Cette page n'est traduite que partiellement. Les parties non traduites s'affichent en slovaque, la langue d'origine du site. Ouvrir l'original slovaque

Cours d'eau

Udava

Bassin versant : Bodrog et HornádSalmonidés – zone à truiteSalmonidés – zone à ombre
parcours de pêche
2
longueur des parcours de pêche
37,3km
région
Région de Prešov
  • Salmonidés – zone à truite26,1 km1 parcours de pêche
  • Salmonidés – zone à ombre11,2 km1 parcours de pêche

Au bord de l’eau en ce moment

Aujourd'hui sur le cours d'eau Udava

Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions

Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau

Activité faible · moyenne de 2 parcours de pêche

Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.
  • Très élevée0
  • Élevée0
  • Moyenne0
  • Faible2

Meilleure plage horaire du jour

06:00–08:00

Udava č. 1, score de la fenêtre 34.

Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 03:04.

Carte et parcours de pêche du cours d'eau

Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.

Filtres détaillésrégion, district, lit, profondeur, ombrage, satellites, chimie de l’eau, pollution, poissons, géologie

1445parcours de pêche
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…

Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.

    État de l'eau sur le cours d'eau

    Mesure du niveau d'eau, de la température et du débit, météo près du cours d'eau et état par satellites

    Niveaux d'eau sur le cours d'eau

    StationStatutChangementTempérature
    Papín71 cm–
    Udavské73 cm–
    Source : SHMÚMis à jour le 8 nov. 2026 à 02:58

    Profil altimétrique du cours d'eau

    Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.

    Pente modérée Le courant est sensible, bas-fonds et calmes alternant. Transition entre un cours d'eau de plaine et de piémont.

    1001502002503003500 km10 km20 km30 kmn° 2n° 1
    Profil altimétrique du cours d'eau : de 326 à 160 m au-dessus du niveau de la mer sur 37,2 km.
    Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
    Point le plus haut
    326 m a.s.l.
    Point le plus bas
    159 m a.s.l.
    Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
    168 m
    Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
    4,5 ‰
    SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
    1,62

    Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.

    Terrain en 3D

    Chargement du modèle de terrain en 3D…

    Images historiques

    Évolution de l'environnement et de la nature de 2019 à 2025 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.

    Vue aérienne du cours d'eau Udava de 2019
    2019imagé 19 août 2019
    Vue aérienne du cours d'eau Udava de 2022
    2022imagé 27 août 2022
    Vue aérienne du cours d'eau Udava de 2025
    2025imagé 24 juil. 2025

    Mosaïque orthophotographique de la Slovaquie © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. L'année et le jour de la prise de vue dépendent de l'emplacement, de sorte que les différentes années peuvent différer selon la saison et la météo.

    Pollution de l'eau sur le cours d'eau Udava

    Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes

    Eaux de surface près des parcours de pêchesite de surveillance SHMÚ le plus proche, 2025

    2 sur 2 des parcours de pêche du cours d'eau disposant de données SHMÚ ont une norme non respectée sur le site le plus proche pour au moins un indicateur.

    • 1 à 2 indicateurs2

    Parcours de pêche les plus polluéstoutes avec une norme non respectée

    • Udava č. 1Udava · norme non respectée sur 1 des 4 années1 indicateur
    • Udava č. 2Udava · norme non respectée sur 1 des 4 années1 indicateur

    Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025

    2 sur 2 parcours de pêche disposant de mesures ont à proximité une eau souterraine dépassant le seuil pour au moins un indicateur.

    • substances nocives au-dessus de la norme sur au moins une station (métaux, pesticides, PFAS, solvants)2

    Profil du cours d'eau de la source à l'embouchurenombre d'indicateurs non respectés en 2025 sur les sites SHMÚ

    01234en amont de la confluence avec Černinský potok, pK 34,9 : sans norme non respectée (2025)Zubné, pK 15,1 : 1 indicateur (2025)rkm 35 (cours supérieur)rkm 15 (vers l'embouchure)
    Afficher les sites dans le tableau (2)
    • en amont de la confluence avec Černinský potokkm de rivière 34,9aucune norme non respectée
    • Zubnékm de rivière 15,11 indicateur
    • norme non respectée
    • aucune norme non respectée
    • point absent de l’annuaire

    Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.

