Ta strona jest przetłumaczona tylko częściowo. Nieprzetłumaczone fragmenty są wyświetlane po słowacku, w języku oryginału. Otwórz oryginał po słowacku

Dziś na cieku VN Sklabiná

Wskaźnik warunków połowu, najlepsze okno dnia i łowiska od najlepszych warunków

Średnia łowisk na cieku

Niska aktywność · średnia z jednego łowiska

Liczba w nagłówku to oszacowanie dla środka cieku na podstawie pogody i pomiarów. Średnia łowisk dodatkowo uwzględnia dane satelitarne, zacienienie i geologię każdego łowiska.

Najlepsze okno dziś

06:00–08:00

VN Sklabiná, wynik okna 13.

Wskaźnik to oszacowanie warunków na podstawie pogody, wody i otoczenia, a nie prognoza brań. Przeliczono o 05:04.

Mapa i łowiska cieku

Przebieg cieku i jego łowiska. Kolor linii przełączysz na warunki dziś, jakość lub dowolny inny parametr.

Filtry szczegółoweregion, powiat, dno, głębokość, zacienienie, satelity, chemia i zanieczyszczenie wody, ryby, geologia

1445łowisk
Wybierz kategorię i zawęź wybór. Przy każdej opcji zobaczysz, ile łowisk ci zostanie.
Kolor na mapie
Wczytywanie mapy…

Mapę przesuwasz dwoma palcami. Jednym palcem przewijasz stronę na całym ekranie.

    Profil wysokościowy: zbiornik wodny

    Wysokość terenu wzdłuż łowiska i przybliżony poziom wody.

    Zbiornik wodny To zbiornik wodny, dlatego ciek tu nie jest oceniany: woda nie ma nurtu, spadku ani nachylenia. Wykres pokazuje wysokość terenu wzdłuż łowiska.

    1711721731741751761770,0 km0,2 km0,4 km0,6 km
    Profil wysokościowy terenu (zbiornik wodny): od 176 do 172 m n.p.m. na 0,7 km.
    Wysokość terenu wzdłuż linii łowiska, od początku (po lewej) do końca
    Poziom wody w przybliżeniu
    174 m n.p.m.

    Źródło: Open Topo Data (eudem25m), 4 lis 2026. Wysokość jest orientacyjna (błąd kilku metrów).

    Teren w 3D

    Ładowanie modelu terenu 3D…

    Zdjęcia historyczne

    Zmiany otoczenia i przyrody od 2018 do 2024: jak zmieniają się brzegi, roślinność i krajobraz wokół wody. Zdjęcia przełączają się same, możesz też przeglądać je ręcznie.

    Zdjęcie lotnicze cieku: VN Sklabiná, rok 2018
    2018zdjęcia z 19 wrz 2018
    Zdjęcie lotnicze cieku: VN Sklabiná, rok 2021
    2021zdjęcia z 4 wrz 2021
    Zdjęcie lotnicze cieku: VN Sklabiná, rok 2024
    2024zdjęcia z 26 lip 2024

    Ortofotomapa Słowacji © GKÚ Bratysława, NLC Zvolen. Rok i dzień wykonania zdjęć zależą od położenia, dlatego poszczególne roczniki mogą różnić się porą roku i pogodą.

    Zanieczyszczenie wody na cieku VN Sklabiná

    Jakość wody według SHMÚ, oczyszczalnie przy łowiskach i woda podziemna w okolicy

    Wody podziemne: zmierzone wartościtypowa wartość ze stacji w promieniu 10 km, 2025

    1 z 1 łowiska z pomiarem ma w okolicy wodę podziemną o wartości powyżej progu w co najmniej jednym wskaźniku.

    • substancje szkodliwe ponad normę na co najmniej jednej stacji (metale, pestycydy, PFAS, rozpuszczalniki)1
    • jony amonowe lub azotyny ponad normę na co najmniej jednej stacji1

    Źródło: SHMÚ (roczniki jakości wód powierzchniowych i podziemnych), rejestr oczyszczalni z VÚVH i EEA. Stanowisko SHMÚ jest przypisywane do łowiska według tej samej nazwy cieku i odległości; rocznik podaje stanowiska, które nie spełniły normy, dlatego brak stanowiska nie jest dowodem czystej wody.

