Dnes na toku Žaškovský potok

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

15:00–17:00

Žaškovský potok, skóre okna 35.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 21:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

    4005006007008000 km2 km4 km6 km
    Výškový profil toku: od 749 do 460 m n. m. na 6,2 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    749 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    436 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    312 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    51 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,23

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Žaškovský potok z roku 2018
    2018snímkováno 12. 9. 2018
    Letecký snímek toku Žaškovský potok z roku 2021
    2021snímkováno 9. 9. 2021
    Letecký snímek toku Žaškovský potok z roku 2024
    2024snímkováno 30. 7. 2024

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Žaškovský potok

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    0 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geologie a geochemie toku Žaškovský potok

    Kovy a zlato v říčních sedimentech a vodách, stará důlní díla a ložiska, vrty s archivními zprávami, geotermální energie, ekologické zátěže a sesuvy v okolí potoka

    Přehled vychází z veřejných rejstříků a atlasů Státního geologického ústavu Dionýze Štúra. Hledání pokrývá oblast kolem vody všech rybářských oblastí toku (celkem 6 km čáry): vzorky toků do 1 km, vrty, důlní díla a zátěže do 3 km, výskyty rud do 5 km, geotermální zdroje do 10 km.

    Skála pod vodou

    Říční naplaveniny50 % vodní hladiny

    50% mladé sedimenty

    Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách. Geologická mapa Slovenska 1:50 000.

    510

    Voda podle atlasu

    pH 8,2modelovaný odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizace 409 mg/l, tvrdá voda (14,8 °dH). Interpolace měření z Geochemického atlasu Slovenska, nikoli měření v toku.

    Prvky v říčních sedimentech

    2 z 15prvky v horních 10 %

    nejvyšší: Chrom 157 mg/kg

    Pozice nejvýše hodnoceného prvku mezi vzorovými body na tocích na Slovensku: percentil 95. Interpolace Geochemického atlasu říčních sedimentů.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohama

    35°C v hloubce 1000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hloubce 2 000 m asi 55 °C (nárůst o 20 °C na kilometr). Atlas geotermální energie Slovenska.

    20200

    Přirozené gama záření

    48dávkový příkon nGy/h

    percentil 30 na Slovensku

    Přírodní pozadí z hornin a půdy (draslík, uran, thorium), nikoli hodnota naměřená u vody. Letecká spektrometrie gama záření ŠGÚDŠ.

    Stará důlní díla

    1objekt do 3 km

    Nejbližší: Odkalisko Párnica (odkaliště), 1,1 km od vody.

    Zlato v říčních sedimentech

    0vzorků se zlatem

    Ve vzorcích říčních sedimentů v okruhu 1 km od vody nebylo nalezeno žádné zlato. Vzorky nepokrývají každý potok, takže to neznamená, že zde není žádné zlato.

    Stopové prvky v potoční vodě

    0 z 8ukazatele v horních 5 %

    nejvyšší: Kadmium 0,300 μg/l

    Pozice nejvyšší naměřené hodnoty v distribuci všech vzorků povrchových vod na Slovensku: percentil 90 (Žaškovský potok).

    Rozbory vrtů a podzemních vod

    145vrtů do 3 km

    251 rozborů vody v okolí

    Z toho 145 má archivní zprávu z Geofondu. Vrty jsou hydrogeologické, geologické, inženýrsko-geologické a další.

    0 °C120

    Geotermální energie

    18°C u ústí vrtu

    1 geotermální vrt do 10 km

    Nejteplejší: Stankovany – STH-1A, vydatnost 0,7 l/s, 4,1 km od vody.

    Ekologické zátěže a skládky

    14místa v okruhu 3 km

    1 ekologická zátěž, 13 skládek

    Nejbližší zátěž: Istebné – OFZ – haldy trosky, 2,0 km od vody. Blízkost neznamená, že látky unikají z místa do vody.

    Ložiska a výskyty rud

    14záznamů do 5 km

    2 ložiska, 12 rudných výskytů

    Registry geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerostných surovin.

    Sesuvy půdy a svahové deformace

    134ploch do 3 km

    16 aktivních

    Zdokumentované sesuvy v evidenci Geofondu. Sesuv půdy do potoka může zakalit vodu a změnit koryto.

    Geologická stavba pod vodou

    Která hornina leží pod vodní hladinou (Geologická mapa Slovenska 1:50 000), jak je stará, jak silný je kvartérní pokryv a v jaké tektonické jednotce voda proudí. Skalní podloží rozhoduje o tvrdosti vody, dně, zákalu po dešti a vydatnosti pramenů.

    Body sledují vodní linii (pro potok a povodí, rybářský revír za rybářským revírem). Pás je průřez vzdáleností, nikoli mapa; šířka úseku odpovídá počtu bodů.

