Szennyezett víz
Szennyezett víz – Szlovákia
- Nem teljesített normájú helyszínek, 2025
- 294 / 363
- Emberi tevékenységből származó anyagokat tartalmazó talajvíz-állomások
- 171 / 758
- Problémás tisztítók a horgászvizek közelében
- 35 / 265
- SHMÚ-adattal rendelkező horgászvizek
- 523
Áttekintés
Mennyi víz van normán belül és mennyi nincs, honnan tudjuk
- Felszíni vizek, 2025Az SHMÚ állami monitoringjának mérőpontjai vízfolyásokon és tározókon
- 69pont teljesített minden normát
- 91a normát csak a pontszámon kívüli mutatóknál nem teljesíti (főleg PAH-ok, sók, ásványi anyagok)
- 203nem teljesíti az oxigénre, tápanyagokra, fémekre vagy ártalmas anyagokra vonatkozó normát
- Talajvíz, 2025SHMÚ mérőállomások
- 298állomás a norma túllépése nélkül
- 289a norma más anyagoknál túllépve (gyakran természetes: vas, mangán, szulfátok)
- 171emberi tevékenységből származó anyagok (nitrátok, peszticidek, PFAS, oldószerek)
- Tisztítók a horgászvizek közelébentisztítótelepek 2 km-en belül a horgászvíztől; probléma = nem felel meg az EU követelményeinek vagy túl van terhelve 100% fölött
- 230szennyvíztisztító telepek megállapított hiba nélkül
- 35problémás szennyvíztisztító (7 nem felel meg az EU-nak, 29 túlterhelt)
- Horgászvizekaz összes értékelt horgászvíz
- 31horgászvíz teljesíti a tiszta víz összes feltételét
- 1 365egyéb (egy feltétel nem teljesül, vagy hiányoznak az adatok)
Áttekintés a szlovák vizek szennyeződéséről nyilvános adatok alapján: a SHMÚ állami monitoring 363 helyszínéből 294 (81%) nem teljesítette a normát legalább egy mutatóban 2025-ben. Ebből a horgászvíz-pontszámításba csak 203 hely számít bele, ahol oxigénről, tápanyagokról, fémekről vagy káros anyagokról van szó; a többit főként az égésből származó PAH-ok, sók és ásványi anyagok teszik ki.
Részletek: talajvíz, mért értékek és tisztítók
Talajvíz: 2025-ben a 460 állomás a 758-ból túllépte a normákat, és ezek közül 171-nél emberi tevékenységből származó anyagokról (nitrátok, növényvédő szerek, PFAS, oldószerek) van szó.
Mért talajvíz-értékek (2025): 758 állomáshoz állnak rendelkezésre. A nitrátok a(z) 50 mg/l-es norma felett vannak 79 állomáson, és további 89-nak 25 és 50 mg/l közötti az értéke; a káros anyagok (fémek, peszticidek, PFAS, oldószerek) 151 állomáson lépik túl a normát. Ezeket az értéket minden horgászvíznél használjuk a pontszámban, a szűrőkben és a térképen.
Tisztítótelepek a horgászvizek közelében: a 265 tisztítótelepből, amelyet a horgászvizektől 2 km-en belül találtunk, 7 nem felel meg az EU-irányelv követelményeinek, és 29 túl van terhelve a kapacitás 100%-a felett (egyesek mindkét feltételt teljesítik, összesen 35 problémás tisztítótelep).
