Tato stránka je přeložena jen částečně. Nepřeložené části se zobrazují slovensky, v původním jazyce webu. Otevřít slovenský originál

Dnes na toku Lúčanský potok

Skóre podmínek na lovu, nejlepší okno dne a revíry od nejlepších podmínek

Průměr revírů toku

Nízká aktivita · průměr z jednoho revíru

Číslo v hlavičce je odhad pro střed toku podle počasí a měření. Průměr revírů navíc počítá družicová data, stínování a geologii každého revíru.

Nejlepší časové okno dnes

06:00–08:00

Lúčanský potok, skóre okna 33.

Skóre je odhad podmínek podle počasí, vody a okolí, nikoli předpověď záběrů. Přepočítáno v 08:04.

Mapa a revíry toku

Průběh toku a jeho revíry. Barvu čar přepnete na podmínky dnes, kvalitu nebo libovolný jiný parametr.

Podrobné filtrykraj, okres, koryto, hloubka, zástin, satelity, chemie vody, znečištění, ryby, geologie

1445revírů
Vyberte kategorii a zúžíte výběr. U každé možnosti vidíte, kolik revírů zůstane.
Barva mapy
Načítání mapy…

Mapou posouvejte dvěma prsty. V režimu celé obrazovky stačí jeden prst.

    Výškový profil toku

    Jak klesá tok po proudu: spád, sklon a rychlost vody.

    Bystrina Horský potok se strmým sklonem, kaskádami a skalnatým dnem. Voda je čistá a studená, lov vyžaduje opatrný přístup.

    2004006008001 0000 km2 km4 km6 km8 km
    Výškový profil toku: od 801 do 384 m n. m. na 9,7 km.
    Revíry v pořadí od nejvyššího (vlevo) po nejnižší. Mezi revíry může být úsek bez revíru, ten se nezobrazuje.
    Nejvyšší bod
    801 m a.s.l.
    Nejnižší bod
    364 m a.s.l.
    Spád revírůSpádRozdíl nadmořské výšky mezi horním a dolním koncem revíru v metrech. Čím větší spád na kratší délce, tím rychlejší voda.
    437 m
    Průměrný sklonSklon tokuSpád na kilometr v promile (‰, metry na kilometr). Do 2 ‰ je pomalá nížinná řeka, 5 až 10 ‰ podhorská řeka (lipan, pstruh), nad 10 ‰ rychlý potok.
    45 ‰
    SinuozitaKličkovatěníDélka toku vydělená vzdáleností jeho konců vzdušnou čarou. 1,0 je přímý tok, nad 1,3 silně meandruje. Meandre vytvářejí tůně pod břehy a plytčiny v úsecích mezi nimi.
    1,20

    Zdroj: Open Topo Data (eudem25m), 4. 11. 2026. Sklon a spád jsou orientační, zahrnují pouze úseky revírů.

    Terén ve 3D

    Načítám 3D model terénu…

    Historické snímky

    Vývoj okolí a přírody od 2019 do 2025: jak se mění břehy, vegetace a krajina kolem vody. Snímky se samy přepínají, listovat můžeš i ručně.

    Letecký snímek toku Lúčanský potok z roku 2019
    2019snímkováno 26. 8. 2019
    Letecký snímek toku Lúčanský potok z roku 2022
    2022snímkováno 5. 8. 2022
    Letecký snímek toku Lúčanský potok z roku 2025
    2025snímkováno 12. 8. 2025

    Ortofotomozaika Slovenska © GKÚ Bratislava, NLC Zvolen. Rok a den snímkování závisí na poloji, jednotlivé ročníky se proto mohou lišit ročním obdobím i počasím.

    Znečištění vody na toku Lúčanský potok

    Kvalita vody podle SHMÚ, čistírny odpadních vod poblíž revírů a podzemní voda v okolí

    Podzemní voda: naměřené hodnotytypická hodnota ze stanic do 10 km, 2025

    0 z 1 revíru s měřením má v okolí podzemní vodu s hodnotou nad hranicí alespoň v jednom ukazateli.

    Zdroj: SHMÚ (ročenky kvality povrchových a podzemních vod), registr čistíren odpadních vod VÚVH a EEA. Měřicí místo SHMÚ je k revíru přiřazeno podle shodného názvu toku a podle vzdálenosti; ročenka uvádí místa, která normu nesplnila, takže chybějící místo není důkazem čisté vody.

    Geológia a geochémia toku Lúčanský potok

    Kovy a zlato v riečnych sedimentoch a vode, staré banské diela a ložiská, vrty s archívnymi správami, geotermálna energia, záťaže a zosuvy v okolí toku

    Prehľad vychádza z verejných registrov a atlasov Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra. Hľadá sa v pásme okolo vody všetkých revírov toku (spolu 10 km čiary): vzorky z potokov do 1 km, vrty, banské diela a záťaže do 3 km, rudné výskyty do 5 km, geotermálne zdroje do 10 km.

    Hornina pod vodou

    Náplavy riek67 % čiary vody

    33 % pieskovce a zlepence

    Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch. Geologická mapa SR 1:50 000.

    510

    Voda podľa atlasu

    pH 8,3modelový odhad

    typ vody Ca–Mg–HCO₃

    Mineralizácia 409 mg/l, stredne tvrdá voda (14,0 °dH). Interpolácia meraní Geochemického atlasu SR, nie meranie v toku.

