Cette page n'est traduite que partiellement. Les parties non traduites s'affichent en slovaque, la langue d'origine du site. Ouvrir l'original slovaque

Cours d'eau

Veselianka

Bassin versant : VáhSalmonidés – zone à truite
parcours de pêche
1
longueur des parcours de pêche
19,4km
région
Région de Žilina

Au bord de l’eau en ce moment

Aujourd'hui sur le cours d'eau Veselianka

Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions

Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau

Activité faible · moyenne d'un parcours de pêche

Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.

Meilleure plage horaire du jour

06:00–08:00

Veselianka, score de la fenêtre 33.

Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 07:04.

Carte et parcours de pêche du cours d'eau

Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.

Filtres détaillésrégion, district, lit, profondeur, ombrage, satellites, chimie de l’eau, pollution, poissons, géologie

1445parcours de pêche
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…

Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.

    État de l'eau sur le cours d'eau

    Mesure du niveau d'eau, de la température et du débit, météo près du cours d'eau et état par satellites

    Niveaux d'eau sur le cours d'eau

    StationStatutChangementTempérature
    Oravská Jasenica25 cm–
    Source : SHMÚMis à jour le 8 nov. 2026 à 06:58

    Profil altimétrique du cours d'eau

    Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.

    Cours d'eau rapide Podhorský potok: eau rapide, fond pierreux, rapides et fosses en aval. Eaux à truites typiques.

    4006008001 0001 2000 km5 km10 km15 km
    Profil altimétrique du cours d'eau : de 1 013 à 611 m au-dessus du niveau de la mer sur 19,4 km.
    Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
    Point le plus haut
    1 013 m a.s.l.
    Point le plus bas
    584 m a.s.l.
    Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
    429 m
    Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
    22 ‰
    SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
    1,17

    Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.

    Terrain en 3D

    Chargement du modèle de terrain en 3D…

    Images historiques

    Évolution de l'environnement et de la nature de 2018 à 2024 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.

    Vue aérienne du cours d'eau Veselianka de 2018
    2018imagé 13 sept. 2018
    Vue aérienne du cours d'eau Veselianka de 2021
    2021imagé 8 sept. 2021
    Vue aérienne du cours d'eau Veselianka de 2024
    2024imagé 5 sept. 2024

    Mosaïque orthophotographique de la Slovaquie © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. L'année et le jour de la prise de vue dépendent de l'emplacement, de sorte que les différentes années peuvent différer selon la saison et la météo.

    Pollution de l'eau sur le cours d'eau Veselianka

    Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes

    Eaux de surface près des parcours de pêchesite de surveillance SHMÚ le plus proche, 2025

    1 sur 1 parcours de pêche du cours d'eau avec des données SHMÚ : le site le plus proche présente une norme non respectée dans au moins un indicateur.

    • 1 à 2 indicateurs1

    Parcours de pêche les plus polluéstoutes avec une norme non respectée

    • VeseliankaVeselianka · norme non respectée sur 1 des 4 années2 indicateurs

    Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025

    1 sur 1 parcours de pêche avec mesures présente à proximité une eau souterraine dépassant la limite pour au moins un indicateur.

    • ammonium ou nitrites au-dessus de la norme sur au moins une station1

    Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.

    Geológia a geochémia toku Veselianka

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 19 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek67 % čiary vody

    17 % mladé sedimenty, 17 % flyš

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–HCO₃

    Mineralizácia 141 mg/l, mäkká voda (4,4 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    1 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Chróm 135 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 92. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    39nGy/h dávkový príkon

    5. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    5objektov do 3 km

    Najbližšie: Prieskumná štôlňa? (štôlňa), 740 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    1vzorka so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 1 zrno v jednej vzorke (620 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 de 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Olovo 7,84 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Veselianka).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    25vrtov do 3 km

    575 rozborov vody v okolí

    Z toho 25 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    29°C na ústí vrtu

    1 geotermálny vrt do 10 km

    Najteplejší: Oravská Polhora – FPJ-1, výdatnosť 1,0 l/s, 8,1 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    8lokalít do 3 km

