Talajvíz
Talajvíz szennyezése
- Monitoringállomások
- 758
- Túllépéssel, 2025 (61%)
- 460
- Emberi tevékenységből származó anyagok (23 %)
- 171
- Évek az évkönyvekben
- 9
Talajvíz
SHMÚ-monitoring, 2017–2025 évek
- Talajvíz, 2025SHMÚ mérőállomások
- 298állomás a norma túllépése nélkül
- 289a norma más anyagoknál túllépve (gyakran természetes: vas, mangán, szulfátok)
- 171emberi tevékenységből származó anyagok (nitrátok, peszticidek, PFAS, oldószerek)
A talajvíz ivóvízforrás, szárazság idején pedig a vízfolyások fő vízforrása is. A 758 SHMÚ-monitoringállomásból 460 túllépte a normát legalább egy mutatóban 2025-ban. A természetes anyagok (vas, mangán, szulfátok, vezetőképesség) gyakran a geológia következményei. A szennyezés szempontjából fontosabbak a nitrátok, növényvédő szerek, a PFAS és a klórozott oldószerek, amelyek az emberi tevékenység révén kerültek a vízbe.
A kapcsolat a horgászvízzel közvetett: a talajvíz alapfolyásként jut el a vízfolyásokhoz. Ezért számít csak gyengén a horgászvíz pontszámába: a 10 km-en belüli állomások tipikus értéke (nitrátok, káros anyagok, ammónium, vas, kloridok) szorozva az adatok megbízhatóságával kerül felhasználásra. Ahol a mért adatok hiányoznak, az évkönyvet használják, vagyis hogy a környező állomások többségénél túllépik-e az emberi tevékenységből származó anyagok határértékeit.
- Legtisztább víz31 horgászvíz nem teljesített norma nélkülHorgászvizek, vízfolyások és talajvíz-állomások szennyezés nélkül
- Felszíni vizek294 / 363 helyszín nem teljesíti a normát (2025)Legrosszabb pontok, leggyakoribb mutatók és vízgyűjtők
- Szennyvíztisztító telepek és szennyezők7 nem felel meg a követelményeknek, 29 túlterheltLegnagyobb kibocsátási mennyiségek és túlterhelt szennyvíztisztító telepek
Mért értékek, 2025. év
Valódi számok a SHMÚ-állomásokról, nem csak túllépések
Az évkönyvek csak a normát túllépő mutatókat sorolják fel. Ezek mellett a SHMÚ a tényleges mért értékeket is közzéteszi, így azt is látni lehet, hogy mennyi hiányzik a normához. Megvannak 758 állomáshoz a 758-ből (az utolsó év mérésekkel: 2025; az utolsó évi adatok nélküli állomásoknál a megelőző két év egyikét veszik figyelembe).
A nitrátok 50 mg/l feletti normája 79 állomáson (10 %), további 89 (12 %) állomáson 25 és 50 mg/l között van. A káros anyagok (fémek, növényvédő szerek, PFAS, oldószerek) 151 állomáson, az ammóniumionok vagy nitritek 86 állomáson lépik túl a normát. Minden olyan szempontból, ami számít a horgászvizek pontszámába, 363 állomás (48 %) van normán belül.
Minden horgászvíz esetében vesszük a 10 km-en belüli állomások tipikus értékét (a közelebbi állomásnak nagyobb a súlya), és felhasználjuk a pontszámban, a „Vízszennyezés” szűrőben, a horgászvizek sorrendjében és a térkép színeiben. A normával megegyező érték a SHMÚ-hoz hasonlóan túllépésnek számít.
