Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions
Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau
42de 100
Activité moyenne · moyenne de 2 parcours de pêche
Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.
Très élevée0
Élevée0
Moyenne2
Faible0
Meilleure plage horaire du jour
06:00–08:00
Domanižanka č. 1, score de la fenêtre 49.
Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 08:04.
Carte et parcours de pêche du cours d'eau
Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…
Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.
CyprinidésSalmonidés – zone à truiteSalmonidés – zone à ombre
plus basplus élevé
Le score est une estimation des conditions d’après la météo, l’eau et l’environnement, et non une prévision de touches. Pour chaque parcours de pêche, vous voyez de quoi il se compose, dans quelle mesure il est étayé par des données et d’où viennent ces données.
État de l'eau sur le cours d'eau
Mesure du niveau d'eau, de la température et du débit, météo près du cours d'eau et état par satellites
Niveaux d'eau sur le cours d'eau
Station
Statut
Changement
Température
Považská Bystrica
18 cm
4,5 °C
Prečín
104 cm
–
Profil altimétrique du cours d'eau
Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.
Cours d'eau vifUne rivière de piémont avec un fond de gravier et un courant rapide. L'ombre et la truite y prospèrent déjà.
Profil altimétrique du cours d'eau : de 460 à 285 m au-dessus du niveau de la mer sur 19,5 km.Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
Point le plus haut
460 m a.s.l.
Point le plus bas
284 m a.s.l.
Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
176 m
Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
9,0 ‰
SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
1,52
Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.
Terrain en 3D
Chargement du modèle de terrain en 3D…
Images historiques
Évolution de l'environnement et de la nature de 2018 à 2024 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.
2018imagé 10 sept. 20182021imagé 13 juil. 20212024imagé 23 août 2024
Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes
Eaux de surface près des parcours de pêchesite de surveillance SHMÚ le plus proche, 2025
2 sur 2 des parcours de pêche du cours d'eau disposant de données SHMÚ ont une norme non respectée sur le site le plus proche pour au moins un indicateur.
1 à 2 indicateurs2
Parcours de pêche les plus polluéstoutes avec une norme non respectée
Domanižanka č. 1Domanižanka · norme non respectée sur 2 des 4 années1 indicateur
Domanižanka č. 2Domanižanka · norme non respectée sur 2 des 4 années1 indicateur
Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025
1 sur 2 parcours de pêche disposant de mesures ont à proximité une eau souterraine dépassant le seuil pour au moins un indicateur.
substances nocives au-dessus de la norme sur au moins une station (métaux, pesticides, PFAS, solvants)1
Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.
Geológia a geochémia toku Domanižanka
Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku
Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 19 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.
Hornina pod vodou
Náplavy riek100 % čiary vody
Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.
Voda podľa atlasu
pH 8,2modelový odhad
typ vody Ca–Mg–HCO₃
Mineralizácia 478 mg/l, tvrdá voda (16,9 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.
Prvky v riečnom sedimente
0 de 15prvkov v horných 10 %
najvyššie: Bizmut 0,370 mg/kg
Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 82. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Teplo pod nohami
29°C v hĺbke 1 000 m
tepelný tok 55 mW/m²
V hĺbke 2 000 m okolo 54 °C (prírastok 25 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.
Prirodzené gama žiarenie
47nGy/h dávkový príkon
26. percentil na Slovensku
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.
Staré banské diela
0objektov do 3 km
V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.
Zlato v riečnom sedimente
0vzoriek so zlatom
12 rudných minerálov v sedimente
Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.
Stopové prvky vo vode toku
1 de 10ukazovateľov v horných 5 %
najvyššie: Olovo 5,37 μg/l
Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 95. percentil (bez mena).
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Vrty a rozbory podzemnej vody
563vrtov do 3 km
651 rozborov vody v okolí
Z toho 563 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.
Geotermálna energia
26°C na ústí vrtu
1 geotermálny vrt do 10 km
Najteplejší: Rajec – Rk-22, výdatnosť 22,0 l/s, 7,9 km od vody.
Environmentálne záťaže a skládky
28lokalít do 3 km
1 záťaž, 27 skládok
Najbližšia záťaž: Považská Bystrica – areál bývalých Považských strojární, 2,3 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.
Ložiská a rudné výskyty
46záznamov do 5 km
5 ložísk, 41 rudných výskytov
Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.
Zosuvy a svahové deformácie
82plôch do 3 km
9 aktívnych
Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.
Geologická stavba pod vodou
Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.
Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.
Náplavy riek100%SR 72 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.
Geologický vek hornín
kvartér100%
Najčastejšie horninové jednotky
Útvar
Vek
Jednotka
Points
kvartér
holocén
fluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,8m
2 – 560%SR 48 %
0 – 220%SR 16 %
5 – 1020%SR 20 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Tektonické členenie
NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Neotektonické jednotky
pozitívna jednotka (pohorie)88%SR 60 %
negatívna jednotka (medzihorské kotliny)13%SR 14 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Smer neotektonických pohybov
veľký zdvih88%SR 26 %
veľmi malý pokles13%SR 7,3 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pokrýva 4 z 8 bodov čiary vody.
Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda
Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.
Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)
Pieskovce50%SR 15 %
Gravier33%SR 52 %
Zlepence17%SR 0,8 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ zvodnenca
Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)50%SR 15 %
Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)33%SR 27 %
Zvodnence s prevažne puklinovým typom priepustnosti, vrátane kr… (Zlepence; Nerozlíšené)17%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)
medzizrnová100%SR 86 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hydrogeologická funkcia
kolektor100%SR 95 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Hlavný hydrogeologický región
mezozoikum severnej časti Strážovských vrchov57%SR 0,0 %
paleogén a mezozoikum bradlového pásma Súľovských vrchov a Podmanínskej pahorkatiny43%SR 0,0 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chemický typ podzemných vôd
Ca-Mg-HCO3 až Ca-Mg-HCO3-SO4100%SR 7,4 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Trieda kvality podzemných vôd
A100%SR 36 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Geotermálne útvary podzemných vôd
Žilinská kotlina100%SR 1,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Chémia povrchových vôd podľa atlasu
Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.
Acidité de l'eau
pH 8,16typické pásmo
Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.
Dureté de l'eau
16,9°dH, tvrdá
Súčet vápnika a horčíka (3,02 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.
douce
moyenne
dure
veľmi tvrdá
Rozpustené látky
478mg/l mineralizácia
Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Iónové zloženie vody
Katióny (kladné ióny)
Ca 63Mg 33
Anióny (záporné ióny)
HCO₃ 88SO₄ 9
Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃
Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.
Hlavné ióny
HydrogénuhličitanyHCO3324 mg/l82. percentil
MagnésiumMg25,4 mg/l78. percentil
CalciumCa79,1 mg/l68. percentil
FluoruresF0,115 mg/l51. percentil
ChloruresCl5,44 mg/l37. percentil
DraslíkK2,09 mg/l33. percentil
SulfatesSO426,5 mg/l28. percentil
SodiumNa3,45 mg/l15. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.
Potenciálne toxické a stopové prvky
BizmutBi0,370 mg/kg82. percentil
ChromeCr71,4 mg/kg49. percentil
ArsenicAs6,34 mg/kg46. percentil
NickelNi23,1 mg/kg42. percentil
PlombPb14,1 mg/kg41. percentil
CuivreCu20,0 mg/kg33. percentil
SéléniumSe0,179 mg/kg32. percentil
CadmiumCd0,119 mg/kg32. percentil
ZincZn80,5 mg/kg32. percentil
AntimoineSb0,463 mg/kg31. percentil
CobaltCo6,99 mg/kg27. percentil
CínSn2,11 mg/kg26. percentil
MercureHg0,0656 mg/kg26. percentil
MolybdèneMo0,211 mg/kg17. percentil
VanadiumV51,0 mg/kg11. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
MagnésiumMg2,37 %92. percentil
CalciumCa7,09 %89. percentil
PhosphoreP704 mg/kg31. percentil
DraslíkK1,31 %21. percentil
SodiumNa0,672 %15. percentil
TitánTi3 423 mg/kg13. percentil
FerFe2,00 %11. percentil
AluminiumAl4,30 %8. percentil
ManganèseMn507 mg/kg8. percentil
Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
BérylliumBe1,83 mg/kg74. percentil
BoreB56,7 mg/kg38. percentil
StronciumSr111 mg/kg25. percentil
LítiumLi25,3 mg/kg24. percentil
ZirkónZr290 mg/kg19. percentil
RubídiumRb74,2 mg/kg17. percentil
CérCe48,3 mg/kg14. percentil
BáriumBa337 mg/kg13. percentil
GáliumGa8,52 mg/kg12. percentil
YtriumY17,6 mg/kg9. percentil
Prirodzená rádioaktivita a radón
Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.
Dávkový príkon gama žiarenia
47nGy/h vo vzduchu
rozsah 37 až 55 nGy/h
Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Ekvivalentný urán (eU)eU2,63 ppm58. percentil
Potassium (K)K1,32 %57. percentil
Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,03 ppm10. percentil
bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)
Geotermálny potenciál
Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.
Teplota hornín s hĺbkou
29 / 54 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m
prírastok 25 °C na km
Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².
Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody
Žilinská kotlina100%SR 1,6 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Reliéf, klíma a pôdy
Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.
Priemerná januárová teplota-4,6°C
Priemerná júlová teplota17,2°C
Ročné zrážky763mm
Klimatickogeografické typy
horská klíma75%SR 33 %
kotlinová klíma25%SR 29 %
značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku
Mapa pásma
Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.
Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.
Stopové prvky v povrchových vodách
Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.
PlombPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 5,37 μg/lmedián 2,50 μg/l7 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 110 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
BáriumBabežná hodnota
najvyššie 62,0 μg/lmedián 37,0 μg/l2 vzorky
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 110 m od vody. Porovnanie: 73. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCubežná hodnota
najvyššie 2,30 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek57 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Považská Bystrica-Doman., 700 m JV od K367, 1997, 70 m od vody. Porovnanie: 73. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrbežná hodnota
najvyššie 1,10 μg/lmedián 1,00 μg/l7 vzoriek86 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Považská Bystrica-Doman., 700 m JV od K367, 1997, 70 m od vody. Porovnanie: 65. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
StronciumSrbežná hodnota
najvyššie 255 μg/lmedián 176 μg/l5 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: potok Bystr.potok, Dom., 1050m JV od K417 Kalvária, 1997, 40 m od vody. Porovnanie: 64. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsbežná hodnota
najvyššie 1,37 μg/lmedián 0,510 μg/l7 vzoriek43 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Považská Bystrica-Doman., 700 m JV od K367, 1997, 70 m od vody. Porovnanie: 59. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 110 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Domaniža, 1600m od K486, 1997, 100 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 110 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l7 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: bez mena, 110 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Hlavné ióny, mineralizácia a pH
Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.
Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 7,90 mg/lmedián 5,88 mg/l7 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: Považská Bystrica-Doman., 700 m JV od K367, 1997, 70 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch
Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.
Ilmenit (FeTiO₃)24 vzoriek, najviac 815 zŕn
Magnetit (Fe₃O₄)24 vzoriek, najviac 815 zŕn
Rutil (TiO₂)24 vzoriek, najviac 815 zŕn
Limonit (FeO(OH)·nH₂O)23 vzoriek, najviac 815 zŕn
Barit (BaSO₄)20 vzoriek, najviac 315 zŕn
Hematit (Fe₂O₃)20 vzoriek, najviac 315 zŕn
Anatas (TiO₂)19 vzoriek, najviac 55 zŕn
Pyrit (FeS₂)18 vzoriek, najviac 55 zŕn
Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)7 vzoriek, najviac 5 zŕn
Chalkopyrit (CuFeS₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
Kasiterit (SnO₂)2 vzorky, najviac 1 zŕn
Scheelit (CaWO₄)2 vzorky, najviac 2 zŕn
Horninotvorné a doprovodné minerály
Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)24 vzoriek, najviac 1815 zŕn
Zirkón (ZrSiO₄)24 vzoriek, najviac 815 zŕn
Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)21 vzoriek, najviac 55 zŕn
Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))21 vzoriek, najviac 55 zŕn
Turmalíny (komplexný borosilikát)21 vzoriek, najviac 315 zŕn
Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)19 vzoriek, najviac 55 zŕn
Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))17 vzoriek, najviac 55 zŕn
Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))16 vzoriek, najviac 55 zŕn
Korund (Al₂O₃)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)6 vzoriek, najviac 1115 zŕn
Andaluzit (Al₂SiO₅)4 vzorky, najviac 5 zŕn
Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita
Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.
Chemické typy vôd v okolí
Ca-Mg-HCO331×
Ca-HCO38×
Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy
trieda A23×
trieda B9×
trieda E6×
trieda F1×
Kovy v podzemnej vode
CadmiumCdextrémna (horný 1 %)
najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,250 μg/l48 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
PlombPbvysoká (horných 5 %)
najvyššie 7,00 μg/lmedián 0,500 μg/l48 vzoriek56 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ZincZnvysoká (horných 5 %)
najvyššie 2 385 μg/lmedián 2,50 μg/l48 vzoriek35 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
LítiumLivysoká (horných 5 %)
najvyššie 77,0 μg/lmedián 6,00 μg/l48 vzoriek25 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ChromeCrvysoká (horných 5 %)
najvyššie 4,10 μg/lmedián 0,250 μg/l48 vzoriek88 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
CuivreCuvysoká (horných 5 %)
najvyššie 6,20 μg/lmedián 0,250 μg/l48 vzoriek
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 590 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
ArsenicAsmierne zvýšená
najvyššie 1,80 μg/lmedián 0,500 μg/l48 vzoriek85 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
SéléniumSemierne zvýšená
najvyššie 1,30 μg/lmedián 0,500 μg/l48 vzoriek96 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 30 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AluminiumAlmierne zvýšená
najvyššie 0,0300 mg/lmedián 0,00500 mg/l48 vzoriek81 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 590 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
AntimoineSbmierne zvýšená
najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l48 vzoriek98 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
FerFebežná hodnota
najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l34 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
MercureHgnižšie ako polovica Slovenska
najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l48 vzoriek100 % pod medzou stanovenia
do 50 %
50–75
75–90
90–99
nad 99
Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.
