Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами
Середнє по рибальських ділянках водотоку
26з 100
Низька активність · середнє з 2 рибальських ділянок
Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.
Дуже висока0
Висока0
Середня0
Низька2
Найкраще вікно сьогодні
15:00–17:00
Rieka č. 1 (Sp. St. V), оцінка вікна 34.
Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 01:04.
Карта та рибальські ділянки водотоку
Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.
Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія
1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…
Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.
КороповіЛососеві – форельовіЛососеві – харіусові
нижчевище
Бал — це оцінка умов за погодою, водою й оточенням, а не прогноз клювання. Для кожної ділянки видно, з чого він складається, наскільки підтверджений даними й звідки дані.
Висотний профіль водотоку
Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.
Швидкий водотікПодгорски поток: швидка вода, кам'янисте дно, перекати та ями під ними. Типові форелеві води.
Висотний профіль водотоку: від 710 до 481 м н. р. м. на 17,0 км.Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
Найвища точка
714 м н. р. м.
Найнижча точка
473 м н. р. м.
Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
241 м
Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
14 ‰
ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
1,26
Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.
Рельєф у 3D
Завантаження 3D моделі рельєфу…
Історичні знімки
Зміни навколишнього середовища та природи з 2019 по 2025 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.
Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.
Geológia a geochémia toku Rieka
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 17 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Staré banské diela
0objektov do 3 km
V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.
Zlato v riečnom sedimente
0vzoriek so zlatom
12 rudných minerálov v sedimente
Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.
Stopové prvky vo vode toku
3 з 9ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Chróm 11,0 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 98. percentil (Zálažný potok).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
94vrtov do 3 km
572 rozborov vody v okolí
Z toho 94 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
24°C na ústí vrtu
4 geotermálne vrty do 10 km
Najteplejší: Vyšné Ružbachy – VR-5, výdatnosť 2,5 l/s, 1,0 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
33lokalít do 3 km
33 skládok
V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.
Ložiská a rudné výskyty
10záznamov do 5 km
2 ložiská, 8 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
106plôch do 3 km
5 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
ХромЦрvysoká (horných 5 %)
najvyššie 11,0 μg/lmedián 1,00 μg/l12 vzoriek58 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zálažný potok, 2007, 340 m od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіvysoká (horných 5 %)
najvyššie 60,0 μg/lmedián 5,00 μg/l12 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zálažný potok, 2007, 340 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбvysoká (horných 5 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 2,50 μg/l12 vzoriek92 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zálažný potok, 2007, 340 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 4,00 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zálažný potok, 2007, 340 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
БаріумБаbežná hodnota
najvyššie 58,0 μg/lmedián 22,0 μg/l12 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zálažný potok, 2007, 340 m od vody. Porovnanie: 69. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bezmenný potok, 2008, 490 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bezmenný potok, 2008, 490 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bezmenný potok, 490 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bezmenný potok, 2008, 490 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
najvyššie 16,8 мг/лmedián 6,04 мг/л12 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Zálažný potok, 2007, 340 m od vody. Porovnanie: 71. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Barit (BaSO₄)70 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Pyrit (FeS₂)51 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)18 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Rutil (TiO₂)18 vzoriek, najviac 815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)17 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Ilmenit (FeTiO₃)15 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Anatas (TiO₂)13 vzoriek, najviac 55 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)13 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Цінабаріт (ГґС)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Kasiterit (SnO₂)1 vzorka, najviac 1 zŕn
Horninotvorné a doprovodné minerály
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)71 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)18 vzoriek, najviac 4115 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)16 vzoriek, najviac 315 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)16 vzoriek, najviac 815 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))15 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)6 vzoriek, najviac 5 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Kovy v podzemnej vode
ЛітіумЛіextrémna (horný 1 %)
najvyššie 297 μg/lmedián 9,00 μg/l46 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуextrémna (horný 1 %)
najvyššie 76,0 μg/lmedián 0,500 μg/l46 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 920 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбextrémna (horný 1 %)
najvyššie 16,0 μg/lmedián 1,00 μg/l46 vzoriek20 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 920 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЦинкЗнextrémna (horný 1 %)
najvyššie 8 920 μg/lmedián 3,00 μg/l46 vzoriek35 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсvysoká (horných 5 %)
najvyššie 10,6 μg/lmedián 0,500 μg/l46 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдvysoká (horných 5 %)
najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,250 μg/l46 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 590 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
РтутьГґvysoká (horných 5 %)
najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l46 vzoriek93 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 790 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,500 μg/l46 vzoriek70 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АлюмінійАлzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 0,0500 мг/лmedián 0,00500 мг/л46 vzoriek61 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 590 m od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрzvýšená (horných 10 %)
najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,250 μg/l46 vzoriek74 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,2 km od vody. Porovnanie: 91. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбmierne zvýšená
najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l46 vzoriek83 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЗалізоФеbežná hodnota
najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л23 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Взоріек
Najvyšší radón
Медіан
potok, rieka
3
0,410 Bq/l
0,400 Bq/l
upravený prameň
7
23,4 Bq/l
20,2 Bq/l
джерело
10
18,2 Bq/l
6,90 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
1
2,49 Bq/l
2,49 Bq/l
minerálny prameň
3
17,1 Bq/l
10,8 Bq/l
studňa
4
5,00 Bq/l
1,31 Bq/l
vrt s prelivom termálnej a minerálnej vody
1
1,24 Bq/l
1,24 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Ložiská a dobývacie priestory
Ложіско
Нераст
Stav a organizácia
Od vody
Вишне Ружбахи
dekoračný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
610 м
Вишне Ружбахи
dekoračný kameň
Ložisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená
620 м
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
94 vrtov v pásme 3 km, z toho 77 hydrogeologických a 17 ostatných; s číslom archívnej správy 94.
