Cette page n'est traduite que partiellement. Les parties non traduites s'affichent en slovaque, la langue d'origine du site. Ouvrir l'original slovaque

Cours d'eau

VN Krpeľany

parcours de pêche
1
longueur des parcours de pêche
2,4km
région
Région de Žilina

Au bord de l’eau en ce moment

Aujourd'hui sur le cours d'eau VN Krpeľany

Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions

Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau

Activité faible · moyenne d'un parcours de pêche

Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.

Meilleure plage horaire du jour

06:00–08:00

VN Krpeľany, score de la fenêtre 19.

Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 07:04.

Carte et parcours de pêche du cours d'eau

Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.

Filtres détaillésrégion, district, lit, profondeur, ombrage, satellites, chimie de l’eau, pollution, poissons, géologie

1445parcours de pêche
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…

Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.

    Profil d'élévation : réservoir

    Hauteur du terrain le long du parcours de pêche et niveau d'eau approximatif.

    Réservoir C'est un réservoir, le cours d'eau n'est donc pas évalué ici : l'eau n'a ni courant, ni chute, ni pente. Le graphique montre la hauteur du terrain le long du parcours de pêche.

    4124144164180,0 km0,5 km1,0 km1,5 km2,0 km
    Profil altimétrique du terrain (Réservoir) : de 417 à 413 m au-dessus du niveau de la mer sur 2,4 km.
    Hauteur du terrain le long de la ligne du parcours de pêche, du début (à gauche) à la fin
    Niveau d'eau approximatif
    413 m a.s.l.
    Point le plus bas du profil
    413 m a.s.l.
    Point le plus haut du profil
    417 m a.s.l.

    Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La hauteur est approximative (erreur de quelques mètres).

    Terrain en 3D

    Chargement du modèle de terrain en 3D…

    Images historiques

    Évolution de l'environnement et de la nature de 2018 à 2024 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.

    Vue aérienne du cours d'eau VN Krpeľany de 2018
    2018imagé 10 sept. 2018
    Vue aérienne du cours d'eau VN Krpeľany de 2021
    2021imagé 19 juin 2021
    Vue aérienne du cours d'eau VN Krpeľany de 2024
    2024imagé 30 juil. 2024

    Mosaïque orthophotographique de la Slovaquie © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. L'année et le jour de la prise de vue dépendent de l'emplacement, de sorte que les différentes années peuvent différer selon la saison et la météo.

    Pollution de l'eau sur le cours d'eau VN Krpeľany

    Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes

    Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025

    0 sur 1 parcours de pêche avec mesures présente à proximité une eau souterraine dépassant la limite pour au moins un indicateur.

    Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.

    Geológia a geochémia toku VN Krpeľany

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 2 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek100 % čiary vody

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,7modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 231 mg/l, mäkká voda (8,1 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Bizmut 0,442 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 87. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 55 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 55 °C (prírastok 20 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    48nGy/h dávkový príkon

    29. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    2objekty do 3 km

    ťažené: Fe

    Najbližšie: Výhradná kutba (iný druh objektu), 1,4 km od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    10 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 de 10ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Arzén 21,6 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Šútovo-Kráľovany, 350m SV od K567).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    47vrtov do 3 km

    181 rozborov vody v okolí

    Z toho 47 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    18°C na ústí vrtu

    1 geotermálny vrt do 10 km

    Najteplejší: Stankovany – STH-1A, výdatnosť 0,7 l/s, 4,0 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    16lokalít do 3 km

    1 záťaž, 15 skládok

    Najbližšia záťaž: Kraľovany – rušňové depo, Cargo, a.s., 2,6 km od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    24záznamov do 5 km

    6 ložísk, 18 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    29plôch do 3 km

    3 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek100%SR 72 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPoints
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu5,5m
    • 5 – 1050%SR 20 %
    • 2 – 550%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)100%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • malý pokles100%SR 8,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 2 z 2 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Gravier100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)100%SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová100%SR 86 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • mezozoikum severnej časti Veľkej Fatry100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • silikátovo-karbonátogénne podzemné vody100%SR 6,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-Mg-HCO3 typ100%SR 5,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidité de l'eau

    pH 7,72typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureté de l'eau

    8,1°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,44 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    231mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoruresF0,222 mg/l84. percentil
    • MagnésiumMg11,3 mg/l36. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3146 mg/l31. percentil
    • CalciumCa39,0 mg/l26. percentil
    • ChloruresCl3,76 mg/l25. percentil
    • SodiumNa3,40 mg/l15. percentil
    • SulfatesSO418,7 mg/l13. percentil
    • DraslíkK0,845 mg/l8. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • NitratesNO36,91 mg/l55. percentil
    • AmóniumNH40,0841 mg/l40. percentil
    • FosforečnanyPO40,0347 mg/l19. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK1,80 mg/l15. percentil

