Esta página solo está traducida en parte. Las partes sin traducir se muestran en eslovaco, el idioma original del sitio. Abrir el original en eslovaco

Curso de agua

Veselianka

Cuenca: VáhSalmónido – tramo de la trucha
coto de pesca
1
longitud de los cotos de pesca
19,4km
región
Región de Žilina
Imagen aérea del curso de agua Veselianka con la línea resaltada
Línea azul: trazado del curso de agua (aproximado). Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, CC BY 4,0Google Maps

Ahora junto al agua

Hoy en el curso de agua Veselianka

Puntuación de condiciones de pesca, la mejor ventana del día y cotos de pesca desde las mejores condiciones

Promedio de los cotos de pesca del curso de agua

Actividad baja · promedio de un coto de pesca

El número de la cabecera es una estimación para el centro del curso de agua basada en el tiempo y las mediciones. El promedio de los cotos de pesca también cuenta con datos de satélite, sombreado y geología de cada coto.

Mejor franja horaria de hoy

06:00–08:00

Veselianka, puntuación de la ventana 33.

La puntuación es una estimación de las condiciones según el tiempo, el agua y el entorno, no una previsión de picadas. Recalculado a las 03:04.

Mapa y cotos de pesca del curso de agua

Trazado del curso de agua y sus cotos de pesca. Puedes cambiar el color de la línea a las condiciones de hoy, la calidad o cualquier otro parámetro.

Filtros detalladosregión, distrito, lecho, profundidad, sombra, satélites, química del agua, contaminación, peces, geología

1445cotos de pesca
Elige una categoría para acotar la selección. Junto a cada opción verás cuántos cotos de pesca quedan.
Color del mapa
Cargando el mapa…

Mueve el mapa con dos dedos. En pantalla completa basta con uno.

    Estado del agua en el curso de agua

    Medición del nivel del agua, temperatura y caudal, clima junto al curso de agua y estado desde satélites

    Niveles de agua en el curso de agua

    EstaciónEstadoCambioTemperatura
    Oravská Jasenica26 cm–
    Fuente: SHMÚActualizado 8 nov 2026 02:58

    Perfil de elevación del curso de agua

    Cómo desciende el curso de agua aguas abajo: caída, pendiente y velocidad del agua.

    Curso de agua rápido Podhorský potok: agua rápida, fondo pedregoso, rápidos y las pozas debajo de ellos. Aguas trucheras típicas.

    400600800100012000 km5 km10 km15 km
    Perfil de elevación del curso de agua: de 1013 a 611 m s. n. m. en 19,4 km.
    Cotos de pesca en orden del más alto (izquierda) al más bajo. Puede haber un tramo sin coto de pesca entre los cotos; no se muestra.
    Punto más alto
    1013 m a.s.l.
    Punto más bajo
    584 m a.s.l.
    Caída de los cotos de pescaCaídaLa diferencia de altitud entre el extremo superior y el inferior del coto de pesca en metros. Cuanto mayor sea la caída en una longitud más corta, más rápida será el agua.
    429 m
    Pendiente mediaPendiente del curso de aguaCaída por kilómetro en por mil (‰, metros por kilómetro). Hasta 2 ‰ es un río de llanura lento, de 5 a 10 ‰ un río de piedemonte (tímalo, trucha), por encima de 10 ‰ un arroyo rápido.
    22 ‰
    SinuosidadSinuosidadLa longitud del curso de agua dividida por la distancia en línea recta entre sus extremos. 1,0 es un curso de agua recto; por encima de 1,3 meandrea fuertemente. Los meandros crean pozas bajo las orillas y bajios en los tramos intermedios.
    1,17

    Fuente: Open Topo Data (eudem25m), 4 nov 2026. La pendiente y la caída son aproximadas y solo incluyen los tramos de los cotos de pesca.

    Terreno en 3D

    Cargando el modelo de terreno 3D…

    Imágenes históricas

    Evolución del entorno y la naturaleza de 2018 a 2024: cómo cambian las orillas, la vegetación y el paisaje alrededor del agua. Las imágenes cambian automáticamente; también puedes explorarlas manualmente.

    Imagen aérea del curso de agua Veselianka de 2018
    2018fotografiado 13 sep 2018
    Imagen aérea del curso de agua Veselianka de 2021
    2021fotografiado 8 sep 2021
    Imagen aérea del curso de agua Veselianka de 2024
    2024fotografiado 5 sep 2024

    Ortofotomosaico de Eslovaquia © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. El año y el día de las imágenes dependen de la ubicación, por lo que los distintos años pueden diferir en la estación y el clima.

