Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków
Średnia łowisk na cieku
33z 100
Niska aktywność · średnia z jednego łowiska
Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.
Najlepsze okno dziś
15:00–17:00
Modranská Malina, wynik okna 42.
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 03:04.
Mapa i łowiska cieku
Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…
Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.
KarpioweŁososiowo-pstrągoweŁososiowo-lipieniowe
niżejwyżej
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przy każdym łowisku widzisz, z czego się składa, jak jest uzasadniony i skąd pochodzą dane.
Profil wysokościowy cieku
Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.
BystrinaGórski potok o dużym spadku, z kaskadami i skalistym dnem. Woda jest czysta i zimna, połów wymaga ostrożnego podejścia.
Profil wysokościowy cieku: od 572 do 283 m n.p.m. na 6,5 km.Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
Najwyższy punkt
572 m n.p.m.
Najniższy punkt
259 m n.p.m.
Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
312 m
Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
48 ‰
KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
1,10
Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.
Teren w 3D
Ładowanie modelu terenu 3D…
Zdjęcia historyczne
Zmiany otoczenia i przyrody od 2017 do 2023: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.
2017zdjęcia z 3 sie 20172020zdjęcia z 28 sie 20202023zdjęcia z 28 maj 2023
Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.
Geológia a geochémia toku Modranská Malina
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 11 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Metamorfity50 % čiary vody
25 % náplavy riek, 25 % mladé sedimenty
Silikátové horniny; voda mäkká až stredne mineralizovaná. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,9modelový odhad
typ vody Ca–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 394 mg/l, stredne tvrdá voda (12,7 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
4 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Molybdén 1,20 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Prirodzené gama žiarenie
45nGy/h dávkový príkon
15. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
124objektov do 3 km
ťažené: Sb, Fe, Au, Ag
Najbližšie: V-674 štôlňa (štôlňa), 50 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
1vzorka so zlatom
13 rudných minerálov v sedimente
Najviac 1 zrno v jednej vzorke (600 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
3 z 9ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Olovo 7,68 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Malina).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
285vrtov do 3 km
539 rozborov vody v okolí
Z toho 275 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
–
V okruhu 10 km nie je zaznamenaný geotermálny vrt ani zdroj.
Environmentálne záťaže a skládky
16lokalít do 3 km
14 záťaží, 2 skládky
Najbližšia záťaž: MA (008) / Kuchyňa – letisko, 560 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
29záznamov do 5 km
11 ložísk, 18 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
2plôch do 3 km
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Metamorfity50%SR 1,4 %
Náplavy riek25%SR 72 %
Mladé sedimenty25%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Metamorfity: Silikátové horniny; voda mäkká až stredne mineralizovaná.
Geologický vek hornín
kvartér50%
kryštalinikum50%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pkt
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
1×
kvartér
pleistocén – holocén
deluviálne sedimenty: prevažne hlinito-kamenité (podradne piesčito-kamenité) svahoviny a sutiny
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu19m
30 – 4050%SR 1,5 %
2 – 550%SR 48 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)80%SR 60 %
pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)20%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
stredný zdvih80%SR 32 %
veľmi malý zdvih20%SR 6,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 4 z 6 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Żwiry40%SR 52 %
Metamorfity40%SR 2,4 %
Íly20%SR 3,9 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)40%SR 2,3 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Gravitačné)20%SR 0,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Íly; Lakustrin)20%SR 3,3 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Gravita)20%SR 1,1 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
kvartér a neogén južnej a juhovýchodnej časti Borskej nížiny100%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO3, príp. Ca-Mg-HCO3-SO4 typ33%SR 1,7 %
Ca-HCO3, príp. Ca-HCO3-SO4 typ33%SR 0,4 %
Ca-Mg-HCO3 typ33%SR 5,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A80%SR 36 %
B20%SR 18 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Viedenská panva100%SR 3,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kwasowość wody