    Prvky v riečnom sedimente

    0 z 15prvkov v horných 10 %

    najvyššie: Chróm 110 mg/kg

    Poloha najvyššie postaveného prvku medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku: 86. percentil. Interpolácia Geochemického atlasu riečnych sedimentov.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplo pod nohami

    35°C v hĺbke 1 000 m

    tepelný tok 65 mW/m²

    V hĺbke 2 000 m okolo 65 °C (prírastok 30 °C na kilometer). Atlas geotermálnej energie SR.

    20200

    Prirodzené gama žiarenie

    51nGy/h dávkový príkon

    54. percentil na Slovensku

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy (draslík, urán, tórium), nie hodnota z merania pri vode. Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ.

    Staré banské diela

    0objektov do 3 km

    V pásme 3 km okolo vody nie je zaznamenané žiadne staré banské dielo.

    Zlato v riečnom sedimente

    0vzoriek so zlatom

    11 rudných minerálov v sedimente

    Vo vzorkách riečneho sedimentu do 1 km od vody sa zlato nenašlo. Vzorky nepokrývajú každý potok, preto to neznamená, že tu zlato nie je.

    Stopové prvky vo vode toku

    1 z 9ukazovateľov v horných 5 %

    najvyššie: Lítium 60,0 μg/l

    Poloha najvyššej namerenej hodnoty v rozdelení všetkých vzoriek povrchových vôd na Slovensku: 97. percentil (Lipany).

    Vrty a rozbory podzemnej vody

    219vrtov do 3 km

    457 rozborov vody v okolí

    Z toho 218 s archívnou správou Geofondu. Vrty sú hydrogeologické, geologické, inžinierskogeologické a iné.

    0 °C120

    Geotermálna energia

    90°C na ústí vrtu

    2 geotermálne vrty do 10 km

    Najteplejší: Lipany – L-1, výdatnosť 10,0 l/s, 290 m od vody.

    Environmentálne záťaže a skládky

    4lokalít do 3 km

    2 záťaže, 2 skládky

    Najbližšia záťaž: Lipany – areál ZVL, 910 m od vody. Blízkosť neznamená, že látky z lokality do vody unikajú.

    Ložiská a rudné výskyty

    13záznamov do 5 km

    7 ložísk, 6 rudných výskytov

    Registre Geofondu, metalogenetická mapa a mapa nerastných surovín.

    Zosuvy a svahové deformácie

    38plôch do 3 km

    7 aktívnych

    Zdokumentované zosuvy v registri Geofondu. Zosuv do toku môže zakaliť vodu a zmeniť dno.

    Geologická stavba pod vodou

    Aká hornina leží pod čiarou vody (Geologická mapa SR 1:50 000), aký je jej vek, ako hrubý je kvartérny pokryv a v akej tektonickej jednotke voda tečie. Horninové podložie rozhoduje o tvrdosti vody, o dne, o zákale po dažďoch aj o pramenitosti.

    Poradie bodov ide po čiare vody (pri toku a povodí revír za revírom). Pruh je rez vzdialenosťou, nie mapou; šírka úseku zodpovedá počtu bodov.

    • Náplavy riek67%SR 72 %
    • Pieskovce a zlepence33%SR 1,8 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Náplavy riek: Štrkové a piesčité dno a nivy; voda sa dopĺňa z podzemnej vody v náplavoch.

    Geologický vek hornín

    • kvartér67%
    • flyš33%

    Najčastejšie horninové jednotky

    ÚtvarVekJednotkaBodů
    kvartérholocénfluviálne sedimenty: litofaciálne nečlenené nivné hliny, alebo piesčité až štrkovité hliny dolinných nív a nív2×
    flyšeocén"pestré vrstvy" a globigerínové sliene: pestré ílovce, Mn konkrécie, vložky pieskovcov1×

    Kvartérny pokryv

    • fluviálne sedimenty nív100%SR 68 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    • Typická hrúbka kvartérneho pokryvu2,3m
    • 2 – 550%SR 48 %
    • 0 – 250%SR 16 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Neotektonické jednotky

    • pozitívna jednotka (pohorie)100%SR 60 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Smer neotektonických pohybov

    • veľký zdvih100%SR 26 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pokrýva 3 z 4 bodov čiary vody.

    Hydrogeológia: kolektory a podzemná voda

    Potoky a rieky živí podzemná voda. Hydrogeologické mapy ukazujú, v akých horninách sa voda zachytáva, ako priepustné sú a aká je v nich voda. Údaje sú z máp ŠGÚDŠ, nie z merania pri konkrétnej vode.