    Métaux

    • FerFe0,127 mg/l59. percentil
    • AluminiumAl55,7 μg/l46. percentil
    • ZincZn3,51 μg/l25. percentil
    • ManganèseMn5,32 μg/l9. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • BizmutBi0,442 mg/kg87. percentil
    • ChromeCr106 mg/kg85. percentil
    • ArsenicAs14,1 mg/kg85. percentil
    • SéléniumSe0,451 mg/kg83. percentil
    • CadmiumCd0,388 mg/kg79. percentil
    • PlombPb23,2 mg/kg78. percentil
    • CuivreCu31,4 mg/kg74. percentil
    • MercureHg0,162 mg/kg68. percentil
    • MolybdèneMo0,472 mg/kg65. percentil
    • AntimoineSb0,827 mg/kg64. percentil
    • ZincZn101 mg/kg55. percentil
    • VanadiumV66,2 mg/kg45. percentil
    • NickelNi22,1 mg/kg38. percentil
    • CínSn2,33 mg/kg36. percentil
    • CobaltCo7,45 mg/kg33. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • MagnésiumMg1,84 %87. percentil
    • CalciumCa5,83 %84. percentil
    • ManganèseMn951 mg/kg61. percentil
    • PhosphoreP921 mg/kg60. percentil
    • DraslíkK1,44 %38. percentil
    • AluminiumAl5,28 %37. percentil
    • FerFe2,43 %35. percentil
    • SodiumNa0,780 %32. percentil
    • TitánTi3 460 mg/kg14. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • StronciumSr203 mg/kg88. percentil
    • BáriumBa523 mg/kg75. percentil
    • GáliumGa17,0 mg/kg74. percentil
    • LítiumLi32,5 mg/kg65. percentil
    • RubídiumRb91,1 mg/kg57. percentil
    • BoreB57,5 mg/kg41. percentil
    • CérCe54,0 mg/kg31. percentil
    • ZirkónZr257 mg/kg14. percentil
    • BérylliumBe0,664 mg/kg13. percentil
    • YtriumY18,6 mg/kg11. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    48nGy/h vo vzduchu

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Potassium (K)K1,32 %58. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,55 ppm45. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,35 ppm16. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C55 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 55 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 20 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 55 mW/m².

