Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами
Середнє по рибальських ділянках водотоку
47з 100
Середня активність · середнє з 2 рибальських ділянок
Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.
Дуже висока0
Висока0
Середня2
Низька0
Найкраще вікно сьогодні
06:00–08:00
Domanižanka č. 1, оцінка вікна 48.
Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 07:04.
Карта та рибальські ділянки водотоку
Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.
Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія
1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…
Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.
КороповіЛососеві – форельовіЛососеві – харіусові
нижчевище
Бал — це оцінка умов за погодою, водою й оточенням, а не прогноз клювання. Для кожної ділянки видно, з чого він складається, наскільки підтверджений даними й звідки дані.
Стан води на водотоці
Вимірювання рівня води, температури та потоку, погоди біля водотоку та стану з супутників
Рівні води на водотоці
Станція
Статус
Зміна
Температура
Поважська Бистриця
18 см
4,5 °C
Пречін
104 см
–
Висотний профіль водотоку
Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.
Швидкий водотікПередгірна річка з гравійним дном та швидкою течією. Тут харіус та форель вже почуваються добре.
Висотний профіль водотоку: від 460 до 285 м н. р. м. на 19,5 км.Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
Найвища точка
460 м н. р. м.
Найнижча точка
284 м н. р. м.
Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
176 м
Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
9,0 ‰
ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
1,52
Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.
Рельєф у 3D
Завантаження 3D моделі рельєфу…
Історичні знімки
Зміни навколишнього середовища та природи з 2018 по 2024 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.
Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.
Geológia a geochémia toku Domanižanka
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 19 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek100 % čiary vody
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,2modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 478 mg/l, tvrdá voda (16,9 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 з 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Bizmut 0,370 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 82. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
29°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 55 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 54 °C (prírastok 25 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
47nGy/h dávkový príkon
26. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
0objektov do 3 km
V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.
Zlato v riečnom sedimente
0vzoriek so zlatom
12 rudných minerálov v sedimente
Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.
Stopové prvky vo vode toku
1 з 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Olovo 5,37 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 95. percentil (bez mena).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
563vrtov do 3 km
651 rozborov vody v okolí
Z toho 563 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
26°C na ústí vrtu
1 geotermálny vrt do 10 km
Najteplejší: Rajec – Rk-22, výdatnosť 22,0 l/s, 7,9 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
28lokalít do 3 km
1 záťaž, 27 skládok
Najbližšia záťaž: Považská Bystrica – areál bývalých Považských strojární, 2,3 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
46záznamov do 5 km
5 ložísk, 41 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
82plôch do 3 km
9 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek100%SR 72 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér100%
Najčastejšie horninové jednotky
Утвар
Век
Єднотка
Балів
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)88%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)13%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih88%SR 26 %
veľmi malý pokles13%SR 7,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 4 z 8 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Піесковце50%SR 15 %
Гравій33%SR 52 %
Злепенце17%SR 0,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)50%SR 15 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)33%SR 27 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Zlepence; Nerozlíšené)17%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
mezozoikum severnej časti Strážovských vrchov57%SR 0,0 %
paleogén a mezozoikum bradlového pásma Súľovských vrchov a Podmanínskej pahorkatiny43%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO3 až Ca-Mg-HCO3-SO4100%SR 7,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A100%SR 36 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Žilinská kotlina100%SR 1,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Кислотність води
pH 8,16typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Жорсткість води
16,9°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (3,02 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
м'яка
середня
жорстка
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
478mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ца 63Мґ 33
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 88SO₄ 9
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
ГидроґенуглічітаниHCO3324 мг/л82. percentil
МагнійМґ25,4 мг/л78. percentil
КальційЦа79,1 мг/л68. percentil
ФторидиF0,115 мг/л51. percentil
ХлоридиЦл5,44 мг/л37. percentil
ДраслікK2,09 мг/л33. percentil
СульфатиSO426,5 мг/л28. percentil
НатрійНа3,45 мг/л15. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
БізмутБі0,370 мг/кг82. percentil
ХромЦр71,4 мг/кг49. percentil
АрсенАс6,34 мг/кг46. percentil
НікельНі23,1 мг/кг42. percentil
ОловоПб14,1 мг/кг41. percentil
МідьЦу20,0 мг/кг33. percentil
СеленСе0,179 мг/кг32. percentil
КадмійЦд0,119 мг/кг32. percentil
ЦинкЗн80,5 мг/кг32. percentil
АнтимонСб0,463 мг/кг31. percentil
КобальтЦо6,99 мг/кг27. percentil
ЦінСн2,11 мг/кг26. percentil
РтутьГґ0,0656 мг/кг26. percentil
МолібденМо0,211 мг/кг17. percentil
ВанадійV51,0 мг/кг11. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
МагнійМґ2,37 %92. percentil
КальційЦа7,09 %89. percentil
ФосфорP704 мг/кг31. percentil
ДраслікK1,31 %21. percentil
НатрійНа0,672 %15. percentil
ТітанТі3 423 мг/кг13. percentil
ЗалізоФе2,00 %11. percentil
АлюмінійАл4,30 %8. percentil
МарганецьМн507 мг/кг8. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
БерилійБе1,83 мг/кг74. percentil
БорB56,7 мг/кг38. percentil
СтронціумСр111 мг/кг25. percentil
ЛітіумЛі25,3 мг/кг24. percentil
ЗірконЗр290 мг/кг19. percentil
РубідіумРб74,2 мг/кг17. percentil
