Vízminőség

A legtisztább víz itt: Szlovákia

Nem teljesített norma nélküli horgászvizek
31
Nem teljesített norma nélküli helyszínek a vízfolyásokon
140
Túllépés nélküli talajvíz-állomások
138
Mérések szerinti normán belüli talajvíz-állomások
363

Hol a legtisztább a víz

A szennyezési oldal ellentéte: mi az, ami nem teljesített norma nélkül jött ki

  • Felszíni vizek, 2025Az SHMÚ állami monitoringjának mérőpontjai vízfolyásokon és tározókon
    • 69pont teljesített minden normát
    • 91a normát csak a pontszámon kívüli mutatóknál nem teljesíti (főleg PAH-ok, sók, ásványi anyagok)
    • 203nem teljesíti az oxigénre, tápanyagokra, fémekre vagy ártalmas anyagokra vonatkozó normát
  • Talajvíz, 2025SHMÚ mérőállomások
    • 298állomás a norma túllépése nélkül
    • 289a norma más anyagoknál túllépve (gyakran természetes: vas, mangán, szulfátok)
    • 171emberi tevékenységből származó anyagok (nitrátok, peszticidek, PFAS, oldószerek)
  • Tisztítók a horgászvizek közelébentisztítótelepek 2 km-en belül a horgászvíztől; probléma = nem felel meg az EU követelményeinek vagy túl van terhelve 100% fölött
    • 230szennyvíztisztító telepek megállapított hiba nélkül
    • 35problémás szennyvíztisztító (7 nem felel meg az EU-nak, 29 túlterhelt)
  • Horgászvizekaz összes értékelt horgászvíz
    • 31horgászvíz teljesíti a tiszta víz összes feltételét
    • 1 365egyéb (egy feltétel nem teljesül, vagy hiányoznak az adatok)

A legtiszta víz ott van, ahol az állami monitoring nem észlelt semmilyen normatúllépést. A 2025-es SHMÚ-évkönyv 363 helyszínéből 69 (19 %) teljesítette az összes mutatót. A maradék helyek legalább egy mutatóban nem felelnek meg a normának, leggyakrabban az égésből származó PAH-okról és ásványi anyagokról van szó, ritkábban a tápanyagokról és az oxigénről.

Hogyan kerül be egy horgászvíz a listába, és mit nem mond el a lista

A horgászvíz akkor szerepel a listán, ha három feltétel teljesül: a legközelebbi SHMÚ-hely ugyanazon a vízfolyáson minden évben teljesítette a normákat, amelyek az évkönyvben szerepelnek, a közelben nincs az emberi tevékenységből származó anyagokat tartalmazó felszín alatti vízállomások fele vagy többje, és a horgászvíztől 2 km-en belüli szennyvíztisztító sem nem túlterhelt, sem nem teljesíti az EU követelményeit. Ha van talajvíz-mérésünk a horgászvíz környékére, akkor azoknak is a szabványon belül kell lenniük: nitrátok 25 mg/l alatt, nincs fém, peszticid, PFAS vagy oldószer a szabvány felett, és nincs ammónium, nitrit, vas vagy klorid a határ felett. Ilyen horgászvíz 31 van.

Amit a lista nem mond: a felszíni vizek évkönyve csak azokat a mutatókat sorolja fel, amelyek nem teljesítették a szabványt, a mért értékeket nem. A „tiszta” itt tehát azt jelenti, hogy „semmi sem áll a szabvány felett”, nem pedig azt, hogy „a legjobb mért adatok”. A talajvíz esetében mért értékeink vannak, és azoknál a horgászvizeknél, amelyekre az európai nyilvántartásból vannak mért értékeink, oxigént, nitrátokat és foszfort adunk meg közvetlenül a horgászvíznél. Az SHMÚ-helyszín pozíciója gyakran csak hozzávetőleges, ezért megjegyzés szerepel mellettük.

