
15,5km
okres
Ružomberok
kraj
Žilinský kraj
Letecký snímek revíru Váh č.19a se zvýrazněnou čarou
Modrá čára: průběh revíru (orientačně). Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Mapy Google

Právě u vody

Podmínky k lovuIndex aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.

Skóre, nejlepší okno dne a co ho táhne nahoru nebo dolů

Podmínky k lovu

Index aktivity rybNáš výpočet (0–100): základ určuje teplota vody, upravují ho světlo, zákal, kyslík, počasí a další faktory podle toho, jak dobře jsou podloženy studiemi. U každého faktoru je vidět jistota a zdroj. Pomůcka pro plánování, ne předpověď záběrů.

Načítám údaje…

Voda

Vodní stav, teplota, modelový průtok a spád

Vodní stav

Hladina vodyVodní stav na nejbližším vodočtu SHMÚ v centimetrech nad nulou vodočtu. Je to stav vody na stanici, nikoliv hloubka vody na revíru.
020406080100

Bešeňová – Váh · hladina ustálená, vodočet vzdálený 4 km

Hladina je měřena na vodočtu SHMÚ, není to hloubka vody na revíru.

Zdroj: SHMÚAktualizováno 8. 11. 2026 09:45

Modelovaný průtok

Modelový průtokOdhad množství vody v řece (m³/s) z modelu GloFAS, nikoli měření. Rozlišení je asi 5 km, na malých tocích může ukazovat větší řeku v okolí.

Načítám údaje…

Výškový profil toku

Výškový profilJak se mění nadmořská výška toku po proudu. Počítá se z digitálního modelu reliéfu (desítky metrů), nikoli z měření hladiny, proto je orientační, zejména u úzkých potoků.

Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

4006008001 0000 km2 km4 km6 km8 km
Výškový profil revíru po proudu: od 947 do 488 m n. m. na 9,9 km.
Po proudu, od horního konce revíru (vlevo) k dolnímu
Nejvyšší bod
947 m a.s.l.
Nejnižší bod
463 m a.s.l.
SpádSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
483 m
SklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
49 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,12
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m)Aktualizováno 4. 11. 2026 11:28

Počasí a předpověď

Hodina po hodině, tlak a nejbližší dny

Počasí a předpověď

Načítám údaje…

Obloha: slunce, měsíc a solunární oknaSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.

Kde jsou slunce a měsíc právě teď a kdy přijdou nejlepší okna dne

Obloha: slunce a měsíc

Solunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.

Táhněte po ose a uvidíte, kde budou slunce a měsíc.

  • Slunce
  • Měsíc
  • Zlatá hodinka
  • Hlavní období
  • Vedlejší období

Slunce

  • Úsvit06:07
  • Východ06:41
  • Západ slunce16:11
  • Soumrak16:45

Den trvá 9 h 30 min.

MěsícFáze MěsícePři úplňku a novu je gravitační působení nejsilnější. Při jasné úplňkové noci se dravci a kapři často krmí v noci, den po ní může být slabší.

Lisosvětleno 3 %
  • Východ Měsíce05:53
  • Západ Měsíce15:14

Úplněk kolem 24. 11., nov kolem 9. 11..

Okna dneSolunární obdobíVýpočet z polohy Měsíce: hlavní období (asi 2 h) kolem průchodu Měsíce nad obzorem a pod ním, vedlejší (asi 1 h) kolem východu a západu Měsíce. Vědecky nepotvrzená teorie: ve studii z 361 výjezdů (Quigley a kol. 2023) záběr nepředpověděla. Bereme ji jako hypotézu s váhou nejvýše ±2 body.

  • Vedlejší solunární období05:23–06:23
  • Zlatá hodinka (ráno)06:11–07:41
  • Hlavní solunární období09:39–11:39
  • Vedlejší solunární období14:44–15:44
  • Zlatá hodinka (večer)15:11–16:41
  • Hlavní solunární období22:02–00:02

Solunární teorie není vědecky potvrzena, bereme ji jako doplněk. Zlatá hodinka je čas kolem východu a západu slunce, kdy ryby často berou.

Mapa a údaje o revíru

Průběh vody, místa u vody, charakter a základní údaje

49.07349, 19.38146 OpenStreetMap

Čára zobrazuje průběh revíru podle dat Rybárske revíry 2026. Přístupová místa a přesné hranice si ověřte na místě.

Údaje o revíru

Správce
SVP, š.p. OZ Piešťany
Uživatel
SRZ
Organizace
MsO SRZ Ružomberok (Městská organizace SRZ)
Oblast
Středoslovenská
Účel
Rybářský revír
Minimální zarybnění
Pp1 70000 ks, Li1 4000 ks,
Ochrana přírody
stupeň ochrany 4

Charakteristika

  • HloubkaHloubkaNejvětší hloubka z popisu revíru. Mělčiny se rychle prohřívají a jsou bohaté na potravu, hluboké jámy dávají úkryt a stabilnější teplotu. 1,5 m
  • DnoDnoMateriál dna určuje, jaké ryby se zde drží a kde nacházejí potravu. Rybí pásma lze rozeznat podle dna: kamenité, štěrkovité, písčité až bahnité. štěrkové
  • ZastíněníZastíněníPodíl hladiny ve stínu. Stín snižuje letní teploty vody, dodává hmyz a úkryty; slunečný úsek se rychleji prohřívá a více zarůstá. 40%
  • PorostPorostDřevinný a bylinný porost břehů. Kořeny a větve vytvářejí úkryty, z listů a větví padá potrava. Určuje i to, kde se dá nahazovat a kde se montáž zachytává. olše, vrba, javor, topol
  • Příčné stavbyPříčné stavbyJezy, stupně a hráze zadržují vodu a brání rybám v migraci. Pod nimi se vytváří hluboký vývar s okysličenou vodou. žádné
  • Další údaje průtok 25m3/s, linie mírně zvlněná
Co to znamená pro rybářevysvětlení dna, porostu, linie a dalších údajů tohoto revíru
  • Hloubka: Střední, 1–3 m

    Nejběžnější typ: mělčiny se střídají s hlubšími místy a ryby se přesouvají podle denní doby a teploty.

  • Dno: Štěrkové dno

    Dobře prokysličená voda a bohatá potrava (larvy vodního hmyzu). Typické pro lipanové a parmové pásmo, štěrkové lavice slouží mnoha rybám i jako trdliště.

  • Zastínění: Částečně stinný, 11–40 %

    Vyvážený úsek: je zde zdroj hmyzu a zároveň dost světla pro vodní rostliny.

  • Porost: Vrba

    Roste u vody, kořeny zpevňují břeh a vytvářejí úkryty pod hladinou. Větve visí nad vodou, dávají stín a hmyz.

  • Porost: Olše

    Typická dřevina břehů potoků a řek. Hustý kořenový systém vytváří podmyté břehy a úkryty, listí se rychle rozkládá.

  • Porost: Topol

    Vysoké, rychle rostoucí stromy. Dávají stín a hmyz, větve a listí se dostávají do vody.

  • Příčné stavby: Bez příčných staveb

    Ryby se mohou volně přesouvat po toku, úsek je plynulejší.

Výklad je obecný a vychází z popisu revíru v datech a z běžné rybářské praxe. Skutečné podmínky na místě se mohou lišit, před lovem je zkontrolujte.

Soutoky a riziková místa

  • COV Liptovska TeplaBod vypouštění odpadních vod
    0,0 km
  • COV Liptovska TeplaČistírna odpadních vod · kapacita 8 136 EO
    Podrobnosti
    Zatížení
    5 054 z 8 136 EO (62 %)
    Čištění
    mechanické, biologické
    Splňuje požadavky
    BSK₅, CHSK
    0,1 km
  • COV LuckyBod vypouštění odpadních vod
    2,9 km

Zobrazená jsou místa do 3 km od toku.

Zdroj: VÚVH (CC BY 4,0)Aktualizováno 5. 11. 2026 12:57

Zákon a pravidla lovu

Doba hájení, doba lovu, lovné míry a denní limit. Orientačně: ověřte si je v rybářském řádu revíru

Hájení všech ryb

§ 13 odst. 1 zákona

1. 10. – 15. 4.

lov všech ryb zakázánmimo toto období

Výjimka: na vodách s výskytem hlavatky podunajské je od 1. 11. do 31. 12. lov hlavatky možný jen s povolením k lovu hlavatky (§ 13 odst. 4 a § 19 zákona).

Doba hájení jednotlivých druhů (níže) platí nezávisle na této době hájení.

Denní doba lovu

§ 11 vyhlášky

Platí jen mimo dobu hájení. Mimo tyto hodiny je lov zakázán (§ 14 písm. b zákona).

duben, září6.00 – 20.00 h

Kvě, srpen5.00 – 21.00 h

Čer, Čvc4.00 – 22.00 h

listopad, prosinec7.00 – 19.00 h

Měsíce, které v tabulce chybějí, spadají do doby hájení. Doba v listopadu a prosinci na pstruhových a lipanových vodách souvisí s výjimkou pro lov hlavatky (§ 13 odst. 4 zákona); co se v té době smí lovit, ověřte v rybářském řádu. Na hraničních vodách platí doba z povolenky nebo rybářského řádu (§ 11 odst. 2 vyhlášky). Noční lov zákon upravuje dvěma formulacemi, které se na první pohled rozcházejí, proto se na něj vždy zeptejte v rybářském řádu revíru nebo u rybářské stráže.

