Цю сторінку перекладено лише частково. Неперекладені частини показано словацькою — мовою оригіналу сайту. Відкрити словацький оригінал

Водотік

Веселіанка

Басейн: ВагЛососеві – форельові
ділянка
1
довжина ділянок
19,4km
край
Жилінський край
Аерофотознімок водотоку Веселіанка з виділеною лінією
Синя лінія: проходження водотоку (орієнтовно). Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, CC BY 4,0Карти Google

Зараз біля води

Сьогодні на водотоці Веселіанка

Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами

Середнє по рибальських ділянках водотоку

Низька активність · середнє значення по одній рибальській ділянці

Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.

Найкраще вікно сьогодні

06:00–08:00

Веселіанка, оцінка вікна 33.

Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 05:04.

Карта та рибальські ділянки водотоку

Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.

Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія

1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…

Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.

    Стан води на водотоці

    Вимірювання рівня води, температури та потоку, погоди біля водотоку та стану з супутників

    Рівні води на водотоці

    СтанціяСтатусЗмінаТемпература
    Оравска Ясеніца26 см–
    Джерело: SHMÚОновлено 8 лист. 2026 04:57

    Висотний профіль водотоку

    Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.

    Швидкий водотік Подгорски поток: швидка вода, кам'янисте дно, перекати та ями під ними. Типові форелеві води.

    4006008001 0001 2000 км5 км10 км15 км
    Висотний профіль водотоку: від 1 013 до 611 м н. р. м. на 19,4 км.
    Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
    Найвища точка
    1 013 м н. р. м.
    Найнижча точка
    584 м н. р. м.
    Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
    429 м
    Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
    22 ‰
    ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
    1,17

    Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.

    Рельєф у 3D

    Завантаження 3D моделі рельєфу…

    Історичні знімки

    Зміни навколишнього середовища та природи з 2018 по 2024 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.

    Аерофотознімок водотоку Веселіанка за 2018 рік
    2018знято 13 вер. 2018
    Аерофотознімок водотоку Веселіанка за 2021 рік
    2021знято 8 вер. 2021
    Аерофотознімок водотоку Веселіанка за 2024 рік
    2024знято 5 вер. 2024

    Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, NLC Зволен. Рік і день зйомки залежать від розташування, тому окремі роки можуть відрізнятися за сезоном та погодою.

    Забруднення води на водотоці Веселіанка

    Якість води за SHMÚ, очисні споруди поблизу ділянок і ґрунтові води в околицях

    Поверхневі води поблизу ділянокнайближче місце моніторингу SHMÚ, 2025

    У 1 з 1 рибальських ділянок водотоку з даними SHMÚ на найближчій станції не виконується норма принаймні за одним показником.

    • 1 до 2 показники1

    Найбільш забруднені ділянкиусі з невиконаною нормою

    • ВеселіанкаВеселіанка · невиконана норма у 1 з 4 років2 показники

    Ґрунтові води: виміряні значеннятипове значення зі станцій у межах 10 км, 2025

    1 з 1 рибальської ділянки з вимірюваннями має поблизу підземну воду зі значенням понад норму принаймні за одним показником.

    • іони амонію або нітрити вище норми принаймні на одній станції1

    Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.

    Geológia a geochémia toku Veselianka

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 19 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek67 % čiary vody

    17 % mladé sedimenty, 17 % flyš

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 141 mg/l, mäkká voda (4,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 з 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Chróm 135 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 92. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 км2 км35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    39nGy/h dávkový príkon

    5. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    5objektov do 3 km

    Najbližšie: Prieskumná štôlňa? (štôlňa), 740 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (620 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 з 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Olovo 7,84 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Veselianka).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    25vrtov do 3 km

    575 rozborov vody v okolí

    Z toho 25 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    29°C na ústí vrtu

    1 geotermálny vrt do 10 km

    Najteplejší: Oravská Polhora – FPJ-1, výdatnosť 1,0 l/s, 8,1 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    8lokalít do 3 km

    8 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    5záznamov do 5 km

    5 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    108plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek67%SR 72 %
    • Mladé sedimenty17%SR 8,6 %
    • Флиш17%SR 4,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér83%
    • flyš17%

