Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku Holumnický potok

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z 2 revírů

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.
  • Velmi vysoká0
  • Vysoká0
  • Průměrná0
  • Nízká2

Nejlepší časové okno dnes

15:00–17:00

Holumnický potok č. 2, skóre okna 32.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 10:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

    4006008001 0001 2000 km5 km10 km15 kmč. 2č. 1
    Výškový profil toku: od 987 do 575 m n. m. na 15,7 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    987 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    569 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    418 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    27 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,23

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Holumnický potok z roku 2019
    2019snímkováno 19. 8. 2019
    Letecký snímek toku Holumnický potok z roku 2022
    2022snímkováno 26. 8. 2022
    Letecký snímek toku Holumnický potok z roku 2025
    2025snímkováno 23. 7. 2025

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Holumnický potok

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    0 z 2 revírů s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Holumnický potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 16 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek83 % čiary vody

    17 % flyš

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,1modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 234 mg/l, mäkká voda (7,7 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Molybdén 0,710 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 87. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 65 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    45nGy/h dávkový príkon

    15. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    3vzorky so zlatom

    12 rudných minerálov v sedimente

    Najviac 2 zrná v jednej vzorke (330 m od vody). Šlichová prospekcia rátala zlaté zrná v preparáte z riečneho sedimentu.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 z 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Kadmium 2,20 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 99. percentil (Holumnica).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    87vrtov do 3 km

    525 rozborov vody v okolí

    Z toho 87 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    24°C na ústí vrtu

    4 geotermálne vrty do 10 km

    Najteplejší: Vyšné Ružbachy – VR-5, výdatnosť 2,5 l/s, 7,5 km od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    24lokalít do 3 km

    24 skládok

    V pásme 3 km nie je registrovaná environmentálna záťaž; skládky sú len evidované.

    Ložiská a rudné výskyty

    17záznamov do 5 km

    3 ložiská, 14 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    39plôch do 3 km

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek83%SR 72 %
    • Flyš17%SR 4,7 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér83%
    • paleogén17%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív5×
    paleogénoligocén – miocénbielopotocké súvrstvie1×

    Kvartérny pokryv

    • deluviálne sedimenty75%SR 16 %
    • fluviálne sedimenty nív25%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu1,0m
    • 0 – 2100%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Tektonické členenie

    • NEOALPÍNSKE TEKTONICKÉ ŠTRUKTÚRY ZÁPADNÝCH KARPÁT100%SR 84 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)67%SR 60 %
    • negatívna jednotka (medzihorské kotliny)33%SR 14 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • stredný zdvih67%SR 32 %
    • veľmi malý pokles33%SR 7,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie

    • vnútrokarpatský paleogén100%SR 11 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Regionálne geologické členenie (podjednotky)

    • spišsko-šarišský paleogén100%SR 5,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické rajóny

    • rajón náplavov horských tokov75%SR 21 %
    • rajón pieskovcovo-zlepencových hornín25%SR 3,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Inžinierskogeologické formácie

    • formácia kvartérnych sedimentov75%SR 71 %
    • flyšová formácia25%SR 13 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť územia na svahové deformácie

    • Rajón stabilných území71%SR 95 %
    • Rajón potenciálne nestabilných území29%SR 4,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 6 z 7 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Pieskovce100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Menšie zvodnence s medzizrnovým alebo puklinovým typom priepust… (Pieskovce; Ner)100%SR 15 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • medzizrnová80%SR 86 %
    • puklinová20%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • kolektor100%SR 95 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén Levočských vrchov86%SR 1,2 %
    • paleogén Spišskej Magury, Ľubovnianskej vrchoviny a severozápadnej časti Spišsko – šarišského medzihoria a Pi…14%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Levočská panva – SV časť57%SR 5,0 %
    • Levočská panva – Z a J časť43%SR 9,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,06typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    7,7°dH, mäkká

    Súčet vápnika a horčíka (1,38 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    234mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoridyF0,0951 mg/l39. percentil
    • SíranySO428,6 mg/l32. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3144 mg/l30. percentil
    • HořčíkMg9,20 mg/l29. percentil
    • VápníkCa40,2 mg/l28. percentil
    • SodíkNa3,28 mg/l14. percentil
    • DraslíkK1,19 mg/l14. percentil
    • ChloridyCl2,33 mg/l12. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,76 mg/l39. percentil
    • AmóniumNH40,0355 mg/l16. percentil
    • FosforečnanyPO40,0242 mg/l13. percentil
    • DusičnanyNO31,93 mg/l7. percentil