Pruty, nástrahy a dny lovu

§ 16 zákona
Počet prutů
1
Povolené způsoby
muškaření, přívlač
Háčky a nástrahy
muškaření nejvýše 3 umělé mušky, přívlač jedna nástraha
Živá nebo mrtvá rybka
zakázána
Dny lovu v týdnu
nejvýše 3
Lov pod ledem
zakázaný
Jiné
zákaz vnadění a více nástrah (pasty, granule, pelety, sýr, červi, hmyz, jikry)

Jde o shrnutí. U nástrah, háčků a návnady si přečtěte i rybářský řád revíru, protože uživatel může podmínky zpřísnit.

Kolik ryb si smíte ponechat za den

§ 14 vyhlášky
  • 1ksModrá skupinajeseter malý, jeseter sibiřský, sumec velký
  • 2ksZelená skupinaúhoř, kapr, mník, candát, štika, lín, parma, pstruh obecný jezerní, lipan (dohromady)
  • 4ksŽlutá skupinapstruh duhový, siven americký, ostroretka, podoustev; připočte se k zelené nebo modré skupině (celkem nejvýše 4 kusy)
  • 5kgDalší druhynapříklad karas, cejni, jelci (dohromady); invazní druhy se nepočítají

Modrá a zelená skupina se nekombinují. Limit platí za den i při lovu na více revírech a po jeho dosažení lov pro ten den končí. Skupiny druhů vycházejí z výkladu SRZ z ledna 2026, ne přímo z textu paragrafu. Uživatel revíru může v povolence určit nižší limit, tehdy platí přísnější.

Doba hájení jednotlivých druhů§ 10 vyhlášky

V tomto období se druh nesmí lovit, i když jinak lov v dané době dovoluje typ vody. Platí nezávisle na době hájení všech ryb.

1. 1. – 15. 3.
mník jednovousý
1. 1. – 31. 5.
lipan podhorní, ouklejka pruhovaná, štika obecná
1. 1. – 15. 6.
sumec velký, candát obecný, candát východní
1. 1. – 31. 10.
hlavatka podunajská (v hraničních vodách 1. 1. – 31. 8.)
15. 3. – 31. 5.
kapr obecný v kaprových vodách (neplatí 1. – 31. 5. při závodech ani na ostatních vodních plochách); bolen dravý, jelec tloušť, jelec proudník, jelec jesen, jeseter malý, jeseter sibiřský, lín obecný, parma obecná, podoustev říční, cejn siný, cejn perleťový, cejn velký, ostroretka stěhovavá
1. 9. – 15. 4.
pstruh obecný potoční, pstruh obecný jezerní
1. 9. – 28. 2.
síh peleď

Některé druhy jsou chráněny celoročně (například drsek, mihule, hrouzci, sekavci, síh maréna, parma karpatská, ostrucha křivočará) a jejich lov je zakázán vždy. Úplný seznam druhů je v průvodci Rybářský zákon po pravidlech.

Lovné míry§ 12 vyhlášky

Nejmenší délka, od které si rybu smíte ponechat. Uživatel revíru může míru zvýšit, platnou hodnotu hledejte v povolence a rybářském řádu.

  • amur bílý60 cm
  • amur černý60 cm
  • bolen dravý40 cm
  • hlavatka obecná80 cm
  • jelec tloušť25 cm
  • jelec proudník20 cm
  • jelec jesen30 cm
  • jeseter malý45 cm
  • jeseter sibiřský45 cm
  • kapr obecný40 cm
  • lín obecný30 cm
  • lipan podhorní33 cm
  • mník jednovousý35 cm
  • parma obecná40 cm
  • podoustev říční30 cm
  • cejn siný25 cm
  • cejn perleťový25 cm
  • cejn velký30 cm
  • cejnek malý15 cm
  • ostroretka stěhovavá30 cm
  • pstruh duhový27 cm
  • pstruh obecný jezerní50 cm
  • pstruh obecný potoční27 cm
  • síh peleď25 cm
  • siven americký27 cm
  • sumec velký70 cm
  • štika obecná60 cm
  • tolstolobik bílý45 cm
  • tolstolobec pestrý45 cm
  • Úhoř říční50 cm
  • candát obecný50 cm
  • candát východní35 cm

Měří se celková délka od předního konce hlavy po konec nejdelšího paprsku ocasní ploutve (§ 12 odst. 4). Bez lovné míry jsou například slunka obecná, karas stříbřitý, okoun říční, plotice obecná, mřenka mramorovaná (slíž severný) a invazní druhy.

Před lovem a po lovu

  • Rybářský lístek a povolenku mějte při lovu u sebe a předložte je při kontrole (§ 12 zákona). Zkontrolujte jejich platnost.
  • Před zahájením lovu zapište datum a číslo revíru (č. 3-4700-4-1), po lovu počet a hmotnost úlovků (§ 14 písm. d zákona). Lov bez zápisu je přestupek.
  • Zakázané způsoby lovu, noční lov, závody a další pravidla jsou v průvodci Rybářský zákon po pravidlech.

Stav k 6. 11. 2026: zákon č. 216/2018 Z. z. o rybářství (znění od 1. 1. 2022) a vyhláška č. 381/2018 Z. z. (znění od 1. 1. 2019); novější znění jsme nenašli. Zákon se může změnit, platné znění najdete na Slov-Lex (zákon) a Slov-Lex (vyhláška).

Novinky z organizace a úlovky z revíru

Úlovky z revíru

Na tomto revíru zatím nikdo nezapsal úlovekBuďte první: po schválení se objeví zde i v žebříčku.

Terén ve 3D

Načítám 3D model terénu…

Voda podle veřejných zdrojů

Kvalita vody, povodí, dno, ryby, vodní hmyz, zvěř a rizika z otevřených databází. Kromě zvěře a rizik jsou zahrnuty i do skóre aktivity.

Co z toho vyplývá

Veřejné zdroje ve skóre podmínekÚdaje o kyslíku, živinách, hloubce nádrže, velikosti toku, dnu, druzích ryb a rojení hmyzu mírně upraví skóre „Podmínky při lovu“. Každá úprava je v rozboru skóre vidět zvlášť.
−14−40+4+12−2
Veřejné údaje o této vodě skóre aktivity téměř nemění.
  • Nejvíce pomáhá: Dno podle geologie +1
  • Nejvíce sráží: Škodlivé látky v podzemní vodě (SHMÚ) −2

Posoudili jsme 16 faktorů, skóre mění 5 z nich. Úpravy jsou v rozsahu od −14 do +12 bodů, aby nepřevážily počasí a teplotu vody. Započítávají se do skóre, řazení i filtrů.

Znečištění−3

  • Kvalita povrchové vody (SHMÚ)Stupeň důkazů: Praxe rybářů

    místo Liptovský Mikuláš, Liptovská Mara, nad na toku Váh, 14 km od revíru, nesplněná norma v 1 z 4 let (2022 až 2025); v roce 2022: benzo(a)pyren

    Nejbližší místo monitoringu SHMÚ na tomto toku nesplňuje normy jen v ukazatelích, které se do skóre nepočítají: PAU (benzo(a)pyren a podobné) překračuje většina toků kvůli extrémně nízké normě a soli, železo či mangan jsou často přirozené. Ukazatele najdete v rozboru u revíru.

    Co o tom víme

    Nejbližší místo monitoringu SHMÚ na tomtéž toku: nesplněné normy kvality vody za roky 2022 až 2025 (novější roky mají větší váhu). Nedostatek kyslíku a organické znečištění ryby přímo oslabují (Davis 1975), amonné ionty a dusitany jsou toxické, živiny podporují řasy. Přesná míra, o kolik nesplněná norma sníží záběr, není ověřena, proto jde o rybářskou praxi a opatrnost. Zhoršení je nejvýše o 5 bodů a pouze snižuje: co SHMÚ neuvádí, není důkazem čistoty. Benzo(a)pyren a další PAU se do skóre nepočítají, protože jejich extrémně nízkou normu překračuje většina toků.

    Zdroje: SHMÚ, povrchové vody; nařízení vlády SR č. 269/2010; Davis 1975

    0
  • Dusík v podzemní vodě (SHMÚ)Stupeň důkazů: Částečně podloženo

    dusičnany typicky 4,7 mg/l (norma 50), amonné ionty nad normou na 1 ze 7 stanic

    Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok a nese dusík z polí a odpadu. Dusičnany živí řasy a přispívají k nočním propadům kyslíku, dusitany jsou pro ryby jedovaté. Dusitany a amonné ionty mohou být v hluboké podzemní vodě i přirozené, proto za ně platí nejvýše jeden bod. Spolehlivost údajů je 100 % (7 stanic do 10 km, nejbližší 2,9 km, údaje z roku 2025), úprava se započítala celá.