    8 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    5záznamov do 5 km

    5 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    108plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek67%SR 72 %
    • Mladé sedimenty17%SR 8,6 %
    • Flyš17%SR 4,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér83%
    • flyš17%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPoints
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív4×
    kvartérpleistocénproluviálne sedimenty: hlinité, piesčité až balvanovité štrky s úlomkami hornín v nečlenených náplavových kuže1×
    flyšpaleocén – eocénzlínske súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
    • 0 – 2100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • MAGURSKÝ PRÍKROV100%SR 34 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)88%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)13%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih88%SR 32 %
    • malý pokles13%SR 8,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 6 z 8 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pieskovce86%SR 15 %
    • Gravier14%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)86%SR 15 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Štrky; Fluviál)14%SR 22 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén povodia Bielej Oravy a neogén Oravskej kotliny100%SR 1,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidité de l'eau

    pH 7,79typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureté de l'eau

    4,4°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,79 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    141mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • DraslíkK1,45 mg/l19. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO386,0 mg/l15. percentil
    • CalciumCa24,5 mg/l14. percentil
    • ChloruresCl2,22 mg/l11. percentil
    • FluoruresF0,0547 mg/l11. percentil
    • SodiumNa2,64 mg/l10. percentil
    • MagnésiumMg4,24 mg/l7. percentil
    • SulfatesSO410,9 mg/l3. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,96 mg/l44. percentil
    • AmóniumNH40,0814 mg/l39. percentil
    • NitratesNO33,73 mg/l24. percentil
    • FosforečnanyPO40,0375 mg/l21. percentil

    Métaux

    • FerFe0,0953 mg/l47. percentil
    • AluminiumAl58,2 μg/l47. percentil
    • ManganèseMn8,90 μg/l18. percentil
    • ZincZn1,24 μg/l5. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ChromeCr135 mg/kg92. percentil
    • AntimoineSb4,26 mg/kg90. percentil
    • ArsenicAs8,36 mg/kg67. percentil
    • CadmiumCd0,249 mg/kg64. percentil
    • NickelNi27,7 mg/kg63. percentil
    • PlombPb18,3 mg/kg63. percentil
    • BizmutBi0,245 mg/kg60. percentil
    • VanadiumV67,3 mg/kg48. percentil
    • ZincZn90,4 mg/kg44. percentil
    • CínSn2,38 mg/kg38. percentil
    • SéléniumSe0,197 mg/kg37. percentil
    • CuivreCu20,6 mg/kg36. percentil
    • MercureHg0,0593 mg/kg20. percentil
    • CobaltCo6,46 mg/kg20. percentil
    • MolybdèneMo0,219 mg/kg19. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SodiumNa1,22 %87. percentil
    • ManganèseMn1 170 mg/kg77. percentil
    • TitánTi4 583 mg/kg54. percentil
    • AluminiumAl5,63 %50. percentil
    • FerFe2,63 %47. percentil
    • DraslíkK1,41 %34. percentil
    • CalciumCa1,49 %32. percentil
    • MagnésiumMg0,727 %29. percentil
    • PhosphoreP513 mg/kg9. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BoreB78,3 mg/kg86. percentil
    • LítiumLi36,6 mg/kg80. percentil
    • BérylliumBe1,71 mg/kg68. percentil
    • ZirkónZr405 mg/kg51. percentil
    • YtriumY27,4 mg/kg49. percentil
    • RubídiumRb86,6 mg/kg45. percentil
    • GáliumGa12,4 mg/kg37. percentil
    • BáriumBa399 mg/kg35. percentil
    • CérCe49,4 mg/kg17. percentil
    • StronciumSr103 mg/kg17. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    39nGy/h vo vzduchu