    Kovy

    • ZinekZn21,7 μg/l88. percentil
    • HliníkAl154 μg/l72. percentil
    • ŽelezoFe0,175 mg/l71. percentil
    • ManganMn17,0 μg/l34. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • MolybdenMo0,710 mg/kg87. percentil
    • ChromCr96,4 mg/kg79. percentil
    • NiklNi28,7 mg/kg67. percentil
    • KadmiumCd0,264 mg/kg66. percentil
    • OlovoPb17,8 mg/kg61. percentil
    • AntimonSb0,762 mg/kg60. percentil
    • RtuťHg0,115 mg/kg56. percentil
    • SelenSe0,269 mg/kg55. percentil
    • CínSn2,74 mg/kg53. percentil
    • ArsenAs6,14 mg/kg44. percentil
    • VanadV65,0 mg/kg42. percentil
    • ZinekZn86,9 mg/kg39. percentil
    • BizmutBi0,165 mg/kg28. percentil
    • MěďCu16,6 mg/kg17. percentil
    • KobaltCo6,14 mg/kg17. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SodíkNa1,10 %81. percentil
    • DraslíkK1,72 %79. percentil
    • ManganMn982 mg/kg63. percentil
    • TitánTi4 698 mg/kg59. percentil
    • HliníkAl5,75 %54. percentil
    • HořčíkMg0,812 %42. percentil
    • ŽelezoFe2,47 %37. percentil
    • FosforP742 mg/kg35. percentil
    • VápníkCa1,17 %20. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BerylliumBe1,92 mg/kg79. percentil
    • RubídiumRb100,0 mg/kg76. percentil
    • LítiumLi33,4 mg/kg69. percentil
    • BorB66,9 mg/kg68. percentil
    • BáriumBa483 mg/kg65. percentil
    • GáliumGa14,4 mg/kg54. percentil
    • YtriumY27,6 mg/kg50. percentil
    • ZirkónZr395 mg/kg47. percentil
    • CérCe58,2 mg/kg47. percentil
    • StronciumSr115 mg/kg30. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    45nGy/h vo vzduchu

    rozsah 40 až 49 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    Radonové riziko podloží

    střední

    Radón je prirodzený plyn z hornín. Riziko sa týka budov a pivníc, nie vody v toku; ukazuje, aké je podložie.

    • Draslík (K)K1,32 %58. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh6,19 ppm13. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,12 ppm11. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Radónové riziko podľa izoplôch

    • střední100%SR 64 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 65 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Levočská panva – SV časť57%SR 5,0 %
    • Levočská panva – Z a J časť43%SR 9,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Nadmorská výška geomorfologických jednotiek (od–do)488–1 289m a.s.l.
    • Priemerná výška jednotiek811m a.s.l.
    • Průměrný sklon12,1°
    • Priemerná januárová teplota-5,9°C
    • Priemerná júlová teplota14,4°C
    • Ročné zrážky992mm

    Geomorfologické celky

    • Levočské vrchy75%SR 1,1 %
    • Podtatranská kotlina25%SR 3,9 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geomorfologické oblasti

    • Podhôlno-magurská oblasť75%SR 4,5 %
    • Fatransko-tatranská oblasť25%SR 21 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Klimatickogeografické typy

    • horská klíma100%SR 33 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náchylnosť pôd na okysľovanie

    • prirodzene kyslé pôdy67%SR 8,5 %
    • pôdy náchylné na acidifikáciu33%SR 31 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Kontaminácia pôd (mapa 1:500 000)

    • nekontaminovaná pôda, geogénne podmienený obsah niektorých rizikových prvkov dosahuje limitné hodnoty A100%SR 45 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Litogeochemické typy