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-4,8°C
    • Priemerná júlová teplota16,5°C
    • Ročné zrážky725mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Výhradná kutba – 6 – iný druh objektu (1,4 km od vody)Výhradná kutba – 6 – iný druh objektu (1,6 km od vody)Kraľovany – rušňové depo, Cargo, a.s. – SK200240FK (2,6 km od vody)pod VD – Krpeľany – nijaký (340 m od vody)pri cintoríne – Ratkovo – nijaký (350 m od vody)pod ihriskom – Ratkovo – nijaký (420 m od vody)pod obcou – Šútovo – nijaký (550 m od vody)pod mostom ŽSR – Turany – nijaký (900 m od vody)Šútovská dolina – bufet – Šútovo – nijaký (980 m od vody)pri cintoríne – Šútovo – nijaký (1,0 km od vody)pri vod. Ramene – Turany – nijaký (1,2 km od vody)pri vod. Ramene – Turany – občasný (1,3 km od vody)OcÚ – vľavo hore – Šútovo – nijaký (1,4 km od vody)pod násypom ŽSR – Turany – nijaký (1,7 km od vody)pri kan. z VE – Turany – nedá sa odhadnúť (1,8 km od vody)v doline – Nolčovo – nijaký (2,5 km od vody)dolný koniec, vľavo – Nolčovo – trvalý (2,6 km od vody)pri ihrisku – Nolčovo – občasný (2,7 km od vody)Stankovany – STH-1A – nekúpeľný (4,0 km od vody)a1 (3,8 km od vody)a1 (4,5 km od vody)a1 (4,7 km od vody)a1 (4,8 km od vody)b1 (5,1 km od vody)b1 (5,1 km od vody)a1 (5,8 km od vody)a1 (6,5 km od vody)a1 (8,7 km od vody)a1 (8,9 km od vody)a1 (9,3 km od vody)Kraľovany II – stavebný kameň (460 m od vody)Kraľovany II – dolomit (460 m od vody)Bystrička – stavebný kameň (3,9 km od vody)Kraľovany II – stavebný kameň (470 m od vody)Kraľovany II – dolomit (480 m od vody)Bystrička – stavebný kameň (3,9 km od vody)Ratkovo – stavebný kameň – dolomit (350 m od vody)Krpeľany – č. 4 – stavebný piesok – pieskovec (1,2 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Krpeľany – Kraľo – štrkopiesky (1,7 km od vody)Nolčovo – stavebný piesok – pieskovec (2,3 km od vody)Turany – Podstráne – tehliarske suroviny (2,5 km od vody)Šútovo – stavebný kameň – granodiorit (2,9 km od vody)Nolčovo – tehliarske suroviny (3,1 km od vody)Stankovany – stavebný kameň – granodiorit (3,3 km od vody)Ľubochnianska dolina – dolomit (3,7 km od vody)Konské – stavebný kameň – zlepenec (3,9 km od vody)Štrkopiesky v koryte Váhu, úsek Kraľovany – Švoš – štrkopiesky (3,9 km od vody)Ľubochňa – dolina – dolomit (4,0 km od vody)Konské – stavebný kameň – piesčitý vápenec (4,3 km od vody)Šútovo – polymetalické rudy (4,3 km od vody)Ľubochňa – elektráreň – dolomit (4,5 km od vody)Ľubochnianska dolina – dolomit (4,5 km od vody)Ľubochnianska dolina – dolomit (4,8 km od vody)Šútovo – Chleb – stavebný kameň – granodiorit (suť) (4,9 km od vody)Šútovská epigenéza – geomorfológia (410 m od vody)Mojžišove pramene – hydrogeológia (3,3 km od vody)– Zosuvy (620 m od vody)Kraľovany-Rieka – Zosuvy (740 m od vody)Kraľovany-Rieka – Zosuvy (750 m od vody)Kraľovany-Rieka – Zosuvy (850 m od vody)SUTOVO – Zosuvy (890 m od vody)SUTOVO – Zosuvy (1,3 km od vody)– Zosuvy (1,4 km od vody)RATKOVO – Zosuvy (1,5 km od vody)NOLCOVO – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)– Blokové polia (1,8 km od vody)SUTOVO – Zosuvy (1,8 km od vody)RATKOVO – Zosuvy (1,8 km od vody)RATKOVO – Zosuvy (1,8 km od vody)SUTOVO – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)SUTOVO – Zosuvy (2,0 km od vody)KRALOVANY – Zosuvy (2,1 km od vody)RATKOVA – Zosuvy (2,1 km od vody)NOLCOVO – Zosuvy (2,2 km od vody)SUTOVO – Roztrhanie a rozvoľnenie masívu (2,2 km od vody)NOLCOVO – Zosuvy (2,2 km od vody)NOLCOVO – Zosuvy (2,4 km od vody)KRALOVANY – Zosuvy (2,5 km od vody)NOLCOVO – Zosuvy (2,7 km od vody)NOLCOVO – Zosuvy (2,8 km od vody)NOLCOVO – Zosuvy (2,8 km od vody)NOLCOVO – Blokové rozpadliny (2,9 km od vody)Turany Krpelany – monitorovací vrt (520 m od vody)Turany-Krpelany – monitorovací vrt (1,0 km od vody)Turany Krpelany – monitorovací vrt (1,4 km od vody)Turany Krpelany – monitorovací vrt (1,6 km od vody)Turany Krpelany – monitorovací vrt (1,6 km od vody)Kraľovany – vrt pre vodné dielo (2,0 km od vody)Turany Krpelany – monitorovací vrt (2,1 km od vody)Turany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Kraľovany – vrt pre vodné dielo (2,2 km od vody)Turany Krpelany – monitorovací vrt (2,2 km od