    • Říční naplaveniny50%SR 72 %
    • Mladé sedimenty50%SR 8,6 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Říční naplaveniny: Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách.

    Geologické stáří hornin

    • Kvartérní100%

    Nejběžnější horninové jednotky

    SystémStáříJednotkaBody
    Kvartérníholocénříční sedimenty: litofaciální nerozdělené aluviální jíly nebo písčité až štěrkovité jíly údolí a záplavových oblastí1×
    KvartérníPleistocén – holocéndeluviální sedimenty: Převážně hlinito-kamenné (podřízené písčité) svahy a suť1×

    Kvartérní pokryv

    • deluviální sedimenty100%SR 16 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    • Typická tloušťka kvartérního pokryvu4,3m
    • 5 – 1050%SR 20 %
    • 0 – 250%SR 16 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • FATRIKUM100%SR 14 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Tektonické dělení

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT50%SR 84 %
    • Paleo-alpské tektonické jednotky Vnitřních Západních Karpat50%SR 16 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitivní jednotka (pohoří)100%SR 60 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Směr neotektonických pohybů

    • velké povznesení100%SR 26 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Regionálně geologické členění

    • Vnitřní karpatské paleogénní67%SR 11 %
    • základní hory33%SR 11 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Regionálně geologické členění (podcelky)

    • Orava paleogénní67%SR 0,8 %
    • Hory Choč33%SR 0,0 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Inženýrsko-geologické revíry

    • oblast nánosů horských toků100%SR 21 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Inženýrsko-geologické útvary

    • tvorba kvartérních sedimentů100%SR 71 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Náchylnost území ke svahovým deformacím

    • Oblast stabilních oblastí100%SR 95 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Mapa pokrývá 2 z 3 bodů na vodní linii.

    Hydrogeologie: zvodnělé vrstvy a podzemní vody

    Potoky a řeky jsou napájeny podzemní vodou. Hydrogeologické mapy ukazují, ve kterých horninách je voda uložena, jak jsou propustné a jaká je v nich voda. Údaje pocházejí z map ŠGÚDŠ, nikoli z měření na konkrétní vodě.

    Horniny vodonosné vrstvy (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pískovce100%SR 15 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Typ vodonosné vrstvy

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Pískovce)100%SR 15 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Typ propustnosti (základní hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • mezikruplné100%SR 86 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Hydrogeologická funkce

    • vodonosná vrstva100%SR 95 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Hlavní hydrogeologická oblast

    • paleogénní vysočina Orava, Skorušina a části Orava Magura100%SR 1,2 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Geotermální útvary podzemních vod

    • Povodí Skorušina100%SR 1,7 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Chemie povrchových vod dle atlasu

    Modelované složení vody v oblasti, kterou prochází linie rybářského revíru. Rastry Geochemického atlasu Slovenska (povrchové vody) jsou interpolací měření ve vzorkovaných tocích, zobrazují tedy typické pozadí území, nikoli měření v konkrétním toku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,24typický rozsah

    Většina řek a potoků na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyselejší voda se nachází v potocích na kyselých horninách (žuly, křemence), zásaditější voda u vápenců.

    Tvrdost vody

    14,8°dH, tvrdá

    Součet vápníku a hořčíku (2,64 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná a její pH se mění pomaleji; měkká voda je citlivější na kyselé deště.

    Rozpuštěné látky

    409mg/l mineralizace

    Celkové množství rozpuštěných minerálů. Čistá horská voda má desítky mg/l, nížinné a vápencové stovky.

    Iontové složení vody

    Typ vody podle dominantních iontů: Ca–Mg–HCO₃

    Akcie jsou v ekvivalentech, obvyklý způsob porovnávání složení vod.

    Hlavní ionty

    • FluoridyF0,316 mg/lpercentil94
    • BikarbonátyHCO3267 mg/lpercentil68
    • VápníkCa75,4 mg/lpercentil64
    • HořčíkMg18,6 mg/lpercentil61
    • SíranySO430,1 mg/lpercentil34
    • ChloridyCl3,77 mg/lpercentil25
    • DraslíkK1,48 mg/lpercentil20
    • SodíkNa3,60 mg/lpercentil17

    tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)

    Živiny a organické znečištění

    • DusičnanyNO36,08 mg/lpercentil48
    • AmmoniumNH40,103 mg/lpercentil48
    • FosfátyPO40,0675 mg/lpercentil34
    • Chemická spotřeba kyslíkuChSK2,19 mg/lpercentil25

    Kovy

    • ŽelezoFe0,269 mg/lpercentil82
    • HliníkAl76,3 μg/lpercentil54
    • ZinekZn5,85 μg/lpercentil44
    • ManganMn12,8 μg/lpercentil27

    Prvky v říčních sedimentech

    Geochemický atlas Slovenska (říční sedimenty) popisuje, co řeka nese v jemném materiálu na svém korytě. Sediment shromažďuje kovy z hornin, rudných výskytů a dřívější těžby a průmyslu. Není to zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika: ukazuje, jak se prvek na tomto toku řadí mezi toky na Slovensku.