    Contaminación del agua en el curso de agua Veselianka

    Calidad del agua según el SHMÚ, depuradoras cerca de los cotos de pesca y aguas subterráneas del entorno

    Aguas superficiales cerca de los cotos de pescasitio de monitoreo SHMÚ más cercano, 2025

    1 de 1 cotos de pesca del curso de agua con datos de SHMÚ: el sitio más cercano tiene una norma incumplida en al menos un indicador.

    • de 1 a 2 indicadores1

    Cotos de pesca más contaminadostodas con norma incumplida

    • VeseliankaVeselianka · norma incumplida en 1 de 4 años2 indicadores

    Aguas subterráneas: valores medidosvalor típico de estaciones a menos de 10 km, 2025

    1 de 1 coto de pesca con mediciones tiene agua subterránea cercana con un valor superior al límite en al menos un indicador.

    • amonio o nitritos por encima de la norma en al menos una estación1

    Fuente: SHMÚ (anuarios de calidad de las aguas superficiales y subterráneas), registro de depuradoras del VÚVH y EEA. Un punto de medición del SHMÚ se asigna a un coto de pesca por el mismo nombre del curso de agua y por distancia; el anuario enumera los puntos que no cumplieron la norma, por lo que la ausencia de un punto no prueba que el agua esté limpia.

    Geológia a geochémia toku Veselianka

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 19 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek67 % čiary vody

    17 % mladé sedimenty, 17 % flyš

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 141 mg/l, mäkká voda (4,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Chróm 135 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 92. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    39nGy/h dávkový príkon

    5. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    5objektov do 3 km

    Najbližšie: Prieskumná štôlňa? (štôlňa), 740 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (620 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 de 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Olovo 7,84 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Veselianka).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    25vrtov do 3 km

    575 rozborov vody v okolí

    Z toho 25 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    29°C na ústí vrtu

    1 geotermálny vrt do 10 km

    Najteplejší: Oravská Polhora – FPJ-1, výdatnosť 1,0 l/s, 8,1 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    8lokalít do 3 km

    8 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    5záznamov do 5 km

    5 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    108plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek67%SR 72 %
    • Mladé sedimenty17%SR 8,6 %
    • Flyš17%SR 4,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér83%
    • flyš17%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPuntos
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív4×
    kvartérpleistocénproluviálne sedimenty: hlinité, piesčité až balvanovité štrky s úlomkami hornín v nečlenených náplavových kuže1×
    flyšpaleocén – eocénzlínske súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
    • 0 – 2100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 6 z 8 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pieskovce86%SR 15 %
    • Grava14%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)86%SR 15 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)14%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén povodia Bielej Oravy a neogén Oravskej kotliny100%SR 1,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidez del agua

    pH 7,79typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureza del agua

    4,4°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,79 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    141mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK1,45 mg/l19. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO386,0 mg/l15. percentil
    • CalcioCa24,5 mg/l14. percentil
    • ClorurosCl2,22 mg/l11. percentil
    • FluorurosF0,0547 mg/l11. percentil
    • SodioNa2,64 mg/l10. percentil
    • MagnesioMg4,24 mg/l7. percentil
    • SulfatosSO410,9 mg/l3. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,96 mg/l44. percentil
    • AmóniumNH40,0814 mg/l39. percentil
    • NitratosNO33,73 mg/l24. percentil
    • FosforečnanyPO40,0375 mg/l21. percentil