    Najčastejšie horninové jednotky

    УтварВекЄдноткаБалів
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív4×
    kvartérpleistocénproluviálne sedimenty: hlinité, piesčité až balvanovité štrky s úlomkami hornín v nečlenených náplavových kuže1×
    flyšpaleocén – eocénzlínske súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
    • 0 – 2100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • MAGURSKÝ PRÍKROV100%SR 34 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • НЕОАЛПІНСКЕ ТЕКТОНІЦКЕ ШТРУКТУРИ ЗАПАДНИХ КАРПАТ100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)88%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)13%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih88%SR 32 %
    • malý pokles13%SR 8,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 6 z 8 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Піесковце86%SR 15 %
    • Гравій14%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)86%SR 15 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)14%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén povodia Bielej Oravy a neogén Oravskej kotliny100%SR 1,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Кислотність води

    pH 7,79typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Жорсткість води

    4,4°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,79 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    141mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • ДраслікK1,45 мг/л19. percentil
    • ГидроґенуглічітаниHCO386,0 мг/л15. percentil
    • КальційЦа24,5 мг/л14. percentil
    • ХлоридиЦл2,22 мг/л11. percentil
    • ФторидиF0,0547 мг/л11. percentil
    • НатрійНа2,64 мг/л10. percentil
    • МагнійМґ4,24 мг/л7. percentil
    • СульфатиSO410,9 мг/л3. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaХСК2,96 мг/л44. percentil
    • АмоніумNH40,0814 мг/л39. percentil
    • НітратиNO33,73 мг/л24. percentil
    • ФосфоречнаниPO40,0375 мг/л21. percentil

    Метали

    • ЗалізоФе0,0953 мг/л47. percentil
    • АлюмінійАл58,2 μg/l47. percentil
    • МарганецьМн8,90 μg/l18. percentil
    • ЦинкЗн1,24 μg/l5. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ХромЦр135 мг/кг92. percentil
    • АнтимонСб4,26 мг/кг90. percentil
    • АрсенАс8,36 мг/кг67. percentil
    • КадмійЦд0,249 мг/кг64. percentil
    • НікельНі27,7 мг/кг63. percentil
    • ОловоПб18,3 мг/кг63. percentil
    • БізмутБі0,245 мг/кг60. percentil
    • ВанадійV67,3 мг/кг48. percentil
    • ЦинкЗн90,4 мг/кг44. percentil
    • ЦінСн2,38 мг/кг38. percentil
    • СеленСе0,197 мг/кг37. percentil
    • МідьЦу20,6 мг/кг36. percentil
    • РтутьГґ0,0593 мг/кг20. percentil
    • КобальтЦо6,46 мг/кг20. percentil
    • МолібденМо0,219 мг/кг19. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • НатрійНа1,22 %87. percentil
    • МарганецьМн1 170 мг/кг77. percentil
    • ТітанТі4 583 мг/кг54. percentil
    • АлюмінійАл5,63 %50. percentil
    • ЗалізоФе2,63 %47. percentil
    • ДраслікK1,41 %34. percentil
    • КальційЦа1,49 %32. percentil
    • МагнійМґ0,727 %29. percentil
    • ФосфорP513 мг/кг9. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • БорB78,3 мг/кг86. percentil
    • ЛітіумЛі36,6 мг/кг80. percentil
    • БерилійБе1,71 мг/кг68. percentil
    • ЗірконЗр405 мг/кг51. percentil
    • ИтріумY27,4 мг/кг49. percentil
    • РубідіумРб86,6 мг/кг45. percentil
    • ҐаліумҐа12,4 мг/кг37. percentil
    • БаріумБа399 мг/кг35. percentil
    • ЦерЦе49,4 мг/кг17. percentil
    • СтронціумСр103 мг/кг17. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    39nGy/h vo vzduchu