    Geológia a geochémia toku VN Sklabiná

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 1 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,6modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 766 mg/l, veľmi tvrdá voda (25,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kobalt 12,2 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 87. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km55 °C85 °C

    Teplo pod nohami

    55°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 75 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 85 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    51nGy/h dávkový príkon

    53. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 z 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Selén 0,590 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 92. percentil (Zajský potok).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    28vrtov do 3 km

    154 rozborov vody v okolí

    Z toho 28 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    Geotermálna energia

    –

    15 zdrojov geotermálnych a minerálnych vôd do 10 km.

    Environmentálne záťaže a skládky

    11lokalít do 3 km

    11 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    6záznamov do 5 km

    6 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    0plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty100%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný pokles100%SR 6,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 0 z 1 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Hlavný hydrogeologický región

    • neogén Ipeľskej kotliny100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kwasowość wody

    pH 7,61typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Twardość wody

    25,0°dH, veľmi tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (4,46 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    766mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • HydrogénuhličitanyHCO3451 mg/l95. percentil
    • WapńCa120 mg/l95. percentil
    • MagnezMg35,9 mg/l89. percentil
    • SódNa25,1 mg/l85. percentil
    • SiarczanySO486,8 mg/l85. percentil
    • ChlorkiCl29,3 mg/l80. percentil
    • DraslíkK4,12 mg/l65. percentil
    • FluorkiF0,138 mg/l61. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • AmóniumNH43,36 mg/l95. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK8,58 mg/l95. percentil
    • FosforečnanyPO40,572 mg/l84. percentil
    • AzotanyNO31,84 mg/l6. percentil