- Legtisztább víz31 horgászvíz nem teljesített norma nélkülHorgászvizek, vízfolyások és talajvíz-állomások szennyezés nélkül
- Felszíni vizek294 / 363 helyszín nem teljesíti a normát (2025)Legrosszabb pontok, leggyakoribb mutatók és vízgyűjtők
- Talajvíz171 / 758 állomás emberi tevékenységből származó anyagokkal (2025)Mért nitrátok és káros anyagok, térkép és trendek 2017 óta
- Szennyvíztisztító telepek és szennyezők7 nem felel meg a követelményeknek, 29 túlterheltLegnagyobb kibocsátási mennyiségek és túlterhelt szennyvíztisztító telepek
Vízgyűjtők a legtöbbtől a legkevésbé szennyezettig
Azon SHMÚ-helyszínek aránya, amelyek 2025-ben nem teljesítették a normát
- Bodva6 hely a(z) 6-ből (100%)
- Poprád8 hely a(z) 8-ből (100%)
- Tisza2 hely a(z) 2-ből (100%)
- Duna19 hely a(z) 20-ből (95%)
- Kis-Duna és Csallóköz24 hely a(z) 26-ből (92%)
- Morva32 hely a(z) 35-ből (91%)
- Nyitra32 hely a(z) 37-ből (86%)
- Hernád17 hely a(z) 20-ből (85%)
- Sajó14 hely a(z) 17-ből (82%)
- Bodrog32 hely a(z) 40-ből (80%)
- Garam36 hely a(z) 50-ből (72%)
- Vág55 hely a(z) 76-ből (72%)
- Ipoly16 hely a(z) 24-ből (67%)
- Dunajec1 hely a(z) 2-ből (50%)
Horgászvizek térképe szennyezés szerint
Minden horgászvíz a legközelebbi SHMÚ-monitoringhely szerint
Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia
A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.
A horgászvíz vonalának színe mutatja a legközelebbi SHMÚ-helyen (2025) a határértéket nem teljesítő mutatók számát. A szürke horgászvizeknek nincs a közelben azonos vízfolyásnevű helyük. A színt átválthatja talajvízre és szennyvíztisztítókra is.
Legrosszabb helyszínek a vízfolyásokon
A legtöbb nem teljesített mutató, az újabb évek nagyobb súllyal bírnak
Zemplínske HradišteTrnávka, fkm 7,5 · Bodrog vízgyűjtője5 mutató 2025 évben
Mutató2022202320242025Oxigén és szerves anyagokoldott oxigén●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülKOI (kémiai oxigénigény)●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültTápanyagok és nitrogénammóniumionok●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülnitritek●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülösszes foszfor●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülnitrátok·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültKáros szerves anyagokAOX (adszorbeálható szerves halogének)●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülkőolajszármazékok (NEL)●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesült·a határérték teljesültSók, pH és ásványi anyagokkalcium·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültBiológia és baktériumoka bioszeszton szaprobitási indexe●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesült·a határérték teljesültA helyszín pozíciója csak hozzávetőleges (a víztest alapján).
Devínska Nová Ves, podMláka, fkm 0,5 · Morva vízgyűjtője7 mutató 2025 évben
Mutató2022202320242025Tápanyagok és nitrogénnitritek●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülösszes foszfor●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülnitrátok●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesült●a norma nem teljesülKáros szerves anyagokAOX (adszorbeálható szerves halogének)●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesüloktil-fenol·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültSók, pH és ásványi anyagokalumínium·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülkalcium●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesültpH·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültBiológia és baktériumoka bioszeszton szaprobitási indexe●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülfitoplankton-abundancia·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültklorofill-a·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesülttenyészthető mikroorganizmusok (22 °C)·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültBélrendszeri enterococcusok·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültPAH: 3 anyag (a pontszámba nem számít bele)
Mutató2022202320242025PAH-ok (égés és ülepedés)benzo(a)pirén·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülbenzo(ghi)perilén·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültfluorantén·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültPoliciklusos aromás szénhidrogének. A benzo(a)pirén határértéke rendkívül alacsony (0,17 ng/l), ezért a legtöbb vízfolyás meghaladja; fő forrása az égés és a légköri ülepedés.