Nitrátokállomások száma a mért érték szerint
- 25 mg/l alatt590 / 75878%
- 25 – 50 mg/l89 / 75812%
- 50 mg/l-től (szabvány)79 / 75810%
Nitrátok régiók szerint25 mg/l feletti állomások aránya
- Bratislava14 / 8117%
- Trnava33 / 12626%
- Trenčín15 / 7021%
- Nitra49 / 11742%
- Žilina7 / 759%
- Banská Bystrica12 / 9712%
- Prešov5 / 707%
- Košice33 / 11928%
- nitrátok a normán túl (50 mg/l-től)
- nitrátok 25 mg/l-től
Mi lépi túl a normátállomások száma 758-ből
- beszámít a horgászvíz pontszámába
- megjelenítve, a pontszámba nem számít bele
Horgászvizek térképe a talajvíz nitrátjai szerint
Tipikus érték a horgászvíztől számított 10 km-en belüli állomásokról
Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia
A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.
A horgászvíz vonalának színe a horgászvíz 10 km-es körzetében lévő talajvíz tipikus nitrát tartalmát mutatja (mg/l, SHMÚ mérés 2025-ből). Az ivóvízszabvány 50 mg/l. A színt átkapcsolhatod a talajvízben lévő káros anyagokra, a felszíni vízre és a tisztítóművekre is.
Legmagasabb nitráttartalmú állomások
A 2025-ben mért legmagasabb érték (mg/l szerinti sorrendben)
- KiarovNagykürtös járás · fúrólyuk vagy kútnitrátok a norma felett és mások (2)
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. szept. 23. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok640 mg/l
- Ammóniumionok0,11 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vasaló0,003 mg/l
- Klorid433 mg/l
- AlumíniumA határérték 20 %-a
- glifozátA határérték 18 000 %-a
- TupaLéva járás · fúrólyuk vagy kútnitrátok a norma felett és mások (1)
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. júl. 10.
- Nitrátok461 mg/l
- Ammóniumionok0,03 mg/l
- Nitritek0,02 mg/l
- Vasaló0,089 mg/l
- Klorid45 mg/l
- ArzénA határérték 19 %-a
- glifozátA határérték 11 000 %-a
- Male RaskovceNagymihály járás · fúrólyuk vagy kútnitrátok a norma felett és mások (2)
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 30. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok392 mg/l
- Ammóniumionok0,28 mg/l
- Nitritek0,05 mg/l
- Vasaló0,21 mg/l
- Klorid315 mg/l
- AlumíniumA határérték 95 %-a
- peszticidek összegeA határérték 478 %-a
- TonKomárom járás · fúrólyuk vagy kútnitrátok a norma felett és mások (1)
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 22. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok374 mg/l
- Ammóniumionok0,2 mg/l
- Nitritek0,08 mg/l
- Vasaló0,065 mg/l
- Klorid167 mg/l
- NikkelA határérték 25 %-a
- glifozátA határérték 9 000 %-a
- BodrogszerdahelyTőketerebes járás · fúrólyuk vagy kútnitrátok a norma felett és mások (1)
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 8. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok285 mg/l
- Ammóniumionok14,2 mg/l
- Nitritek0,05 mg/l
- Vasaló0,11 mg/l
- Klorid134 mg/l
- NikkelA határérték 50 %-a
- Palarikovo-ludovitovÉrsekújvár járás · fúrólyuk vagy kúta nitrátok a szabvány felett
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. máj. 6.
- Nitrátok277 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek0,02 mg/l
- Vasaló0,002 mg/l
- Klorid161 mg/l
- ArzénA határérték 5 %-a
- OravkaRimaszombat járás · fúrólyuk vagy kútnitrátok a norma felett és mások (1)
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 21. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok249 mg/l
- Ammóniumionok0,03 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vasaló0,014 mg/l
- Klorid120 mg/l
- AlumíniumA határérték 15 %-a
- atrazinA határérték 130 %-a
- JatovÉrsekújvár járás · fúrólyuk vagy kútnitrátok a norma felett és mások (1)
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. máj. 6.