    Co o tom víme

    Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok. Typická hodnota dusičnanů ze stanic do 10 km (od 25 mg/l mírně, od 50 mg/l, což je norma pro pitnou vodu, výrazně) ukazuje, kolik dusíku voda přináší: živí řasy a přispívá k nočním propadům kyslíku (Camargo a kol. 2005). Dusitany a amonné ionty nad normou na některé stanici přidávají jeden bod, protože dusitany jsou pro ryby jedovaté (Lewis a Morris 1986); v hluboké podzemní vodě mohou být i přirozené, proto jen jeden bod. Úprava se násobí spolehlivostí údajů.

    Zdroje: SHMÚ, podzemní vody; Camargo a kol. 2005; Lewis a Morris 1986

    −1
  • Škodlivé látky v podzemní vodě (SHMÚ)Stupeň důkazů: Částečně podloženo

    pesticidy (nad normou na 1 ze 2 stanic), nejvyšší hodnota 80násobek normy

    Kovy, pesticidy, PFAS a chlorovaná rozpouštědla nad normou ukazují zatížení okolí. Normy jsou určeny pro pitnou vodu a jsou přísnější než limity škodlivé pro ryby, proto je snížení malé; kovy mohou pocházet také z hornin. PAU se do skóre nepočítají. Spolehlivost údajů je 100 % (7 stanic do 10 km, nejbližší 2,9 km, údaje z roku 2025), úprava se započítala celá.

    Co o tom víme

    Kovy a polokovy, pesticídy, PFAS a chlorovaná rozpouštědla nad normou na stanicích do 10 km. Normy jsou pitné a přísnější než hranice škodlivé pro ryby, proto je snížení malé: jeden bod při jedné či dvou skupinách látek, dva body při třech skupinách nebo při hodnotě alespoň pětnásobně nad normou. Kovy jsou pro ryby jedovaté, v měkké vodě více (Pagenkopf 1983), PFAS se hromadí v tkáních (Giesy a Kannan 2001); kovy mohou pocházet i z hornin. PAU se nepočítají. Úprava se násobí spolehlivostí údajů.

    Zdroje: SHMÚ, podzemní vody; Pagenkopf 1983; Giesy a Kannan 2001

    −2

Tok, nádrž a dno+1

  • Dno podle geologieStupeň důkazů: Hypotéza

    Skalní podloží, kamenité, ŠGÚDŠ

    Štěrkové a kamenité dno je typické pro pstruhové a lipanové vody: dobrá potravní základna a neresiště.

    Co o tom víme

    Produkce pstruha je vyšší ve vápencových tvrdých vodách (Almodóvar a kol. 2006), ale v irských tocích geologie hustotu pstruhů nezměnila a rozhodovala struktura koryta (Lehane a kol. 2004). Důkazy se rozcházejí, váha je malá.

    Zdroje: Almodóvar a kol. 2006; Lehane a kol. 2004

    +1

Život u vody0

  • Líhnutí vodního hmyzuStupeň důkazů: Praxe rybářů

    0,0× průměrný měsíc, 0 z 33 pozorování za rok, iNaturalist

    V tomto měsíci se vodní hmyz vyskytuje málo, rozhoduje spíše potrava při dne.

    Co o tom víme

    Rybáři loví „podle hmyzu“ (suchá a mokrá muška). Měřená závislost úlovků na rojení není v našich zdrojích doložena.

    0

Skóre nemění

Pro tyto faktory chybějí údaje nebo jsou v běžném rozsahu:

  • Rozpuštěný kyslík
  • Živiny ve vodě
  • Kyselost vody (pH)
  • Amonné ionty ve vodě
  • Teplota vody pro původní druhy
  • Železo v podzemní vodě
  • Chloridy v podzemní vodě
  • Studená podzemní voda
  • Čistírny odpadních vod
  • Velikost vodního toku
  • Invazní druhy poblíž

Pravidla jsou orientační a vycházejí z rybářské praxe a vědeckých studií, u každého faktoru je vidět, jak dobře je podložen. Počasí, tlak vzduchu a teplota vody mají na skóre větší vliv než tyto údaje.

Znečištění vody

Znečištění vody (SHMÚ)Ukazatele kvality vody, které v ročenkách SHMÚ za roky 2022 až 2025 nesplňují normy na nejbližším místě monitoringu na tomtéž toku.
Povrchová voda, 2022
1ukazatel nesplňuje normu, mírně
Podzemní voda v okolí
1 z 7stanic s látkami z lidské činnosti, 2025
Dusičnany v podzemní vodě
4,7 mg/ltypická hodnota ze 7 stanic do 10 km, v normě, 2025
Čistírny do 2 km
1bez nesplněných požadavků

Povrchová voda: nejbližší místo monitoringu

Liptovský Mikuláš, Liptovská Mara, nadVáh, rkm 346,7 · 14 km od revíru
1 ukazatel v roce 2022
2022202320242025
Ukazatel2022202320242025
PAU: 1 látka (do skóre se nepočítají)
Ukazatel2022202320242025
PAU (spalování a spad)
benzo(a)pyren●norma nesplněna–místo není v ročence–místo není v ročence–místo není v ročence

Polycyklické aromatické uhlovodíky. Norma pro benzo(a)pyren je extrémně nízká (0,17 ng/l), proto ji překračuje většina toků; hlavním zdrojem je spalování a spad z ovzduší.

Poloha místa je jen přibližná (podle vodního útvaru), proto může být skutečné místo odběru jinde na toku.

  • norma nesplněna
  • žádná nesplněná norma
  • místo není v ročence
Znečištěná voda – Slovensko: nejhorší místa a znečišťovatelé

Údaje jsou z ročenek SHMÚ (povrchové vody 2022 až 2025). Ročenka uvádí místa, která nesplnila normu; místo, které v ročence chybí, se nepovažuje za čisté. Vzdálenost a shodu názvu toku určujeme sami, proto jde o orientační přiřazení.

Podzemní voda v okolí

Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Podzemní voda do 10 km (7 stanic)

  • Part. Lupca – Cerv. Grunokres Liptovský Mikuláš · pramen · 2,9 km od revíru
    pouze přírodní látky
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • Vodivost při 20 °C
    • Sírany

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 7. 10. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany1,9 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,008 mg/l
    • Chloridy3,2 mg/l
    • Hliník20 % normy
  • Ludrova – Mocidlaokres Ružomberok · pramen · 3,5 km od revíru
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 28. 4. 2025:

    • Dusičnany4,7 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,002 mg/l
    • Chloridy1,3 mg/l
    • Hliník10 % normy
  • Vlachy-vlaskyokres Liptovský Mikuláš · vrt nebo studna · 4,4 km od revíru
    pouze přírodní látky
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • Amonné ionty
    • Vodivost při 20 °C
    • Sírany

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 19. 5. 2025:

    • Dusičnany18,9 mg/l
    • Amonné ionty1,76 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,003 mg/l
    • Chloridy12,4 mg/l
    • Antimon14 % normy
Ukázat dalších 4
  • Lucky – pod Chocomokres Ružomberok · pramen · 5,0 km od revíru
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 11. 6. 2025:

    • Dusičnany6,5 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo< 0,002 mg/l
    • Chloridy< 1 mg/l
    • Hliník5 % normy
  • Valas. Dubova – Pastovnik 1okres Ružomberok · pramen · 7,5 km od revíru
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 7. 10. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany7,5 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
  • Lipt. Luzna-u Tistanovokres Ružomberok · pramen · 8,8 km od revíru
    látky z lidské činnosti
    2017 až 2025

    V roce 2025 bylo překročeno:

    • Suma pesticidů
    • Glyphosát

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 7. 10. 2025 (2 odběrů, u každé látky nejvyšší hodnota roku):

    • Dusičnany6 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo0,007 mg/l
    • Chloridy3,4 mg/l
    • Hliník10 % normy
    • glyfosát8 000 % normy
    • benzen60 % normy
  • Prosiek – Prosiec. Dol.okres Liptovský Mikuláš · pramen · 9,1 km od revíru
    bez překročení v 2025
    2017 až 2025

    V ročenkách 2017 až 2025 není u stanice zaznamenáno překročení normy.

    Naměřené hodnoty, rok 2025, odběr 11. 6. 2025:

    • Dusičnany4 mg/l
    • Amonné ionty< 0,01 mg/l
    • Dusitany< 0,01 mg/l
    • Železo< 0,002 mg/l
    • Chloridy< 1 mg/l
    • Hliník10 % normy
  • látky z lidské činnosti
  • pouze přírodní látky
  • žádné překročení nezaznamenáno

Podzemní voda se do toků dostává jako základní odtok, souvislost s tokem u revíru je proto jen nepřímá. Přirozené látky (železo, mangan, sírany, vodivost) se do hodnocení podle ročenky nepočítají.

Údaje jsou z ročenek SHMÚ (podzemní vody 2017 až 2025).

Čistírny odpadních vod

Čistírny odpadních vod u revíruČistírny do 2 km od revíru: přetížení, plnění požadavků EU a vypuštěné zatížení (BSK₅, CHSK, dusík, fosfor v tunách za rok).
  • COV Liptovska Teplana čáře revíru · kapacita 8 136 EO · mechanické, biologické
    v normě
    62 % kapacity

Čistírny do 2 km od revíru. Čistírna nemusí ležet nad revírem, tok u ní neposuzujeme. Zatížení je poměr vyprodukovaného znečištění a kapacity čistírny (EO = ekvivalentní obyvatel).