Adamov, KopčanyUnínsky potok, fkm 2,7 · Morva vízgyűjtője8 mutató 2025 évben
Mutató2022202320242025Oxigén és szerves anyagokKOI (kémiai oxigénigény)·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesültoldott oxigén·a határérték teljesült·a határérték teljesült·a határérték teljesült●a norma nem teljesülTápanyagok és nitrogénnitritek·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülösszes foszfor·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülammóniumionok·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesült●a norma nem teljesülnitrátok·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesültösszes nitrogén·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesült●a norma nem teljesülKáros szerves anyagokAOX (adszorbeálható szerves halogének)·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülklórpirifosz●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesült·a határérték teljesültSók, pH és ásványi anyagokvezetőképesség·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülkalcium·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülpH·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültBiológia és baktériumokklorofill-a·a határérték teljesült·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesültPAH: 1 anyag (a pontszámba nem számít bele)
Mutató2022202320242025PAH-ok (égés és ülepedés)benzo(a)pirén·a határérték teljesült·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesültPoliciklusos aromás szénhidrogének. A benzo(a)pirén határértéke rendkívül alacsony (0,17 ng/l), ezért a legtöbb vízfolyás meghaladja; fő forrása az égés és a légköri ülepedés.
A horgászvizekhez legközelebbi hely: Štrkovisko Unín
Topoľčny, cestný most na KrušovceBedziansky P., fkm 1,4 · Nyitra vízgyűjtője7 mutató 2025 évben
Mutató2022202320242025Oxigén és szerves anyagokBOI₅ (biokémiai oxigénigény)–a pont nincs az évkönyvben●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülKOI (kémiai oxigénigény)–a pont nincs az évkönyvben●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesüloldott oxigén–a pont nincs az évkönyvben●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesültösszes szerves szén–a pont nincs az évkönyvben●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültTápanyagok és nitrogénösszes foszfor–a pont nincs az évkönyvben●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülammóniumionok–a pont nincs az évkönyvben●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesültnitritek–a pont nincs az évkönyvben●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesültösszes nitrogén–a pont nincs az évkönyvben●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesültKáros szerves anyagokheptaklór–a pont nincs az évkönyvben●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültSók, pH és ásványi anyagokvezetőképesség–a pont nincs az évkönyvben●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültkalcium–a pont nincs az évkönyvben●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültPAH: 4 anyag (a pontszámba nem számít bele)
Mutató2022202320242025PAH-ok (égés és ülepedés)benzo(a)pirén–a pont nincs az évkönyvben●a norma nem teljesül·a határérték teljesült●a norma nem teljesülfluorantén–a pont nincs az évkönyvben●a norma nem teljesül·a határérték teljesült●a norma nem teljesülbenzo(b)fluorantén–a pont nincs az évkönyvben·a határérték teljesült·a határérték teljesült●a norma nem teljesülbenzo(k)fluorantén–a pont nincs az évkönyvben·a határérték teljesült·a határérték teljesült●a norma nem teljesülPoliciklusos aromás szénhidrogének. A benzo(a)pirén határértéke rendkívül alacsony (0,17 ng/l), ezért a legtöbb vízfolyás meghaladja; fő forrása az égés és a légköri ülepedés.
A helyszín pozíciója csak hozzávetőleges (a víztest alapján).
PršaSuchá, fkm 3,1 · Ipoly vízgyűjtője4 mutató 2025 évben
Mutató2022202320242025Oxigén és szerves anyagokösszes szerves szén●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesültoldott oxigén●a norma nem teljesül·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülTápanyagok és nitrogénösszes foszfor●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülnitritek●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültammóniumionok●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesült·a határérték teljesültFémeknikkel●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesült·a határérték teljesültKáros szerves anyagokAOX (adszorbeálható szerves halogének)●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülSók, pH és ásványi anyagokkalcium●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülPAH: 1 anyag (a pontszámba nem számít bele)
Mutató2022202320242025PAH-ok (égés és ülepedés)benzo(a)pirén●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültPoliciklusos aromás szénhidrogének. A benzo(a)pirén határértéke rendkívül alacsony (0,17 ng/l), ezért a legtöbb vízfolyás meghaladja; fő forrása az égés és a légköri ülepedés.
A helyszín pozíciója csak hozzávetőleges (a víztest alapján).