Radón vo vodách
Druh miesta
Vzoriek
Najvyšší radón
Medián
upravený prameň
5
20,4 Bq/l
11,3 Bq/l
source
7
15,9 Bq/l
10,2 Bq/l
vodný zdroj pre individuálne zásobovanie
3
11,8 Bq/l
3,42 Bq/l
vrt s prelivom
1
1,83 Bq/l
1,83 Bq/l
vodný zdroj pre hromadné zásobovanie
3
15,4 Bq/l
10,3 Bq/l
studňa
1
2,85 Bq/l
2,85 Bq/l
Banské diela, ložiská a rudné výskyty
Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.
Ložiská a dobývacie priestory
Ložisko
Nerast
Stav a organizácia
Od vody
Pružina I
vápenec ostatný
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,3 km
Pružina I
vápenec ostatný
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,3 km
Rajecká Lesná
dolomit
Ložisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava
3,6 km
Rajec – Šuja
dolomit
Ťažené ložisko – DOLKAM Šuja a.s.
4,4 km
Rajecká Lesná
stavebný kameň
Ťažené ložisko – International Innovation Center, s.r.o.
4,5 km
Rudné výskyty v metalogenetickej mape
Výskyt
Typ rudy
Métaux
Espèce
Od vody
Pružiná
Hliníkové rudy (bauxity)
Al
ložiskový výskyt
1,7 km
Vrty a archívne správy Geofondu
Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.
563 vrtov v pásme 3 km, z toho 75 hydrogeologických a 488 ostatných; s číslom archívnej správy 563.
Hĺbky vrtov
jusqu'à 10 m184×
10–30 m362×
30–100 m15×
100–300 m0×
nad 300 m1×
Najbližšie vrty
Lieu
Espèce
Profondeur
Archívna správa
Od vody
Domaniža
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
13,0 m
65554 98Cc15.pdf
20 m
V-10
inžiniersko-geologický
2,3 m
84163
30 m
61.1
bez určenia účelu
10,0 m
86139
40 m
K-3
inžiniersko-geologický
1,5 m
85809
40 m
Považská Bystrica
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
10,0 m
53722 97Db57.pdf
50 m
61.2
bez určenia účelu
10,0 m
86139
50 m
V-9
inžiniersko-geologický
2,3 m
84163
50 m
Domanižská Lehota
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou s artézskym prelivom
60,0 m
65915 98Cc18.pdf
60 m
Prečín
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
1 001,0 m
38088 98Ca5.pdf
60 m
Domaniža
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
13,0 m
65557 98Cc16.pdf
60 m
Považská Bystrica
úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou
9,8 m
43971 97Db52.pdf
60 m
J-5
inžiniersko-geologický
8,0 m
43970
60 m
Geotermálna energia a minerálne vody
Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.
Vrt
Température
Výdatnosť
Profondeur
Chemický typ vody
Využívanie
Od vody
Rajec – Rk-22
26 °C
22,0 l/s
1308 m
Ca-Mg-HCO3
využívaný
7,9 km
Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd
Source
Espèce
Température de l’eau (°C)
Výdatnosť (l/s)
Počet
Najbližší od vody
kategória a1
minerálna voda
< 15
< 5
7
1,0 km
kategória c1
minerálna voda
23-38
< 5
2
6,4 km
kategória Rajec
termálne kúpalisko
–
–
1
7,1 km
kategória Belušské Slatiny
termálne kúpalisko
–
–
1
9,3 km
Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty
Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.
Environmentálne záťaže
Lieu
Činnosť
Látka
Klasifikácia
Od vody
Považská Bystrica – areál bývalých Považských strojární
SK1000500P
2,3 km
Skládky odpadov
Skládka
Plocha
Rok vzniku
Monitorovanie
Od vody
Pri potoku – Domaniža
100 m²
1980
–
60 m
smer Sádočné – Čelkova Lehota
–
1975
–
180 m
Nad obcou – Počarová
1 200 m²
1980
–
650 m
V obci – Briestenné
700 m²
1975
–
710 m
Paľkovec – Domaniža
800 m²
1975
–
790 m
Úžľabina – pri kríži – Praznov
120 m²
1970
–
950 m
Nad obcou – Domaniža
600 m²
1970
–
980 m
hnojisko – Prečín
100 m²
1980
–
1,2 km
Zosuvy a svahové deformácie
Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.
Druhy deformácií
Zosuvy79×
Blokové rozpadliny2×
Skalné zrútenia1×
Stupeň aktivity
Potenciálny40×
Stabilizovaný33×
Aktívny8×
S potenciálnymi a aktívnymi formami1×
Súčasný stav
Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00026×
SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova2×
SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick1×
Ako čítať tieto údaje
Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.