Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…
Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.
Kaprová vodaSalmonidní voda (pstruh)Salmonidní voda (lipan)
nižšívyšší
Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. U každého revíru vidíte, z čeho se skládá, jak dobře je podloženo daty a odkud data pocházejí.
Výškový profil toku
Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.
BystrinaHorský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.
Výškový profil toku: od 682 do 224 m n. m. na 13,1 km.Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
Nejvyšší bod
696 m a.s.l.
Nejnižší bod
205 m a.s.l.
Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
491 m
Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
38 ‰
SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
1,12
Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.
Terén ve 3D
Načítám 3D model terénu…
Historické snímky
Vývoj okolí a přírody od 2018 do 2024: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.
Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.
Geologie a geochemie toku Rychňavský potok
Kovy a zlato v říčních sedimentech a vodách, stará důlní díla a ložiska, vrty s archivními zprávami, geotermální energie, ekologické zátěže a sesuvy v okolí potoka
Přehled vychází z veřejných rejstříků a atlasů Státního geologického ústavu Dionýze Štúra. Hledání pokrývá oblast kolem vody všech rybářských oblastí toku (celkem 21 km čáry): vzorky toků do 1 km, vrty, důlní díla a zátěže do 3 km, výskyty rud do 5 km, geotermální zdroje do 10 km.
Skála pod vodou
Říční naplaveniny71 % vodní hladiny
14% vulkanické horniny, 14% mladé sedimenty
Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách. Geologická mapa Slovenska 1:50 000.
Voda podle atlasu
pH 7,6modelovaný odhad
typ vody Ca–HCO₃–SO₄
Mineralizace 235 mg/l, měkká voda (7,3 °dH). Interpolace měření z Geochemického atlasu Slovenska, nikoli měření v toku.
Prvky v říčních sedimentech
5 z 15prvky v horních 10 %
nejvyšší: Vést 50,2 mg/kg
Pozice nejvýše hodnoceného prvku mezi vzorovými body na tocích na Slovensku: percentil 95. Interpolace Geochemického atlasu říčních sedimentů.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohama
48°C v hloubce 1000 m
tepelný tok 99 mW/m²
V hloubce 2 000 m asi 73 °C (nárůst o 26 °C na kilometr). Atlas geotermální energie Slovenska.
Přirozené gama záření
57dávkový příkon nGy/h
percentil 79 na Slovensku
Přírodní pozadí z hornin a půdy (draslík, uran, thorium), nikoli hodnota naměřená u vody. Letecká spektrometrie gama záření ŠGÚDŠ.
Stará důlní díla
899objektů do 3 km
těženo: Au, Ag, Zn, Pb, Cu
Nejbližší: Halda objektu č.59 (zkazit hromadu), 20 m od vody.
Zlato v říčních sedimentech
12vzorků se zlatem
17 rudných minerálů v sedimentu
Nejvíce 3 zrna v jednom vzorku (70 m od vody). Rýžovací průzkum počítal zlatá zrna v koncentrátu z říčního sedimentu.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Stopové prvky v potoční vodě
1 z 10ukazatele v horních 5 %
nejvyšší: Lithium 80,0 μg/l
Pozice nejvyšší naměřené hodnoty v distribuci všech vzorků povrchových vod na Slovensku: percentil 99 (Richnava).
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Rozbory vrtů a podzemních vod
230vrtů do 3 km
804 rozborů vody v okolí
Z toho 230 má archivní zprávu z Geofondu. Vrty jsou hydrogeologické, geologické, inženýrsko-geologické a další.
Geotermální energie
46°C u ústí vrtu
6 geotermálních vrtů do 10 km
Nejteplejší: Banská Štiavnica – HR-1, 6,5 km od vody.
Ekologické zátěže a skládky
10místa v okruhu 3 km
1 ekologická zátěž, 9 skládek
Nejbližší zátěž: Hodruša-Hámre – Sandrik, 1,9 km od vody. Blízkost neznamená, že látky unikají z místa do vody.
Ložiska a výskyty rud
90záznamů do 5 km
20 ložisek, 70 rudných výskytů
Registry geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerostných surovin.
Sesuvy půdy a svahové deformace
58ploch do 3 km
2 aktivních
Zdokumentované sesuvy v evidenci Geofondu. Sesuv půdy do potoka může zakalit vodu a změnit koryto.
Geologická stavba pod vodou
Která hornina leží pod vodní hladinou (Geologická mapa Slovenska 1:50 000), jak je stará, jak silný je kvartérní pokryv a v jaké tektonické jednotce voda proudí. Skalní podloží rozhoduje o tvrdosti vody, dně, zákalu po dešti a vydatnosti pramenů.