ČOV Jablonka, podČierna Orava, fkm 3,2 · Vág vízgyűjtője3 mutató 2025 évben
Mutató2022202320242025Oxigén és szerves anyagokösszes szerves szén·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülKOI (kémiai oxigénigény)·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesültTápanyagok és nitrogénnitritek●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülKáros szerves anyagokAOX (adszorbeálható szerves halogének)●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesült●a norma nem teljesülBiológia és baktériumoka bioszeszton szaprobitási indexe●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesültPAH: 1 anyag (a pontszámba nem számít bele)
Mutató2022202320242025PAH-ok (égés és ülepedés)benzo(a)pirén●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesültPoliciklusos aromás szénhidrogének. A benzo(a)pirén határértéke rendkívül alacsony (0,17 ng/l), ezért a legtöbb vízfolyás meghaladja; fő forrása az égés és a légköri ülepedés.
A helyszín pozíciója csak hozzávetőleges (a víztest alapján).
Kyjov, ústieKyjov, fkm 0,6 · Bodrog vízgyűjtője8 mutató 2025 évben
Mutató2022202320242025Oxigén és szerves anyagokKOI (kémiai oxigénigény)●a norma nem teljesül·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesültBOI₅ (biokémiai oxigénigény)·a határérték teljesült·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesültoldott oxigén·a határérték teljesült·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesültTápanyagok és nitrogénösszes nitrogén●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülszerves nitrogén●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülnitritek●a norma nem teljesül·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülnitrátok●a norma nem teljesül·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülammóniumionok●a norma nem teljesül·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesültKáros szerves anyagokAOX (adszorbeálható szerves halogének)·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülkőolajszármazékok (NEL)·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülösszes cianid●a norma nem teljesül·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesültSók, pH és ásványi anyagokizzított oldott anyagok (550 °C)·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülkalcium·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesüloldott anyagok (105 °C)·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül·a határérték teljesültvezetőképesség●a norma nem teljesül·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesültkloridok●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesült·a határérték teljesültszulfátok·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültBiológia és baktériumoka bioszeszton szaprobitási indexe·a határérték teljesült·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesültPAH: 1 anyag (a pontszámba nem számít bele)
Mutató2022202320242025PAH-ok (égés és ülepedés)fluorantén●a norma nem teljesül·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesültPoliciklusos aromás szénhidrogének. A benzo(a)pirén határértéke rendkívül alacsony (0,17 ng/l), ezért a legtöbb vízfolyás meghaladja; fő forrása az égés és a légköri ülepedés.
PohanskoDyje, fkm 17,0 · Morva vízgyűjtője9 mutató 2025 évben
Mutató2022202320242025Oxigén és szerves anyagokKOI (kémiai oxigénigény)·a határérték teljesült·a határérték teljesült·a határérték teljesült●a norma nem teljesülTápanyagok és nitrogénnitritek●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülösszes foszfor●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülKáros szerves anyagokAOX (adszorbeálható szerves halogének)●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülSók, pH és ásványi anyagokpH●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülmangán·a határérték teljesült●a norma nem teljesül·a határérték teljesült·a határérték teljesültBiológia és baktériumokfitoplankton-abundancia●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülklorofill-a●a norma nem teljesül·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülPAH: 2 anyag (a pontszámba nem számít bele)
Mutató2022202320242025PAH-ok (égés és ülepedés)benzo(a)pirén●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülfluorantén·a határérték teljesült·a határérték teljesült●a norma nem teljesül●a norma nem teljesülPoliciklusos aromás szénhidrogének. A benzo(a)pirén határértéke rendkívül alacsony (0,17 ng/l), ezért a legtöbb vízfolyás meghaladja; fő forrása az égés és a légköri ülepedés.
