Cette page n'est traduite que partiellement. Les parties non traduites s'affichent en slovaque, la langue d'origine du site. Ouvrir l'original slovaque

Cours d'eau

Železnica

Bassin versant : VáhSalmonidés – zone à truite
parcours de pêche
1
longueur des parcours de pêche
10,7km
région
Région de Nitra

Au bord de l’eau en ce moment

Aujourd'hui sur le cours d'eau Železnica

Score des conditions de pêche, meilleur créneau de la journée et parcours de pêche selon les meilleures conditions

Moyenne des parcours de pêche du cours d'eau

Activité moyenne · moyenne d'un parcours de pêche

Le chiffre dans l'en-tête est une estimation pour le milieu du cours d'eau basée sur la météo et les mesures. La moyenne des parcours de pêche prend également en compte les données satellitaires, l'ombrage et la géologie de chaque parcours.

Meilleure plage horaire du jour

06:00–08:00

Železnica, score de la fenêtre 41.

Le score est une estimation des conditions en fonction de la météo, de l'eau et de l'environnement, et non une prévision de touches. Recalculé à 07:04.

Carte et parcours de pêche du cours d'eau

Tracé du cours d'eau et de ses parcours de pêche. Vous pouvez colorer la ligne selon les conditions du jour, la qualité ou tout autre paramètre.

Filtres détaillésrégion, district, lit, profondeur, ombrage, satellites, chimie de l’eau, pollution, poissons, géologie

1445parcours de pêche
Choisissez une catégorie pour affiner la sélection. À côté de chaque option, vous voyez combien de parcours de pêche restent.
Couleur de la carte
Chargement de la carte…

Déplacez la carte avec deux doigts. En plein écran, un doigt suffit.

    Profil altimétrique du cours d'eau

    Comment le cours d'eau descend vers l'aval : chute, pente et vitesse de l'eau.

    Bystrina Un ruisseau de montagne à forte pente, cascades et fond rocheux. L'eau est claire et froide ; la pêche exige une approche prudente.

    2003004005006007000 km5 km10 km
    Profil altimétrique du cours d'eau : de 614 à 284 m au-dessus du niveau de la mer sur 10,7 km.
    Parcours de pêche dans l'ordre du plus haut (à gauche) au plus bas. Il peut y avoir un tronçon sans parcours de pêche entre les parcours ; il n'est pas affiché.
    Point le plus haut
    634 m a.s.l.
    Point le plus bas
    274 m a.s.l.
    Chute des parcours de pêcheChuteLa différence d'altitude entre l'extrémité supérieure et inférieure du parcours de pêche en mètres. Plus la chute est grande sur une longueur courte, plus l'eau est rapide.
    360 m
    Pente moyennePente du cours d'eauChute par kilomètre en pour mille (‰, mètres par kilomètre). Jusqu'à 2 ‰, c'est une rivière de plaine lente, de 5 à 10 ‰ une rivière de piémont (ombre, truite), au-dessus de 10 ‰ un ruisseau rapide.
    34 ‰
    SinuositéSinuositéLa longueur du cours d'eau divisée par la distance en ligne directe entre ses extrémités. 1,0 est un cours d'eau droit ; au-dessus de 1,3, il méandre fortement. Les méandres créent des fosses sous les berges et des hauts-fonds dans les biefs intermédiaires.
    1,38

    Source : Open Topo Data (eudem25m), 4 nov. 2026. La pente et la chute sont approximatives et n'incluent que les sections des parcours de pêche.

    Terrain en 3D

    Chargement du modèle de terrain en 3D…

    Images historiques

    Évolution de l'environnement et de la nature de 2017 à 2023 : comment changent les berges, la végétation et le paysage autour de l'eau. Les images basculent automatiquement ; vous pouvez également les parcourir manuellement.

    Vue aérienne du cours d'eau Železnica de 2017
    2017imagé 16 août 2017
    Vue aérienne du cours d'eau Železnica de 2020
    2020imagé 1 août 2020
    Vue aérienne du cours d'eau Železnica de 2023
    2023imagé 14 août 2023

    Mosaïque orthophotographique de la Slovaquie © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. L'année et le jour de la prise de vue dépendent de l'emplacement, de sorte que les différentes années peuvent différer selon la saison et la météo.

    Pollution de l'eau sur le cours d'eau Železnica

    Qualité de l’eau selon le SHMÚ, stations d’épuration près des parcours de pêche et eaux souterraines environnantes

    Eaux de surface près des parcours de pêchesite de surveillance SHMÚ le plus proche, 2025

    1 sur 1 parcours de pêche du cours d'eau avec des données SHMÚ : le site le plus proche présente une norme non respectée dans au moins un indicateur.