Horgászvizek térképe tisztaság szerint

Zöld vonal: a legközelebbi SHMÚ-helyszínen nem volt nem teljesített norma

Részletes szűrőkrégió, járás, mederfenék, mélység, árnyékolás, műholdak, vízkémia, szennyezés, halak, geológia

1445horgászvíz
Válasszon kategóriát a kiválasztás szűkítéséhez. Minden lehetőség mellett látható, hány horgászvíz marad.
A térkép színe
Térkép betöltése…

A térképet két ujjal mozgathatja. Teljes képernyős módban egy ujj elég.

A zöld vonal azt jelenti, hogy a legközelebbi SHMÚ-helyen a 2025 évi évkönyvben egyetlen norma sem lett teljesítve. Minél sötétebb vörös felé a vonal, annál több mutató nem felel meg. A szürke horgászvizek közelében nincs azonos nevű vízfolyású helyszín. A színt átválthatja talajvízre és tisztítókra is.

A legtisztább vizű horgászvizek

Teljesített norma, talajvíz- vagy közeli tisztítógond nélkül

  • Teplička (Trenčín)SHMÚ állomás Trenčianska Teplá (közvetlenül a horgászvíznél) · Trencséni kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 17,0 mg/l)nincs nem teljesített norma
  • Tovarský potokSHMÚ állomás Červený Kameň, nad (közvetlenül a horgászvíznél) · Trencséni kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 11,8 mg/l)nincs nem teljesített norma
  • TisovníkSHMÚ állomás Vieska (1,6 km) · Besztercebányai kerületnincs nem teljesített norma
  • Čierny Váh č. 2SHMÚ állomás Ipoltica, osada Čierny Váh, nad (1,6 km) · Zsolnai kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 3,3 mg/l)nincs nem teljesített norma
  • Dunaj č. 3SHMÚ állomás ČOV Slovnaft, pod (8,5 km) · Nagyszombati kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 0,5 mg/l)nincs nem teljesített norma
  • Biely potok (Martin)SHMÚ állomás Sučany, nad (Uhlisko) (közvetlenül a horgászvíznél) · Zsolnai kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 10,5 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Bitarovský potokSHMÚ állomás Bánová, pred (közvetlenül a horgászvíznél) · Zsolnai kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 22,9 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Hornád č. 2cSHMÚ állomás ÚKČ Košice, pod (közvetlenül a horgászvíznél) · Kassai kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 4,5 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Levočský potok č. 1SHMÚ állomás Levočský potok, ústie (közvetlenül a horgászvíznél) · Kassai kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 8,0 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • MútňankaSHMÚ állomás Mútne, nad (közvetlenül a horgászvíznél) · Zsolnai kerületa helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Orava č. 1aSHMÚ állomás Orava, vyústenie OV z MAHLE Components a WWT Dolný Kubín, pod (közvetlenül a horgászvíznél) · Zsolnai kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 22,3 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Rajčanka č. 1SHMÚ állomás Kľače-pod objektami Farmy Bárdy (közvetlenül a horgászvíznél) · Zsolnai kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 22,9 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Stupavský potok č. 2SHMÚ állomás Stupavský potok, nad ČOV Borinka (közvetlenül a horgászvíznél) · Pozsonyi kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 10,9 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • SúčankaSHMÚ állomás Hrabovka, pri (közvetlenül a horgászvíznél) · Trencséni kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 21,6 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Varínka č. 1bSHMÚ állomás Terchová, nad (Stará dolina) (közvetlenül a horgászvíznél) · Zsolnai kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 10,5 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Jakubianka č. 2SHMÚ állomás Stará Ľubovňa (0,1 km) · Eperjesi kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 4,1 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Hornád č. 2bSHMÚ állomás ÚKČ Košice, pod (0,3 km) · Kassai kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 9,1 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Stupavský potok č. 1SHMÚ állomás Stupavský potok, nad ČOV Borinka (0,9 km) · Pozsonyi kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 11,7 mg/l)Mért értékek: oldott oxigén 11,5 mg/l, nitrátok 2,3 mg N/l, foszfor (foszfátok) 0,03 mg P/la helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Hornád č. 2aSHMÚ állomás ÚKČ Košice, pod (2,9 km) · Kassai kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 9,1 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Hnilec č. 4SHMÚ állomás ŽST Vernár, nad (3,0 km) · Kassai kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 6,4 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Varínka č. 1aSHMÚ állomás Terchová, nad (Stará dolina) (3,8 km) · Zsolnai kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 10,5 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Hron č. 6aSHMÚ állomás Tekovská Breznica (4,2 km) · Besztercebányai kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 21,5 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Levočský potok č. 2SHMÚ állomás Levočský potok, ústie (5,0 km) · Eperjesi kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 2,8 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Okna č. 2SHMÚ állomás Senné, nad (8,6 km) · Kassai kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 5,7 mg/l)Mért értékek: oldott oxigén 10,9 mg/l, nitrátok 1,0 mg N/l, foszfor (foszfátok) 0,02 mg P/la helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Levočský potok č. 3SHMÚ állomás Levočský potok, ústie (9,2 km) · Eperjesi kerületa helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Poprad č. 9SHMÚ állomás Veľká Lomnica (9,3 km) · Eperjesi kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 0,5 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Hornád č. 3SHMÚ állomás ÚKČ Košice, pod (10,6 km) · Kassai kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 24,3 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Orava č. 1cSHMÚ állomás Orava, vyústenie OV z MAHLE Components a WWT Dolný Kubín, pod (12,4 km) · Zsolnai kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 22,3 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Poprad č.10SHMÚ állomás Veľká Lomnica (12,9 km) · Eperjesi kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 1,9 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Poprad č. 11SHMÚ állomás Veľká Lomnica (14,2 km) · Eperjesi kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 4,1 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma
  • Poprad č. 12aSHMÚ állomás Veľká Lomnica (16,5 km) · Eperjesi kerület · a környező talajvíz a szabványon belül (nitrátok tipikusan 1,9 mg/l)a helyszín csak hozzávetőlegesnincs nem teljesített norma