    Potenciálně toxické a stopové prvky

    • ChromCr157 mg/kgpercentil95
    • MolybdenMo0,962 mg/kgpercentil94
    • VizmutBi0,488 mg/kgpercentil89
    • SelenSe0,323 mg/kgpercentil67
    • NiklNi28,1 mg/kgpercentil65
    • CínSn2,96 mg/kgpercentil61
    • MěďCu24,5 mg/kgpercentil54
    • VéstPb15,8 mg/kgpercentil51
    • KobaltCo8,44 mg/kgpercentil50
    • ZinekZn93,0 mg/kgpercentil47
    • AntimonSb0,540 mg/kgpercentil40
    • KadmiumCd0,137 mg/kgpercentil37
    • ArsenAs5,45 mg/kgpercentil33
    • VanadV60,2 mg/kgpercentil30
    • RtuťHg0,0600 mg/kgpercentil21

    tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)

    Hlavní prvky (železo, hliník, vápník, hořčík, draslík, sodík, titan, mangan, fosfor)
    • VápníkCa5,91 %percentil85
    • HořčíkMg1,39 %percentil78
    • ManganMn849 mg/kgpercentil51
    • FosforP726 mg/kgpercentil34
    • TitanTi3 910 mg/kgpercentil28
    • ŽelezoFe2,32 %percentil28
    • SodíkNa0,711 %percentil19
    • HliníkAl4,76 %percentil18
    • DraslíkK1,20 %percentil10
    Další prvky (baryum, stroncium, lithium, rubidium, zirkonium, yttrium, cer, bor, berylium, gallium)
    • StronciumSr152 mg/kgpercentil64
    • BorB64,3 mg/kgpercentil61
    • LithiumLi28,7 mg/kgpercentil46
    • GalliumGa11,9 mg/kgpercentil33
    • ZirkoniumZr280 mg/kgpercentil17
    • RubidiumRb73,6 mg/kgpercentil16
    • BaryumBa346 mg/kgpercentil16
    • CeriumCe46,0 mg/kgpercentil11
    • YttriumY17,2 mg/kgpercentil9
    • BerylliumBe0,539 mg/kgpercentil8

    Přírodní radioaktivita a radon

    Vzduchová gama spektrometrie ŠGÚDŠ měří záření draslíku, uranu a thoria v horninách a půdě. Nejvyšší hodnoty mají žuly a některé kyselé vulkanické horniny, nejnižší vápence a nivy. Cézium-137 je pozůstatkem spadu z černobylské havárie a testů jaderných zbraní.

    20200

    Dávkový příkon gama záření

    48nGy/h ve vzduchu

    rozsah 44 až 52 nGy/h

    Přírodní pozadí z hornin a půdy; výše nad žulami a některými kyselými vulkanickými horninami, níže nad vápenci a nivami.

    Radonové riziko podloží

    střední

    Radon je přírodní plyn z hornin. Riziko se týká budov a sklepů, nikoli vody v potoce; ukazuje, jaké je podloží.

    • Ekvivalentní uran (eU)eU2,48 ppm37. percentil
    • Ekvivalentní thorium (eTh)eTh6,92 ppm31. percentil
    • Draslík (K)K1,25 %percentil31

    tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)

    • Plošná aktivita 137CsCS1371 574 Bq/m²53. percentil

    Radonové riziko izoplety

    • střední100%SR 64 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Geofyzikální pole: magnetika a gravitace

    Mapy magnetického pole a gravitace (ŠGÚDŠ) odhalují, co se skrývá pod sedimenty a povrchem: sopečná tělesa, zlomy a mocnost kůry. Pro rybáře jsou zajímavé nepřímo: ukazují, kde se mění skalní podloží a s ním i voda.

    SVJZ

    Magnetická anomálie

    +49nT

    rozsah 46 až 51 nT

    Odchylka magnetického pole Země od okolí. Pozitivní a negativní anomálie odhalují horniny s magnetitem (čediče, bazické vulkanické horniny) a hranice ve skalním podloží.

    Bouguerova gravitační anomálie

    -55mGal

    zbytkový −9,1 mGal

    Negativní hodnoty leží nad silnými sedimenty a pod horami (světlá kůra), kladné hodnoty nad hustými horninami a tenčí kůrou. Ukazuje strukturu zemské kůry, nikoli vody.