ЦерЦе48,3 мг/кг14. percentil
БаріумБа337 мг/кг13. percentil
ҐаліумҐа8,52 мг/кг12. percentil
ИтріумY17,6 мг/кг9. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
47nGy/h vo vzduchu
rozsah 37 až 55 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU2,63 ppm58. percentil
Калій (K)K1,32 %57. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,03 ppm10. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
29 / 54 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 25 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Žilinská kotlina100%SR 1,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-4,6°C
Priemerná júlová teplota17,2°C
Ročné zrážky763mm
Klimatickogeografické typy
horská klíma75%SR 33 %
kotlinová klíma25%SR 29 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
ОловоПбvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,37 μg/lmedián 2,50 μg/l7 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 110 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
БаріумБаbežná hodnota
najvyššie 62,0 μg/lmedián 37,0 μg/l2 vzorky
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 110 m od vody. Porovnanie: 73. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуbežná hodnota
najvyššie 2,30 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek57 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Považská Bystrica-Doman., 700 m JV od K367, 1997, 70 m od vody. Porovnanie: 73. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрbežná hodnota
najvyššie 1,10 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Považská Bystrica-Doman., 700 m JV od K367, 1997, 70 m od vody. Porovnanie: 65. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СтронціумСрbežná hodnota
najvyššie 255 μg/lmedián 176 μg/l5 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: potok Bystr.potok, Dom., 1050m JV od K417 Kalvária, 1997, 40 m od vody. Porovnanie: 64. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсbežná hodnota
najvyššie 1,37 μg/lmedián 0,510 μg/l7 vzoriek43 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Považská Bystrica-Doman., 700 m JV od K367, 1997, 70 m od vody. Porovnanie: 59. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 110 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Domaniža, 1600m od K486, 1997, 100 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 110 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
КадмійЦдnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 110 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 7,90 мг/лmedián 5,88 мг/л7 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Považská Bystrica-Doman., 700 m JV od K367, 1997, 70 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)24 vzoriek, najviac 815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)24 vzoriek, najviac 815 zŕn
Rutil (TiO₂)24 vzoriek, najviac 815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)23 vzoriek, najviac 815 zŕn
Barit (BaSO₄)20 vzoriek, najviac 315 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)20 vzoriek, najviac 315 zŕn
Anatas (TiO₂)19 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyrit (FeS₂)18 vzoriek, najviac 55 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Kasiterit (SnO₂)2 vzorky, najviac 1 zŕn
Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 2 zŕn
Horninotvorné a doprovodné minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)24 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)24 vzoriek, najviac 815 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)21 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))21 vzoriek, najviac 55 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)21 vzoriek, najviac 315 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)19 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))17 vzoriek, najviac 55 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))16 vzoriek, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)6 vzoriek, najviac 1115 zŕn
Andaluzit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 5 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ца-Мґ-HCO331×
Ца-HCO38×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A23×
trieda B9×
trieda E6×
trieda F1×
Kovy v podzemnej vode
КадмійЦдextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,250 μg/l48 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ОловоПбvysoká (horných 5 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 0,500 μg/l48 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЦинкЗнvysoká (horných 5 %)
najvyššie 2 385 μg/lmedián 2,50 μg/l48 vzoriek35 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЛітіумЛіvysoká (horných 5 %)
najvyššie 77,0 μg/lmedián 6,00 μg/l48 vzoriek25 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ХромЦрvysoká (horných 5 %)
najvyššie 4,10 μg/lmedián 0,250 μg/l48 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
МідьЦуvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,20 μg/lmedián 0,250 μg/l48 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 590 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АрсенАсmierne zvýšená
najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,500 μg/l48 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
СеленСеmierne zvýšená
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,500 μg/l48 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 30 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АлюмінійАлmierne zvýšená
najvyššie 0,0300 мг/лmedián 0,00500 мг/л48 vzoriek81 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 590 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
АнтимонСбmierne zvýšená
najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l48 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ЗалізоФеbežná hodnota
najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л34 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
РтутьГґnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l48 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Взоріек
Najvyšší radón
Медіан
upravený prameň
5
20,4 Bq/l
11,3 Bq/l
джерело
7
15,9 Bq/l
10,2 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
3
11,8 Bq/l
3,42 Bq/l
vrt s prelivom
1
1,83 Bq/l
1,83 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
3
15,4 Bq/l
10,3 Bq/l
studňa
1
2,85 Bq/l
2,85 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Ložiská a dobývacie priestory
Ложіско
Нераст
Stav a organizácia
Od vody
Пружіна І
vápenec ostatný
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,3 км
Пружіна І
vápenec ostatný
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,3 км
Раєцка Лесна
dolomit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,6 км
Раєц – Шуя
dolomit
Ťažené ložisko – DOLKAM Šuja a.s.