    Metale

    • ManganMn507 μg/l95. percentil
    • ŻelazoFe0,427 mg/l90. percentil
    • GlinAl79,4 μg/l55. percentil
    • CynkZn4,85 μg/l36. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • KobaltCo12,2 mg/kg87. percentil
    • MolibdenMo0,591 mg/kg79. percentil
    • WanadV85,4 mg/kg79. percentil
    • BizmutBi0,307 mg/kg75. percentil
    • ArsenAs9,00 mg/kg71. percentil
    • CínSn3,25 mg/kg69. percentil
    • RtęćHg0,157 mg/kg67. percentil
    • NikielNi28,7 mg/kg67. percentil
    • ChromCr82,0 mg/kg65. percentil
    • SelenSe0,256 mg/kg52. percentil
    • AntymonSb0,514 mg/kg37. percentil
    • MiedźCu17,9 mg/kg23. percentil
    • OłówPb11,0 mg/kg19. percentil
    • CynkZn67,3 mg/kg16. percentil
    • KadmCd0,0519 mg/kg2. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • ManganMn2 544 mg/kg95. percentil
    • ŻelazoFe4,02 %91. percentil
    • TitánTi5 250 mg/kg75. percentil
    • FosforP1 012 mg/kg69. percentil
    • WapńCa3,05 %66. percentil
    • GlinAl5,87 %58. percentil
    • DraslíkK1,35 %26. percentil
    • MagnezMg0,698 %25. percentil
    • SódNa0,636 %11. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • YtriumY32,1 mg/kg72. percentil
    • CérCe65,5 mg/kg70. percentil
    • RubídiumRb94,7 mg/kg66. percentil
    • BáriumBa460 mg/kg58. percentil
    • BorB62,8 mg/kg57. percentil
    • ZirkónZr402 mg/kg50. percentil
    • StronciumSr136 mg/kg50. percentil
    • GáliumGa12,2 mg/kg35. percentil
    • LítiumLi26,9 mg/kg34. percentil
    • BerylBe1,05 mg/kg30. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    51nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,90 ppm66. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,70 ppm65. percentil
    • Potas (K)K1,17 %18. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km55 °C85 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    55 / 85 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 75 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-3,0°C
    • Priemerná júlová teplota19,3°C
    • Ročné zrážky650mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    knižnica – Sklabiná – nijaký (470 m od vody)Sklabina – Medeš – Sklabiná – nijaký (590 m od vody)Potočok – Obeckov – nijaký (1,2 km od vody)cesta na Skriavnik – Obeckov – nijaký (1,7 km od vody)pod dolnou studničkou – Sklabiná – nijaký (2,1 km od vody)za ihriskom – Obeckov – nijaký (2,1 km od vody)pri Mokradi – Sklabiná – občasný (2,2 km od vody)pri Mokradi – Sklabiná – občasný (2,2 km od vody)Sklabina – pri skládke – Sklabiná – občasný (2,4 km od vody)Sklabiná – Tehelňa – Sklabiná – nijaký (2,6 km od vody)k Dufekovi – Sklabiná – nijaký (3,0 km od vody)a1 (490 m od vody)a1 (1,3 km od vody)b1 (2,2 km od vody)a1 (2,2 km od vody)a1 (3,4 km od vody)a1 (4,1 km od vody)b1 (4,3 km od vody)a1 (4,8 km od vody)a1 (5,1 km od vody)a1 (5,5 km od vody)a1 (5,6 km od vody)b1 (5,8 km od vody)b1 (6,4 km od vody)a1 (8,4 km od vody)a1 (9,7 km od vody)Želovce – Slatinné Kúpele – stavebný piesok – piesky (3,6 km od vody)Nová Ves – Holý vŕšok – stavebný piesok – piesky (4,1 km od vody)Nenince – stavebný piesok – piesky (4,4 km od vody)Želovce – Slatinné Kúpele – stavebný piesok – piesky (4,5 km od vody)Záhorce – stavebný piesok – piesky (4,5 km od vody)Želovce – Slatinné Kúpele – tehliarske suroviny (4,6 km od vody)Sklabina – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (50 m od vody)Sklabina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Sklabiná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Sklabiná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Sklabiná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,7 km od vody)Sklabiná – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,8 km od vody)Sklabiná (1,9 km od vody)Sklabina – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,9 km od vody)Obeckov – pozorovací vrt SHMÚ (2,0 km od vody)Sklabiná – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Obeckov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Sklabiná – Obeckov – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Sklabina – pozorovací vrt SHMÚ (2,1 km od vody)Sklabina – vrt s termálnou, minerálnou vodou (do 20 (2,2 km od vody)Sklabiná – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,3 km od vody)Sklabina – pozorovací vrt SHMÚ (2,3 km od vody)Želovce – negatívny vrt (2,4 km od vody)Sklabiná – pozorovací vrt SHMÚ (2,4 km od vody)Sklabiná – pozorovací vrt SHMÚ (2,5 km od vody)Želovce – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (2,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (50 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,4 km od vody)šachta s čerpaním vody – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,7 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,8 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,9 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,0 km od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)prameň minerálnej vody – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,2 km od vody)šachta s čerpaním vody – Umelé hydrogeologicky významné objekty (2,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)prameň minerálnej vody – Vývery podzemnej vody (2,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,3 km od vody)prameň minerálnej vody – Vývery podzemnej vody (2,3 km od vody)monitorovanie hladiny podzemných vôd vo vrte – Hydrogeologické vrty (2,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,5 km od vody)Obeckov, 1750m VSV od K262 – studňa (1,3 km od vody)Obeckov, 900m SSZ od K189 – studňa (1,4 km od vody)Želovce, 400m V od K231 – studňa (1,4 km od vody)Sklabiňa, 600m S od K162 – studňa (1,7 km od vody)Preserany – prameň (1,9 km od vody)Sklabiňa, 500m SZ od K162 – studňa (1,9 km od vody)Obeckov, 1100m JJZ od K212 – studňa (2,1 km od vody)Sklabiňa – vrt (2,2 km od vody)Želovce – prameň (2,2 km od vody)Bátorová priehrada – prameň (2,3 km od vody)Obeckov, – č.d. 115, 50m JZ od K174 – studňa (2,4 km od vody)Obeckov, 1650m JV od K212 – studňa (2,4 km od vody)Šakalovo, 1100m S od K268 – studňa (2,5 km od vody)Nová Ves, 1700m Z od K273 – prameň (2,8 km od vody)Nová Ves – č.d. 123, 750m ZSZ od K237 – studňa (2,9 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • SelenSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,590 μg/lmedián 0,590 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zajský potok, 2005, 90 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrmierne zvýšená
      najvyššie 374 μg/lmedián 374 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zajský potok, 2005, 90 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsbežná hodnota
      najvyššie 1,79 μg/lmedián 1,79 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zajský potok, 2005, 90 m od vody. Porovnanie: 70. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrbežná hodnota
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 1,20 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zajský potok, 2005, 90 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 1,10 μg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zajský potok, 2005, 90 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zajský potok, 2005, 90 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zajský potok, 2005, 90 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zajský potok, 2005, 90 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Zajský potok, 90 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 12,4 mg/lmedián 12,4 mg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: Zajský potok, 2005, 90 m od vody. Porovnanie: 56. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO38×
    • Ca-Mg-HCO3-SO42×
    • Ca-HCO32×
    • Ca-HCO3-Cl1×
    • Ca-SO4-HCO31×
    • Mg-Ca-Na-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda D4×
    • trieda E3×
    • trieda H3×
    • trieda F2×
    • trieda C1×
    • trieda G1×
    • trieda B1×