    Geotermální potenciál

    Atlas geotermální energie Slovenska zaznamenává teplotu hornin a tepelný tok z nitra Země. Je to potenciál oblasti, nikoli skutečné teplo vody v toku. Specifické geotermální vrty a prameny v blízkosti této vody jsou v sekci geotermální energie níže.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota horniny s hloubkou

    35 / 55 °Cv hloubkách 1000 a 2000 m

    nárůst o 20 °C na km

    Čára ukazuje teplotu horniny; tečkovaná část je pouze prodloužením povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Geotermální útvary podzemní vody pod vodní hladinou

    • Povodí Skorušina100%SR 1,7 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Reliéf, klima a půdy

    Povodí není jen voda: sklon a nadmořská výška určují rychlost odtoku, podnebí teplotu a množství vody a půdu, která je spláchnuta do potoka. Údaje pocházejí z geomorfologického členění, klimaticko-geografických typů a půdních map ŠGÚDŠ.

    • Nadmořská výška geomorfologických jednotek (od–do)413–1 238m a.s.l.
    • Průměrná nadmořská výška jednotek608m a.s.l.
    • Průměrný sklon13,8°
    • Průměrná lednová teplota-5,0°C
    • Průměrná červencová teplota16,5°C
    • Roční srážky850mm

    Geomorfologické jednotky

    • Orava Highlands50%SR 0,0 %
    • Velká Fatra50%SR 1,7 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Stredné Beskydy50%SR 3,0 %
    • Oblast Fatra-Tatra50%SR 21 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Klimaticko-geografické typy

    • horské klima100%SR 33 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Náchylnost půd k acidifikaci

    • půdy náchylné k okyselení33%SR 31 %
    • půdy středně náchylné k okyselení33%SR 25 %
    • půdy, které nejsou náchylné k okyselení33%SR 27 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Kontaminace půdy (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná půda, geogenně stanovený obsah některých rizikových prvků dosahuje mezních hodnot a67%SR 45 %
    • kontaminované půdy, obsah rizikových prvků je vyšší než mezní hodnoty B33%SR 1,3 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Vnitřní karpatské paleogénní50%SR 11 %
    • Mezozoika Bradlovy zóny a střední západní Karpaty50%SR 10 %

    značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku

    Mapa chodby

    Kde jsou nejbližší důlní díla, ložiska, zátěže, geotermální vrty a nálezy zlata. Skupiny lze vypnout.

