Цю сторінку перекладено лише частково. Неперекладені частини показано словацькою — мовою оригіналу сайту. Відкрити словацький оригінал

Водотік

ВН Крпеляни

Басейн: ВагКоропові
ділянка
1
довжина ділянок
2,4km
край
Жилінський край
Аерофотознімок водотоку ВН Крпеляни з виділеною лінією
Синя лінія: проходження водотоку (орієнтовно). Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, CC BY 4,0Карти Google

Зараз біля води

Сьогодні на водотоці ВН Крпеляни

Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами

Середнє по рибальських ділянках водотоку

Низька активність · середнє значення по одній рибальській ділянці

Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.

Найкраще вікно сьогодні

06:00–08:00

ВН Крпеляни, оцінка вікна 18.

Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 06:04.

Карта та рибальські ділянки водотоку

Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.

Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія

1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…

Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.

    Профіль висот: водосховище

    Висота рельєфу вздовж рибальської ділянки та приблизний рівень води.

    Водосховище Це водосховище, тому водотік тут не оцінюється: вода не має течії, падіння чи ухилу. Графік показує висоту рельєфу вздовж рибальської ділянки.

    4124144164180,0 км0,5 км1,0 км1,5 км2,0 км
    Висотний профіль рельєфу (Водойма): від 417 до 413 м н. р. м. на 2,4 км.
    Висота рельєфу вздовж лінії рибальської ділянки, від початку (зліва) до кінця
    Рівень води приблизно
    413 м н. р. м.
    Найнижча точка профілю
    413 м н. р. м.
    Найвища точка профілю
    417 м н. р. м.

    Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Висота орієнтовна (похибка кілька метрів).

    Рельєф у 3D

    Завантаження 3D моделі рельєфу…

    Історичні знімки

    Зміни навколишнього середовища та природи з 2018 по 2024 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.

    Аерофотознімок водотоку ВН Крпеляни за 2018 рік
    2018знято 10 вер. 2018
    Аерофотознімок водотоку ВН Крпеляни за 2021 рік
    2021знято 19 черв. 2021
    Аерофотознімок водотоку ВН Крпеляни за 2024 рік
    2024знято 30 лип. 2024

    Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, NLC Зволен. Рік і день зйомки залежать від розташування, тому окремі роки можуть відрізнятися за сезоном та погодою.

    Забруднення води на водотоці ВН Крпеляни

    Якість води за SHMÚ, очисні споруди поблизу ділянок і ґрунтові води в околицях

    Ґрунтові води: виміряні значеннятипове значення зі станцій у межах 10 км, 2025

    0 з 1 рибальської ділянки з вимірюваннями має поблизу підземну воду зі значенням понад норму принаймні за одним показником.

    Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.

    Geológia a geochémia toku VN Krpeľany

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 2 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,7modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 231 mg/l, mäkká voda (8,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 з 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Bizmut 0,442 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 87. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 км2 км35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    48nGy/h dávkový príkon

    29. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    2objekty do 3 km

    ťažené: Fe

    Najbližšie: Výhradná kutba (iný druh objektu), 1,4 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 з 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 21,6 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Šútovo-Kráľovany, 350m SV od K567).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    47vrtov do 3 km

    181 rozborov vody v okolí

    Z toho 47 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    18°C na ústí vrtu

    1 geotermálny vrt do 10 km

    Najteplejší: Stankovany – STH-1A, výdatnosť 0,7 l/s, 4,0 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    16lokalít do 3 km

    1 záťaž, 15 skládok

    Najbližšia záťaž: Kraľovany – rušňové depo, Cargo, a.s., 2,6 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    24záznamov do 5 km

    6 ložísk, 18 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    29plôch do 3 km