    rozsah 26 až 50 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh5,75 ppm8. percentil
    • Калій (K)K1,03 %7. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU1,95 ppm6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 км2 км35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Prieskumná štôlňa? – 2 – štôlňa (740 m od vody)Prieskumná štôlňa? – 2 – štôlňa (750 m od vody)Prieskumná štôlňa? – 2 – štôlňa (790 m od vody)Prieskumná štôlňa? – 2 – štôlňa (800 m od vody)Prieskumná štôlňa? – 2 – štôlňa (830 m od vody)Oravská Jasenica – trvalý (50 m od vody)Oravská Jasenica – občasný (140 m od vody)Ťapešovo – nedá sa odhadnúť (750 m od vody)Oravská Jasenica – nedá sa odhadnúť (790 m od vody)Oravská Jasenica – nedá sa odhadnúť (1,2 km od vody)Svätý Ján – Námestovo – trvalý (2,1 km od vody)Lokca – trvalý (2,6 km od vody)Námestovo – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Oravská Polhora – FPJ-1 – kúpeľný (8,1 km od vody)a1 (1,1 km od vody)a1 (1,2 km od vody)a1 (3,1 km od vody)a1 (3,7 km od vody)a1 (6,9 km od vody)c1 (7,8 km od vody)a1 (7,8 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,8 km od vody)Oravské Veselé – stavebný kameň – pieskovec (120 m od vody)Breza – stavebný kameň – pieskovec (3,6 km od vody)Námestovo – hnedé uhlie (3,6 km od vody)Námestovo – hnedé uhlie (4,6 km od vody)Námestovo – hnedé uhlie (4,7 km od vody)Oravská Magura – mineralógia (4,9 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (80 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (110 m od vody)SIHELNE – Zosuvy (140 m od vody)ORAVSKA JASENICA – Zosuvy (150 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (190 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (210 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (220 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (220 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (220 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (240 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (280 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (310 m od vody)KLIN – Zosuvy (360 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (370 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (390 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (420 m od vody)SIHELNE – Zosuvy (490 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (570 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (580 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (580 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (610 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (630 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (650 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (700 m od vody)ORAVSKA JASENICA – Zosuvy (720 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (720 m od vody)KLIN – Zosuvy (730 m od vody)SIHELNE – Zosuvy (730 m od vody)SIHELNE – Zosuvy (750 m od vody)SIHELNE – Zosuvy (770 m od vody)KLIN – Zosuvy (800 m od vody)KLIN – Zosuvy (840 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (870 m od vody)ORAVSKA JASENICA – Zosuvy (890 m od vody)NAMESTOVO – Zosuvy (920 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (970 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,0 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,0 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,1 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,1 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,1 km od vody)ORAVSKA JASENICA – Zosuvy (1,1 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,2 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,2 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,2 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,2 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,3 km od vody)MUTNE – Zosuvy (1,4 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,4 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,5 km od vody)MUTNE – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,5 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,5 km od vody)NAMESTOVO – Zosuvy (1,5 km od vody)MUTNE – Zosuvy (1,6 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,7 km od vody)MUTNE – Zosuvy (1,7 km od vody)LOKCA – Zosuvy (1,7 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,7 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,8 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,9 km od vody)NAMESTOVO – Zosuvy (1,9 km od vody)NAMESTOVO – Zosuvy (2,0 km od vody)LOKCA – Zosuvy (2,0 km od vody)NAMESTOVO – Zosuvy (2,0 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (2,1 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (2,1 km od vody)TAPESOVO – Zosuvy (2,1 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (2,2 km od vody)LOKCA – Zosuvy (2,2 km od vody)Sihelne – Zosuvy (2,3 km od vody)MUTNE – Zosuvy (2,3 km od vody)MUTNE – Zosuvy (2,3 km od vody)Oravská Jasenica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Oravské Veselé – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (330 m od vody)Orava Jasenica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (660 m od vody)Oravská Jasenica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (700 m od vody)Ťapešovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Ťapešovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Vavrečka – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,5 km od vody)Oravské Veselé-Mútné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Námestovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)zlato 1 ks – zlato (620 m od vody)5 км

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ОловоПбvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,84 μg/lmedián 2,50 μg/l5 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • БаріумБаbežná hodnota
      najvyššie 43,0 μg/lmedián 39,0 μg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 53. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 120 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,92 мг/лmedián 5,56 мг/л5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 30 m od vody. Porovnanie: 19. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)45 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)45 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)44 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)42 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)40 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)32 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)29 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)24 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)5 vzoriek, najviac 2 zŕn
    • Арзенопиріт (ФеАсС)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Золото (Ау)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    ВзоркаZlato vo vzorkeOd vody
    321 zrno620 м