    • Vnútrokarpatský paleogén100%SR 11 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Ihľany – Stotince – nijaký (20 m od vody)Holumnica – nijaký (30 m od vody)Holumnica – nijaký (40 m od vody)Ihľany – Stotince – nijaký (40 m od vody)Ihľany – Ihla – nijaký (60 m od vody)Jurské – nijaký (80 m od vody)Holumnica – nijaký (140 m od vody)Jurské – nijaký (150 m od vody)Ihľany – Majerka – nijaký (320 m od vody)Pri trati – Podolínec – nedá sa odhadnúť (810 m od vody)Ihľany – Majerka – nijaký (1,1 km od vody)Podolínec – nedá sa odhadnúť (1,4 km od vody)Toporec – nijaký (1,8 km od vody)Bušovce – nijaký (2,1 km od vody)Bušovce – nijaký (2,2 km od vody)Toporec – nijaký (2,2 km od vody)Toporec – nijaký (2,3 km od vody)Križava – Lomnička – nedá sa odhadnúť (2,3 km od vody)Bušovce – nijaký (2,5 km od vody)Podhorany – nijaký (2,7 km od vody)Podhorany – nijaký (2,7 km od vody)Bušovce – nijaký (2,8 km od vody)Bušovce – nijaký (2,8 km od vody)Pri kasárňach – Lomnička – nedá sa odhadnúť (2,8 km od vody)Vyšné Ružbachy – VR-2 – kúpeľný (6,4 km od vody)Vyšné Ružbachy – VRŠ-1 – kúpeľný (6,4 km od vody)Vyšné Ružbachy – vrt – kúpeľný (6,6 km od vody)Vyšné Ružbachy – VR-5 – kúpeľný (7,5 km od vody)a1 (930 m od vody)a1 (1,7 km od vody)a1 (2,2 km od vody)a1 (3,6 km od vody)a1 (3,6 km od vody)a1 (4,6 km od vody)b3 (5,0 km od vody)a1 (5,0 km od vody)b1 (5,2 km od vody)b1 (5,7 km od vody)c2 (5,7 km od vody)b4 (5,7 km od vody)c1 (5,8 km od vody)b3 (5,8 km od vody)a1 (5,9 km od vody)b1 (6,1 km od vody)c1 (6,3 km od vody)a1 (6,3 km od vody)a1 (6,7 km od vody)a1 (7,0 km od vody)a1 (7,1 km od vody)b1 (7,3 km od vody)a1 (7,4 km od vody)a1 (7,5 km od vody)a1 (7,7 km od vody)a1 (7,8 km od vody)a1 (8,0 km od vody)a1 (8,5 km od vody)a1 (9,2 km od vody)a1 (9,7 km od vody)a1 (9,8 km od vody)Vyšné Ružbachy (6,3 km od vody)Holumnica – štrkopiesky a piesky (1,9 km od vody)Lom Toporec – Basy – stavebný kameň (4,7 km od vody)Toporec – Valing – stavebný kameň (4,8 km od vody)Jurské – stavebný kameň – pieskovec (20 m od vody)Holumnica – stavebný kameň – pieskovec (30 m od vody)Jurské – stavebný kameň – pieskovec (100 m od vody)Jurské – stavebný kameň – pieskovec (100 m od vody)Jurské – stavebný kameň – pieskovec (110 m od vody)Ihľany – stavebný kameň – pieskovec (110 m od vody)Jurské – stavebný kameň – pieskovec (130 m od vody)Ihľany – stavebný kameň – pieskovec (270 m od vody)Holumnica – ropa, zemný plyn (1,1 km od vody)Ľubica – Zadná dolina – stavebný kameň – pieskovec (1,5 km od vody)Krížová Ves – stavebný kameň – pieskovec (2,5 km od vody)Ľubica – Kamenná Dolka – stavebný kameň – pieskovec (2,8 km od vody)Ľubické Kúpele – stavebný kameň – pieskovec (4,7 km od vody)Toporec – stavebný kameň – dolomit (4,8 km od vody)HOLUMNICA – Zosuvy (40 m od vody)– Zosuvy (50 m od vody)MAJERKA – Zosuvy (110 m od vody)BUSOVCE – Zosuvy (140 m od vody)JURSKE – Zosuvy (160 m od vody)HOLUMNICA – Zosuvy (180 m od vody)JURSKE – Zosuvy (180 m od vody)JURSKE – Zosuvy (310 m od vody)PODOLNICE – Zosuvy (320 m od vody)HOLUMNICA – Zosuvy (360 m od vody)STOTINCE – Svahové prúdy (370 m od vody)STOTINCE – Zosuvy (390 m od vody)STOTINCE – Zosuvy (510 m od vody)HOLUMNICA – Zosuvy (540 m od vody)STOTINCE – Zosuvy (600 m od vody)JURSKE – Zosuvy (610 m od vody)JURSKE – Zosuvy (620 m od vody)STOTINCE – Zosuvy (800 m od vody)HOLUMNICA – Zosuvy (1,2 km od vody)STOTINCE – Zosuvy (1,2 km od vody)MAJERKA – Zosuvy (1,4 km od vody)JURSKE – Zosuvy (1,5 km od vody)– Zosuvy (1,6 km od vody)STOTINCE – Zosuvy (1,8 km od vody)BUSOVCE – Zosuvy (1,8 km od vody)BUSOVCE – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,8 km od vody)PODHORANY – Zosuvy (2,0 km od vody)LUBICKE KUPELE – Zosuvy (2,0 km od vody)LOMNICKA – Zosuvy (2,0 km od vody)BUSOVCE – Zosuvy (2,1 km od vody)PODHORANY – Zosuvy (2,3 km od vody)BUSOVCE – Zosuvy (2,3 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)KRIZOVA VES – Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,6 km od vody)LUBICKE KUPELE – Zosuvy (2,6 km od vody)BUSOVCE – Zosuvy (2,8 km od vody)PODOLINEC – Zosuvy (2,9 km