Цю сторінку перекладено лише частково. Неперекладені частини показано словацькою — мовою оригіналу сайту. Відкрити словацький оригінал

Водотік

Железніца

Басейн: ВагЛососеві – форельові
ділянка
1
довжина ділянок
10,7km
край
Нітранський край
Аерофотознімок водотоку Железніца з виділеною лінією
Синя лінія: проходження водотоку (орієнтовно). Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, CC BY 4,0Карти Google

Зараз біля води

Сьогодні на водотоці Железніца

Оцінка умов лову, найкраще вікно дня та рибальські ділянки за найкращими умовами

Середнє по рибальських ділянках водотоку

Середня активність · середнє з однієї рибальської ділянки

Число в шапці є оцінкою для середини водотоку на основі погоди та вимірювань. Середнє значення рибальських ділянок також враховує супутникові дані, затінення та геологію кожної ділянки.

Найкраще вікно сьогодні

06:00–08:00

Железніца, оцінка вікна 41.

Оцінка є прогнозом умов за погодою, водою та навколишнім середовищем, а не прогнозом клювання. Перераховано о 07:04.

Карта та рибальські ділянки водотоку

Перебіг водотоку та його рибальські ділянки. Колір ліній можна перемкнути на умови сьогодні, якість або будь-який інший параметр.

Докладні фільтрирегіон, район, русло, глибина, затінення, супутники, хімія води, забруднення, риби, геологія

1445ділянок
Виберіть категорію, щоб звузити добірку. Біля кожного варіанта видно, скільки ділянок залишиться.
Колір мапи
Завантаження мапи…

Рухайте мапу двома пальцями. У повноекранному режимі достатньо одного пальця.

    Висотний профіль водотоку

    Як падає водотік за течією: падіння, ухил та швидкість води.

    Бистріна Гірський потік зі стрімким ухилом, каскадами та кам'янистим дном. Вода чиста і холодна; рибальство вимагає обережного підходу.

    2003004005006007000 км5 км10 км
    Висотний профіль водотоку: від 614 до 284 м н. р. м. на 10,7 км.
    Рибальські ділянки в порядку від найвищої (зліва) до найнижчої. Між рибальськими ділянками може бути ділянка без рибальської ділянки; вона не відображається.
    Найвища точка
    634 м н. р. м.
    Найнижча точка
    274 м н. р. м.
    Падіння рибальських ділянокПадінняРізниця висот між верхнім та нижнім кінцем рибальської ділянки в метрах. Чим більший падіння на коротшій довжині, тим швидша вода.
    360 м
    Середній ухилСхил водотокуПадіння на кілометр у проміле (‰, метри на кілометр). До 2 ‰ є повільна рівнинна річка, від 5 до 10 ‰ передгірна річка (хайріус, форель), понад 10 ‰ швидкий струмок.
    34 ‰
    ЗвивистістьСвивистістьДовжина водотоку, поділена на відстань по прямій між його кінцями. 1,0 є прямим водотоком, вище 1,3 сильно меандрує. Меандри утворюють ями під берегами та мілину на ділянках між ними.
    1,38

    Джерело: Open Topo Data (eudem25m), 4 лист. 2026. Ухил та падіння є орієнтовними, охоплюють лише ділянки рибальських ділянок.

    Рельєф у 3D

    Завантаження 3D моделі рельєфу…

    Історичні знімки

    Зміни навколишнього середовища та природи з 2017 по 2023 рік: як змінюються береги, рослинність і пейзаж навколо води. Знімки перемикаються автоматично, ви також можете гортати їх вручну.

    Аерофотознімок водотоку Железніца за 2017 рік
    2017знято 16 серп. 2017
    Аерофотознімок водотоку Железніца за 2020 рік
    2020знято 1 серп. 2020
    Аерофотознімок водотоку Железніца за 2023 рік
    2023знято 14 серп. 2023

    Ортофотомозаїка Словаччини © GKÚ Братислава, NLC Зволен. Рік і день зйомки залежать від розташування, тому окремі роки можуть відрізнятися за сезоном та погодою.

    Забруднення води на водотоці Железніца

    Якість води за SHMÚ, очисні споруди поблизу ділянок і ґрунтові води в околицях

    Поверхневі води поблизу ділянокнайближче місце моніторингу SHMÚ, 2025

    У 1 з 1 рибальських ділянок водотоку з даними SHMÚ на найближчій станції не виконується норма принаймні за одним показником.

