Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków
Średnia łowisk na cieku
27z 100
Niska aktywność · średnia z jednego łowiska
Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.
Najlepsze okno dziś
06:00–08:00
Rychňavský potok, wynik okna 33.
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 04:04.
Mapa i łowiska cieku
Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…
Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.
KarpioweŁososiowo-pstrągoweŁososiowo-lipieniowe
niżejwyżej
Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przy każdym łowisku widzisz, z czego się składa, jak jest uzasadniony i skąd pochodzą dane.
Profil wysokościowy cieku
Jak ciek opada z biegiem wody: spadek, nachylenie i prędkość wody.
BystrinaGórski potok o dużym spadku, z kaskadami i skalistym dnem. Woda jest czysta i zimna, połów wymaga ostrożnego podejścia.
Profil wysokościowy cieku: od 682 do 224 m n.p.m. na 13,1 km.Łowiska w kolejności od najwyższego (po lewej) do najniższego. Między łowiskami może być odcinek bez łowiska, nie jest on wyświetlany.
Najwyższy punkt
696 m n.p.m.
Najniższy punkt
205 m n.p.m.
Spadek łowiskSpadekRóżnica wysokości n.p.m. między górnym a dolnym końcem łowiska w metrach. Im większy spadek na krótszej długości, tym szybsza woda.
491 m
Średnie nachylenieNachylenie ciekuSpadek na kilometr w promilach (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ to wolna rzeka nizinna, 5–10 ‰ rzeka podgórska (lipień, pstrąg), powyżej 10 ‰ szybki potok.
38 ‰
KrętośćKrętośćDługość cieku podzielona przez odległość jego końców w linii prostej. 1,0 to ciek prosty, powyżej 1,3 wyraźnie meandruje. Meandry tworzą doły pod brzegami i płycizny na przejściach między zakolami.
1,12
Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Nachylenie i spadek są orientacyjne, obejmują tylko odcinki łowisk.
Teren w 3D
Ładowanie modelu terenu 3D…
Zdjęcia historyczne
Zmiany otoczenia i przyrody od 2018 do 2024: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.
2018zdjęcia z 3 lip 20182021zdjęcia z 7 lip 20212024zdjęcia z 27 lip 2024
Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.
Geológia a geochémia toku Rychňavský potok
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 21 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek71 % čiary vody
14 % sopečné horniny, 14 % mladé sedimenty
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 7,6modelový odhad
typ vody Ca–HCO₃–SO₄
Mineralizácia 235 mg/l, mäkká voda (7,3 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
5 z 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Olovo 50,2 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
48°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 99 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 73 °C (prírastok 26 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
57nGy/h dávkový príkon
79. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
899objektov do 3 km
ťažené: Au, Ag, Zn, Pb, Cu
Najbližšie: Halda objektu č.59 (halda), 20 m od vody.
Zlato v riečnom sedimente
12vzoriek so zlatom
17 rudných minerálov v sedimente
Najviac 3 zrná v jednej vzorke (70 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky vo vode toku
1 z 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Lítium 80,0 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Richnava).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
230vrtov do 3 km
804 rozborov vody v okolí
Z toho 230 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
46°C na ústí vrtu
6 geotermálnych vrtov do 10 km
Najteplejší: Banská Štiavnica – HR-1, 6,5 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
10lokalít do 3 km
1 záťaž, 9 skládok
Najbližšia záťaž: Hodruša-Hámre – Sandrik, 1,9 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
90záznamov do 5 km
20 ložísk, 70 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
58plôch do 3 km
2 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek71%SR 72 %
Skały wulkaniczne14%SR 3,2 %
Mladé sedimenty14%SR 8,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér86%
neovulkanity14%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Pkt
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih100%SR 26 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 7 z 8 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kyslé vulkanity57%SR 3,2 %
Żwiry29%SR 52 %
Zlepence14%SR 0,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Kyslé vulkani)57%SR 3,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)29%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Zlepence; Nero)14%SR 0,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
kvartér nivy Hrona a Slatiny od Slovenskej Ľupče po Tlmače67%SR 0,0 %
neovulkanity severných svahov Štiavnických vrchov a Javoria33%SR 1,5 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Žiarska kotlina75%SR 6,4 %
Bátovska a Rykynčická depresia25%SR 4,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Kwasowość wody
pH 7,65typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Twardość wody
7,3°dH, mäkká