    Geológia a geochémia toku Udava

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 37 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek90 % čiary vody

    10 % pieskovce a zlepence

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,0modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 315 mg/l, stredne tvrdá voda (13,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Nikel 39,3 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 88. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    50nGy/h dávkový príkon

    44. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    2vzorky so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (30 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    2 de 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Olovo 150 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Laborec).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    472vrtov do 3 km

    977 rozborov vody v okolí

    Z toho 452 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    7 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    42lokalít do 3 km

    5 záťaží, 37 skládok

    Najbližšia záťaž: Rovné – areál PD, 170 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    17záznamov do 5 km

    1 ložisko, 16 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    201plôch do 3 km

    9 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek90%SR 72 %
    • Pieskovce a zlepence10%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér90%
    • flyš10%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPoints
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív7×
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: resedimentované nivné piesčité štrky prikorytovej zóny2×
    flyšeocénzlínske súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív88%SR 68 %
    • fluviáne sedimenty terás13%SR 3,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,9m
    • 2 – 589%SR 48 %
    • 5 – 1011%SR 20 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 10 z 14 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Gravier60%SR 52 %
    • Pieskovce40%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)60%SR 22 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)40%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén a kvartér povodia Laborca po Brekov a mezozoikum Humenských vrchov100%SR 3,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidité de l'eau

    pH 7,97typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureté de l'eau

    13,1°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,35 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    315mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoruresF0,225 mg/l85. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3280 mg/l71. percentil
    • DraslíkK4,58 mg/l70. percentil
    • SodiumNa11,1 mg/l58. percentil
    • CalciumCa68,3 mg/l56. percentil
    • MagnésiumMg15,6 mg/l52. percentil
    • SulfatesSO441,4 mg/l51. percentil
    • ChloruresCl5,77 mg/l39. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH40,473 mg/l85. percentil
    • FosforečnanyPO40,159 mg/l54. percentil
    • NitratesNO34,17 mg/l29. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,23 mg/l26. percentil

    Métaux

    • FerFe0,0944 mg/l47. percentil
    • AluminiumAl55,6 μg/l46. percentil
    • ManganèseMn18,1 μg/l36. percentil
    • ZincZn3,93 μg/l29. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • NickelNi39,3 mg/kg88. percentil
    • ChromeCr97,8 mg/kg80. percentil
    • MolybdèneMo0,574 mg/kg78. percentil
    • SéléniumSe0,297 mg/kg62. percentil
    • VanadiumV73,1 mg/kg61. percentil
    • CuivreCu24,5 mg/kg54. percentil
    • CobaltCo8,26 mg/kg47. percentil
    • CadmiumCd0,143 mg/kg39. percentil
    • PlombPb13,4 mg/kg36. percentil
    • AntimoineSb0,473 mg/kg32. percentil
    • ArsenicAs5,33 mg/kg31. percentil
    • BizmutBi0,164 mg/kg28. percentil
    • CínSn1,91 mg/kg18. percentil
    • ZincZn67,8 mg/kg16. percentil
    • MercureHg0,0354 mg/kg5. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • DraslíkK1,59 %63. percentil
    • ManganèseMn920 mg/kg58. percentil
    • FerFe2,68 %50. percentil
    • TitánTi4 397 mg/kg47. percentil
    • AluminiumAl5,32 %39. percentil
    • SodiumNa0,812 %38. percentil
    • CalciumCa1,60 %36. percentil
    • MagnésiumMg0,680 %23. percentil
    • PhosphoreP519 mg/kg10. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BoreB74,0 mg/kg82. percentil
    • LítiumLi36,1 mg/kg79. percentil
    • BérylliumBe1,82 mg/kg74. percentil
    • GáliumGa16,2 mg/kg69. percentil
    • ZirkónZr451 mg/kg66. percentil
    • RubídiumRb90,2 mg/kg55. percentil
    • YtriumY27,6 mg/kg50. percentil
    • CérCe55,4 mg/kg37. percentil
    • StronciumSr112 mg/kg27. percentil
    • BáriumBa347 mg/kg16. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    50nGy/h vo vzduchu