Vízgyűjtők a legtisztábbtól

A SHMÚ azon helyszíneinek aránya, amelyek 2025-ben minden normát teljesítettek (legalább 5 helyszínnel rendelkező vízgyűjtők)

Legtisztább helyszínek a vízfolyásokon

Nem teljesített norma nélkül; több év az évkönyvben megbízhatóbb adatot jelent

  • OrszághatárPRAVOSTRANNÝ PRIES.K. /VDG/, fkm 0,0 · Duna vízgyűjtőjea helyszín csak hozzávetőleges4 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Červený Kameň, nadTovársky potok, fkm 13,6 · Vág vízgyűjtőjeLegközelebbi horgászvizek: Tovarský potok3 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Strážsky, ústie, nad cestný most Strážske-VoľaStrážsky, fkm 0,6 · Bodrog vízgyűjtőjea helyszín csak hozzávetőleges3 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Tekovská BreznicaHron, fkm 88,9 · Garam vízgyűjtőjeLegközelebbi horgászvizek: Hron č. 6a, Hron č. 7a, Hron č. 7ba helyszín csak hozzávetőleges3 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Starý Tekov – híd (a kisvízerőmű alatt)Hron, fkm 70,5 · Garam vízgyűjtője3 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Priečny potok, ústie (Demänovská dolina)Priečny potok, fkm 0,0 · Vág vízgyűjtője2 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • PredpolomaPredpolomský P., fkm 5,2 · Vág vízgyűjtője2 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • TopoľníkyKlatovské Rameno, fkm 3,0 · a(z) Kis-Duna és a Csallóköz vízgyűjtőjeLegközelebbi horgászvizek: Klátovské rameno č. 1, Klátovské rameno č. 22 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Ida, ústieIda, fkm 1,8 · Bodva vízgyűjtőjea helyszín csak hozzávetőleges2 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Dem.Dolina, vyvieranieDemänovka, fkm 11,0 · Vág vízgyűjtőjea helyszín csak hozzávetőleges2 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Orava, vyústenie OV z MAHLE Components a WWT Dolný Kubín, podOrava, fkm 19,5 · Vág vízgyűjtőjeLegközelebbi horgászvizek: Orava č. 1a, Orava č. 1c, Orava č. 2aa helyszín csak hozzávetőleges2 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Červený Kameň, pod ČOVTovársky potok, fkm 7,2 · Vág vízgyűjtőjea helyszín csak hozzávetőleges2 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Bodva, odberný objekt VVS, nadBodva, fkm 41,8 · Bodva vízgyűjtőjeLegközelebbi horgászvizek: Bodva č. 3, Bodva č. 41 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Nižný Lanec, nadPerínsky kanál, fkm 1,5 · Bodva vízgyűjtője1 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • ČičarovceUdoč, fkm 2,8 · Bodrog vízgyűjtője1 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Smolník, ústieSmolník, fkm 0,0 · Bodrog vízgyűjtője1 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Hradenícky kanál, ústie do Čiernej vodyHradenícky kanál, fkm 0,0 · Bodrog vízgyűjtője1 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Petríkovce, mostBrehovský kanál, fkm 7,8 · Bodrog vízgyűjtője1 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Juskova Voľa, nadLomnica, fkm 9,0 · Bodrog vízgyűjtőjeLegközelebbi horgászvizek: Lomnica (V n/T)1 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Slovnaft tisztítómű, alattaDunaj, fkm 1 863,0 · Duna vízgyűjtőjeLegközelebbi horgászvizek: Dunaj č. 3, Dunaj č. 3 – CHRO, Dunaj č. 3 – Rusovecko – Jarovecká sústava ramien és még 11 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Bystrá, nadHornád, fkm 165,2 · Hernád vízgyűjtőjeLegközelebbi horgászvizek: Hornád č. 5b, Hornád č. 5c, Hornád č. 61 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • KassaČrmeľ, fkm 1,0 · Hernád vízgyűjtője1 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Kučmanovský potok, ústieKučmanovský potok, fkm 0,5 · Hernád vízgyűjtője1 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma
  • Odberný objekt VVS, nadHrabovec, fkm 10,8 · Hernád vízgyűjtője1 év az évkönyvben, nincs nem teljesített norma

Túllépés nélküli talajvíz

SHMÚ-monitoringállomások, 2017–2025 évek

Mért értékek: normán belüli állomások, 2025

A normán belül van 363 a 758 állomásból (48%): nitrátok 25 mg/l alatt, káros anyagok, ammóniumionok, nitritek, vas és kloridok nélkül a határ felett.

  1. Žilina55 / 7573%
  2. Prešov49 / 7070%
  3. Trenčín42 / 7060%
  4. Banská Bystrica56 / 9758%
  5. Bratislava45 / 8156%
  6. Košice50 / 11942%
  7. Trnava40 / 12632%
  8. Nitra24 / 11721%

Legalacsonyabb nitráttartalmú állomások

  • Bilkove HumenceSzenice járás · fúrás vagy kút
    szabványon belül

    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. ápr. 14.:

    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok0,03 mg/l
    • Nitritek0,03 mg/l
    • Vas0,003 mg/l
    • Kloridok< 1 mg/l
    • SzelénA határérték 10 %-a
  • BodikyDunaszerdahely járás · fúrás vagy kút
    szabványon belül

    Mért értékek, 2025. év, 2025. okt. 16. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):

    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok0,23 mg/l
    • Nitritek0,02 mg/l
    • Vas0,28 mg/l
    • Kloridok21,6 mg/l
    • ArzénA határérték 68 %-a
    • Metil-bentazonA határérték 60 %-a
    • PAH-ok összegeA határérték 16 %-a
  • PozsonyPozsony I járás · fúrás vagy kút
    szabványon belül