Povodí a nádrž

Hloubka nádrže (HydroLAKES)Průměrná hloubka, objem a doba zdržení vody v nádrži z databáze HydroLAKES (WWF). Hloubka je odhadnuta modelem z okolního terénu, takže je orientační.

Tok z databáze HydroRIVERS spárovaný s revírem, odchylka čáry kolem 279 m

Povodí nad místemVelikost toku (HydroRIVERS)Plocha povodí nad místem, řád toku a průměrný průtok z databáze HydroRIVERS (WWF). Určuje, zda jde o potok, řeku nebo velkou řeku.
28 km²potok
Průměrný průtok
0,36 m³/smodelová hodnota
Řád toku (Strahler)
1horní tok, drobný přítok
Sklon koryta
49 ‰Bystrina

Údaje jsou z celosvětové databáze s hrubším rozlišením (desítky metrů), proto jsou u malých vod jen orientační. Hloubka a objem jsou modelové průměry.

Dno a podloží

Dno a podloží (ŠGÚDŠ)Podloží pod vodou podle hydrogeologické mapy Slovensko 1 : 50 000 (ŠGÚDŠ). Udává, zda je okolí štěrkové, písčité, jílovité, bahnité nebo skalnaté.

Skalní prahy a kameny poskytují úkryty, ale montáž se zde ráda zachytává.

  • Skalní podložie, kamenité 45 %
  • Štěrky 18 %
  • Jíly a hlíny 36 %
Prameny a vývěry
0žádné v okruhu 1 km

Podle geologické mapy: fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív horských potokov, holocén | mráznické súvrstvie: sivé a tmavosivé slienité vápence (niekedy s hľuzami rohovco

Popis revíru uvádí dno: štěrk, geologická mapa ukazuje něco jiného; popis revíru je přesnější.

Mapa ukazuje geologii podloží, nikoli přesné dno na místě. Skutečný materiál dna se může lišit, zejména u nánosů.

Vodní hmyz

Rojení vodního hmyzu (iNaturalist)Kolik pozorování poďovek, pošvatek a chrostíků lidé v okolí zaznamenali v tomto měsíci v porovnání s ročním průměrem. Pro muškaře je to náznak vývinu hmyzu.

Málo hmyzu listopad: 0,0× průměrný měsíc

  • JepiceJepice0Jepice: suchá muška na hladině, zejména při soumraku.
  • PotočníkPotočník0Pošvatky: večer a v noci u břehu, hodí se i nymfa a mokrá muška.
  • PošvatkyPošvatky0Chrostíci: čisté, studené potoky, často již koncem zimy a brzy na jar.
Zdroje fotografií

0,0× průměrný měsíc, 0 z 33 pozorování za rok, iNaturalist.

Pozorování přidávají lidé z okolí, nejsou to měření u vody. Ukazují, kdy se vodní hmyz obvykle objevuje, a hodí se zejména při lovu na mušku.

Podzemní voda: naměřené hodnoty

Podzemní voda v okolí (SHMÚ)Naměřené hodnoty podzemní vody ze stanic do 10 km od revíru (dusičnany, škodlivé látky, amonné ionty, železo, chloridy) a ročenky SHMÚ.

Typická hodnota z 7 stanic podzemní vody do 10 km od revíru (nejbližší 2,9 km), měření z roku 2025. Bližší stanice mají větší váhu. Jde o podzemní vodu u revíru, ne o měření v samotném toku. Norma je limit, který u ukazatele uvádí SHMÚ (pro pitnou vodu); hodnota rovná normě se stejně jako v SHMÚ počítá za překročení. Štítek „někde nad normou“ znamená, že typická hodnota je pod normou, ale alespoň jedna stanice ji přesahuje; která, je uvedeno u dlaždice. Ryby jsou na některé látky citlivější než lidé.

00,75

Amonné ionty

0,005mg/l

někde nad normou

Norma 0,5 mg/l. Rozmezí 0,005 až 1,76 mg/l, 7 stanic. Nad normou: 1 z 7 (Vlachy-vlasky, 4,4 km od revíru).

00,75

Dusitany

< 0,01mg/l

nezjištěno

Pod mezí stanovitelnosti (0,01 mg/l), norma 0,5 mg/l. 7 stanic.

075

Dusičnany

4,7mg/l

hluboko pod normou

Norma 50 mg/l. Rozpětí 1,9 až 18,9 mg/l, 7 stanic.

012

Kyslík

8,88mg/l

dostatek kyslíku

Značka na ciferníku: 9 mg/l, vodítko pro lososovité vody. Rozmezí 0,04 až 11 mg/l, 7 stanic.

020

Teplota vody

7,7°C

mírná

Rozmezí 6,7 až 9,5 °C, 7 stanic.

510

pH

7,73

vhodné pro ryby

Rozmezí 6,86 až 8,1, 7 stanic.

08

Tvrdost vody

3,39mmol/l

tvrdá

Rozmezí 1,9 až 15,9 mmol/l, 6 stanic.

00,3

Železo

0,003mg/l

hluboko pod normou

Norma 0,2 mg/l. Rozpětí 0,001 až 0,008 mg/l, 6 stanic.

00,075

Mangan

0,001mg/l

hluboko pod normou

Norma 0,05 mg/l. Rozpětí 0,001 až 0,019 mg/l, 6 stanic.

0375

Chloridy

3,2mg/l

hluboko pod normou

Norma 250 mg/l. Rozpětí 0,5 až 12,4 mg/l, 6 stanic.

0375

Sírany

78,8mg/l

někde nad normou

Norma 250 mg/l. Rozmezí 11,2 až 1 322 mg/l, 6 stanic. Nad normou: 2 z 6 (nejvyšší: Part. Lupca – Cerv. Grun, 2,9 km od revíru).

0188

Vodivost

53mS/m

někde nad normou

Norma 125 mS/m. Rozmezí 32,5 až 189 mS/m, 7 stanic. Nad normou: 2 z 7 (nejvyšší: Part. Lupca – Cerv. Grun, 2,9 km od revíru).

0150%

Kovy a polokovy

10% normy

pod normou

Nejvyšší: Hliník 0,04 mg/l (20 % normy, 2,9 km od revíru). 6 stanic.

0150%

Pesticidy

0% normy

někde nad normou

Nejvyšší: glyfosát 8 µg/l (8 000 % normy, 8,8 km od revíru). 2 stanice. Nad normou: 1 z 2.

0150%

Rozpouštědla a benzen

60% normy

blízko normy

Nejvyšší: benzen 0,6 µg/l (60 % normy, 8,8 km od revíru). 1 stanice.

0150%

PAU (spalování, ropné látky)

0% normy

nezjištěno

Pod mezí stanovení: látky z této skupiny se ve vzorcích nezjistily. 1 stanice.

Jak to působí na ryby a vodu
Amonné ionty
Samotné amonné ionty nejsou tak jedovaté, ale část z nich se podle pH a teploty mění na amoniak (NH₃), který poškozuje žábry a stresuje ryby. Čím vyšší pH a teplota, tím více amoniaku (Emerson a kol. 1975). Zrušená směrnice 2006/44/ES uváděla jako vodítko nejvýše 0,04 mg/l amonných iontů pro lososovité vody a 0,2 mg/l pro kaprovité.
Dusitany
Dusitany jsou pro ryby jedovaté: přes žábry se dostanou do krve a přemění hemoglobin na methemoglobin, který kyslík nepřenáší, takže se ryby „dusí“ i v okysličené vodě. Nejcitlivější jsou lososovité ryby; chloridy ve vodě toxicitu snižují (Lewis a Morris 1986). Směrnice 2006/44/ES uváděla vodítko 0,01 mg/l pro lososovité vody.
Dusičnany
Dospělým rybám dusičnany neškodí hned, ale živí řasy a rostliny, a tak přispívají k přehnojení a nočním propadům kyslíku. Pro citlivé vodní živočichy (lososovité ryby, obojživelníky, některé bezobratlé) doporučují Camargo a kol. (2005) držet dusičnany pod 2 mg dusíku na litr, což je asi 9 mg/l dusičnanů.
Kyslík
Ryby, zejména lososovité, potřebují mnoho kyslíku. Směrnice 2006/44/ES uváděla pro lososovité vody vodítko 9 mg/l (alespoň v polovině měření) a nikdy méně než 7 mg/l. Podzemní voda z hlubších vrstev ho mívá méně; v toku se pak dokysličí až po vyvěrání.
Teplota vody
Podzemní voda má během roku téměř stálou teplotu. Přítok z pramenů proto může v létě tok ochlazovat a v zimě oteplovat, a takové úseky bývají útočištěm pro chladnomilné ryby (Hayashi a Rosenberry 2002).
pH
Ryby snášejí pH přibližně od 6 do 9 (směrnice 2006/44/ES). Mimo tento rozsah se poškozují žábry a mění se jedovatost amoniaku a kovů.
Tvrdost vody
Tvrdší voda (více vápníku a hořčíku) je pro ryby příznivější: vápník chrání žábry a snižuje toxicitu kovů, například mědi a zinku (Pagenkopf 1983), a drží stabilní pH. Měkká voda je citlivější na kovy i na okyselení.
Železo
Železo je v podzemní vodě z hloubky rozpuštěné. Když voda vyjde na vzduch, oxiduje a vysráží se jako hnědé vločky, které zalepují žábry, pokrývají štěrk s jikrami a bezobratlými a ničí úkryty (Vuori 1995).
Mangan
Mangan je v hlubší podzemní vodě přirozený. Pro ryby bývá méně významný než železo, norma platí hlavně kvůli chuti a barvě pitné vody.
Chloridy
Chloridy pocházejí z posypové soli, hnojiv a odpadu. Americká agentura EPA (1988) určila pro dlouhodobou ochranu vodních živočichů 230 mg/l a pro krátkodobou 860 mg/l.
Sírany
Sírany jsou v podzemní vodě běžné, pocházejí z hornin (například sádrovce), z hnojiv i z dolů. Spolu s chloridy zvyšují mineralizaci vody; norma 250 mg/l je určena pro pitnou vodu.
Vodivost
Vodivost ukazuje celkové množství rozpuštěných solí. Vyšší hodnota je v podzemní vodě často přirozená (vápence, sádrovec), ale prudké zvýšení v toku ukazuje na přítok solí z cest, dolů nebo odpadu.
Kovy a polokovy
Měď, zinek, nikl, kadmium a rtuť jsou pro ryby jedovaté už při nízkých koncentracích, v měkké vodě více než v tvrdé (Pagenkopf 1983). Norma pro podzemní vodu je určena pro pitnou vodu, ne pro ryby.
Pesticidy
Pesticidy se dostávají do podzemní vody z polí. Norma 0,1 µg/l na jednu látku (0,5 µg/l celkem) je norma pro pitnou vodu a je velmi přísná; ryby poškozuje obvykle až mnohem vyšší koncentrace. Hodnota hlavně ukazuje, jak moc je okolí zatíženo zemědělstvím.
Rozpouštědla a benzen
Chlorovaná rozpouštědla (například tetrachlorethen) a benzen pocházejí z průmyslu, čistíren a čerpacích stanic. Jsou jedovaté a v podzemní vodě se rozkládají pomalu.
PAU (spalování, ropné látky)
PAU vznikají při spalování a únících ropných látek. Norma pro benzo(a)pyren (0,01 µg/l) je pro pitnou vodu velmi přísná, protože jde o karcinogen.