pH 7,94typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Twardość wody
12,7°dH, stredne tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (2,26 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
miękka
średnia
twarda
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
394mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 71Mg 22
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 68SO₄ 27
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SiarczanySO466,7 mg/l73. percentil
FluorkiF0,130 mg/l58. percentil
WapńCa69,3 mg/l57. percentil
DraslíkK3,20 mg/l53. percentil
ChlorkiCl8,96 mg/l50. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3211 mg/l49. percentil
MagnezMg12,9 mg/l42. percentil
SódNa6,47 mg/l37. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
MolibdenMo1,20 mg/kg95. percentil
SelenSe0,622 mg/kg92. percentil
WanadV111 mg/kg92. percentil
AntymonSb4,82 mg/kg90. percentil
KobaltCo12,8 mg/kg90. percentil
NikielNi39,9 mg/kg89. percentil
ArsenAs11,8 mg/kg81. percentil
KadmCd0,395 mg/kg80. percentil
CynkZn138 mg/kg77. percentil
MiedźCu32,9 mg/kg76. percentil
ChromCr81,0 mg/kg64. percentil
CínSn2,52 mg/kg45. percentil
BizmutBi0,194 mg/kg40. percentil
RtęćHg0,0718 mg/kg30. percentil
OłówPb12,5 mg/kg30. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
SódNa1,17 %85. percentil
MagnezMg1,24 %73. percentil
WapńCa3,64 %72. percentil
TitánTi4 949 mg/kg68. percentil
ŻelazoFe2,99 %65. percentil
ManganMn795 mg/kg44. percentil
GlinAl5,33 %39. percentil
FosforP692 mg/kg29. percentil
DraslíkK1,21 %11. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BáriumBa633 mg/kg89. percentil
GáliumGa17,2 mg/kg76. percentil
StronciumSr169 mg/kg75. percentil
ZirkónZr355 mg/kg34. percentil
YtriumY21,6 mg/kg20. percentil
BerylBe0,647 mg/kg12. percentil
BorB37,6 mg/kg9. percentil
CérCe43,3 mg/kg8. percentil
LítiumLi20,9 mg/kg7. percentil
RubídiumRb60,4 mg/kg5. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
45nGy/h vo vzduchu
rozsah 40 až 50 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Potas (K)K1,29 %45. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,47 ppm19. percentil
Ekvivalentný urán (eU)eU2,06 ppm9. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín v hĺbke 2 000 m78°C
Hustota povrchového tepelného toku55mW/m²
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Viedenská panva100%SR 3,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-4,9°C
Priemerná júlová teplota16,9°C
Ročné zrážky800mm
Klimatickogeografické typy
horská klíma100%SR 33 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
OłówPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 7,68 μg/lmedián 2,50 μg/l5 vzoriek80 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Malina, 2008, 40 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBavysoká (horných 5 %)
najvyššie 170 μg/lmedián 102 μg/l5 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Cabadovho jarku 350 m SV od obce Kuchyňa, 2004, 850 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 46,0 μg/lmedián 12,0 μg/l5 vzoriek40 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Malina, 2008, 40 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsmierne zvýšená
najvyššie 3,48 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek60 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: ľavostranný prítok Cabadovho jarku 350 m SV od obce Kuchyňa, 2004, 850 m od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCumierne zvýšená
najvyššie 3,40 μg/lmedián 1,40 μg/l5 vzoriek40 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Pernecká Malina, potok, 2004, 20 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bez mena, 2003, 980 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bez mena, 2003, 980 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bez mena, 2003, 980 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Bez mena, 980 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2mierne zvýšená
najvyššie 22,3 mg/lmedián 10,9 mg/l5 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Malina, 2008, 40 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Rutil (TiO₂)71 vzoriek, najviac 815 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)69 vzoriek, najviac 815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)68 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)68 vzoriek, najviac 815 zŕn
Barit (BaSO₄)65 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)52 vzoriek, najviac 55 zŕn
Scheelit (CaWO₄)49 vzoriek, najviac 400 zŕn
Anatas (TiO₂)49 vzoriek, najviac 15 zŕn
Pyrit (FeS₂)41 vzoriek, najviac 315 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)31 vzoriek, najviac 815 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Sfalerit (ZnS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Złoto (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
8
1 zrno