    • 1 до 2 показники1

    Найбільш забруднені ділянкиусі з невиконаною нормою

    • ЖелезніцаЖелезніца · невиконана норма у 2 з 4 років1 показник

    Ґрунтові води: виміряні значеннятипове значення зі станцій у межах 10 км, 2025

    0 з 1 рибальської ділянки з вимірюваннями має поблизу підземну воду зі значенням понад норму принаймні за одним показником.

    Профіль водотоку від витоку до гирлакількість недотриманих показників у 2025 році на пунктах SHMÚ

    01234ВН Духонка, вище, ркм 8,4: 2 показники (2024)гирло (Мрежа), ркм 0,0: 1 показник (2024)ркм 8 (верхня течія)ркм 0 (у напрямку гирла)
    Показати станції в таблиці (2)
    • ВН Духонка, вищеркм 8,42 показники
    • гирло (Мрежа)ркм 0,01 показник
    • норма не виконана
    • жодної невиконаної норми
    • пункту немає в щорічнику

    Джерело: SHMÚ (щорічники якості поверхневих і ґрунтових вод), реєстр очисних споруд VÚVH та EEA. Пункт вимірювання SHMÚ зіставляється з ділянкою за однаковою назвою водотоку та за відстанню; щорічник перелічує пункти, що не виконали норму, тому відсутність пункту не доводить чистоту води.

    Geológia a geochémia toku Železnica

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 11 км čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek75 % čiary vody

    25 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 193 mg/l, mäkká voda (5,6 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    2 з 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 1,39 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 км2 км35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    55nGy/h dávkový príkon

    73. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    19objektov do 3 km

    Najbližšie: Star dobývka – železnica (iný druh objektu), 180 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 з 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Kadmium 0,300 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 90. percentil (Železnica).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    26vrtov do 3 km

    332 rozborov vody v okolí

    Z toho 26 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    33°C na ústí vrtu

    1 geotermálny vrt do 10 km

    Najteplejší: Libichava – J-2, výdatnosť 0,2 l/s, 5,7 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    4lokalít do 3 km

    4 skládky

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    17záznamov do 5 km

    5 ložísk, 12 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    2plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek75%SR 72 %
    • Mladé sedimenty25%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    УтварВекЄдноткаБалів
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív3×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny1×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • TATRIKUM100%SR 2,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT67%SR 16 %
    • НЕОАЛПІНСКЕ ТЕКТОНІЦКЕ ШТРУКТУРИ ЗАПАДНИХ КАРПАТ33%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)75%SR 60 %
    • pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)25%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Метаморфіти67%SR 2,4 %
    • Пісок33%SR 3,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)67%SR 2,3 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Lakust)33%SR 2,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum a mezozoikum východnej časti považského Inovca100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Bánovská kotlina100%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Кислотність води

    pH 7,78typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Жорсткість води

    5,6°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,99 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    193mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • ФторидиF0,115 мг/л51. percentil
    • ДраслікK2,25 мг/л36. percentil
    • НатрійНа5,86 мг/л33. percentil
    • МагнійМґ8,82 мг/л27. percentil
    • СульфатиSO423,9 мг/л24. percentil
    • ГидроґенуглічітаниHCO3108 мг/л21. percentil
    • ХлоридиЦл2,99 мг/л19. percentil
    • КальційЦа25,3 мг/л15. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaХСК6,57 мг/л90. percentil
    • АмоніумNH40,147 мг/л60. percentil
    • ФосфоречнаниPO40,0882 мг/л41. percentil
    • НітратиNO32,84 мг/л15. percentil