    Kovy v podzemnej vode

    • LítiumLiextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 677 μg/lmedián 13,0 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,8 km od vody. Porovnanie: 100. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OłówPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 10,7 μg/lmedián 0,500 μg/l11 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,0 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,40 μg/lmedián 1,20 μg/l11 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntymonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l11 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,3 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CynkZnmierne zvýšená
      najvyššie 309 μg/lmedián 44,0 μg/l11 vzoriek18 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrmierne zvýšená
      najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,250 μg/l11 vzoriek64 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,4 km od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MiedźCumierne zvýšená
      najvyššie 2,60 μg/lmedián 0,600 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,7 km od vody. Porovnanie: 81. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • GlinAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0100 mg/lmedián 0,00500 mg/l11 vzoriek82 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 2,5 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŻelazoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtęćHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1993, 1,9 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    vodný zdroj pre individuálne zásobovanie22,11 Bq/l1,97 Bq/l
    studňa210,8 Bq/l7,58 Bq/l
    minerálny prameň146,0 Bq/l46,0 Bq/l

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    28 vrtov v pásme 3 km, z toho 20 hydrogeologických a 8 ostatných; s číslom archívnej správy 28.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m6×
    • 10–30 m9×
    • 30–100 m6×
    • 100–300 m4×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LokalizacjaGatunekGłębokośćArchívna správaOd vody
    Sklabinavrt s termálnou, minerálnou vodou61,5 m52537 135Da44.pdf50 m
    3-253 Obeckovhydrogeologický8,0 m101748790 m
    Sklabinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou80,0 m52537 135Da45.pdf1,1 km
    Sklabináúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou120,0 m52537 135Da46.pdf1,4 km
    Sklabináúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou36,5 m10377 135Da22.pdf1,7 km
    Sklabináúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou22,3 m19385 135Da17.pdf1,7 km
    Sklabináširokoprofilový vrt20,0 m35897 135Da31.pdf1,8 km
    MV-8mapovací117,0 m80521,8 km
    Sklabiná15,0 m70335 135Da55.pdf1,9 km
    Sklabinaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou50,0 m15401 135Da27.pdf1,9 km
    Obeckovpozorovací vrt SHMÚ9,3 m18919 135Bc2.pdf2,0 km
    Sklabináúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou28,0 m18012 135Da13.pdf2,0 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ŹródłoGatunekTemperatura wody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 511490 m
    kategória b1minerálna voda15-22< 542,2 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    knižnica – Sklabiná40 m²1990–470 m
    Sklabina – Medeš – Sklabiná20 m²––590 m
    Potočok – Obeckov120 m²1980–1,2 km
    cesta na Skriavnik – Obeckov100 m²––1,7 km
    pod dolnou studničkou – Sklabiná30 m²1990–2,1 km
    za ihriskom – Obeckov500 m²1980–2,1 km
    pri Mokradi – Sklabiná30 m²1970–2,2 km
    pri Mokradi – Sklabiná60 m²1970–2,2 km

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizacje i lokalizacja

    Kto zarządza łowiskami i gdzie leżą

    Organizacje na ciekukto zarządza łowiskami i jakie warunki panują tam dziś

    1. Veľký Krtíš1 łowisko · 0,7 km7VN Sklabiná7

    Inne cieki w okolicy

    Dorzecze: Hron