    Odkalisko Párnica – 3 – odkaliště (1,1 km od vody)Istebné – OFZ – haldy trosky – SK1000500P (2,0 km od vody)Žaškov – Bradovská – Žaškov – trvalý (230 m od vody)Žaškov – Hankovská – Žaškov – nelze odhadnout (290 m od vody)Párnica – trvalý (1,1 km od vody)Párnica – Záhrabová – Párnica – trvalý (1,6 km od vody)skládka odpadov OFZ Istebné – Veličná – trvalý (1,6 km od vody)Brestiny – Komjatná – žádný (1,6 km od vody)niže mlyna – Komjatná – žádný (1,8 km od vody)pri mlyne – Švošov – žádný (2,2 km od vody)Stankovany – kompa – Stankovany – žádný (2,6 km od vody)pri Váhu – Švošov – žádný (2,6 km od vody)pri lavičke – Hubová – žádný (2,6 km od vody)pri ihrisku Roveň – Švošov – žádný (2,7 km od vody)Oravská Poruba – Zábrež – nelze odhadnout (2,9 km od vody)Stankovany – STH-1A – mimo SPA (4,1 km od vody)a1 (2,6 km od vody)b1 (3,0 km od vody)b1 (3,2 km od vody)a1 (3,3 km od vody)a1 (3,5 km od vody)a1 (3,5 km od vody)a1 (4,2 km od vody)a1 (4,4 km od vody)a1 (5,1 km od vody)a1 (5,6 km od vody)a1 (9,1 km od vody)a1 (9,7 km od vody)Párnica – stavební kámen (2,6 km od vody)Veličná – štěrkovité písky a písky (2,8 km od vody)Švošov – stavební kámen – vápenec (2,2 km od vody)Komjatná – stavební kámen – konglomerát (2,6 km od vody)Istebné – stavební kámen – dolomit (3,6 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Švošov – Ružombe – štěrkovité písky (3,6 km od vody)Istebné – stavební kámen – dolomit (3,7 km od vody)Hubová – stavební kámen – vápenec (3,9 km od vody)Bystrý potok – stavební kámen – vápenec (4,0 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Kraľovany – Švoš – štěrkovité písky (4,1 km od vody)Bystrý potok – štěrkovité písky (4,1 km od vody)Lučivná – stavební kámen – dolomit (4,2 km od vody)Stankovany – stavební kámen – granodiorit (4,8 km od vody)Ľubochňa – elektráreň – dolomit (4,9 km od vody)Skladaná skala – obecná geologie (2,9 km od vody)Rojkovská travertínová kopa – geomorfologie (2,9 km od vody)– Sesuvy půdy (110 m od vody)PARNICA – Svahové toky (130 m od vody)– Svahové toky (140 m od vody)– Sesuvy půdy (210 m od vody)– Sesuvy půdy (290 m od vody)– Sesuvy půdy (290 m od vody)– Sesuvy půdy (360 m od vody)– Sesuvy půdy (370 m od vody)– Sesuvy půdy (400 m od vody)– Sesuvy půdy (400 m od vody)– Sesuvy půdy (420 m od vody)– Sesuvy půdy (450 m od vody)– Sesuvy půdy (450 m od vody)– Sesuvy půdy (460 m od vody)– Svahové toky (460 m od vody)KOMJATNA – Sesuvy půdy (470 m od vody)ISTEBNE – Sesuvy půdy (480 m od vody)PARNICA – Sesuvy půdy (500 m od vody)– Sesuvy půdy (500 m od vody)– Sesuvy půdy (510 m od vody)– Sesuvy půdy (510 m od vody)– Sesuvy půdy (520 m od vody)– Sesuvy půdy (600 m od vody)KOMJATNA – Sesuvy půdy (600 m od vody)– Sesuvy půdy (650 m od vody)– Sesuvy půdy (730 m od vody)– Sesuvy půdy (820 m od vody)ZASKOV – Sesuvy půdy (830 m od vody)– Sesuvy půdy (880 m od vody)– Sesuvy půdy (920 m od vody)KOMJATNA – Sesuvy půdy (970 m od vody)– Sesuvy půdy (990 m od vody)– Sesuvy půdy (1,0 km od vody)– Sesuvy půdy (1,1 km od vody)– Sesuvy půdy (1,1 km od vody)– Blokové trhliny (1,2 km od vody)KOMJATNA – Sesuvy půdy (1,2 km od vody)PARNICA – Bloková pole (1,2 km od vody)– Sesuvy půdy (1,3 km od vody)– Sesuvy půdy (1,3 km od vody)– Sesuvy půdy (1,3 km od vody)PARNICA – Sesuvy půdy (1,3 km od vody)– Sesuvy půdy (1,3 km od vody)PARNICA – Sesuvy půdy (1,3 km od vody)ZASKOV – Sesuvy půdy (1,4 km od vody)– Bloková pole (1,4 km od vody)– Sesuvy půdy (1,4 km od vody)– Bloková pole + sesuvy půdy (1,4 km od vody)– Sesuvy půdy (1,5 km od vody)– Svahové toky (1,5 km od vody)PARNICA – Sesuvy půdy (1,5 km od vody)CIERNA HORA – Sesuvy půdy (1,5 km od vody)PARNICA – Sesuvy půdy (1,5 km od vody)– Sesuvy půdy (1,6 km od vody)– Sesuvy půdy (1,6 km od vody)SIDLOVA – Sesuvy půdy (1,6 km od vody)– Sesuvy půdy (1,7 km od vody)– Sesuvy půdy (1,7 km od vody)– Sesuvy půdy (1,7 km od vody)– Sesuvy půdy (1,7 km od vody)KOMJATNA – Sesuvy půdy (1,7 km od vody)– Sesuvy půdy (1,8 km od vody)– Sesuvy půdy (1,8 km od vody)– Sesuvy půdy (1,8 km od vody)PARNICA – Sesuvy půdy (1,8 km od vody)– Sesuvy půdy (1,8 km od vody)– Sesuvy půdy (1,8 km od vody)CIERNA HORA – Sesuvy půdy (1,9 km od vody)– Sesuvy půdy (1,9 km od vody)PARNICA – Sesuvy půdy (1,9 km od vody)– Sesuvy půdy (1,9 km od vody)SVOSOV – Sesuvy půdy (2,0 km od vody)VELICNA – Sesuvy půdy (2,0 km od vody)– Sesuvy půdy (2,0 km od vody)– Sesuvy půdy (2,0 km od vody)– Sesuvy půdy (2,1 km od vody)– Sesuvy půdy (2,1 km od vody)– Svahové toky (2,1 km od vody)– Sesuvy půdy (2,1 km od vody)– Sesuvy půdy (2,1 km od vody)Párnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (310 m od vody)Žaškov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (330 m od vody)Párnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (420 m od vody)Párnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (550 m od vody)Párnica II – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (990 m od vody)Párnica II – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Párnica II. – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Istebné – monitorování vrtu (1,2 km od vody)Istebné – monitorování vrtu (1,3 km od vody)Istebné – monitorování vrtu (1,4 km od vody)Istebné – monitorování vrtu (1,5 km od vody)Istebné – monitorování vrtu (1,6 km od vody)Istebné – monitorování vrtu (1,7 km od vody)Istebné – monitorování vrtu (1,7 km od vody)Istebné – monitorování vrtu (1,7 km od vody)Istebné (2,0 km od vody)Istebné (2,1 km od vody)Párnica – konstrukční vrt s termální vodou, minerálnou v (2,2 km od vody)Párnica – štruktúrny vrt s obyčajnou vodou (nad 20 (2,2 km od vody)Istebné – monitorování vrtu (2,3 km od vody)Švošov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Veličná I. – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Veličná I. – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Veličná I. – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Veličná – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,8 km od vody)Velličná I – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Veličná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (420 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,2 km od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Prameny podzemní vody (2,3 km od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Prameny podzemní vody (2,4 km od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umělé hydrogeologicky významné objekty (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umělé hydrogeologicky významné objekty (2,7 km od vody)monitorovanie kvality vody na povrchových tokoch – Umělé hydrogeologicky významné objekty (2,8 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Prameny podzemní vody (2,8 km od vody)prameň – Prameny podzemní vody (2,9 km od vody)prameň – Prameny podzemní vody (2,9 km od vody)5 km