vody)Turany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,4 km od vody)Turany Krpelany – monitorovací vrt (2,5 km od vody)Turany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Kraľovany – vrt pre vodné dielo (2,5 km od vody)Kraľovany – vrt pre vodné dielo (2,8 km od vody)Turany Krpelany – monitorovací vrt (2,9 km od vody)monitorovanie kvality vody na povrchových tokoch – Umelé hydrogeologicky významné objekty (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (260 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (520 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (520 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (530 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (690 m od vody)vodárensky využívaný a monitorovaný prameň – Vývery podzemnej vody (710 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (840 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (870 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,0 km od vody)vrt s prelivom – Hydrogeologické vrty (1,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,2 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,4 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,4 km od vody)výtok z podzemnej drenáže (trubky, horizontálne – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)výtok z podzemnej drenáže (trubky, horizontálne – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,5 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (1,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,7 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,8 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,9 km od vody)výtok z podzemnej drenáže (trubky, horizontálne – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,9 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,0 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (2,0 km od vody)pramenná línia – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,1 km od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,1 km od vody)Ratkovo č.d.15, 500m J od K588 – studňa (350 m od vody)Turany – vrt (520 m od vody)1700m Z od K612, V od obce Krpeľany – prameň (530 m od vody)Krpeľany – prameň Teplica, 1000m V od Krpelian – – prameň (710 m od vody)Turany – vrt (1,0 km od vody)Krpeľany, 450 m od K641 (Boriská) – prameň (1,4 km od vody)Turany – vrt (1,4 km od vody)Turany – vrt (1,6 km od vody)Turany – vrt (1,6 km od vody)1000m JZ od K612, ľavostranný prítok Váhu – prameň (1,6 km od vody)Krpeľany – Nolčovo, dolina Bieleho potoka – prameň (1,9 km od vody)Turany – vrt (2,1 km od vody)Turany – vrt (2,2 km od vody)Turany – vrt (2,5 km od vody)ľavostranný pritok Váhu, 2000m SZ od K Magura – prameň (2,6 km od vody)J od Kraľovian, ľavostranný prítok S od K Kopa – prameň (2,6 km od vody)Kraľovany – Rojkov, pri sútoku Oravy a Váhu – prameň (2,7 km od vody)Nolčovo – prameň (2,7 km od vody)Nolčovo – pri križovatke, 750m V od K Hradisko – vrt (2,7 km od vody)Kraľovany – prameň (2,7 km od vody)Turany – vrt (2,8 km od vody)Nolčovo č.d.40, 200m S od K Hradisko – vrt (2,8 km od vody)Kopeľany – Kopa – prameň (2,9 km od vody)Nolčovo – dolina potoka Lipno – prameň (2,9 km od vody)Turany – vrt (2,9 km od vody)2 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • ArsenicAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 21,6 μg/lmedián 1,20 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Šútovo-Kráľovany, 350m SV od K567, 1993, 860 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdmierne zvýšená
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l3 vzorky33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Šútovo, 1550m SV od K576, 730 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBabežná hodnota
      najvyššie 50,0 μg/lmedián 30,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Šútovo-Kráľovany, 350m SV od K567, 1993, 860 m od vody. Porovnanie: 60. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCubežná hodnota
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Šútovo, 1550m SV od K576, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 59. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • StronciumSrbežná hodnota
      najvyššie 200 μg/lmedián 135 μg/l2 vzorky