    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. máj. 13.:

    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok0,04 mg/l
    • Nitritek0,01 mg/l
    • Vas0,079 mg/l
    • Kloridok25,8 mg/l
    • AlumíniumA határérték 65 %-a
  • BrekovHomonna járás · fúrás vagy kút
    szabványon belül

    Mért értékek, 2025. év, 2025. szept. 23. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):

    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok0,06 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas0,85 mg/l
    • Kloridok57,9 mg/l
    • AlumíniumA határérték 15 %-a
  • Cebovce – Mala StudnaNagykürtös járás · forrás
    szabványon belül

    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. júl. 7.:

    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok0,16 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas0,78 mg/l
    • Kloridok81,6 mg/l
    • AlumíniumA határérték 15 %-a
  • Chorvatsky Grob – Huc-1/1Szenc járás · fúrás vagy kút
    szabványon belül

    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. máj. 13.:

    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok0,01 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas0,21 mg/l
    • Kloridok89,9 mg/l
    • AlumíniumA határérték 65 %-a
    • Terbuthylazin-desethylA határérték 20 %-a
  • ColtovoRozsnyó járás · fúrás vagy kút
    szabványon belül

    Mért értékek, 2025. év, 2025. okt. 14. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):

    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok0,13 mg/l
    • Nitritek0,02 mg/l
    • Vas0,2 mg/l
    • Kloridok96,6 mg/l
    • ArzénA határérték 17 %-a
  • DobrohostDunaszerdahely járás · fúrás vagy kút
    szabványon belül

    Mért értékek, 2025. év, 2025. nov. 24. mintavétel (4 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):

    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok0,02 mg/l
    • Nitritek0,02 mg/l
    • Vas0,61 mg/l
    • Kloridok19,2 mg/l
    • ÓlomA határérték 16 %-a
    • Metil-bentazonA határérték 80 %-a
  • Gabcikovo-bakaDunaszerdahely járás · fúrás vagy kút
    szabványon belül

    Mért értékek, 2025. év, 2025. okt. 16. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):

    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok0,04 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas0,036 mg/l
    • Kloridok22,5 mg/l
    • AlumíniumA határérték 20 %-a
    • Metil-bentazonA határérték 30 %-a
  • Gemersky JablonecRimaszombat járás · fúrás vagy kút
    szabványon belül

    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. jún. 26.:

    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek0,03 mg/l
    • Vas0,33 mg/l
    • Kloridok27,5 mg/l
    • NikkelA határérték 15 %-a
  • Horna Ves – u HrantuGaramszentkereszt járás · forrás
    szabványon belül

    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. jún. 5.:

    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas0,38 mg/l
    • Kloridok1,4 mg/l
    • AlumíniumA határérték 30 %-a
    • MCPBA határérték 20 %-a
  • Horny Bar-sulanyDunaszerdahely járás · fúrás vagy kút
    szabványon belül

    Mért értékek, 2025. év, 2025. okt. 28. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):

    • Nitrátok< 1 mg/l
    • Ammóniumionok0,01 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas0,027 mg/l
    • Kloridok44,1 mg/l
    • AlumíniumA határérték 15 %-a
  • norma felett: nitrátok 50 mg/l-től, káros anyagok vagy ammóniumionok
  • nitrátok 25 mg/l-től, vas vagy kloridok magasak
  • szabványon belül

Minden anyag esetében az érték az adott évi minták közül a legmagasabb. A normával megegyező érték túllépésnek számít, ahogy a SHMÚ-nál is.

Túllépés nélküli állomások aránya a 2025-es évkönyvben, régiók szerint

  1. Trenčín48 / 7069%
  2. Žilina52 / 7569%
  3. Prešov40 / 7057%
  4. Banská Bystrica46 / 9747%
  5. Bratislava33 / 8141%
  6. Košice45 / 11938%
  7. Trnava23 / 12618%
  8. Nitra10 / 1179%

Azon állomások, amelyek a 2017 és 2025 közötti évek egyikében sem lépték túl a normát

Mintaként két-két állomás minden régióból, összesen 138 ilyen van 758-ből.