    Čára je voda rybářského revíru, světlý pás je pásmo 3 km, ve kterém byly hledány vrty, důlní díla a zátěže. Mapa ukazuje nejbližší objekty (maximálně několik desítek z každého registru), ne všechny. Body odpovídají pozici v registru; plošné objekty jsou označeny středem.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arsen, antimon, kadmium, olovo, měď, zinek a další prvky ve vzorcích z řek a potoků (Geochemický atlas Slovenska, povrchové vody, 2015). Sloupec ukazuje, kde mezi všemi vzorky na Slovensku leží nejvyšší hodnota; světelná značka je medián vzorků v této vodě.

    • KadmiumCdzvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 0,300 μg/lmedián 0,225 μg/l2 vzorky50 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Žaškovský potok, 20 m od vody. Srovnání: percentil 90 všech vzorků na Slovensku.

    • BaryumBaběžná hodnota
      nejvyšší 46,0 μg/lmedián 40,0 μg/l2 vzorky

      Nejvyšší hodnota: Žaškovský potok2010, 80 m od vody. Srovnání: percentil 56 všech vzorků na Slovensku.

    • SelenSepod polovinou Slovenska
      nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Žaškovský potok2010, 20 m od vody. Srovnání: percentil 46 všech vzorků na Slovensku.

    • VéstPbpod polovinou Slovenska
      nejvyšší 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l2 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Žaškovský potok2010, 20 m od vody. Srovnání: percentil 43 všech vzorků na Slovensku.

    • LithiumLipod polovinou Slovenska
      nejvyšší 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l2 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Žaškovský potok2010, 20 m od vody. Srovnání: percentil 34 všech vzorků na Slovensku.

    • ChromCrpod polovinou Slovenska
      nejvyšší 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l2 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Žaškovský potok2010, 20 m od vody. Srovnání: percentil 32 všech vzorků na Slovensku.

    • MěďCupod polovinou Slovenska
      nejvyšší 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l2 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Žaškovský potok2010, 20 m od vody. Srovnání: percentil 22 všech vzorků na Slovensku.

    • ArsenAspod polovinou Slovenska
      nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: Žaškovský potok2010, 20 m od vody. Srovnání: percentil 22 všech vzorků na Slovensku.

    Hlavní ionty, mineralizace a pH

    Základní chemie vody: ze kterých hornin pocházejí minerály v ní.

    • Oxid křemičitýSiO2pod polovinou Slovenska
      nejvyšší 6,35 mg/lmedián 5,37 mg/l2 vzorky

      Nejvyšší hodnota: Žaškovský potok2010, 80 m od vody. Srovnání: percentil 22 všech vzorků na Slovensku.

    Podzemní vody: chemie, druhy vod a radioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (analýzy pramenů a vrtů), geochemický atlas podzemních vod (1996) a radiohydrochemické vzorkování. Podzemní voda napájí toky, takže její složení ovlivňuje i vodu v toku.

    Kovy v podzemních vodách

    • RtuťHgextrémní (horní 1 %)
      nejvyšší 0,600 μg/lmedián 0,250 μg/l20 vzorky20 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 1,6 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.

    • AntimonSbvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 0,800 μg/lmedián 0,100 μg/l20 vzorky70 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,4 km od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.