    • 1 à 2 indicateurs1

    Parcours de pêche les plus polluéstoutes avec une norme non respectée

    • ŽeleznicaŽeleznica · norme non respectée sur 2 des 4 années1 indicateur

    Eaux souterraines : valeurs mesuréesvaleur typique des stations à moins de 10 km, 2025

    0 sur 1 parcours de pêche avec mesures présente à proximité une eau souterraine dépassant la limite pour au moins un indicateur.

    Profil du cours d'eau de la source à l'embouchurenombre d'indicateurs non respectés en 2025 sur les sites SHMÚ

    01234VN Duchonka, en amont, pK 8,4 : 2 indicateurs (2024)embouchure (Mreža), pK 0,0 : 1 indicateur (2024)rkm 8 (cours supérieur)rkm 0 (vers l'embouchure)
    Afficher les sites dans le tableau (2)
    • VN Duchonka, en amontkm de rivière 8,42 indicateurs
    • embouchure (Mreža)km de rivière 0,01 indicateur
    • norme non respectée
    • aucune norme non respectée
    • point absent de l’annuaire

    Source : SHMÚ (annuaires de la qualité des eaux de surface et souterraines), registre des stations d’épuration du VÚVH et EEA. Un point de mesure du SHMÚ est rattaché à un parcours de pêche d’après le nom identique du cours d’eau et la distance ; l’annuaire énumère les points qui n’ont pas respecté la norme, de sorte qu’un point absent ne prouve pas que l’eau soit propre.

    Geológia a geochémia toku Železnica

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 11 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek75 % čiary vody

    25 % mladé sedimenty

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 7,8modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 193 mg/l, mäkká voda (5,6 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    2 de 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Kadmium 1,39 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 95. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    55nGy/h dávkový príkon

    73. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    19objektov do 3 km

    Najbližšie: Star dobývka – železnica (iný druh objektu), 180 m od vody.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    0 de 8ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Kadmium 0,300 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 90. percentil (Železnica).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    26vrtov do 3 km

    332 rozborov vody v okolí

    Z toho 26 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    33°C na ústí vrtu

    1 geotermálny vrt do 10 km

    Najteplejší: Libichava – J-2, výdatnosť 0,2 l/s, 5,7 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    4lokalít do 3 km

    4 skládky

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    17záznamov do 5 km

    5 ložísk, 12 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    2plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek75%SR 72 %
    • Mladé sedimenty25%SR 8,6 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér100%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaPoints
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív3×
    kvartérpleistocén – holocéndeluviálne sedimenty vcelku: litofaciálne nerozlíšené svahoviny a sutiny1×

    Kvartérny pokryv

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu3,5m
    • 2 – 5100%SR 48 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické jednotky

    • TATRIKUM100%SR 2,1 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • PALEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ JEDNOTKY VNÚTORNÝCH ZÁPADNÝCH KARPÁT67%SR 16 %
    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT33%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)75%SR 60 %
    • pozitívna jednotka (nížinné pahorkatiny)25%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih100%SR 32 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 4 z 5 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Metamorfity67%SR 2,4 %
    • Sable33%SR 3,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Metamorfity; N)67%SR 2,3 %
    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Piesky; Lakust)33%SR 2,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • kryštalinikum a mezozoikum východnej časti považského Inovca100%SR 0,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Bánovská kotlina100%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Acidité de l'eau

    pH 7,78typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Dureté de l'eau

    5,6°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (0,99 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    193mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoruresF0,115 mg/l51. percentil
    • DraslíkK2,25 mg/l36. percentil
    • SodiumNa5,86 mg/l33. percentil
    • MagnésiumMg8,82 mg/l27. percentil
    • SulfatesSO423,9 mg/l24. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3108 mg/l21. percentil
    • ChloruresCl2,99 mg/l19. percentil
    • CalciumCa25,3 mg/l15. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK6,57 mg/l90. percentil
    • AmóniumNH40,147 mg/l60. percentil
    • FosforečnanyPO40,0882 mg/l41. percentil
    • NitratesNO32,84 mg/l15. percentil