    3 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    УтварВекЄдноткаБалів
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,5m
    • 5 – 1050%SR 20 %
    • 2 – 550%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý pokles100%SR 8,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 2 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Гравій100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)100%SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • mezozoikum severnej časti Veľkej Fatry100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátovo-karbonátogénne podzemné vody100%SR 6,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-Mg-HCO3 typ100%SR 5,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Кислотність води

    pH 7,72typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Жорсткість води

    8,1°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,44 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    231mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • ФторидиF0,222 мг/л84. percentil
    • МагнійМґ11,3 мг/л36. percentil
    • ГидроґенуглічітаниHCO3146 мг/л31. percentil
    • КальційЦа39,0 мг/л26. percentil
    • ХлоридиЦл3,76 мг/л25. percentil
    • НатрійНа3,40 мг/л15. percentil
    • СульфатиSO418,7 мг/л13. percentil
    • ДраслікK0,845 мг/л8. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • НітратиNO36,91 мг/л55. percentil
    • АмоніумNH40,0841 мг/л40. percentil
    • ФосфоречнаниPO40,0347 мг/л19. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaХСК1,80 мг/л15. percentil

    Метали

    • ЗалізоФе0,127 мг/л59. percentil
    • АлюмінійАл55,7 μg/l46. percentil
    • ЦинкЗн3,51 μg/l25. percentil
    • МарганецьМн5,32 μg/l9. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • БізмутБі0,442 мг/кг87. percentil
    • ХромЦр106 мг/кг85. percentil
    • АрсенАс14,1 мг/кг85. percentil
    • СеленСе0,451 мг/кг83. percentil
    • КадмійЦд0,388 мг/кг79. percentil
    • ОловоПб23,2 мг/кг78. percentil
    • МідьЦу31,4 мг/кг74. percentil
    • РтутьГґ0,162 мг/кг68. percentil
    • МолібденМо0,472 мг/кг65. percentil
    • АнтимонСб0,827 мг/кг64. percentil
    • ЦинкЗн101 мг/кг55. percentil
    • ВанадійV66,2 мг/кг45. percentil
    • НікельНі22,1 мг/кг38. percentil
    • ЦінСн2,33 мг/кг36. percentil
    • КобальтЦо7,45 мг/кг33. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • МагнійМґ1,84 %87. percentil
    • КальційЦа5,83 %84. percentil
    • МарганецьМн951 мг/кг61. percentil
    • ФосфорP921 мг/кг60. percentil
    • ДраслікK1,44 %38. percentil
    • АлюмінійАл5,28 %37. percentil
    • ЗалізоФе2,43 %35. percentil
    • НатрійНа0,780 %32. percentil
    • ТітанТі3 460 мг/кг14. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • СтронціумСр203 мг/кг88. percentil
    • БаріумБа523 мг/кг75. percentil
    • ҐаліумҐа17,0 мг/кг74. percentil
    • ЛітіумЛі32,5 мг/кг65. percentil
    • РубідіумРб91,1 мг/кг57. percentil
    • БорB57,5 мг/кг41. percentil
    • ЦерЦе54,0 мг/кг31. percentil
    • ЗірконЗр257 мг/кг14. percentil
    • БерилійБе0,664 мг/кг13. percentil
    • ИтріумY18,6 мг/кг11. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    48nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Калій (K)K1,32 %58. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,55 ppm45. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,35 ppm16. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 км2 км35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-4,8°C
    • Priemerná júlová teplota16,5°C
    • Ročné zrážky725mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Výhradná kutba – 6 – iný druh objektu (1,4 km od vody)Výhradná kutba – 6 – iný druh objektu (1,6 km od vody)Kraľovany – rušňové depo, Cargo, a.s. – SK200240FK (2,6 km od vody)pod VD – Krpeľany – nijaký (340 m od vody)pri cintoríne – Ratkovo – nijaký (350 m od vody)pod ihriskom – Ratkovo – nijaký (420 m od vody)pod obcou – Šútovo – nijaký (550 m od vody)pod mostom ŽSR – Turany – nijaký (900 m od vody)Šútovská dolina – bufet – Šútovo – nijaký (980 m od vody)pri cintoríne – Šútovo – nijaký (1,0 km od vody)pri vod. Ramene – Turany – nijaký (1,2 km od vody)pri vod. Ramene – Turany – občasný (1,3 km od vody)OcÚ – vľavo hore – Šútovo – nijaký (1,4 km od vody)pod násypom ŽSR – Turany – nijaký (1,7 km od vody)pri kan. z VE – Turany – nedá sa odhadnúť (1,8 km od vody)v doline – Nolčovo – nijaký (2,5 km od vody)dolný koniec, vľavo – Nolčovo – trvalý (2,6 km od vody)pri ihrisku – Nolčovo – občasný (2,7 km od vody)Stankovany – STH-1A – nekúpeľný (4,0 km od vody)a1 (3,8 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (4,7 km od vody)a1 (4,8 km od vody)b1 (5,1 km od vody)b1 (5,1 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (8,7 km od vody)a1 (8,9 km od vody)a1 (9,3 km od vody)Kraľovany II – stavebný kameň (460 m od vody)Kraľovany II – dolomit (460 m od vody)Bystrička – stavebný kameň (3,9 km od vody)Kraľovany II – stavebný kameň (470 m od vody)Kraľovany II – dolomit (480 m od vody)Bystrička – stavebný kameň (3,9 km od vody)Ratkovo – stavebný