Hĺbky vrtov
до 10 м45×
10–30 м32×
30–100 м5×
100–300 м6×
nad 300 m5×
Najbližšie vrty
Локація
Вид
Глибина
Archívna správa
Od vody
Спішска Стара Вес
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
10,5 м
9152 89Dc3.pdf
30 м
Рельов – Спішске Ганушовце
štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou vodou
1 200,0 м
76646 101Ba2.pdf
70 м
Спішске Ганушовце
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
15,0 м
15296 89Dc2.pdf
100 м
Спішска Стара Вес
širokoprofilový vrt
7,0 м
72944 89Dc14.pdf
100 м
Матіашовце
7,0 м
43157 89Dc12.pdf
110 м
HNR-1
hydrogeologický
40,0 м
99758
120 м
Спішска Стара Вес
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
160,1 м
79098 89Dc16.pdf
150 м
Ніжне Ружбахи
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
15,5 м
26328 102Aa15.pdf
160 м
Спішска Стара Вес
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
8,0 м
2318 89Dc5.pdf
200 м
Спішска Стара Вес
širokoprofilový vrt
12,0 м
51560 89Dc13.pdf
270 м
SFZ19-43b
mapovací
35,0 м
16530
270 м
Спішска Стара Вес
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
7,0 м
2318 89Dc7.pdf
280 м
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Врт
Температура
Видатность
Глибина
Chemický typ vody
Виужіваніе
Od vody
Вишне Ружбахи – VR-2
20 °C
0,6 л/с
220 м
Ца-Мґ-HCO3
nevyužívaný
760 м
Вишне Ружбахи – VRŠ-1
21 °C
17,0 л/с
1200 м
Ца-Мґ-HCO3-SO4
nevyužívaný
930 м
Vyšné Ružbachy – vrt
20 °C
75,0 л/с
200 м
Ца-HCO3
využívaný
970 м
Вишне Ружбахи – VR-5
24 °C
2,5 л/с
330 м
Ца-Мґ-HCO3-SO4
nevyužívaný
1,0 км
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Джерело
Вид
Температура води (°C)
Видатность (л/с)
Почет
Najbližší od vody
kategória b3
minerálna voda
15-22
16-30
2
130 м
kategória b1
minerálna voda
15-22
< 5
4
130 м
kategória b4
minerálna voda
15-22
31-50
1
140 м
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
2
180 м
kategória Vyšné Ružbachy
termálne kúpalisko
–
–
1
310 м
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
26
630 м
kategória c2
minerálna voda
23-38
5-15
1
810 м
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Skládky odpadov
Складка
Плоха
Rok vzniku
Моніторованіе
Od vody
Спішска Стара Вес
–
1970
–
30 м
Спішска Стара Вес
70 м²
1980
–
30 м
Спішска Стара Вес
300 м²
1960
–
30 м
Спішске Ганушовце
50 м²
1960
–
40 м
Спішске Ганушовце – Спішска Стара Вес
200 м²
1960
–
40 м
Спішске Ганушовце
50 м²
1980
–
70 м
Спішске Ганушовце
100 м²
1980
–
70 м
Спішска Стара Вес
80 м²
1985
–
70 м
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Зосуви103×
Svahové prúdy2×
Blokové polia + zosuvy1×
Stupeň aktivity
Потенціални96×
Стабілізовани5×
Актівни5×
Súčasný stav
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova58×
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00030×
SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S7×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick2×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.