    Horniny kolektora (hydrogeologická mapa 1:200 000)

    • Štěrk100%SR 52 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ zvodnenca

    • Zvodnence s prevažne medzizrnovým typom priepustnosti (prevažne… (Štrky; Fluviálne)100%SR 27 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Typ priepustnosti (základná hydrogeologická mapa 1:50 000)

    • puklinová100%SR 12 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hydrogeologická funkcia

    • regionálny izolátor100%SR 2,3 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Hlavný hydrogeologický región

    • paleogén Spišsko-šarišského medzihoria, Bachurne a Šarišskej vrchoviny v povodí Torysy50%SR 0,0 %
    • paleogén Čergova50%SR 1,4 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Genetický typ podzemných vôd

    • karbonátovo-silikatogénne podzemné vody100%SR 3,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chemický typ podzemných vôd

    • Ca-Mg-HCO3 typ100%SR 5,5 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Trieda kvality podzemných vôd

    • A100%SR 36 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Geotermálne útvary podzemných vôd

    • Levočská panva – SV časť100%SR 5,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Chémia povrchových vôd podľa atlasu

    Modelované zloženie vody v území, ktorým tečie čiara revíru. Rastre Geochemického atlasu SR (povrchové vody) sú interpoláciou meraní vo vzorkovaných tokoch, preto ukazujú typické pozadie v území, nie meranie v konkrétnom potoku.

    510

    Kyselost vody

    pH 8,34typické pásmo

    Väčšina riek a potokov na Slovensku má pH 6,5 až 8,5. Kyslejšia voda býva v tokoch na kyslých horninách (granity, kremence), zásaditejšia pri vápencoch.

    Tvrdost vody

    14,0°dH, stredne tvrdá

    Súčet vápnika a horčíka (2,50 mmol/l). Tvrdá voda je pufrovaná, pH sa v nej mení pomalšie; mäkká voda je citlivejšia na kyslé dažde.

    Rozpustené látky

    409mg/l mineralizácia

    Celkové množstvo rozpustených minerálov. Čistá horská voda má desiatky mg/l, vody v nížinách a na vápencoch stovky.

    Iónové zloženie vody

    Typ vody podľa prevládajúcich iónov: Ca–Mg–HCO₃

    Podiely sú v ekvivalentoch, čo je bežný spôsob, ako sa porovnáva zloženie vôd.

    Hlavné ióny

    • FluoridyF0,153 mg/l67. percentil
    • DraslíkK4,20 mg/l66. percentil
    • HydrogénuhličitanyHCO3244 mg/l61. percentil
    • HořčíkMg18,3 mg/l61. percentil
    • VápníkCa69,9 mg/l58. percentil
    • ChloridyCl9,57 mg/l52. percentil
    • SíranySO440,1 mg/l50. percentil
    • SodíkNa8,74 mg/l49. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Živiny a organické znečistenie

    • DusičnanyNO36,39 mg/l51. percentil
    • FosforečnanyPO40,106 mg/l44. percentil
    • AmóniumNH40,0617 mg/l31. percentil
    • Chemická spotreba kyslíkaChSK2,26 mg/l26. percentil

    Kovy

    • HliníkAl59,4 μg/l47. percentil
    • ZinekZn3,55 μg/l25. percentil
    • ManganMn9,42 μg/l19. percentil
    • ŽelezoFe0,0432 mg/l18. percentil

    Prvky v riečnych sedimentoch

    Geochemický atlas SR (riečne sedimenty) opisuje, čo nesie rieka v jemnom materiáli na dne. Sediment zachytáva kovy z hornín, rudných výskytov aj z minulej ťažby a priemyslu. Nie je to zákonný limit ani hodnotenie zdravotného rizika: ukazuje, ako sa prvok na tomto toku radí medzi tokmi na Slovensku.

    Potenciálne toxické a stopové prvky

    • ChromCr110 mg/kg86. percentil
    • SelenSe0,430 mg/kg81. percentil
    • NiklNi32,3 mg/kg76. percentil
    • BizmutBi0,292 mg/kg71. percentil
    • MolybdenMo0,474 mg/kg65. percentil
    • VanadV66,0 mg/kg45. percentil
    • ArsenAs6,15 mg/kg44. percentil
    • RtuťHg0,0890 mg/kg43. percentil
    • MěďCu22,0 mg/kg42. percentil
    • ZinekZn88,3 mg/kg41. percentil
    • AntimonSb0,538 mg/kg40. percentil
    • CínSn2,40 mg/kg39. percentil
    • KadmiumCd0,125 mg/kg34. percentil
    • KobaltCo6,81 mg/kg24. percentil
    • OlovoPb11,0 mg/kg19. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Hlavné prvky (železo, hliník, vápnik, horčík, draslík, sodík, titán, mangán, fosfor)
    • SodíkNa1,04 %76. percentil
    • VápníkCa2,72 %62. percentil
    • HořčíkMg1,02 %61. percentil
    • DraslíkK1,58 %61. percentil
    • ManganMn833 mg/kg49. percentil
    • HliníkAl5,45 %44. percentil
    • ŽelezoFe2,49 %38. percentil
    • TitánTi4 105 mg/kg36. percentil
    • FosforP694 mg/kg30. percentil
    Ďalšie prvky (bárium, stroncium, lítium, rubídium, zirkón, ytrium, cér, bór, berýlium, gálium)
    • BorB76,5 mg/kg85. percentil
    • LítiumLi37,7 mg/kg83. percentil
    • RubídiumRb91,5 mg/kg58. percentil
    • YtriumY27,1 mg/kg48. percentil
    • ZirkónZr374 mg/kg40. percentil
    • CérCe52,9 mg/kg27. percentil
    • BerylliumBe0,978 mg/kg26. percentil
    • StronciumSr109 mg/kg23. percentil
    • GáliumGa10,4 mg/kg22. percentil
    • BáriumBa359 mg/kg20. percentil

    Prirodzená rádioaktivita a radón

    Letecká gama spektrometria ŠGÚDŠ meria žiarenie z draslíka, uránu a tória v horninách a pôde. Najvyššie hodnoty majú granity a niektoré kyslé vulkanity, najnižšie vápence a nivy. Cézium-137 je pozostatok spadu po havárii v Černobyle a po testoch jadrových zbraní.