- Nitrátok246 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek0,07 mg/l
- Vasaló0,007 mg/l
- Klorid271 mg/l
- NikkelA határérték 15 %-a
- DiakovceVágsellye járás · fúrólyuk vagy kúta nitrátok a szabvány felett
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. szept. 9. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok244 mg/l
- Ammóniumionok0,03 mg/l
- Nitritek0,12 mg/l
- Vasaló0,006 mg/l
- Klorid47,8 mg/l
- AlumíniumA határérték 85 %-a
- Velke LudinceLéva járás · fúrólyuk vagy kúta nitrátok a szabvány felett
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 8. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok206 mg/l
- Ammóniumionok0,01 mg/l
- Nitritek0,01 mg/l
- Vasaló0,005 mg/l
- Klorid105 mg/l
- KrómA határérték 14 %-a
- SvodinÉrsekújvár járás · fúrólyuk vagy kúta nitrátok a szabvány felett
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. máj. 12.
- Nitrátok205 mg/l
- Ammóniumionok0,03 mg/l
- Nitritek0,05 mg/l
- Vasaló< 0,002 mg/l
- Klorid148 mg/l
- AlumíniumA határérték 10 %-a
- MuzlaÉrsekújvár járás · fúrólyuk vagy kútnitrátok a norma felett és mások (1)
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 30. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok175 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek0,01 mg/l
- Vasaló0,006 mg/l
- Klorid82,7 mg/l
- AlumíniumA határérték 70 %-a
- glifozátA határérték 6 000 %-a
- norma felett: nitrátok 50 mg/l-től, káros anyagok vagy ammóniumionok
- nitrátok 25 mg/l-től, vas vagy kloridok magasak
- szabványon belül
Minden anyag esetében az érték az adott évi minták közül a legmagasabb. A normával megegyező érték túllépésnek számít, ahogy a SHMÚ-nál is.
Állomások káros anyagokkal a szabvány felett
Fémek, peszticidek, PFAS vagy oldószerek a szabvány felett, a legtöbb anyagcsoport felül
- Bratislava – Vlcie HrdloBratislava II járás · fúrólyuk vagy kútkáros anyagok a szabvány felett
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 15. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok< 1 mg/l
- Ammóniumionok0,06 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vasaló0,033 mg/l
- Klorid101 mg/l
- AlumíniumA határérték 15 %-a
- Metil-bentazonA határérték 110 %-a
- klóretén (vinil-klorid)A határérték 2 560 %-a
- Dvorniky na OstroveDunaszerdahely járás · fúrólyuk vagy kútkáros anyagok a szabvány felett
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. szept. 30. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok15,1 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vasaló0,018 mg/l
- Klorid17,6 mg/l
- AlumíniumA határérték 15 %-a
- glifozátA határérték 6 000 %-a
- klóretén (vinil-klorid)A határérték 300 %-a
- HoliceDunaszerdahely járás · fúrólyuk vagy kútkáros anyagok a szabvány felett és egyéb (1)
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 16. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok25,5 mg/l
- Ammóniumionok0,03 mg/l
- Nitritek0,02 mg/l
- Vasaló0,026 mg/l
- Klorid31,8 mg/l
- AlumíniumA határérték 15 %-a
- glifozátA határérték 9 000 %-a
- klóretén (vinil-klorid)A határérték 360 %-a
- Horna PotonDunaszerdahely járás · fúrólyuk vagy kútnitrátok a norma felett és mások (1)
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 6. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok73,9 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek0,02 mg/l
- Vasaló0,02 mg/l
- Klorid46 mg/l
- KrómA határérték 24 %-a
- glifozátA határérték 8 000 %-a
- benzolA határérték 100 %-a
- Jasenie – Zo StolyBreznóbánya járás · forráskáros anyagok a szabvány felett
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. júl. 24.