    • KadmiumCdvysoké (horní 5 %)
      nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l20 vzorky90 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,9 km od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.

    • LithiumLizvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 50,0 μg/lmedián 7,00 μg/l20 vzorky10 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 1,4 km od vody. Srovnání: percentil 94 všech vzorků na Slovensku.

    • SelenSezvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 2,30 μg/lmedián 0,500 μg/l20 vzorky90 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,7 km od vody. Srovnání: percentil 94 všech vzorků na Slovensku.

    • MěďCuzvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 4,50 μg/lmedián 0,250 μg/l20 vzorky

      Nejvyšší hodnota: studňa1992, 50 m od vody. Srovnání: percentil 92 všech vzorků na Slovensku.

    • ChromCrzvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 2,20 μg/lmedián 0,250 μg/l20 vzorky85 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: vrt1992, 2,7 km od vody. Srovnání: percentil 91 všech vzorků na Slovensku.

    • VéstPbzvýšené (horní 10 %)
      nejvyšší 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l20 vzorky65 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,4 km od vody. Srovnání: percentil 90 všech vzorků na Slovensku.

    • ArsenAsmírně zvýšené
      nejvyšší 1,40 μg/lmedián 0,500 μg/l20 vzorky90 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: studňa1992, 50 m od vody. Srovnání: percentil 84 všech vzorků na Slovensku.

    • ZinekZnmírně zvýšené
      nejvyšší 152 μg/lmedián 15,0 μg/l20 vzorky10 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 830 m od vody. Srovnání: percentil 76 všech vzorků na Slovensku.

    • HliníkAlmírně zvýšené
      nejvyšší 0,0100 mg/lmedián 0,00500 mg/l20 vzorky80 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 1,6 km od vody. Srovnání: percentil 75 všech vzorků na Slovensku.

    • ŽelezoFeběžná hodnota
      nejvyšší 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l9 vzorky100 % pod limitem kvantifikace

      Nejvyšší hodnota: prameň1992, 2,8 km od vody. Srovnání: percentil 50 všech vzorků na Slovensku.

    Radon ve vodách

    Typ webuUkázkyNejvyšší radonMedián
    zdroj112,4 Bq/l12,4 Bq/l
    zdroj vody pro individuální zásobování111,6 Bq/l11,6 Bq/l
    vyvinutá pružina222,1 Bq/l16,1 Bq/l

    Důlní díla, ložiska a výskyty rud

    Stará důlní díla mimo dobývací prostory (registr Geofondu), ložiska a dobývací prostory a metalogenetická mapa. Zlato, stříbro a další kovy v blízkosti toků se mohou dostat do sedimentů a vody.

    Druhy těžebních objektů

    • odkaliště1×

    Nejbližší stará důlní díla

    NázevDruhVytěženoSkončiloZ vody
    Odkalisko Párnicaodkalištěštěrkovité písky1,1 km

    Ložiska a dobývací prostory

    VkladMinerálníStav a organizaceZ vody
    Párnicastavební kámenVytěžené ložisko – DOPRAVEX kameňolomy s. r. o.2,6 km
    Veličnáštěrkovité písky a pískyLožisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – Sopúch Vladimír C a V2,8 km

    Vrty a archivní zprávy Geofondu

    Registr hydrogeologických vrtů, ostatních vrtů a geotermálních vrtů. Každý vrt má v archivu Geofondu zprávu (geologické profily, čerpací zkoušky, chemické rozbory vod); číslo zprávy je v tabulce.

    145 vrtů v pásmu 3 km, z toho 27 hydrogeologických a 118 ostatních; s číslem archivní zprávy 145.

    Hloubky vrtů

    • do 10 m41×
    • 10–30 m55×
    • 30–100 m15×
    • 100–300 m4×
    • přes 300 m0×

    Nejbližší vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchivní zprávaZ vody
    JŽ-5inženýrsko-geologické12,0 m83646260 m
    JŽ-4inženýrsko-geologické20,0 m83646270 m
    JŽ-3inženýrsko-geologické12,0 m83646290 m
    V-21vklad7,5 m3018300 m
    Párnicavrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou9,0 m41359 99Ad19.pdf310 m
    JŽ-2inženýrsko-geologické10,0 m83646310 m
    Žaškovvrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou8,0 m29101 99Ad1.pdf330 m
    JŽ-1inženýrsko-geologické7,0 m83646330 m
    JŽ-7inženýrsko-geologické15,0 m83646340 m
    JŽ-6inženýrsko-geologické10,0 m83646350 m
    JŽ-8inženýrsko-geologické7,0 m83646360 m
    VO50-7životní prostředí–96444390 m

    Geotermální energie a minerální vody

    Geotermální vrty (teplota vody na ústí vrtů, vydatnost, chemický typ) a zdroje geotermálních a minerálních vod do 10 km. Údaje o využití a existenci vrtu pocházejí z evidence Geofondu.