    20200

    Dávkový príkon gama žiarenia

    51nGy/h vo vzduchu

    rozsah 47 až 56 nGy/h

    Prirodzené pozadie z hornín a pôdy; bývajú vyššie nad granitmi a niektorými kyslými vulkanitmi, nižšie nad vápencami a nivami.

    • Draslík (K)K1,45 %80. percentil
    • Ekvivalentné tórium (eTh)eTh7,03 ppm37. percentil
    • Ekvivalentný urán (eU)eU2,47 ppm37. percentil

    bod: priemer pozdĺž čiary vody, úsečka: od najnižšej po najvyššiu hodnotu, mierka: poloha medzi vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku (0 až 100. percentil)

    Geotermálny potenciál

    Atlas geotermálnej energie SR zachytáva teplotu hornín a tepelný tok z vnútra Zeme. Je to potenciál územia, nie skutočné teplo vody v toku. Konkrétne geotermálne vrty a pramene pri tejto vode sú v sekcii o geotermálnej energii nižšie.

    1 km2 km35 °C65 °C

    Teplota hornín s hĺbkou

    35 / 65 °Cv hĺbke 1 000 a 2 000 m

    prírastok 30 °C na km

    Čiara ukazuje teplotu hornín; bodkovaná časť je len predĺženie k povrchu. Tepelný tok 65 mW/m².

    Geotermálne útvary podzemných vôd pod čiarou vody

    • Levočská panva – SV časť100%SR 5,0 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Reliéf, klíma a pôdy

    Povodie nie je len voda: sklon a výška určujú rýchlosť odtoku, klíma teplotu a množstvo vody a pôdy to, čo sa do toku splavuje. Údaje sú z geomorfologického členenia, klimatickogeografických typov a pôdnych máp ŠGÚDŠ.

    • Priemerná januárová teplota-5,3°C
    • Priemerná júlová teplota15,3°C
    • Ročné zrážky755mm

    Klimatickogeografické typy

    • kotlinová klíma100%SR 29 %

    značka na pruhu: podiel medzi všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku

    Mapa pásma

    Kde sa nachádzajú najbližšie banské diela, ložiská, záťaže, geotermálne vrty a nálezy zlata. Skupiny sa dajú vypínať.