    Métaux

    • FerFe0,217 mg/l77. percentil
    • ZincZn7,39 μg/l54. percentil
    • ManganèseMn35,0 μg/l53. percentil
    • AluminiumAl71,2 μg/l52. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • CadmiumCd1,39 mg/kg95. percentil
    • MolybdèneMo0,928 mg/kg93. percentil
    • ArsenicAs17,8 mg/kg88. percentil
    • ZincZn138 mg/kg77. percentil
    • CobaltCo10,3 mg/kg74. percentil
    • VanadiumV78,9 mg/kg71. percentil
    • SéléniumSe0,298 mg/kg62. percentil
    • PlombPb16,8 mg/kg56. percentil
    • CuivreCu24,8 mg/kg55. percentil
    • NickelNi25,4 mg/kg54. percentil
    • BizmutBi0,217 mg/kg50. percentil
    • ChromeCr56,4 mg/kg25. percentil
    • MercureHg0,0616 mg/kg22. percentil
    • AntimoineSb0,345 mg/kg16. percentil
    • CínSn1,88 mg/kg16. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SodiumNa1,36 %92. percentil
    • DraslíkK1,68 %75. percentil
    • AluminiumAl6,44 %74. percentil
    • ManganèseMn1 050 mg/kg69. percentil
    • TitánTi4 803 mg/kg63. percentil
    • FerFe2,93 %63. percentil
    • PhosphoreP873 mg/kg54. percentil
    • MagnésiumMg0,891 %50. percentil
    • CalciumCa1,33 %26. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • GáliumGa25,5 mg/kg96. percentil
    • BérylliumBe2,20 mg/kg90. percentil
    • BáriumBa607 mg/kg86. percentil
    • YtriumY32,9 mg/kg75. percentil
    • CérCe63,2 mg/kg64. percentil
    • LítiumLi31,9 mg/kg62. percentil
    • StronciumSr149 mg/kg61. percentil
    • ZirkónZr425 mg/kg58. percentil
    • RubídiumRb88,2 mg/kg49. percentil
    • BoreB48,4 mg/kg20. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    55nGy/h vo vzduchu

    rozsah 51 až 59 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Potassium (K)K1,51 %85. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh8,04 ppm69. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,61 ppm56. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok –.

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Bánovská kotlina100%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-4,5°C
    • Priemerná júlová teplota16,8°C
    • Ročné zrážky825mm