600 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)70 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)70 vzoriek, najviac 2815 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))70 vzoriek, najviac 315 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))68 vzoriek, najviac 815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)67 vzoriek, najviac 315 zŕn
Andaluzit (Al₂SiO₅)66 vzoriek, najviac 55 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)66 vzoriek, najviac 155 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)61 vzoriek, najviac 315 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)56 vzoriek, najviac 55 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)55 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))51 vzoriek, najviac 315 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)48 vzoriek, najviac 417 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)21 vzoriek, najviac 5 zŕn
Korund (Al₂O₃)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-HCO313×
CaSO410×
Ca-SO4-HCO38×
Ca-SO46×
CaMgHCO36×
CaMgSO45×
Ca-HCO3-SO44×
Ca-Mg-SO43×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A32×
trieda B13×
trieda E6×
trieda H4×
trieda F4×
trieda C3×
trieda D3×
trieda G1×
Kovy v podzemnej vode
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 14,8 μg/lmedián 0,500 μg/l37 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrextrémna (horný 1 %)
najvyššie 13,5 μg/lmedián 0,900 μg/l37 vzoriek32 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 470 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
GlinAlvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,180 mg/lmedián 0,00500 mg/l37 vzoriek62 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OłówPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,00 μg/lmedián 0,500 μg/l37 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 470 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,250 μg/l37 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsvysoká (horných 5 %)
najvyššie 4,70 μg/lmedián 0,500 μg/l37 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 980 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CynkZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1 059 μg/lmedián 20,0 μg/l37 vzoriek8 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,3 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,700 μg/lmedián 0,100 μg/l37 vzoriek70 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCuzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 5,70 μg/lmedián 1,20 μg/l37 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,0 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLizvýšená (horných 10 %)
najvyššie 33,0 μg/lmedián 5,00 μg/l37 vzoriek8 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 980 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŻelazoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l22 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtęćHgnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l37 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,7 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
vrt s prelivom
1
7,52 Bq/l
7,52 Bq/l
źródło
7
148 Bq/l
12,5 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
1
73,7 Bq/l
73,7 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
1
24,3 Bq/l
24,3 Bq/l
studňa
3
10,2 Bq/l
5,76 Bq/l
potok, rieka
1
1,09 Bq/l
1,09 Bq/l
upravený prameň
1
261 Bq/l
261 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Sb41×
Fe3×
Au2×
Ag1×
Druhy banských objektov
štôlňa60×
halda49×
pinga, pingový ťah8×
iný druh objektu6×
šachta1×
Najbližšie staré banské diela
Nazwa
Gatunek
Ťažené
Ukončenie
Od vody
V-674 štôlňa
štôlňa
kýzové rudy
50 m
Halda pri V-674 štôlni
halda
kýzové rudy
50 m
Halda pri V-934 štôlni
halda
kýzové rudy
70 m
V-934 štôlňa
štôlňa
kýzové rudy
80 m
Halda pri V-931 štôlni
halda
kýzové rudy
100 m
V-931 štôlňa
štôlňa
kýzové rudy
100 m
Halda pri V-938 štôlni
halda
pyritové rudy
120 m
V-938 štôlňa
štôlňa
pyritové rudy
130 m
Halda pri V-930 štôlni
halda
kýzové rudy
170 m
V-930 štôlňa
štôlňa
kýzové rudy
200 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Pernek
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – DB REAL FINANCE, s.r.o.
1,4 km
Pernek
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – DB REAL FINANCE, s.r.o.
1,4 km
Pezinok I
zlaté rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,7 km
Pezinok I
zlaté rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,7 km
Bažantnica II
sklárske piesky
Ťažené ložisko – SAZAN s.r.o.
4,5 km
Bažantnica II
sklárske piesky
Ťažené ložisko – SAZAN s.r.o.
4,5 km
Cajla
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
4,8 km
Cajla
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
4,8 km
Rohožník – Konopiská
vápnitý slieň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
4,9 km
Rohožník – Konopiská
vápnitý slieň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
5,0 km
Rohožník – Vajarská
vápenec vysokopercentný
Ťažené ložisko – Danucem Slovensko a.s.