- Nitrátok3,7 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vasaló< 0,002 mg/l
- Klorid< 1 mg/l
- ArzénA határérték 144 %-a
- klóretén (vinil-klorid)A határérték 300 %-a
- JelkaGalánta járás · fúrólyuk vagy kútkáros anyagok a szabvány felett
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 6. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok11,4 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek0,02 mg/l
- Vasaló0,024 mg/l
- Klorid42,2 mg/l
- AlumíniumA határérték 20 %-a
- glifozátA határérték 5 000 %-a
- klóretén (vinil-klorid)A határérték 1 280 %-a
- KalinkovoSzenc járás · fúrólyuk vagy kútkáros anyagok a szabvány felett és egyéb (2)
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. nov. 17. (4 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok3 mg/l
- Ammóniumionok1,29 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vasaló1,58 mg/l
- Klorid19,2 mg/l
- ArzénA határérték 412 %-a
- MCPBA határérték 100 %-a
- PFAS összege (20 kiválasztott mutató)A határérték 40 %-a
- KomarnoKomárom járás · fúrólyuk vagy kútkáros anyagok a szabvány felett és egyéb (1)
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 27. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok37 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vasaló0,11 mg/l
- Klorid21 mg/l
- ArzénA határérték 153 %-a
- klóretén (vinil-klorid)A határérték 3 520 %-a
- Opatovce nad NitrouPrivigye járás · fúrólyuk vagy kútkáros anyagok a szabvány felett és egyéb (2)
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. szept. 30. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok< 1 mg/l
- Ammóniumionok0,58 mg/l
- Nitritek0,01 mg/l
- Vasaló12,4 mg/l
- Klorid14,1 mg/l
- ArzénA határérték 193 %-a
- klopiralidA határérték 20 %-a
- klóretén (vinil-klorid)A határérték 2 660 %-a
- RybnikLéva járás · fúrólyuk vagy kútnitrátok a norma felett és mások (1)
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 29. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok92,8 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek0,02 mg/l
- Vasaló0,002 mg/l
- Klorid34,6 mg/l
- ArzénA határérték 100 %-a
- klóretén (vinil-klorid)A határérték 3 400 %-a
- Ulany nad Zitavou – D. OhajÉrsekújvár járás · fúrólyuk vagy kútkáros anyagok a szabvány felett és egyéb (1)
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 14. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok< 1 mg/l
- Ammóniumionok0,2 mg/l
- Nitritek0,01 mg/l
- Vasaló8,09 mg/l
- Klorid58,4 mg/l
- ArzénA határérték 268 %-a
- dezizopropil-atrazinA határérték 120 %-a
- Vysne ValiceRimaszombat járás · fúrólyuk vagy kútkáros anyagok a szabvány felett és egyéb (3)
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. júl. 16.
- Nitrátok2,4 mg/l
- Ammóniumionok10 mg/l
- Nitritek0,02 mg/l
- Vasaló1,37 mg/l
- Klorid447 mg/l
- ArzénA határérték 134 %-a
- benzolA határérték 230 %-a
Egy anyag értéke a szabvány legmagasabb aránya a saját csoportján belül. A szabványok ivóvízre vonatkoznak, és szigorúbbak, mint a halakra káros határértékek; a fémek kőzetekből is származhatnak.