    Metales

    • HierroFe0,0953 mg/l47. percentil
    • AluminioAl58,2 μg/l47. percentil
    • ManganesoMn8,90 μg/l18. percentil
    • CincZn1,24 μg/l5. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CromoCr135 mg/kg92. percentil
    • AntimonioSb4,26 mg/kg90. percentil
    • ArsénicoAs8,36 mg/kg67. percentil
    • CadmioCd0,249 mg/kg64. percentil
    • NíquelNi27,7 mg/kg63. percentil
    • PlomoPb18,3 mg/kg63. percentil
    • BizmutBi0,245 mg/kg60. percentil
    • VanadioV67,3 mg/kg48. percentil
    • CincZn90,4 mg/kg44. percentil
    • CínSn2,38 mg/kg38. percentil
    • SelenioSe0,197 mg/kg37. percentil
    • CobreCu20,6 mg/kg36. percentil
    • MercurioHg0,0593 mg/kg20. percentil
    • CobaltoCo6,46 mg/kg20. percentil
    • MolibdenoMo0,219 mg/kg19. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SodioNa1,22 %87. percentil
    • ManganesoMn1170 mg/kg77. percentil
    • TitánTi4583 mg/kg54. percentil
    • AluminioAl5,63 %50. percentil
    • HierroFe2,63 %47. percentil
    • DraslíkK1,41 %34. percentil
    • CalcioCa1,49 %32. percentil
    • MagnesioMg0,727 %29. percentil
    • FósforoP513 mg/kg9. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BoroB78,3 mg/kg86. percentil
    • LítiumLi36,6 mg/kg80. percentil
    • BerilioBe1,71 mg/kg68. percentil
    • ZirkónZr405 mg/kg51. percentil
    • YtriumY27,4 mg/kg49. percentil
    • RubídiumRb86,6 mg/kg45. percentil
    • GáliumGa12,4 mg/kg37. percentil
    • BáriumBa399 mg/kg35. percentil
    • CérCe49,4 mg/kg17. percentil
    • StronciumSr103 mg/kg17. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    39nGy/h vo vzduchu

    rozsah 26 až 50 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh5,75 ppm8. percentil
    • Potasio (K)K1,03 %7. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU1,95 ppm6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Prieskumná štôlňa? – 2 – štôlňa (740 m od vody)Prieskumná štôlňa? – 2 – štôlňa (750 m od vody)Prieskumná štôlňa? – 2 – štôlňa (790 m od vody)Prieskumná štôlňa? – 2 – štôlňa (800 m od vody)Prieskumná štôlňa? – 2 – štôlňa (830 m od vody)Oravská Jasenica – trvalý (50 m od vody)Oravská Jasenica – občasný (140 m od vody)Ťapešovo – nedá sa odhadnúť (750 m od vody)Oravská Jasenica – nedá sa odhadnúť (790 m od vody)Oravská Jasenica – nedá sa odhadnúť (1,2 km od vody)Svätý Ján – Námestovo – trvalý (2,1 km od vody)Lokca – trvalý (2,6 km od vody)Námestovo – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Oravská Polhora – FPJ-1 – kúpeľný (8,1 km od vody)a1 (1,1 km od vody)a1 (1,2 km od vody)a1 (3,1 km od vody)a1 (3,7 km od vody)a1 (6,9 km od vody)c1 (7,8 km od vody)a1 (7,8 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,8 km od vody)Oravské Veselé – stavebný kameň – pieskovec (120 m od vody)Breza – stavebný kameň – pieskovec (3,6 km od vody)Námestovo – hnedé uhlie (3,6 km od vody)Námestovo – hnedé uhlie (4,6 km od vody)Námestovo – hnedé uhlie (4,7 km od vody)Oravská Magura – mineralógia (4,9 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (80 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (110 m od vody)SIHELNE – Zosuvy (140 m od vody)ORAVSKA JASENICA – Zosuvy (150 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (190 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (210 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (220 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (220 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (220 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (240 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (280 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (310 m od vody)KLIN – Zosuvy (360 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (370 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (390 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (420 m od vody)SIHELNE – Zosuvy (490 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (570 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (580 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (580 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (610 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (630 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (650 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (700 m od vody)ORAVSKA JASENICA – Zosuvy (720 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (720 m od vody)KLIN – Zosuvy (730 m od vody)SIHELNE – Zosuvy (730 m od vody)SIHELNE – Zosuvy (750 m od vody)SIHELNE – Zosuvy (770 m od vody)KLIN – Zosuvy (800 m od vody)KLIN – Zosuvy (840 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (870 m od vody)ORAVSKA JASENICA – Zosuvy (890 m od vody)NAMESTOVO – Zosuvy (920 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (970 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,0 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,0 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,1 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,1 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,1 km od vody)ORAVSKA JASENICA – Zosuvy (1,1 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,2 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,2 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,2 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,2 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,3 km od vody)MUTNE – Zosuvy (1,4 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,4 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,5 km od vody)MUTNE – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,5 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,5 km od vody)NAMESTOVO – Zosuvy (1,5 km od vody)MUTNE – Zosuvy (1,6 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,7 km od vody)MUTNE – Zosuvy (1,7 km od vody)LOKCA – Zosuvy (1,7 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,7 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,8 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,9 km od vody)NAMESTOVO – Zosuvy (1,9 km od vody)NAMESTOVO – Zosuvy (2,0 km od vody)LOKCA – Zosuvy (2,0 km od vody)NAMESTOVO – Zosuvy (2,0 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (2,1 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (2,1 km od vody)TAPESOVO – Zosuvy (2,1 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (2,2 km od vody)LOKCA – Zosuvy (2,2 km od vody)Sihelne – Zosuvy (2,3 km od vody)MUTNE – Zosuvy (2,3 km od vody)MUTNE – Zosuvy (2,3 km od vody)Oravská Jasenica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Oravské Veselé – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (330 m od vody)Orava Jasenica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (660 m od vody)Oravská Jasenica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (700 m od vody)Ťapešovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Ťapešovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Vavrečka – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,5 km od vody)Oravské Veselé-Mútné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Námestovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)zlato 1 ks – zlato (620 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • PlomoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,84 μg/lmedián 2,50 μg/l5 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 43,0 μg/lmedián 39,0 μg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 53. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmioCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 120 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CobreCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,92 mg/lmedián 5,56 mg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 30 m od vody. Porovnanie: 19. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)45 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)45 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)44 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)42 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)40 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)32 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)29 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)24 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)5 vzoriek, najviac 2 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Oro (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    321 zrno620 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)45 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)45 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)44 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)42 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))35 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)15 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • PlomoPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek66 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CobreCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,90 μg/lmedián 0,250 μg/l44 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenioSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CromoCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,60 μg/lmedián 0,250 μg/l44 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 280 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsénicoAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: drenáž, 1992, 870 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminioAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0300 mg/lmedián 0,00500 mg/l44 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 27,0 μg/lmedián 6,00 μg/l44 vzoriek16 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CincZnmierne zvýšená
      najvyššie 313 μg/lmedián 4,00 μg/l44 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 170 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonioSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l44 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HierroFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l33 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmioCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l44 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercurioHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l44 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň323,9 Bq/l12,1 Bq/l
    fuente526,3 Bq/l14,3 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie12,71 Bq/l2,71 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • štôlňa5×