    rozsah 26 až 50 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh5,75 ppm8. percentil
    • Potassium (K)K1,03 %7. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU1,95 ppm6. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Prieskumná štôlňa? – 2 – štôlňa (740 m od vody)Prieskumná štôlňa? – 2 – štôlňa (750 m od vody)Prieskumná štôlňa? – 2 – štôlňa (790 m od vody)Prieskumná štôlňa? – 2 – štôlňa (800 m od vody)Prieskumná štôlňa? – 2 – štôlňa (830 m od vody)Oravská Jasenica – trvalý (50 m od vody)Oravská Jasenica – občasný (140 m od vody)Ťapešovo – nedá sa odhadnúť (750 m od vody)Oravská Jasenica – nedá sa odhadnúť (790 m od vody)Oravská Jasenica – nedá sa odhadnúť (1,2 km od vody)Svätý Ján – Námestovo – trvalý (2,1 km od vody)Lokca – trvalý (2,6 km od vody)Námestovo – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Oravská Polhora – FPJ-1 – kúpeľný (8,1 km od vody)a1 (1,1 km od vody)a1 (1,2 km od vody)a1 (3,1 km od vody)a1 (3,7 km od vody)a1 (6,9 km od vody)c1 (7,8 km od vody)a1 (7,8 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,8 km od vody)Oravské Veselé – stavebný kameň – pieskovec (120 m od vody)Breza – stavebný kameň – pieskovec (3,6 km od vody)Námestovo – hnedé uhlie (3,6 km od vody)Námestovo – hnedé uhlie (4,6 km od vody)Námestovo – hnedé uhlie (4,7 km od vody)Oravská Magura – mineralógia (4,9 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (80 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (110 m od vody)SIHELNE – Zosuvy (140 m od vody)ORAVSKA JASENICA – Zosuvy (150 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (190 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (210 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (220 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (220 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (220 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (240 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (280 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (310 m od vody)KLIN – Zosuvy (360 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (370 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (390 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (420 m od vody)SIHELNE – Zosuvy (490 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (570 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (580 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (580 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (610 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (630 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (650 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (700 m od vody)ORAVSKA JASENICA – Zosuvy (720 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (720 m od vody)KLIN – Zosuvy (730 m od vody)SIHELNE – Zosuvy (730 m od vody)SIHELNE – Zosuvy (750 m od vody)SIHELNE – Zosuvy (770 m od vody)KLIN – Zosuvy (800 m od vody)KLIN – Zosuvy (840 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (870 m od vody)ORAVSKA JASENICA – Zosuvy (890 m od vody)NAMESTOVO – Zosuvy (920 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (970 m od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,0 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,0 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,1 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,1 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,1 km od vody)ORAVSKA JASENICA – Zosuvy (1,1 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,2 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,2 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,2 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,2 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,3 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,3 km od vody)MUTNE – Zosuvy (1,4 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,4 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,5 km od vody)MUTNE – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)KLIN – Zosuvy (1,5 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,5 km od vody)NAMESTOVO – Zosuvy (1,5 km od vody)MUTNE – Zosuvy (1,6 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,7 km od vody)MUTNE – Zosuvy (1,7 km od vody)LOKCA – Zosuvy (1,7 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (1,7 km od vody)– Zosuvy (1,7 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,7 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,8 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (1,9 km od vody)NAMESTOVO – Zosuvy (1,9 km od vody)NAMESTOVO – Zosuvy (2,0 km od vody)LOKCA – Zosuvy (2,0 km od vody)NAMESTOVO – Zosuvy (2,0 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (2,1 km od vody)ORAVSKE VESELE – Zosuvy (2,1 km od vody)TAPESOVO – Zosuvy (2,1 km od vody)SIHELNE – Zosuvy (2,2 km od vody)LOKCA – Zosuvy (2,2 km od vody)Sihelne – Zosuvy (2,3 km od vody)MUTNE – Zosuvy (2,3 km od vody)MUTNE – Zosuvy (2,3 km od vody)Oravská Jasenica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (80 m od vody)Oravské Veselé – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (330 m od vody)Orava Jasenica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (660 m od vody)Oravská Jasenica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (700 m od vody)Ťapešovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Ťapešovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,2 km od vody)Vavrečka – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,5 km od vody)Oravské Veselé-Mútné – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Námestovo – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)zlato 1 ks – zlato (620 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • PlombPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 7,84 μg/lmedián 2,50 μg/l5 vzoriek80 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 43,0 μg/lmedián 39,0 μg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 53. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,150 μg/lmedián 0,150 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 120 m od vody. Porovnanie: 26. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCunižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 120 m od vody. Porovnanie: 22. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,92 mg/lmedián 5,56 mg/l5 vzoriek