    Метали

    • ЗалізоФе0,217 мг/л77. percentil
    • ЦинкЗн7,39 μg/l54. percentil
    • МарганецьМн35,0 μg/l53. percentil
    • АлюмінійАл71,2 μg/l52. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • КадмійЦд1,39 мг/кг95. percentil
    • МолібденМо0,928 мг/кг93. percentil
    • АрсенАс17,8 мг/кг88. percentil
    • ЦинкЗн138 мг/кг77. percentil
    • КобальтЦо10,3 мг/кг74. percentil
    • ВанадійV78,9 мг/кг71. percentil
    • СеленСе0,298 мг/кг62. percentil
    • ОловоПб16,8 мг/кг56. percentil
    • МідьЦу24,8 мг/кг55. percentil
    • НікельНі25,4 мг/кг54. percentil
    • БізмутБі0,217 мг/кг50. percentil
    • ХромЦр56,4 мг/кг25. percentil
    • РтутьГґ0,0616 мг/кг22. percentil
    • АнтимонСб0,345 мг/кг16. percentil
    • ЦінСн1,88 мг/кг16. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • НатрійНа1,36 %92. percentil
    • ДраслікK1,68 %75. percentil
    • АлюмінійАл6,44 %74. percentil
    • МарганецьМн1 050 мг/кг69. percentil
    • ТітанТі4 803 мг/кг63. percentil
    • ЗалізоФе2,93 %63. percentil
    • ФосфорP873 мг/кг54. percentil
    • МагнійМґ0,891 %50. percentil
    • КальційЦа1,33 %26. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • ҐаліумҐа25,5 мг/кг96. percentil
    • БерилійБе2,20 мг/кг90. percentil
    • БаріумБа607 мг/кг86. percentil
    • ИтріумY32,9 мг/кг75. percentil
    • ЦерЦе63,2 мг/кг64. percentil
    • ЛітіумЛі31,9 мг/кг62. percentil
    • СтронціумСр149 мг/кг61. percentil
    • ЗірконЗр425 мг/кг58. percentil
    • РубідіумРб88,2 мг/кг49. percentil
    • БорB48,4 мг/кг20. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    55nGy/h vo vzduchu

    rozsah 51 až 59 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Калій (K)K1,51 %85. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,04 ppm69. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,61 ppm56. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 км2 км35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok –.

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Bánovská kotlina100%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-4,5°C
    • Priemerná júlová teplota16,8°C
    • Ročné zrážky825mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma67%SR 33 %
    • nížinná klíma33%SR 38 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Stará dobývka – Železnica – 6 – iný druh objektu (200 m od vody)Stará dobývka – Duchonka – 6 – iný druh objektu (380 m od vody)Stará dobývka – Nad jazerom – 6 – iný druh objektu (1,1 km od vody)Stará dobývka – Vrábelka II. – 6 – iný druh objektu (1,5 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (1,5 km od vody)Stará dobývka – Nad jazerom – 6 – iný druh objektu (1,6 km od vody)Stará dobývka – Vrábelka I. – 6 – iný druh objektu (2,0 km od vody)Stará dobývka – Machovňa – 6 – iný druh objektu (2,3 km od vody)Stará dobývka – Kulháň – 6 – iný druh objektu (2,5 km od vody)Stará dobývka – Chotinka – 6 – iný druh objektu (2,9 km od vody)Star dobývka – železnica – 6 – iný druh objektu (180 m od vody)Star dobývka – Duchonka – 6 – iný druh objektu (420 m od vody)Star dobývka – Nad jazerom – 6 – iný druh objektu (1,1 km od vody)Star dobývka – Vr belka II. – 6 – iný druh objektu (1,4 km od vody)Star dobývka – Nad jazerom – 6 – iný druh objektu (1,4 km od vody)Star dobývka – Vr belka I. – 6 – iný druh objektu (1,7 km od vody)Star dobývka – Kulh ĺ – 6 – iný druh objektu (2,3 km od vody)Star dobývka – Machovĺa – 6 – iný druh objektu (2,4 km od vody)Star dobývka – Chotinka – 6 – iný druh objektu (2,8 km od vody)Zlatníky – Zlaté rudy (4,3 km od vody)Duchonka – Prašice – nedá sa odhadnúť (540 m od vody)Duchonka – Prašice – nedá sa odhadnúť (1,5 km od vody)Prašice – občasný (2,5 km od vody)Podhradie – nijaký (2,8 km od vody)Libichava – J-2 – nekúpeľný (5,7 km od vody)a1 (5,2 km od vody)a1 (5,6 km od vody)a1 (5,9 km od vody)a1 (6,1 km od vody)a1 (6,1 km od vody)a1 (6,8 km od vody)a1 (6,9 km od vody)a1 (7,2 km od vody)a1 (7,8 km od vody)a1 (8,2 km od vody)a1 (8,5 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,5 km od vody)Závada – stavebný kameň (3,5 km od vody)Hôrka nad Váhom – sľuda (1,4 km od vody)Závada – stavebný kameň (3,5 km od vody)Hôrka nad Váhom – sľuda (1,3 km od vody)Závada – štrkopiesky a piesky (3,9 km od vody)Zlatníky (Železnica – Soľnisko) – stavebný kameň – granodiorit (50 m od vody)Zlatníky – Železnica – stavebný kameň – pararula (100 m od vody)Podhradie – stavebný kameň – dolomit (1,3 km od vody)Podhradie – stavebný kameň – dolomit (1,5 km od vody)Nová Lehota – stavebný kameň – dolomit (3,6 km od vody)Zlatníky (údolie Chotáry – Splazy) – stavebný kameň – muskovitický svor (4,1 km od vody)Veľké Hoste – tehliarske suroviny (4,3 km od vody)Zlatníky – Splazy – stavebný kameň – svor (4,3 km od vody)Závada – Zľavy – stavebný kameň – vápenec (4,4 km od vody)Zlatníky Mankovec – keramické suroviny – svory (4,6 km od vody)Zlatníky – zlaté a strieborné rudy (4,2 km od vody)HORKA NAD VAHOM – Zosuvy (1,3 km od vody)HORKA NAD VAHOM – Zosuvy (2,0 km od vody)Prašice – Duchonka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Nemečky – vrt pre vodné dielo (1,6 km od vody)Nemečky – vrt pre vodné dielo (1,6 km od vody)Nemečky – vrt pre vodné dielo (1,7 km od vody)Nemečky – vrt pre vodné dielo (1,7 km od vody)Nemečky – vrt pre vodné dielo (1,7 km od vody)Nemečky – vrt pre vodné dielo (1,7 km od vody)Nemečky – vrt pre vodné dielo (1,8 km od vody)Nemečky – vrt pre vodné dielo (1,8 km od vody)Nemečky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Nová Lehota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Závada – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Nová Lehota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Závada – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)Závada – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)Závada – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)Závada – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,5 km od vody)Nemečky pod priehradou, 450m ZJZ od K311 – studňa (1,8 km od vody)Nemečky, 1900m J od K311 na konci obce – studňa (2,0 km od vody)Zlatníky-Ostrý v., 1200m V od K669 – prameň (2,4 km od vody)Zlatníky, háj. Kulháň, 800m J od K393 – prameň (2,8 km od vody)5 км