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)45 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)45 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)44 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)42 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))35 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)15 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ОловоПбextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek66 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,90 μg/lmedián 0,250 μg/l44 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,60 μg/lmedián 0,250 μg/l44 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 280 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: drenáž, 1992, 870 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АлюмінійАлmierne zvýšená
      najvyššie 0,0300 мг/лmedián 0,00500 мг/л44 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіmierne zvýšená
      najvyššie 27,0 μg/lmedián 6,00 μg/l44 vzoriek16 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЦинкЗнmierne zvýšená
      najvyššie 313 μg/lmedián 4,00 μg/l44 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 170 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l44 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЗалізоФеbežná hodnota
      najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л33 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l44 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • РтутьГґnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l44 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaВзоріекNajvyšší radónМедіан
    upravený prameň323,9 Bq/l12,1 Bq/l
    джерело526,3 Bq/l14,3 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie12,71 Bq/l2,71 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • štôlňa5×

    Najbližšie staré banské diela

    НазваВидТяженеУконченіеOd vody
    Prieskumná štôlňa?štôlňauhlie?740 м
    Prieskumná štôlňa?štôlňauhlie?750 м
    Prieskumná štôlňa?štôlňauhlie?790 м
    Prieskumná štôlňa?štôlňauhlie?800 м
    Prieskumná štôlňa?štôlňauhlie?830 м

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    25 vrtov v pásme 3 km, z toho 9 hydrogeologických a 16 ostatných; s číslom archívnej správy 25.

    Hĺbky vrtov

    • до 10 м20×
    • 10–30 м3×
    • 30–100 м1×
    • 100–300 м0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    ЛокаціяВидГлибинаArchívna správaOd vody
    Оравска Ясеніцаúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,0 м75797 87Dd14.pdf80 м
    KP-1inžiniersko-geologický1,6 м84848100 м
    KP-2inžiniersko-geologický2,2 м84848110 м
    KP-3inžiniersko-geologický1,6 м84848120 м
    KP-4inžiniersko-geologický2,8 м84848120 м
    Оравске Веселеúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 м53776 87Db7.pdf330 м
    Орава Ясеніцаúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,0 м75797 87Dd8.pdf660 м
    Оравска Ясеніцаúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,5 м75797 87Dd7.pdf700 м
    OMJ-10inžiniersko-geologický8,0 м99770910 м
    OMJ-12inžiniersko-geologický8,0 м99770930 м
    OMJ-6inžiniersko-geologický8,0 м99770930 м
    OMJ-1inžiniersko-geologický8,0 м99770960 м

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    ВртТемператураВидатностьГлибинаChemický typ vodyВиужіваніеOd vody
    Оравска Полгора – FPJ-129 °C1,0 л/с2417 мНа-Цлnevyužívaný8,1 км

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ДжерелоВидТемпература води (°C)Видатность (л/с)ПочетNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 591,1 км
    kategória c1minerálna voda23-38< 517,8 км

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    СкладкаПлохаRok vznikuМоніторованіеOd vody
    Оравска Ясеніца160 м²––50 м
    Оравска Ясеніца–––140 м
    Тяпешово150 м²––750 м
    Оравска Ясеніца400 м²––790 м
    Оравска Ясеніца100 м²––1,2 км
    Свети Ян – Наместово–––2,1 км
    Локца600 м²––2,6 км
    Наместово200 м²––2,8 км

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Зосуви108×

    Stupeň aktivity

    • Потенціални104×
    • Стабілізовани4×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00081×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova22×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick3×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Методіке.

    Організації та локація

    Хто керує рибальськими ділянками і де вони розташовані

    Організації на водотоціхто управляє рибальськими ділянками і які там сьогодні умови

    1. Наместово1 рибальська ділянка · 19 км28Веселіанка28

    Інші водотоки поблизу

    Басейн: Ваг