    Lipany – areál ZVL – SK1001200P (910 m od vody)Rožkovany – mrak chlórovaných uhľovodíkov – SK1001200P (1,6 km od vody)TKO Lipany – Všivavec – Lipany – nedá sa odhadnúť (860 m od vody)Livovská Huta – nijaký (2,8 km od vody)Lipany – L-1 – nekúpeľný (290 m od vody)Lipany – L-2 – nekúpeľný (2,6 km od vody)a1 (200 m od vody)a1 (810 m od vody)a1 (2,2 km od vody)a1 (3,7 km od vody)a1 (3,8 km od vody)a1 (4,0 km od vody)a1 (4,2 km od vody)a1 (4,3 km od vody)a1 (6,0 km od vody)a1 (7,4 km od vody)a1 (7,5 km od vody)a1 (7,5 km od vody)a1 (8,5 km od vody)a1 (8,7 km od vody)a1 (9,3 km od vody)a1 (9,4 km od vody)Lipany – Červenica – štrkopiesky a piesky (570 m od vody)Lipany – Červenica – štrkopiesky a piesky (570 m od vody)Lipany – horľavý zemný plyn (2,3 km od vody)Lipany – ropa poloparafinická (2,3 km od vody)Lipany – ropa poloparafinická (2,5 km od vody)Lipany – horľavý zemný plyn (2,5 km od vody)Pečovská Nová Ves – štrkopiesky a piesky (4,9 km od vody)Lipany 3 – ropa, zemný plyn (700 m od vody)Kamenica – tehliarske suroviny (1,6 km od vody)Kamenica – stavebný kameň – pieskovec (1,9 km od vody)Lipany 2 – ropa, zemný plyn (2,8 km od vody)Hanigovce – stavebný kameň – vápenec (3,2 km od vody)Kyjov – hnedé uhlie (4,6 km od vody)Kyjov, Zadné Skálie – všeobecná geológia (4,3 km od vody)LUCKA – Zosuvy (90 m od vody)– Zosuvy (130 m od vody)– Zosuvy (130 m od vody)– Zosuvy (170 m od vody)– Blokové polia (240 m od vody)– Zosuvy (340 m od vody)– Zosuvy (520 m od vody)– Zosuvy (740 m od vody)– Zosuvy (1,1 km od vody)– Zosuvy (1,2 km od vody)MILPOS – Zosuvy (1,2 km od vody)– Zosuvy (1,5 km od vody)DUBOVICA – Zosuvy (1,7 km od vody)ROZKOVANY – Zosuvy (1,8 km od vody)– Zosuvy (1,9 km od vody)MILPOS – Zosuvy (1,9 km od vody)DUBOVICA – Zosuvy (2,1 km od vody)CERVENICA – Zosuvy (2,2 km od vody)MILPOS – Zosuvy (2,2 km od vody)CERVENICA – Zosuvy (2,2 km od vody)MILPOS – Zosuvy (2,4 km od vody)DUBOVICA – Zosuvy (2,4 km od vody)DUBOVICA – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,4 km od vody)DUBOVICA – Zosuvy (2,4 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)– Zosuvy (2,5 km od vody)Dačov – Zosuvy (2,6 km od vody)– Zosuvy (2,8 km od vody)Dačov – Zosuvy (2,9 km od vody)DUBOVICA – Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (2,9 km od vody)CERVENICA – Zosuvy (2,9 km od vody)Dačov – Zosuvy (2,9 km od vody)– Zosuvy (3,0 km od vody)Dačov – Zosuvy (3,0 km od vody)Lipany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (50 m od vody)Lipany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (60 m od vody)Potoky – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (60 m od vody)Lipany – vrt pre vodné dielo (60 m od vody)Lúčka – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (90 m od vody)Lipany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (140 m od vody)Lipany-Rožkovany – monitorovací vrt (270 m od vody)Lipany-Rožkovany – monitorovací vrt (290 m od vody)Lipany-Rožkovany – monitorovací vrt (290 m od vody)Rožkovany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (290 m od vody)Lipany-Rožkovany – monitorovací vrt (380 m od vody)Lipany – štruktúrny vrt s termálnou, minerálnou v (410 m od vody)Lipany-Rožkovany – monitorovací vrt (510 m od vody)Rožkovany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (510 m od vody)Rožkovany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (660 m od vody)Rožkovany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (670 m od vody)Rožkovany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (770 m od vody)Lipany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (780 m od vody)Rožkovany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (900 m od vody)Rožkovany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (920 m od vody)Lipany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (990 m od vody)Rožkovany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Lipany-OZKN – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Rožkovany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Milpoš – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,1 km od vody)Rožkovany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,2 km od vody)Lipany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,2 km od vody)Lipany Prešov – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,2 km od vody)Lipany (1,3 km od vody)Rožkovany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,3 km od vody)Lipany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,3 km od vody)Lipany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,4 km od vody)Milpoš – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,4 km od vody)Lipany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,4 km od vody)Kamenica pri Lipanoch – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,4 km od vody)Rožkovany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,5 km od vody)Rožkovany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,7 km od vody)Lipany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,7 km od vody)Lipany – širokoprofilový vrt (Ø vŕtania nad 600 m (1,8 km od vody)Lipany – úzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a ú (1,8 km od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (40 m od vody)vrt, ktorý poskytol hydrogeologické informácie, – Hydrogeologické vrty (60 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (70 m od vody)vrt, ktorý poskytol hydrogeologické informácie, – Hydrogeologické vrty (90 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (120 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (170 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (210 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (220 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (280 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (290 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (320 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (330 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (340 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (350 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (370 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (390 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (430 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (510 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (590 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (590 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (660 m od vody)vodárensky využívaný prameň – Vývery podzemnej vody (670 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (680 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (680 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (720 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (750 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (770 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (770 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (820 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (840 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (850 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (860 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (870 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (880 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (890 m od vody)existujúci hydrogeologický vrt – Hydrogeologické vrty (900 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (910 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (910 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (950 m od vody)prameň – Vývery podzemnej vody (990 m od vody)Lúčka – Potoky, dolina Kulinovského potoka – prameň (30 m od vody)Potoky, 600m JV od K795 – prameň (50 m od vody)Lúčka, 1300m Z od kóty Ostrá – prameň (120 m od vody)Potoky, 1025m VSV od K795 – prameň (120 m od vody)Lucka, 3300 m SSV – prameň (290 m od vody)Kamenica-Potoky, 1200m ZSZ od K950 – prameň (370 m od vody)Lucka, 1200 m SZ – prameň (440 m od vody)Lucka, 1500 m SSV – prameň (730 m od vody)Livovská Huta, 700m ZJZ od K1027 – prameň (920 m od vody)Milpos, 2300 m SSV – prameň (1,1 km od vody)Livovská Huta, 800m S od K1071 – prameň (1,1 km od vody)Milpos, 800 m SZ – prameň (1,2 km od vody)Kyjov, 1 km SV – prameň (1,2 km od vody)nad poľnohospodárskym družstvom – prameň (1,3 km od vody)Livovská Huta, 1300m SZ od K1027 – prameň (1,5 km od vody)Kamenica, 1500 m SSV – prameň (1,5 km od vody)Lipany – vrt (1,5 km od vody)Milipos, 1000m J od K950 – prameň (1,6 km od vody)Milipos, č.d. 83, horný koniec obce – studňa (1,7 km od vody)Lúčka, dolina Kulinovského potoka – prameň (1,7 km od vody)Kamenica, dom č. 318 – studňa (1,7 km od vody)Ruská Voľa – vrt (1,7 km od vody)Kamenica, 4 km SSV – prameň (1,8 km od vody)Kyjov, 500m SZ od K957 – prameň (1,8 km od vody)Livovská Huta, 1500 m J – prameň (1,9 km od vody)Milpos, 800 m JV – prameň (2,0 km od vody)Livovská Huta, 1400 m J – prameň (2,0 km od vody)Kamenica, 200m SV od K613 – prameň (2,2 km od vody)Pod Minčolom, 850m JJZ od K1157 – prameň (2,4 km od vody)Čirč – vrt (2,4 km od vody)Livovská Huta, 1000m V od K1027 – prameň (2,4 km od vody)pred d.č. 53 – prameň (2,4 km od vody)Livovská Huta, ústie doliny v údolí Tople – prameň (2,5 km od vody)Hanigovce, 800m JZ od K790 – prameň (2,5 km od vody)Olejnikov, dolina potoka Drahocín – prameň (2,5 km od vody)Kyjov, 1200m VSV od K730 – prameň (2,6 km od vody)Olejnikov, 2100 m SSZ – prameň (2,7 km od vody)Čirč, 7000 m JV – prameň (2,7 km od vody)Livovská Huta, 700m S od K949 – prameň (2,9 km od vody)Čirč – prameň (2,9 km od vody)5 km