- a norma nem teljesül
- nincs nem teljesített norma
- a pont nincs az évkönyvben
Legrosszabb talajvíz-állomások
A legtöbb emberi tevékenységből származó anyag a normán túl 2025-ben
- Male RaskovceNagymihály járás · fúrás vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- Mangán
- Összes vas
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- Vezetőképesség 20 °C-on
- TOC
- Szulfátok
- Peszticidek összege
- Kloridok
- MCPB
- Acetoklór-oxámsav (µg/l)
- Alaklór OA
- Alaklór ESA
Mért értékek, 2025. év, 2025. okt. 30. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):
- Nitrátok392 mg/l
- Ammóniumionok0,28 mg/l
- Nitritek0,05 mg/l
- Vas0,21 mg/l
- Kloridok315 mg/l
- AlumíniumA határérték 95 %-a
- peszticidek összegeA határérték 478 %-a
- Ipelsky SokolecLéva járás · fúrás vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- A NO3 és NO2 aránya
- Ammóniumionok
- Nitrátok
- Vezetőképesség 20 °C-on
- Peszticidek összege
- Glifozát
- MCPB
- Acetoklór-oxámsav (µg/l)
Mért értékek, 2025. év, 2025. nov. 4. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):
- Nitrátok150 mg/l
- Ammóniumionok6,19 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vas0,003 mg/l
- Kloridok84,4 mg/l
- SzelénA határérték 20 %-a
- glifozátA határérték 9 000 %-a
- SzepsiKassa járás – környék · fúrt kút vagy ásott kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- PH
- Benzo(a)pirén
- PCE (tetraklór-etilén) és TCE (triklór-etilén) összege
- PAH-ok összege
Mért értékek, 2025. év, 2025. szept. 24. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):
- Nitrátok84,8 mg/l
- Ammóniumionok0,03 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vas0,034 mg/l
- Kloridok174 mg/l
- AntimonA határérték 61 %-a
- Metil-bentazonA határérték 60 %-a
- PCE (tetraklóretén) és TCE (triklóretén) összegeA határérték 727 %-a
- benzo(a)pirénA határérték 460 %-a
- BlatneSzenc járás · fúrás vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- Peszticidek összege
- Metil-bentazon
- MCPB
Mért értékek, 2025. év, 2025. okt. 7. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):
- Nitrátok105 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vas0,012 mg/l
- Kloridok44,8 mg/l
- AlumíniumA határérték 85 %-a
- Metil-bentazonA határérték 190 %-a
- Horna PotonDunaszerdahely járás · fúrás vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- Peszticidek összege
- Glifozát
- Benzol
Mért értékek, 2025. év, 2025. okt. 6. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):
- Nitrátok73,9 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek0,02 mg/l
- Vas0,02 mg/l
- Kloridok46 mg/l
- KrómA határérték 24 %-a
- glifozátA határérték 8 000 %-a
- benzolA határérték 100 %-a
- ModranyKomárom járás · fúrás vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- Peszticidek összege
- Glifozát
- Dezizopropil-atrazin
Mért értékek, 2025. év, 2025. nov. 10. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):
- Nitrátok106 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vas0,013 mg/l
- Kloridok39,1 mg/l
- KrómA határérték 12 %-a
- glifozátA határérték 15 000 %-a
- emberi tevékenységből származó anyagok
- csak természetes anyagok
- túllépés nem fordult elő
Problémát okozó tisztítók
A legnagyobb túlterhelés és kibocsátott szennyezés a horgászvizek közelében
A leginkább túlterheltterhelés a tisztító kapacitása felett
- COV Podbanskekapacitás 1 243 LEa horgászvíznél: Belá č. 1a267%
- COV Gabcikovokapacitás 2 000 LEa következő horgászvíznél: Dunaj č. 3 – odpadový kanál VD, Dunaj č. 3 – prívodný kanál VD és még 1235%
- COV Tatranska Kotlina BTH1kapacitás 35 LEa következő horgászvíznél: Biela č. 1, Beliansky potok és még 1197%