Zdroje

  1. Camargo, J. A., Alonso, Á., Salamanca, A. (2005): Nitrate toxicity to aquatic animals: a review with new data for freshwater invertebrates. Chemosphere 58, 1255–1267.
  2. Lewis, W. M., Morris, D. P. (1986): Toxicity of nitrite to fish: a review. Transactions of the American Fisheries Society 115, 183–195.
  3. Emerson, K., Russo, R. C., Lund, R. E., Thurston, R. V. (1975): Aqueous ammonia equilibrium calculations: effect of pH and temperature. Journal of the Fisheries Research Board of Canada 32, 2379–2383.
  4. Směrnice 2006/44/ES o kvalitě sladkých vod, které vyžadují ochranu nebo zlepšení pro podporu života ryb (zrušena v roce 2013; její hodnoty zde uvádíme jen jako odborné vodítko).
  5. Vuori, K.-M. (1995): Direct and indirect effects of iron on river ecosystems. Annales Zoologici Fennici 32, 317–329.
  6. Pagenkopf, G. K. (1983): Gill surface interaction model for trace-metal toxicity to fishes: role of complexation, pH, and water hardness. Environmental Science & Technology 17, 342–347.
  7. U.S. EPA (1988): Ambient Water Quality Criteria for Chloride. EPA 440/5-88-001.
  8. Hayashi, M., Rosenberry, D. O. (2002): Effects of ground water exchange on the hydrology and ecology of surface water. Ground Water 40, 309–316.

Ryby, zvěř, rostliny a rizika v okolí vodyZvěř a rizika u vody (GBIF)Zvěř, ptáci, rostliny a rizika (medvěd, klíšťata, komáři, bolševník), které lidé v okolí vody zaznamenali. Nepatří do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci.

Druhy, které se v okolí vody pozorovaly nebo zaznamenaly. Zvěř, rostliny a rizika nevstupují do skóre podmínek při lovu, slouží jen pro informaci. Název druhu vede na jeho stránku.

Kachna divokáPták

Kachna divoká

mnoho záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu

Nejběžnější kachna; hnízdí téměř u každé vody s pobřežní vegetací.

JepiceFauna

Jepice

více záznamů
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu

Hmyz s vodními larvami. Dospělí jedinci žijí jen krátce a líhnou se najednou v rojích.

Volavka popelaváPták

Volavka popelavá

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu

Stojí v mělčině a číhá na drobné ryby. Na březích rybníků a pomalých potoků je snadno vidět.

Labuť velkáPták

Labuť velká

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu

Velký bílý vodní pták, který hnízdí u pomalých vod, nádrží a zarostlých rybníků.

Kormorán velkýPták

Kormorán velký

více záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu

Pták živící se rybami. Hnízdí u velkých nádrží a přezimuje i na potocích s otevřenou vodou.

Skorec vodníPták

Skorec vodní

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu

Malý ptáček, který se potápí a běhá po dně bystřin za larvami hmyzu. Hnízdí u čistých horských potoků.

Mlok skvrnitýFauna

Mlok skvrnitý

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
O druhu

Černá se žlutými skvrnami. Žije v listnatých lesích u čistých horských potoků, larvy se vyvíjejí v potoku.

VážkyFauna

Vážky

více záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu

Dravý hmyz. Larvy žijí pod vodou několik měsíců až let, dospělé vážky loví ve vzduchu nad vodou.

Užovka obojkováFauna

Užovka obojková

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu

Neškodný had se dvěma žlutými skvrnami na zátylku. Dobře plave a loví žáby, ryby a čolky.

Ropucha obecnáFauna

Ropucha obecná

chráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
O druhu

Největší původní ropucha. Na jaře putuje k vodě, kde se tře.

Bobr evropskýFauna

Bobr evropský

chráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: březen.
O druhu

Býložravec, který hrázemi a stavbami mění potok i břehy. Je chráněný. Vytváří mělčiny a tůně, kde se daří rybám a hmyzu.

Rys ostrovidFauna

Rys ostrovid

chráněný druhněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: prosinec.
O druhu

Skrytá šelma lesů. K vodě přichází za kořistí. Útoky na člověka nejsou známy; setkání je velmi nepravděpodobné.

Křídlatka japonskáInvazní rostlina

Křídlatka japonská

invazní druhmnoho záznamů
Nejvíce záznamů: Čvc.
O druhu

Invazní bylina z východní Asie, která vytváří husté porosty vysoké až tři metry.

Olše lepkaváRostlina

Olše lepkavá

více záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
O druhu

Břehový strom, jehož kořeny sahají pod vodní hladinu.

Netýkavka žláznatáInvazní rostlina

Netýkavka žláznatá

invazní druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu

Invazní rostlina z Himalájí, vysoká až dva metry, s růžovými květy. Zarůstá břehy toků.

Rákos obecnýRostlina

Rákos obecný

více záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
O druhu

Vysoká tráva, která u rybníků a na březích tvoří rozsáhlé rákosiny.

Okřehek menšíRostlina

Okřehek menší

více záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu

Drobná plovoucí rostlina, která může pokrýt celou hladinu stojatých vod.

Orobinec širokolistýRostlina

Orobinec širokolistý

více záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
O druhu

Mokřadní rostlina s hnědým válcovitým plodenstvím.

Medvěd hnědýRiziko

Medvěd hnědý

vyšší rizikochráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
Jak se chránit

Žije v horských lesích na severu a ve středu území Slovensko. U vody loví ryby a pije.

Jak se chránit: V horských revírech se pohybujte hlučně, nenechávejte u stanu ryby, vnitřnosti ani zbytky návnad a jídlo ukládejte mimo místo na spaní. Pokud medvěda uvidíte, neutíkejte, klidně mluvte a pomalu ustupujte. Nikdy se nepřibližujte k mláďatům.

Zmije obecnáRiziko

Zmije obecná

je třeba počítatchráněný druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: Kvě.
Jak se chránit

Jedovatý had, který se vyhřívá na skalnatých svazích, v mokřadech a na okrajích lesů u vody.

Jak se chránit: Je plachá a uštkne jen při ohrožení. U kamenitých břehůacím nesahejte rukou mezi kameny a mějte pevnou obuv. Po uštknutí zůstaňte v klidu, nehýbejte postiženou končetinou a volejte 112.

Bolševník velkolepýRiziko

Bolševník velkolepý

je třeba počítatinvazní druhvíce záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
Jak se chránit

Invazní rostlina rostoucí na březích potoků a na vlhkých loukách. Její míza na slunci způsobuje popáleniny kůže.

Jak se chránit: Nedotýkejte se ho a neprocházejte porostem. Pokud se míza dostane na kůži, smyjte ji vodou a mýdlem a chraňte místo před sluncem. Při větším popálení vyhledejte lékaře.

Prase divokéRiziko

Prase divoké

je třeba počítatněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: srpen.
Jak se chránit

K vodě chodí válet se a pít, hlavně za soumraku a v noci.

Jak se chránit: Bachyně s mláďaty umí být agresivní. Zachovejte odstup,aturanocujte na zvěřním přechodu a nenechávejte u vody zbytky jídla.