Body sledují vodní linii (pro potok a povodí, rybářský revír za rybářským revírem). Pás je průřez vzdáleností, nikoli mapa; šířka úseku odpovídá počtu bodů.
Říční naplaveniny71%SR 72 %
Sopečné horniny14%SR 3,2 %
Mladé sedimenty14%SR 8,6 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Říční naplaveniny: Štěrkové a písčité dno a nivy; voda se doplňuje z podzemní vody v naplaveninách.
Geologické stáří hornin
Kvartérní86%
neovolkanové horniny14%
Nejběžnější horninové jednotky
Systém
Stáří
Jednotka
Body
Kvartérní
holocén
říční sedimenty: litofaciální nerozdělené aluviální jíly nebo písčité až štěrkovité jíly údolí a záplavových oblastí
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Tektonické dělení
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitivní jednotka (pohoří)100%SR 60 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Směr neotektonických pohybů
velké povznesení100%SR 26 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Regionálně geologické členění
neovolkanové horniny100%SR 10 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Regionálně geologické členění (podcelky)
středoslovenské novovolkánské horniny100%SR 8,8 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Inženýrsko-geologické revíry
oblast nánosů horských toků100%SR 21 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Inženýrsko-geologické útvary
tvorba kvartérních sedimentů100%SR 71 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Náchylnost území ke svahovým deformacím
Oblast stabilních oblastí100%SR 95 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Mapa pokrývá 7 z 8 bodů na vodní linii.
Hydrogeologie: zvodnělé vrstvy a podzemní vody
Potoky a řeky jsou napájeny podzemní vodou. Hydrogeologické mapy ukazují, ve kterých horninách je voda uložena, jak jsou propustné a jaká je v nich voda. Údaje pocházejí z map ŠGÚDŠ, nikoli z měření na konkrétní vodě.
Horniny vodonosné vrstvy (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Kyselé vulkanické horniny57%SR 3,2 %
Štěrk29%SR 52 %
Zlepence14%SR 0,8 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Typ vodonosné vrstvy
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody57%SR 3,2 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Štěrk)29%SR 22 %
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepustnosti alebo oblasti s takmer žiadnymi množstvami podzemnej vody (Zlepence)14%SR 0,8 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Hlavní hydrogeologická oblast
kvartérní niva hrona a slatina od Slovenské ľupča do tlmače67%SR 0,0 %
neovolkanové horniny severních svahů Štiavnické Vrchy a Javoria33%SR 1,5 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geotermální útvary podzemních vod
Žiarská pánev75%SR 6,4 %
Bátovce a Rykynčí deprese25%SR 4,4 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Chemie povrchových vod dle atlasu
Modelované složení vody v oblasti, kterou prochází linie rybářského revíru. Rastry Geochemického atlasu Slovenska (povrchové vody) jsou interpolací měření ve vzorkovaných tocích, zobrazují tedy typické pozadí území, nikoli měření v konkrétním toku.
Kyselost vody
pH 7,65typický rozsah
Většina řek a potoků na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyselejší voda se nachází v potocích na kyselých horninách (žuly, křemence), zásaditější voda u vápenců.
Tvrdost vody
7,3°dH, měkká
Součet vápníku a hořčíku (1,31 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná a její pH se mění pomaleji; měkká voda je citlivější na kyselé deště.
měkká
střední
tvrdá
velmi těžké
Rozpuštěné látky
235mg/l mineralizace
Celkové množství rozpuštěných minerálů. Čistá horská voda má desítky mg/l, nížinné a vápencové stovky.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iontové složení vody
Kationty (kladné ionty)
Ca 61Mg 24Na+K 15
Anionty (záporné ionty)
HCO₃ 59SO₄ 37
Typ vody podle dominantních iontů: Ca–HCO₃–SO₄
Akcie jsou v ekvivalentech, obvyklý způsob porovnávání složení vod.