  • Velke Pole – Studnaforrás
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. júl. 21.:

    • Nitrátok19,3 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas< 0,002 mg/l
    • Kloridok12,2 mg/l
    • AlumíniumA határérték 15 %-a
  • Ba-petržalka-mostBratislava V járás · fúrás vagy kút
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Mért értékek, 2025. év, 2025. szept. 17. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):

    • Nitrátok7,2 mg/l
    • Ammóniumionok0,01 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas0,002 mg/l
    • Kloridok25,8 mg/l
    • AlumíniumA határérték 95 %-a
  • Plav.podhradie – RajtarkaMalacka járás · forrás
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. júl. 23.:

    • Nitrátok27,2 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas0,002 mg/l
    • Kloridok2,1 mg/l
    • AlumíniumA határérték 75 %-a
  • MierovoDunaszerdahely járás · fúrás vagy kút
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Mért értékek, 2025. év, 2025. okt. 21. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):

    • Nitrátok39,4 mg/l
    • Ammóniumionok0,07 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas0,026 mg/l
    • Kloridok25,9 mg/l
    • AlumíniumA határérték 15 %-a
  • MliecanyDunaszerdahely járás · fúrás vagy kút
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Mért értékek, 2025. év, 2025. nov. 17. mintavétel (4 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):

    • Nitrátok21,3 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas0,02 mg/l
    • Kloridok31,9 mg/l
    • AlumíniumA határérték 15 %-a
    • UCSN (Nikosolfurón)A határérték 50 %-a
  • C. Kamen – za Sipkovym 1Illava járás · forrás
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. máj. 21.:

    • Nitrátok6,2 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek0,02 mg/l
    • Vas0,003 mg/l
    • Kloridok1 mg/l
    • ArzénA határérték 6 %-a
  • TuchynaIllava járás · fúrás vagy kút
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Mért értékek, 2025. év, 2025. szept. 24. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):

    • Nitrátok18,6 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek0,01 mg/l
    • Vas0,003 mg/l
    • Kloridok16,7 mg/l
    • AlumíniumA határérték 15 %-a
  • ZemliareLéva járás · fúrás vagy kút
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Mért értékek, 2025. év, 2025. nov. 3. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):

    • Nitrátok32,9 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas0,003 mg/l
    • Kloridok28,2 mg/l
    • ArzénA határérték 12 %-a
  • Podhorany – Horna StudnaNyitra járás · forrás
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. jún. 18.:

    • Nitrátok31,8 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas< 0,002 mg/l
    • Kloridok14,4 mg/l
    • AlumíniumA határérték 10 %-a
  • Jablonove – pod RohomByttse járás · forrás
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Mért értékek, 2025. év, 2025. okt. 8. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):

    • Nitrátok1,6 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek0,02 mg/l
  • KotesovaByttse járás · fúrás vagy kút
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Mért értékek, 2025. év, 2025. szept. 22. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):

    • Nitrátok30,6 mg/l
    • Ammóniumionok0,02 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas0,003 mg/l
    • Kloridok10,4 mg/l
    • AlumíniumA határérték 15 %-a
  • Balaze – PodkalisteBesztercebánya járás · forrás
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. márc. 31.:

    • Nitrátok3,2 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas< 0,002 mg/l
    • Kloridok< 1 mg/l
    • AlumíniumA határérték 5 %-a
  • Banska Bystrica-majerBesztercebánya járás · fúrás vagy kút
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Mért értékek, 2025. év, 2025. szept. 16. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):

    • Nitrátok1,5 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas< 0,002 mg/l
    • Kloridok35,5 mg/l
    • AlumíniumA határérték 15 %-a
  • Chmelova – Podstavy 4Bártfa járás · forrás
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Mért értékek, 2025. év, 2025. szept. 22. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):