Vlk obecnýRiziko

Vlk obecný

je třeba počítatněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: březen.
Jak se chránit

Plachá šelma lesů. K vodě přichází v noci a za soumraku.

Jak se chránit: Útoky na lidi jsou velmi vzácné. Udržujte pořádek v táboře, nekrmte zvěř a psa mějte na vodítku.

KomářiRiziko

Komáři

je třeba počítatněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
Jak se chránit

Líhnou se ve stojaté vodě, proto jsou nejhorší u nádrží, slepých ramen a lužních lesů, zejména při západu slunce.

Jak se chránit: Při večerním a nočním lovu mějte dlouhý rukáv, repelent a síťku. Rozvoj komárů zrychluje teplo a vlhko po deštích.

Klíště obecnéRiziko

Klíště obecné

je třeba počítatněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: duben.
Jak se chránit

Přenáší klíšťovou encefalitidu a lymeskou boreliózu. Číhá ve vysoké trávě a v břehové vegetaci.

Jak se chránit: Od jara do podzimu se po lovu zkontrolujte, použijte repelent a dlouhé kalhoty zastrčte do ponožek. Klíště co nejdříve odstraňte pinzetou. Proti encefalitidě existuje očkování.

StřečciRiziko

Střečci

je třeba počítatněkolik záznamů
Nejvíce záznamů: Čer.
Jak se chránit

Velké bodavé mouchy. Nejaktivnější jsou za horkých bezvětrných dnů u vody a na loukách.

Jak se chránit: Bolestivě bodají, zejména v létě v poledních hodinách. Pomáhá světlé oblečení s dlouhým rukávem a repelent.

Zvěř, rostliny a rizika: záznamy pocházejí z pozorování a odrážejí i to, kde se pozorovatelé pohybují, nejsou to měření hustoty ani jistota setkání. Platí pro okolí přibližně 35 × 55 km.

Zdroje fotografií

Katalog zvířat a rostlin

Zdroj: GBIFAktualizováno 6. 11. 2026 16:02

Země pod vodou: geologie, zlomy a radon

Podloží, tok a prameny na mapě, hodnoty v místě vody, geomagnetická aktivita a zemětřesení. Jde o informaci o prostředí; do skóre vstupují jen malé hypotézy označené stupněm jistoty (zlomy a horniny, geomagnetická bouře).

Mapa podloží potřebuje zapnutý JavaScript.

Mapa se posouvá a přibližuje; vrstvy ŠGÚDŠ jsou uložené na tomto serveru. © Státní geologický ústav Dionýze Štúra. Měřítko podkladu 1 : 50 000 (zlomy a geologie), radioaktivita a magnetika jsou hrubší.

Hodnoty v místě vody

Hodnoty v místě vodyRadonové riziko podloží, uran, thorium, draslík, gama záření a magnetická anomálie v jednom místě u vody (na mapě označeno bodem).

Radonové riziko podloží

nízké

Podloží s nízkým podílem radonu.

08

Uran (eU)

2,7ppm

běžný

Běžné pozadí hornin.

020

Thorium (eTh)

7,5ppm

pod průměrem kůry

Přírodní pozadí hornin.

04

Draslík (K)

1,46%

pod průměrem kůry

Přírodní pozadí hornin.

0150

Gama záření

53nGy/h

kolem světového průměru

Přirozené pozadí podloží.

SVJZ

Magnetická anomálie (ΔT)

5nT

nad průměrem okolí

Odchylka magnetického pole od průměru okolí.

Hodnoty platí pro jedno místo (na mapě označené bodem), nikoli jako průměr celého toku nebo povodia. Radon je v podzemních vodách přirozený stopovač; do mapy není zahrnut radon ve vodě, jen riziko podloží.

Značka na ciferníku: průměr horní zemské kůry (uran 2,7 ppm, thorium 10,5 ppm, draslík 2,3 %; Rudnick a Gao 2003) a světový průměr přirozené dávky venku 59 nGy/h (UNSCEAR 2000). Ručička se nevychyluje do „dobra“ ani „zla“, jen ukazuje, kde hodnota leží.

Zvýšený uran nebo radon je pouze údaj o hornině. Pro záběr nemá prokázaný význam; pomáhá číst, z jakého podloží voda pochází.

Zlomy a prameny

Zlomy a pramenyVzdálenost k nejbližšímu tektonickému zlomovému pásmu na geologické mapě a počet pramenů v okolí. Podél zlomů vytéká puklinová podzemní voda.
250 m1 km3 km8 km

Nejbližší zlom

do 3 km

zlom v okolí

Tektonický zlom na geologické mapě.

Prameny a vývěry

0

žádné zaznamenané

Žádné v okruhu 1 km.

předpokládaný zakrytý mladšími usazeninami

Podél zlomů a u pramenů vytéká z podloží puklinová podzemní voda. Bývá v létě chladnější a v zimě teplejší než voda v toku, proto se na takových místech podle rybářských zkušeností ryby v extrémním počasí zdržují (letní a zimní ostrůvky vhodnější teploty).

Čerstvá puklinová voda však může mít málo kyslíka. Jde o zkušenost rybářů, nikoli o měřený jev u tohoto revíru.

Zlomy jsou z geologické mapy 1 : 50 000. Prameny pocházejí z hydrogeologické mapy, která pokrývá jen některé regiony, takže nula neznamená, že tam prameny nejsou.