    Čiara je voda revíru, svetlý pás je pásmo 3 km, v ktorom sa hľadali vrty, banské diela a záťaže. Mapa ukazuje najbližšie objekty (najviac niekoľko desiatok z každého registra), nie všetky. Body zodpovedajú polohe v registri; plošné objekty sú vyznačené stredom.

    Stopové prvky v povrchových vodách

    Arzén, antimón, kadmium, olovo, meď, zinok a ďalšie prvky vo vzorkách riek a potokov (Geochemický atlas SR, povrchové vody, 2015). Pruh ukazuje, kde najvyššia hodnota leží medzi všetkými vzorkami na Slovensku; svetlá značka je medián vzoriek pri tejto vode.

    • LítiumLivysoká (horných 5 %)
      najvyššie 60,0 μg/lmedián 25,0 μg/l4 vzorky25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lipany, 2003, 180 m od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,300 μg/l4 vzorky25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lipany, 180 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbzvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 4,00 μg/lmedián 4,00 μg/l4 vzorky25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lipany, 2003, 180 m od vody. Porovnanie: 90. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l4 vzorky25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lipany, 2003, 180 m od vody. Porovnanie: 82. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • BáriumBamierne zvýšená
      najvyššie 72,0 μg/lmedián 65,0 μg/l4 vzorky

      Najvyššia hodnota: potok Lúčanka, 2007, 140 m od vody. Porovnanie: 79. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 1,00 μg/l4 vzorky25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lipany, 2003, 180 m od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCubežná hodnota
      najvyššie 2,00 μg/lmedián 2,00 μg/l4 vzorky25 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: Lipany, 2003, 180 m od vody. Porovnanie: 66. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • SelenSenižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,500 μg/lmedián 0,500 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok Lúčanka, 2007, 140 m od vody. Porovnanie: 46. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 1,00 μg/lmedián 1,00 μg/l1 vzorka100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: potok Lúčanka, 2007, 140 m od vody. Porovnanie: 32. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Hlavné ióny, mineralizácia a pH

    Základný chemizmus vody: z akých hornín sa do nej dostávajú minerály.

    • Oxid kremičitýSiO2nižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 7,34 mg/lmedián 7,34 mg/l1 vzorka

      Najvyššia hodnota: potok Lúčanka, 2007, 140 m od vody. Porovnanie: 29. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Zlato a rudné minerály v riečnych sedimentoch

    Regionálna šlichová prospekcia: z riečneho štrku sa vymyl ťažký podiel a spočítali sa v ňom zrná minerálov. Mapa nálezov je pozitívna: vzorka bez zlata sa v atlase neuvádza, preto absencia nálezu nie je dôkaz, že zlato nie je.

    • Barit (BaSO₄)11 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Pyrit (FeS₂)8 vzoriek, najviac 15 zŕn
    • Anatas (TiO₂)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Rutil (TiO₂)5 vzoriek, najviac 1815 zŕn
    • Ilmenit (FeTiO₃)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Limonit (FeO(OH)·nH₂O)4 vzorky, najviac 55 zŕn
    • Magnetit (Fe₃O₄)4 vzorky, najviac 815 zŕn
    • Cinabarit (HgS)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Hematit (Fe₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Markazit (FeS₂)1 vzorka, najviac 4115 zŕn
    • Monazit ((Ce,La,Nd)PO₄)1 vzorka, najviac 5 zŕn

    Horninotvorné a doprovodné minerály

    • Spinel (Cr-spinel) ((Mg,Fe)(Al,Cr)₂O₄)12 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Granáty ((Fe,Mg,Ca,Mn)₃Al₂Si₃O₁₂)5 vzoriek, najviac 4115 zŕn
    • Turmalíny (komplexný borosilikát)5 vzoriek, najviac 55 zŕn
    • Zirkón (ZrSiO₄)5 vzoriek, najviac 815 zŕn
    • Epidot (Ca₂(Al,Fe)₃Si₃O₁₂(OH))2 vzorky, najviac 5 zŕn
    • Korund (Al₂O₃)1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Staurolit (Fe₂Al₉Si₄O₂₃(OH))1 vzorka, najviac 5 zŕn
    • Pyroxény ((Mg,Fe,Ca)₂Si₂O₆)1 vzorka, najviac 55 zŕn

    Podzemná voda: chemizmus, typy vôd a rádioaktivita

    Hydrogeochemické objekty (rozbory prameňov a vrtov), geochemický atlas podzemných vôd (1996) a rádiohydrochemické vzorkovanie. Podzemná voda živí potoky, preto jej zloženie ovplyvňuje aj vodu v toku.