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma67%SR 33 %
    • nížinná klíma33%SR 38 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Stará dobývka – Železnica – 6 – iný druh objektu (200 m od vody)Stará dobývka – Duchonka – 6 – iný druh objektu (380 m od vody)Stará dobývka – Nad jazerom – 6 – iný druh objektu (1,1 km od vody)Stará dobývka – Vrábelka II. – 6 – iný druh objektu (1,5 km od vody)Pinga – 4 – pinga, pingový ťah (1,5 km od vody)Stará dobývka – Nad jazerom – 6 – iný druh objektu (1,6 km od vody)Stará dobývka – Vrábelka I. – 6 – iný druh objektu (2,0 km od vody)Stará dobývka – Machovňa – 6 – iný druh objektu (2,3 km od vody)Stará dobývka – Kulháň – 6 – iný druh objektu (2,5 km od vody)Stará dobývka – Chotinka – 6 – iný druh objektu (2,9 km od vody)Star dobývka – železnica – 6 – iný druh objektu (180 m od vody)Star dobývka – Duchonka – 6 – iný druh objektu (420 m od vody)Star dobývka – Nad jazerom – 6 – iný druh objektu (1,1 km od vody)Star dobývka – Vr belka II. – 6 – iný druh objektu (1,4 km od vody)Star dobývka – Nad jazerom – 6 – iný druh objektu (1,4 km od vody)Star dobývka – Vr belka I. – 6 – iný druh objektu (1,7 km od vody)Star dobývka – Kulh ĺ – 6 – iný druh objektu (2,3 km od vody)Star dobývka – Machovĺa – 6 – iný druh objektu (2,4 km od vody)Star dobývka – Chotinka – 6 – iný druh objektu (2,8 km od vody)Zlatníky – Zlaté rudy (4,3 km od vody)Duchonka – Prašice – nedá sa odhadnúť (540 m od vody)Duchonka – Prašice – nedá sa odhadnúť (1,5 km od vody)Prašice – občasný (2,5 km od vody)Podhradie – nijaký (2,8 km od vody)Libichava – J-2 – nekúpeľný (5,7 km od vody)a1 (5,2 km od vody)a1 (5,6 km od vody)a1 (5,9 km od vody)a1 (6,1 km od vody)a1 (6,1 km od vody)a1 (6,8 km od vody)a1 (6,9 km od vody)a1 (7,2 km od vody)a1 (7,8 km od vody)a1 (8,2 km od vody)a1 (8,5 km od vody)a1 (8,6 km od vody)a1 (9,0 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,5 km od vody)Závada – stavebný kameň (3,5 km od vody)Hôrka nad Váhom – sľuda (1,4 km od vody)Závada – stavebný kameň (3,5 km od vody)Hôrka nad Váhom – sľuda (1,3 km od vody)Závada – štrkopiesky a piesky (3,9 km od vody)Zlatníky (Železnica – Soľnisko) – stavebný kameň – granodiorit (50 m od vody)Zlatníky – Železnica – stavebný kameň – pararula (100 m od vody)Podhradie – stavebný kameň – dolomit (1,3 km od vody)Podhradie – stavebný kameň – dolomit (1,5 km od vody)Nová Lehota – stavebný kameň – dolomit (3,6 km od vody)Zlatníky (údolie Chotáry – Splazy) – stavebný kameň – muskovitický svor (4,1 km od vody)Veľké Hoste – tehliarske suroviny (4,3 km od vody)Zlatníky – Splazy – stavebný kameň – svor (4,3 km od vody)Závada – Zľavy – stavebný kameň – vápenec (4,4 km od vody)Zlatníky Mankovec – keramické suroviny – svory (4,6 km od vody)Zlatníky – zlaté a strieborné rudy (4,2 km od vody)HORKA NAD VAHOM – Zosuvy (1,3 km od vody)HORKA NAD VAHOM – Zosuvy (2,0 km od vody)Prašice – Duchonka – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Nemečky – vrt pre vodné dielo (1,6 km od vody)Nemečky – vrt pre vodné dielo (1,6 km od vody)Nemečky – vrt pre vodné dielo (1,7 km od vody)Nemečky – vrt pre vodné dielo (1,7 km od vody)Nemečky – vrt pre vodné dielo (1,7 km od vody)Nemečky – vrt pre vodné dielo (1,7 km od vody)Nemečky – vrt pre vodné dielo (1,8 km od vody)Nemečky – vrt pre vodné dielo (1,8 km od vody)Nemečky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)Nová Lehota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Závada – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Nová Lehota – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,9 km od vody)Závada – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)Závada – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)Závada – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)Závada – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)vodomerná stanica s monitorovaním vodných stavov – Umelé hydrogeologicky významné objekty (1,5 km od vody)Nemečky pod priehradou, 450m ZJZ od K311 – studňa (1,8 km od vody)Nemečky, 1900m J od K311 na konci obce – studňa (2,0 km od vody)Zlatníky-Ostrý v., 1200m V od K669 – prameň (2,4 km od vody)Zlatníky, háj. Kulháň, 800m J od K393 – prameň (2,8 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • CadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,150 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Železnica, 80 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsmierne zvýšená
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 2,00 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Železnica, 2009, 80 m od vody. Porovnanie: 83. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCumierne zvýšená
      najvyššie 3,05 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky67 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Železnica, 2009, 90 m od vody. Porovnanie: 80. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 10 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 2,50 μg/lmedián 2,50 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 10 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 33,0 μg/lmedián 32,0 μg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Železnica, 2009, 90 m od vody. Porovnanie: 41. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLinižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 5,00 μg/lmedián 5,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 10 m od vody. Porovnanie: 34. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l3 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: bez mena, 2009, 10 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2bežná hodnota
      najvyššie 15,9 mg/lmedián 15,0 mg/l3 vzorky

      Najvyššia hodnota: Železnica, 2009, 90 m od vody. Porovnanie: 68. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Ilmenit (FeTiO₃)20 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Rutil (TiO₂)20 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)18 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)17 vzoriek, najviac 155 zŕn
    • Scheelit (CaWO₄)17 vzoriek, najviac 50 zŕn
    • Barit (BaSO₄)16 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)14 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Anatas (TiO₂)9 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)4 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)2 vzorky, najviac 9 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))20 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))20 vzoriek, najviac 1115 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)19 vzoriek, najviac 555 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)19 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)19 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)19 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)13 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)5 vzoriek, najviac 5 zŕn
    • Titanit (CaTiSiO₅)5 vzoriek, najviac 73 zŕn
    • Sillimanit (Al₂SiO₅)2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Kyanit (Al₂SiO₅)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-SO4-HCO32×
    • Ca-Mg-HCO31×
    • Na-Ca-Cl-HCO31×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda H1×
    • trieda D1×
    • trieda A1×
    • trieda F1×