kameň – dolomit (350 m od vody)Krpeľany – č. 4 – stavebný piesok – pieskovec (1,2 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Krpeľany – Kraľo – štrkopiesky (1,7 km od vody)Nolčovo – stavebný piesok – pieskovec (2,3 km od vody)Turany – Podstráne – tehliarske suroviny (2,5 km od vody)Šútovo – stavebný kameň – granodiorit (2,9 km od vody)Nolčovo – tehliarske suroviny (3,1 km od vody)Stankovany – stavebný kameň – granodiorit (3,3 km od vody)Ľubochnianska dolina – dolomit (3,7 km od vody)Konské – stavebný kameň – zlepenec (3,9 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Kraľovany – Švoš – štrkopiesky (3,9 km od vody)Ľubochňa – dolina – dolomit (4,0 km od vody)Konské – stavebný kameň – piesčitý vápenec (4,3 km od vody)Šútovo – polymetalické rudy (4,3 km od vody)Ľubochňa – elektráreň – dolomit (4,5 km od vody)Ľubochnianska dolina – dolomit (4,5 km od vody)Ľubochnianska dolina – dolomit (4,8 km od vody)Šútovo – Chleb – stavebný kameň – granodiorit (suť) (4,9 km od vody)Šútovská epigenéza – geomorfológia (410 m od vody)Mojžišove pramene – hydrogeológia (3,3 km od vody)– Zosuvy (620 m od vody)Kraľovany-Rieka – Zosuvy (740 m od vody)Kraľovany-Rieka – Zosuvy (750 m od vody)Kraľovany-Rieka – Zosuvy (850 m od vody)SUTOVO – Zosuvy (890 m od vody)SUTOVO – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)RATKOVO – Zosuvy (1,5 km od vody)NOLCOVO – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Blokové polia (1,8 km od vody)SUTOVO – Zosuvy (1,8 km od vody)RATKOVO – Zosuvy (1,8 km od vody)RATKOVO – Zosuvy (1,8 km od vody)SUTOVO – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)SUTOVO – Zosuvy (2,0 km od vody)KRALOVANY – Zosuvy (2,1 km od vody)RATKOVA – Zosuvy (2,1 km od vody)NOLCOVO – Zosuvy (2,2 km od vody)SUTOVO – Roztrhanie a rozvoľnenie masívu (2,2 km od vody)NOLCOVO – Zosuvy (2,2 km od vody)NOLCOVO – Zosuvy (2,4 km od vody)KRALOVANY – Zosuvy (2,5 km od vody)NOLCOVO – Zosuvy (2,7 km od vody)NOLCOVO – Zosuvy (2,8 km od vody)NOLCOVO – Zosuvy (2,8 km od vody)NOLCOVO – Blokové rozpadliny (2,9 km od vody)Turany Krpelany – monitorovací vrt (520 m od vody)Turany-Krpelany – monitorovací vrt (1,0 km od vody)Turany Krpelany – monitorovací vrt (1,4 km od vody)Turany Krpelany – monitorovací vrt (1,6 km od vody)Turany Krpelany – monitorovací vrt (1,6 km od vody)Kraľovany – vrt pre vodné dielo (2,0 km od vody)Turany Krpelany – monitorovací vrt (2,1 km od vody)Turany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Kraľovany – vrt pre vodné dielo (2,2 km od vody)Turany Krpelany – monitorovací vrt (2,2 km od vody)Turany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Turany Krpelany – monitorovací vrt (2,5 km od vody)Turany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Kraľovany – vrt pre vodné dielo (2,5 km od vody)Kraľovany – vrt pre vodné dielo (2,8 km od vody)Turany Krpelany – monitorovací vrt (2,9 km od vody)monitorovanie kvality vody na povrchových tokoch – Umelé hydrogeologicky významné objekty (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (260 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (520 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (520 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (530 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (690 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (710 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (840 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (870 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,4 km od vody)výtok z podzemnej drenáže (trubky, horizontálne – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)výtok z podzemnej drenáže (trubky, horizontálne – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)výtok z podzemnej drenáže (trubky, horizontálne – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,0 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)Ratkovo č.d.15, 500m J od K588 – studňa (350 m od vody)Turany – vrt (520 m od vody)1700m Z od K612, V od obce Krpeľany – prameň (530 m od vody)Krpeľany – prameň Teplica, 1000m V od Krpelian – – prameň (710 m od vody)Turany – vrt (1,0 km od vody)Krpeľany, 450 m od K641 (Boriská) – prameň (1,4 km od vody)Turany – vrt (1,4 km od vody)Turany – vrt (1,6 km od vody)Turany – vrt (1,6 km od vody)1000m JZ od K612, ľavostranný prítok Váhu – prameň (1,6 km od vody)Krpeľany – Nolčovo, dolina Bieleho potoka – prameň (1,9 km od vody)Turany – vrt (2,1 km od vody)Turany – vrt (2,2 km od vody)Turany – vrt (2,5 km od vody)ľavostranný pritok Váhu, 2000m SZ od K Magura – prameň (2,6 km od vody)J od Kraľovian, ľavostranný prítok S od K Kopa – prameň (2,6 km od vody)Kraľovany – Rojkov, pri sútoku Oravy a Váhu – prameň (2,7 km od vody)Nolčovo – prameň (2,7 km od vody)Nolčovo – pri križovatke, 750m V od K Hradisko – vrt (2,7 km od vody)Kraľovany – prameň (2,7 km od vody)Turany – vrt (2,8 km od vody)Nolčovo č.d.40, 200m S od K Hradisko – vrt (2,8 km od vody)Kopeľany – Kopa – prameň (2,9 km od vody)Nolčovo – dolina potoka Lipno – prameň (2,9 km od vody)Turany – vrt (2,9 km od vody)2 км