    Najbližšie staré banské diela

    NombreEspecieŤaženéUkončenieOd vody
    Prieskumná štôlňa?štôlňauhlie?740 m
    Prieskumná štôlňa?štôlňauhlie?750 m
    Prieskumná štôlňa?štôlňauhlie?790 m
    Prieskumná štôlňa?štôlňauhlie?800 m
    Prieskumná štôlňa?štôlňauhlie?830 m

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    25 vrtov v pásme 3 km, z toho 9 hydrogeologických a 16 ostatných; s číslom archívnej správy 25.

    Hĺbky vrtov

    • hasta 10 m20×
    • 10–30 m3×
    • 30–100 m1×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    UbicaciónEspecieProfundidadArchívna správaOd vody
    Oravská Jasenicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,0 m75797 87Dd14.pdf80 m
    KP-1inžiniersko-geologický1,6 m84848100 m
    KP-2inžiniersko-geologický2,2 m84848110 m
    KP-3inžiniersko-geologický1,6 m84848120 m
    KP-4inžiniersko-geologický2,8 m84848120 m
    Oravské Veseléúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 m53776 87Db7.pdf330 m
    Orava Jasenicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,0 m75797 87Dd8.pdf660 m
    Oravská Jasenicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,5 m75797 87Dd7.pdf700 m
    OMJ-10inžiniersko-geologický8,0 m99770910 m
    OMJ-12inžiniersko-geologický8,0 m99770930 m
    OMJ-6inžiniersko-geologický8,0 m99770930 m
    OMJ-1inžiniersko-geologický8,0 m99770960 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTemperaturaVýdatnosťProfundidadChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Oravská Polhora – FPJ-129 °C1,0 l/s2417 mNa-Clnevyužívaný8,1 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    FuenteEspecieTemperatura del agua (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 591,1 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 517,8 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Oravská Jasenica160 m²––50 m
    Oravská Jasenica–––140 m
    Ťapešovo150 m²––750 m
    Oravská Jasenica400 m²––790 m
    Oravská Jasenica100 m²––1,2 km
    Svätý Ján – Námestovo–––2,1 km
    Lokca600 m²––2,6 km
    Námestovo200 m²––2,8 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy108×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny104×
    • Stabilizovaný4×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00081×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova22×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick3×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizaciones y ubicación

    Quién gestiona los cotos de pesca y dónde están

    Organizaciones en el curso de aguaquién gestiona los cotos de pesca y qué condiciones hay allí hoy

    1. Námestovo1 coto de pesca · 19 km26Veselianka26

    Más cursos de agua cercanos

    Cuenca: Váh