Hlavní ionty
SíranySO454,4 mg/lpercentil65
FluoridyF0,120 mg/lpercentil53
SodíkNa9,10 mg/lpercentil50
DraslíkK2,59 mg/lpercentil43
ChloridyCl5,21 mg/lpercentil35
HořčíkMg9,07 mg/lpercentil28
VápníkCa37,6 mg/lpercentil25
BikarbonátyHCO3111 mg/lpercentil21
tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)
Živiny a organické znečištění
Chemická spotřeba kyslíkuChSK4,33 mg/lpercentil72
FosfátyPO40,134 mg/lpercentil50
AmmoniumNH40,0862 mg/lpercentil41
DusičnanyNO32,85 mg/lpercentil15
Kovy
ZinekZn19,6 μg/lpercentil86
HliníkAl166 μg/lpercentil74
ManganMn41,3 μg/lpercentil57
ŽelezoFe0,0836 mg/lpercentil41
Prvky v říčních sedimentech
Geochemický atlas Slovenska (říční sedimenty) popisuje, co řeka nese v jemném materiálu na svém korytě. Sediment shromažďuje kovy z hornin, rudných výskytů a dřívější těžby a průmyslu. Není to zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika: ukazuje, jak se prvek na tomto toku řadí mezi toky na Slovensku.
Potenciálně toxické a stopové prvky
VéstPb50,2 mg/kgpercentil95
MěďCu87,4 mg/kgpercentil95
VizmutBi0,721 mg/kgpercentil95
KadmiumCd1,06 mg/kgpercentil94
ZinekZn236 mg/kgpercentil92
VanadV102 mg/kgpercentil89
KobaltCo11,3 mg/kgpercentil82
AntimonSb1,52 mg/kgpercentil80
ArsenAs10,6 mg/kgpercentil77
RtuťHg0,210 mg/kgpercentil76
MolybdenMo0,522 mg/kgpercentil72
SelenSe0,356 mg/kgpercentil72
CínSn2,37 mg/kgpercentil38
ChromCr39,4 mg/kgpercentil7
NiklNi11,2 mg/kgpercentil5
tečka: průměr podél vodní čáry, čára: od nejnižší po nejvyšší hodnotu, měřítko: pozice mezi vzorovými body na tocích na Slovensku (0 až 100 percentil)
Hlavní prvky (železo, hliník, vápník, hořčík, draslík, sodík, titan, mangan, fosfor)
HliníkAl7,09 %percentil87
ManganMn1 433 mg/kgpercentil87
ŽelezoFe3,57 %percentil83
TitanTi5 734 mg/kgpercentil83
SodíkNa1,09 %percentil80
FosforP976 mg/kgpercentil66
HořčíkMg1,03 %percentil62
DraslíkK1,53 %percentil52
VápníkCa1,93 %percentil47
Další prvky (baryum, stroncium, lithium, rubidium, zirkonium, yttrium, cer, bor, berylium, gallium)
StronciumSr201 mg/kgpercentil87
GalliumGa17,9 mg/kgpercentil81
YttriumY30,5 mg/kgpercentil65
BaryumBa483 mg/kgpercentil65
BerylliumBe1,59 mg/kgpercentil61
RubidiumRb92,2 mg/kgpercentil60
CeriumCe56,7 mg/kgpercentil42
ZirkoniumZr376 mg/kgpercentil40
LithiumLi23,8 mg/kgpercentil18
BorB27,8 mg/kgpercentil4
Přírodní radioaktivita a radon
Vzduchová gama spektrometrie ŠGÚDŠ měří záření draslíku, uranu a thoria v horninách a půdě. Nejvyšší hodnoty mají žuly a některé kyselé vulkanické horniny, nejnižší vápence a nivy. Cézium-137 je pozůstatkem spadu z černobylské havárie a testů jaderných zbraní.
Dávkový příkon gama záření
57nGy/h ve vzduchu
rozsah 49 až 60 nGy/h
Přírodní pozadí z hornin a půdy; výše nad žulami a některými kyselými vulkanickými horninami, níže nad vápenci a nivami.
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Radonové riziko podloží
nízké
Radon je přírodní plyn z hornin. Riziko se týká budov a sklepů, nikoli vody v potoce; ukazuje, jaké je podloží.
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geofyzikální pole: magnetika a gravitace
Mapy magnetického pole a gravitace (ŠGÚDŠ) odhalují, co se skrývá pod sedimenty a povrchem: sopečná tělesa, zlomy a mocnost kůry. Pro rybáře jsou zajímavé nepřímo: ukazují, kde se mění skalní podloží a s ním i voda.
Magnetická anomálie
+105nT
rozsah -76 až 319 nT
Odchylka magnetického pole Země od okolí. Pozitivní a negativní anomálie odhalují horniny s magnetitem (čediče, bazické vulkanické horniny) a hranice ve skalním podloží.
negativnípozitivní
Bouguerova gravitační anomálie
-19mGal
zbytkový −3,1 mGal
Negativní hodnoty leží nad silnými sedimenty a pod horami (světlá kůra), kladné hodnoty nad hustými horninami a tenčí kůrou. Ukazuje strukturu zemské kůry, nikoli vody.