Alakulás 2017 óta
A normát túllépő állomások aránya
- 201779 / 27510%
- 201876 / 27110%
- 201994 / 30112%
- 2020111 / 31215%
- 202186 / 28911%
- 2022112 / 42215%
- 2023178 / 47023%
- 2024157 / 46521%
- 2025171 / 46023%
- emberi tevékenységből származó anyagokat tartalmazó állomások
- bármilyen túllépést mutató állomások (beleértve a természetes anyagokat is)
Régiók szerint
Emberi tevékenységből származó anyagok tekintetében a normát 2025-ben túllépő állomások
- Bratislava25 / 8131%
- Trnava48 / 12638%
- Trenčín7 / 7010%
- Nitra51 / 11744%
- Žilina10 / 7513%
- Banská Bystrica14 / 9714%
- Prešov2 / 703%
- Košice14 / 11912%
Legrosszabb állomások
A legtöbb emberi tevékenységből származó anyag a normán túl 2025-ben
- Male RaskovceNagymihály járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- Mangán
- Összes vas
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- Vezetőképesség 20 °C-on
- TOC
- Szulfátok
- Peszticidek összege
- Klorid
- MCPB
- Acetoklór-oxámsav (µg/l)
- Alaklór OA
- Alaklór ESA
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 30. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok392 mg/l
- Ammóniumionok0,28 mg/l
- Nitritek0,05 mg/l
- Vasaló0,21 mg/l
- Klorid315 mg/l
- AlumíniumA határérték 95 %-a
- peszticidek összegeA határérték 478 %-a
- Ipelsky SokolecLéva járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- A NO3 és NO2 aránya
- Ammóniumionok
- Nitrátok
- Vezetőképesség 20 °C-on
- Peszticidek összege
- Glifozát
- MCPB
- Acetoklór-oxámsav (µg/l)
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. nov. 4. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok150 mg/l
- Ammóniumionok6,19 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vasaló0,003 mg/l
- Klorid84,4 mg/l
- SzelénA határérték 20 %-a
- glifozátA határérték 9 000 %-a
- SzepsiKassa járás – környék · fúrt kút vagy ásott kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- PH
- Benzo(a)pirén
- PCE (tetraklór-etilén) és TCE (triklór-etilén) összege
- PAH-ok összege
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. szept. 24. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok84,8 mg/l
- Ammóniumionok0,03 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vasaló0,034 mg/l
- Klorid174 mg/l
- AntimonA határérték 61 %-a
- Metil-bentazonA határérték 60 %-a
- PCE (tetraklóretén) és TCE (triklóretén) összegeA határérték 727 %-a
- benzo(a)pirénA határérték 460 %-a
- BlatneSzenc járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- Peszticidek összege
- Metil-bentazon
- MCPB
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 7. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok105 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vasaló0,012 mg/l
- Klorid44,8 mg/l
- AlumíniumA határérték 85 %-a
- Metil-bentazonA határérték 190 %-a
- Horna PotonDunaszerdahely járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- Peszticidek összege
- Glifozát
- Benzol
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 6. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok73,9 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek0,02 mg/l
- Vasaló0,02 mg/l
- Klorid46 mg/l
- KrómA határérték 24 %-a
- glifozátA határérték 8 000 %-a
- benzolA határérték 100 %-a
- ModranyKomárom járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- Peszticidek összege
- Glifozát
- Dezizopropil-atrazin
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. nov. 10. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok106 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vasaló0,013 mg/l
- Klorid39,1 mg/l
- KrómA határérték 12 %-a
- glifozátA határérték 15 000 %-a
- Dvorniky na OstroveDunaszerdahely járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- Peszticidek összege
- Glifozát
- Klór-etén (vinil-klorid)
- Klórmekvát
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. szept. 30. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok15,1 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vasaló0,018 mg/l
- Klorid17,6 mg/l
- AlumíniumA határérték 15 %-a
- glifozátA határérték 6 000 %-a
- klóretén (vinil-klorid)A határérték 300 %-a
- Calovec – KamenicnaKomárom járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- Mangán
- Összes vas
- Ammóniumionok
- Vezetőképesség 20 °C-on
- TOC
- Szulfátok
- Peszticidek összege
- Glifozát
- Hidroxi-terbutilazin
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 14. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok< 1 mg/l
- Ammóniumionok0,68 mg/l
- Nitritek0,02 mg/l
- Vasaló4,45 mg/l
- Klorid241 mg/l
- AlumíniumA határérték 20 %-a
- glifozátA határérték 9 000 %-a
- KiarovNagykürtös járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- Vezetőképesség 20 °C-on
- Szulfátok
- Peszticidek összege
- Glifozát
- Klorid
- Magnézium
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. szept. 23. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok640 mg/l
- Ammóniumionok0,11 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vasaló0,003 mg/l
- Klorid433 mg/l
- AlumíniumA határérték 20 %-a
- glifozátA határérték 18 000 %-a