od vody)Holumnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (130 m od vody)Ihľany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (260 m od vody)Holumnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (330 m od vody)Ihľany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (410 m od vody)Holumnica – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (450 m od vody)Podolínec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (750 m od vody)Podolínec – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (770 m od vody)Podolínec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,0 km od vody)Podolínec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,1 km od vody)Podolínec – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Podolínec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Podolinec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Podolínec – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,8 km od vody)Bušovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,0 km od vody)Bušovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,1 km od vody)Bušovce – pozorovací vrt SHMÚ (2,1 km od vody)Podolínec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,2 km od vody)Podolínec (2,2 km od vody)Podolínec (2,3 km od vody)Bušovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,3 km od vody)Podolínec (2,3 km od vody)Bušovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,5 km od vody)Lomnička – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Lomnička – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,6 km od vody)Toporec – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,7 km od vody)Bušovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (2,8 km od vody)Bušovce – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (3,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (60 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (130 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (250 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (260 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (280 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (490 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (1,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,2 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,3 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,3 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (2,6 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (2,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (3,0 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (3,0 km od vody)zlato 1 ks – zlato (70 m od vody)zlato 2 ks – zlato (330 m od vody)zlato 1 ks – zlato (350 m od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • KadmiumCdextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 2,20 μg/lmedián 0,150 μg/l7 vzoriek57 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Holumnica, 620 m od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 4,00 μg/l11 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ihľany, 2002, 80 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCumierne zvýšená
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 2,00 μg/l11 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ihľany, 2002, 450 m od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l11 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ihľany, 2002, 80 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLimierne zvýšená
      najvyššie 10,0 μg/lmedián 10,0 μg/l11 vzoriek27 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ihľany, 2002, 80 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsbežná hodnota
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l11 vzoriek36 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Ihľany, 2002, 80 m od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: rieka Poprad, 2007, 820 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBanižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 35,0 μg/lmedián 20,0 μg/l11 vzoriek