Geotermální potenciál
Atlas geotermální energie Slovenska zaznamenává teplotu hornin a tepelný tok z nitra Země. Je to potenciál oblasti, nikoli skutečné teplo vody v toku. Specifické geotermální vrty a prameny v blízkosti této vody jsou v sekci geotermální energie níže.
Teplota horniny s hloubkou
48 / 73 °Cv hloubkách 1000 a 2000 m
nárůst o 26 °C na km
Čára ukazuje teplotu horniny; tečkovaná část je pouze prodloužením povrchu. Tepelný tok 99 mW/m².
Geotermální útvary podzemní vody pod vodní hladinou
Žiarská pánev75%SR 6,4 %
Bátovce a Rykynčí deprese25%SR 4,4 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Reliéf, klima a půdy
Povodí není jen voda: sklon a nadmořská výška určují rychlost odtoku, podnebí teplotu a množství vody a půdu, která je spláchnuta do potoka. Údaje pocházejí z geomorfologického členění, klimaticko-geografických typů a půdních map ŠGÚDŠ.
Nadmořská výška geomorfologických jednotek (od–do)176–940m a.s.l.
Průměrná nadmořská výška jednotek456m a.s.l.
Průměrný sklon13,4°
Průměrná lednová teplota-4,7°C
Průměrná červencová teplota16,8°C
Roční srážky813mm
Geomorfologické jednotky
Pohoří Štiavnica88%SR 2,2 %
Žiarská pánev13%SR 0,0 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Geomorfologické oblasti
Slovenské centrální hory100%SR 9,1 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Klimaticko-geografické typy
horské klima75%SR 33 %
klima povodí25%SR 29 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Náchylnost půd k acidifikaci
půdy náchylné k okyselení100%SR 31 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Kontaminace půdy (mapa 1:500 000)
nekontaminovaná půda, geogenně stanovený obsah některých rizikových prvků dosahuje mezních hodnot a80%SR 45 %
poměrně čistá půda20%SR 53 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Litogeochemické typy
Neogenové sopky100%SR 11 %
značka na liště: podíl mezi všemi vzorovými body na tocích na Slovensku
Mapa chodby
Kde jsou nejbližší důlní díla, ložiska, zátěže, geotermální vrty a nálezy zlata. Skupiny lze vypnout.
Čára je voda rybářského revíru, světlý pás je pásmo 3 km, ve kterém byly hledány vrty, důlní díla a zátěže. Mapa ukazuje nejbližší objekty (maximálně několik desítek z každého registru), ne všechny. Body odpovídají pozici v registru; plošné objekty jsou označeny středem.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arsen, antimon, kadmium, olovo, měď, zinek a další prvky ve vzorcích z řek a potoků (Geochemický atlas Slovenska, povrchové vody, 2015). Sloupec ukazuje, kde mezi všemi vzorky na Slovensku leží nejvyšší hodnota; světelná značka je medián vzorků v této vodě.
LithiumLivysoké (horní 5 %)
nejvyšší 80,0 μg/lmedián 5,00 μg/l15 vzorky73 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Richnava2011, 80 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
KadmiumCdzvýšené (horní 10 %)
nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,250 μg/l12 vzorky25 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Rudniansky potok, 980 m od vody. Srovnání: percentil 92 všech vzorků na Slovensku.
MěďCumírně zvýšené
nejvyšší 4,00 μg/lmedián 1,75 μg/l14 vzorky36 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Uhliská1997, 790 m od vody. Srovnání: percentil 86 všech vzorků na Slovensku.
ArsenAsmírně zvýšené
nejvyšší 3,00 μg/lmedián 0,750 μg/l14 vzorky50 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: 1000m Z od K6511993, 830 m od vody. Srovnání: percentil 83 všech vzorků na Slovensku.
ChromCrmírně zvýšené
nejvyšší 2,50 μg/lmedián 1,00 μg/l14 vzorky64 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: 1000m SV od Ivanovo1993, 920 m od vody. Srovnání: percentil 78 všech vzorků na Slovensku.
StronciumSrběžná hodnota
nejvyšší 200 μg/lmedián 140 μg/l9 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: 1000m Z od K6511993, 830 m od vody. Srovnání: percentil 55 všech vzorků na Slovensku.