    Kovy v podzemnej vode

    • ZincZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3 890 μg/lmedián 10,5 μg/l26 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CadmiumCdvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,250 μg/l26 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 82,0 μg/lmedián 3,00 μg/l26 vzoriek31 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 3,0 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AluminiumAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,130 mg/lmedián 0,0100 mg/l26 vzoriek42 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 40 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenicAsvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,40 μg/lmedián 0,500 μg/l26 vzoriek85 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • CuivreCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,60 μg/lmedián 1,60 μg/l26 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 970 m od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • PlombPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 3,00 μg/lmedián 0,500 μg/l26 vzoriek58 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 1,8 km od vody. Porovnanie: 95. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromeCrzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 3,50 μg/lmedián 0,250 μg/l26 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 94. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SéléniumSemierne zvýšená
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,500 μg/l26 vzoriek96 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 85. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • FerFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l11 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MercureHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l26 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimoineSbnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l26 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 40. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    upravený prameň8316 Bq/l32,6 Bq/l
    studňa110,5 Bq/l10,5 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Druhy banských objektov

    • iný druh objektu18×
    • pinga, pingový ťah1×

    Najbližšie staré banské diela

    NomEspèceŤaženéUkončenieOd vody
    Star dobývka – železnicainý druh objektudrah‚ kovy (zlato)180 m
    Stará dobývka – Železnicainý druh objektudrahé kovy (zlato)200 m
    Stará dobývka – Duchonkainý druh objektudrahé kovy (zlato)380 m
    Star dobývka – Duchonkainý druh objektudrah‚ kovy (zlato)420 m
    Star dobývka – Nad jazerominý druh objektudrah‚ kovy (zlato)1,1 km
    Stará dobývka – Nad jazerominý druh objektudrahé kovy (zlato)1,1 km
    Star dobývka – Vr belka II.iný druh objektudrah‚ kovy (zlato)1,4 km
    Star dobývka – Nad jazerominý druh objektudrah‚ kovy (zlato)1,4 km
    Stará dobývka – Vrábelka II.iný druh objektudrahé kovy (zlato)1,5 km
    Pingapinga, pingový ťahdrahé kovy (zlato)1,5 km

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Hôrka nad VáhsľudaLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,3 km
    Hôrka nad VáhsľudaLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava1,4 km
    Závadastavebný kameňŤažené ložisko – Roľnícke podielnické družstvo Závada3,5 km
    Závadastavebný kameňŤažené ložisko – Roľnícke podielnické družstvo Závada3,5 km
    Závadaštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – PREFA – STAV, spol. s r.o.3,9 km

    Rudné výskyty v metalogenetickej mape

    VýskytTyp rudyMétauxEspèceOd vody
    ZlatníkyZlaté rudyAustredné ložisko4,3 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    26 vrtov v pásme 3 km, z toho 17 hydrogeologických a 9 ostatných; s číslom archívnej správy 26.

    Hĺbky vrtov

    • jusqu'à 10 m0×
    • 10–30 m13×
    • 30–100 m12×
    • 100–300 m1×
    • nad 300 m0×

    Najbližšie vrty

    LieuEspèceProfondeurArchívna správaOd vody
    Prašice – Duchonkaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou32,0 m15384 109Cc2.pdf140 m
    VTPS-14/95ložiskový25,0 m825881,2 km
    VTPS-5/93ložiskový32,0 m825881,3 km
    VTPS-13/95ložiskový70,0 m825881,4 km
    VTPS-16/95ložiskový27,0 m825881,5 km
    Nemečkyvrt pre vodné dielo12,0 m26483 109Cc10.pdf1,6 km
    Nemečkyvrt pre vodné dielo13,0 m26483 109Cc6.pdf1,6 km
    Nemečkyvrt pre vodné dielo12,0 m26483 109Cc11.pdf1,7 km
    Nemečkyvrt pre vodné dielo14,0 m26483 109Cc7.pdf1,7 km
    Nemečkyvrt pre vodné dielo12,0 m26483 109Cc12.pdf1,7 km
    Nemečkyvrt pre vodné dielo14,0 m26483 109Cc8.pdf1,7 km
    Nemečkyvrt pre vodné dielo12,0 m26483 109Cc13.pdf1,8 km

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTempératureVýdatnosťProfondeurChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Libichava – J-233 °C0,2 l/s400 mnevyužívaný5,7 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    SourceEspèceTempérature de l’eau (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 5155,2 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Duchonka – Prašice20 000 m²1970–540 m
    Duchonka – Prašice1 000 m²1970–1,5 km
    Prašice15 000 m²1965–2,5 km
    Podhradie1 500 m²1975–2,8 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy2×

    Stupeň aktivity

    • Stabilizovaný1×
    • Potenciálny1×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova2×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organisations et lieu

    Qui gère les parcours de pêche et où ils se trouvent

    Organisations sur le cours d'eauqui gère les parcours de pêche et quelles y sont les conditions aujourd'hui

    1. OZ Prievidza1 parcours de pêche · 11 km39Železnica39

    Autres cours d'eau à proximité

    Bassin versant : Váh