      Najvyššia hodnota: Veselianka, 2009, 30 m od vody. Porovnanie: 19. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Anatas (TiO₂)45 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Rutil (TiO₂)45 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)44 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)42 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)40 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)32 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)29 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)24 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)6 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)5 vzoriek, najviac 2 zŕn
    • Arzenopyrit (FeAsS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Or (Au)1 vzorka, najviac 1 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    321 zrno620 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)45 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)45 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)44 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)42 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))35 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)15 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))6 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • PlombPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek66 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,90 μg/lmedián 0,250 μg/l44 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSezvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,1 km od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,60 μg/lmedián 0,250 μg/l44 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 280 m od vody. Porovnanie: 92. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAszvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,500 μg/l44 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: drenáž, 1992, 870 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0300 mg/lmedián 0,00500 mg/l44 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 27,0 μg/lmedián 6,00 μg/l44 vzoriek16 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZincZnmierne zvýšená
      najvyššie 313 μg/lmedián 4,00 μg/l44 vzoriek25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 170 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,200 μg/lmedián 0,100 μg/l44 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 110 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FerFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l33 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l44 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercureHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l44 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň323,9 Bq/l12,1 Bq/l
    source526,3 Bq/l14,3 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie12,71 Bq/l2,71 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • štôlňa5×

    Najbližšie staré banské diela

    NomEspèceŤaženéUkončenieOd vody
    Prieskumná štôlňa?štôlňauhlie?740 m
    Prieskumná štôlňa?štôlňauhlie?750 m
    Prieskumná štôlňa?štôlňauhlie?790 m
    Prieskumná štôlňa?štôlňauhlie?800 m
    Prieskumná štôlňa?štôlňauhlie?830 m

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    25 vrtov v pásme 3 km, z toho 9 hydrogeologických a 16 ostatných; s číslom archívnej správy 25.

    Hĺbky vrtov

    • jusqu'à 10 m20×
    • 10–30 m3×
    • 30–100 m1×
    • 100–300 m0×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LieuEspèceProfondeurArchívna správaOd vody
    Oravská Jasenicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou7,0 m75797 87Dd14.pdf80 m
    KP-1inžiniersko-geologický1,6 m84848100 m
    KP-2inžiniersko-geologický2,2 m84848110 m
    KP-3inžiniersko-geologický1,6 m84848120 m
    KP-4inžiniersko-geologický2,8 m84848120 m
    Oravské Veseléúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,0 m53776 87Db7.pdf330 m
    Orava Jasenicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou9,0 m75797 87Dd8.pdf660 m
    Oravská Jasenicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou10,5 m75797 87Dd7.pdf700 m
    OMJ-10inžiniersko-geologický8,0 m99770910 m
    OMJ-12inžiniersko-geologický8,0 m99770930 m
    OMJ-6inžiniersko-geologický8,0 m99770930 m
    OMJ-1inžiniersko-geologický8,0 m99770960 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTempératureVýdatnosťProfondeurChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Oravská Polhora – FPJ-129 °C1,0 l/s2417 mNa-Clnevyužívaný8,1 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    SourceEspèceTempérature de l’eau (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 591,1 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 517,8 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Oravská Jasenica160 m²––50 m
    Oravská Jasenica–––140 m
    Ťapešovo150 m²––750 m
    Oravská Jasenica400 m²––790 m
    Oravská Jasenica100 m²––1,2 km
    Svätý Ján – Námestovo–––2,1 km
    Lokca600 m²––2,6 km
    Námestovo200 m²––2,8 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy108×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny104×
    • Stabilizovaný4×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00081×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova22×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick3×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisations et lieu

    Qui gère les parcours de pêche et où ils se trouvent

    Organisations sur le cours d'eauqui gère les parcours de pêche et quelles y sont les conditions aujourd'hui

    1. Námestovo1 parcours de pêche · 19 km32Veselianka32

    Autres cours d'eau à proximité

    Bassin versant : Váh