BaryumBaběžná hodnota
nejvyšší 40,0 μg/lmedián 18,0 μg/l14 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: 750m Z od K4781993, 390 m od vody. Srovnání: percentil 50 všech vzorků na Slovensku.
SelenSepod polovinou Slovenska
nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l14 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Uhliská1997, 790 m od vody. Srovnání: percentil 46 všech vzorků na Slovensku.
VéstPbpod polovinou Slovenska
nejvyšší 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l14 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Uhliská1997, 790 m od vody. Srovnání: percentil 43 všech vzorků na Slovensku.
AntimonSbpod polovinou Slovenska
nejvyšší 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Uhliská1997, 790 m od vody. Srovnání: percentil 37 všech vzorků na Slovensku.
Hlavní ionty, mineralizace a pH
Základní chemie vody: ze kterých hornin pocházejí minerály v ní.
Oxid křemičitýSiO2extrémní (horní 1 %)
nejvyšší 56,4 mg/lmedián 25,7 mg/l16 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: Voznica, potok1997, 510 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v říčních sedimentech
Regionální rýžovací prospekce: těžká frakce byla vyplavena z říčního štěrku a byla spočítána minerální zrna v ní. Mapa nálezů je pozitivní: vzorek bez zlata není v atlase uveden, takže absence nálezu není důkazem, že zlato není.
Magnetit (Fe₃O₄)89 vzorků, maximálně 4115 zrn
Ilmenit (FeTiO₃)88 vzorků, maximálně 1815 zrn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)85 vzorků, maximálně 1815 zrn
Baryt (BaSO₄)69 vzorků, maximálně 555 zrn
Pyrit (FeS₂)68 vzorků, maximálně 4115 zrn
Rutil (TiO₂)45 vzorků, maximálně 15 zrn
Hematit (Fe₂O₃)43 vzorků, maximálně 4115 zrn
Anatas (TiO₂)16 vzorků, maximálně 5 zrn
Zlato (Au)12 vzorků, maximálně 3 zrn
Galenit (PbS)9 vzorků, maximálně 25 zrn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)8 vzorků, maximálně 5 zrn
Sfalerit (ZnS)6 vzorků, maximálně 50 zrn
Scheelit (CaWO₄)6 vzorků, maximálně 3 zrn
Chalkopyrit (CuFeS₂)5 vzorků, maximálně 5 zrn
Cinabarit (HgS)1 vzorku, maximálně 152 zrn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorku, maximálně 1 zrn
Arsenopyrit (FeAsS)1 vzorku, maximálně 25 zrn
Nejbližší vzorky se zlatem
Ochutnat
Zlato ve vzorku
Z vody
65
1 zrno
20 m
115
1 zrno
30 m
420
1 zrno
70 m
108
3 zrna
70 m
109
2 zrna
70 m
117
1 zrno
100 m
67
1 zrno
160 m
107
1 zrno
180 m
Hornotvorné a akcesorické minerály
Zirkonium (ZrSiO₄)89 vzorků, maximálně 815 zrn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)88 vzorků, maximálně 1815 zrn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)87 vzorků, maximálně 4115 zrn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))79 vzorků, maximálně 315 zrn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)71 vzorků, maximálně 1815 zrn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))56 vzorků, maximálně 315 zrn
Korund (Al₂O₃)50 vzorků, maximálně 15 zrn
Titanit (CaTiSiO₅)10 vzorků, maximálně 305 zrn
Turmalíny (komplexní borosilikát)5 vzorků, maximálně 5 zrn
Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorků, maximálně 5 zrn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))2 vzorků, maximálně 5 zrn
Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorku, maximálně 5 zrn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)1 vzorku, maximálně 5 zrn
Podzemní vody: chemie, druhy vod a radioaktivita
Hydrogeochemické objekty (analýzy pramenů a vrtů), geochemický atlas podzemních vod (1996) a radiohydrochemické vzorkování. Podzemní voda napájí toky, takže její složení ovlivňuje i vodu v toku.
Chemické druhy vody v okolí
Ca-HCO32×
Ca-SO4-HCO32×
Třída jakosti vody dle hydrogeochemické mapy
třída B2×
třída F1×
třída A1×
Kovy v podzemních vodách
HliníkAlextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 21,4 mg/lmedián 0,0100 mg/l62 vzorky34 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: štôlňa1994, 3,0 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
SelenSeextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 7,40 μg/lmedián 0,500 μg/l62 vzorky97 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1991, 480 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ArsenAsextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 38,0 μg/lmedián 1,40 μg/l62 vzorky31 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1994, 2,9 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ZinekZnextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 4 785 μg/lmedián 9,50 μg/l62 vzorky8 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1993, 40 m od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
KadmiumCdextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 8,10 μg/lmedián 0,250 μg/l62 vzorky82 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: štôlňa1994, 3,0 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
AntimonSbextrémní (horní 1 %)
nejvyšší 5,90 μg/lmedián 0,100 μg/l62 vzorky69 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: studňa1994, 2,9 km od vody. Srovnání: percentil 99 všech vzorků na Slovensku.
ChromCrvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 5,20 μg/lmedián 0,250 μg/l62 vzorky65 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1991, 420 m od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.
MěďCuvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 7,20 μg/lmedián 0,800 μg/l62 vzorky
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: štôlňa1994, 3,0 km od vody. Srovnání: percentil 96 všech vzorků na Slovensku.
VéstPbvysoké (horní 5 %)
nejvyšší 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l62 vzorky74 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1993, 40 m od vody. Srovnání: percentil 95 všech vzorků na Slovensku.
LithiumLimírně zvýšené
nejvyšší 28,0 μg/lmedián 1,00 μg/l62 vzorky55 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: štôlňa1994, 3,0 km od vody. Srovnání: percentil 86 všech vzorků na Slovensku.
ŽelezoFeběžná hodnota
nejvyšší 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l26 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1991, 2,9 km od vody. Srovnání: percentil 50 všech vzorků na Slovensku.
RtuťHgpod polovinou Slovenska
nejvyšší 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l62 vzorky100 % pod limitem kvantifikace
až 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Nejvyšší hodnota: prameň1991, 2,9 km od vody. Srovnání: percentil 46 všech vzorků na Slovensku.
Radon ve vodách
Typ webu
Ukázky
Nejvyšší radon
Medián
zdroj
18
124 Bq/l
9,60 Bq/l
vyvinutá pružina
8
34,4 Bq/l
8,43 Bq/l
zdroj vody pro veřejné zásobování
4
11,0 Bq/l
8,95 Bq/l
Důlní díla, ložiska a výskyty rud
Stará důlní díla mimo dobývací prostory (registr Geofondu), ložiska a dobývací prostory a metalogenetická mapa. Zlato, stříbro a další kovy v blízkosti toků se mohou dostat do sedimentů a vody.
Co se zde těžilo (podle evidence starých důlních děl)
Au785×
Ag770×
Zn187×
Pb181×
Cu15×
Druhy těžebních objektů
adit328×
zkazit hromadu293×
pinge (těžební jáma), řada pingových jam228×
šachta43×
jiný typ objektu5×
odkaliště2×
Nejbližší stará důlní díla
Název
Druh
Vytěženo
Skončilo
Z vody
Halda objektu č.59
zkazit hromadu
Au,Ag
20 m
Pavol štôlňa
adit
AU-AG rudy
20 m
Ignác štôlňa
adit
Au,Ag
20 m
Halda objektu č.57
zkazit hromadu
Au,Ag
30 m
Halda objektu č.63
zkazit hromadu
Au,Ag
30 m
Halda objektu č.3
zkazit hromadu
AU-AG rudy
30 m
Halda Anna-Božena dedič. štôlni
zkazit hromadu
Au+Ag+Pb+Zn
19. století
30 m
Kutacia štôlňa
adit
Au,Ag
40 m
Kutacia štôlňa
adit
Au,Ag
40 m
Antal štôlňa
adit
Au,Ag
40 m
Ložiska a dobývací prostory
Vklad
Minerální
Stav a organizace
Z vody
Vysoká
měděné rudy
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – ŠGÚDŠ Bratislava
630 m
Voznica – zemník, lokalita Z1
stavební kámen
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – bez organizácie
1,1 km
Vysoká – Zlatno
měděné rudy
Záloha s očekávaným využitím rezerv – ŠGÚDŠ Bratislava
1,1 km
Žarnovica – Kalvária
stavební kámen
Vytěžené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
1,6 km
Žarnovica – Kalvária
stavební kámen
Vytěžené ložisko – Slovenská banská, spol. s r.o.
1,6 km
Nová Baňa – Háj
stavební kámen
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – Organizácia neurčená
1,9 km
Nová Baňa – Háj
stavební kámen
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – Organizácia neurčená
2,0 km
Banská Hodruša II
technicky použitelné minerální krystaly
Záloha s očekávaným využitím rezerv – Organizácia neurčená
2,7 km
Banská Hodruša II
technicky použitelné minerální krystaly
Záloha s očekávaným využitím rezerv – Organizácia neurčená
2,7 km
Nová Baňa – Štamproch
stavební kámen
Ložisko se zastavenou těžbou nebo tam, kde se neočekává použití rezerv – D I T T E s.r.o.