4,4 км
Раєцка Лесна
stavebný kameň
Ťažené ložisko – International Innovation Center, s.r.o.
4,5 км
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Вискит
Typ rudy
Метали
Вид
Od vody
Пружіна
Hliníkové rudy (bauxity)
Ал
ložiskový výskyt
1,7 км
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
563 vrtov v pásme 3 km, z toho 75 hydrogeologických a 488 ostatných; s číslom archívnej správy 563.
Hĺbky vrtov
до 10 м184×
10–30 м362×
30–100 м15×
100–300 м0×
nad 300 m1×
Najbližšie vrty
Локація
Вид
Глибина
Archívna správa
Od vody
Доманіжа
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
13,0 м
65554 98Cc15.pdf
20 м
V-10
inžiniersko-geologický
2,3 м
84163
30 м
61.1
bez určenia účelu
10,0 м
86139
40 м
K-3
inžiniersko-geologický
1,5 м
85809
40 м
Поважська Бистриця
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
10,0 м
53722 97Db57.pdf
50 м
61.2
bez určenia účelu
10,0 м
86139
50 м
V-9
inžiniersko-geologický
2,3 м
84163
50 м
Доманіжска Легота
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom
60,0 м
65915 98Cc18.pdf
60 м
Пречін
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
1 001,0 м
38088 98Ca5.pdf
60 м
Доманіжа
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
13,0 м
65557 98Cc16.pdf
60 м
Поважська Бистриця
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
9,8 м
43971 97Db52.pdf
60 м
J-5
inžiniersko-geologický
8,0 м
43970
60 м
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Врт
Температура
Видатность
Глибина
Chemický typ vody
Виужіваніе
Od vody
Раєц – Рк-22
26 °C
22,0 л/с
1308 м
Ца-Мґ-HCO3
využívaný
7,9 км
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Джерело
Вид
Температура води (°C)
Видатность (л/с)
Почет
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
7
1,0 км
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
2
6,4 км
kategória Rajec
termálne kúpalisko
–
–
1
7,1 км
kategória Belušské Slatiny
termálne kúpalisko
–
–
1
9,3 км
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Локація
Чінность
Латка
Класіфікаціа
Od vody
Поважська Бистриця – ареал бивалих Поважских строярні
SK1000500P
2,3 км
Skládky odpadov
Складка
Плоха
Rok vzniku
Моніторованіе
Od vody
Pri potoku – Domaniža
100 м²
1980
–
60 м
smer Sádočné – Čelkova Lehota
–
1975
–
180 м
Nad obcou – Počarová
1 200 м²
1980
–
650 м
V obci – Briestenné
700 м²
1975
–
710 м
Пальковец – Доманіжа
800 м²
1975
–
790 м
Úžľabina – pri kríži – Praznov
120 м²
1970
–
950 м
Nad obcou – Domaniža
600 м²
1970
–
980 м
hnojisko – Prečín
100 м²
1980
–
1,2 км
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Зосуви79×
Blokové rozpadliny2×
Skalné zrútenia1×
Stupeň aktivity
Потенціални40×
Стабілізовани33×
Актівни8×
S potenciálnymi a aktívnymi formami1×
Súčasný stav
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00026×
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova2×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.