    • Nitrátok7,1 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
  • Krive – pod HorbiBártfa járás · forrás
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. márc. 27.:

    • Nitrátok3,8 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas0,023 mg/l
    • Kloridok2,7 mg/l
    • AlumíniumA határérték 10 %-a
  • Kavecany – Pstruznik 1Košice I járás · forrás
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Mért értékek, 2025. év, 2025. szept. 18. mintavétel (2 mintavétel, minden egyes atanyagnál az év legmagasabb értéke):

    • Nitrátok28,5 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
  • Drienovec-hlavnyKassa járás – környék · forrás
    túllépés nélkül: 2025
    2017–2025

    A 2017 és 2025 közötti évkönyvekben az állomásnál nincs feljegyezve határérték-túllépés.

    Mért értékek, 2025. év, mintavétel: 2025. máj. 6.:

    • Nitrátok16 mg/l
    • Ammóniumionok< 0,01 mg/l
    • Nitritek< 0,01 mg/l
    • Vas0,003 mg/l
    • Kloridok9,5 mg/l
    • AntimonA határérték 71 %-a
  • emberi tevékenységből származó anyagok
  • csak természetes anyagok
  • túllépés nem fordult elő

Honnan származnak az adatok, és mit nem mondanak

  • Felszíni vizek: a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) Felszíni vizek minősége című évkönyvei 2022 és 2025 között. A 269/2010 Z. z. sz. kormányrendelet szerinti határértéket nem teljesítő helyek és mutatók listáját átírtuk a bővítmény táblázatába. A régebbi évkönyvek más formátumúak, ezért nem szerepelnek.
  • Talajvíz: az SHMÚ Talajvíz minősége évkönyvei, állomások és az ivóvíz-határértékek szerint túllépett mutatók (2017–2025). A kapcsolat a horgászvízzel csak közvetett.
  • Felszín alatti vizek, mért értékek: az SHMÚ „A felszín alatti vizek minőség-ellenőrzésének eredményei” nyilvános felülete. Ténylegesen mért értékeink (nitrátok, ammóniumionok, vas, kloridok, fémek, peszticidek, PFAS, oldószerek) 758 állomásra vannak; minden anyagnál a 2025. évi mintavételek legmagasabb értékét vesszük (az adott évre adattal nem rendelkező állomásoknál az előző két év egyikéből). A határértékkel egyenlő érték az SHMÚ-hoz hasonlóan túllépésnek számít.
  • Szennyvíztisztítók: a szennyvíztisztító telepek nyilvántartása (VÚVH, EEA) a „Body pri revíroch” fájlból, azaz csak a horgászvíz vonalától számított 2 km-en belüli telepek. Sokkal több tisztítótelep van itt: Szlovákia.

Amit ezek az adatok nem mondanak el. Az évkönyv azokat a helyeket sorolja fel, amelyek nem teljesítették a határértéket. A belőle hiányzó hely nem bizonyíték a tiszta vízre, ezért a horgászvizek pontszáma csak csökkenhet, és soha nem nő. Az ipari szennyezőket (Nemzeti Szennyezési Nyilvántartás) nem vettük fel a listára, mert a nyilvántartás az adatgyűjtéskor nem volt elérhető, a szennyvíztisztító telepek közül pedig csak azokat tüntetjük fel, amelyeket a horgászvizek közelében találtunk. Az SHMÚ-helyeknek csak 31%-a rendelkezik pontos helymeghatározással, 47%-uk csak hozzávetőleges hellyel (a víztest alapján, ezért a horgászvizeknél kisebb súllyal számítanak), 22%-uknak pedig egyáltalán nincs helyadata, így ezeket nem rendeljük hozzá a horgászvizekhez. A távolságot, a vízfolyás nevének egyezését és a sorrendet mi határozzuk meg; a hozzárendelés tájékoztató jellegű.