      Najvyššia hodnota: Šútovo, 1550m SV od K576, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 55. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Váh, prítok, 2010, 620 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Váh, prítok, 2010, 620 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l2 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Šútovo, 1550m SV od K576, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 37. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Váh, prítok, 2010, 620 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Váh, prítok, 2010, 620 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 14,8 mg/lmedián 12,2 mg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Šútovo, 1550m SV od K576, 1993, 730 m od vody. Porovnanie: 64. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Magnetit (Fe₃O₄)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Barit (BaSO₄)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)3 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)3 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Rutil (TiO₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Anatas (TiO₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)4 vzorky, najviac 315 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)3 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))2 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))1 vzorka, najviac 315 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-HCO316×
    • Ca-Mg-HCO38×
    • Ca-Cl-SO41×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A11×
    • trieda C4×
    • trieda H4×
    • trieda G4×
    • trieda D2×

    Kovy v podzemnej vode

    • PlombPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 18,0 μg/lmedián 1,00 μg/l12 vzoriek33 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 53,0 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercureHgextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,100 μg/l12 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,6 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSemierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 0,500 μg/l12 vzoriek92 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0200 mg/lmedián 0,00500 mg/l12 vzoriek83 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrmierne zvýšená
      najvyššie 0,900 μg/lmedián 0,250 μg/l12 vzoriek75 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,5 km od vody. Porovnanie: 76. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCumierne zvýšená
      najvyššie 1,90 μg/lmedián 0,250 μg/l12 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 860 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLibežná hodnota
      najvyššie 14,0 μg/lmedián 4,00 μg/l12 vzoriek42 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 350 m od vody. Porovnanie: 69. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZincZnbežná hodnota
      najvyššie 90,0 μg/lmedián 4,50 μg/l12 vzoriek17 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 67. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FerFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l5 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l12 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 40. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    source323,1 Bq/l21,3 Bq/l
    upravený prameň124,5 Bq/l24,5 Bq/l
    vodný zdroj pre hromadné zásobovanie121,0 Bq/l21,0 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Čo sa tu ťažilo (podľa registra starých banských diel)

    • Fe2×

    Druhy banských objektov

    • iný druh objektu2×

    Najbližšie staré banské diela

    NomEspèceŤaženéUkončenieOd vody
    Výhradná kutbainý druh objektuFe rudy19451,4 km
    Výhradná kutbainý druh objektuFe rudy19451,6 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Kraľovany IIstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená460 m
    Kraľovany IIdolomitLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená460 m
    Kraľovany IIstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená470 m
    Kraľovany IIdolomitLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená480 m
    Bystričkastavebný kameňŤažené ložisko – PK Metrostav, a.s.3,9 km
    Bystričkastavebný kameňŤažené ložisko – PK Metrostav, a.s.3,9 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    47 vrtov v pásme 3 km, z toho 16 hydrogeologických a 31 ostatných; s číslom archívnej správy 47.

    Hĺbky vrtov

    • jusqu'à 10 m3×
    • 10–30 m34×
    • 30–100 m5×
    • 100–300 m4×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LieuEspèceProfondeurArchívna správaOd vody
    MB-6inžiniersko-geologický10,0 m84402250 m
    MB-5inžiniersko-geologický25,0 m84402470 m
    Turany Krpelanymonitorovací vrt10,0 m77718 99Ca25.pdf520 m
    V-1aložiskový114,0 m3000520 m
    MB-4inžiniersko-geologický20,0 m84402520 m
    V-2ložiskový106,0 m3000530 m
    V-3ložiskový101,0 m3000550 m
    V-4ložiskový99,0 m3000610 m
    V-5ložiskový80,0 m3000670 m
    MB-3inžiniersko-geologický15,0 m84402770 m
    JK-309inžiniersko-geologický10,0 m67190970 m
    Turany-Krpelanymonitorovací vrt10,0 m77718 99Ca28.pdf1,0 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTempératureVýdatnosťProfondeurChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Stankovany – STH-1A18 °C0,7 l/s67 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný4,0 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    SourceEspèceTempérature de l’eau (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 593,8 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 525,1 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LieuČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Kraľovany – rušňové depo, Cargo, a.s.SK200240FK2,6 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    pod VD – Krpeľany100 m²––340 m
    pri cintoríne – Ratkovo60 m²––350 m
    pod ihriskom – Ratkovo100 m²––420 m
    pod obcou – Šútovo–––550 m
    pod mostom ŽSR – Turany–––900 m
    Šútovská dolina – bufet – Šútovo45 m²––980 m
    pri cintoríne – Šútovo–––1,0 km
    pri vod. Ramene – Turany800 m²––1,2 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy26×
    • Blokové rozpadliny1×
    • Blokové polia1×
    • Roztrhanie a rozvoľnenie masívu1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny23×
    • Aktívny3×
    • Stabilizovaný3×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00013×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova9×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick3×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S1×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisations et lieu

    Qui gère les parcours de pêche et où ils se trouvent

    Organisations sur le cours d'eauqui gère les parcours de pêche et quelles y sont les conditions aujourd'hui

    1. RADA1 parcours de pêche · 2,4 km17VN Krpeľany17

    Autres cours d'eau à proximité

    Bassin versant : Váh