    Chemické typy vôd v okolí

    • Ca-Mg-HCO327×
    • Ca-HCO314×
    • Mg-Ca-HCO31×
    • Ca-HCO3-SO41×

    Trieda kvality vody podľa hydrogeochemickej mapy

    • trieda A23×
    • trieda B8×
    • trieda C6×
    • trieda F2×
    • trieda E2×
    • trieda D1×
    • trieda G1×

    Kovy v podzemnej vode

    • SelenSevysoká (horných 5 %)
      najvyššie 5,20 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek90 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 98. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • OlovoPbvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 6,00 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek52 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ZinekZnvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 2 180 μg/lmedián 7,00 μg/l31 vzoriek6 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 97. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • MěďCuvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 9,10 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek

      Najvyššia hodnota: studňa, 1992, 2,1 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • RtuťHgvysoká (horných 5 %)
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek94 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 96. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • LítiumLizvýšená (horných 10 %)
      najvyššie 45,0 μg/lmedián 9,00 μg/l31 vzoriek10 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,9 km od vody. Porovnanie: 93. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • AntimonSbmierne zvýšená
      najvyššie 0,300 μg/lmedián 0,100 μg/l31 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,4 km od vody. Porovnanie: 87. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ArsenAsmierne zvýšená
      najvyššie 1,70 μg/lmedián 0,500 μg/l31 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: vrt, 1992, 2,0 km od vody. Porovnanie: 86. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • HliníkAlmierne zvýšená
      najvyššie 0,0100 mg/lmedián 0,00500 mg/l31 vzoriek97 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1993, 2,9 km od vody. Porovnanie: 75. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ChromCrbežná hodnota
      najvyššie 0,600 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek87 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 1,4 km od vody. Porovnanie: 69. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • ŽelezoFebežná hodnota
      najvyššie 0,00500 mg/lmedián 0,00500 mg/l26 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,4 km od vody. Porovnanie: 50. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    • KadmiumCdnižšie ako polovica Slovenska
      najvyššie 0,250 μg/lmedián 0,250 μg/l31 vzoriek100 % pod medzou stanovenia

      Najvyššia hodnota: prameň, 1992, 2,5 km od vody. Porovnanie: 47. percentil všetkých vzoriek na Slovensku.

    Radón vo vodách

    Druh miestaVzoriekNajvyšší radónMedián
    zdroj1229,3 Bq/l3,45 Bq/l
    studňa432,4 Bq/l3,63 Bq/l
    potok, rieka10,810 Bq/l0,810 Bq/l
    upravený prameň218,4 Bq/l11,2 Bq/l

    Banské diela, ložiská a rudné výskyty

    Staré banské diela mimo dobývacích priestorov (register Geofondu), ložiská a dobývacie priestory a metalogenetická mapa. Zlato, striebro a ďalšie kovy sa v blízkosti tokov môžu dostávať do sedimentov a vody.

    Ložiská a dobývacie priestory

    LožiskoNerastStav a organizáciaOd vody
    Lipany – Perlínštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená570 m
    Lipany – Perlínštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – Organizácia neurčená570 m
    Lipanyhorľavý zemný plynLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava2,3 km
    Lipanyropa poloparafinickáLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava2,3 km
    Lipanyropa poloparafinickáLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava2,5 km
    Lipanyhorľavý zemný plynLožisko s predpokladom využívania zásob – ŠGÚDŠ Bratislava2,5 km
    Pečovská Nová Vesštrkopiesky a pieskyLožisko so zastavenou ťažbou alebo na ktorom sa nepredpokladá využívanie zásob – PEhAES, a.s.4,9 km

    Vrty a archívne správy Geofondu

    Register hydrogeologických vrtov, ostatných vrtov a geotermálnych vrtov. Ku každému vrtu patrí správa v archíve Geofondu (geologické profily, čerpacie skúšky, chemické rozbory vody); číslo správy je v tabuľke.

    219 vrtov v pásme 3 km, z toho 55 hydrogeologických a 164 ostatných; s číslom archívnej správy 218.

    Hĺbky vrtov

    • do 10 m170×
    • 10–30 m27×
    • 30–100 m3×
    • 100–300 m4×
    • nad 300 m4×

    Najbližšie vrty

    LokalitaDruhHloubkaArchívna správaOd vody
    Lipanyširokoprofilový vrt12,0 m31177 102Db25.pdf50 m
    Lipanyširokoprofilový vrt15,0 m23510 102Db2.pdf60 m
    Potokyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou100,3 m81480 102Bd19.pdf60 m
    Lipanyvrt pre vodné dielo11,0 m20882 102Db18.pdf60 m
    COH-123hydrogeologický100,3 m8148060 m
    Lúčkaširokoprofilový vrt17,0 m62419 102Bd11.pdf90 m
    Lipanyúzkoprofilový vrt s obyčajnou pitnou a úžitkovou vodou6,7 m54328 102Db36.pdf140 m
    Lipany-Rožkovanymonitorovací vrt7,0 m73440 102Db59.pdf270 m
    Lipany-Rožkovanymonitorovací vrt7,0 m73440 102Db58.pdf290 m
    Lipany-Rožkovanymonitorovací vrt7,0 m73440 102Db57.pdf290 m
    Rožkovanyširokoprofilový vrt10,0 m44126 102Db32.pdf290 m
    Lipany-Rožkovanymonitorovací vrt7,0 m73440 102Db56.pdf380 m

    Geotermálna energia a minerálne vody

    Geotermálne vrty (teplota vody na ústí, výdatnosť, chemický typ) a zdroje geotermálnych a minerálnych vôd v okruhu 10 km. Údaje o využívaní a existencii vrtu sú z registra Geofondu.