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • КадмійЦдzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Železnica, 80 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсmierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 2,00 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Železnica, 2009, 80 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуmierne zvýšená
      najvyššie 3,05 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Železnica, 2009, 90 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 10 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 10 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • БаріумБаnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 33,0 μg/lmedián 32,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Železnica, 2009, 90 m od vody. Porovnanie: 41. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 10 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 10 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 15,9 мг/лmedián 15,0 мг/л3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Železnica, 2009, 90 m od vody. Porovnanie: 68. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)20 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Rutil (TiO₂)20 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)18 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)17 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)17 vzoriek, najviac 50 zŕn
    • Barit (BaSO₄)16 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)14 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Anatas (TiO₂)9 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)2 vzorky, najviac 9 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))20 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))20 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)19 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)19 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)19 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)19 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)13 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)5 vzoriek, najviac 73 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ца-Мґ-SO4-HCO32×
    • Ца-Мґ-HCO31×
    • На-Ца-Цл-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda H1×
    • trieda D1×
    • trieda A1×
    • trieda F1×

    Kovy v podzemnej vode

    • ЦинкЗнvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3 890 μg/lmedián 10,5 μg/l26 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • КадмійЦдvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,250 μg/l26 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЛітіумЛіvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 82,0 μg/lmedián 3,00 μg/l26 vzoriek31 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АлюмінійАлvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,130 мг/лmedián 0,0100 мг/л26 vzoriek42 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 40 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АрсенАсvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,40 μg/lmedián 0,500 μg/l26 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • МідьЦуvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,60 μg/lmedián 1,60 μg/l26 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 970 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ОловоПбvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l26 vzoriek58 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ХромЦрzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,50 μg/lmedián 0,250 μg/l26 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • СеленСеmierne zvýšená
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,500 μg/l26 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ЗалізоФеbežná hodnota
      najvyššie 0,00500 мг/лmedián 0,00500 мг/л11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • РтутьГґnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l26 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • АнтимонСбnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l26 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 40. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaВзоріекNajvyšší radónМедіан
    upravený prameň8316 Bq/l32,6 Bq/l
    studňa110,5 Bq/l10,5 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • iný druh objektu18×
    • pinga, pingový ťah1×