3,2 km
Pukanec
keramické jíly
Záloha s očekávaným využitím rezerv – ŠGÚDŠ Bratislava
3,3 km
Pukanec
hnědé uhlí
Záloha s očekávaným využitím rezerv – ŠGÚDŠ Bratislava
3,3 km
Výskyty rud v metalogenní mapě
Výskyt
Typ rudy
Kovy
Druh
Z vody
Vysoká – Šementlov
Měděné rudy
Cu, Au
malý vklad
410 m
Banište
Zlato-stříbrné rudy
Au, Ag
výskyt vkladu
680 m
Vysoká – Zlatno
Měděné rudy
Cu, Au
střední ložisko
1,3 km
Hodruša – Medené
Měděné rudy
Cu, Au, Mo
mineralogický výskyt
1,3 km
Kopanice – Železná hora
Železné rudy
Fe
výskyt vkladu
1,5 km
Rudno nad Hronom – Filip a Anna žily
Zlato-stříbrné rudy
Au, Ag, Pb, Zn
malý vklad
1,6 km
Hodruša – Včelín
Železné rudy
Fe
výskyt vkladu
2,5 km
Hodruša – Collorado a Schopfer žily
Zlato-stříbrné rudy
Au, Ag
malý vklad
2,5 km
Rudno nad Hronom – Johan de Deo a Goldschram žily
Zlato-stříbrné rudy
Au, Ag
výskyt vkladu
2,5 km
Nová Baňa
Polymetalové rudy
Cu, Pb, Zn
mineralogický výskyt
2,7 km
Vrty a archivní zprávy Geofondu
Registr hydrogeologických vrtů, ostatních vrtů a geotermálních vrtů. Každý vrt má v archivu Geofondu zprávu (geologické profily, čerpací zkoušky, chemické rozbory vod); číslo zprávy je v tabulce.
230 vrtů v pásmu 3 km, z toho 54 hydrogeologických a 176 ostatních; s číslem archivní zprávy 230.
Hloubky vrtů
do 10 m37×
10–30 m57×
30–100 m51×
100–300 m37×
přes 300 m46×
Nejbližší vrty
Lokalita
Druh
Hloubka
Archivní zpráva
Z vody
R-3
vklad
710,0 m
50063
50 m
R-1
hydrogeologické
76,0 m
102843
120 m
Voznica
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
78,0 m
66006 122Cb23.pdf
260 m
JŽ-2
inženýrsko-geologické
5,0 m
86058
310 m
Rudno nad Hronom
SHMú pozorovací vrt
8,6 m
12878 122Cb14.pdf
340 m
Rudno nad Hronom
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
34,0 m
50353 122Cb21.pdf
340 m
J-27
inženýrsko-geologické
15,0 m
83249
440 m
Rudno nad Hronom
vrt s úzkým průměrem s běžnou pitnou a zpracovatelnou vodou
11,0 m
18235 122Cb4.pdf
460 m
J-26
inženýrsko-geologické
15,0 m
83249
490 m
JŽ-3
inženýrsko-geologické
5,0 m
86058
500 m
J-25
inženýrsko-geologické
15,0 m
83249
510 m
Rudno nad Hronom
SHMú pozorovací vrt
9,4 m
12878 122Cb15.pdf
530 m
Geotermální energie a minerální vody
Geotermální vrty (teplota vody na ústí vrtů, vydatnost, chemický typ) a zdroje geotermálních a minerálních vod do 10 km. Údaje o využití a existenci vrtu pocházejí z evidence Geofondu.