- COV Hrabusicekapacitás 2 500 LEa következő horgászvíznél: Hornád č. 5c, Veľká Biela Voda (NP Slovenský raj) és még 2185%
- COV Veselekapacitás 1 440 LEa következő horgászvíznél: Chtelnička, Dudváh č. 4175%
Legnagyobb BSK₅-kibocsátásszerves szennyezés, tonna/év
- COV Ruzomberokkapacitás 623 774 LEa következő horgászvíznél: Váh č.18a, Čutkovo189 t
- COV Vrakunakapacitás 617 817 LEa horgászvíznél: Malý Dunaj č. 6115 t
- COV Liptovsky Mikulaskapacitás 126 400 LEa következő horgászvíznél: Váh č.20, Jalovecký potok és még 376 t
- COV Koksov – Baksakapacitás 175 104 LEa horgászvíznél: Hornád č. 1b72 t
- COV Zilinakapacitás 220 000 LEa következő horgászvíznél: Váh č.12, Hričovský kanál č.2b és még 260 t
Nem teljesítik az EU-követelményeket91/271/EG irányelv
- COV Tlmacenem teljesíti: BSK₅, KOIa következő horgászvíznél: Hron č. 3, VN Veľké Kozmálovce és még 2
- COV Trsticenem teljesíti: BSK₅, KOIa következő horgászvíznél: Malý Dunaj č. 3, Malý Dunaj č. 2
- COV Zavadka nad Hronomnem teljesíti: BSK₅, KOIa következő horgászvíznél: Hron č.12, VN Závadka nad Hronom
- COV Komjaticenem teljesíti: BSK₅, KOIa horgászvíznél: Nitra č. 2
- COV Elektrosvit Vrakunnem teljesíti: BSK₅, KOIa horgászvíznél: Žitnoostrovské kanály č. 3
Mi nem felel meg a leggyakrabban
Azon SHMÚ-helyszínek száma, amelyek 2025-ben nem teljesítették az adott mutatót
- beszámít a horgászvíz pontszámába
- megjelenítve, a pontszámba nem számít bele
Honnan származnak az adatok, és mit nem mondanak
- Felszíni vizek: a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) Felszíni vizek minősége című évkönyvei 2022 és 2025 között. A 269/2010 Z. z. sz. kormányrendelet szerinti határértéket nem teljesítő helyek és mutatók listáját átírtuk a bővítmény táblázatába. A régebbi évkönyvek más formátumúak, ezért nem szerepelnek.
- Talajvíz: az SHMÚ Talajvíz minősége évkönyvei, állomások és az ivóvíz-határértékek szerint túllépett mutatók (2017–2025). A kapcsolat a horgászvízzel csak közvetett.
- Felszín alatti vizek, mért értékek: az SHMÚ „A felszín alatti vizek minőség-ellenőrzésének eredményei” nyilvános felülete. Ténylegesen mért értékeink (nitrátok, ammóniumionok, vas, kloridok, fémek, peszticidek, PFAS, oldószerek) 758 állomásra vannak; minden anyagnál a 2025. évi mintavételek legmagasabb értékét vesszük (az adott évre adattal nem rendelkező állomásoknál az előző két év egyikéből). A határértékkel egyenlő érték az SHMÚ-hoz hasonlóan túllépésnek számít.
- Szennyvíztisztítók: a szennyvíztisztító telepek nyilvántartása (VÚVH, EEA) a „Body pri revíroch” fájlból, azaz csak a horgászvíz vonalától számított 2 km-en belüli telepek. Sokkal több tisztítótelep van itt: Szlovákia.
Amit ezek az adatok nem mondanak el. Az évkönyv azokat a helyeket sorolja fel, amelyek nem teljesítették a határértéket. A belőle hiányzó hely nem bizonyíték a tiszta vízre, ezért a horgászvizek pontszáma csak csökkenhet, és soha nem nő. Az ipari szennyezőket (Nemzeti Szennyezési Nyilvántartás) nem vettük fel a listára, mert a nyilvántartás az adatgyűjtéskor nem volt elérhető, a szennyvíztisztító telepek közül pedig csak azokat tüntetjük fel, amelyeket a horgászvizek közelében találtunk. Az SHMÚ-helyeknek csak 31%-a rendelkezik pontos helymeghatározással, 47%-uk csak hozzávetőleges hellyel (a víztest alapján, ezért a horgászvizeknél kisebb súllyal számítanak), 22%-uknak pedig egyáltalán nincs helyadata, így ezeket nem rendeljük hozzá a horgászvizekhez. A távolságot, a vízfolyás nevének egyezését és a sorrendet mi határozzuk meg; a hozzárendelés tájékoztató jellegű.