    rozsah 47 až 57 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,43 ppm54. percentil
    • Potassium (K)K1,29 %46. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,45 ppm34. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Udavské – Zlaté rudy (630 m od vody)Humenné – Zlaté rudy (3,3 km od vody)Ľubiša – Zlaté rudy (3,5 km od vody)Rovné – areál PD – SK1001600P (170 m od vody)Udavské – železničná stanica – SK1001600P (180 m od vody)Udavské – skládka Janov dol – SK2005700F (840 m od vody)Papín – skládka NNO – SK2005700F (1,0 km od vody)Udavské – obaľovačka bituménových zmesí – SK1001600P (1,1 km od vody)Udavské – občasný (20 m od vody)Zubné – nijaký (30 m od vody)Adidovce – nijaký (40 m od vody)Vyšný Hrušov – občasný (70 m od vody)Hostovice – nijaký (80 m od vody)Papín – nedá sa odhadnúť (100 m od vody)Zubné – občasný (110 m od vody)Vyšný Hrušov – nijaký (140 m od vody)Papín – nijaký (160 m od vody)Udavské – občasný (190 m od vody)Rovné nad Udavou – občasný (750 m od vody)Papín – Močiarky – Papín – nijaký (770 m od vody)Udavské – občasný (790 m od vody)Udavské – skládka Janov dol – Udavské – nijaký (840 m od vody)Udavské – občasný (940 m od vody)Kochanovce nad Laborcom – nijaký (990 m od vody)Hostovice – trvalý (1,1 km od vody)Kochanovce nad Laborcom – občasný (1,2 km od vody)Pichne – nijaký (1,3 km od vody)Pichne – nijaký (1,8 km od vody)Nechválová – Nechválova Polianka – nijaký (2,1 km od vody)Hankovce – Lackovce – nijaký (2,1 km od vody)Pichne – nijaký (2,2 km od vody)Nechválová – Polianka – Nechválova Polianka – nijaký (2,2 km od vody)Hostovice – nedá sa odhadnúť (2,2 km od vody)Hostovice – občasný (2,3 km od vody)Hankovce – Lackovce – nijaký (2,3 km od vody)Koškovce – nijaký (2,4 km od vody)Hostovice – nijaký (2,4 km od vody)Koškovce – občasný (2,5 km od vody)Pichne – nijaký (2,6 km od vody)Humenné – nijaký (2,6 km od vody)Pichne – nijaký (2,8 km od vody)Snina – občasný (2,9 km od vody)Ľubiša – Veľopolie – nijaký (2,9 km od vody)Lackovce – občasný (2,9 km od vody)Lackovce – nijaký (2,9 km od vody)a1 (1,2 km od vody)a1 (2,7 km od vody)a1 (3,6 km od vody)a1 (5,2 km od vody)a1 (5,9 km od vody)a1 (6,0 km od vody)a1 (6,7 km od vody)Pčolinné – stavebný kameň (3,7 km od vody)Zubné – ropa (480 m od vody)Udavské – Au rudy (630 m od vody)Hostovice – tehliarske suroviny (820 m od vody)Humenné – sever – Au rozsypy (1,6 km od vody)Hostovice – drahé a ozdobné kamene – menilitové roho (1,7 km od vody)Nechválova Polianka – tehliarske suroviny (2,1 km od vody)Hostovice – tehliarske suroviny (2,4 km od vody)Pichne – tehliarske suroviny (2,6 km od vody)Nechválova Polianka – tehliarske suroviny (3,1 km od vody)Ľubiša – Au rudy (3,5 km od vody)Snina – stavebný kameň – pieskovec (3,5 km od vody)Čukalovce – tehliarske suroviny (4,7 km od vody)Pčoliné – stavebný kameň – pieskovec, kremenec (4,9 km od vody)– Zosuvy (100 m od vody)– Zosuvy (110 m od vody)– Zosuvy (130 m od vody)NIZNA JABLONKA – Zosuvy (160 m od vody)NIZNA JABLONKA – Zosuvy (170 m od vody)PAPIN – Zosuvy (190 m od vody)ADIDOVCE – Zosuvy (220 m od vody)– Zosuvy (220 m od vody)ZUBNE – Zosuvy (230 m od vody)– Zosuvy (240 m od vody)– Zosuvy (250 m od vody)OSADNE – Zosuvy (270 m od vody)NIZNA JABLONKA – Zosuvy (320 m od vody)– Zosuvy (320 m od vody)– Zosuvy (330 m od vody)ZUBNE – Zosuvy (350 m od vody)NIZNA JABLONKA – Zosuvy (410 m od vody)NIZNA JABLONKA – Zosuvy (430 m od vody)– Zosuvy (430 m od vody)– Zosuvy (450 m od vody)– Zosuvy (450 m od vody)ZUBNE – Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (470 m od vody)PAPIN – Zosuvy (470 m od vody)– Zosuvy (480 m od vody)– Zosuvy (490 m od vody)– Zosuvy (510 m od vody)– Zosuvy (550 m od vody)– Zosuvy (560 m od vody)OSADNE – Zosuvy (590 m od vody)HOSTOVICE – Zosuvy (600 m od vody)– Zosuvy (610 m od vody)– Blokové rozpadliny (650 m od vody)– Zosuvy (660 m od vody)– Zosuvy (690 m od vody)ZUBNE – Zosuvy (690 m od vody)– Zosuvy (690 m od vody)UDAVSKE – Zosuvy (720 m od vody)– Zosuvy (730 m od vody)NIZNA JABLONKA – Zosuvy (730 m od vody)– Zosuvy (740 m od vody)ADIDOVCE – Zosuvy (760 m od vody)– Zosuvy (760 m od vody)KOCHANOVCE – Zosuvy (770 m od vody)– Zosuvy (770 m od vody)– Zosuvy (790 m od vody)– Zosuvy (790 m od vody)UDAVSKE – Zosuvy (800 m od vody)– Zosuvy (810 m od vody)NIZNA JABLONKA – Zosuvy (840 m od vody)– Zosuvy (870 m od vody)OSADNE – Zosuvy (900 m od vody)– Zosuvy (910 m od vody)HOSTOVICE – Zosuvy (950 m od vody)VYSNY HRUSOV – Zosuvy (960 m od vody)– Zosuvy (1,0 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)HOSTOVICE – Zosuvy (1,1 km od vody)NIZNA JABLONKA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)NIZNA JABLONKA – Zosuvy (1,1 km od vody)– Svahové prúdy (1,2 km od vody)NIZNA JABLONKA – Zosuvy (1,2 km od vody)ADIDOVCE – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)PICHNE – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)KOCHANOVCE – Zosuvy (1,3 km od vody)SNINA – Zosuvy (1,3 km od vody)ADIDOVCE – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)BELA NAD CIROCHOU – Zosuvy (1,4 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)Papín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (20 m od vody)Papín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Papín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (70 m od vody)Papín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (90 m od vody)Vyšný Hrušov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (100 m od vody)Rovné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Nižná Jablonka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Rovné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Papín – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Hosťovice – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (140 m od vody)Zubné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Papín (150 m od vody)JRD Adidivce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (160 m od vody)Udavské – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (180 m od vody)Rovné – pozorovací vrt SHMÚ (200 m od vody)Zubné – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (230 m od vody)Udavské – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (250 m od vody)Udavské – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (310 m od vody)Zubné – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (370 m od vody)Vyšný Hrabovec – pozorovací vrt SHMÚ (410 m od vody)Hosťovice – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (560 m od vody)Udavské – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (610 m od vody)Kochanovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (660 m od vody)Udavské – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (830 m od vody)Udavské – monitorovací vrt (840 m od vody)Udavské – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (920 m od vody)Kochanovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Udavské – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Rovné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Kochanovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Pichne – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Udavské – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,5 km od vody)Pichne – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)JRD Pichné – negatívny vrt (1,6 km od vody)Udavské – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,6 km od vody)Udavské – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,7 km od vody)Udavské – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,7 km od vody)Udavské – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,8 km od vody)Kochanovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Udavské – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,9 km od vody)meteorologická stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (600 m od vody)zrážkomerná stanica – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,7 km od vody)zlato 1 ks – zlato (30 m od vody)zlato 1 ks – zlato (810 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • PlombPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 150 μg/lmedián 3,75 μg/l14 vzoriek50 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Laborec, 1999, 240 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 5,60 μg/lmedián 0,650 μg/l12 vzoriek42 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Adidovce, 90 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 78,0 μg/lmedián 65,0 μg/l10 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Udava, 2009, 60 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCumierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 2,50 μg/l14 vzoriek43 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Adidovce, 1994, 90 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsbežná hodnota
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l14 vzoriek86 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Udavka, potok, 1999, 110 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Adidovce, 1994, 90 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Laborec, 1999, 240 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l6 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Brusný potok, 2009, 480 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Laborec, 1999, 240 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 11,1 mg/lmedián 5,38 mg/l7 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Brusný potok, 2009, 480 m od vody. Porovnanie: 52. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)94 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Rutil (TiO₂)52 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)44 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)40 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)39 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)37 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)25 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)14 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Or (Au)2 vzorky, najviac 1 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    25611 zrno30 m
    25361 zrno810 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)66 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)45 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)42 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)41 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)37 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)2 vzorky, najviac 194 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 118 μg/lmedián 15,0 μg/l80 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZincZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3 727 μg/lmedián 17,0 μg/l80 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 180 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 4,20 μg/lmedián 0,500 μg/l80 vzoriek79 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,130 mg/lmedián 0,00500 mg/l80 vzoriek56 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,2 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l80 vzoriek99 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 400 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l80 vzoriek68 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,4 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCuzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 5,60 μg/lmedián 0,750 μg/l80 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,50 μg/lmedián 0,500 μg/l80 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 190 m od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,400 μg/lmedián 0,100 μg/l80 vzoriek91 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,250 μg/l80 vzoriek69 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,4 km od vody. Porovnanie: 88. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FerFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l32 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercureHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l80 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    potok, rieka13,48 Bq/l3,48 Bq/l
    studňa323,5 Bq/l17,8 Bq/l
    upravený prameň845,4 Bq/l23,8 Bq/l
    source1022,5 Bq/l10,9 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie121,0 Bq/l21,0 Bq/l
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie216,7 Bq/l8,72 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Pčolinnéstavebný kameňŤažené ložisko – LOMY SV, s.r.o.3,7 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMétauxEspèceOd vody
    UdavskéZlaté rudyAumineralogický výskyt630 m
    HumennéZlaté rudyAumineralogický výskyt3,3 km
    ĽubišaZlaté rudyAumineralogický výskyt3,5 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    472 vrtov v pásme 3 km, z toho 64 hydrogeologických a 408 ostatných; s číslom archívnej správy 452.