Súčet vápnika a horčíka (1,31 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
miękka
średnia
twarda
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
235mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 61Mg 24Na+K 15
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 59SO₄ 37
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃–SO₄
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
SiarczanySO454,4 mg/l65. percentil
FluorkiF0,120 mg/l53. percentil
SódNa9,10 mg/l50. percentil
DraslíkK2,59 mg/l43. percentil
ChlorkiCl5,21 mg/l35. percentil
MagnezMg9,07 mg/l28. percentil
WapńCa37,6 mg/l25. percentil
HydrogénuhličitanyHCO3111 mg/l21. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
OłówPb50,2 mg/kg95. percentil
MiedźCu87,4 mg/kg95. percentil
BizmutBi0,721 mg/kg95. percentil
KadmCd1,06 mg/kg94. percentil
CynkZn236 mg/kg92. percentil
WanadV102 mg/kg89. percentil
KobaltCo11,3 mg/kg82. percentil
AntymonSb1,52 mg/kg80. percentil
ArsenAs10,6 mg/kg77. percentil
RtęćHg0,210 mg/kg76. percentil
MolibdenMo0,522 mg/kg72. percentil
SelenSe0,356 mg/kg72. percentil
CínSn2,37 mg/kg38. percentil
ChromCr39,4 mg/kg7. percentil
NikielNi11,2 mg/kg5. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
GlinAl7,09 %87. percentil
ManganMn1 433 mg/kg87. percentil
ŻelazoFe3,57 %83. percentil
TitánTi5 734 mg/kg83. percentil
SódNa1,09 %80. percentil
FosforP976 mg/kg66. percentil
MagnezMg1,03 %62. percentil
DraslíkK1,53 %52. percentil
WapńCa1,93 %47. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
StronciumSr201 mg/kg87. percentil
GáliumGa17,9 mg/kg81. percentil
YtriumY30,5 mg/kg65. percentil
BáriumBa483 mg/kg65. percentil
BerylBe1,59 mg/kg61. percentil
RubídiumRb92,2 mg/kg60. percentil
CérCe56,7 mg/kg42. percentil
ZirkónZr376 mg/kg40. percentil
LítiumLi23,8 mg/kg18. percentil
BorB27,8 mg/kg4. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
57nGy/h vo vzduchu
rozsah 49 až 60 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU3,25 ppm91. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,20 ppm72. percentil
Potas (K)K1,34 %63. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
48 / 73 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 26 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 99 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Žiarska kotlina75%SR 6,4 %
Bátovska a Rykynčická depresia25%SR 4,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-4,7°C
Priemerná júlová teplota16,8°C
Ročné zrážky813mm
Klimatickogeografické typy
horská klíma75%SR 33 %
kotlinová klíma25%SR 29 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 80,0 μg/lmedián 5,00 μg/l15 vzoriek73 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Richnava, 2011, 80 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l12 vzoriek25 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Rudniansky potok, 980 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCumierne zvýšená
najvyššie 4,00 μg/lmedián 1,75 μg/l14 vzoriek36 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Uhliská, 1997, 790 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsmierne zvýšená
najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,750 μg/l14 vzoriek50 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1000m Z od K651, 1993, 830 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrmierne zvýšená
najvyššie 2,50 μg/lmedián 1,00 μg/l14 vzoriek64 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1000m SV od Ivanovo, 1993, 920 m od vody. Porovnanie: 78. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 200 μg/lmedián 140 μg/l9 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 1000m Z od K651, 1993, 830 m od vody. Porovnanie: 55. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBabežná hodnota
najvyššie 40,0 μg/lmedián 18,0 μg/l14 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: 750m Z od K478, 1993, 390 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Uhliská, 1997, 790 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OłówPbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l14 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Uhliská, 1997, 790 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Uhliská, 1997, 790 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2extrémna (horný 1 %)
najvyššie 56,4 mg/lmedián 25,7 mg/l16 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Voznica, potok, 1997, 510 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Magnetit (Fe₃O₄)89 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)88 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)85 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Barit (BaSO₄)69 vzoriek, najviac 555 zŕn
Pyrit (FeS₂)68 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Rutil (TiO₂)45 vzoriek, najviac 15 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)43 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Anatas (TiO₂)16 vzoriek, najviac 5 zŕn
Złoto (Au)12 vzoriek, najviac 3 zŕn
Galenit (PbS)9 vzoriek, najviac 25 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)8 vzoriek, najviac 5 zŕn
Sfalerit (ZnS)6 vzoriek, najviac 50 zŕn