Geológia okolia: hornina, voda, sedimenty, vrty

Geológia a geochémia okolia vodyHornina pod vodou, zloženie vody a sedimentov podľa atlasov, rádioaktivita, geotermálny potenciál, vrty, staré banské diela, ložiská, záťaže, zosuvy a zlato v sedimentoch, z máp a registrov ŠGÚDŠ.
Lupčianka – Zlaté rudy (2,4 km od vody)Ludrová-Biely potok – Železné rudy (4,5 km od vody)Ružomberok – areál SCP – závod SUPRA – SK1000500P (1,1 km od vody)Ružomberok – tehelňa – SK1000500P (2,8 km od vody)Liptovské Sliače – nijaký (10 m od vody)Nižný Sliač – Liptovské Sliače – nijaký (40 m od vody)Vyše Luhu – Ivachnová – nijaký (80 m od vody)Chmelience – Lisková – nijaký (170 m od vody)pri štadióne – Lisková – nijaký (230 m od vody)Kostolná Hora – Liptovské Sliače – nijaký (260 m od vody)Liptovská Teplá pri farme – Liptovská Teplá – nijaký (380 m od vody)Liptovské Sliače – Zubra – Liptovská Štiavnica – nedá sa odhadnúť (740 m od vody)Liesková – Lisková – nijaký (840 m od vody)SCP – Ružomberok – nijaký (860 m od vody)Vyšný Sliač – Liptovské Sliače – nijaký (970 m od vody)Turík – nijaký (1,1 km od vody)Lom – Martinček – nijaký (1,2 km od vody)pod hájom – Liptovská Štiavnica – nijaký (1,4 km od vody)Turík – nijaký (1,6 km od vody)Dolina – Liptovská Štiavnica – nijaký (1,6 km od vody)Hvozdec – Liptovské Sliače – nijaký (1,6 km od vody)Lučný Hríb – Liptovská Štiavnica – nijaký (1,9 km od vody)pri Bešeňovskom moste – Liptovský Michal – nijaký (1,9 km od vody)Vrchhora – Liptovská Štiavnica – nijaký (2,1 km od vody)Dielec – Liptovská Štiavnica – nijaký (2,4 km od vody)Lupčianka – Partizánska Ľupča – Liptovský Michal – nijaký (2,5 km od vody)Lúčky – nijaký (2,6 km od vody)pri PD – Ludrová – nijaký (2,9 km od vody)Drienok – Potok – nijaký (3,0 km od vody)Partizánska Ľupča – nijaký (3,0 km od vody)Bešeňová – ZGL-1 – nekúpeľný (2,6 km od vody)Bešeňová – FGTB-1 – nekúpeľný (2,7 km od vody)Bešeňová – FBe-1 – nekúpeľný (2,8 km od vody)Lúčky – HGL-3 – kúpeľný (3,7 km od vody)Lúčky – kúpeľný (4,1 km od vody)Lúčky – BJ-101 – kúpeľný (4,3 km od vody)Lúčky – kúpeľný (4,3 km od vody)Lúčky – BLK-2 – kúpeľný (4,3 km od vody)Kalameny – HGL-2 – nekúpeľný (4,3 km od vody)Lúčky – kúpeľný (4,4 km od vody)Lúčky – V-1 – kúpeľný (4,6 km od vody)Lúčky – V-3 – kúpeľný (4,7 km od vody)ZGL-1 – l3 (2,7 km od vody)a1 (460 m od vody)b2 (890 m od vody)b1 (940 m od vody)a1 (1,3 km od vody)a1 (1,9 km od vody)a1 (1,9 km od vody)c3 (2,1 km od vody)a1 (2,2 km od vody)a1 (2,3 km od vody)b1 (2,3 km od vody)b2 (2,3 km od vody)a1 (2,3 km od vody)a1 (2,7 km od vody)b1 (2,7 km od vody)c3 (2,9 km od vody)c2 (3,1 km od vody)b1 (3,1 km od vody)c3 (3,2 km od vody)c1 (3,2 km od vody)a1 (3,2 km od vody)a1 (3,3 km od vody)a1 (3,3 km od vody)a1 (3,5 km od vody)a1 (3,5 km od vody)b1 (3,7 km od vody)a1 (7,5 km od vody)a1 (7,7 km od vody)a1 (8,1 km od vody)a1 (8,5 km od vody)a1 (8,8 km od vody)a1 (9,1 km od vody)a1 (9,6 km od vody)a1 (9,7 km od vody)Bešeňová (2,8 km od vody)Ružomberok – tehliarske suroviny (2,9 km od vody)Ludrová – dekoračný kameň (3,5 km od vody)Ružomberok III – stavebný kameň (3,7 km od vody)Ružomberok II – Lom pod Skalami – stavebný kameň (3,7 km od vody)Ružomberok – stavebný kameň (4,4 km od vody)Ružomberok – tehliarske suroviny (2,9 km od vody)Ludrová – dekoračný kameň (3,5 km od vody)Ružomberok III – stavebný kameň (3,7 km od vody)Ružomberok II – Lom pod Skalami – stavebný kameň (3,8 km od vody)Ružomberok – stavebný kameň (4,4 km od vody)Ružomberok I – vápenec ostatný (4,5 km od vody)Lisková – štrkopiesky a piesky (250 m od vody)Ružomberok III – stavebný kameň (3,5 km od vody)Biela Púť – Ludrová – stavebný kameň (3,9 km od vody) (520 m od vody) (530 m od vody) (630 m od vody) (770 m od vody)Martinček – stavebný kameň – dolomit (1,3 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Ružomberok – Beš – štrkopiesky (1,3 km od vody)Partizánska Ľupča – stavebný kameň – slienitý vápenec, vápen (1,7 km od vody) (1,8 km od vody) (1,8 km od vody) (1,9 km od vody) (2,0 km od vody) (2,2 km od vody) (2,3 km od vody)Partizánska Ľupča – stavebný kameň – slienitý vápenec, vápen (2,3 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Bešeňová – Palud – štrkopiesky (2,3 km od vody)Ľupčianka – Au rudy (2,3 km od vody) (2,4 km od vody) (2,6 km od vody) (2,6 km od vody) (2,6 km od vody) (2,6 km od vody) (3,0 km od vody) (3,0 km od vody) (3,2 km od vody) (3,2 km od vody)Biely Potok – Fe rudy – limonit (4,7 km od vody) (4,8 km od vody)Lisková, Mohylky – všeobecná geológia (1,4 km od vody)Bešeňovské travertíny – geomorfológia (2,8 km od vody)Lúčanský vodopád – hydrogeológia (3,8 km od vody)Travertíny na Lúčkach – geomorfológia (4,5 km od vody)– Zosuvy (100 m od vody)SLIACE – Zosuvy (200 m od vody)– Zosuvy (210 m od vody)NIZNY SLIAC – Zosuvy (210 m od vody)Sliače – Zosuvy (210 m od vody)SLIACE – Zosuvy (260 m od vody)Stredné Sliače – Zosuvy (260 m od vody)Lisková – Zosuvy (300 m od vody)– Zosuvy (370 m od vody)– Zosuvy (390 m od vody)– Zosuvy (410 m od vody)Lisková – Zosuvy (450 m od vody)Lisková – Zosuvy (450 m od vody)Lisková – Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (480 m od vody)SLIACE – Zosuvy (510 m od vody)Lisková – Zosuvy (520 m od vody)– Zosuvy (530 m od vody)Ivachnová – Zosuvy (540 m od vody)– Zosuvy (540 m od vody)Ivachnová – Zosuvy (550 m od vody)Lisková – Zosuvy (570 m od vody)Lisková – Zosuvy (580 m od vody)– Zosuvy (580 m od vody)– Zosuvy (590 m od vody)Lisková – Zosuvy (660 m od vody)Lisková – Zosuvy (660 m od vody)– Zosuvy (690 m od vody)Lisková – Zosuvy (700 m od vody)– Zosuvy (700 m od vody)– Zosuvy (700 m od vody)Lisková – Zosuvy (700 m od vody)Lisková – Zosuvy (720 m od vody)– Zosuvy (760 m od vody)– Zosuvy (760 m od vody)SLIACE – Zosuvy (790 m od vody)– Zosuvy (790 m od vody)TURIK – Zosuvy (810 m od vody)STREDNE SLIACE – Zosuvy (820 m od vody)LIPTOVSKA TEPLA – Zosuvy (840 m od vody)SLIACE – Zosuvy (880 m od vody)– Zosuvy (900 m od vody)– Zosuvy (900 m od vody)– Zosuvy (910 m od vody)– Zosuvy (950 m od vody)LISKOVA – Zosuvy (980 m od vody)STIAVNICKA – Zosuvy (990 m od vody)– Zosuvy (990 m od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)TURCEK – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)STIAVNICKA – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)LISKOVA – Zosuvy (1,4 km od vody)LIPTOVSKA STIAVNICA – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)LISKOVA – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)STIAVNICKA – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)STIAVNICKA – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)LIPTOVSKA TEPLA – Zosuvy (1,6 km od vody)Liptovský Mikuláš – monitorovací vrt (10 m od vody)Lisková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Lisková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)– monitorovací vrt (80 m od vody)– monitorovací vrt (80 m od vody)– monitorovací vrt (90 m od vody)– monitorovací vrt (100 m od vody)– monitorovací vrt (100 m od vody)– monitorovací vrt (100 m od vody)Likavka – monitorovací vrt (100 m od vody)Ivachnová – negatívny vrt (130 m od vody)Ivachnová – monitorovací vrt (150 m od vody)Lisková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (160 m od vody)Ivachnová (160 m od vody)Ivachnová (190 m od vody)Ivachnová – monitorovací vrt (200 m od vody)Ružomberok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (220 m od vody)Ružomberok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (220 m od vody)Ružomberok (310 m od vody)Ružomberok (340 m od vody)Lisková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (350 m od vody)Lisková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (410 m od vody)Ružomberok (430 m od vody)Liptovská Teplá – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (490 m od vody)Ružomberok (610 m od vody)Ružomberok-Lisková – pozorovací vrt SHMÚ (610 m od vody)Liptovská Štiavnička – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (630 m od vody)Liptovská Teplá – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (750 m od vody)Liptovská Teplá – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (760 m od vody)Liptovská Teplá – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (800 m od vody)Lisková (860 m od vody)Ružomberok (870 m od vody)Liptovská Teplá – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (980 m od vody)Ružomberok – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Liptovská Teplá – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Ivachnová (1,1 km od vody)Liptovská Teplá (1,1 km od vody)Liptovská Teplá (1,2 km od vody)Ružomberok-Lisková – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Liptovská Mara – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (220 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)meteorologická stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (3,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (3,0 km od vody)zlato 1 ks – zlato (40 m od vody)zlato 1 ks – zlato (50 m od vody)zlato 4 ks – zlato (60 m od vody)zlato 2 ks – zlato (700 m od vody)zlato 1 ks – zlato (840 m od vody)zlato 20 ks – zlato (920 m od vody)zlato 1 ks – zlato (980 m od vody)10 km

Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

Hornina pod vodou

Náplavy riek50 % čiary vody

50 % vápence a dolomity

Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

510

Voda podľa atlasu

pH 8,2modelový odhad

typ vody Ca–HCO₃

Mineralizácia 390 mg/l, tvrdá voda (14,5 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

Prvky v riečnom sedimente

2 z 15prvkov v horných 10 %

najvyššie: Antimón 22,0 mg/kg

Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

1 km2 km35 °C63 °C

Teplo pod nohami

35°C v hĺbke 1 000 m

tepelný tok 61 mW/m²

V hĺbke 2 000 m okolo 63 °C (prírastok 28 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

20200

Prirodzené gama žiarenie

45nGy/h dávkový príkon

16. percentil na Slovensku

Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

Zlato v riečnom sedimente

7vzoriek so zlatom

16 rudných minerálov v sedimente

Najviac 20 zŕn v jednej vzorke (920 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

Stopové prvky vo vode toku

1 z 10ukazovateľov v horných 5 %

najvyššie: Olovo 7,00 μg/l

Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 96. percentil (Štiavnička).

Vrty a rozbory podzemnej vody

663vrtov do 3 km

451 rozborov vody v okolí

Z toho 663 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

0 °C120

Geotermálna energia

66°C na ústí vrtu

12 geotermálnych vrtov do 10 km

Najteplejší: Bešeňová – FGTB-1, výdatnosť 32,0 l/s, 2,7 km od vody.

Environmentálne záťaže a skládky

28lokalít do 3 km

2 záťaže, 26 skládok

Najbližšia záťaž: Ružomberok – areál SCP – závod SUPRA, 1,1 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

Ložiská a rudné výskyty

43záznamov do 5 km

14 ložísk, 29 rudných výskytov

Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

Zosuvy a svahové deformácie

143plôch do 3 km

20 aktívnych

Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

Údaje sú z registrov, máp a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra a hovoria o prostredí okolo vody. Blízkosť banského diela alebo záťaže neznamená, že voda je znečistená. Chémia vody a sedimentov je modelový odhad z interpolovaných máp Geochemického atlasu SR, nie aktuálny monitoring ani meranie v toku.