    VrtTeplotaVýdatnosťHloubkaChemický typ vodyVyužívanieOd vody
    Lipany – L-190 °C10,0 l/s4000 mNa-HCO3-Cl-SO4nevyužívaný290 m
    Lipany – L-251 °C4,5 l/s3500 mNa-Clnevyužívaný2,6 km

    Zdroje geotermálnych a minerálnych vôd

    ZdrojDruhTeplota vody (°C)Výdatnosť (l/s)PočetNajbližší od vody
    kategória a1minerálna voda< 15< 516200 m

    Environmentálne záťaže, skládky a antropogénne sedimenty

    Evidované environmentálne záťaže (priemyselné areály, skládky, ťažba), register skládok odpadov a monitorovanie antropogénnych sedimentov (kaly z priemyslu). Je to zoznam miest, nie meranie znečistenia vody.

    Environmentálne záťaže

    LokalitaČinnosťLátkaKlasifikáciaOd vody
    Lipany – areál ZVLSK1001200P910 m
    Rožkovany – mrak chlórovaných uhľovodíkovSK1001200P1,6 km

    Skládky odpadov

    SkládkaPlochaRok vznikuMonitorovanieOd vody
    TKO Lipany – Všivavec – Lipany15 200 m²1984–860 m
    Livovská Huta200 m²1985–2,8 km

    Zosuvy a svahové deformácie

    Register zdokumentovaných svahových deformácií (Geofond). Zosuvy pri toku môžu priniesť do vody jemný materiál, zmeniť dno a prehradiť koryto.

    Druhy deformácií

    • Zosuvy37×
    • Blokové polia1×

    Stupeň aktivity

    • Potenciálny27×
    • Aktívny7×
    • Stabilizovaný4×

    Súčasný stav

    • SD preberaná z archívnych materiálov, ktorá bola konfrontova22×
    • Spracované len v rozsahu registrácie v mierke 1:25 0007×
    • SD prebraná z archívnych materiálov (existuje inž. geologick4×
    • SD zaregistrovaná v rámci terénneho výskumu na úlohe Atlas S3×

    Ako čítať tieto údaje

    • Pásmo a vzdialenosť. Vzdialenosť sa meria od čiary vody k bodu v registri (u plôch k ich stredu), s presnosťou desiatok metrov. Počty platia len pre pásmo, nie pre celé povodie.
    • Percentil. Pri chémii sa najvyššia hodnota porovnáva so všetkými vzorkami atlasu na Slovensku. Nejde o zákonný limit ani o hodnotenie zdravotného rizika; atlasy sú historické (vyšli: povrchové vody 2015, podzemné vody 1996, riečne sedimenty 1999).
    • Medza stanovenia. Veľa vzoriek má hodnotu na úrovni najnižšej, čo laboratórium určilo; takéto výsledky znamenajú „pod medzou“. Pri nich je pozícia v rozdelení odhad.
    • Šlichy. Evidujú sa len vzorky s nálezom. Počet zŕn v preparáte nie je obsah zlata v gramoch na tonu.
    • Súvislosť s vodou. Banské dielo, skládka či záťaž v blízkosti nič nedokazuje o kvalite vody v toku. Slúži ako podnet na pozornosť a ako východisko pre ďalší prieskum.
    • Vzorkové body. Plošné a rastrové mapy ŠGÚDŠ sa nedajú stiahnuť ako body, preto sa pozdĺž čiary každého revíru zisťuje hodnota v bodoch zhruba každé 3 km. Ide o vzorku čiary, nie o súvislý záznam; veľmi krátky úsek môže mať jediný bod.
    • Rastre atlasu. Chémia vody a sedimentov sú interpolácie meraní v sieti vzoriek (Geochemický atlas SR). Hodnota v bode je modelový odhad pre okolie, nie meranie vo vode. Percentil porovnáva priemer tohto toku so všetkými vzorkovými bodmi na tokoch na Slovensku.
    • Polohy a mierky. Mapy majú rôznu mierku (1:50 000 až 1:1 000 000), preto sa podrobnosť v sekciách líši. Mapa mimo pokrytia znamená, že v bode nie je plocha, nie že tam nič nie je.

    Dáta: © ŠGÚDŠ (https://www.geology.sk), stiahnuté 8. 11. 2026. Podrobnosti v Metodike.

    Organizace a lokalita

    Kdo revíry spravuje a kde leží

    Organizace na tokukdo revíry spravuje a jaké podmínky tam dnes jsou

    1. Spišská Nová Ves1 revír · 9,8 km26Lúčanský potok26

    Další toky v okolí

    Povodí Bodrog a Hornád