Scheelit (CaWO₄)6 vzoriek, najviac 3 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Cinabarit (HgS)1 vzorka, najviac 152 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 25 zŕn
Najbližšie vzorky so zlatom
Vzorka
Zlato vo vzorke
Od vody
65
1 zrno
20 m
115
1 zrno
30 m
420
1 zrno
70 m
108
3 zrná
70 m
109
2 zrná
70 m
117
1 zrno
100 m
67
1 zrno
160 m
107
1 zrno
180 m
Horninotvorné a doprovodné minerály
Zirkón (ZrSiO₄)89 vzoriek, najviac 815 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)88 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)87 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))79 vzoriek, najviac 315 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)71 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))56 vzoriek, najviac 315 zŕn
Korund (Al₂O₃)50 vzoriek, najviac 15 zŕn
Titanit (CaTiSiO₅)10 vzoriek, najviac 305 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn
Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-HCO32×
Ca-SO4-HCO32×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda B2×
trieda F1×
trieda A1×
Kovy v podzemnej vode
GlinAlextrémna (horný 1 %)
najvyššie 21,4 mg/lmedián 0,0100 mg/l62 vzoriek34 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1994, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SelenSeextrémna (horný 1 %)
najvyššie 7,40 μg/lmedián 0,500 μg/l62 vzoriek97 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 480 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenAsextrémna (horný 1 %)
najvyššie 38,0 μg/lmedián 1,40 μg/l62 vzoriek31 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1994, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CynkZnextrémna (horný 1 %)
najvyššie 4 785 μg/lmedián 9,50 μg/l62 vzoriek8 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 40 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
KadmCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 8,10 μg/lmedián 0,250 μg/l62 vzoriek82 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1994, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntymonSbextrémna (horný 1 %)
najvyššie 5,90 μg/lmedián 0,100 μg/l62 vzoriek69 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1994, 2,9 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,20 μg/lmedián 0,250 μg/l62 vzoriek65 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 420 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MiedźCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 7,20 μg/lmedián 0,800 μg/l62 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1994, 3,0 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
OłówPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l62 vzoriek74 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 40 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLimierne zvýšená
najvyššie 28,0 μg/lmedián 1,00 μg/l62 vzoriek55 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: štôlňa, 1994, 3,0 km od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ŻelazoFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l26 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
RtęćHgnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l62 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1991, 2,9 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
źródło
18
124 Bq/l
9,60 Bq/l
upravený prameň
8
34,4 Bq/l
8,43 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
4
11,0 Bq/l
8,95 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)
Au785×
Ag770×
Zn187×
Pb181×
Cu15×
Druhy banských objektov
štôlňa328×
halda293×
pinga, pingový ťah228×
šachta43×
iný druh objektu5×
odkalisko2×
Najbližšie staré banské diela
Nazwa
Gatunek
Ťažené
Ukončenie
Od vody
Halda objektu č.59
halda
Au,Ag
20 m
Pavol štôlňa
štôlňa
Au-Ag rudy
20 m
Ignác štôlňa
štôlňa
Au,Ag
20 m
Halda objektu č.57
halda
Au,Ag
30 m
Halda objektu č.63
halda
Au,Ag
30 m
Halda objektu č.3
halda
Au-Ag rudy
30 m
Halda Anna-Božena dedič. štôlni
halda
Au+Ag+Pb+Zn
19.storočie
30 m
Kutacia štôlňa
štôlňa
Au,Ag
40 m
Kutacia štôlňa
štôlňa
Au,Ag
40 m
Antal štôlňa
štôlňa
Au,Ag
40 m
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Wysoka
medené rudy
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
630 m
Voznica – zemník, lokalita Z1
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – bez organizácie
1,1 km
Wysoka – Zlatno
medené rudy
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
1,1 km
Žarnovica – Kalvária
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
1,6 km
Žarnovica – Kalvária
stavebný kameň
Ťažené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
1,6 km
Nová Baňa – Háj
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
1,9 km
Nová Baňa – Háj
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
2,0 km
Banská Hodruša II
technicky použiteľné kryštály nerastov
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená
2,7 km
Banská Hodruša II
technicky použiteľné kryštály nerastov
Ložisko s predpokladom využívania zásob – Organizácia neurčená
2,7 km
Nová Baňa – Štamproch
stavebný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – D I T T E s.r.o.