    Hĺbky vrtov

    • jusqu'à 10 m344×
    • 10–30 m66×
    • 30–100 m21×
    • 100–300 m3×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LieuEspèceProfondeurArchívna správaOd vody
    V-1inžiniersko-geologický5,0 m2136410 m
    Papínúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou8,0 m–20 m
    V-6inžiniersko-geologický3,5 m8356720 m
    V-28ložiskový7,0 m2136420 m
    S-1inžiniersko-geologický2,0 m456630 m
    V-29ložiskový7,0 m2136430 m
    V-21inžiniersko-geologický4,3 m2078930 m
    V-35ložiskový5,0 m2136440 m
    V-22ložiskový8,0 m2136450 m
    V-11ložiskový7,0 m2136450 m
    V-4inžiniersko-geologický4,5 m5164650 m
    S-3inžiniersko-geologický12,0 m738950 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    SourceEspèceTempérature de l’eau (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 571,2 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LieuČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Rovné – areál PDSK1001600P170 m
    Udavské – železničná stanicaSK1001600P180 m
    Udavské – skládka Janov dolSK2005700F840 m
    Papín – skládka NNOSK2005700F1,0 km
    Udavské – obaľovačka bituménových zmesíSK1001600P1,1 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Udavské1 200 m²1973–20 m
    Zubné100 m²1986–30 m
    Adidovce1 000 m²1975–40 m
    Vyšný Hrušov–1970–70 m
    Hostovice80 m²1991–80 m
    Papín–1976–100 m
    Zubné–1983–110 m
    Vyšný Hrušov–1983–140 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy198×
    • Blokové rozpadliny2×
    • Svahové prúdy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny182×
    • Stabilizovaný10×
    • Aktívny9×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova88×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S53×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick27×
    • Nedostatočne doložené22×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0004×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisations et lieu

    Qui gère les parcours de pêche et où ils se trouvent

    Organisations sur le cours d'eauqui gère les parcours de pêche et quelles y sont les conditions aujourd'hui

    1. Humenné2 parcours de pêche · 37 km27Udava č. 128

    Autres cours d'eau à proximité

    Bassin versant : Bodrog et Hornád