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • АрсенАсvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 21,6 μg/lmedián 1,20 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Šútovo-Kráľovany, 350m SV od K567, 1993, 860 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Šútovo, 1550m SV od K576, 730 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • БаріумБаbežná hodnota
      najvyššie 50,0 μg/lmedián 30,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Šútovo-Kráľovany, 350m SV od K567, 1993, 860 m od vody. Porovnanie: 60. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуbežná hodnota
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Šútovo, 1550m SV od K576, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 59. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СтронціумСрbežná hodnota
      najvyššie 200 μg/lmedián 135 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Šútovo, 1550m SV od K576, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 55. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Váh, prítok, 2010, 620 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Váh, prítok, 2010, 620 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Šútovo, 1550m SV od K576, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Váh, prítok, 2010, 620 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Váh, prítok, 2010, 620 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 14,8 мг/лmedián 12,2 мг/л3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Šútovo, 1550m SV od K576, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 64. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Magnetit (Fe₃O₄)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)3 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)3 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Rutil (TiO₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Anatas (TiO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)4 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 vzorka, najviac 315 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ца-HCO316×
    • Ца-Мґ-HCO38×
    • Ца-Цл-SO41×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A11×
    • trieda C4×
    • trieda H4×
    • trieda G4×
    • trieda D2×