3,2 km
Pukanec
keramické íly
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,3 km
Pukanec
lignit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,3 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Metale
Gatunek
Od vody
Wysoka – Šementlov
Medené rudy
Cu, Au
malé ložisko
410 m
Banište
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
ložiskový výskyt
680 m
Wysoka – Zlatno
Medené rudy
Cu, Au
stredné ložisko
1,3 km
Hodruša – Medené
Medené rudy
Cu, Au, Mo
mineralogický výskyt
1,3 km
Kopanice – Železná hora
Železné rudy
Fe
ložiskový výskyt
1,5 km
Rudno nad Hronom – Filip a Anna žily
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag, Pb, Zn
malé ložisko
1,6 km
Hodruša – Včelín
Železné rudy
Fe
ložiskový výskyt
2,5 km
Hodruša – Collorado a Schopfer žily
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
malé ložisko
2,5 km
Rudno nad Hronom – Johan de Deo a Goldschram žily
Zlato-strieborné rudy
Au, Ag
ložiskový výskyt
2,5 km
Nová Baňa
Polymetalické rudy
Cu, Pb, Zn
mineralogický výskyt
2,7 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
230 vrtov v pásme 3 km, z toho 54 hydrogeologických a 176 ostatných; s číslom archívnej správy 230.
Hĺbky vrtov
do 10 m37×
10–30 m57×
30–100 m51×
100–300 m37×
nad 300 m46×
Najbližšie vrty
Lokalizacja
Gatunek
Głębokość
Archívna správa
Od vody
R-3
ložiskový
710,0 m
50063
50 m
R-1
hydrogeologický
76,0 m
102843
120 m
Voznica
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
78,0 m
66006 122Cb23.pdf
260 m
JŽ-2
inžiniersko-geologický
5,0 m
86058
310 m
Rudno nad Hronom
pozorovací vrt SHMÚ
8,6 m
12878 122Cb14.pdf
340 m
Rudno nad Hronom
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
34,0 m
50353 122Cb21.pdf
340 m
J-27
inžiniersko-geologický
15,0 m
83249
440 m
Rudno nad Hronom
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
11,0 m
18235 122Cb4.pdf
460 m
J-26
inžiniersko-geologický
15,0 m
83249
490 m
JŽ-3
inžiniersko-geologický
5,0 m
86058
500 m
J-25
inžiniersko-geologický
15,0 m
83249
510 m
Rudno nad Hronom
pozorovací vrt SHMÚ
9,4 m
12878 122Cb15.pdf
530 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Temperatura
Výdatnosť
Głębokość
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Voznica – R-3
35 °C
10,0 l/s
710 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
nevyužívaný
60 m
Vyhne – HGV-3
29 °C
–
64 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
2,6 km
Lukavica – Žarnovica – LKC-4
35 °C
10,0 l/s
876 m
Ca-Mg-HCO3
nevyužívaný
4,2 km
Bańska Szczawnica – HR-1
46 °C
–
910 m
Na-Ca-SO4-HCO3
nevyužívaný
6,5 km
Vyhne – H-1
36 °C
5,0 l/s
92 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
7,5 km
Vyhne – H-2
36 °C
2,5 l/s
65 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
využívaný
7,6 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Źródło
Gatunek
Temperatura wody (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
R-3
geotermálna voda
22 – 38
< 5
1
1,4 km
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
2
2,9 km
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
7
3,1 km
kategória d3
minerálna voda
39-55
16-30
1
5,6 km
kategória Vyhne
termálne kúpalisko
–
–
1
5,9 km
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
1
6,1 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lokalizacja
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Hodruša-Hámre – Sandrik
SK200220FP
1,9 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Odval Dolné Hámre – Dolné Hámre
–
1979
–
1,3 km
Wysoka
–
1975
–
1,5 km
Žarnovica
–
1960
–
1,5 km
Nová Baňa
–
1950
–
2,0 km
pri železničnom priecestí – Žarnovica
–
1970
–
2,2 km
Kamenica – pod vykrývačom – Dolné Hámre
40 m²
1992
–
2,5 km
Žarnovica
–
1972
–
2,9 km
Štiavnické Bane
–
2000
–
2,9 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy42×
Blokové polia10×
Blokové polia + zosuvy3×
Skalné zrútenia2×
Blokové rozpadliny1×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný35×
Potenciálny20×
Aktívny2×
So stabilizovanými a potenciálnymi formami1×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova37×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00010×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S4×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick3×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.