    VrtTeplotaVýtěžekHloubkaChemický typ vodyPoužitíZ vody
    Stankovany – STH-1A18 °C0,7 l/s67 mCa-Mg-HCO3-SO4nepoužitý4,1 km

    Zdroje geotermálních a minerálních vod

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výtěžnost (l/s)PočítatNejblíže od vody
    kategorie a1minerální voda< 15< 5102,6 km
    kategorie b1minerální voda15-22< 523,0 km

    Ekologické zátěže, skládky a antropogenní sedimenty

    Evidované ekologické zátěže (průmyslové areály, skládky, těžba), registr skládek odpadů a monitoring antropogenních sedimentů (průmyslové kaly). Je to seznam míst, nikoli měření znečištění vody.

    Ekologické zátěže

    LokalitaAktivitaLátkaKlasifikaceZ vody
    Istebné – OFZ – haldy troskySK1000500P2,0 km

    Skládky odpadu

    SkládkaPlochaRok založeníSledováníZ vody
    Žaškov – Bradovská – Žaškov70 m²––230 m
    Žaškov – Hankovská – Žaškov–––290 m
    Párnica–––1,1 km
    Párnica – Záhrabová – Párnica–––1,6 km
    skládka odpadov OFZ Istebné – Veličná288 256 m²1952monitorováno1,6 km
    Brestiny – Komjatná350 m²––1,6 km
    niže mlyna – Komjatná–––1,8 km
    pri mlyne – Švošov400 m²––2,2 km

    Sesuvy půdy a svahové deformace

    Registr dokumentovaných svahových deformací (Geofond). Sesuvy půdy u potoka mohou přinést jemný materiál do vody, změnit koryto a přehradit koryto.

    Typy deformací

    • Sesuvy půdy118×
    • Svahové toky8×
    • Bloková pole4×
    • Blokové trhliny2×
    • Bloková pole + sesuvy půdy2×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny97×
    • Stabilizovaný21×
    • Aktívny15×
    • S potenciálními a aktivními formami1×

    Současný stav

    • SD převzato z archivních materiálů, ktorá bola konfrontova18×
    • Zpracováváno pouze v rozsahu registrace v měřítku 1:25 00016×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick15×
    • Nedostatečně zdokumentováno3×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×

    Jak číst tyto údaje

    • Zóna a vzdálenost. Vzdálenost se měří od čáry vody k bodu v registru (u oblastí do středu) s přesností na desítky metrů. Počty se vztahují pouze na zónu, nikoli na celé povodí.
    • Percentil. U chemie je nejvyšší hodnota porovnána se všemi atlasovými vzorky na Slovensku. Nejedná se o zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika; atlasy jsou historické (publikováno: povrchové vody 2015, podzemní vody 1996, říční sedimenty 1999).
    • Limit kvantifikace. Mnoho vzorků má hodnotu na nejnižší úrovni, kterou může laboratoř určit; takové výsledky znamenají „pod limitem“. U těch je pozice v distribuci odhadem.
    • Šlichy. Evidovány jsou pouze vzorky s nálezem. Počet zrn v koncentrátu není obsah zlata v gramech na tunu.
    • Vztah k vodě. Nedaleké důlní dílo, skládka nebo zátěž nic nevypovídá o kvalitě vody v toku. Slouží jako podnět k pozornosti a výchozí bod pro další zkoumání.
    • Vzorové body. Oblastní a rastrové mapy ŠGÚDŠ nelze stáhnout bodově, takže podél linie každého rybářského revíru je hodnota zjišťována v bodech zhruba každé 3 km. Je to vzorek řádku, nikoli souvislý záznam; velmi krátký úsek může mít jeden bod.
    • Atlasové rastry. Chemismus vody a sedimentů je interpolací měření ve vzorkovací síti (Geochemický atlas Slovenska). Hodnota v bodě je modelovaný odhad pro okolí, nikoli měření ve vodě. Percentil porovnává průměr tohoto toku se všemi vzorovými body na tocích na Slovensku.
    • Polohy a měřítka. Mapy mají různá měřítka (1:50 000 až 1:1 000 000), takže úroveň detailů se mezi jednotlivými sekcemi liší. Mapa mimo její pokrytí znamená, že v tomto bodě není žádná oblast, ne že tam nic není.

    Data: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), staženo 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodice.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Dolný Kubín1 revír · 6,2 km28Žaškovský potok28

    Další toky v okolí

    Povodí Váh