    Kovy v podzemnej vode

    • ОловоПбextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 18,0 μg/lmedián 1,00 μg/l12 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 53,0 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • РтутьГґextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l12 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АлюмінійАлmierne zvýšená
      najvyššie 0,0200 мг/лmedián 0,00500 мг/л12 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрmierne zvýšená
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,250 μg/l12 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуmierne zvýšená
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,250 μg/l12 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 860 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіbežná hodnota
      najvyššie 14,0 μg/lmedián 4,00 μg/l12 vzoriek42 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 350 m od vody. Porovnanie: 69. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЦинкЗнbežná hodnota
      najvyššie 90,0 μg/lmedián 4,50 μg/l12 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 67. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЗалізоФеbežná hodnota
      najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 40. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaВзоріекNajvyšší radónМедіан
    джерело323,1 Bq/l21,3 Bq/l
    upravený prameň124,5 Bq/l24,5 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie121,0 Bq/l21,0 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Фе2×

    Druhy banských objektov

    • iný druh objektu2×

    Najbližšie staré banské diela

    НазваВидТяженеУконченіеOd vody
    Výhradná kutbainý druh objektuFe rudy19451,4 км
    Výhradná kutbainý druh objektuFe rudy19451,6 км

    Ložiská a dobývacie priestory

    ЛожіскоНерастStav a organizáciaOd vody
    Кральовани ІІstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená460 м
    Кральовани ІІdolomitLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená460 м
    Кральовани ІІstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená470 м
    Кральовани ІІdolomitLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená480 м
    Бистрічкаstavebný kameňŤažené ložisko – PK Metrostav, a.s.3,9 км
    Бистрічкаstavebný kameňŤažené ložisko – PK Metrostav, a.s.3,9 км

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    47 vrtov v pásme 3 km, z toho 16 hydrogeologických a 31 ostatných; s číslom archívnej správy 47.

    Hĺbky vrtov

    • до 10 м3×
    • 10–30 м34×
    • 30–100 м5×
    • 100–300 м4×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    ЛокаціяВидГлибинаArchívna správaOd vody
    MB-6inžiniersko-geologický10,0 м84402250 м
    MB-5inžiniersko-geologický25,0 м84402470 м
    Турани Крпеланиmonitorovací vrt10,0 м77718 99Ca25.pdf520 м
    В-1аložiskový114,0 м3000520 м
    MB-4inžiniersko-geologický20,0 м84402520 м
    V-2ložiskový106,0 м3000530 м
    V-3ložiskový101,0 м3000550 м
    V-4ložiskový99,0 м3000610 м
    V-5ložiskový80,0 м3000670 м
    MB-3inžiniersko-geologický15,0 м84402770 м
    JK-309inžiniersko-geologický10,0 м67190970 м
    Турани-Крпеланиmonitorovací vrt10,0 м77718 99Ca28.pdf1,0 км

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    ВртТемператураВидатностьГлибинаChemický typ vodyВиужіваніеOd vody
    Станковани – STH-1A18 °C0,7 л/с67 мЦа-Мґ-HCO3-SO4nevyužívaný4,0 км

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ДжерелоВидТемпература води (°C)Видатность (л/с)ПочетNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 593,8 км
    kategória b1minerálna voda15-22< 525,1 км

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    ЛокаціяЧінностьЛаткаКласіфікаціаOd vody
    Kraľovany – rušňové depo, Cargo, a.s.SK200240FK2,6 км

    Skládky odpadov

    СкладкаПлохаRok vznikuМоніторованіеOd vody
    под ВД – Крпеляни100 м²––340 м
    pri cintoríne – Ratkovo60 м²––350 м
    pod ihriskom – Ratkovo100 м²––420 м
    pod obcou – Šútovo–––550 м
    pod mostom ŽSR – Turany–––900 м
    Šútovská dolina – bufet – Šútovo45 м²––980 м
    pri cintoríne – Šútovo–––1,0 км
    pri vod. Ramene – Turany800 м²––1,2 км

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Зосуви26×
    • Blokové rozpadliny1×
    • Blokové polia1×
    • Roztrhanie a rozvoľnenie masívu1×

    Stupeň aktivity

    • Потенціални23×
    • Актівни3×
    • Стабілізовани3×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00013×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova9×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick3×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Методіке.

    Організації та локація

    Хто керує рибальськими ділянками і де вони розташовані

    Організації на водотоціхто управляє рибальськими ділянками і які там сьогодні умови

    1. РАДА1 рибальська ділянка · 2,4 км18ВН Крпеляни18

    Інші водотоки поблизу

    Басейн: Ваг