      Najvyššia hodnota: rieka Poprad, 2007, 820 m od vody. Porovnanie: 43. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l4 vzorky100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: rieka Poprad, 2007, 820 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 9,29 mg/lmedián 7,45 mg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: Kamenec, 2008, 140 m od vody. Porovnanie: 42. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Rutil (TiO₂)80 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Anatas (TiO₂)74 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)60 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)53 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Barit (BaSO₄)30 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)27 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)21 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)20 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)19 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zlato (Au)3 vzorky, najviac 2 zŕn
    • Kasiterit (SnO₂)3 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Chalkopyrit (CuFeS₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Najbližšie vzorky so zlatom

    VzorkaZlato vo vzorkeOd vody
    TP-31551 zrno70 m
    TP-31422 zrná330 m
    TP-31521 zrno350 m

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)93 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)80 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)79 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)78 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))28 vzoriek, najviac 315 zŕn
    • Apatit (Ca₅(PO₄)₃(F,Cl,OH))7 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)2 vzorky, najviac 15 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Amfiboly (Ca₂(Mg,Fe)₅Si₈O₂₂(OH)₂)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Kovy v podzemnej vode

    • ChromCrextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 64,4 μg/lmedián 0,250 μg/l41 vzoriek73 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbextrémna (horný 1 %)
      najvyššie 17,0 μg/lmedián 0,500 μg/l41 vzoriek61 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 99. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,190 mg/lmedián 0,00500 mg/l41 vzoriek61 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 79,0 μg/lmedián 7,00 μg/l41 vzoriek

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,2 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2 145 μg/lmedián 7,00 μg/l41 vzoriek20 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,7 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,00 μg/lmedián 0,600 μg/l41 vzoriek

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 350 m od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,100 μg/l41 vzoriek66 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,8 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSemierne zvýšená
      najvyššie 1,10 μg/lmedián 0,500 μg/l41 vzoriek95 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 84. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,20 μg/lmedián 0,500 μg/l41 vzoriek98 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 100 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l19 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,3 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l41 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,100 μg/lmedián 0,100 μg/l41 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,9 km od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    zdroj1529,5 Bq/l4,93 Bq/l
    upravený prameň59,10 Bq/l3,60 Bq/l
    studňa510,3 Bq/l7,50 Bq/l
    potok, rieka20,690 Bq/l0,550 Bq/l
    minerálny prameň15,48 Bq/l5,48 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Holumnicaštrkopiesky a pieskyŤažené ložisko – GRAVEL EU s.r.o.1,9 km
    Lom Toporec – Basystavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – VLaM SR, štátny podnik – Odštepný závod Kežmarok4,7 km
    Toporec – Valingstavebný kameňLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – G.O. – Sand s.r.o.4,8 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    87 vrtov v pásme 3 km, z toho 27 hydrogeologických a 60 ostatných; s číslom archívnej správy 87.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m55×
    • 10–30 m25×
    • 30–100 m0×
    • 100–300 m3×
    • nad 300 m1×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    V-2inžiniersko-geologický9,0 m103399120 m
    V-1inžiniersko-geologický9,0 m103399120 m
    Holumnicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou100,0 m35858 102Ac6.pdf130 m
    BP-24inžiniersko-geologický10,0 m101531240 m
    Ihľanyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou102,0 m87964 102Ac7.pdf260 m
    BP-25inžiniersko-geologický10,0 m101531270 m
    HI-3ložiskový400,0 m1484270 m
    HI-2ložiskový200,0 m1484290 m
    Holumnicaúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,0 m21130 102Ac2.pdf330 m
    BP-27inžiniersko-geologický12,0 m101531340 m
    DP-9inžiniersko-geologický6,0 m101531340 m
    BP-23inžiniersko-geologický10,0 m101531360 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Vyšné Ružbachy – VR-220 °C0,6 l/s220 mCa-Mg-HCO3nevyužívaný6,4 km
    Vyšné Ružbachy – VRŠ-121 °C17,0 l/s1200 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný6,4 km
    Vyšné Ružbachy – vrt20 °C75,0 l/s200 mCa-HCO3využívaný6,6 km
    Vyšné Ružbachy – VR-524 °C2,5 l/s330 mCa-Mg-HCO3-SO4nevyužívaný7,5 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 521930 m
    kategória b3minerálna voda15-2216-3025,0 km
    kategória b1minerálna voda15-22< 545,2 km
    kategória c2minerálna voda23-385-1515,7 km
    kategória b4minerálna voda15-2231-5015,7 km
    kategória c1minerálna voda23-38< 525,8 km
    kategória Vyšné Ružbachytermálne kúpalisko––16,3 km

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    Ihľany – Stotince1 200 m²1950–20 m
    Holumnica200 m²1960–30 m
    Holumnica500 m²1960–40 m
    Ihľany – Stotince120 m²1960–40 m
    Ihľany – Ihla250 m²1970–60 m
    Jurské300 m²1970–80 m
    Holumnica200 m²1960–140 m
    Jurské300 m²1960–150 m

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy38×
    • Svahové prúdy1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny38×
    • Stabilizovaný1×

    Súčasný stav

    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 00022×
    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova13×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. VO Javorina1 revír · 5,3 km24Holumnický potok č. 224
    2. Kežmarok1 revír · 10 km18Holumnický potok č. 118

    Další toky v okolí

    Povodí Bodrog a Hornád