- BrestovanyNagyszombat járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- Mangán
- Összes vas
- Vezetőképesség 20 °C-on
- TOC
- Szulfátok
- Peszticidek összege
- Terbutrin
- Prometrin
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. szept. 9. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok< 1 mg/l
- Ammóniumionok0,27 mg/l
- Nitritek0,02 mg/l
- Vasaló4,99 mg/l
- Klorid139 mg/l
- ArzénA határérték 59 %-a
- prometrinA határérték 220 %-a
- TonKomárom járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- Mangán
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- Vezetőképesség 20 °C-on
- TOC
- Szulfátok
- Peszticidek összege
- Glifozát
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 22. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok374 mg/l
- Ammóniumionok0,2 mg/l
- Nitritek0,08 mg/l
- Vasaló0,065 mg/l
- Klorid167 mg/l
- NikkelA határérték 25 %-a
- glifozátA határérték 9 000 %-a
- TupaLéva járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- Mangán
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- Vezetőképesség 20 °C-on
- Szulfátok
- Peszticidek összege
- Glifozát
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. júl. 10.
- Nitrátok461 mg/l
- Ammóniumionok0,03 mg/l
- Nitritek0,02 mg/l
- Vasaló0,089 mg/l
- Klorid45 mg/l
- ArzénA határérték 19 %-a
- glifozátA határérték 11 000 %-a
- TonKomárom járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- Mangán
- Vezetőképesség 20 °C-on
- TOC
- Szulfátok
- Peszticidek összege
- Glifozát
- Metil-bentazon
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 20. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok18,6 mg/l
- Ammóniumionok0,11 mg/l
- Nitritek0,03 mg/l
- Vasaló0,048 mg/l
- Klorid46,3 mg/l
- NikkelA határérték 20 %-a
- glifozátA határérték 9 000 %-a
- OravkaRimaszombat járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- Vezetőképesség 20 °C-on
- TOC
- Klórmekvát
- Atrazin
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 21. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok249 mg/l
- Ammóniumionok0,03 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vasaló0,014 mg/l
- Klorid120 mg/l
- AlumíniumA határérték 15 %-a
- atrazinA határérték 130 %-a
- MuzlaÉrsekújvár járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- Vezetőképesség 20 °C-on
- Szulfátok
- Peszticidek összege
- Glifozát
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 30. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok175 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek0,01 mg/l
- Vasaló0,006 mg/l
- Klorid82,7 mg/l
- AlumíniumA határérték 70 %-a
- glifozátA határérték 6 000 %-a
- MocaKomárom járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- Mangán
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- Szulfátok
- Peszticidek összege
- Glifozát
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. dec. 3. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok107 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek0,03 mg/l
- Vasaló0,008 mg/l
- Klorid49,3 mg/l
- AlumíniumA határérték 65 %-a
- glifozátA határérték 11 000 %-a
- Dvorniky N.o.-kele Mj.Dunaszerdahely járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- Mangán
- Összes vas
- Peszticidek összege
- Glifozát
- Klórmekvát
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 6. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok1,4 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek0,01 mg/l
- Vasaló0,21 mg/l
- Klorid30,7 mg/l
- AlumíniumA határérték 15 %-a
- glifozátA határérték 5 000 %-a
- OldzaDunaszerdahely járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- Peszticidek összege
- Glifozát
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. nov. 18. (4 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok62,9 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vasaló0,034 mg/l
- Klorid51,4 mg/l
- AlumíniumA határérték 20 %-a
- glifozátA határérték 7 000 %-a
- PCE (tetraklóretén) és TCE (triklóretén) összegeA határérték 59 %-a
- OldzaDunaszerdahely járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- Peszticidek összege
- Glifozát
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. nov. 18. (4 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok112 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek< 0,01 mg/l
- Vasaló0,023 mg/l
- Klorid46,8 mg/l
- AlumíniumA határérték 15 %-a
- glifozátA határérték 5 000 %-a
- PCE (tetraklóretén) és TCE (triklóretén) összegeA határérték 14 %-a
- Horna PotonDunaszerdahely járás · fúrólyuk vagy kútemberi tevékenységből származó anyagok2017–2025
2025 évben túllépve:
- A NO3 és NO2 aránya
- Nitrátok
- Peszticidek összege
- Glifozát
Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. okt. 6. (2 mintavétel, anyagonként az év legmagasabb értéke)
- Nitrátok73,7 mg/l
- Ammóniumionok< 0,01 mg/l
- Nitritek0,01 mg/l
- Vasaló0,017 mg/l
- Klorid44 mg/l
- AlumíniumA határérték 15 %-a
- glifozátA határérték 7 000 %-a
- emberi tevékenységből származó anyagok
- csak természetes anyagok
- túllépés nem fordult elő
A SHMÚ az állomások neveit ékezetek nélkül és nagybetűvel adja meg; úgy jelenítjük meg, ahogy ő is megadja.