5,0 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metale
Gatunek
Od vody
Kuchyňa-Skalnatá
Antimónové rudy
Sb
ložiskový výskyt
580 m
Kuchyňa- Švansbach
Antimónové rudy
Sb
malé ložisko
1,1 km
Pernek-Krížnica
Antimónové rudy
Sb
malé ložisko
1,5 km
Karol
Pyrit
pyrit, arzenopyrit
stredné ložisko
2,3 km
Pernek
Polymetalicko-drahokovové rudy
Pb, Ag
mineralogický výskyt
2,3 km
Rybníček
Pyrit
pyrit, pyrotín
ložiskový výskyt
2,5 km
Pezinok-Trojárová
Antimonitovo-zlaté rudy
Sb, Au
stredné ložisko
3,8 km
Augustín
Pyrit
pyrit, pyrotín
stredné ložisko
4,1 km
Pod Babou
Polymetalické rudy
Pb, Zn
mineralogický výskyt
4,2 km
Pezinok – I
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag, Sb
ložiskový výskyt
4,6 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
285 vrtov v pásme 3 km, z toho 35 hydrogeologických a 250 ostatných; s číslom archívnej správy 275.
Hĺbky vrtov
do 10 m137×
10–30 m35×
30–100 m38×
100–300 m59×
nad 300 m8×
Najbližšie vrty
Lokalizacja
Gatunek
Głębokość
Archívna správa
Od vody
36
inžiniersko-geologický
1,1 m
12644
10 m
Kuchyňa
širokoprofilový vrt
–
26850 131Cd2.pdf
80 m
Kuchyňa
širokoprofilový vrt
10,0 m
26850 131Cd1.pdf
90 m
40
inžiniersko-geologický
0,4 m
12644
90 m
35
inžiniersko-geologický
0,7 m
12644
120 m
32
inžiniersko-geologický
0,8 m
12644
130 m
1-52A Kuchyňa
hydrogeologický
11,2 m
101748
130 m
38
inžiniersko-geologický
1,8 m
12644
150 m
47
inžiniersko-geologický
0,2 m
12644
150 m
30
inžiniersko-geologický
1,8 m
12644
190 m
49
inžiniersko-geologický
3,5 m
12650
200 m
vrt-6
inžiniersko-geologický
10,0 m
12644
210 m
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalizacja
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
MA (008) / Kuchyňa – letisko
vojenské letiská – vojenské základne
nepolárne extrahovateľné látky (NEL)
40b. (40)
560 m
Kuchyňa – letisko
SK1000100P
560 m
MA (009) / Kuchyňa – Nový dvor – skládka s OP
skládka komunálneho odpadu – zariadenia na nakladanie s odpadmi
nepolárne extrahovateľné látky (NEL)
51 b. (35-16)
730 m
MA (017) / Pernek – Pavol štôlňa a halda
ťažba rúd – ťažba nerastných surovín
As
48b. (27- 21)
1,5 km
MA (018) / Pernek – pri kameňolome – skládka s OP
skládka komunálneho odpadu – zariadenia na nakladanie s odpadmi
priesaková kvapalina / NH4+, kovy
29 b. (29)
1,7 km
MA (016) / Pernek – oblasť starých banských diel
ťažba rúd – ťažba nerastných surovín
As
57b. (36- 21)
1,7 km
Pernek – oblasť starých banských diel
SK200010FK
1,8 km
PK (019) / Pezinok – Rybníček I – štôlňa a halda
ťažba rúd – ťažba nerastných surovín
As
45b. (24-21)
2,0 km
PK (020) / Pezinok – Rybníček II – štôlňa a halda
ťažba rúd – ťažba nerastných surovín
As
47b. (26-21)
2,1 km
Pernek – Pavol štôlňa a halda
SK200010FK
2,1 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Pernek
–
1980
–
1,0 km
Kuchyňa
–
1979
–
1,2 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy2×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný2×
Súčasný stav
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick2×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.