Vrt
Teplota
Výtěžek
Hloubka
Chemický typ vody
Použití
Z vody
Voznica – R-3
35 °C
10,0 l/s
710 m
Ca-Mg-SO4-HCO3
nepoužitý
60 m
Vyhne – HGV-3
29 °C
–
64 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
při použití
2,6 km
Lukavica – Žarnovica – LKC-4
35 °C
10,0 l/s
876 m
Ca-Mg-HCO3
nepoužitý
4,2 km
Banská Štiavnica – HR-1
46 °C
–
910 m
Na-Ca-SO4-HCO3
nepoužitý
6,5 km
Vyhne – H-1
36 °C
5,0 l/s
92 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
při použití
7,5 km
Vyhne – H-2
36 °C
2,5 l/s
65 m
Ca-Mg-HCO3-SO4
při použití
7,6 km
Zdroje geotermálních a minerálních vod
Zdroj
Druh
Teplota vody (°C)
Výtěžnost (l/s)
Počítat
Nejblíže od vody
R-3
geotermální voda
22 – 38
< 5
1
1,4 km
kategorie c2
minerální voda
23-38
5-15
2
2,9 km
kategorie a1
minerální voda
< 15
< 5
7
3,1 km
kategorie d3
minerální voda
39-55
16-30
1
5,6 km
kategorie Vyhne
termální koupaliště
–
–
1
5,9 km
kategorie c1
minerální voda
23-38
< 5
1
6,1 km
Ekologické zátěže, skládky a antropogenní sedimenty
Evidované ekologické zátěže (průmyslové areály, skládky, těžba), registr skládek odpadů a monitoring antropogenních sedimentů (průmyslové kaly). Je to seznam míst, nikoli měření znečištění vody.
Ekologické zátěže
Lokalita
Aktivita
Látka
Klasifikace
Z vody
Hodruša-Hámre – Sandrik
SK200220FP
1,9 km
Skládky odpadu
Skládka
Plocha
Rok založení
Sledování
Z vody
Odval Dolné Hámre – Dolné Hámre
–
1979
–
1,3 km
Vysoká
–
1975
–
1,5 km
Žarnovica
–
1960
–
1,5 km
Nová Baňa
–
1950
–
2,0 km
pri železničnom priecestí – Žarnovica
–
1970
–
2,2 km
Kamenica – pod vykrývačom – Dolné Hámre
40 m²
1992
–
2,5 km
Žarnovica
–
1972
–
2,9 km
Štiavnické Bane
–
2000
–
2,9 km
Sesuvy půdy a svahové deformace
Registr dokumentovaných svahových deformací (Geofond). Sesuvy půdy u potoka mohou přinést jemný materiál do vody, změnit koryto a přehradit koryto.
Typy deformací
Sesuvy půdy42×
Bloková pole10×
Bloková pole + sesuvy půdy3×
Rockfalls2×
Blokové trhliny1×
Stupeň aktivity
Stabilizovaný35×
Potenciálny20×
Aktívny2×
Se stabilizovanými a potenciálními formami1×
Současný stav
SD převzato z archivních materiálů, ktorá bola konfrontova37×
Zpracováváno pouze v rozsahu registrace v měřítku 1:25 00010×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S4×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick3×
Jak číst tyto údaje
Zóna a vzdálenost. Vzdálenost se měří od čáry vody k bodu v registru (u oblastí do středu) s přesností na desítky metrů. Počty se vztahují pouze na zónu, nikoli na celé povodí.
Percentil. U chemie je nejvyšší hodnota porovnána se všemi atlasovými vzorky na Slovensku. Nejedná se o zákonný limit ani hodnocení zdravotního rizika; atlasy jsou historické (publikováno: povrchové vody 2015, podzemní vody 1996, říční sedimenty 1999).
Limit kvantifikace. Mnoho vzorků má hodnotu na nejnižší úrovni, kterou může laboratoř určit; takové výsledky znamenají „pod limitem“. U těch je pozice v distribuci odhadem.
Šlichy. Evidovány jsou pouze vzorky s nálezem. Počet zrn v koncentrátu není obsah zlata v gramech na tunu.
Vztah k vodě. Nedaleké důlní dílo, skládka nebo zátěž nic nevypovídá o kvalitě vody v toku. Slouží jako podnět k pozornosti a výchozí bod pro další zkoumání.
Vzorové body. Oblastní a rastrové mapy ŠGÚDŠ nelze stáhnout bodově, takže podél linie každého rybářského revíru je hodnota zjišťována v bodech zhruba každé 3 km. Je to vzorek řádku, nikoli souvislý záznam; velmi krátký úsek může mít jeden bod.
Atlasové rastry. Chemismus vody a sedimentů je interpolací měření ve vzorkovací síti (Geochemický atlas Slovenska). Hodnota v bodě je modelovaný odhad pro okolí, nikoli měření ve vodě. Percentil porovnává průměr tohoto toku se všemi vzorovými body na tocích na Slovensku.
Polohy a měřítka. Mapy mají různá měřítka (1:50 000 až 1:1 000 000), takže úroveň detailů se mezi jednotlivými sekcemi liší. Mapa mimo její pokrytí znamená, že v tomto bodě není žádná oblast, ne že tam nic není.