Mi nem felel meg a leggyakrabban
Azon állomások száma, amelyek 2025-ben túllépték az adott mutatót
- emberi tevékenységből származó anyagok
- természetes anyagok és geológia
Honnan származnak az adatok, és mit nem mondanak
- Felszíni vizek: a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) Felszíni vizek minősége című évkönyvei 2022 és 2025 között. A 269/2010 Z. z. sz. kormányrendelet szerinti határértéket nem teljesítő helyek és mutatók listáját átírtuk a bővítmény táblázatába. A régebbi évkönyvek más formátumúak, ezért nem szerepelnek.
- Talajvíz: az SHMÚ Talajvíz minősége évkönyvei, állomások és az ivóvíz-határértékek szerint túllépett mutatók (2017–2025). A kapcsolat a horgászvízzel csak közvetett.
- Felszín alatti vizek, mért értékek: az SHMÚ „A felszín alatti vizek minőség-ellenőrzésének eredményei” nyilvános felülete. Ténylegesen mért értékeink (nitrátok, ammóniumionok, vas, kloridok, fémek, peszticidek, PFAS, oldószerek) 758 állomásra vannak; minden anyagnál a 2025. évi mintavételek legmagasabb értékét vesszük (az adott évre adattal nem rendelkező állomásoknál az előző két év egyikéből). A határértékkel egyenlő érték az SHMÚ-hoz hasonlóan túllépésnek számít.
- Szennyvíztisztítók: a szennyvíztisztító telepek nyilvántartása (VÚVH, EEA) a „Body pri revíroch” fájlból, azaz csak a horgászvíz vonalától számított 2 km-en belüli telepek. Sokkal több tisztítótelep van itt: Szlovákia.
Amit ezek az adatok nem mondanak el. Az évkönyv azokat a helyeket sorolja fel, amelyek nem teljesítették a határértéket. A belőle hiányzó hely nem bizonyíték a tiszta vízre, ezért a horgászvizek pontszáma csak csökkenhet, és soha nem nő. Az ipari szennyezőket (Nemzeti Szennyezési Nyilvántartás) nem vettük fel a listára, mert a nyilvántartás az adatgyűjtéskor nem volt elérhető, a szennyvíztisztító telepek közül pedig csak azokat tüntetjük fel, amelyeket a horgászvizek közelében találtunk. Az SHMÚ-helyeknek csak 31%-a rendelkezik pontos helymeghatározással, 47%-uk csak hozzávetőleges hellyel (a víztest alapján, ezért a horgászvizeknél kisebb súllyal számítanak), 22%-uknak pedig egyáltalán nincs helyadata, így ezeket nem rendeljük hozzá a horgászvizekhez. A távolságot, a vízfolyás nevének egyezését és a sorrendet mi határozzuk meg; a hozzárendelés tájékoztató jellegű.