Podrobná geológia a geochémia celého toku: hornina pod vodou, zloženie vody, prvky v sedimentoch, radiácia, geotermálny potenciál, kovy, zlato v sedimente, banské diela, vrty s rozbormi.

Horniny a chemie vody

Horniny a chemie vodyPřevládající skupina hornin v místě vody a co to obvykle znamená pro tvrdost, pH a bohatost vody.

Podloží v místě vody

Vápence a dolomity

Převažující skupina hornin podle mapy.

Odhad tvrdosti vody z hornin: tvrdší

Z vápenců a dolomitů se do vody rozpouští vápník a hydrogenuhličitany: voda je tvrdší, s vyšším pH a obvykle bohatší na měkkýše a bezobratlé, tedy i na potravu pro ryby. Takové vody bývají mezi trofejními.

Hornina v jediném místě neurčuje chemii celé vody: ta závisí na podloží v celém povodí nad místem. Údaj slouží jako nápověda, nikoli jako měření.

Geomagnetická aktivita

Geomagnetická aktivita (Kp)Planetární index Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ukazuje se posledních 48 hodin a předpověď na 24 hodin.
09

Kp-index

3,3z 9

klidné pole

Poslední měření (8. 11. 2026 04:00). Tečka na ciferníku je nejvyšší předpověď na 24 hodin.

Nejvyšší předpovídaný Kp v nejbližších 24 hodinách: 4,7 (neklidné pole).

Kp (0 až 9) měří rozkolísání magnetického pole Země od slunečního větru. Od 5 jde o geomagnetickou bouři. Ryby, zejména lososovité a úhoři, magnetické pole vnímají. Že by jejich záběr závisel na Kp, však není prokázáno: jde o pozorování rybářů a o hypotézy.

Údaj je stejný pro celé území (Slovensko). Do skóre aktivity vstupuje jen při silné geomagnetické bouři (hypotéza, −1 až −2 body).

Zemětřesení poblíž

Zemětřesení v okolíOtřesy zaznamenané v okruhu 150 km od vody za posledních 30 dní (katalog GFZ GEOFON).
S

Otřesy za 30 dnů

2v okruhu 150 km

nejstrmější M 2,3

111 km od vody, 3. 11.

  • M 2,2
    Polsko4. 11. 03:47, 132 km od vody, hloubka 1 kmpravděpodobně důlní otřes (mělce pod povrchem)
  • M 2,3
    Polsko3. 11. 23:05, 111 km od vody, hloubka 1 kmpravděpodobně důlní otřes (mělce pod povrchem)

Všechny tyto otřesy jsou velmi plytké, jde pravděpodobně o důlní otřesy (například v polských a českých revírech), nikoli o tektonickou aktivitu.

Podle rybářských historek ryby (zejména sumci a úhoři) před otřesy neklidně reagují nebo přestanou brát. Spolehlivě prokázané to není a u slabých otřesů jde o náhodu. Hlubší otřesy z Karpat (například v okolí Komárna a Dobré Vody) lidé většinou vůbec nevnímají.

Katalog GEOFON je celosvětový, slabé otřesy v okolí (Slovensko) v něm nemusí být všechny. Nezapočítává se do skóre aktivity.

Údaje: © ŠGÚDŠ (geologické, geofyzikální a hydrogeologické mapy), NOAA SWPC (Kp-index), GFZ GEOFON (zemětřesení). Souvislost geomagnetického pole, otřesů či radonu se záběrem ryb není spolehlivě prokázána, proto se do skóre aktivity nepočítají. Postup je v Metodice.

Z vesmíru: co ukazují družice Copernicus

Sentinel-2 (optika) a Sentinel-1 (radar), obnovuje se přibližně každých 6 dní

  • ČirostZakalená voda
  • ChlorofylVysoký chlorofyl, možné kvetení
  • ZarůstáníČistá hladina
  • LedBez ledu

Tok je užší než bod družice (10 m). Hodnoty se proto berou z pásu kolem čáry revíru a z bodů, ve kterých se mísí voda s břehem, takže jsou pouze orientační a mohou ukazovat i břeh. Plocha hladiny se u toku nehodnotí a odhady nad vodou se na snímku ukážou pouze tam, kde je tok širší než bod družice.

Družicový snímek Sentinel-2 okolí toku Váh č.19a z 5. 11. 2026, Voda (NDWI)
Sentinel-2. Obsahuje upravená data Copernicus Sentinel 2026.

Průhlednost vody ze satelitu

Čirost vody ze satelituOdhad zákalu z odrazu světla od vodní hladiny v červeném pásmu družice Sentinel-2. Čistá voda odráží málo, zakalená hodně. Je to relativní pomůcka, nikoli měření.
≈ 38 FNUZakalená voda

Podobně jako v posledních obdobích.

Zákal nad 25 FNU je na 31 % vodní plochy.

05010027. 8.19. 9.12. 10.5. 11.
Vývoj odhadu zákalu: od 27. 8. 14:00 do 5. 11. 01:00. Naposledy 38 FNU, nejméně 38, nejvíce 87 FNU.

Odhad podle odrazivosti vody v červeném pásmu. Jde o relativní pomůcku, nikoli měření v NTU.

Sentinel-2, 5. 11. 2026, bez oblačnosti 94 % plochy

Kvetení a chlorofyl

Kvetení a chlorofylIndex NDCI porovnává odraz v červeném okraji (705 nm) a v červeném pásmu (665 nm). Vyšší hodnoty znamenají více chlorofylu-a, tedy řas a sinic ve vodě.
NDCI 0,26Vysoký chlorofyl, možné kvetení

Zvýšený chlorofyl se ukazuje na 73 % vodní plochy.

0,100,150,200,250,3027. 8.19. 9.12. 10.5. 11.
Vývoj indexu chlorofylu NDCI: od 27. 8. 14:00 do 5. 11. 01:00. Naposledy 0,26 , nejméně 0,12, nejvíce 0,26 .

Index NDCI sleduje chlorofyl-a v rostlinném planktonu (řasy, sinice). Neurčí druh řas ani toxicitu.

Sentinel-2, 5. 11. 2026

Zarůstání hladiny

Zarůstání hladinyPodíl plochy revíru, na které družice vidí zelenou vegetaci (index NDVI nad 0,3): plovoucí a vynořené rostliny a rákos u břehu.
0 % plochyČistá hladina

Podíl plochy se zelenou vegetací (rostliny na hladině a těsně pod ní, rákos u břehu).

0,00,10,10,227. 8.19. 9.12. 10.5. 11.
Vývoj zarůstání hladiny: od 27. 8. 14:00 do 5. 11. 01:00. Naposledy 0 %, nejméně 0, nejvíce 0 %.

U břehů se může započítat také pruh rákosu, proto se hodnoty na malých plochách mohou zdát vyšší.

Sentinel-2, 5. 11. 2026, bez oblačnosti 94 % plochy

Led na hladině

Led na hladiněPodíl plochy, na které družice vidí led nebo sníh. Tloušťku ani nosnost ledu nedokáže určit.
0 % plochyBez ledu

Podíl plochy, na které satelit vidí led nebo sníh. Za posledních 20 dní byl nejvyšší 0 %.

Satelit nezjistí tloušťku ani nosnost ledu. Na led nikdy nevstupujte podle tohoto údaje.

Sentinel-2, 5. 11. 2026, bez oblačnosti 94 % plochy

Co to znamená pro rybolov

Co to znamená pro lovKrátký rozbor podle údajů družice a běžných rybářských pravidel. Je to pomůcka, nikoli předpověď záběrů.
  • Zakalená voda

    Ryby se více spoléhají na čich a vibrace. Zkus výraznější, hlučnější a voňavé nástrahy (rotačky, wobblery s hlukem, aromatizované boilies). Dravci, zejména sumec a zubáč, bývají aktivnější i přes den a v mělčinách; štika potřebuje křiklavé a vibrační nástrahy.

  • Hodně řas a planktonu

    Bohatá potrava pro drobné ryby, takže se u hladiny zdržují i kaprovití a dravci za nimi. U dna může být méně kyslíku.

Rozbor vychází z běžných rybářských pravidel a z údajů družice. Je to pomůcka, nikoliv předpověď záběrů. Rozhoduje rybářský řád, povolenka a situace na místě.

Údaje se ukládají od 27. 8. 2026 (13 období po 5 dnech), v grafech je vidět jejich vývoj. Stáhnout historii (CSV)

Odhady ze satelitních snímků s rozlišením 10 až 20 m, nikoliv měření ve vodě. Ovlivňují je mraky, stíny, vítr a břehy. Nepoužívejte je k rozhodování o koupání ani o vstupu na led. Údaje: Obsahuje upravené údaje Copernicus Sentinel 2026, ESA, Copernicus Data Space Ecosystem. Postup je popsaný v metodice.

Historické snímky

Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

Letecký snímek revíru Váh č.19a z roku 2018
2018snímkováno 12. 9. 2018
Letecký snímek revíru Váh č.19a z roku 2021
2021snímkováno 6. 9. 2021
Letecký snímek revíru Váh č.19a z roku 2024
2024snímkováno 31. 7. 2024

Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.