    Najbližšie staré banské diela

    НазваВидТяженеУконченіеOd vody
    Star dobývka – železnicainý druh objektudrah‚ kovy (zlato)180 м
    Stará dobývka – Železnicainý druh objektudrahé kovy (zlato)200 м
    Stará dobývka – Duchonkainý druh objektudrahé kovy (zlato)380 м
    Star dobývka – Duchonkainý druh objektudrah‚ kovy (zlato)420 м
    Star dobývka – Nad jazerominý druh objektudrah‚ kovy (zlato)1,1 км
    Stará dobývka – Nad jazerominý druh objektudrahé kovy (zlato)1,1 км
    Star dobývka – Vr belka II.iný druh objektudrah‚ kovy (zlato)1,4 км
    Star dobývka – Nad jazerominý druh objektudrah‚ kovy (zlato)1,4 км
    Stará dobývka – Vrábelka II.iný druh objektudrahé kovy (zlato)1,5 км
    Пінґаpinga, pingový ťahdrahé kovy (zlato)1,5 км

    Ložiská a dobývacie priestory

    ЛожіскоНерастStav a organizáciaOd vody
    Гуорка над ВагsľudaLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,3 км
    Гуорка над ВагsľudaLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,4 км
    Завадаstavebný kameňŤažené ložisko – Roľnícke podielnické družstvo Závada3,5 км
    Завадаstavebný kameňŤažené ložisko – Roľnícke podielnické družstvo Závada3,5 км
    Завадаštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – PREFA – STAV, spol. s r.o.3,9 км

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    ВискитTyp rudyМеталиВидOd vody
    ЗлатнікиZlaté rudyАуstredné ložisko4,3 км

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    26 vrtov v pásme 3 km, z toho 17 hydrogeologických a 9 ostatných; s číslom archívnej správy 26.

    Hĺbky vrtov

    • до 10 м0×
    • 10–30 м13×
    • 30–100 м12×
    • 100–300 м1×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    ЛокаціяВидГлибинаArchívna správaOd vody
    Прашіце – Духонкаúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou32,0 м15384 109Cc2.pdf140 м
    VTPS-14/95ložiskový25,0 м825881,2 км
    VTPS-5/93ložiskový32,0 м825881,3 км
    VTPS-13/95ložiskový70,0 м825881,4 км
    VTPS-16/95ložiskový27,0 м825881,5 км
    Немечкиvrt pre vodné dielo12,0 м26483 109Cc10.pdf1,6 км
    Немечкиvrt pre vodné dielo13,0 м26483 109Cc6.pdf1,6 км
    Немечкиvrt pre vodné dielo12,0 м26483 109Cc11.pdf1,7 км
    Немечкиvrt pre vodné dielo14,0 м26483 109Cc7.pdf1,7 км
    Немечкиvrt pre vodné dielo12,0 м26483 109Cc12.pdf1,7 км
    Немечкиvrt pre vodné dielo14,0 м26483 109Cc8.pdf1,7 км
    Немечкиvrt pre vodné dielo12,0 м26483 109Cc13.pdf1,8 км

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    ВртТемператураВидатностьГлибинаChemický typ vodyВиужіваніеOd vody
    Лібіхава – J-233 °C0,2 л/с400 мnevyužívaný5,7 км

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ДжерелоВидТемпература води (°C)Видатность (л/с)ПочетNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 5155,2 км

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    СкладкаПлохаRok vznikuМоніторованіеOd vody
    Духонка – Прашіце20 000 м²1970–540 м
    Духонка – Прашіце1 000 м²1970–1,5 км
    Прашіце15 000 м²1965–2,5 км
    Подградіе1 500 м²1975–2,8 км

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Зосуви2×

    Stupeň aktivity

    • Стабілізовани1×
    • Потенціални1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Перцентіл. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Шліхи. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Методіке.

    Організації та локація

    Хто керує рибальськими ділянками і де вони розташовані

    Організації на водотоціхто управляє рибальськими ділянками і які там сьогодні умови

    1. ОЗ Пріевідза1 рибальська ділянка · 11 км39Железніца39

    Інші водотоки поблизу

    Басейн: Ваг